Lompe de nieuwe schouderlijn Even op Uit brieven van lezers Met het Lundia opbergsysteem kunt u letterlijk alle kanten op. in Vin Advertentiepagina's zijn pagina's vol nieuws. Lundia geeft warmte aan uw woonomgeving. ll,undiaJ Kastenbon TROUWKWARTET P 8 RSH Mantels met de nieuwe Deze rubnek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten. artikelen en commentaren en met voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw, Postbus 859. i000 AW Amsterdam. B-i publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Vertrokken Vertrokken bent U ai lang! roept Frist van der Ven tot mgr. GIJsen Namens wie spreekt hij? Namens een groepje priesters dat van de R K Kerk is afgewaaid0 Wat Is deze stu dentenpastor zeven Jaar lang deugd zaam geweest Maar nu Is het met de deugdbeoefening gedaan! Nu Is zijn liefde voor de kerk omgeslagen in angst. „Gaan we na al dat werk toen van! Want wij hebben de belofte van Christus en die zal zich door uw ge stook niet van de wijs laten brengen. Bussum J. A. Domen Werktijdverkorting De industriebond FNV heeft opnieuw de kat de bel aangebonden. Voor zijn leden. In dit geval voor alle werkne mers in Industriële bedrijven, wordt een werktijdverkorting geëist. Hier mee eist ze voor dit deel van de be roepsbevolking een fors stuk op van de welvaartsstijging. Weliswaar be oogt ze hiermee een oplossing te zoe ken voor de werkeloosheid. De tot nu toe doorgevoerde werktijdverkortin gen hebben mijns inziens onder meer bijgedragen tot een verhoging van het werktempo en een versnelling van het automatiseringsproces, om dat vele ondernemers zich een loon kosten explosie telke werktijdverkor ting geeft een sprongsgewijze kosten stijging) niet kunnen permitteren. De vraag moet dan ook gesteld worden- a. Komt werktijdverkorting nu en als zodanig uiteindelijk ten goede aan het welzijn van de betrokken groep? b. Gesteld dat deze werktijdverkor ting gepaard gaat met een loonkos- zaglljk veel is in onze kerken waar we dankbaar voor moeten zijn: elke week horen honderdduizenden het evangelie, elke week zijn tienduizen den bezig in het werk van de kerk! Wel. ik kan u verzekeren dat wij in Castricum van ds Boelens. die wij kennen als een diep-gelovig christen, gelukkig elke zondag het blijde evan gelie horen, en dat in onze gemeente, mede door zijn stimulerende verkon diging van de liefde van Gos in Jezus, honderden enthousiast bezig zijn met het werk van de kerk! En daar zijn wij dankbaar voor. Alstublieft, professor, handen af van onze dominee. Castricum W. van Doorn voorkomen namelijk geen seksueel verkeer vóór het huwelijk, dus ook geen ongetrouwd samen wonen enz. Rotterdam H. W. Prillevitz (arts) nog verliezen?" Frits, we zijn er zeker--^de grenzen voor de WAO te verleggen Abortus (44) ten-daling van de betrokken groep, waardoor de Jongeren ook aan de bak kunnen komen, is er dan een potenti eel van werknemers, die In de vrijge komen ruimte kan Invallen? (Hoogo vens gaat in Engeland personeel wer- vent c Of zijn de Industriebonden er slechts op uit aan het ondememings- ïnkomen te kabbelen? Dit inkomen zal ons het werk in de komende Jaren moeten garanderen, d Is het niet meer gewenst, indien er ruimte is. deze te gebruiken om bij voorbeeld (personen die niet meer kunnen eer der uit het arbeidsproces te laten treden) en meer ernst te maken met een vervroegde pensionering? Het be zwaar van punt b geldt ook hier. maar organisatorisch zal het ontstaan van vacatures op deze wijze duidelijker overkomen in de bedrijven en vervan ging uit de gehele groep werkelozen (geschoold en ongeschoold, oud en jong) concreter ingevuld kunnen worden. Vlissingen C. Simons Ds Boelens In de rubriek „Uit de Kerkbladen" van 5 maart lees ik „een commentaar van prof. Runla op het vertrek van ds Hegger uit de gereformeerde kerken; prof. Runla vindt, dat er in het boekje van drs B. Boelens Czn „Tussen mens en onmens" allerlei uitspraken staan, die duidelijk ln strijd zijn met Schrift en belijdenis. En daarom was er voor de synode geen reden geweest om deze kwestie door te schuiven naar „de doofpot", zoals hij het deputaat- schap voor kerk en theologie noemt. Gelukkig constateert de professor dat er. ondanks boekjes als van Boe lens. Kultert en Wiersinga, nog ont- Luns (4) In zijn zucht om te pas en te empas naar het huidige kabinet te trappen, bezigt Den Uyl het volkomen onbete kenende NSB-lidmaatschap van de Jonge student Luns van zo'n 45 Jaar geleden. We moeten dat zien in de politieke situatie, waarin ons land zich toen bevond. Als Den Uyl in zijn slaan naar het kabinet geen betere argumenten weet aan te voeren, moet hij zich politiek wel heel erg zwak voelen. Egmond aan Zee L. Looi jen Lift op sabbat Reagerend op het omkaderde bericht in uw krant van 8 maart „Joden mo gen op sabbat met de lift" graag het volgende: Zolang wij als christenen behept blijven met onze vooroorde len Jegens de orthodoxe-joodse ma- Qplrcicticch nier van omgaan met Gods geboden. moesten we liever uiterst behoed zaam reageren op wat ons nog steeds vreemd is. Het roept voorlopig bij ons toch altijd weer de associaties op van: pietluttig en schijnheilig. Wijk bij Duurstede H. R. Stroes J. Kuiper uit Appingedam schreef dat de tegenstanders van abortus hun geloofsleer stellen boven het wel zijn van jongeren van 16 Jaar en Jon ger en van oudere vrouwen. Maar niet de geloofsleer, maar God verbiedt de abortus in het gebod „gij zult niet doodslaan". En wat is nu meer? Doen wat God wil? Of doen wat je zelf wil omdat het voor Je welzijn zo goed is? Emmeloord A. G. Toonstra-Ottens Woordenboek (3) Laten wij nuchter blijven en de zaak niet overdrijven. Ik ben de zaak van Israël van harte toegedaan. Maar wat heeft dat te maken met het woorden boek? Zo min als de Joden hun smar- tetaal zullen vergeten, zullen wij de scheldwoorden, die we ze toebedeeld hebben de tijden door kunnen verge ten of wegschrappen. Laat ze juist staan! Bovendien, hoeveel groepen worden met scheldwoorden aange duid ln ons woordenboek? Je gaat daar toch niet een streep door halen, zomaar woorden wegdoen! Helemaal te gek. Wie koopt er nu zo'n woorden boek. Laten we nuchter blijven. Almelo M. A. van de Valk Blok Pil Even reageer ik op het stukje onder „Pil" in Trouw van 8 maart. Ik maak u erop opmerkzaam dat wij deze ta bletten alleen op recept verkrijgbaar stellen om medische redenen Het trof mij dat in de laatste zin totaal niets blijkt van christelijke ethiek en moraal in een zogenaamde christelijk dagblad nog wel. In antwoord hierop zou ik willen poneren dat er een pro baat middel is om zwangerschap te Als de heer Klei de kerkorde der hervormde kerk erop nageslagen had zou hij niet op zo'n snerende toon de predikante mevrouw De Vries-Baten- burg de toga hebben uitgeveegd. Wat zij de synode vroeg is niet „aanstelle rig". Als we de kerkorde opslaan bij het register dan zien we onder „vrou welijke vicarissen, benoembaarheid van 0.13/blz 25 (13-38-3)". Bedoeld artikel spreekt echter over „een aan stelling van een lidmaat tot vica ris waarin „hij" enz. Bij „vrouwelijke predikanten en onthef fing uit het ambt wegens huwelijk" 0 13/blz 18 (13-29-4) gaat het hele artikel over een „hij" met daartussen heel onlogisch een zinnetje waarin sprake is van „haar" huwelijk. Dit zijn maar twee voorbeelden. Is het echt zo „mal" als in een artikel zowel van een „hij" als „zij" gesproken kan worden, dat dit ook duidelijk wordt aangege ven? Nu wordt de vrouw als een prak tisch te verwaarlozen tussenwerpsel in de kerkorde aangeduid! Als een vrouw dan eindelijk mee mag doen in de kerk. laat men dan ook royaal plaats voor haar maken. Winterswijk S. de Vries-Delhaas. Fusie CDA (20) De heer Runia stelt zijn eigen partij de vraag: „Wanneer zullen wij nu eindelijk eens de hoogmoed afleggen, en anderen wat meer vertrouwen?" Dit is mij uit het hart gegrepen, en moet Juist het kenmerk zijn van christelijke politiek. Dit houdt voor een christen ook in dat we progressie ve partijen ook wat meer vertrouwen, en niet alleen de christenen daarin. Wij christenen zijn niet de mensen, maar de weg van Christus is het die je vertrouwen kunt. Of die weg van naastenliefde ln de Tweede Kamer gevolgd wordt kunnen we alleen na gaan aan het stemgedrag van de par tijen. Dan is een federatie of samen werking van progressieven meer posi tief dan een samensmelting tot één partij van geheel verschillende doe leinden en die regeert met een kern wapens- en anti-nivelleringspartij. De heer Kroon zegt: „veel-AR-kiezers zijn teleurgesteld door het uitstel." Maar ook veel AR-klezers zijn teleur gesteld door de samenwerking met de WD. Deze twee tegengestelde groe pen teleurgestelden zijn een gevolg van de onduidelijkheid van een partij en dat is nog erger bij een fusie. De enige oplossing is die van Prof. Ros- cam Abbing: in plaats van de zeven christelijke partijen twee christelijke partijen, één die met de WD. en één die met de progressieven wil samen werken. Dan weten de mensen waar ze op stemmen. Rotterdam W. H. Koopmans Fusie CDA (21) De heer Wesseling uit Emmen (Trouw. 9 maart) vindt dat de heren Van Agt en Steenkamp geen politici zijn. Dit naar aanleiding van een uit spraak van de heer Berghuis in een interview met de Volkskrant. Was de heer Berghuis wel een politicus in zijn tijd? Weinig heb ik ervan gemerkt en nu is hij alle elementen van een fijn politicus helemaal kwijt, want die zeggen zulke dingen op de plaats. waar zoiets gezegd moet worden en niet ln het openbaar. Dokkum W. E. Torensma Mensenrechten Vrijdag 8 maart stond er bij een arti kel over de mensenrechten in Urugu ay. Argentinië en Chili een foto. door een soldaat uit een gevangenis in Uruguay gesmokkeld. -Een illustratie hoe zwangere vrouwen in de gevange nissen daar uren lang met een kap over hun hoofd in de koude cel staan, bij wijze van marteling. Hun licha men zitten vol bloedplekken, veroor zaakt door stokslagen. Drie dagen later stond in Trouw een bericht met als titel: „Geen geld over voor Euro pees gesprek over mensenrechten". Het gaat hier om het mensenrechten- programma van de kerken, bedoeld om de slotakte van Helsinki gestalte te geven. Maar het werk kan niet beginnen vanwege een tekort aan fi nanciën. terwijl verder alles gereed is. Je kan er met je verstand niet bij, dat deze „Conferentie van Europese ker ken" (CEK) het ontbrekende deel voor 1970. te weten 200.000 Zwitserse francs niet heeft weten te krijgen. Rottevalle E. A. Franken-Duparc Bisschop Ernst Ja, 'n bijzonder verheugend geluid was voor ons Christelijke homofielen het gesprek van bisschop Ernst uit Breda, dat de KRO-tv maandag avond uitzond. Hoe gans anders dan de uitspraken van zijn collega's uit Roermond of Rotterdam, ja zelfs van de in romeins vloeipapier verpakte woorden door de kardinaal Willebrands. Eindelijk eens de stem van het zwijgend ge deelte van ons bisschoppencollege! Het geeft de initiatiefgroep „kerk en homofilie" weer moed. Oldenzaal Wizn Willemse Een nieuwer testament Het WD-Kamerlid De Korte heeft gezegd (Trouw 13 maart) „Voor de WD is aftopping alleen aanvaard baar als het begint vanaf tweemaal modaal, dus vanaf 60.000 gulden in komen". In Lucas 3 vers 11 zegt Jo hannes: „Wie een dubbel stel klede ren heeft, dele mede aan wie er geen Ede Naschrift redactie: U gelijk gesteld door de van het ministerie Den Haag, die ons deelde dat in Libanon de rantsoenen-regeling voor landse troepen buitenlanlf (dezelfde regeling als bij oe 1 in West-Duitsland). Deze houdt in dat bet kader een alcohol per week kan kopen gratis ter beschikking minderen een kwart liter f kunnen kopen. Meerderen ei ren kunnen tien pakjes si per week kopen. Hiermee is de discussie ges S -•». wm* In Arcen. Noord-Limburg. Zes-persoons luxe bungalows en gezinscamping op 180 hectare natuurschoon. 'overdekt zwembad "^porthal 'mini-golf 'wandelpark 'roeiviiver 'restaurant, enz. Vakjnnemogeü|kh«dcn voor iedereen Bel voor informatie en folder 04703 Rekreatieoord Klein Vink 4 -5944 EX Arcen heeft en wie dubbele por.r" heeft doe evenzo" In Mattheus 10 vers 19 (Marti- 9. Lucas 9 vers 3) wil Jezus I apostelen van geen twee hetJ ten. Van veel bijbelse gebol zich in onze wereld geen 1 toepassing voorschrijven. maar houden ze soms geen in. die ons de weg wijzen na mensekijke verhoudingen t aanvaardbaar genoemd n den? Tweemaal modaal al punt te nemen lijkt mij in nogal bedenkelijk. LOCHEM J. van Leeuwen,i Unifil en alcohol In uw krant las lk een Libanon, geschreven Dorsey, waarin deze een mende fouten maakte landse Unifil-bataljon in daglicht stellen. In de het is niet waar dat majoor duizend dollar voorschot gen voor drank en drag was voor algemeen de kosten. In de tweede manschappen (officieren ren) kunnen een halve week kopen en niet per zoals in het artikel werd derde: de opmerking ov vrije goederen vind ik Jongens zijn niet pen. hoewel het artikel anders doet vermoeden, is gestaafd door verkregen van chauffeur bij het bataljon. Keukenkast Open boekenkast Met Lundia bouw je in 'n hand omdraai een oersterke, mooie en simpele kast. Met basiselementen van massief eerlijk vurenhout, gelakt of ongelakt. En alle onderdelen zijn later weer in diverse andere opstellingen te gebruiken. Zo kunt u over een tijdje van uw slaapkamerkast bijvoorbeeld een handige opbergkast voor de hobbykamer maken. De basisbreedten zijn 50, 80 en 100 cm, diepten van 30, 40, 50 en 60 cm, hoogten van 48, 73, 88,128,168, 208 en 248 cm. Met bijpassende deuren, kleppen, voorregels, tussen- schotjes en de beroemde laden- blokken. Lundia benut iedere centimeter. Zo maakt u uw eigen kasten voor gang, keuken, hobbykamer, woon- en slaap kamer. Linnenkast Lundia heeft een zeer uitge breide documentatie met informatie en veel voorbeelden in kleur. Vraag de folder aan of haal 'm in een van de Lundia showrooms. Amsterdam: Vondelstraat 25.1054 GH. 020-1893 Eindhoven: Vestdijk 2e. 5611 CC. 040-445171 Groningen: A-Kerkhof 35. 9712 BC. 050-180053 Leeuwarden: Nieuwestad 16. 8911 CS. 05100-515 Rotterdam: Mathenesserlaan 293. 3021 HJ. 010-7 Varsseveld: Dames Jolinkweg 39. 7051 DH. 0835 Brussel: Madouplein 1.02-2191185 i j Graag uitvoerige documentatie, prijslijst, en bestelformulier voor i Lundia Stellingkasten. j Naam: j Straat:' Postcode:Plaats: j Telefoon: j In ongelrankeerde envelop zenden aan Lundia BI Antwoordnummer 4, 7050 VB Varsseveld schouderlijn vindt u natuurlijk in de harmony kollektie. Waarin mode trends harmonieus samen gaan met stijl en vrouwelijkheid. Chintz mantel met mouwkapjes op de schouder De col is door gestikt. In o.a. camel, lichtgroen en steenrood *nn Mt. 36 t/m 42 Mantel met accentue rende platte schouder- plooien en klein kraagje. Van glanzende chintz in o.a zwart, petrol en lichtgroen. IJfJ Mt. 34 t/rp 42 IJJ7 A Matlak mantel met geaccentueerde schou der en ondergeschoven mouw In o.a. camel en oud-rose 170 Mt 36 t/m 44 I/U.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10