hijs en Miep Kramer komen ndschildpadden te hulp tJ QmaU SÉ*J onoD Uit brieven van lezers PROBLEEM 00K HET ONZE e wordt in het leven soms ineens voor iets geplaatst' TE >NOAG 12 MAART 1979 TROUW/KWARTET or Fred Lammers LVERSUM Thijs Kra- ir, gastdirigent van het oót Omroepkoor, dirigent n de Christelijke Oratori- i Vereniging in Baarn en purist van de Petruskerk in ~~1den, weet van zichzelf, dat „een vreemde vogel" is, als je hem een jaar of geleden zou hebben ver dat hij en zijn vrouw ep zich binnen afzienbare J intensief zouden gaan be- m Ihouden met schildpadden, 01, ir zelfs al hun spaargeld in oden, zou je ongetwijfeld i verbaasde reactie hebber [regen. js' kennis van deze dieren was in tijd even groot of beter even ge- I als van de meeste Nederlanders, schildpadden kennen van bezoe- aan dierentuinen en hoogstens n dat ze behoorlijk oud kunnen rden. Maar het kan verkeren, dat ben Thijs en Miep ondervonden, we zo'n tachtig schildpadden allerlei soort in huis hebben, is inderdaad moeilijk Je voor te stel- dat we een schildpadloos-tijdperk iben gehad. Specifieke dierenlief- ibers kun je ons echter niet noe- We hebben het allebei druk, ik de muziek en mijn vrouw bij het ■rwijs. Voor dieren was er in ons vroeger geen plaats, totdat er een dag in de zomer van 1974 verdwaalde schildpad in onze 3(j| rondliep." ,9etnt doe Je in een dergelijk geval? gesloten het dier in huis te nemen, (it we totaal niet wisten hoe we iïo'n schildpad moesten omgaan. Ik mijn licht eens gaan opsteken ten dlerenzaak. Daar vertelden ze dat ik hem veel vers groen en fruit rt geven. Verder konden ze er ook veel over zeggen. Heel vreemd ik dat later gevonden. Terwijl er «1 schildpadden worden verhan- weten °P goede uitzonderin- na de meeste handelaren wei van de leefgewoonten van deze en af. Het is nu gelukkig niet ,rw' r mogelijk, omdat het verhande van landschildpadden sinds twee in Nederland wettelijk is verbo maar het is voorgekomen dat lelaren landschildpadden voor rschildpadden aanzagen en ze i" een aquarium stopten, waar 2 erdro IER 'jelai »>cl onken." amatiek ihet een kwam het ander. Omdat bun nieuwe huisgenoot zo goed Mvdjk wilden leren kennen, haal de Kramers boeken over het le- van de schildpad in huis en het langs die weg dat hun ogen open voor de „dramatische ontwik- lOjIBngen" waarvan schildpadden het "Hotter worden. overal in de wereld zijn schild- Jiden nog vogelvrij. In Nederland, het verst is op het gebied van ^^piermende maatregelen, mogen hildpadden nog steeds onbe- imerd worden ingevoerd en dat eurt dan ook massaal. Alleen in I werden er, hoofdzakelijk uit het Jen van de V.S., één miljoen van dieren naar ons land gestuurd, r ze als levend kinderspeelgoed fden verkocht. Negenennegentig nt houdt het nog geen Jaar uit. 'nt Sv en procent dat het overleeft, ■^ht in de regel ook een weinig leurige toekomst." Thijs Kramer .een heilig moeten nen een centimeter of dertig worden en hebben als eigenschap, dat ze na een paar jaar mensen lelijk in de vingers kunnen bijten. Als dat ge beurt, is dat speelgoed ineens niet lief meer en moet het zo snel mogelijk de deur uit." „Niet zelden worden die schildpad den dan gewoon in de vuilnisbak ge stopt. Anderen gooien ze in de sloot of de stadsgracht, waar de dieren eveneens een vrij kleine overlevens- kans hebben. In het gunstigste geval brengen de mensen ze naar een asiel, waar de opvangmogelijkheden ook beperkt zijn." Sinds kort brengt de grote schildpadvijver, die de Neder landse Schildpaddenverenlging in Noordwijkerhout heeft, enig soelaas. de Bult iND rt waterschildpad die hier wordt landeld, de 'roodwang', is een dat nogal flink groeit. Ze kun- Vanaf het moment dat ze zelf een schildpad in huis hadden, werden de Kramers er dagelijks mee geconfron teerd dat zo 'n dier moet leven in een omgeving die verre van natuurlijk is. Om de leefomstandigheden van de Bult, zoals schildpad nummer één werd genoemd, plezieriger te maken, werd er een partner gezocht, die naar later bleek, een verkeerde keus was geweest: het was een mannetje in plaats van een vrouwtje. In de loop der jaren breidde de verzameling zich snel uit, door aankoop maar vooral doordat particulieren die een schild pad hadden waar ze niet langer voor konden of wilden zorgen, op Rem brandlaan 40 in Hilversum aan belden. Ook met alledaagse schildpadden komt men bij de Kramers. Dat begint (foto: Jon Stevens! de spuigaten uit te lopen. Overal in huls staan hokken en nu het bulten nog te koud is, zitten er zelfs schild padden in een extra badkuip, terwijl op zolder een stuk of dertig schild padden hun winterslaap doen. Al die kostgangers te eten geven loopt aardig in de papieren. Daar schildpadden kwetsbare dieren zijn, geeft Thijs ze bij voorkeur onbespo ten groenten, die hij om de kosten te drukken zelf verbouwt in zijn twee volkstuintjes en in de kas, die hij in zijn tuin heeft gezet. Maar de Kra mers deden meer. Om hun kennis over hun huisdieren te verruimen, togen Thijs en Miep in de zomer van 1977 voor het eerst in hun leven naar Spanje, tot voor kort een schildpad- denland bij uitstek. „Bij elk dorpscafé en plaatselijke bakker legden we aan om te vragen ol er in de buurt ook schildpadden leef den. Steeds kregen we te horen „an tes" (vroeger). Daar zijn we toen erg van geschrokken. Door het vele ja gen; de belangstelling die specialitei ten-restaurant voor zeeschildpadden hebben; de toenemende verontreini ging van land en water; het in cultuur brengen van natuurgebieden en de interesse, die de Westerse wereld voor de schildpad als nieuw soort huisdier toont, is de schildpaddenstand de af gelopen kwart eeuw gigantisch achteruit gegaan. Sommige soorten zijn totaal uitgeroeid, van andere zijn er nog maar enige honderden, zoals van het zuurpootje in Zuid-Afruca en de stralenschildpad op Madagascar". Die ontdekking bracht Thijs en Miep er vorig jaar toe een privé plan te maken om de schildpadden te hulp te komen. Op Mallorca kochten ze, op twaalf kilometer van Manacor, een onherbergzaam terrein van bijna 22 hectare, waarop de landschildpadden nog rijk zijn vertegenwoordigd. De hele fauna en flora is er trouwens de moeite waard. Ze stichtten daar hun landschildpaddenreservaat „Son Clf- re de Bult". Er was, naar Thijs me vertelt, een half miljoen gulden mee gemoeid. „We hebben de hypotheek op ons huis hier in Hilversum ervoor moeten verhogen. Tal van mensen begrijpen dat niet. Op Mallorca vin den de boeren in de omgeving van ons landgoed het ook maar vreemd. Dat iemand zich in de schulden steekt om schildpadden, die naar zij vinden, toch niets waard zijn, te gaan beschermen! We zitten vaak urenlang met ze te praten in het dorpscafé. Langzamerhand turnen we ze om. Sommigen schamen zich nu zelfs een beetje dat buitenlanders komen doen wat zij hebben nagelaten". Als ik Thijs vraag of hij en zijn vrouw wel eens denken: waren we er maar nooit aan begonnen, is het antwoord: „Je kunt het geloven of niet, maar de enige keer dat ik op mijn nagels zat te bijten was een paar maanden geleden toen ik, een uur voordat het landgoed zou worden overgedragen, bij de bank, waar ik de cheque kwam verzil veren om onze aankoop te kunnen betalen, te horen kreeg dat die onin baar was. Na enige telefoontjes is het gelukkig toch voor elkaar gekomen". Het terrein is nu eigendom van de Kramers, officieel van een N.V. In de toekomst zal het, zo is al vastgelegd in de statuten, worden overgedragen aan het Wereld Natuurfonds, dat zelf geen middelen had om dit project ter hand te nemen. Voor het zover is moet er nog heel wat gebeuren. Om het reservaat moet een vier kilometer lange muur komen en verder zijn brandgangen, een waterput en het bewoonbaar maken van de schuur, die midden op het terrein staat (des kundigen, die onderzoekingen willen doen zullen daar in de toekomst wor den ondergebracht) hard noodzake lijk. Een halve ton Daarvoor is een halve ton nodig, die de Kramers niet hebben. Omdat de tijd dringt is Thijs nu gestart met een bescheiden actie. Relaties hebben een brochure ontvangen, waarin een bijdrage wordt gevraagd (te storten op zijn giro 409.32.82). „Omdat we zelf alles hebben gedaan wat wij konden doen, durf ik dat te vragen. Anders zouden wij het niet in ons hoofd hebben gehaald," zegt Thijs, die overigens een jaar of tien terug al eens met dat bijltje heeft gehakt, toen hij met succes actie voerde voor het behoud van het orgel van de gesloopte Amsterdamse Wllli- brorduskerk. Het instrument staat nu in de Bavo-kathedraal aan de Haarlemse Leldsevaart. De Kramers weten dat wat zij doen maar een druppel op een gloeiende plaat is. „Je wordt in het leven soms ineens voor iets geplaatst. Daar kim Ie dan ja of nee tegen zeggen. Voor Dns is dit een heilig moeten," meent Thijs. Het bezig zijn met schildpad den is heel iets anders dan musiceren, maar ergens geeft het dezelfde vreug de. „Je kunt op deze manier de men sen laten zien dat er nog iets meer is dan van negen tot vijf op kantoor zitten en 's avonds televisie kijken. Terwijl er zo veel wordt verknoeid in de natuur proberen wij dat op Mallor ca dat kleine stukje aarde met de dieren die er zitten en de bloemen en planten, die er groeien, blijft, zoals de Schepper het heeft bedoeld." Rvi door Mink van Rijsdijk Tijdens een receptie zei laatst iemand tegen me: „Als je ziet wie er tegenwoordig allemaal met wintersport gaan nou dan hoef ik niet meer." Wat moet je in vredesnaam met zo'n uitspraak op een dergelijk mo ment? Als je gezellig met vrienden thuis zou zitten, dan kon je over zo'n kreet eens een flinke boom opzetten. Hoe dan ook er moest acuut gereageerd worden op een opmerking van iemand die me met bepaalde ideeën opzadelde. Ik voelde me stevig aangesproken op mijn eigen visies, maar had niet het gevoel in enkele volzin nen mijn gesprekspartner te kunnen bekeren. De tijd was er te kort voor. maar bovendien straalde haar persoonlijkheid een hele stoeterij van snobistische stok paardjes uit. Overigens heeft dit soort mensen meestal niet extreem veel talent om te luisteren naar andere meningen dan de eigen. Daarom deed ik de zaak af met: „U had zeker bij de schepping graag een privé alpje gekregen met een hemeltje erboven dat het alleen voor u liet sneeuwen?" Ze trok een zuinig mondje en schoof daarna gelukkig door naar een ander, die zoals het me voorkwam meer op haar golflengte zat dan ik. Ik had aan het hele voorval niet meer gedacht toen een paar dagen geleden een jongen van een jaar of tien me vroeg wat een snob was. Mijn antwoord deugde natuur lijk van geen kanten: „Een snob is iemand die gelooft niet meer met wintersportvakantie te kunnen omdat tegenwoordig Jan en Alleman dat ook doet." „Een prol dus," stelde het kind pienter vast. Omdat de omschrij ving van de woorden me toch niet helemaal voldeed, dook ik tot lering en vermaak in een paar woordenboe ken. Prol bleek een afkorting te zijn van proleet en dat is iemand uit een onbeschaafd milieu of een persoon van grove levensopvatting. De vrouw van de receptie zou natuurlijk ter plekke in elkaar zijn gestort als haar milieu onbeschaafd of haar levensopvatting grof zou worden bevonden. Zij maakt juist aanspraak op het geheet tegenovergestelde. Bleef het woord snob. Volgens het kleine Prisma woor denboek is een snob een parvenu. Mooi. maar wie is een parvenu? Een opkomeling. Gek woord is dat en wat de wintersportvrouw betreft geheel bezijden de waarheid. Haar air van nu is haar al met een gouden paplepel ingegeven, een lepel overigens die al ejndeloos lang in diezelfde familie is. Zou de dikke Van Dale redding geven? Een snob is iemand die uit modezucht of zucht tot distinctie meer belangstelling in en begrip voor kunst of wetenschap voorwendt, dan waarover hij beschikt. Van een besneeuwde helling op de lange latten roetsen heeft, dacht ik, met kunst en wetenschap niets te maken en zodoende bleef ik maar met de vraag zitten. En wat zag ik plotseling verder? Een snob is iemand die voor een gentleman wil doorgaan. Het kost mij geen enkele moeite eens lekker over bedoelde mevrouw te roddelen, het zou niet eens op kwaadsprekerij uitdraaien, ze was gewoon heel verve lend, maar dat ze zich zo gedroeg omdat ze voor een gentleman wilde doorgaan kijk dat gaat mij dan echt weer te ver. Dat klopt gewoon helemaal niet, zij voor een heer doorgaan? Als dame? Ik vermoed dat ze nog liever naar de wintersport zou gaan. Wat moet ik hieruit tenslotte concluderen? Punt één: volgens Van Dale zijn er geen vrouwelijke snobs. Punt twee: punt één is een vreselijke vergissing. Als U dus vandaag of morgen een vrouw ontmoet, die beweert niet meer op wintersport ge willen omdat tegenwoordig iedereen dat doet, bent u gewaarschuwd. Ze bestaat echt, alleen woorden zijn er niet voor haar. Als dat niet sterk is. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Luns De houding van de heer Luns, nadat hij geconfronteerd werd met het feit, dat zijn vroeger lidmaatschap van de NSB bekendheid had gekregen, heeft er ook weer niet toe bijgedragen, het vertrouwen in autoriteiten te verste vigen. Hij houdt het Nederlandse volk wel voor erg onnozel, door te denken dat wij werkelijk zouden aan nemen, dat hij eerst nu over dit lid maatschap heeft gehoord. Als men lid is van een partij, dan ontvangt men met een zekere regelmaat' het orgaan van die partij. Als dit drie jaar achtereen gebeurt, zou men zich dan afvragen: hé hoe komt dat toch? On geveer toen het lidmaatschap van het studentenkorps niet verenigbaar bleek met het lidmaatschap van de NSB heeft de heer Luns dit laatstge noemde lidmaatschap opgezegd. Hoe kon hij dat doen, als hem niet bekend was dat hij was ingeschreven bij die partij? Hij had een en ander best kunnen toegeven overigens, want in 1933 sloegen aanmerkingen op de laksheid van de toenmalige regering best bij vele mensen aan en sloot menigeen zich aan bij de NSB. Voor het overgrote deel van deze mensen duurde dit lidmaatschap korter dan de drie jaren van de heer Luns. Wil men de heer Luns in waarheid iets verwijten, dan is er, naast datgene wat reeds in de periodieken werd ge noemd, o.a. ook altijd nog de manier waarop hij ons aardgas aan Italië verkwandelde. 'Luns (2) In Trouw van 3 maart lees ik, dat Luns al heel Jong blijk gegeven heeft een conservatieve rakker te zijn. Dit wordt in verband gebracht met zijn doen en laten als minister van buiten landse zaken in de kwestie Nieuw- Ouinea. Was dr Jan Schouten wat de Indonesië politiek betreft ook zo'n conservatieve rakker? Middelburg A. A. Moggré Luns (3) Alkmaar M. C. Sweers Met verbazing lees ik telkens weer dat het als een Jeugdzonde moet wor den gezien wanneer Jonge mensen in de jaren dertig lid werden van de NSB of iets dergelijks. Een Jonge Joodse reiziger zei in die jaren eens tegen me „een sterk Duitsland is mijn brood maar Hitler is mijn dood". Er waren in die'Jaren Jonge mensen, die door de onchristelijke politiek van die Jaren zo wanhopig werden dat ze elke verandering aanvaardden, maar verder waren het voorstanders van dictatuur, behept met rassenwaan. En voor zover het mogelijk een gewo ne stommiteit betrof, was het mijns inziens zeer te betwijfelen dat die longe mensen het na de oorlog tot belangrijke maatschappelijke func ties zouden brengen. Onder de oude ren zullen er wel geweest zijn die dachten, je weet maar nooit, als ze winnen zitten we tenminste goed. Als mens kan ik nu al die dingen voorstel len. maar laat men eerlijk zijn en schuld bekennen. Ieder mens kan veranderen en verbeteren. Emmen H. Weggen Unifil en alcohol In „Trouw" van 5 maart lees ik. dat de troepen in Libanon rijkelijk (gra tis) van sterke drank zullen worden voorzien: officieren een halve liter (d.l. 10 borrels), manschappen een kwart liter (5 borrels) per dag. Boven dien kunnen zij tegen zeer lage „tax free" prijs zich verder voorzien. Ik lees, dat deze mensen o.a. op een verstandige wijze „tegenstanders" moeten bewegen, de wapens in te leveren. Ik vrees, dat het „verstand dan wel lichtelijk beïnvloed zal zijn door overmatig alcoholgebruik. Daar komen gegarandeerd „ongelukken" van, die natuurlijk door de legerlei ding zullen worden gebagatelliseerd als niets te maken hebbend met de oorlogssituatie, maar „gewone ver keersongevallen". We kennen dat! Alsof het dronken voeren van solda ten niet om ongelukken vraagt! We weten nu tenminste van te voren, waar we de schuldigen zullen moeten zoeken. Menige ouder heeft zijn zoon met angst in het hart zien vertrekken Het is wel zeker, dat niemand zijn kind straks ais alcoholist terug wil krijgen! Ik meen dan ook te moeten protesteren tegen de opvattingen, die blijkbaar nog steeds onder de Leger leiding gangbaar zijn wat betreft het alcoholvraagstuk Varsseveld. D. de Voogd Unifil en alcohol (2) In Trouw van 5 maart stond een be richt dat men officieren en onderoffi cieren van de 800 man tellende vre desmacht, een liter alcohol per dag zal worden verstrekt, voor korporaals en soldaten een halve liter. Ik begrijp niet dat de legerleiding en het minis terie zo iets kunnen goedkeuren Ern stig kunnen de gevolgen zijn als or ders door een door alcohol beneveld brein gegeven worden, als ook voor soldaten op patrouille, al of niet ge motoriseerd. Wat moet dit vredesle- •ger een Indruk geven aan de moslim se bevolking die volgens de koran geen alcohol mogen gebruiken. Wat zullen de ouders blij zijn als ze hun Jongens terug krijgen die gewoon zijn hun portie alcohol te krijgen. Ik hoop klat ze zullen protesteren. Zwolle B. C. Faber Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend In envelop sturen naar postbus 507. 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. I AAG: In verband met een interne ntouwing zou ik gaarne contact lemen met Kaatje de Lestrieux. kan ik haar vinden? Het moet de buut van Linschoten zijn. TWOORD: Dit was voor ons ook D een probleempje, maar we kwa- lE-ff er toch uit. Elisabeth de Le- eux is te vinden in, „de Witte n", Achthoven te Montfoort. Dit is in verband met veelvuldige oslties ook aan onze abonnees onbekend. (Van 12-26 Mei: de l0f te Swaen in vogelvlucht!) Me- rtrtiuw de L, geeft Interieuradviezen, te vinden op Antiekbeurzen, hjft artikelen in Avenue. Mar lt. enz.) 'VRAGENDE lezeres, die een uit eten plek in haar kostuum heeft: ^TWOORD: Enige weken geleden n 't een bijna levensgrote afbeel- N l van een dergelijke narigheid in rubriek gestaan, compleet met J woord. Graag zenden we een af- W onze briefschrijfster, maar lijntekening is onleesbaar, ad- datum ontbreken. De brief was dresseerd aan Postbus 507 enz. er M LS boven en zegels waren er bij. Wie zich hierin herkent, kan Traag herhalen. AAG: Mijn zoon/dochter wil op jn hoétje in de aanstaande zomer Jiucantie Kan dat nou maar zó? «WOORD: Als vragen van dit binnen gaan komen, betekent «at de ergste winterkou achter de k. Wie als moeder (de vaders kennelijk niet zo veel bezwa- I aaar voor het eerst mee te maken vindt dat in de regel een ver- en griezelig experiment. De M. of de jongelui in staat zijn op 33 L*lgen bontje rond te trekken, zelf tacten te vinden en andere con- 101 absoluut te vermijden, kan iemand, die hen totaal niet kent. niet beantwoorden. Wat in het ene gezin als een succes werd ervaren, was el ders alleen maar nèèr. Om nu heel wat heen en weer geschrijf te voorko men, wil ik graag wijzen op de uitne mende informatie over „vakanties voor jongeren" mèt allerlei belangrij ke adressen in de Consumentenreis gids nummer 1 van 1979 (februari). Niet-leden van de Consumenten Bond betalen hiervoor vijf gulden (Giro 27874. Duidelijk vermelden waarvoor deze storting bedoeld IsJ. VRAAG: Ik heb een stevige Magno lia Soulangiana. Het bezwaar dat ik heb tegen deze struik/boom is. dat de boom gaat bloeien in de verkeerde tijd van het jaar. In het najaar staan alle knoppen er prachtig voor. maar in het voorjaar zijn er maar een paar miezerige restjes, die tot bloem ko men. Mijn vraag is: is er een mogelijk heid. door een of andere bemesting of zoiets, de boom van zijn verkeerd gedrag af te helpen? ANTWOORD: Met uw vraag heb ik me gericht tot een van de vakmensen van de Gemeente Kwekerij van Den Haag. Hij verzekerde mij, dat dit ver schijnsel meer voorkomt. In het na jaar zijn bij veel planten de knoppen reeds aanwezig. Komen er nu in de nazomer, of het vroege najaar een paar venijnig koude dagen of weken, dan worden door die koude bepaalde stoffen, die in de knoppen aanwezig zijn afgebroken. Komt er dan een mooie tijd (de zogenaamde oude wij ven-zomer of mooier gezegd Indian summer) dan kan men bijvoorbeeld een kastanje voor de tweede keer zien bloeien, in de rhododendron komen een paar trossen bloemen voor en uw Soulangiana heeft mooie „tulpjes". Als de koude Invalt, of toeslaat over leeft zo'n plant of boom die tweede bloei vaak niet ('t komt niet altijd uit: ik kijk een bepaalde kastanje aan de Vliet, tegenover Effatha ln Voorburg er altijd nog op aan!) en andere strui ken en planten laten ln het voorjaar alleen maar restantjes zien en gaan meteen over op het volgende bedrijf de bladeren en de aanzet voor het nieuwe Jaar. Gezonde planten en struiken kan men echter niet herop voeden of beïnvloeden. Tegen koude valt wel Iets te verzinnen, maar de invloed van het warme herfstzonne tje kan men niet weren. Mijn zegs man vroeg mij u mede te delen, dat uw magnolia, die zoals verschillende struiken op zijn kwekerij, de mooie herstdagen van '78 ten volle benut heeft, waarschijnlijk de barre koude van de laatste maanden niet over leefd heeft. Bij hem is tenminste heel wat onherstelbaar bevroren. VRAAG: De filter van mijn wasdro ger zit als de was droog Is. vol pluizen. Komen die van het wasgoed en slijt dat door mijn droogapparaat? ANTWOORD: Ik vrees dat u dat zelf wel begrijpt. Die pluizen moeten uit eindelijk ergens vandaan komen. Be studeer het Informatiemateriaal, dat bij de droger hoort nog eens terdege. VRAAG: Graag het recept van echt Frans stokbrood. Het ls niet te vin den ln mijn kookboeken. Werd vroe ger het deeg soms om een stok ge kneed in Nederland? ANTWOORD: Om met het laatste gedeelte van uw vraag te beginnen In onze padvinderij herinnering wer den linten van deeg om een stok gewonden. Het resultaat was nooit geweldig. Als de linten te stijf waren, werd het deeg verbrand en de stok ken fikten dan vrolijk mee. Waren ze te zacht of te nat, dan droop alles van de stok ln het vuur. In elk geval leek het produkt niet op dat wat de Fran sen „croüte" (kort) of „flüte" (lang) noemen en dat bij de bakker, knap pend. vers en verrukkelijk staat te geuren in een soort paraplubak. Nu is wel bekend, dat dit heerlijke brood, dat helaas de volgende dag slap en taai is, gemaakt wordt van een mengsel van water, gist, meel en zout, zonder iets van reuzel of vet erbij. Maar als u nu eens iets bijzonders mee wil maken, moet u aan de prop- rietaire van het hotelletje, bakkerij- tje annex winkeltje, waar u ln Frank rijk logeert, eens vragen naar haar speciale recept, dat voor alle bakkers net een beetje anders ls. Van een constant brok vriendelijkheid zal ze dan prompt veranderen ln een stuk bevroren verontwaardiging. Uw ver regaande brutaliteit zal ze niet gauw vergeven (evenmin het verzoek om eens in de keuken te mogen kijken, waar zoveel heerlijks vandaan komt) „Madame, je préfere mes recettes et ma cuisine mol méme". Het ant woord op uw raag is dus: Ik weet het niet de verklaring van het feit. dat u die echte Franse stok niet in uw kookboeken vond. VRAAG: Vroeger liet ik de herts hoornen heften van de tafelmessen nu en dan polijsten. De prijs van deze behandeling ls te hoog geworden en ik zou het zelf eens willen proberen, maar hoe? ANTWOORD: Polijsten komt neer op het voorzichtig opwrijven met een heel fijn schuurmiddel. Wat ledereen in huis heeft en kan proberen toe te passen is: Zilverpoets of tandpasta. Na het ontvangen van uw brief pro beerde lk het met zllverpoets en liet de gezinsleden het aldus bewerkte mesje er tussen de onbewerkte uitha len. Nu vrees ik, dat wij deze messen, huwelijksgeschenken uit het Jaar '36, niet altijd goed. zelfs vaak zeer ver keerd behandeld hebben, met heet water en met allerlei wasmiddelen Die mooie diepbruine gloed is met poetsen niet meer terug te krijgen. Alles wat met kleur en vet te maken heeft, ls er v/el grondig uitgewassen op die manier. Probeer met donkere bijenwas eens er nog wat donkere glans op te krijgen. (Nu begrijp ik. waarom de boeven, die ons in de oorlogstijd van onze zo blij ontvan gen trouwcadeautjes afhielpen. Juist die dingen lieten liggen: Ze zagen zich al zitten met die tandpasta en dat zllverpoets!). VRAAG: Ik heb een heel grote puzzel gelegd en zou die graag als wandver siering willen gebruiken. Hoe plak lk alles aan elkaar? ANTWOORD: Behalve de ln alle gro te boek- en speelgoedwinkels ver krijgbare Ravensburger Puzzle Con- server (voor 5m puzzle ongeveer 4,50) schijnt men ook elders een dergelijk middel te kunnen kopen. De Ravensburgerartlkelen worden ge bracht door Otto Maler Benelux, Amersfoort. 033-11445. In een Dien stencentrum bij mij ln de buurt, zijn een paar prachtige puzzels op die manier te bewonderen. Men vertelde mij, dat de vervaardlgerister?) van deze wandversieringen alles bespoten had met schllderijvemls, om het nog echter te maken VRAAG: Vele vele jaren geleden heb ik ln Amsterdam de zogenaamde Lombokschat gezien. Waar is die nu te bezichtigen? ANTWOORD: In ons blad van 4 juli 77 lazen we dat de schat aan de Indonesische ambassadeur is overge dragen. Waar al die kostbare spullen zich nu bevinden, zou ik niet kunnen zeggen. VRAAG: Ter inzage stuur ik u het boekje De lofzangen Israëis, tweede deel, door Johannls Groene wegen (1799). Is er verder iets bekend over dichter en uitgave? ANTWOORD: Johannes Groenewe- gen was predikant te Werkendam. Gegevens omtrent hem zijn te vinden in het Biografisch woordenboek van protestantse godgeleerden. In 1853 gaf zijn zoon Jacobus een iets veran derde tweede druk en het (werkelijk heel mooie verzenboekje) werd ln 1917 zelfs voor de 13e keer gedrukt. Als u verder niet precies weet, wat u met dit, uiterlijk weinig ogelijke boekje moet doen: In het archief van de Herv. Kerk Javastraat 100, Den Haag. heeft men wèl het eerste deel van deze lofzangen! (een goed ver staander kan zich de rest wel voor stellen). BIJ elk lied wordt de „Stem" opgegeven. Johannis Groenewegen had een grote voorkeur voor bepaal de melodieën: O Kersnagt schoner dan de daegen en Hoe schoon ligt ons de Morgenster VRAAG: Geplastificeerde deuren worden geel. Het gaat er niet meer af. ANTWOORD: Als u het met allerlei sopjes met de bekende schoonmaak middelen reeds probeerde, kunnen we slechts constateren: De gele kleur gaat er niet meer „uit*/. Als er door bepaalde oorzaken chemische omzet tingen plaats gehad hebben, ls er niets meer aan te doen. VRAAG: Oraag contacten en adres sen. Instellingen die geïnteresseerd zijn in old-timers. ANTWOORD: Oraag nadere toellch ting over het bedoelde genre Old Timer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7