f Vredesmissie van Carter succes Wit? Kïesuwkado Vrouw moet solliciteren Bezorg Tronw een nieuwe abonnee als man zonder werk is nbtenaren zien af n verdere acties deze krant Israël beslist vandaag over akkoord Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Regenachtig A buigt voor besluit Wiegel I personen Peheran cecuteerd Algerije levert Nederland weer aardgas DANK U WEL, NEDERLANDERS LEGER DES HEILS Trouw Toch warm aanbevolen Tram in brand Reischèques nu ook in China geldig Advies aan sociale zaken en CRM I Lees een krant met overtnigmg: TrOUW 37STE JAARGANG NR. i;i=è*ym;i Nu en dan regen eerst weinig wind. Overdag enkele opklaringen en een tot matig toenemende noorderwind Temperaturen van drie tot circa reven graden. Morgen en overmorgen: af en toe neerslag en tamelijk koud Morgen: zon op: 06 56 onder 10 43 maan op: 20.34 onder 07 39 10795 WOENSDAG 14 MAART 1979 Fijn dat n een los i rijn dat u een los 7r/urur nummer van TROUW wuir i kocht, maar wat moet n nu morgen? Weer zestig centen neerleggen? Een abonnement is veel aemakkelijker! Vraag proefabonnement Tel 020-913456. afd. Service LOSSE NUMMERS 60 CENT IN A 2: Kerk p Cuba GINA 3: irwe tegen is spuiten ivaarlijk SINA 5: JRV is voor nderkleuring SINA 5: iak dierenarts discussie SINA 7: rnenergie rdeelt EG SINA 11: nsumenten- briek SINA ECONOMIE: ichten over ER-reclame rk gedaald IINA SERVICE: oek, strips, feuilleton, radio- -programma's, puzzel, weer licht ize sociaal-economische redactie 3HT De ambtenarenbond ABVA (FNV) legt zich neer beslissing van minister Wiegel (binnenlandse zaken) de korting op salarissen van overheidspersoneel. De die in het najaar formeel slechts waren opgeschort, zijn :e definitief van de baan. Wel bereidt de ABVA nu al acties voor omdat de bond verdere bezuinigingen met name op de pensioenvoorziening van ambtenaren. door James Dorsey JERUZALEM Israël en Egypte staan aan de vooravond van de ondertekening van een vredesak koord. De Amerikaanse president Carter onthulde dit gistermiddag op het vliegveld van Cairo, waar hij nog laatste besprekingen met de Egyptische president Sadat voerde. Carter maakte bekend dat Sadat de vredesvoorstellen had aanvaard. Het Is raëlische kabinet komt vandaag bijeen om zich uit te spreken over het door premier Begin bereikte akkoord. BIJ zijn vertrek uit Israël gisteren .daag In een extra zitting bijeen om rond het middaguur zei president Carter dat de meningsverschillen tus sen Cairo en Jeruzalem nog maar zeer klein waren. Carter verklaarde dat er tijdens het ontbijt dat hij gisteroch tend nog met premier Begin had, aanzienlijke vorderingen waren ge maakt. „Wij zullen niet falen", aldus de Amerikaanse president bij zijn vertrek. Goedgekeurd Door aanvaarding van de laatste Amerikaanse voorstellen die de nog openstaande zaken in het onderhan delingsproces tussen Israël en Egypte regelden, speelde president Sadat de bal weer terug In het kamp van Israël. Het Israëlische kabinet komt van- zlch over het bereikte akkoord uit te spreken. Te verwachten valt dat pre mier Begin al zijn prestige zal aan wenden om het akkoord erdoor te krijgen. Het vliegtuig van de Amerikaanse president Carter landde gistermid dag op het vliegveld van Cairo, waar onmiddellijk besprekingen begonnen tussen Carter en Sadat. De voorstel len die Carter toen-ter tafel bracht, werden direct door Sadat goedge keurd. Carter voerde daarop nog een kort telefoongesprek met premier Be gin, waarna hij het slagen van zijn missie wereldkundig maakte. Carter meende „dat nu alle belangrijke be standdelen gedefinieerd zijn van het vredesverdrag tussen Israël en Egyp te, dat de hoeksteen zal zijn van een algehele vredesregeling in het Mid den-Oosten". Carter maakte ook be kend dat Begin de voorstellen zo snel mogelijk aan het kabinet zou voorleg gen. Premier Begin vervroegde het kabinetsberaad daarvoor inmiddels een dag. De Amerikaanse president Carter werd gistermiddag op het vliegveld van Cairo ontvangen door de Egyptische president Sadat (boven), nadat hij daar was teruggekeerd na een bezoek van drie dagen aan Israël. Carter vertrok omstreeks het middaguur van het vliegveld bij Tel Aviv, waar hij uitgeleide werd gedaan door premier Begin (rechts) Engels Wanneer het vredesverdrag door het Israëlische kabinet en de Knesset is goedgekeurd. Wordt de Engelse versie ln Washington, de Arabische versie in Cairo en de Hebreeuwse versie in Jeruzalem ondertekend. Inmiddels is bekend dat in geval van verschillen in de uitleg van de tekst de Engelse versie beslissend zal zijn. Premier Begin verklaarde gister avond voor de Israëlische radio dat er nog twee hinderpalen genomen moe ten worden voordat het akkoord on dertekend kan worden. Tegenover Amerikaanse regeringsfunctionaris sen heeft Begin niet met zoveel woor den verklaard dat hij de huidige voor stellen bij het kabinet zal verdedigen. Daarom stelde men zich gisteren nog niet onverdeeld enthousiast op. Maar tijdens het gesprek voor de Israëli sche radio noemde Begin de overeen komst een goed akkoord, dat een mijlpaal zal vormen in de geschiede nis van Israël. De premier maande echter tegelijk tot voorzichtigheid: „Ons land is een democratie, mijn collega's zijn vrije mannen". De pre mier stelde dat „ratificatie door het parlement niet te kunnen garande ren". Ook Israels vice-premier Jlgal Jadin waarschuwde dat de kabinets vergadering van vandaag „geen for maliteit" is. De overgebleven proble men zijn de moeilijkste, aldus Jadin. Jadin verwachtte niet dat het kabi net een unaniem besluit zou nemen. Wel hoopte de vice-premier dat het kabinetsbesluit „een positieve zal zijn wat lk niet kan beloven". sraad van de ABVA verga- iteren in Utrecht. Moties die p acties aandrongen, of op eden uit het officiële overleg minister, werden verworpen rgrote meerderheid. Aange- werd een motie om alvast icties voor te bereiden. Het le kortingsplan van Wiegel een gat van 150 miljoen chter in het ombuigingsplan II. Dat moet in principe wor- ild door bezuinigingen in de de ambtenaren. re FNV-bond van ambtena- JO. heeft volgende week een ing van het hoofdbestuur ïgels beslissing. Net als de Ode ook deze bond liever een >p de salarissen die wat ster- llerend uitwerkte. Ook de eeft in het najaar haar acties ilechts opgeschort. Verwacht it ook deze bond de acties neel zal beëindigen. Van- ïbatteert de Tweede Kamer ster Wiegel over zijn besluit. gevallen' k is gevallen," aldus gisteren torzitter Dut man na afloop IBVA-vergadering. „De slag orting op de salarissen van ren is verloren. We moeten gaan dat dit deel van Bestek aliteit is. I| o». 8 f (AP. AFP, Reuter) In [zijn gistermorgen weer elf I terechtgesteld door 'lslami- polutionaire pelotons'. Zeven Executeerden waren leden [AVAK. de beruchte geheime i de sjah. Verder werd het i de televisie en tevens ex- I van het persbureau Pars. a Djaffarian, terechtgesteld, [woordvoerder van de sjah jaar toen de onlustén ln begonnen. Ook Parviz de vroegere hoofdredac- radio en televisie, werd giste- lgeschoten. Zij zijn de eer- om politieke redenen zijn pteld diversiteit van Teheran de- gisteren ongeveer ;en tegen het bezoek van i het Midden-Oosten. We waarschuwen Carter. Ier onze voeten worden ver- aldus het hoofd van de bevrijdingsorganisatie Teheran tijdens de demon- Wanneer het kabinet akkoord gaat zal volgens Begin, de Knesset begin volgende week al over het vredesver drag mogen oordelen. Begin meende dat het debat ln de Knesset wel eens twee dagen kon duren. De premier waarschuwde dat wanneer het ver drag door het parlement verworpen wordt het de „plicht van ae regering" zal zijn om af te treden. In het geval het akkoord zowel door het kabinet als door de Knesset gera tificeerd wordt, verwacht de Israëli sche premier dat het verdrag uiterlijk in de latotste week van maart onderte- Van onze redactie economie AMSTERDAM De Neder landse Gasunie gaat Jaarlijks niet 4 miljard maar 5.6 mil jard kubieke meter vloeibaar aardgas uit Algerije betrek ken. Deze overeenkomst is maandag ln Algiers getekend tussen enerzijds de Gasunie en twee Duitse maatschappij en en aan de andere kant de Algerijnse staatsoliemaat schappij Sonatrach. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Belangrijk ln het contract is verder dat als laadplaats voor het vloeibaar gas (LNG) definitief is gekozen de Algerijnse haven Arzew. De Algerij nen hadden aanvankelijk het oog la ten vallen op een verder weg gelegen haven. De eerste leveranties zullen begin 1983 plaatsvinden. Dat is onge veer een Jaar eerder dan aanvankelijk de bedoeling was. Gisteren zijn de laatste financiële be lemmeringen uit de weg geruimd voor de LNG-operatie. De AMRO Bank en de Algemene Bank Neder land geven samen een lening van 250 miljoen gulden voor de bouw van Installaties waar het Algerijnse gas vloeibaar moet worden gemaakt. De banken lopen slechts voor 20 procent risico, mocht Algerije met de betaling ln gebreke blijven. De overige 80 pro cent zijn door de staat gegarandeerd. kend zal worden. Begin waarschuwde dat, hoewel het verdrag van groot belang is, het niet alle problemen zal oplossen. Met name toonde de pre mier zich bezorgd over de gevaren voor de veiligheid van de Joodse staat van de kant van het oostelijke front van Jordanië en Syrië. Ons commentaar staat op pagina 5 Een beschouwing over het ak koord op pagina 7 Een historisch overzicht staat op pagina 15 ADVERTENTIE Duizenden Heilssoldaten zl/n In de afgelopen dagen met lijst en collectebus door stad en land getrokken voor de jaarlijkse Nationale Inzame ling. Een belangrijke financiële peiler van hel uitgebreide Leger des Heils-werk. Misschien hebben ze u gemist. 01 heeft u ze gemist. U kunt alsnog geven vla ons NATIONAAL GIFTENGIRONUMMER 37071 Ook aan u: zéér bedankt! (Stichter: William Booth) Damstraat 15 1012 JL AMSTERDAM. Telefoon 241703. Dan denk Je dat Je alles gehad hebt, en dan begint Je weerman je er zachtjes op voor te bereiden dat er wel eens een pak sneeuw zou kunnen zitten aan te komen. Niet dat hij het zeker weet. maar er zijn indicatiesNou ja, ongewisse tijden dus. 'Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dinsdagmiddag omstreeks het spitsuur heeft een- spectaculaire brand in lijn vier voor de remise op het Heemraadsplein in Rotterdam een volledig tramstel verwoest. De schade bedraagt ruim een half miljoen gulden. Het vuur ontstond door sluiting in de motorla- gers. Dor de hitte sprong de boven leiding die de tram in een hevige vonkenregen zette. Het magnesium dat in bepaalde onderdelen van het voertuig verwerkt is zorgde voor et telijke felle explosies. De passagiers konden de tram tijdig verlaten. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse brandweer heeft er zich nooit eerder een brand van een dergelijke omvang in een bus of tram van de RET voorgedaan. AMSTERDAM (ANP) Toeristen en andere bezoekers aan China kunnen daar voortaan met reischèques te recht. De Chinese regering heeft de reischèques van American Express als betaaldmiddel geaccepteerd voor hotels, restaurants, banken, winkels, etc. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk, Hetty Bk>k en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vrouwen kun nen worden verplicht werk te zoeken, als de man een half jaar werkloos is. Man en vrouw moeten in dat geval wel jong zijn en nog geen kin deren hebben. Dat is de me ning van het college algemene bijstandwet, dat advies heeft uitgebracht aan de bewinds lieden van sociale zaken en CRM. Het standpunt van het college is nog voorlopig, omdat men zich nog be raadt over de daarmee samenhangen de werk- en inkomensverdeling. In het algemeen zou volgens het college geen verschil mogen worden gemaakt tussen mensen die samenwonen en gehuwden. In dat licht vindt het col lege het dan ook onjuist om ln een vergelijkbare situatie bij een echt paar een van beiden te dwingen om werk aan te nemen terwijl dat bij samenwonenden voor allebei zou gelden. Het college vindt dat de rolkeus van man en vrouw ln het algemeen moet worden gerespecteerd, maar niet wanneer deze keus ls gemaakt op een tijdstip waarop de partners konden voorzien daardoor ln financiële moei lijkheden te komen Opgemerkt wordt daarbij dat bijstand moet wor den gezien als „gezinsbijstand" Het maakt dan niet uit wie van beide partners kostwinner ls. Als zowel man als vrouw werken en een van hen werkloos wordt vindt het college het onredelijk als de ander zijn of haar part-time baan zou moe ten opgeven De werkloze zou na een half jaar kunnen worden gevraagd een volledige baan te zoeken, maar dat mag niet inhouden dat de andere partner de deeltijdbaan moet opge ven om voor de kinderen te zorgen. In principe moet men dus respecte ren dat traditionele rollen kunnen worden omgekeerd: de vrouw gaat werken, terwijl de man thuisblijft Bezwaarlijk vindt het college het ech ter wel dat men de rollen zou verwis selen in de tijd dat bijstand wordt uitgekeerd. Dat zou kunnen inhouden dat de werkloze Ineens geen werk meer zou hoeven zoeken terwijl de uitkering doorgaat Het zou wel weer mogen als de ander een passende werkkring heeft gevonden en er dus geen „ge zinsbijstand" meer nodig is Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: - Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. OC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1