Opnieuw campagne tegen lawaaihinder Raadsman verwacht geen vervolging K. N Een heel goede reden om nu een spaar- of privérekening bij de NMB te openen. Maatschappijen moeten olievoorraden melden Twijfels over succes grondstoffenconferenj 'Actie nodig ondanks wet' Bij moeilijkheden aanvoer Ambtenaren 'Duitse arts niet vermoord' Koningin plant een 'herdenkingsboom' Nieuwe saneringsregeling voor grote zeevisserij Staking person Hoogovens vooi i Wiegel wil invloed op samenstelling commissie Molukken Groninger dijk mag worden verbeterd De NMB denkt met u mee. Vanaf 1 april dagelijkse renteberekening. De NMB berekent perI april de rente niet meer per halfmaandelijkse pe riode, maar per dag. Iedere dag dat uw geld dus op een spaarrekening, spaar boekje of privérekening bij ons staat, levert u rente op. En hoeveel, dat ligt er maar aan. Op wat voor soort rekening, onder welke voorwaarden, hoeveel geld ermee ge moeid is. Omdat u voortaan méér rente opbrengst krijgt, is sparen bij de NMB nu aantrekkelijker dan ooit Maar er zijn veel manieren om verant woord te sparen. Zeker bij ons.Wij geven u hierbij een kort overzicht En wilt u meer weten, stelt u prijs op een persoonlijk advies? Laat ons dan maar meedenken. Daar zijn wij immers voor. BINNENLAND WOENSDAG 14 MAART 1979 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er ls nu een wet op de geluidshinder maar de .stichting die ons al twee Jaar toefluistert „Laten we zacht zijn voor elkaar" begint onvermoeibaar met een derde publici teitscampagne. Die wet. aldus voorzitter C. A. Vermeulen van de Nederlandse stichting geluidshinder (NSG), kan nu een maal alleen bepaalde lawaaibronnen (verkeer industrie) In regels vangen. Het zal voerigens nog Jaren duren voordat al die regels in werking treden, want uitvoeringsbesluiten en het opbouwen van deskundige mankracht kosten nog veel tijd. Geheel bulten de nieuwe wet valt de naar schatting op één na omvangrijk ste bron van geluidshinder: de buren. Veel gebrek aan rust en comfort dat mensen elkaar aandoen ls alleen door veranderingen ln houding en gedrag terug te dringen. En dat zijn langduri ge processen die nooit door een wet te regelen zijn. Nadat de afgelopen jaren gericht ls gewerkt aan de bekendheid van het probleem en het bespreekbaar ma ken ervan in concrete probleemsitua ties, wordt het publiek dit Jaar er onder andere zachtjes aan herinnerd ..dat het zelf waarschijnlijk ook wel eens in de rol van „de buren" op treedt. Lawaai ls niet alleen Iets waar je last van hebt en dat de bloeddruk kan opjagen, je maakt het zelf ook wel eens. Men wil „een directere rela tie leggen tussen gehinderde en hln- derveroorzaker." Een nieuw element ls dat behalve advertenties en affi ches ook stickers over lawaai ln om loop worden gebracht. Wie ze opplakt kan van zendingsijver doordrongen, zijn, maar stelt daarmee tegelijk ook het eigen geluids gedrag nadrukke lijk ter discussie. De peiling naar het succes van de vorige campagne leidde overigens niet tot onverdeelde tevredenheid bij het stichtingsbestuur. Een kleine 60 procent van de ondervraagden had „de afgelopen maanden wel eens wat gelezen, gezien of gehoord over ge luidshinder". Dat was net zo veel als vóórdat de NSG begon aan de weg te timmeren, en tien procent minder dan bij de peiling na de eerste cam pagne. Maar men wil daarom nog gerichter doorgaan met het ln geluid dempende zin beïnvloeden van ons gedrag, gefinancierd door een subsi die van de minister van milieuhygië ne die ln de buurt van een miljoen gulden ligt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Oliemaatschappijen zullen voortaan verplicht zijn om de overheid Informatie te geven over hun voorraden als de olleaanvoer problemen oplevert. Dat la de strekking van een voorstel van de socialist Van der Hek. waar mee de Tweede Kamer gisteren ak koord ging. Minister Van Aardenne (economische zaken) had deze wijzi ging van het wetsontwerp uitvoering Internationaal energieprogramma niet nodig gevonden. De minister had meer vertrouwen ln de vrijwillige me dewerking van de oliemaatschappij en dan Van der Hek. Het PvdA-Ka- merlld kreeg evenwel bijval van de grootste regeringspartij, het CDA. De WD stemde tegen. Van der Hek kreeg geen Kamermeer derheid voor een ander wijzigings voorstel. bedoeld om de gegevens over olievoorraden door te spelen naar bet parlement. Van Aardenne had tegen de aanvaarding van dit voorstel sterk gewaarschuwd. Hij meende, dat het wel eens averechts zou kunnen werken: als de oliemaat schappijen weten dat ook de Kamer bedrijfsgegevens ter inzage krijgt zouden ze wel zeer scheutig zijn met informatie. Van Aardenne had er alle begrip voor, dat de bedrijven rekenen op vertrouwelijkheid. De nieuwe wet geeft de overheid de bevoegdheden om, bij schaarste op de ollemarkt, „bindende aanwijzin gen" te geven voor de verdeling van de beschikbare voorraden. Ook kan de bestaande dlstributlewet nu mak kelijker worden toegepast, en niet alleen ln situaties dat ons land zelf wordt getroffen door stopzetting van olieleveranclers. De Algemene Bond van Amb tenaren vergaderde gisteren in Utrecht over de beslissing van Wiegel over de ambtena rensalarissen. De heer Sonne- veld (links), Van der Scheur (midden) en Dutman (rechts) in gesprek. Vervolg van pagina 1 De parlementaire democratie heeft een standpunt be paald, en daar moeten we ons bij neerleggen." Als de ABVA nu nog acties tegen de korting op de salaris sen zou voeren, zouden dat politieke acties zijn. Dutman sloot overigens burgerlijke ongehoorzaamheid niet bij voorbaat uit, bijvoorbeeld ingeval het parlement beslissingen neemt die ingaan tegen de gevoelens bij het overgrote deel van het volk. Maar dat' speelt nu niet, meende Dutman. „Dat volk vindt de korting op de salarissen- van ambtenaren allang goed." De bondsraad van de ABVA aan-' v aardde ook een motie van het hoofd bestuur over de structuur van het officiële overleg tussen minister en bonden van ambtenaren. De ABVA wil een verandering ln die structuur, zodat ook bonden van ambtenaren het recht van vrije onderhandelingen krijgen, met inbegrip van een sta kingsrecht. Dutman erkende dat het begrotingsrecht van het parlement financiële grenzen stelt voor loonon derhandelingen voor overheidsperso neel. Toch dacht hij aan een soort CAO voor de overheidssector. „Mis schien kan het parlement een stukje zeggenschap afstaan," aldus Dutman. De ABVA vindt overigens dat er in het overleg met de minister over de Bestek-bezuiniging geen sprake is ge weest van het beloofde open en reëel overleg. In de aangenomen motie van het hoofdbestuur wordt twijfel uitge sproken aan de betrouwbaarheid van minister Wiegel als werkgever en overlegpartner. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De raadsman van de Limburgse arts A. J. K.. mr. F. M. J. J. Duynstee uit Maastricht, verwacht dat zijn cliënt niet zal worden vervolgd wegens moord op de Duitse arts Knipping. Op grond van de stukken die hij heeft gezien, heeft hij de indnik dat Knipping op 9 oktober 1944 niet is vermoord, maar is overleden aan een hartaanval tijdens een „uit de hand gelopen drinkfeest". De weduwe van de Duitse arts en Simon Wiesenthal, de directeur van het Joods documentatiecentrum ln Wenen, hebben de Nederlandse Justi tie onlangs verzocht K. wegens moord op Knipping te vervolgen. Vol gens hen heeft de in Susteren wonen de en werkende arts als SS-offlcler de Duitser gedwongen een mengsel van alcohol en opium te drinken. K. zou dat hebber gedaan, omdat Knipping zich een anti-nazi toonde. Mevrouw Knipping heeft in West- Duitsland meermalen een proces te gen K. aangespannen, maar heeft daarbij keer op keer het onderspit moeten delven. De Westduitse justi tie meende dat moord niet zou kun nen worden bewezen. Mevrouw Knipping meent nu sterker te staan, omdat een kroongetuige op eerdere verklaringen ten gunste van K. is teruggekomen. Volgens Duyn stee kan deze getuige moeilijk serieus worden genomen, gezien diens beken tenis eerder meermalen gelogen te hebben. De Maastrichtse advocaat- meent ook dat K.. zou hij schuldig worden geacht, geen oorlogsmisdrijf of misdrijf tegen de menselijkheid heeft gepleegd, maar een moord, die intussen verjaard ls. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zei gisteren dat de Maas trichtse officier van justitie, mr. J. Booster, op het ogenblik doende is met de bestudering van een rapport dat het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie over de zaak-K. heeft uitgebracht. Daarnaast wordt nog ge wacht op toezending van de op deze zaak betrekking hebbende proces stukken die zich in West-Duitsland bevinden. Op grond van een en ander zal worden beslist of tegen K. een gerechtelijk vooronderzoek zal wor den ingesteld. DEN HAAG (ANP) Koningin Julia na heeft het „comité nationale boom feestdag" toegezegd dat zij op 21 maart samen met een aantal kinde ren, een herdenkingsboom zal plan ten ter viering van de „nationale boomfeestdag". Volgens het comité zullen er dit jaar naar schatting 113.000 kinderen in vijfhonderd ge meenten bomen en struiken planten in aanwezigheid van een eregast. De Koningin zal de herdenkingsboom planten ln het park van het huls Groeneveld ln Baarn. TROUW/KWARTET GENÊVE (Reuter) Onder afgevaardigden naar de] stoffenconferenite die deze week in Genève begint, een aanzienlijke mate van twijfel over het welslagen vj bijeenkomst. Toch wordt het volgens vele landen tijt| eindelijk eens iets gebeurt. Zo zei de Franse ambassadeur Ste- phane Hessel namens de groep van niet-communistische industrielan den dat het tijd is om spijkers met koppen te slaan. En de ontwikke lingslanden, verzameld in de „Groep van 77" (in werkelijkheid zijn het meer dan 100 landen) hebben de wes terse en communistische landen aan gespoord haast te maken met de voorstellen van de Derde Wereld voor het Instellen van een grondstoffen- fonds. UNCTAD, de Conferentie inzake Ta rieven en Handel van de Verenigde Naties heeft de betrokken landen voor de vierde maal ln twee Jaar be reid gevonden te gaan onderhandelen over het grondstoffenprogramma. In mei dit jaar zal op de voltallige bij eenkomst van UNCTAD In Manila vermoedelijk weer over deze bijeen komst worden gesproken en de be doeling is dat het grondstoffenfonds dan werkelijk kan-worden opgericht. Voornaamste doel van het fonds is de prijzen van een aantal belangrijke exportprodukten van ontwikkelings landen te stabiliseren. Als de grond stof fenprijzen op de wereldmarkt be neden een overeengekomen mini mum dalen kunnen met geld uit het fonds tijdelijke overschotte gekocht. In tijden met een t grondstoffen, zullen de voot het fonds geleidelijk wor kocht. Toen er voor het eerst ovt reldgrondstoffenfonds werd handeld, stond de ontwikki den een bedrag van zes milji voor ogen. De rijke landen a grootste deel van dat geld opbrengen, maar voelden i veel voor. Geleidelijk aan h derde-wereldlanden hun e laagd. Ze vinden nu 700 mi lar genoeg. Ministers van d lingslanden hebben vorige n gesproken dat een minimale van 1 miljoen dollar 2 mil land vereist is. Secretaris-generaal Gaman van de UNCTAD toonde zie dag vol vertrouwen over d afloop van de Geneefse ond I lingen. De verschillen tussei I tijen zijn niet onoverkomell I De algevaardigde van de Unie, A. L Ivanov, was van dat de meningsverschillen ti deelnemers verminderd zij a DEN HAAG (ANP) Er komt een nieuwe saneringsr voor de grote zeevisserij (de treilervloot), waarvoor de a ding tot 30 april openstaat. Ze vervangt de bestaand i ling, die (na een verlenging met twee maanden) eind afloopt. Het visserijbedrijfsleven had, nu de vangstbeperkingen voortduren, be hoefte aan zo'n regeling, deelt de Stichting Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Visserij mee. Het bestuur van het fonds heeft daarom in overleg met het bedrijfsleven tot de regeling besloten. De nieuwe en de oude regeling zijn wat de saneringsbedragen betreft ge lijk. Voor vaartuigen, die voor 1 janu ari 1966 in de Nederlandse visserij zijn ingebracht, ontvangt men 1.000 gulden per bruto-reglsterton. Heett het schip een dlepvriesinstallatie, dan wordt daarvoor bovendien 20.000 gulden uitbetaald. Een verschil is, dat bij de nieuwe regeling het terug betalen van reeds ontvangen stillig- bedragen niet verplicht is. De van voor 1966 daterende treilers, die voor de nieuwe saneringsregeling in aanmerking komen zullen, of ze nu voor die regeling aangemeld worden of niet, geen gebruik meer mogen maken van een eventueel dit Jaar Uit te vaardigen stilligregeling. Evenmin mogen ze aan experimentele visserij- projecten meedoen. IJMUIDEN (ANP) - Vier man personeel van de koudb serij van Hoogovens heeft nacht voor korte tijd gest staking, waar de vakbonden ter stonden, hield weer op n recteur G. W. Wilmink drie mensen in de kantine had to ken waarbij hij wees op de k CAO-onderhandelingen tusse ovens en de vakbonden. De werknemers van de koudb serij legden het werk neer, o directie een extra looneis v derdvijftig gulden per maani gewezen. Volgens de walsers Joegoslavische werknemers, de koudbandwalserij werken to-loon plus een buitenland een hoger bedrag dan de gen Nederlandse walser verdient, in de walserij al eerder werkoi kingen geweest uit protest te contract van Hoogovens met goslavisch staatsbureau dat mers uitleent. Hoogovens ontkent de verscl beloning. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vlce-premler Wiegel wil enige Invloed hebben op de sa menstelling van de Commissie van advies voor het Molukkenbeleld. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde voorontwerp van wet. dat de Instel ling van deze commissie regelt. De commissie zal twintig tot dertig leden tellen. Dat moeten allemaal Molukkers zijn. ZIJ zullen worden be noemd door de kroon. Viervijfde deel van de leden zal worden voorgedra gen door Molukse organisaties, een vijfde deel door de coördinerend be windsman voor het minderhedenbe leid ln dit kabinet, minister Wiegel van binnenlandse zaken. De minister heeft het. voorontwerp voor commentaar toegezonden aan Molukse organisaties. Instellingen en groeperingen De regering wilde aan vankelijk een gemengd Nederlands/ Molukse commissie, maar zag daar later van af onder druk van het parle ment en de Molukse gemeenschap. De nieuwe commissie zal de coördine rende minister adviseren over alle beleidsterreinen, ook dat van CRM. Het Inspraakorgaan welzijn Moluk kers dat thans de minister van CRM adviseert, zal verdwijnen. De leden van de nieuwe commissie zullen worden benoemd voor vier jaar. De eerste keer zal de helft van het aantal commissieleden voor twee Jaar worden benoemd, zodat elke twee Jaar verschuivingen mogelijk zijn. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De provincie Gro ningen mag van het ministerie van Verkeer en Waterstaat het slechtste stuk van de Dallngeweersterzeedijk verbeteren. Het gaat om een stuk zeedijk dat Oroningen al vele Jaren zorgen baart. BIJ noordooster stormen is meerma len overwogen het poldergebied ach ter de dijk te ontruimen. Het gaat om een zeedijk langs de Dollard. Een betrekkelijk klein deel hiervan zou Iets verder zeewaarts worden ge bouwd. omdat dit nodig is voor de aanleg van het omstreden Dollardka- naal. Vooruitlopend op de uitvoering van dit kanaal heeft Groningen al geruime tijd geleden een concessie gevraagd voor dit stukjg dijk. omdat dit er het aiechtste aan*toe ls. Sparen en toch altijd over uw geld kunnen beschikken. De meest gekozen spaarvormen bij de NMB zijn de spaarrekeningen, spaarboekjes, girospaarreke ningen en bonusspaarrekeningen. Het grote voordeel: uw geld staat niet echt vast en heeft u plotseling wat nodig, dan kunt u snel overvoldoende contanten beschikken. Rente 4 tot 7%. Sparen met een opzegtermijn. Wanneer de bank van tevoren weet wanneer u geld van uw spaarrekening wilt opnemen, geeft dat u een hoge ren'e. Hoe langer de opzegtermijn van zo'n NMB Termijnspaarrekening (3,6,12, 24 of 36 maanden), hoe meer het u oplevert. Rente5tot71/2%. Sparen tegen de hoogst mogelijke rente. Gaat het om wat grotere bedragen van ten minste f looo.- per stoning, dan kunt u overwegen om het geld voor een langere periode - van bijvoorbeeld 2.3.4,5 of 6 jaar - op een NMB Vaste Termijnspaar- rekening te zenen. Uw spaargeld is tussentijds niet opvraagbaar. Maar dat wordt goed beloond Rente yV*% tot 83/4%. Rentewijzigingen voorbehouden. De dagelijkse renteberekening maakt sparen bij de NMB nog aantrekkelijker. Welke manier van sparen u kiest, hangt helemaal af van uzelf en uw gezinssituatie. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8