Vernietigend oordeel sanering wolindustrie Mees &Hope introduceert De Meesrente-rekening. Een combinatie van de beste spaarvormen. 71% Winst bij Pakhoed sterk teruggelopen Fors hogere winst Hollandsche Beton f3.000,- Bank Mees Hope nv De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergelijking aan. Nieuw rapport: onnodig veel leed werknemers Kleiner tekor betalingsbalan dan was very j Tegenstrijdig cijfers Giessen-De Noord geflatteerd Bij DSM akkoord over beleidsplan Hoge rente Vrije opname n) HOGE RENTE 24 MAANDEN OPZEG TERMIJN OF 2%. VRIJE AANKOOP OPNAME BEDRAG ONROEREND GOED VRIJ OP PER MAAND NEEMBAAR. Oproerend goed Méér geld opnemen FINANCIEN EN ECONOMIE TROUWKWARTET P 14 RH 18 II Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Behalve de Algemene Rekenkamer is ook het organisatiebureau Kre kel, Van der Woerd Wouter- se hard in zijn oordeel over de sanering van de Nederlandse wolindustrie. „De geschiede nis van de wolonderneming Sigmacon is een kostbare en veel leed veroorzakende weg geweest om Mutsaerts en Janssens de Horion (twee Til- burgse wollenstoffenfabrie- ken. red.) te sluiten, zo zegt het bureau. De organisatiedeskundigen verrich ten hun onderzoek In augustus 1977 en al toen werd hun duidelijk wat minister Van Aardenne van economi sche zaken ruim een Jaar later toegaf: dat de herstructurering was mislukt. Volgens de heer Krekel was het moei lijk. zo niet onmogelijk met Sigma con tot een onderneming met pers pectief te komen. Misschien zou ech ter nog een ..rendabel" bedrijf te vor men zijn als men zou kunnen investe ren. als de schulden zouden worden kwijtgescholden en het personeel van (toen) 550 tot ca. 300 man zou worden ingekrompen. De bevindingen van het adviesbu reau staan In de conceptnota van de Algemene Rekenkamer over de her structurering In de wolindustrie. We liswaar stuurde de Rekenkamer eind Januari al een rapport over deze zaak aan de leden van de Tweede Kamer, maar naar nu blijkt stonden daar vele belangrijke feiten niet ln. Een van de verschillen met de beknopte versie is dat het concept-verslag uitvoerig de opvattingen van Krekel c.s. weer geeft. De uitvoeriger versie van het rapport is ln handen gevallen van de redactie van de IKON-tv-rubriek „Kenmerk". Al ln de beknopte weergave van zes weken geleden viel te lezen dat de Rekenkamer negatief oordeelde over de steunoperaties die de overheid heeft uitgevoerd voor de noodlijden de wolindustrie. Alles bijeen stopte de staat 50 miljoen ln deze bedrijfs tak. Niettemin gingen in Sigmacon het belangrijkste project de helft van de ruim 900 banen verloren. De geschiedenis van de reorganisatie komt ln het kort hierop neer dat ln 1974 (met overheidssteun) de stich ting Wolcon werd opgericht die de herstructurering moest begeleiden. Leden van de stichting vormden de raad van commisarlssen van sigma con. een onderneming die in 1975 tot stand kwam. In Sigmacon werden samengevoegd het vrij goed draaien de Tilburgse bedrijf AaBe en de klei nere fabrieken Mutsaerts. Janssens de Horion en Oebr. Franken. Presi dent-directeur van de nieuwe combi natie werd de heer J. O. Feenstra, voordien directeur van AaBe. het grootste bedrijf in Sigmacon. Het concept-rapport toont nog duide lijker dan de beknopte nota hoezeer de opzet van Sigmacon van het af aan op twee gedachten heeft gehinkt. Enerzijds was het de bedoeling een commercieel sterk concern te ontwik kelen terwijl de andere doelstelling was zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te behouden. Dit leidde zelfs tot een conflict tussen Feenstra en de stich ting Wolcon. Eerst besloot Wolcon een verlies lij dend wollen herenkledingbedrijf in Sigmacon te integreren zonder Feen stra hier ln te kennen. Enige tijd later wilde de president-directeur Mut saerts sluiten waar Wolcon en de vak bonden weer tegen waren. Feenstra had trouwens van het eerste begin Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De winst van Pakhoed Holding is het afgelopen jaar fors gedaald. Dit blijkt uit een gisteren gepubli ceerd bericht, waarin voorts wordt gezegd dat geen voorspel ling kan worden gegeven omtrent het tijdstip waarop winst herstel zal optreden. geleld, te komen tot beëindiging en bij andere acUvlteiten, tot een „bij stelling" van de balanswaardering. De financiële gevolgen van deze be slissingen te zamen een verlies van 45.2 miljoen na belasting zijn als een bijzondere last geboekt. De post belastingen bedroeg uitein delijk ƒ1,6 miljoen positief tegen 6,5 miljoen negatief. Wat de vooruitzichten betreft wordt nog medegedeeld, dat aangenomen wordt, dat een geleidelijke verbete ring zal ontstaan in de verhouding tussen vraag en aanbod van tank opslagcapaciteit. Deze ontwikkeling kan zowel ln negatieve als in positie ve zin worden doorkruist door plotse linge veranderingen ln het oliege- beuren. De nettowinst heeft in 1978 0,5 mil joen bedragen tegen 3.9 miljoen in 1977. Dat bedrag zal aan de reserves worden toegevoegd, zodat er geen di vidend zal worden uitgekeerd. Hoofdzakelijk door de ongunstige re sultaten van het tankopslagbedrijf in Nederland, daalde het concernresul taat tot 53,5 (was 69.7) miljoen. De rentelast was ruim 9 miljoen min der. omdat de gelden uit de verkoop van vastgoed rente opbrachten. De winst op de verkoop van onroerend goed was na belasting 40,6 miljoen. Dit bedrag is als een bijzon dere bate geboekt. Een kritische beoordeling van het ac tiviteitenpakket van Pakhoed heeft in een aantal gevallen tot het besluit DEN HAAG De Hollandsche Beton Groep (HBG) heeft de winst het afgelopen jaar zien stijgen van ƒ48,6 miljoen tot ƒ56,3 miljoen. Dit resultaat werd bereikt bij een kleine toeneming van de omzet van ƒ2.442 miljoen tot ƒ2.484 miljoen. Het divident wordt verhoogd van 6.40 tot 7 per aandeel. Daarnaast wordt ten laste van de fiscaal vrije aglorescrve een onveranderde uit kering in aandelen gedaan, waarbij dertig aandelen recht geven op een nieuw aandeel. De hoeveelheid nog te verrichten werk daalde het afgelopen jaar van 3 400 miljoen naar 2.700 miljoen. Het ligt echter ln de verwachting, dat de resultaten en de omzet zich in 1979 op hetzelfde peil zullen bewegen als in 1978 WESTLAND-UTRECHT: Het be drijfsresultaat van de Westland- Utrecht Hypotheekbank is in 1978 gestegen tot 124.8 (1977 ƒ114.2) mil joen. De winst is met eenderde toege nomen. namelijk tot ƒ61.9 (ƒ46.4) miljoen Op grond hiervan wordt het dividend verhoogd tot 24 20) per aandeel GIESSEN-DE NOORD: Vooruitlo- pend op het Jaarverslag is medege deeld. dat het verlies over 1978 10.4 miljoen heeft bedragen, tegen 14,6 miljoen over 1977. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat in 1978 een bijzondere bate van ruim 31 miljoen in de verlies- en winstrekening werd opgenomen, terwijl in 1978 ten laste van de verlies- en winstrekening een voorziening van 10 miljoen werd getroffen. De feitelijke ontwikkeling is dus ongunstiger geweest dan uit oppervlakkige vergelijking van de verliescijfers zou kunnen worden op gemaakt red Voorts wordt nog meegedeeld, dat alle bedrijfsonderde len redelijk van werk zijn voorzien. De orderportefeuille voor de scheeps bouw. waarop geen verdere verliezen worden verwacht, geeft een volledige bezetting tot vér ln 1980. Bij Van der Oiessen-De Noord werken eind 1978 2.067 (eind 1977 2.107) mensen. LENING BNG: De koers van in schrijving op de 8.25 pet 7-jarige obli gatielening 1979 van 175 miljoen Bank voor Nederlandsche Gemeen ten is vastgesteld op 100 procent. De inschrijving staat open tot vrijdag 16 maart. HEERLEN (ANP) De onderne mingsraad en de raad van bestuur van net DSM-concern zijn het eens geworden over een beleidsplan voor de komende Jaren. De concemonder- nemingsraad <COR> is daarbij niet akkoord gegaan met het omstreden plan van DSM-Limburg (onderdeel van het concern), om het personeels bestand van DSM in Limburg in te krimpen met tweeduizend mensen binnen vijf jaar Er is afgesproken dat dit plan moet worden gezien als een marsroute* zodat bijstelling per Jaar mogelijk moet zijn De regiovoorzitter van de unie BLHP (bond van beambten, leidinggevend en hoger personeel) Jo Franssen. zei dinsdagavond dat de overeenkomst geen breuk betekent tussen de con cernondernemingsraad en de vak bonden. Volgens Franssen is het per jaar bijstellen van het Inkrtmplngs- plan zelfs een stap in de richting van het verloren gaan van zo weinig mo gelijk arbeidsplaatsen en vormt het gesprek tussen de ondernemingsraad en het bestuur een gunstige basis voor het overleg dat de vakbonden nvt de raad van bestuur van het DSM-concern zullen voeren op 21 maart. gezegd geen bedrijven te willen opne men die geen uitzicht meer hebben op herstel van de rentabiliteit. Naar aanleiding van de gesuggereer de sluiting van Mutsaerts zeiden de commissarissen (dus Wolcon) dat Feenstra alles nog teveel door een AaBe-bril bezag. Hoewel deze niet ontkende dat hij gevoelsmatig nog steeds met zijn voormalige bedrijf was verbonden, meende hij toch ob jectief te zijn. Een zegsman die goed thuis is in de wolindustrie betwijfelt dat echter. Waren de herenkledingstoffen van Mutsaerts werkelijk zo verliesgevend dat dit bedrijf moest sluiten en liet de directie de bedrijfskosten van Sigma con niet extra zwaar op Mutsaerts drukken? Opvallend in dit verband is dat de Nationale Investeringsbank die in 1977 naar aanleiding van de oplopende verliezen de stand van za ken bekeek, de herenkledingstoffen niet noemde. Als oorzaken van de verliessltuatie memoreerde de Inves teringsbank wel de dameskleding stoffen. de tragere binnenkomst van de orders voor dekens (AaBe-pro- duct) en het hoge ziekteverzuim, in sommige afdelingen tot 29 procent. De verschillen van inzicht tussen directeur Feenstra en de Wolcon ver scherpten zich intussen en Feenstra begon, altfus het rapport, openlijk smalend van een sociale werkplaats te spreken. De houding en het feit dat hij bij andere bedrijven weerstand opwekte, gaf Wolcon aanleiding Feenstra te verzoeken haar vergade ringen niet meer bij te wonen. Wolcon mislukt Nadat de bedrijfsresultaten bij Sig macon steeds meer tegen gingen val len en Krekel, Van der Woerd Wou- terse hun advies hadden uitgebracht, constateerde het ministerie van eco nomische zaken dat de Wolconformu- le een onafgebroken mislukking was gebleken. Er werd opgemerkt dat ook ln de persoonlijke sfeer moest worden Ingegrepen, te beginnen bij Wolcon- voorzitter Jan van der Lande. Van verschillende kanten, ondermeer het PvdA-Kamerlid Castricum. heeft men zich afgevraagd of Van der Lan de wel de juiste persoon was voor nauwe banden met Sigmacon. De Wolcon-man is tevens voorzitter van Fenewoi. de organisatie van werkge vers in de wolindustrie. Het adviesbu reau was verder nog zeer kritisch over de organisatie bij Sigmacon. Men noemt drie punten: a) veel mensen van Mutsaerts en Janssens de Horion zijn op plaatsen terecht gekomen die zij niet gewild hebben: b) er gaapte een grote afstand tussen fabriek en „kantoor" zodat talrijke communicatieproblemen ontstonden en het productiepersoneel zich mach teloos voelde: c) vanuit de fabriek krijgt men de indruk dat de directie weinig vooruit ziet, waardoor organisatieproblemen ontstaan en levertijden niet meer worden aangehouden Voor wat de menselijke kant betreft wijzen Krekel c.s. op het onheil dat in het sociale vlak is aangericht door het mislukken van de herstructure ring. Het probleem is te veel bena derd als een vraagstuk van kwantita tieve werkgelegenheid. Mensen doen werk dat hen tegenstaat. Misschien waren vertrekkende collega's die na een korte sollicitatieperiode nieuw werk vonden, beter af. Het rapport van de Rekenkamer ont hult tenslotte welke vergoeding de twee eigenaars van AaBe (Van den Bergh en Feenstra) kregen voor de inlevering van hun aandelen. Van den Bergh kreeg 7,6 miljoen contant en Feenstra 1,35 miljoen. Van den Bergh bedong dat hij 20 procent be lasting behoefde te betalen. Feen- stra's inkomsten waren belastingvrij. Het Kamerlid Feenstra heeft een Ka merdebat aangevraagd over de mis lukte herstructurering in de wol. DEN HAAG (ANP) Hetz uit dat het tekort op de b« lans over 1978 lager zal uitk de prognose van 3.5 miljar nister Andriessen van finai woordvoerder van het mini financiën deelde gisteren m meevaller ongeveer zal lip 1 orde van grootte van éi gulden. Bii Over de oorzaken van het vallen van het begrotingst fc de woordvoerder niets zei ministerie moet nog bekijkt j meevaller vandaan komt e cieze bedrag ervan moet n< becijferd. „In de tegenvaller, die we i lijk voorzagen, zaten ook ke en eenmalige factoren, best zijn dat die nu ook in dl Ier zitten. We weten dus nog niet of er sprake is van eeni le verbetering van de bei lans", aldus de woordvoerc ADVERTENTIE De vele bankinstellingen die Nederland rijk is, hebben een aantal spaarrekeningen waarvoor globaal geldt: hoe hoger de rente, hoe moeilijker het is weer aan uw geld te komen. De inventieve bankiers van Bank Mees Hope hebben nu echter een nieuwe spaarvorm gecreëerd, die én een hoge rente geeft, én veel mogelijkheden biedt om over uw geld te beschikken. Desnoods zonder opzegtermijn. Het percentage wordt maandelijks vooraf vastgesteld. In maart en ook in april 1979 bedraagt het 7%%. Een zeer hoge rente voor een spaarvorm waarbij zoveel mogelijk is. De rente wordt éénmaal per jaar (begin januari) bijge schreven en blijft gedurende een maand na bijschrijving vrij opneembaar. Van een Meesrente rekening kunt u elke maand vrije lijk tot f3.000,- opnemen. En in de dure decembermaand zelfs tot f6.000 - uw "13e maand"). in maart en april 1979*. (plus een 13e maand). tegoed in één keer zonder opzeg termijn kunt opnemen als u dat wilt. Uw geld staat dus niet "vast". Indien u als Meesrente- rekeninghouder geld nodig heeft voor de aanschaf van onroerend goed, dan kunt u het benodigde bedrag ook vrijelijk van uw tegoei laten overmaken zonder opzeg termijn en zonder boetebetaling. En uiteraard buiten de vrije op name van drieduizend gulden per[ maand om. Dagelijkse renteberekening wordt toegepast. Ruim voldoende voor datgene wat u in een maand nodig zult hebben. Als u méér geld wilt op nemen dan met de vrije opname mogelijk is, dan kan dat ook. Maar dan moet u wel een opzegtermijn in acht nemen van 24 maanden. Indien u onmiddellijk over meer geld wilt beschikken, dan wordt er 2% ingehouden over het bedrag boven de vrije opname. Dat betekent, dat u altijd het hele De Meesrente-rekening biedt u dus een combinatie van d< beste spaarvormen. Hoge rente en veel mogelijkheden tot vrije opnamen. Méér en persoonlijker informatie kunt u aan de balie var onze kantoren ontvangen. U kunt ook een folder of nadere informatie aanvragen onder nr. 010-632889 of 020-5272332. Daar kan men u desgewenst ook informeren over de mogelijkheid om giraal op de Meesrente rekening te storten vanaf uw giro- ofbankrekening. Dat maakt het nog eenvoudiger. Kantoren: Amsterdam. Herengracht 548,tel. 020-5279111. Rotterdam. Coolsingcl 93. tel. 010 - 63 2911. 's-G ra verflage. Kneuterdijk 13, tel. 070-924031. Voorts ie: Alblasserdam, Arnhem. Delft. Eindhoven, Groningen, Haarlem. Heerlen.Schiedam, Utrecht, Vlaardingen en Zaltbommel Hamburg, Pelzerstrasse 2 (hoek Rathausstrasse),tel. 040-33 1721.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 18