Rol dierenarts ter discussie Tekening van een lezer ouw mam Commentaar libanon: de filistijnen over u! Jg j Is werk niet vooral in het belang van de mens? oord 'er ommentaar van anderen Werkgroep van kritische studenten JNCfrifc LIBANON.. ook benji aangepast meest gelezen koe en muziek ongebruikelijk even werken ;DAG 14 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET stemt tot grote vreugde dat 1 icrikaanse president Carter de valreep van zijn bezoek Midden-Oosten toch in is a d de laatste beletselen weg t-n voor een vredesakkoord 2 Israël en Egypte. De enor- >eite waarmee het akkoord ld is gekomen en het voort- touwtrekken om allerlei heeft aan de euforie die het van Sadat aan Jeruzalem kkoorden van Camp David brachten een definitief ein- aakt. Maar dat neemt niet T. it de totstandkoming van koord toch reden tot grote jl up is- ",0 e nu overeengekomen af- i daadwerkelijk zulle/i bij- aan vrede in het Midden- hangt af van de precieze van de akkoorden die nu lijnlijk binnen een maand kunnen worden onderte- tiet succes van het huidige ^jd tussen Israël en Egypte ftolledig af van de vraag in dit een verbinding weet ^jen tussen het deelakkoord totale, omvattende vredes- in het Midden-Oosten. het Egyptisch-Israëlische oonlijke inzet van de Ame- le<president Carter in het Oosten heeft dan toch ho ;ehad. De impasse waarin Jikjrleg tussen Israël en Egypte di1was gekomen, is dank zij nsl iatief doorbroken en op de r0i eg naar een duurzame vre- ai iet Midden-Oosten is een 'ke stap gezet. b i noet zelf grote voldoening d aan de afloop van zijn Hij had immers zijn eigen op het spel gezet. Negatief dü leerd kun je zeggen dat hij txeeft gegokt, maar hier is n 'eek al uitgelegd dat Carter wordt gedaan als zijn reis Midden-Oosten in termen in f politieke gokspel wordt ident moet enige tijd gele lde :'dee hebben gekregen dat i vjtige van zijn ambt in deze vredesverdrag werkelijk uitzicht en aanknopingpunten biedt voor een omvattende vredesregeling is er echt reden tot uitbundige vreug de. De komende dagen zullen dui delijk moeten maken in hoeverre die kanten eraan zitten. Van wezenlijk belang voor een omvattende regeling is daarom het antwoord op de vraag in hoeverre het akkoord concrete toezeggingen biedt voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Het ak koord zal in concreto duidelijk moeten maken wat de autonome status voor de bezette gebieden precies gaat inhouden. Palestijnen roepen in het openbaar wel dat ze niet mee zullen doen aan eventuele verkiezingen voor een autonoom bestuur, maar binnen de Palestijn se beweging bestaat zeker nog geen overeenstemming over de te volgen koers. Het is dan ook te hopen dat de vredesregeling tusen Egypte en Israël zulke uitdagende details zal blijken te bevatten voor een autonome Palestijnse entiteit, dat de regeling in eerste instantie aanvaardbaar gemaakt zal kunnen worden voor het gematigde deel van de Palestijnen en de gematigde Arabische landen. fase van de onderhandelingen nut tig kon worden ingezet. Hem komt nu de eer toe dat deze taxatie juist is gebleken. In de commentaren zal hem de komende dagen deze erewijn zon der twijfel overvloedig worden ge schonken. Wie kennis neemt van al die lot, doet er goed aan te bedenken dat nog geen week gele den de commentaren over Carter overwegend negatief waren. En als we iets verder terug gaan in de tijd, komen we bij de golf van lofprij zingen die Carter omspoelde na het succes van de topconferentie in Camp David. De publieke opinie is inderdaad nogal wisselvallig. Minder goed te begrijpen is dat veel commentatoren diezelfde wis selvalligheid tonen. Mensen die beroepsmatig de internationale po litiek volgen, moeten toch een beetje gevoel voor de betrekkelijk heid hebben van zowel „misluk kingen" als „successen". d lanskiesrecht im| trlands Dagblad commenta- aa|( voorstel van minister Gar- KMiat zij overigens overnam voorganger Van Doorn) om aststelling van de zendtijd mroepgemachtigden het zü- c „huismanskiesrecht" te kinderen in het gezin kun- 20 weg zijn van de TROS of als vader bij de NCRV nnen zij wel lid worden van niete omroep, maar dat le- i zendtijd op. Daarentegen er bij voorbeeld naast lid van de NCRV ook nog sym- 1 („tientjeslid") van de EO telt dan bij beide mee. en tegen deze situatie komen it de hoek waar de mondig- de individuele mens cen- steld wordt. De jeugd, en e gehuwde vrouw, moet een uze kunnen maken, een zelf- stem in het omroepkaplttel Ve stuiten hier op de nutbin- het gezin als samenbindend en zelfstandige levenseen- nen de samenleving. Waar lijk moet ook hier weer het losgemaakt van zijn na- levensverbanden. tellen en primaire verband waarvan uitmaakt? Laat liever het door Hans Schmit UTRECHT Je wilt dieren arts worden omdat je „iets" voor „het" dier wilt gaan doen. Je wilt je inzetten voor de gezondheid en het welzijn van dieren. Maar als je een maal studeert, vind je van dat welzijnsaspect weinig terug. Je moet hard en nuchter zijn, je emoties tegenover dieren wegdrukken. Economische belangen gaan in de dagelijk se praktijk boven de belangen van het dier. De dierenarts werkt in de eerste plaats voor de mens, niet voor het dier. Zo verwoorden drie studenten aan de diergeneeskundige faculteit van de universiteiten Utrecht (Lies Vedder. Jan Anema en Dick Schumer) hun teleurstelling over de opleiding, die anders uitpakte dan zij verwachtten. Een dergelijke ontgoocheling was in het verleden veelal aanleiding de stu die af te breken en elders onderdak te zoeken of je. omdat er toch niets te bespreken viel. te conformeren aan de gang van zaken en de weg van „de botte veterinair" op te gaan Kistkalveren worden kunstmatig ziek gehouden (bloedarmoede) omwille van het blanke vlees. Dit is mede mogelijk door zorgvuldige medische begeleiding. (Foto Ned. Ver. tot bescherming van dieren) proefdieren. Eind 1977 ontstond de nodige opschudding In Utrecht, toen de universiteitsraad een motie aan nam waarin de mogelijkheid werd geopend gewetensbezwaren vrij te stellen van dierproeven en alternatie ven aan te bieden. Een onmogelijke zaak. aldus het faculteitsbestuur, dat meent dat wie geen dierproeven wil uitvoeren niet geschikt is om dieren arts te worden. In dezelfde tijd rees ook in andere instellingen van weten schappelijk onderwijs twijfel over het nu van het (meestal te grote aantal dierproeven. De minister van onder wijs Pais. zelf tegenstander van het gebruik van proefdieren, haakte aan en vroeg alle universiteiten en hoge scholen hem te vertellen wat ze met dieren doen en waartoe deze worden gebruikt. Dit heeft inmiddels geresul teerd in een nota. waarin minister Pais suggesties aan de hand doet om het gebruik van proefdieren te be perken. Mens-Dier-Maatschappij meent dat. ook in de diergeneeskundige oplei ding. veel proeven achterwege kun nen blijven en kunnen worden ver vangen door alternatieven. Niet alle Sinds kort echter staat er een andere weg open. Met een zestigtal andere studenten maken Lies Vedder. Jan Anema en Dick Schumer deel uit van de werkgroep Mens-Dier-Maatschap- pij. die de huidige diergeneeskundige praktijk ter discussie stelt De Utrechtse studenten stellen zich kri tisch (zo heet dat nu eenmaal als je je verzet) op tegenover het gebruik en misbruik van het dier en vragen meer aandacht voor de ethische en maat schappelijke aspecten van (ook dat heet nu eenmaal zo) het diergenees kundig handelen. De werkgroep orga niseert daartoe enkele discussieavon den. onder het motto dat de dieren arts nu ook eens met de billen bloot moet. Op de eerste avond ging het over de huisarts en de gezelschaps dieren (onze troetelkinderen);-volgen de maand komt de relatie tussen de dierenarts en de bio-industrie aan de orde Tweeslachtig In zijn boek „Het Edelgedierte", dat handelt over het vreemde verbond tussen mens en dier. wees Midas Dek kers erop dat de tweeslachtigheid van de dierenhouderij (vertroetelen of vertrappen) nergens duidelijker aan het lient treedt dan bij de diere narts. Dekkers vergelijkt de veteri nair met Dr. Jekyl een Mr. Hyde: de vriendelijke man die je huisdier helpt, is tegelijkertijd de smeerolie van de bio-industrie. De meest mas sale, meest systematische vorm van dierenmishandeling die nu plaats vindt. de bio-industrie, was niet mo gelijk geweest zonder de continue medewerking van de diergeneeskun dige stand, aldus Midas Dekkers. Mens-Dier-Maatschappij deelt die kritiek. Jan Anema: „De diergenees kundige faculteit is voortgekomen uit een in de vorige eeuw opgerichte school die tot doel had de veeteelt op een hoger plan te brengen. De zorg voor de gezelschapsdieren dateert pas van de laatste jaren De dierge neeskunde is vooral technisch gericht en daardoor is de opkomst van de bio-industrie mogelijk geweest. Het houden van veel dieren op een kleine ruimte verhoogt het risico van infec ties en dat is dankzij de spuit van de dierenarts verkleind. Om kippen in legbatterijen in leven te houden zijn de eerste twintig weken veertien vac cinaties nodig. Daarnaast heeft de diergeneeskunde een belangrijke rol gespeeld bij de samenstelling van groeibevorderend voedsel. De rol van ds dierenarts is heel duidelijk en onmisbaar bij het houden van kistkalveren. Deze dieren worden systematisch ziek gehouden (bloedarmoede) en zijn extra gevoelig voor ziekten. De belangen van het dier worden hier, met behulp van de diergeneeskunde, ondergeschikt ge maakt aan de economische op brengst." Vragen Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon omroeplidmaatschap ook maar zaak van overleg in gezinsverband zjn. Daar kan nog aan toegevoegd wor den dat deze onmondigheidal te gen geringe moeite te doorbreken valt, als men dat per se wil. Daar voor is nodig het aanvragen van een omroepkaartradio, tegen de prijs van een grammofoonplaat per half jaar of ruim een pakje sigaretten per maand. Het „hulsmanskiesrecht" wordt dan „censuskiesrecht". Bezwaar heeft de krant tegen het laten vallen door minister Garde niers van Van Doorns oorspronkelij ke plan het lidmaatschap van een omroepvereniging en het abonne ment op een programmablad te ont koppelen. ..Wij unden dat jammer, omdat een derge1 ijke wijziging een veel zuiver der beeld zou verschaffen van de werkelijke aanhang die ons veelvor mig omroepbestel bij de luisteraars en kijkers heeft. Dat blijkt nu reeds uit het feit dat de meest uitgesproken omroepen, de EO ter rechterzijde en de VPRO ter linkerzijde, de meeste „tientjes-leden" hebben: mensen die contributie betalen zonder het pro grammablad te krijgen. De EO heeft er 75.000 (per 31 dec. 1976), de VPRO 70.000 (per 30 nov. 1977). De bereid heid om iets voor zijn invloed op de zendtijdverdeling te betalen, is er dus wel!" De dierenarts staat, zo menen de kri tische studenten, niet alleen bij de landbouwdieren in dienst van de mens. maar ook bij de gezelschaps dieren. Hier rijzen ook talloze vragen of het geneeskundig handelen wel in KOflljnCn het belang van het dier is. Dick Schu mer: „Een enkel voorbeeld: er worden steeds vreemdere rassen gekweekt, afwijkingen worden gecultiveerd. Waarom zeggen de dierenartsen niet dat ze daaraan niet meer meedoen? Waarom couperen ze nog staarten? Waarom krijgen renpaarden injecties van de dierenarts om ze harder te laten lopen? Omdat anders een ander 't wel doet?" proeven (met name die waar de prak tische handvaardigheid voorop staat) zijn af te schaffen, maar ook daar zou het aantal proeven kunnen worden beperkt, Dick Schumer noemt een proef uit het zesde jaar (die overigens niet op de inventarisatie van de nota- Pais staat) waarbij een te groot kalf in een rund in stukken moet worden gezaagd en verwijderd. Die proef is verplicht, behalve voor vrouwelijke studenten, die immers toch de huis dierenpraktijk ingaan. Maar waarom dan niet de proef beperkt tot degenen die veearts worden, want ook van de mannelijke studenten gaan er veel de huisdierenpraktijk in. Die geringe aandacht voor de ethi sche en maatschappelijke aspecten van de diergeneeskunde kenmerkt volgens Mens-Dier-Maatschappij ook de opleiding. Lies Vedder: „Die as pecten zijn de stiefkinderen van de opleiding. Er zou meer aandacht aan het gedrag van dieren, aan de etholo gie. besteed kunnen worden. In het eerste Jaar leer je in het algemeen iets over de omgang met dieren. Daar valt ook het afbranden van de snavels van kuikens en het leewieken van de vleu gels onder. Je leert dat om het later de pluimveehouder voor te kunnen doen, want omdat de kippen te dicht op elkaar zitten, pikken ze elkaar kapot. Je bestrijdt met het snavel- branden alleen een symptoom, maar je neemt de oorzaak niet weg. Boven dien vermink je een dier en dat is toch niet de bedoeling van de dieren arts?" Proefdieren Die laatste vraag is de afgelopen an derhalf jaar ook vaak opgeworpen wanneer het snijden in dieren ter sprake kwam het gebruik van Ongelukkig is de werkgroep ook met een plan om in het vijfde Jaar proeven te gaan nemen op levende konijnen Jan Anema: Nu worden chirurgie- proeven genomen op dode honden waarschijnlijk afkomstig van het asiel, hoewel ook andere herkomsten niet zijn uitgesloten. En nu wil men. om meer ervaring op te doen. ook proeven met levende konijnen invoe ren. hetgeen niet nodig is. Wat ons verder dwars zit, is dat we in de opleiding ook worden onderricht in iets dat bijna niemand nodig heeft. We worden ook vleeskeurmeester, slachthuisspecialist, een sector waar in je het dier alleen als vlees leert zien en niet als dier." Blijft de vraag wat de studenten gaan doen als ze zijn afgestudeerd Wim Kan heeft eens gezegd dat studenten de ruiten ingooien bij de firma's waar ze later commissaris hopen te wor den. Dus toch binnenkort dierenarts' Dick Schumer. voor wie dat moment niet ver meer is: „Die keuze baart me inderdaad zorgen; ik streep weg wat ik niet wil doen Geen grote land bouwdieren. Maar kleine huisdieren behandelen is een dienstverlening aan én een behandeling van de eige naren van die dieren. Het zou moge lijk moeten zijn iets te worden als veterinair welzijnswerker, of aan voorlichting te doen, de mensen dui delijk maken hoe dat stuk vlees op hun bord is gekomen. Het moet in ieder geval iets zijn dat meer gericht is op het welzijn van het dier dan de huidige diergeneeskundige praktijk." Gelukkig is het Nederlandse VN- bataljon niet geheel onvoorbe reid naar Libanon vertrokken, want het ministerie van defensie heeft onze Jongens, zullen we maar zeggen, elk een handzaam zakboekje meegegeven. Binnen het hemelsblauwe plastic kaftje met de woorden „Nederland naar Libanon" en het embleem van de Verenigde Naties valt het boekje in drie delen uiteen letterlijk zelfs, als je de delen niet goed vastzet. Deel I geeft informatie over Libanon, de Libanezen en de VN, deel 2 handelt over de rech ten en plichten van de Neder landse militair. Deel 3 is verreweg het leukst. Daarmee kan de militair zich ver staanbaar trachten te maken in het Arabisch. De woordenlijstjes (fonetisch opgeschreven maar desondanks nog voorafgegaan door een uitleg van de Arabische uitspraak) bevatten woorden die bij voorbeeld betrekking hebben op wapens en voertuigen, het menselijk lichaam, ziekten, die ren. dranken, voedsel en zo meer Er staan ook oegroetingen in en beleefdheidsuitdrukkingen maar geen scheldwoorden. Of het zou moeten zijn: wegwezen, opschie ten: u bent nog erg jong, of: past u op, anders moeten wij schieten maar dat laatste zouden we liever onder het hoofdje beleefd heidsuitdrukkingen willen rang schikken. Erg handig moet het zijn om woorden als enkel, kin. neus, le ver en haar in het Arabisch te kennen. Het drankenlijstje zal de jongens wat tegenvallen Met het boekje in de hand kun je alleen vragen om water. thee. cola, war me chocolade, koffie en melk; de enige alcoholische drank op het lijstje is bier. Het zal er wel aan liggen dat de militairen zich vaak onder moslims zullen bevinden die. zoals bekend, geen alcohol mogen gebruiken En voor zover er wel sterke drank te krijgen is. zullen de Arabische benamingen voor cognac en whisky wel niet veel afwijken van de onze Van de nuttige zinnetjes mogen een paar niet onvermeld blijven Er valt leuk mee te ccmbineren trouwens. Bij voorbeeld: Handen omhoog! Waarom niet? Bent u een christen? Vergeet het niet! Bent u een moslim? Dat is niet mogelijk. Bent u een Pales tijn? Welkom! Opschieten, commandant! Bent u een ge vangene? Wegwezen! Waar wilt u naar toe? Dank u. Zou u met mij mee willen gaan? Nee. mevrouw =- U bent erg Jong. ik geef mij over. Bent u mijn echtgenote? Hallo! Kortom: de mogelijkheden zijn schier onuitputtelijk. Lastig zal het anders wel zijn, eerst in je boekje te moeten bladeren om „niet schieten" te kunnen roe pen. En wat zou het reuzehandig zijn om niet eerst te hoeven op zoeken wat die lui met hun wa pens in de aanslag toch bedoelen als ze op z'n Arabisch natuur lijk handen omhoog! schreeuwen. Opmerkelijk is het Arabische woord voor Palestijnen: fillistiini. Filistijnen dus. van oudsher de aartsvijanden van het volk Is raël. Dankzij het zakboekje zijn de Nederlandse soldaten geluk kig gewaarschuwd mochten ze zich ooit in hun vrije tijd bij een Libanese vriendin bevinden (mis schien zelfs luisterend naar de naam Dcllla) die plots uitroept de filistijnen over u! dan weten ze dat het ditmaal gewoon om Pa lestijnen gaat. Net »ls de Nederlandse soldaten in Libanon heeft dit Maleise beertje zich erg aan zijn nieuwe omgeving moeten aanpassen. Het dier zit in de dierentuin van Moskou, maar kwam in novem ber vorig jaar regelrecht uit Laos. De Maleise beer was toen nog een baby van een maand of twee. en heeft zich in de afgelo pen maanden voortreffelijk in het veranderde (leeflklimaat we ten te schikken. Voor Benji. het harige filmhondje dat zijn bazen miljoenen in het laatje heeft bezorgd en dat zich dezer dagen in Amsterdam pre senteerde. wordt in Engeland geen uitzondering gemaakt. Tus sen nu en augustus heeft de su perstar het vreselijk druk aan de andere kant van de Noordzee. Hij moet een nieuwe film opnemen met alle afspraken die daaraan, vastzitten, maar de Britten zijn onverbiddelijk: elke hond die En geland binnenkomt, moet een half jaar in quarantaine en dus ook Benji. Baas en trainer probe ren de Britten te paaien met een rijdende quarantainewagen voor het hondje, maar het is nog lang niet zeker of dat wordt toege staan. De Engelse dierenartsen vinden het toch al te gek, dat alle hon den (ook katten trouwens» zo lang apart móeten worden ge houden. De dieren raken geeste lijk uit hun evenwicht, zeggen ze. en dus is deze manier van doen onverantwoord. De artsen komen niet aan de duur van de quaran taine, maar vinden wel dat een huisdier op z'n minst zijn favorie te voorwerpen of meubelstukken bij zich moet hebben Zo kreeg een Duitse herder van zijn vrouw tje de leunstoel mee waarin hij thuis placht te slapen en ver zocht de baas van een labrador de verzorgers om de hond elke avond voor het slapen gaan met zijn geliefde geurtje. Chanel no 5. te besprenkelen. Zulk soort voor zieningen zouden verhinderen dat een dier neurotisch wordt. De bijbel en de werken van Lenin staan weer als meest gelezen, al thans meest vertaalde boeken ter wereld bovenaan de jaarlijkse boekenlijst van de Unesco. Al Ja ren verandert er weinig aan de top: de bijbel was vorig jaar in 286 talen beschikbaar, de werken van Lenin in 201 Omdat 1979 het jaar van het kind is. geeft de Unesco er dit jaar cijfers bij van de meest gelezen kinder- en jeugdboekenschrijvers Eenzaam aan de top staat Jules Verne wiens boeken in 164 talen ver taald zijn Muziek is goed voor de koe en haar melk Onderzoekers in de Verenigde Staten zouden ont dekt hebben dat koelen meer eten en dientengevolge meer melk geven als de boer ze muziek bij het werk geeft. Maar zulke arbeidsvitaminen moeten dan wel hoofdzakelijk uit melodieuze walsen en tango's bestaan, want om andere muziek geeft een koe niet veel. harde beatmuziek bil voorbeeld levert nauwelijks een druppel melk meer op. Aldus een bericht in het West- duitse Handelsblatt. dat uiter aard betrekking heeft op alle koeien ter wereld. Dezelfde krant bevat nog een Interessante mede deling: „Vroeger zocht een man een vrouw die net zo lekker kon koken als zijn moeder Tegen woordig krijgt hij er een die net zo kan drinken als zijn vader" en dat slaat natuurlijk uitslui tend op Duitse mannen en vrouwen Het gebeurde in het Engelse Dudley: daar stapte een overval ler een bank binnen, gewapend met een zware kruisboog De cas- sière schrok zich een hoedje toen ze dit ongebruikelijke wapen door het loket op zichzelf gericht zag en beijverde zich om als een haas vierduizend gulden in een zak te stoppen. De boogschutter ontkwam ondanks het feit. dat een wat koelbloediger dame, een klant, hem in het voorbijgaan met haar tasje hard op zijn hoofd mepte Vraagt een verslaggever van het Vrije Volk naar de voorlichtei van de gemeente Dordrecht Ant woordt een assistente „Meneer zit even te werken Wilt u over een half uurtje terugbellen?'' Waar gebeurd volgens het recla meweekblad Adformatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5