Uit brieven van lezers ALS JE 11,13 OF 15 BENT HEB JE TOCH 00K LEUKE N/EUWE KLEREN NODIG HERMAN BROOD —WOENSDAG 14 MAART 1979 BINNENLAND. TROUW/KWARTET P Deze rubnek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze kranl gelezen berichten, artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij pubiikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Rouw In de krant van 3 maart schrijft Jan van Vlodrop „dat het wat profaan, wat onvriendelijk jegens de Schepper lijkt, om bij de dood blijk te geven van verdriet en teleurstelling". Ik denk vooral bij sterfgevallen op Jonge en middelbare leeftijd, dat we het moment van de dood eens niet zosnel moeten laten samen vallen met de wil en het doen van God. Laten we ons bezinnen op termen als „God nam tot zich Pas als we leren inzien, dat we leven om oud te worden, zullen we blijk mogen geven van verdriet en teleurstelling. Zeker als geliefden ons ontvallen op Jonge en middelbare leeftijd. Omdat ze dan nog niet oud zijn sterven ze voor hun tijd. Dat is ook verdrietig in Gods oog. Zelfs de troost voor ons als gelovigen, dat ze, ln de dood. ook in de hand des Heeren blijven, doet daar niets aan af. '«-Gravendeel J. Schutte Unifil en alcohol (3) Een Hollandse stampot in Libanon. Gevulde koeken, in een Libanese stamkroeg. Echt Nederlands! Dan missen de Jongens de karakteristieke maagvullers uit Holland niet. Om de zaak goed aan te kunnen deelt de commandant sigaretten en drank uit: een soort regerings-dope. Een pakje sigaretten per dag en een kwart of halve liter sterke drank de man! Het wordt tijd dat het ministerie van volksgezondheid de fouragelijsten van het Nederlandse VN-onderdeel eens onder de loupe neemt. Niet vol doende mentaal getraind voor VN- dienst? Alcohol en nicotine doen de rest. Wat krijgen zij die niet roken en geen alcohol drinken? Tranquilizers misschien? Hoe word je anders een echte Hollandse jongen? Zeist H. J.Smit Kernwapens Minister Scholten van defensie ver wijt de hervormde synode o. a. het volgende; „de schets over de kernbe wapening is eenzijdig". Onze mening is: vanzelfsprekend, wanneer het over dit soort krankzinnige machtsmidde len gaat. Je moet je dan wel eenzijdig opstellen. De vernietigingskracht van de huidige NAVO is vele malen groter dan nodig om onze gehele wereld eenmaal totaal te vernietigen. En wij maar lekker genuanceerd blijven. „De scherts is onvoldoende theolo gisch gefundeerd". De minister ver geet waarschijnlijk dat er in de her vormde synode niet alleen theologen zitten. Bovendien zijn niet slechts theologen in staat een ethisch oor deel te vellen. Ieder zich van het gevaar van kernbewapening bewust zijnd mens is deskundig en bevoegd om een oordeel over deze zaken te vellen. De zogenaamde deskundig heid van politici en theologen op dit terrein belemmert vrouw en man aan de basis om zelf een bewustzijn ten aanzien van deze zaken te ontwikke len. Het is dan ook kwalijk dat de minister zegt: „Het denken over deze vraagstukken is niet alleen een zaak van het IKV". Wij als leden van een IKV-kern zouden willen dat dat waar was. Helaas is het creatief denken over deze zaken zeker in kerkelijke en daarmee verbonden organisaties maar al te zeer voorbehouden aan het IKV. De overheid heeft nog nooit een serieuze poging gedaan om deze pro blematiek in de samenleving of in de kerken aan de orde te stellen. Eenrum-Schouwenijl IKV-kern Petera Bolt, Rinus Schele, M. J. Scheele, Eppo Vroom Fles Gelezen in „Trouw" van 3 maart, dat iemand een fles Jenever krijgt ter gelegenheid van de 100ste keer dat hij bloed afstond aan de bloedbank. Met een fles Jenever slecht gewaar deerd. Maar, zo zei de woordvoerster, we komen later op dit Jubileum terug. Fijn, dat verdient de heer T. dubbel en dwars. Het artikel meldt verder, dat jaarlijks duizenden mensen hun leven danken aan dit onderdeel van de medische zorg. Misschien kan het nuttig zijn eraan te herinneren, dat jaarlijks duizenden mensen hun ge zondheid in gevaar brengen door het gebruik van sterke drank. Ons lijkt het een slechte zaak. als bij Jubilea en dergelijke gebeurtenissen, dank. waardering of blijdschap betoond wordt door het overhandigen van dit. voor velen gevaarlijk, spul De Lier J. van Dijk Ta. Sollicitaties Naar aanleiding van het artikel „Sol liciteren: sport zonder spelregels" in Trouw van zaterdag 24 februari lijkt het zinvol het hoe en waarom van de hierin genoemde sollicitatieprocedu re bij het gevangeniswezen kort toe te lichten. De baan van bewaarder/be waarster in een gevangenis of huls van bewaring is niet zomaar een baan. Het is een functie, die veel vraagt van de persoon en de persoon lijke inzet van mensen, die dit uiterst moelijke werk (omgaan met de on vrije mens) willen doen. Het is derhal ve de plicht van het gevangeniswezen een zodanige selectieprocedure te ontwikkelen, dat vóóraf zoveel moge lijk zekerheid wordt verkregen (met alle betrekkelijkheid vandien) ten aanzien van de geschiktheid van de sollicitant. Dat is in het belang van de toekomstige bewaarder'bewaarster en niet in het minst ook van de gede tineerde mens. Daarom een psycholo gisch onderzoek (en nog uitgebreid ook) èn een gesprek met een selectie commissie èn een medische keuring en een antecedentenonderzoek Met minder kunnen we niet toe! Het psy chologisch onderzoek helpt de beslis sers beslissen. Daf moet omdat de beslissingen veelal betrekking heb ben op toekomstig gedrag, dat nooit geheel voorspelbaar is. Een menselij ke beoordelaar is ook maar een mens. Het psychologisch onderzoek bestaat uit een voorselectie, die plaatsvindt tijdens de voorlichtingsbijeenkomst en in de uitnodigingsbrief wordt aan gekondigd en een hoofdselectie die plaatsvindt in Den Haag en een dag in beslag neemt Tests worden afge nomen. die betrekking hebben op de vereiste kwaliteiten voor de functie en op de persoonlijkheid van de solli citant. Het onderzoek wordt afgeslo ten met een groepsgesprek en een persoonlijk gesprek met de psycho loog. Alle gegevens worden systema tisch verzameld en leiden na afwe ging tot een oordeel omtrent de ge schiktheid van de sollicitant. Aan deze afweging nemen alle leden van het psychologisch team deel. Het oor deer wordt gegeven in de vorm van een advies, niet meer en niet minder. Het advies van de psycholoog ls twee jaar geldig. Alle gegevens zijn strikt vertrouwelijk. Niemand buiten de psychologische afdeling ook de op drachtgever niet krijgt Inzage, zon der toestemming van de betrokkene. Aan buitenstaanders wordt geen in formatie verstrekt. De sollicitant kan ook als eerste van het advies kennis nemen en eventueel het uitbrengen daarvan aan de opdrachtgever tegen houden. Dan komt natuurlijk wel één van de selectiemiddelen te vervallen. Het staat allemaal te lezen in een folder, die samen met de uitnodiging voor het psychologisch onderzoek aan de sollicitant wordt toegezonden. Tenslotte, de tijd van de cipier, de „sleutelfiguur" is definitief voornij, afgesloten, uit. De taak van de be waarder/bewaarster vloeit voort uit art. 26 van de Beginselenwet van het Gevangeniswezen: „met handhaving van het karakter van de straf dient deze dienstbaar te worden gemaakt aan de terugkeer van de gedetineerde in de maatschappij". Dat is de op dracht, waarvan het tweede gedeelte uit het artikel (de z.g. resocialisatie) verreweg de moeilijkste is, een op dracht die wordt uitgevoerd met val len en opstaan. Daarvoor zijn mensen nodig met kwaliteiten zoals in deze korte toe lichting beschreven en in wier eigen belang deze selectieprocedure wordt toegepast. Vandaar Den Haag Centraal Wervings- en Opleidingsin stituut van het Gevangeniswezen J. de Jong hoofd voorlichting en werving Dorst Zo luidde de suggestie in een bericht dat in het „Trouw" nummer van van daag (dinsdag 6 maart) via het A.N.P. werd opgenomen. Nederlanders dor- stiger? Het mocht wat! Het toenemen van het alcoholgebruik (of misbruik) heeft niets, maar dan ook niets met dorst te maken. Men heeft er geld voor en als men ai een TV. een auto enz. enz. heeft, wat moet men dan met zijn of haar geld doen? Dan is daar de „gezelligheid" van het café en dan ls daar het „feestje bouwen" thuis. En dan „maar even naar de slijter." En de reclame op de tv sugge reert telkens opnieuw, dat je zonder alcohol „geen mens" bent. In een school-leesboekje, dat we vroeger op onze (hervormde) school lazen stond een rijmpje: „Eerst een luchthart maakt de wijn, dan een ekster, dan een zwijn." Het stijgende alcoholge bruik van de door het ANP „dorstig" genoemde Nederlanders toont aan dat velen het „ekster" zijn al gepas seerd dreigen te raken en druk bezig zijn het ..zwijn" stadium te bereiken. Dat blijkt ook wel uit de statistieken van de bureau tegen het Alcoholisme. Hardenberg D. A. ten Haaf t Onlogisch In zijn antwoord aan prof. Diepen horst Inzake de drie van Breda (Trouw 2 maart) haalt minister De Ruiter een verklaring aan van de re gering van 1972, waarin opgemerkt is „dat in deze bijzondere gevallen naast Juridische de sociaal-psycholo gische factoren sterker ln het oordeel dienen te worden betrokken". Dat zo zijnde, verbaast het mij toch heel sterk, dat de NOS naar het schijnt nog nooit een wenk heeft gekregen, op te houden met dat lamlendige „was ich noch zu sagen hfitte enz." waarmee avond aan avond de radio rubriek „Met het oog op morgen" besloten wordt (afgezien van de recla me voor nicotine en alcohol als dage lijkse consumptie). J. van Leeuwen Fusie CDA (19) Met grote verbijstering volg ik de ontwikkeling bij de partij waarop ik van meet aan mijn stem heb uitge bracht. De AR-Partijraad geeft het groene licht: sluit de rijen van het CDA. Maar zij doet dat kennelijk met gesloten ogen. Want voor wie zijn ogen open houdt is het overduidelijk dat de ARP wordt weg-gemanipu- leerd! De bewijzen dat „opgaan in het CDA" niets minder betekent dan op gezwolgen worden door de restanten van de KVP. krijgen wij schier dage lijks onder ogen. Bij de vertegen woordiging van de partijen KVP, AR en CHU in het CDA wordt de ver deelsleutel gebruikt van 5:3:2, terwijl elke politiek-bewuste Nederlander er van overtuigd ls dat de KVP. indien zij bij de laatste Kamerverkiezing zelfstandig zou zijn opgetreden, hooguit het stemmenaantal van de AR zou hebben gehaald. Dat valt zelfs uit het laatste verkiezingsresul taat van het CDA te destilleren Nochtans overheerst de zieltogende KVP het CDA. Ik zou hierbij een appél willen doen op de AR-stem- mers en in het bijzonder de jongeren onder hen. En dit Anti-Revolutionair Appèl komt kort en goed hierop neer: op dezelfde datum dat de uitermate drammerige CDA-vooraitter Steen kamp de ARP wil laten opgaan ln de Katholieke Volkspartij, moet een hernieuwde Anti-Revolutionaire Par tij worden opgericht! Er is nog tijd genoeg om dat grondig op poten te zetten. Waarvan gaarne acte! Amstelveen Jan de Vries Naïef Trouw 7 maart: „De Russen kunnen deze straaljagers (F-lll) met hun nieuwe raketten vernietigen. Er moet volgens het Nederlands instituut voor vredesvraagstukken (NIW) eerst worden nagegaan of deze be dreiging kan worden opgeheven door de F-lll Jagers steeds weer te ver plaatsen. Lukt dit niet dan zal door onderhandelingen met de Sowjet- Unle geprobeerd moeten worden de straaljagers als doel van de nieuwe SS-20 raketten geschrapt te krijgen, ofwel het aantal SS-20 raketten zoda nig te verminderen dat er altijd nog genoeg F-lll jagers overblijven om een tegenaanval uit te voeren." Mijn vraag is: Zijn ze bij het NIW werke lijk zo naïef dat ze denken dat de lezers zulke onzin zullen slikken? In •tijden van oorlog worden toch alle afspraken van nul en gener waarde. Rotterdam M. Koudstaal Libanon Mogelijk voelt deze regering zlch> door haar trouw aan het Handvest der VN verplicht in Libanon de „vre de" te helpen handhaven. Maar als het om vrede gaat waartoe ver plicht de Schrift, Gods Woord, ons dan? Bijna terloops zegt Jezus hiero ver tegen zijn leerlingen: Vrede laat Ik u, mijn vrede geef Ik u; niet gelijk de wereld die geeft, geef Ik hem u(Zie Joh. 14 vers 27). Tweeërlei vorm van vrede is dus mogelijk: een zoals God die geeft in Christus en een zoals deze wereld die geeft. Door troe pen onder VN-vlag te zenden bewijst deze regering op manifeste wijze, dat zij een keuze gemaakt heeft tussen deze twee vormen van vrede: niet naar de wijze van Christus, maar naar de wijze van deze wereld wil zij de vrede geven. Omdat de mensen zelf niet veranderen willen zich beke ren zo Je wilt zal door het optreden van de VN-macht de conflictstof al leen maar opgezouten worden totdat de finale uitbarsting plaats vindt: ar mageddon; met als gevolg dat dan de klap alleen maar des te harder aan komt voor wie het geldt. Tegenover deze valse vrede past alleen de heilige onrust, die het gevolg ls van een waarachtig christelijk getuigen: geen zoetgevooisde praat over „de vrede dienen" maar een profetisch slaan met verontrusting ls hier slechts op zijn plaats. Dat toch de regering zijn plicht niet verzulme! Wee de geruste in Zlon! zowel in Israël als in Neder land! Rotterdam B. van Ede ons daarover ook niet te veel illusies maken. Tenzij door bekering zal er geen verzoening met God en mensen zijn en komen de plagen steeds terug. Tenzij we weer een écht gekerstend volk worden. Renkum N. Groeneweg Kernwapens Verzoening De krant vertelt ons elke dag een aantal catastrofes. Er gaat een reeks rampen over de wereld. Gewelddadi ge revoluties, economische malaise, polarisatie, oorlog enz., koude, hon ger. Wetenschap en natuurwet ver klaren het niet afdoende. Zouden al die rampen misschien een appèl, een roepstem, van God zijn? Op de bo dem aller plagen ligt der mensen zon deschuld. Kunnen rampen een indi catie zijn, een waarschuwing, voor een later nog veel erger oordeel, ook voor dat op de laatste dag? Gods toorn is de speerpunt zijner liefde; Hij wil niet, dat we op de laatste dag de stem niet zouden horen, die oproept tot verrijzenis. Nederland was eens een gekerstende natie, al moeten we Het was hoopvol te lezen dat de her vormde kerk een uitspraak tegen het bezit van kernwapens voorbereidt. Het zou mooi zijn als de raad van kerken in Nederland deze uitspraak zou overnemen. Nu hoop ik dat het rapport geen papleren tijger zal zijn, dat elk hervormd kerklid er zich door aangesproken zal voelen en dit zal omzetten in steun aan politieke par tijen, die ditzelfde doel nastreven. Op deze manier kan een goed begin ge maakt worden om de kernwapens to taal uit te bannen. Assen H. M. Sieben Wijzen uit Oosten Verheugd nam ik kennis van het arti kel van ds. Oskamp over de kerk van Oosterland. Nu het blijkbaar geoor loofd is. dat ook een kritisch vakman zich kritisch uitlaat over het Lied boek lijkt niet alleen in de natuur, maar ook in de gemeentezang een nieuwe lente aan te breken. Alleen al de aangehaalde woorden van een vakman bij uitstek als ds. Lazonder zouden voor de kerkelijke beleidsbe palende Instanties reden moeten zijn zich te bezinnen op de positie van het Liedboek in de kerken. De uitgangs positie voor een nieuw Liedboek is bijzonder gunstig: uit smalle kerkelij ke beurzen is het werk voor het huidi ge Liedboek gefinancierd. Nu staan er „niet geringe baten" ter beschik king. Misschien is dat wel de diepste zin van de titel Liedboek voor de kerken: dit Liedboek heeft voor de kerken financieel de mogelijkheid ge schapen om te komen tot een Lied boek van de kerken. Het is te hopen dat ln dat nieuwe liedjesboek veel wijzen en woorden uit het Oosterland voorkomen. Want niet alleen daar heerst een gevoel van onvrede en niet alleen daar is de taal van dit boek hun taal niet. Als dat nieuwe boek er is. kunnen we dankbaar zijn voor het aandeel van het huidige Liedboek in de bezinning op de gemeentezang en de verrijking dank zij het huidige Liedboek van de literatuur voor de kantori jen. Nijmegen J. Ridderbos Jehova's getuigen Het bericht dat Jehova's Getuigen niet mee doen aan vlaggegroet-cere- monies en het zingen van nationale volksliederen omdat het in strijd zou zijn met de eerste twee van de Tien Geboden, deed mij achter het oor krabbelen. Mag ik even een bloemle zing doen uit hun geschriften? 1) Wachttoren febr. 1932 pag. 26; sept. 1937 pag. 189: „De wet Gods, die het eerst werd verkondigd aan de Joden, verandert nooit en is met gelijke kracht toepasselijk op al die mensen, die op zich nemen, Gods wil te doen. Tien geeft volkomenheid aan en bete kent de volledige verklaring van Gods grondwet voor de mens". 2) Wachttoren 15 jan. 1963 pag. 28,30: Het wetsverbond met de Joden, met inbegrip van de „Decaloog of tien Geboden, ls op grond van Christus dood uit de weg geruimd". 3) Uit het boek „De waarheid die tot eeuwig leven leidt" pag. 162: „Maar in de volle overtuiging dat Gods weg de Juiste is. houden zij zijn wet en zijn aanbidding hoog door daaraan de eerste plaats in hun leven toe te ken nen. Wilt u Gods goedkeuring ge nieten? Zo ja, dan zal gehoorzaam heid aan de wet in uw leven een ernstige zaak zijn". 4) Ontwaakt 22 maart „Sommigen beweren dat een eind heeft gemaakt ceremoniële wet. maar decaloog. Er bestaat schriftuurlijke grond von lijk onderscheid" Schiedam Kerkscheiding Het heeft me wat teleui collega F. N. M. Nijssen schreef over „Kerksch schien een uitweg"? Ik voorstellen dat er colleg dig worden. Zelf deelnen modaliteiten-gesprek ln daar een kring vanwegi wil ik oproepen tot het contact om Christus' wil dige gemeente is er lang veel gebed en onderzoe ning gevonden voor eer bleem. De geref. bond ls ln een orgaan van bijsta zijn we begonnen met het avondmaal. Dat diepgaand. Een volgend we de formulieren voor maal naast elkaar legge gesprekskring Gouda w< naar het grondvlak toe. penerwaard en in de sta< len we het gesprek losm meente wordt verzocht in het gebed te dragen. wil moet er veel gesprek 1 worden. Dat vTaagt enj en veel gebed en we bert dieping door. Nu maar v alle kerken om wegen te bereidheid tot gesprek Die bereidheid moet er Maar de weg van gebed h« re overwinningen laten zfa ven we niet meer in het Heilige Geest? Bleiswijk Als je net iets te groot wordt voor de kinder- afdelingEn als je net iets te kleirTbent voor de "grote"afdeling.Dan bungel je precies in de problemen.Want hef grappige is, als je 11,13 of 15 bent,dan weet je precies wat je leuk vindtén wat je niet leuk vindt. Nou, dat hebben ze bij C&A even handig opgelost. De 1DOÓL kollektie is alleen voor tieners, die weten wat ze willen. (beroemd popmusicus) "Beste vrienden, mode is natuurlijk al achter haald, wanneer het mode wordt. Blijf daar om altijd één stap voor of minstens zes stappen* achter." Hoogachtend, Herman Brood. C&ji li toch iH>u\dstiye\!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10