euterleidsters zonder werk toch voor de klas Zaterdag Citroen Voorjaarsexpositie. r Gratis bij behang Hartelijk welkom bij alle Citroen agenten! Schoolleider leriment in Friesland wil nieuw uitzicht bieden Select* Wandmode 1980 V/ CITROEN Zoetermeer SCHEVENINGEN lAG 15 MAART 1979 TROUWKWARTET P 11 RH 15 S 13 ieke Visser ARDEN Iedereen heeft recht op arbeid. Zo staat het tenminste in het Europees undvest dat in 1961 door de leden van de Raad van Europa werd ondertekend. m aktijk blijkt echter dat steeds minder mensen van dit recht gebruik kunnen maken, ci ten van werk is een voorrecht geworden, werkloos zijn daarentegen geen uitzondering. daaraan is het schrijven van talloze sollicitatiebrieven, de verplichte gang naar het g' lijk Arbeidsbureau en, als het nieuwe eraf is en de omgeving het af laat weten, het li idelijke isolement. dat isolement te doorbre- mensen het gevoel te ge- meer kunnen dan alleen joos zijn, begon men in 1976 met een experiment werkloze kleuterleidsters. f,1 telde Friesland er 152, een waren het er al 190 en in Iet initiatief kwam van de raad voor jeugdaangele- Van die kant werd contact tt de schooladviesdienst. jamenlij ke nota zette men lgepteen: het experiment zou kleuterleidsters een rn bieden die het meest te jdden met de sociale en pelijke gevolgen van hun et maximaal aantal deel- werd vastgesteld op tien. per week drieëneenhalve ven en een dag vorming larbij aandacht zou wor- ;d aan voorlichting over e studiemogelijkheden en e beroepen. n 1976. Johan Nieuwland ivinciale raad voor Jeugd- heden: „De voorbereiding oject heeft twee jaar in ien. De goedkeuring van liet op zich wachten. Van- s vorig jaar stonden alle in de startblokken. Op 23 a het experiment van sta- even weken later dan gep- ng werkte op den duur wel defcid." in, bij het experiment be- ond van de schooladvies- muit de dienst werden naderd en geselecteerd. te weinig leerlingen vie- even er tien over waarvan dat er behoefte bestond xtra's, een schoolbiblio- iej t theek of een documentatiecentrum bijvoorbeeld. Ook wisten we dat de meisjes daar hun onderwijskundige kwaliteiten konden verhogen." Via het arbeidsbureau werden twee begeleidsters aangetrokken. Een van hen, Judy van Soest: „Ik ben er op afgestapt omdat het me een zinvolle zaak leek. Ik ben zelf als kleuterleid ster en later als hoofd van een school veelvuldig geconfronteerd met werk loze kleuterleidsters." Zelf gaf zij les in een tijd waarin de vraag naar kleuterleidsters groter was dan het aanbod. De burgemees ter van haar dorp, Leeuwarderadeel, kwam haar in 1973 persoonlijk vra gen een lege plaats op een kleuter school op-te vullen. Nu is ze betrok ken bij de uitvoering van de werk plannen die de tien geselecteerde scholen hebben opgesteld. Jet van der Bank is belast met de' vormingskant van het experiment. In de eerste periode is die vooral gericht op het opkrikken van het zelfvertrou wen van de meisjes. Door langdurige werkloosheid heeft dat zelfvertrou wen een geduchte deuk opgelopen. Aan het einde van de vormingsperio de wordt aandacht besteed aan be roepsalternatieven en verdere studie mogelijkheden. Een indrukwekkende lijst met namen van organisaties en beroepsgroepen waaruit men sprekers wil recruteren, .laat zien dat er rekening wordt ge houden met de mogelijkheid dat de werkloze kleuter leidsters in hun branche nauwelijks nog aan hun trekken komen en het roer om zullen moeten gooien. maar net niet aan afgestudeerde kleuterleidsters. Hadden jullie dat gedacht? Jolanda Jutte, 20 jaar en anderhalf Jaar werkloos: „De directeur van de opleidingsschool zei: „Het komt wel goed". Willy Tromp, net als Jolanda 20 Jaar en ook al anderhalf Jaar op zoek naar werk: „De schooldecaan had er wel voor gewaarschuwd. Je wist het ook wel. Maar je blijft hopen." Samen met nog acht anderen doen ze mee aan het experiment. Zij zijn ge kozen omdat ze een lange staat van „werkloze" dienst hebben. ZIJ staan voor een leeftijdsgroep Jonger dan 23 Jaar. Met een beroepsopleiding en veelal weinig maatschappelijke erva ring. De meesten wonen nog bij hun ouders. De animo om op kamers te gaan wonen is niet groot: wat moet je ook in Je eentje, zonder baan en met een niet al te hoge uitkering? De vrije tijd wordt hoofdzakelijk thuis door gebracht („Het is niet leuk om dertig keer per dag aan mensen die je ernaar vragen te vertellen dat je niets doet"), waardoor het gezichtsveld snel klei ner wordt. Wat deed je in de tijd dat je werkloos was? Jolande: „Ik zat in het vrijwilligers werk en bij de zondagsschool. Ik heb ook nog een Jaar de 'vooropleiding voor de muziekschool gevolgd, maar zo'n hele opleiding daarna duurde me toch wel te lang. Ook veel gesollici teerd, ongeveer 150 brieven geschre ven en nauwelijks antwoord ge kregen." Een aantal deelneemsters aan het kleuterleidsters in Friesland: „Je contact, dat werkt bemoedigend." project voor werkloze hebt nu veel meer dat werkt wel bemoedigend. Eerst dacht je dat je de enige was met dit soort problemen. Je kunt ook ineens veel meer werk verzetten, in mijn vrije tijd doe ik nu MO-pedagogiek. Toen ik werkloos was had ik nergens zin in." Jolanda: „Ik heb hier geleerd weer op de dingen af te stappen. Als je lang werkloos bent verlies je je mon digheid." Wat gebeurt er na 1 augustus van dit Jaar? Johan Nieuwland: „We willen dat er op grotere schaal met dit soort pro jecten gewerkt wordt. Het kan, er zijn veel werkloze kleuterleidsters en het onderwijs is gebaat bij de kwaliteitsverbetering die plaats vindt door de extra krachten. Maar het enthousiasme bij het ministerie van onderwijs is niet groot. En daar moet de goedkeuring vandaan komen." Twijfels Niet alleen het ministerie van onder wijs. ook de Nederlandse Federatie van Onderwijsorganisaties (NFO) heeft twijfels, ondanks het feit dat de rechtspositie van de deelneemster ls geregeld (de kleuterleidsters vallen onder de Interimregeling voor Jeugdi ge volwassenen en worden door Soci ale Zaken betaald). Men is doodsbe nauwd voor wildgroei van dit soort experimenten. Op deze manier wordt „Onderwijs" ontlast van het nemen van de noodzakelijke maatregelen om de toenemende werkloosheid bin nen het kleuteronderwijs een halt toe te roepen. Bovendien krijgt men een vertekend beeld van het aantal werk lozen. Het experiment blijft een vorm van symptoombestrijding, met een kans op succes op korte termijn. Van het ministerie van onderwijs wordt ech ter een structureel beleid verwacht. Gezien de prognoses voor de komen de jaren is dat een vereiste: van de 21.000 opgeleide kleuterleidsters In 1982 zullen er 11.000 een baan vinden. Voeg daarbij het dalende geboorten- cijfer en het werkelijke aantal ar beidsplaatsen komt nog lager uit Pa pier ls geduldig. ming om twee ochtenden per week voor niets een peutergroep te leiden." Ook zij deed talloze pogingen om weer aan de slag te komen. In al die tijd heeft ze precies één gesprek ge had en één proefles mogen geven. Beide zonder resultaat. ZIJ werken nu als projectmedewerk sters op de kleuterscholen. Ze geven les en helpen bij het opzetten van een schoolbibliotheek of een documenta tiecentrum als de desbetreffende kleuterschool daar behoefte aan heeft. Sterker Wanneer ze nu solliciteren staan ze heel wat sterker dan vóórdat ze aan het project deelnamen. Ze krijgen leservaring en worden door werkge vers niet als werkloos gebrand merkt Wel wordt de sollicitanten nog steeds meteen gevraagd of ze misschien trouwplannen hebben. Mocht dat het geval zijn dan is de kans groot dat alle ervaring ten spijt, de baan toch niet doorgaat. Hoe ervaren jullie dit experiment voor Jezelf? Dat komt hard aan. Vier Jaar studie Wllly: „Ik viel in die tijd veel in en en met de B-akte op zak merken dat deed ook vormingswerk voor jonge de omgeving aan veel behoefte heeft volwassenen. Ik kreeg geen toestem- Willy:Je hebt nu veel meer contact, prachtige Oud-Hollandse gravures 'n Produict van Brink/Molyn - te kijk en te koop in de b jpeooolzoken. Bel 01843-1310 voor dichtstbqzijnde dealer. Visa, inmiddels door ubliek uitbundig go rt 2 n voortreffelijke is er in drie uitvoe- 1/is.r Spécial. Lucht- motor met volledig die ontsteking. Top t. vetbmik 1 op 17.5 m/h constant). Z'n >50,- rijklaar*. Club heeft der elfde aar is luxer uitgerust. r13.0CO.- fisa Super heeft een watogekodde 14 cm', top 144 ibniik 1 op 16 (bij 90 istant). Prijs f14.300.- Ook op de expositie: de LNA. Een handige, pittige wagen, die moeiteloos door de stadse dnikte glipr. De LNA heeft een volledig elektronische onrsreking (als Visa Spécial), verbruikt dan ook slechts 1 op 19,2 (hij 90 knt/h constant). Rijklaar* f 11.630.-. De Cirroén rijklaarprijzen zijn complete en dus eerlijke prijzen. Inclusief BTW, leges, kentekenplaten, transport kosten, NL-sticker. teert!- behandeling en volle tank. En inclusief de unieke Citroen Kroongaranrie. Wij nodigen u a.s. zaterdag uit onze showroom te bezoeken om eens te komen kijken en zelf te ontdekken dat de combinatie van goed en goed koop autorijden heel wel mogelijk is. En als we praten over goedkoop doelen we niet alleen op het brand stofverbruik maar op de totale combi natie van factoren die de prijs van het autorijden bepalen. Lage onderhoudskosten, lage af schrijving, een gunstige prijs dus lagere verzekeringstarieven, lagere motorrijtuigenbelasting; het zijn alle maal zaken die het autorijden aanzien lijk goedkoper maken. Aan een auto mobielbouwer dan ook de taak om in deze het onderste uit de kan te halen, maar zonder concessies te doen aan prestaties, comfort en veiligheid. Dat die taak Citroen op het lijf is geschreven blijkt uit de wijze waarop men erin geslaagd is auto's te ont wikkelen met sterke en zuinige mo toren, en met een maximum aan ruimte, veiligheid en comfort. Neem de 2CV en de Dyane, beide inmiddels beroemd en gezien hun lopuiariteit ook erkend als zeer ietaalbare wagens, met sterke onver woestbare motoren, die de kosten van het autorijden stevig drukken. Endaniserdenieuwe Citroen, de Visa. Onvergelijkbaar anders, maar ook weer gebouwd met comfort, veiligheid èn zuinigheid als uitgangs punten. De Visa Spécial is zelfs uitzonder lijk zuinig, met z'n volledig elektroni sche ontsteking die een optimaal rendement uit de motor en brandstof haalt, en de onderhoudskosten beperkt door het ontbreken van mechanische onderdelen. Kortom, wie gevoelig is voor zinnige zuinigheid zonder concessies aan comfort en veiligheid, mag niet nalaten om zaterdag bij ons over de drempel te stappen. En kennis te maken met de vele mogelijkheden die Citroen op dat terrein biedt. Omdat wij graag willen laten blijken dat wij uw bezoek op prijs stel len ontvangen alle bezoekers een aardigheidje. DE COMPLETE DYANE. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs vraagt voor een nieuw te starten school een De betreffende school is in aan bouw in de nieuwe wijk Seghwaert te Zoetermeer. Het ziet ernaar uit dat de school in augustus/septem ber zal kunnen starten, maar het is niet uitgesloten dat i.v.m. de stag natie in de oplevering van huizen in de omgeving van de school, de startdatum naar een later tijdstip wordt verschoven. Van de kandidaten voor deze functie wordt verwacht dat zij: positief Christelijke beginselen hebben en kerkelijk meelevend zijn: op de hoogte zijn van de ont wikkelingen in het onderwijs in het bijzonder t.a.v. de Integra tie kleuter- en lager onderwijs ten minste ervaring hebben als plv. hoofd en inzicht hebben in de aan de functie van school leider verbonden werkzaam heden; ouder zijn dan 30 jaar; zich enthousiast zullen inzet ten voor de niet te onderschat ten taak een nieuwe school te starten. Eventueel gewenste nadere inlich tingen worden graag verstrekt door: de heer D. Postma, hoofd van de Prins Mauritsschool te Zoe termeer (tel. school 079-315481, thuis 079-218731) de heer J.Brouwer, bestuurslid (tel. 079-311416) Schriftelijke sollicitaties worden gaarne bin nen 3 weken ingewacht bij het bestuur van de Vereniging, Postbus 113, Zoetermeer. Zeer belangrijke OPENBARE VERKOPING, wegens liquidatie, van de goed onderhouden complete inventaris van Hotel-cafó-rest. AT LANTA ZEE Seinpostduin 1 te SCHEVENIN GEN. TEL. 070-550258, met zeer belangrijke bijvoegingen op Dinsdag 20 en Donderdag 22 maart (Op wo. 21 mrt. wordt dus NIET geveild) t.o.v. Ger Deurwaarder A. van Vliet te Leiden: aanvangende 10.00 en 14.00 uur De veiling omvat o.a. café-rest. meubilair, compl. bar met koeling en barkrukken, espres somachine 2 pistons ijsW.mach tafels, stoelen, verlichting, glaswerk en serviesgoed. H Z. be stek, tevens in opdracht van ger hotel 25 compl. inger. eiken- en berkenhouten SI KA MERS met 2- en 3-drs. kasten en div. TOILET TAFELS. PERZ en OOSTERSE tafel- en vloerkleden. DEVENTER gekn. TRAPLOPER. KEUKENINVENTARIS fornuis, friteuses. Magnatron Nat. v. Dijk's hakblok, iiskasten, diepvries HELIOS, vaatwasmachine als nieuw met aan- en afvoeriafeis, weegschalen, snij machines. potten, pannen enz. Qrca 230 mtr. LUNDIA stellingen in div. maten Wegens wijz. agentschap van zeer bekende HORECA IMP. NIEUWE keukenapp zoals Pizza-oven, bakpl. gas en el., tnteuses voor gas en el. enkel en dubbel, gloeiplaat. kookta- fels. fornuizen, gas en el. BAIN-MARIES, warmte- en schuitdeurkasten rvs met aan 2 zijden deuren div. afm SALAMANDERS, hok- ker9, kantelb. braadpannen, werktafels, dien bladen. tr.sportwagens, zelfbed. BUFFET 5 mtr. PARTIJ nieuw café-rest meub. w.o. grote partij WINDSOR en THONET stoelen, barkr. eik tafels, knopstoelen, T V -kasten, secr. VI TRINE- en RANKENKASTEN. dekenkisten, div. STAART- en STOELKLOKKEN. Herenka mer b u. 6 rundl. faut. tafel, bureau en stoel. Div. Schildenjen. Koper, curiosa enz. Voorts Led. en Vei bankstellen en faut. eiken cylin- derbur. VICTORIAANSE kamer (tafel. 6 st. bank en kast). MECHELSE compl. eetkamer, zeer fraaie sl. kamers w.o. CHIPPENDALE, div. hang- en legkasten. Philips nieuwe cass. recorder voor 8 boxen. KIJKDAGEN in Hotel ATLANTA ZEE Za. 17 en Ma. 19 maart, steeds yan 10 00 16.00 uur. Cat verkrijgbaar tijdens de kijkdagen. Gele genheid tot het geven van kooporders zonder bijk. kosten. Veiling dir. N. OERKSEN. erkend veilinghou der en taxateur. Amsterdamseweg 23, ARN HEM TeL 085-421498.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15