Sport en natuur bij NCRV sneuvelen Kunst van verre in een nieuwe galerie volke Kamerlid: Verander indeling zendtijd Hoe u met een rekening bij de Rabobank slagvaardiger zaken doet. S Rabobank S Ook bij zenderkleuring eigen gezicht tonen' Nieuwe boeken Met oog op Euroverkiezingen Egyptische tempel in Museum van Oudheden EN DAN NOG. De Rabobank publiceert een nieuw „Open boek'.' Wie ons kent, noemt ons slagvaardig. WOENSDAG 14 MAART 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NCRV wil van harte meewerken aan het experiment van de zenderkleu ring maar zal proberen zoveel mogelijk de eigen identiteit op de vier radiozenders te markeren. Deze omroep heeft al op een vroeg tijdstip gepleit voor zenderkleuring, getuige de nota „Alle kleuren van de regenboog" van drs. H. Glimmerveen, adjunct-hoofd programmadienst NCRV- radio. Deze titel duidt op wat meer kleuren dan vier. waarbij kan worden gedacht aan de vier Hilversumse zenders De NCRV meent dan ook dat er eigenlijk meer zenders moeten komen Zoveel mogelijk is getracht de belan gen van de zenderkleuring als die van het eigen karakter te waarborgen, want Glimmerveen vindt dat een om roep ook bij zenderkleuring zijn eigen gezicht moet laten zien. Het is de NCRV dan ook een doom in het oog. dat de VPRO geen aangepast Infor matief aanbod op Hilversum I wil brengen en dat de EO op Hilversum III niet met echte pop voor jongeren komt In de NCRV-zienswiJze zijn daarom twee programma's geheel of gedeelte lijk gesneuveld. „Een uur na te huur' vervalt in zijn geheel „WIJ hebben meer boze racties op dit besluit ge kregen dan er luisteraars van dit pro gramma zijn." aldus Glimmerveen „Natuurprogramma's zijn niet altijd meerderheidsprogramma's. maar kunnen wel met de identiteit van de NCRV te maken hebben. Sportshow De zaterdagse sportshow. waaraan een groot aantal christelijke sport clubs een bijdrage levert, wordt inge kort doordat de show niet op Hilver sum III zou passen. Sportprogram ma's horen nu eenmaal op Hilversum I. aldus de redenering van de pro- grammaleidlng De NCRV heeft don derdags op Hilversum I radiozend tijd. en dan is er geen zaterdagsport Wel worden op zaterdagmiddag tus sen de bedrijven door sportflitsen, sportuitslagen en korte actualiteiten verzorgd Tegen het eind van de mid dag worden uitslagen bekendge maakt. Grote verliezer in de strijd voor het behoud programma's is Heinze Bakker, die in twee jaar zijn hele programma zag Inkrimpen van vier naar twee uur Hoewel de NCRV-programmaleiding vindt dat op 's zaterdags Hilversum III service aan luisteraars tot 35 jaar moet bieden, gelooft Bakker dat die service op zo'n manier juist duidelijk minder wordt Tot nu toe werden gemiddeld ander half miljoen sportliefhebbers be diend Omdat Bakker eerst moet wachten tot de grammofoonplaat die opstaat is afgelopen, kan hij een eind stand of doelpunt niet rechtstreeks verslaan Jongeren FIJN HAAKWERK (Ooripr. titel ..Crochet Lace".) Vertaling Henr. I.isman-Mijnhardt. Uitgave Zomer Kenning Boeken BV., Wagenin- gen. 137 blz.; prijs 19.90. Met een 50-tal werkstukken in ..Fijn Haakwerk", een nieuw deeltje in de DOE-Boeken-reeks. wtl Uitgeverij' Zomer Keuning in navolging van Ondori Publishers Ltd in Tokio ons naar de haakpen doen grijpen. Mooie patronen voor o.m. tafelkle den, kleedjes, lopers, kussens en spreien, zullen zeker haaklustigen hiertoe stimuleren De nogal ouderwets aandoende werk stukken zijn uitgevoerd In (fijn ol wat dikken wit haakgaren Alhoewel smaken nog steeds verschillen is het een feit dat nostalgische ditjes en datjes in sommige Interieurs het ook nog steeds doen Zodat mpn mag ver onderstellen dat deze uitgave in een behoefte kan voorzien. De kleurenfo to's en werktekeningen zijn duidelijk genoeg En aan de symbolen, die voor de basissteken achterin het boek te vinden zijn. zal men wel snel gewend raken HANDLEIDING VOOR VROUWE LIJKE HANDWERKEN (drie deel tjes) HAKEN. KANTKLOSSEN en WITBORDI7REN. Uitgave Kosmos BV, Vmsterdam. Prijs per deeltje (ra. 90 blz.. klein formaat) 9.90. Door „de Redactrice van de Gracleu- se" werden omstreeks 1900 (bij Sljt- hoff's Uitgeverij te Leiden) „de ver schillende soorten Handwerken voor School en Huls" In boekvorm uitge geven Het eerste boekje geeft „Onderricht in het Haken", nummer twee „in het Kantwerken" en het derde ..Onder richt In het Opennaaien. Punto-tirato of Hardangerwerk. Witborduren. Venetiaansch- en Guipure-borduur werk Deze drie werkjes zijn nu bij Uitge verij Kosmos m herdruk verschenen; een vwrde uitgave „Naaldbinding" volgt nog Een pure nostalgische aangelegen heid. deze bij oudere dames mis schien nog wel bekende publicaties van het destijds toonaangevend mo de-tijdschrift ,,De Gracieuse". Maar wie de uitstekend verzorgde werkjes aandachtig doorleest komt wel tot de ontdekking dat het uitgebreide, doel treffende onderricht van „vroeger". met zijn vele duidelijke illustraties Speciaal vandaag Van Gewest tot Gewest: Gsssperplas onderdeel van Flortade 1980. Stellingwerf op bres voor eigen taal. oude schilderingen in St. Martinus- kerk van Weert en expositie Licht '79 in Eindhoven. Ned. 1/18.59 De tweede film over Tai wan volgt Kenmerk. Ned. 2/18.59 Panoramiek gaat over het gevechtsvliegtuig F-16, opvol ger van de Starfighter. Ned. 1/20.00 Het ballet Giselle van Jean Coralli wordt uitgevoerd door leden van het Bolshoi Theater. Ned. 2/20.32 In het Programma met de Map wordt aandacht besteed aan vakantie en adoptie van buitenlandse kinderen. Ned. 1/21.00 Julien Schoenaerts en Jo- han Leyscn spelen een ontmoe ting tussen de theoloog John Wjrclif en de hem ondervra gende pauselijke afgezant bis schop William Courtenay. België 2 21.55 In de gereformeerde kerk van Stadskanaal wordt een dienst gehouden ter gelegen heid van de Biddag voor ge was en arbeid. Hilv. Z 19.30 van charmante voorbeelden i kantjes, kleedjes, spreien, e.d.) eigenlijk nog niets aan belang heeft ingeboet mis schien zelfs weer meer en meer tn de belangstelling komt te staan Het haakboekje brengt veel bruikba re patroontjes; ook in de Tunische haaksteek en guimpewerk En dan nemen we de voorgeschotelde kinder- corsetjes en bavetjes maar op de koop toe Vrijwel onbekend is dat met de haak- naald ook frlvolitwerk gemaakt kan worden Het laatste hoofdstuk laat ook daaromtrent geen vragen meer onbeantwoord In „Onderricht in het Kantwerken" worden „met meer dan 100 afbeeldin gen tussen de tekst" diverse soorten kantjes, kleedjes en tussenzetsels ge klost (o.m Zweedse en Russische kant. Valancienne en Torchonkanti Na talrijke voorbeelden van divers wit-borduurwerk voor randen, kraag jes. kantjes, kleedjes, enz. eindigt het derde boekje met geborduurde let ters. cijfers en sierlijke mono grammen Prettige practische ouderwetse hand leidingen. die met een eigentijdse aanpak verrassende resultaten kun nen opleveren Voor een omroep als de NCRV is het nogal moeilijk om jonge leden aan te trekken, die niet automatisch ln pop muziek geïnteresseerd zijn. Wat doet de NCRV voor jonge mensen, en wat voor geëngageerde programma's zijn er voor jongeren? De programmalei ding kan hierop geen antwoord geven doordat men het nog niet weet. We! komt er een extra uitzending van „De Wereld zingt Gods lof", naar aanlei ding van het grote aantal aanvragen. In grote trekken houdt de NCRV de oude zendtijd: zaterdag op Hilversum III. maandag op Hilversum II. woens dag op'Hilversum IV en donderdag op Hilversum I. De zendtijd op de vrijdagmorgen vervalt. Enkele programma's verhuizen om aan de zenderkleuring tegemoet te komen: Hilversum I lichte informa tie. lichte muziek en nachtuitzendin gen. Hilversum II zware informatie. Hilversum III pop. Hilversum IV klas siek. 'Rozengeur en prikkeldraad' ver dwijnt van de maandag en gaat naar de donderdagmiddag. 'Onder de hoogtezon' gaat naar de woensdag en naar Hilversum IV 'In het Zilver' gaat naar de maandagmiddag. 'Mu ziek bij de koffie' blijft, wat lh dubbe le betekenis een troost is. maar het programma verhuisd wel van de za terdag naar de donderdagmorgen waar het twee „gezellige, lange uren" krijgt Als daar nu eens een uur na tuur bij was geweest Zoals het er nu uitziet zal het pro gramma van de zendtijd voor politie ke partijen gewoon worden gehand haafd. Dat is in augustus vastgelegd. De CPN vindt echter dat voor het gebeuren van de Europese verkiezin gen een speciaal schema moet wor den aangehouden, zoals dat ook voor de verkiezing van de Tweede Kamer gebeurt. „Dat is al minimaal, maar dat zou er toch op z'n minst van moeten komen", aldus de heer Wolff. Naast de kritiek op de hoeveelheid zendtijd die de politieke partijen krij gen. heeft de CPN ook bezwaar tegen de Inhoud van de programma's die tot nog toe zijn uitgezonden over de Europese verkiezingen op 7 juni. Wolff: „In de golf van uitzendingen die nu over ons heen gaat spoelen, moet de zaak niet al te eenzijdig worden opgedist. Als je dat program- Hassan El-Archiery. hoofd van de af deling Architectuur van het Docu mentatiecentrum van het Oude Egypt* te Cairo heeft geassisteerd bij de wederopbouw van de tempel. Het monument werd gered uit wat het stuwmeer is geworden voor de grote A&soeandam Na de ingebruikneming zal met in gang van 5 april het publiek weer in het museum terecht kunnen. De her inrichting betrelt niet alleen de nieu we zaal. maar ook de hele afdeling Grieks en Romeins beeldhouwwerk, een zaal met Egyptische kunstvoor werpen uit de Grieks-Romeinse tijd en een zaal met gebeeldhouwde alta ren voor de godin Nehalennla Deze altaren komen uit een Romeins hei ligdom. dat op de bodem van de Schelde bi) Colijnsplaat is terugge vonden Vanaf 5 april wordt in het museum ook de tentoonstelling Taffeh ge zien gehouden, foto's van ama- ~t7Trn f - ii land met ajour bewerkte schildpadplaatjes op d ko schelpschijf en een snoer van beige schelpschijf 'af achtergrond is een tapa, een boombastdoek. Galerie Lemaire Rechts: afbeelding van een sjamaan, mythische slai een vogel op een speerpunt van walrusivoor, in het van de vorige eeuw gemaakt door de Inuit (Eskinu Alaska. Collectie: Galerie Lemaire Links: voorouderbeeld van de Baule van Ivoorkust (West- Afrika). Collectie: Galerie Lemaire Midden: borstsieraden uit het Zuidzeegebied: linksboven een geslepen schelp aan een gevlochten koord uit Nieuw- Guinea, rechtsboven een hondetandenketting aan een met geslepen nassa-schelpjes bedekte band uit Nieuw-Guinea, midden rechts een kap-kap van de Salomonseilanden met gegraveerde figuren, onder twee kap-kap van Nieuw-Ier- Cl IC JUCIUAKC door Henk van Halm ■C Aan de Amsterdamse Reguliersgracht, recht tegenover de bekende houten Amstelkerk, Is begin maart een nieuwe galerie geopend. Niet van moderne kunst, maar van datgene wat men in het spraakgebruik ten onrechte „primitieve" kunst noemt. Kunst dus van natuurvolken uit Afrika, de Stille Zuidzee en Nieuw-Gulnea. met daarnaast de beeldende uitingen van verder gevorderde culturen al^ die van Indonesië en Tibet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CPN-Tweede Kamerlid Wolff zal morgen minister Gardeniers van CRM ter verantwoording roepen over de manier waarop politieke partijen aan bod komen op de televisie voor de Europese verkiezingen. In Amsterdam is zo'n kunstzaal geen uitzondering; er zijn er meer die zich gespecialiseerd hebben in de kunst zinnige produkten van verre volken. Maar wag Galerie Lemaire onder scheidt van de andere, is de oude traditie die zij voortzet. Want eigen lijk is deze galerie helemaal niet zo nieuw. Ai in de jaren twintig, toen nog maar een enkeling de schoonheid van de kunst van natuurvolken inzag, begon M. L. J. Lemaire zijn „handel in primitieve kunst". Hij was met een paar avant-gardistische kunstenaars, eerst kubisten en dadaïsten, later ook de surrealisten, een van de allereer- sten die begrepen dat volken met een laag beschavingsniveau dit laatste in onze ogen althans in staat waren tot artistieke prestaties die de Euro pese kunstuitingen evenaren. Een van zijn verdiensten was dat hij zich niet beperkte tot het aankopen van „meesterwerken", zoals maskers en beelden van hoge artistieke kwaliteit, maar tevens verzamelde wat wel ge ringschattend „etnografica" wordt genoemd sieraden, al of niet versier de gebruiksvoorwerpen, wapens en muziekinstrumenten. Juist die „on beduidende" objecten geven vaak een veel dieper inzicht in de cultuur van een volk dan de opmerkelijke kunstwerken die de beschouwer ge makkelijker ontroeren, maar waar schijnlijk op een een heel andere ma nier dan de makers bedoelden. Tanende culturen Na de oorlog is de kring van belang stellenden in de kunst van schriftloze volken sterk toegenomen, een ont wikkeling waar M. L. J. Lemaire door zijn grote reputatie als kenner ook een aandeel in heeft gehad. Het tries te is helaas dat tegelijkertijd met de toenemende interesse de culturen van natuurvolken over de hele wereld door steeds nauwer contacten met Europeanen en Amerikanen verkom merden of zelfs geheel verdwenen Voor de topstukken worden tegen woordig prijzen betaald, die verge lijkbaar zijn met de opbrengsten van Europese klassieke meesterwerken. Ook minder zeldzame stukken gaan weg voor prijzen waar liefhebbers met een krappe beurs en dat zijn vaak de meest serieuze niet aan te pas komen. Die kunnen nog wel een collectie opbouwen uit etnografica, een verzameling die niet minder aan trekkelijk hoeft te zijn dat een wand met maskers of een kamerhoek met fraai opgestelde beelden. Het pand aan de Prinsengracht, waar Je daarvoor terecht kon. is nu geslo ten. M. L. J. Lemaire heeft zich door zijn hoge leeftijd uit de zaak moeten terugtrekken. Maar het vervolg, in de nieuwe vestiging Reguliersgracht 80. geleid door zijn zoon en dochter, ad emt dezelfde geest. Naast hoog geno teerde stukken is er een leuke verza meling Zoeloe-kralenwerk: schortjes, ceintuurs, halsbanden en snuifdoos jes, waarvan de prijzen de honderd gulden niet te boven gaan. Duurder zijn de prachtige schelpsieraden ens de over hun hele oppervlak met fijn snijwerk versierde peddels en knot sen van' de Zuldzee-ellanden. In heel Oceanië werden sieraden geslepen uit grote schelpen. Tot de beroemdste behoren de kap-kap, glad gepolijste schijven van schelp, die als borstsie- raaad werden gedragen. Op de Salomonseilanden werden die schijven gegraveerd en met donker materiaal ingelegd, op Nieuw-Ierland werd op de schijven een dun. ajour uitgesneden plaatje schildpad beves tigd. Een merkwaardig borstsieraad is de op verscheidene plaatsen door boorde tand van een potvis, die als waardigheidsteken gedragen werd door de hoofden van de Fidji-eilan- den. Vele van deze voorwerpen ko men uit de befaamde Beasley-collec- H tie, die enige jaren gele< geveild. Uit Tibet vindt men bij Leni zen en zilveren, benen en ho 5e ele voorwerpen die gebruik rle in de lamaïstische eredii meest tot de verbeelding s| vaak met halfedelstenen schedelbekkens, schedeltro *1 voorwerpen vervaardigd vai e beenderen, die niets met k a me te maken hebben, maj heiligheid van gestorven b< sche priesters. Wie de galerie uitsluitend ken om er sculpturen te geboeid worden door schitfc ori-snijwerk, verzameld in tiende eeuw, door een groti Afrikaanse maskers en bqee door een uiterst zeldzaam van Eskimo-snijwerk, een reerde speerpunt van wi van het eiland Nunivak gemaakt in het midden van tiende eeuw. Een deel van schacht zit nog aan de mee halve meter lange walrustai de figuurtjes zijn gegraveei riboes (rendieren), zeehonde een Inuk (het enkelvoud v ti zoals de Eskimo's zichzelf want Eskimo is een Indiai woord) in een kajak die zijl naar een rob slingert, een (een half menselijk, half di zen), een sjamaan of medici mythische slangen. Galerie Lemaire Is goed boeiend uurtje, met de kam iets moois vindt voor een prijs. En dat hoeft helemaa 1 van groot formaat te zijn. KW gen doen het in moderne vaak bijzonder goed! II[C ■r ADVERTENTIE ma van Teleac van zondagavond hebt gezien, kun je niet anders dan concluderen dat hier van verregaan de eenzijdigheid sprake is. Dat je de koude oorlog er bij haalt en het com munistische gevaar, dat is prima. Maar dan ook Churchill, die met de atoombom dreigde. Gewoon objec tief. Ik vind dat politieke partijen, en breder gezien, stromingen corrige rend moeten kunnen optreden in zul ke programma's. Ze hebben daartoe het recht", aldus het Kamerlid. De minister heeft een advies aange vraagd aan de omroepraad over de mogelijkheid om politieke partijen voor de Europese verkiezingen meer zendtijd te geven Dat advies is er echter nog niet. Het Kamerlid meent dat de tijd begint te dringen en dat als de omroepraad niet op tijd een advies kan geven, de kamer dat dan maar moet doen in een motie LEIDEN (ANPt Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden is verbouwd. Het belangrijkste onderdeel is de bouw van een Taffeh-zaal. Daarin is de tempel geplaatst, die Egypte ons land heeft geschonken. De tempel wordt 4 april plechtig ingewijd. Prinses Beatrix en prins Claus zullen erbij aanwezig zijn. teurs. die bouw en herinrichting van de Egyptische zalen volgden. Aan de plechtigheden op 4 april werkt het Internationaal Theater In stituut meer, dat een Nubische dans groep en musici uit Assoenan naar ons land uitnodigde. De Stichting Sociaal-Culturele Evenementen in Reek-Schaijk bij Grave heeft het Eerste Reekse Volks muziekfestival georganiseerd dat 16 april (Tweede Paasdag) in een tent naast de soos 't Kulleke wordt ge houden Van 31 maart tot en met 8 april zal in het Ahoycomplex te Rotterdam de beurs „Kunst en Antiek Ahoy" wor den gehouden Duizenden antiquitei ten worden in 34 stands tentoonge steld De organisatie garandeert de aanwezigheid van gerenommeerd an tiek uit heel Nederland van voor 1900 De verslaglegging van de mutaties kan aan uw eigen administratie worden aangepast; dal kan niet alleen werk ren, maar ook een heter inzicht geven. Uw binnenkomende betalingen kunnen versneld worden door gebruik te maken van een incassosysteem: Als ondernemer moet u kunnen rekenen op snelle overboeking van uw betalingsopdrachten. Dal mag u bij de Rabobank. Zij vertelt u graag hoe hel nog sneller kan. De Rabobank heeft 3100 vestigingen en miljoenen rekening- houders. Daar zitten ook veel van uw cliënten bij. Dat kan gunstig zijn voor het verloop van uw betalingsverkeer. Graag ontvang ik de brochure: Rekening courant Geld via de Rabobank. (Firma)naam:iiiiiil_ .a.v. DbrJMevr jl_JlL-JL_ Adresiiiiiiiti Postcode: 1 JL- _Plaats: _jiiii U kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar de Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700. 5600 VB Eindhoven. geld en goede raad

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4