Dertig jaar strijd voor akkoord Israël-Egypte Uwfl000,-groeitin5jaartotfl521,06 BELEGGINGSBEWIJZEN tot 81% Zestien maanden na bezoek Sadat De krachttoer van Carter Beleggingsbewijzen van f1000,- Beleggingsbewijzen van f5000,- Conclusie: Stuur mij de folder "Beleggingsbewijzen? J postgiro en j J rijkspostspaarbank II MSOAG 14 MAART 1979 3= BUITENLAND TROUW/KWARTET HAAG (ANP) Zestien Éden na het historische Er van de Egyptische Jdent, Anwar Sadat, aan alem ziet het er naar uit het sensationele bezoek Amerikaanse presi- Jimmy Carter, aan te en Israël op het laat- o genblik nog geleid heeft £)et bereiken van overeen- 11 piing voor het sluiten "Vrede na ruim 30 jaar 'trier had Carter zijn prestige als ij, Ent van de Verenigde Staten op i4'«ei gezet met zijn driehoekstop aeptember vorig jaar in Camp Deze leverde na 12 dagen van 17 onderhandelingen twee raam- den voor vrede In het Midden- op. *1iet op 12 oktober in Washing- Egonnen ministerieel overleg tekst van een vredesverdrag in een impasse. Het kwam niet voorgenomen ondertekening december van een vredesver- 'fioor de Egyptische president j7 en de Israëlische eerste-minis- inachem Begin, die inmiddels l*' Nobelprijs voor de vrede wa- |ji ierscheiden. In 1976 kwam er vertraging in de Amerikaanse vredesinspanningen - door de regeringswisseling in Wash-' ington en de burgeroorlog in Liba non. Maar 1977 zou volgens president Carter het Jaar moeten zijn van een doorbraak naar vrede. De verkiezingsoverwinning van de rechts-naUonalistische oppositielei der Menachem Begin op 17 mei van dat Jaar in Israël bood volgens velen echter weinig uitzicht op vrede. Zijn nederzettingenpoliUek in de bezette gebieden bracht hem meer dan eens in conflict met zijn machtigste bond genoot, de VS Sadat Israëlische tanks in actie tijdens de Yom Kippoer oorlog >7' de druk van de gebeurtenissen en zijn afnemend prestige in "Tand riep president Carter voor lafuari jl. een tweede „Camp Da- M IJeen, nu op ministerieel ni- a ien uitnodiging enkele dagen 84|Dor een „top" met zijn Egypti- mbtgenoot, Moestafa Khalil. 'oj remier Begin echter vierkant ,3 hand. „Wij zullen niet onder aanse druk een schijn-ver- 99 kenen", zei hij. ia r^ig hij op 1 maart naar Was- oo0 voor een gesprek onder vier iet president Carter. Toen ook ,'jj k te mislukken kwam de Ame- 100 e president op 4 maart met voorstellen, die op 5 maart j'sj et Israëlische kabinet werden loc rd. Nog diezelfde dag kwam issende aankondiging dat pre- Carter zelf op 8 maart naar het n< -Oosten zou gaan om te pogen ite obstakels voor de onderte- van een vredesverdrag uit de ruimen. verblijf van drie dagen in waar hem een heldenont- werd bereid, kwam hij op 10 1 net enkele wijzigingsvoorstel- ir Jeruzalem: Vele uren van ichtelijk beraad brachten wel i jang maar nog geen oplossing le verschillen. „Het woord is Egypte", aldus premier Begin. s op de terugweg naar Was- tijdens een tussenlanding ësident Carter in Cairo dat it Sadat zijn instemming be- met de jongste voorstellen n vredesverdrag tussen Egyp-1 sraël die vier oorlogen tegen voerden die tienduizenden levens hebben geëist. g jaar ilek van ruim 30 jaar strijd de twee landen begon na 14 18 toen de staat Israël werd os ipen als uitvloeisel van de VN- e van 27 november 1947 tot van Palestina. mei werd Israël aangevallen legers van zeven Arabische De gevechten duurden voort lari 1949 waarna VN-bemidde- Rhodos bestandsakkoorden en. Israël gaf een deel terug gebied dan het in zijn onaf- Ikheidsoorlog had veroverd t een echte op papier staande onferentie in Lausanne kwam ktober 1956 begon de veldslag inaï Deze volgde na Israëli- eschuldigingen dat Egypte i-aanvallen op Joodse neder- m steunde. De actie werd ge- eerd met een Brits-Franse campagne om het genationaliseerde Suezkanaal aan de Egyptische presi dent, Gamal Abdel Nasser, te ont rukken. Op aandrang van de VN ontruimde Israël de Sinaï na Amerikaanse ga ranties te hebben verkregen voor zijn toekomstige veiligheid tegen Arabi sche aanvallen. Maar in mei 1967 blokkeerden de Egyptenaren de stra tegische Straat van Tiran ten zuiden van de Israëlische haven Eilat en trokken zij met hun leger op in de Sinaï. Juni-oorlog Op 5 juni voerden Israëlische vlieg tuigen een actie uit die de Arabische luchtmachten vernietigde en de weg vrijmaakte voor het bezetten van de Sinaï, de Syrische Oolan, de westelij ke Jordaan-oever en de strook 'van Gaza. Daarmee zag Israël het onder zijn controle staand gebied na zes dagen strijd verviervoudigd. Ondanks VN-resoluties, waarin werd opgeroepen tot terugtrekking uit (de) veroverde gebieden in ruil voor veili ge en erkende grenzen, werden poli tieke initiatieven steeds weer door beide zijden getorpedeerd. Op 6 oktober 1973 lanceerden Egypte en Syrië een verrassingsaanval op Israël dat de zwaarste verliezen se dert de onafhankelijkheidsoorlog kreeg te incasseren. Egypte stak het Suezkanaal over en heroverde 520 km2 in de Sinaï. Maar aan het einde van de 18-daagse oorlog had Israël 1.500 km2 op de westelijke over van het Suezkanaal bezet en 845 km2 van de Golan in handen. Conferentie De zware tankslagen en luchtgevech ten. de botsende belangen van dt De Israëche premier Begin spreekt president Sadat van Egypte toe in het Israëlische parlement toen Sadat in november 1977 zijn historische bezoek aan Jeruzalem bracht. supermogendheden in het strategi sche gebied, het voor het eerst hante ren van het oliewapen dat overal tei wereld zijn invloed deed gelden, en dt vrees voor het uitgroeien van eer. plaatselijk conflict tot een wereld brand in het atoomtijdperk leidden tot de conlcusie dat van een terug keer naar het oude situatie geen spra ke meer kon zijn. Genève, onder auspiciën van de VN en onder voorzitterschap van de su permogendheden, een vredesconfe rentie over het Midden-Oosten waar aan Israël, Egypte en Jordanië deel namen. Maar deze beperkte zich tot het instellen van een militaire werk groep voor het probleem van de troe- PalGStijnGn penscheiding aan de grillige bestandslijnen van de slagvelden. het niet meer gekomen ondanks her haalde aandrang van de Sowjet-Unie die vredesoverleg wenste met deelne ming van alle betrokkenen, waaron der de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO. Op 21 december begon dan ook in Van een hervatting van „Genève" is Deze organisatie, die door Israël wordt beschouwd als een terroristi sche beweging die uit is op vernieti ging van de Joodse staat, werd op de Arabische top van 26 oktober 1974 aangewezen als de enige vertegen woordiger van de Palestijnen. Op 22 november van dat jaar bevestigde de VN-assemblée het recht op zelfbe schikking en op nationale onafhanke lijkheid en soevereiniteit van de Pa lestijnen. Ook het standpunt van de EG verruimde zich. De EG-top van 29 juni 1977 verklaarde dat het voor een oplossing van het Palestijnse vraag stuk nodig is rekening te houden met de behoefte van het Palestijnse volk aan eigen land. Na „Genève" namen de VS het initia tief in handen. Minister van buiten landse zaken Henry Kissinger onder nam tien missies naar het betrokken gebied. De diplomatieke betrekkin gen tussen Washington en Egypte en Syrië werden hersteld. President Ri chard Nixon bezocht in 1974 het gebied. Er kwamen drie troepenscheidings akkoorden tot stand: twee tussen Is raël en Egypte (resp. op 17 januari 1974 en 1 september 1975) en een tussen Israël en Syrië (op 28 mei 1975). Op 5 juni 1975 heropende presi dent Sadat het Suezkanaal waarvan de sluiting acht jaar tevoren zijn land ruim 13 miljard gulden had gekost. Verenigde Staten De Egyptische leider oriënteerde zich geheel op Washington dat volgens hem alle kaarten in handen had om Israël tot concessies te dwingen. Hij wendde zich af van de Sowjet-Unie die niet het nodige materieel zou heb ben verschaft ter vervanging van de wapens die in de oktober-oorlog ver loren waren gegaan. Ook wilde Mos kou geen uitstel geven voor terugbe- z taling van de tot 15 miljard gulden opgelopen oorlogsschuld. Toen kwam op 19 november het schokkende bezoek van president Sa- dat aan Jeruzalem dat een de facto- erkennlng van de Joodse staat bete kende. Zijn initiatief stuitte op fel verzet van de radicale landen en de PLO. Zij vormden het „afwijzings front". Deze werd beschuldigd van verraad van de Arabische zaak door zijn pogingen een afzonderlijk vre desverdrag met Israël te sluiten. Met het vredesinitiatief van Sadat brak voor zijn land en voor Israël het uur van de waarheid aan. Al op de top - in Ismailia op 25 december bleek hoe zeer de standpunten van president Sadat en premier Begin over de be zette gebieden en de Palestijnse kwestie uiteenliepen. Toen partijen steeds verder uiteen dreven. greep president Carter in. Na de moeizaam tot stand gekomen ak koorden van Camp David kwam pre sident Sadat. onder Arabische druk. tot een verharding van zijn stand punt. De belangrijkste knelpunten werden de Egyptische eis tot koppe ling van een vredesverdrag aan een tijdschema voor Palestijns zelfbe- stuur op de westelijke Jordaan-oever - en in Gaza. de Israëlische eis dat het vredesverdrag voorrang zou krijgen boven Egyptische defensieverplich- tingen jegens andere Arabische lan- - den, het tijdstip van de uitwisseling van ambassadeurs en olieleveranties uit de Sinai. Nadat het vredesoverleg In Washing- ton ln een impasse was geraakt, volg den op 10 december een pendei van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Cyrus Vance, en op 17 januari Jl. een missie van topdlplo- - maat Alfred Atherton naar beide lan- den die echter mislukten. Als „laatste poging" ondernam presi dent Carter daarop zijn riskant ge achte initiatief voor het bereiken van een vredesverdrag dat door hem „de hoeksteen voor algehele vrede tn het Midden-Oosten" werd genoemd Arabisch blok Of het sluiten van vrede tussen Egyp te en Israël een daadwerkelijke stap zal zijn tot het bereiken van een alomvattende vrede is een vraag die velen zich stellen. De machtsverhouding in het Midden- Oosten is in de afgelopen maanden aanzienlijk gewijzigd door de mach tswisseling in Iran. Voorts begroeven de aartsrivalen Irak en Syrië de strijdbijl Als hun voorgenomen samenwerking inder daad geconcretiseerd wordt zullen zij een strijdmacht van 415.000 man met 750 vliegtuigen en 4.400 tanks op de been kunnen brengen die kwantita tief het gat zouden kunnen opvullen dat in het Arabische blok door het wegvallen van Egypte is ontstaan. Afgewacht zal moeten worden hoe de. kloof zich ontwikkelt tussen Egypte en de radicale Arabische landen en voorts, of de gematigde landen als Jordanië en Saoedi-Arabië zich zullen aansluiten bij het huidige vredes proces. Maar tenslotte, zo is van vele zijden herhaaldelijk betoogd, zal veel afhan gen van de vraag welke maatregelen genomen kunnen worden om te kó men tot oplossing van het Palestijnse vraagstuk omdat zonder oplossing daarvan een duurzame vrede niet mo gelijk zal zijn. ADVERTENTIE Zo'n hoge opbrengst krijgt u met beleggingsbewijzen van postgiro en rijkspostspaarbank. Ze zijn er van f 1000,- en f 5000,-. Over een looptijd van 3,4 of 5 jaar ontvangt u dan een vaste rente, die juist nu bijzonder hoog is. En: rente op rente, berekend volgens de dagelijkse methode. Hoe langer de looptijd die u kiest, des te hoger de rente: RENTE LOOPTIJD OPBRENGST 8% 3 jaar f 1000,-wordt f 1259,71 8'/4% 4 jaar f 1000,- wordt f 1373,13 8%% 5 jaar f 1000,- wordt f 1521.06 RENTE LOOPTIJD OPBRENGST 8% 3 jaar f5000,- wordt 16298,56 8'/»%' 4 jaar f5000,-wordt f6865,65 8%% 5 jaar f 5000.- wordt f 7605.30 Aan het eind van de gekozen looptijd ontvangt u uw ingelegde bedrag plus de gekweekte rente. Eerder opnemen zónder kosten kan alleen wanneer u het geld gebruikt voor de aankoop van een huis in Nederland, waarin u zelf gaat wonen. In andere gevallen wordt een korting van 5% van het gestorte bedrag in rekening gebracht Als u nu in een paar jaar veel rende ment van uw geld wilt maken, zijn beleggingsbewijzen dè oplossing voor u. U profiteert de komende jaren van de huidige hoge rente en van de rente op rente. Vraag daarom nu meteen de folder "Beleggingsbewijzen" aan: stuur de bon op, of haal de folder "Beleggingsbewijzen" op het postkantoor. U kunt dan met het aanvraagformulier thuis alles rustig regelen. U kunt ook rechtstreeks bellen met de afdeling Beleggingsbewijzen van de RPS (020) 5912173 of met 0017 (gratis), 's Avonds en in 't weekend kunt u bellen (020) 5912121. Een antwoordapparaat neemt dan uw boodschap op en wij bellen u zo spoedig mogelijk terug. Postcode en woonplaats Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel TR-11 fnaar He Rijkspostspaarbank. Wees perzijde 190. V 1097 l)Z Amsterdam. Thuis bankzaken doen met postgiro en rijkspostspaarbank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15