panning aan ;rens tussen ,aos en China Frankrijk wil weer sleutelen aan energiepolitiek van EG Portugese regering trekt politie terug Iraanse vrouwen in opstand Carter Botha dreigt kranten met maatregelen KWISPEL DAT IS GÓED VAN DE BAAS! WANT'T IS GOED VOOR DE HOND. isis Italië eds dieper Uit gebied landhervormingen !jmaanslagen Corsica Ijjische politie t charges in treek uit Als publikaties Rhoodie voortduren -fiaanse politie rijdt politicus Weinig spectaculairs verwacht van top in Parijs DRINGEND ADVIES VAN DE ANWB De Internationale Reis- en Kredietbrief helpt. Een goede reisverzekering AAN IEDEREEN DIE MET VAKANTIE GAAT Gaat u met de auto met vakantie? NEEM OOK EEN GOEDE REISVERZEKERING MEE een autovakantieverzekering INDAG 12 MAART 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 JIGKOK, HANOI (UPI, Reuter, AP) Terwijl Chinese jen zich langzaam uit Vietnam terugtrekken, neemt de aire dreiging aan de Chinees-Laotiaanse grens toe. gering van Laos heeft de onge- vijfduizend Chinese hulpverle en wegenbouwers in dat land en zo snel mogelijk naar China le keren. Volgens onofficiële iten in Hanoi hebben de Chine- jdkrachten het afgelopen week- een Laotiaanse grenspost be- eking ontkent echter militaire te ondernemen langs de grens lt kleine buurland. China heeft geprotesteerd tegen de Laotl- beschuldigingen, dat Chinese n zich hier samentrekken. Vol- het Chinese persbureau Nieuw heeft de vice-minister van bui- dse zaken in Peking een pro- >ta overhandigd aan de Laoti- ambassadeur. |fduizend Chinezen in Laos zijn om te helpen bij de aanleg van ontwikkelingsprogram- (Reuter) De Italiaanse en-Democratische Partij heeft igavond de voorwaarden van id gewezen, die de communistl- «rtlj had gesteld, wilde zij een kabinet in het parlement nmunisten wilden dat de chris- mocraten vertegenwoordigers afhankelijk links in een coali- it zouden opnemen. Het ant- van het bestuur van de CD was idubbelzinnig neen. Het ziet er it dat vervroegde verkiezingen ge oplossing zijn voor de zes durende kabinetscrisis. Oor elij k zouden de algemene ver gen pas over twee Jaar gehou den. nkelijk hadden de communls- in het verleden de christen- jtische regeringen in het par- i hadden „gedoogd", de eis ge- Öat zij nu regeringsverantwoor- heid zouden krijgen. Dit stuitte inekkig verzet van de christen- raten. De communisten deden 1 ater in de wijn en stelden voor nkelijke figuren in het kabinet nemen die in het parlement 1 gekozen via communistische Ook dit was echter voor iten-democraten onaanvaard- LISSABON De Portugese regering heeft zaterdag de speci ale politietroepen uit het gebied van de landhervorming teruggetrokken. d. *(AFP) - De Belgische poll- Igistermiddag charges uitge- Wen een duizendtal Vlamln- I naar de Voerstreek ten I van Luik waren gekomen g tegendemonstratie. In Moe- ielden tweeduizend Walen lemming van de overheid Ing voor terugkeer van de' t naar de Franstalige pro De streek is in 1963 van naakt en bij de Neder- provincle Limburg ge- wonen 4.500 mensen. ma's. De meesten van hen zijn techni ci van het Chinese leger. Westerse inlichtingendiensten hebben beves tigd dat zowel China als Vietnam legereenheden naar de Laotiaanse grens sturen. Vietnam, dat het be wind in Laos steunt, heeft al ongeveer 50.000 manschappen in dit land ge stationeerd. China geeft al meer dan tien jaar technische hulp aan Laos. maar vorig Jaar verzocht de regering in de hoofd stad Vientiane 20.000 Chinese techni ci het land te verlaten. In de protest nota aan de Laotiaanse ambassadeur in Peking zegt de Chinese regering dat de beschuldigingen van Laos de vriendschap tussen de volkeren van de twee landen ernstig in gevaar brengt. Verschroeide aarde China heeft het afgelopen weekeinde een klein deel van zijn leger uit Viet nam teruggetrokken. De regering in Hanoi heeft echter geklaagd dat de terugtocht veel te langzaam ge schiedt. Volgens radio Hanoi past China de taktiek van de verschroeide aarde toe, door overal waar het leger zich terugtrekt alles te vernietigen. Zo zou het Chinese leger na de bezet ting van de provincie-hoofdstad Lang Son vrijwel de hele stad met de grond gelijk hebben gemaakt. Deze melding van radio Hanoi was de eerste keer dat de Vietnamezen toegaven dat Lang Son door de Chinezen bezet is geweest. Radio en dagbladen in Vietnam maakten het afgelopen weekeinde melding van „ernstige meningsver schillen" In de Chinese leiding en een groeiend verzet tegen de Chinese aan wezigheid in Vietnam. Ook zou er een illegale Chinese radio antl-Peking be richten uitzenden. Beschermd door mannelijke revolutionairen protesteerden Iraanse vrouwen het afgelopen weekeinde tegen de terugkeer naar de sluier. TEHERAN (Reuter, UPI, AP) Iraanse vrouwenbewegingen hebben premier Bazargan om bescherming gevraagd voor een massale demonstratie tegen de dreigende terugkeer van Iran naar een islamitische republiek. In het algelopen weekeinde vielen moslems demonstrerende vrouwen in Teheran aan met stokken en messen. veel gematigder standpunt ten aan zien van de vrouwenkwestie Inneemt. De vrouwen van Teheran zijn van plan vandaag in een massale demon stratie druk op de regering uit te oefenen voor het behoud van de ver worven rechten. Duizenden vrouwen onderbraken za terdag hun werk om te demonstreren tegen de beperkingen van hun vrijhe den, die het gevolg zijn van de stren ge islamitische regels. Orthodoxe is lamieten vielen de vrouwen aan en staken een onbekend aantal van de demonstranten met messen neer. Een groep „revolutionaire" mannen pro beerden de vrouwen te beschermen. De vrouwen eisten in spreekkoren het behoud van hun vrijheden. Zij lieten duidelijk blijken niet van plan te zijn zich weer achter de traditionele sluier terug te trekken en kondigden aan OnthfvnHpn zich ln brand te zullen steken als niet binnen twee weken aan hun eisen is voldaan. Die eisen zijn onder andere vrijheid van meningsuiting en kle ding en volledige gelijkwaardigheid aan de man. Volgens niet bevestigde berichten zou premier Bazargan met ayatollah Khomeini gesproken hebben over de vrouwenkwestie. De ayatollah wil zich houden aan de strenge islamiti sche wetten, terwijl Bazargan een Premier Bazargan, die vorige maand door Khomeini is benoemd, heeft ge dreigd ontslag te zullen nemen, als hij niet meer macht krijgt om op te kun nen treden tegen de revolutionaire comités, die op eigen houtje mensen berechten en executeren. Volgens be richten uit de heilige stand Qom, waar Khomeini woont, heeft de aya tollah aan deze els toegegeven en zullen de commités geleidelijk wor den ontbonden. Minister-president Mota Pinto verga derde zaterdagmiddag met de minis ters van landbouw, defensie, binnen landse zaken en justitie over het pro bleem van de landhervorming. Op de vergadering zou onder meer het standpunt van de revolutionaire raad over onwetmatigheden van het mi nisterie van landbouw besproken zijn. Donderdag lekte een document van de revolutionaire raad uit van de hand van kolonel Pezarat Correla. De vroegere militaire commandant van het gebied van de landhervorming en lid van de raad beschuldigde daarin' het ministerie van landbouw van on wetmatigheden, het willekeurig ge bruik van politiegeweld en het schep pen van een sfeer van burgeroorlog in het gebied van de landhervorming. Naar verluidt zou de meerderheid binnen de revolutionaire raad zich achter het document hebben gesteld. President Eanes kan nu op advies van de raad tot het ontslag of een wijziging van het kabinet besluiten. Motie van wantrouwen Een vooraanstaand leider binnen de socialistische partij, Jaime Gama, meent intussen dat de socialisten een motie van wantrouwen tegen de rege ring zouden moeten indienen. Het idee lijkt snel aan kracht te winnen, min of meer tegen de zin van alge- door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse premier Pleter Bo tha heeft Eschel Rhoodie, de voormalige secretaris-generaal van het ministerie van Informatie en de opposltlegezlnde pers gedreigd met acties tegen wat hij noemde hun ongekende lastercampagne. ADVERTENTIE fZA, ITALIË (AP) De Itali- politie heeft zondagochtend fcen grot overvallen op 40 kilo van de Zuid-Italiaanse stad a en daarbij een christen-de- ische functionaris bevrijd, die Mag tn een buitenwijk van, was ontvoerd. m Itie heeft verklaard een vuur- p i te hebben geleverd met twee - tiers die de 39-Jarige Emilio tsco Falco bewaakten. Ze dron- grot met geweld binnen en Falco daar geketend aan. Bij etpartij werd een van de ban- In de borst geraakt en bleek gewond. Falco bleef onge- >p?e, andere bandiet werd gear- o 1 De Rode Brigades hadden iei i Falco te hebben ontvoerd, itb e bandieten bleken bekende hel weldfiguren. Botha reageerde hiermee op de uitla tingen, die Rhoodie heeft gedaan over de betrokkenheid van leden van de regering bij het opzetten en finan cieren van geheime projecten als on derdeel van propaganda voor het Zuidafrikaanse bewind en die door verschillende kranten in Zuld-Afrika zijn gepubliceerd. De premier ont kende dat er een speciale kabinets commissie voor informatie is en zei de commissie-Erasmus, die een on derzoek uitvoert naar het informatie- schandaal te zullen vragen veel snel ler met haar rapport te komen en dan een onderzoek in te stellen naar de berichtgeving over het schandaal. Het lijkt er op dat de regering zo in het nauw gedreven is dat zij van plan is de pers te muilkorven en zo verdere onthullingen te voorkomen. Het Zuidafrikaanse dagblad Rand Daily Mail heeft zaterdag gemeld dat kort voor de algemene verkiezingen van november 1977 de toenmalige minister-president John Vorster het voltallige kabinet heeft toegesproken over het geheime project The Citizen (een regeringsgezinde krant, die door de regering met geheime fondsen op poten was gezet) en daarbij heeft gewaarschuwd dat hij gedwongen zou zijn af te treden als het project ooit openbaar zou worden. Volgens Rhoodie werd de propaganda-oorlog door Vorster ondersteund. Op een bijeenkomst ln februari 1974 zei Vor ster in het bijzijn van anderen dat Rhoodie zich niets van regels hoefde aan te trekken. In een toelichting op zijn besluit voorlopig niet naar Zuid-Afrika terug •te keren zei Rhoodie dat hij geen schijn van kans maakt tegenover de commissie-Erasmus. „Vier mensen hebben onder ede verklaard dat Vor ster van het Cltizenproject wist en toch heeft de commissie alleen presi dent Vorster geloofd." De Zuidafrikaanse regring heeft het .afgelopen weekeinde voor de vijfde 'maal het grootste onafhankelijke weekblad voor zwart Zuld-Afrika The Nation in de ban gedaan. Het blad wordt volledig geëxploiteerd en gefi nancierd door zwarten en heeft enke le honderdduizenden lezers. De finan ciën komen van de Zoeloebeweging van Gatsha Boethelezi en de stap van de regering betekent dan ook dat zij aanstuurt op een botsing met Boe thelezi. Dit kan dan weer belangrijke gevolgen hebben voor de thuislan- denpolltlek van de regering-Botha. Ten tweede laat het zien dat de rege ring besloten heeft hard op te treden tegen de nlet-blanke pers. Boethelezi zal deze week in een gesprek met ministers fel protesteren tegen de maatregelen tegen de Nation. door Bert van Panhuis A (AFP) Zaterdagnacht zijn ilea en meer in het bijzonder ln 5«jf»tad Bastla en op de oostkust bomaanslagen gepleegd. eobffers zijn er niet maar er is wel ivéchade aangericht. In Bastla drie bedrijven vernield: een van koelapparaten voor res- oi i, een kledingzaak en een :tapilten Bastla werden een ge- auto opgeblazen en een bedrijfsruimte, een kle- ei ikel en een levensmlddelensu- >cl ft vernield. wi slagen zouden alle het werk ek i het ondergrondse „Francla", >ft I richt tegen personen van wie co la dat zij behoren tot of sym- 1« hebben voor bewegingen die eli voor autonomie voor Corsica. PARIJS De Franse president Valéry Discard d'Estaing gaat op het voorjaarsoverleg van de regeringsleiders van de negen EG-landen vandaag en morgen in Parijs het energiebeleid binnen de gemeenschap centraal stellen. Niet alleen het invoerbeleid en de besparingsmogelijkheden komen aan de orde, de president gaat zich ook sterk maken voor een wijziging van het Euratomverdrag. De achtergrond voor het overleg over de ener giesituatie wordt gevormd door de onrust in het Midden-Oosten en dan met name de om wenteling in Iran en het besluit van een andere olie-exporteur, Libië, om de uitvoer vanaf vol gende maand drastisch te gaan beperken. De negen hebben de afgelopen maanden nogal laconiek gereageerd op de gebeurtenissen in Iran, zelfs toen de staking ln de olie-industrie daar de uitvoer volslagen lam legde. Dat komt misschien omdat twee van de grote EG-landen ln een betrekkelijk gunstige situatie zitten. Groot-Brittannië heeft sinds enige tijd een eigen oliebron van formaat; de Noordzee voor ziet momenteel ln 35 procent van de binnen landse vraag. West-Dultsland ts ook niet erg bezorgd gebleken. Ten eerste importeert Bonn tamelijk weinig van haar olie uit Iran en ten tweede is de oliereserve van de Bondsrepu bliek groot, namelijk genoeg voor 116 dagen.. Daarnaast is er flink geprofiteerd van de val van de Amerikaanse dollar vorig Jaar. De Duit se mark is sterk gebleven en zodoende heeft zelfs een verhoging van de olieprijs van 14,5 procent geen negatieve invloed op de econo mie van West-Duitsland. Het is zelfs zo dat er naar verhouding minder zal worden betaald dan begin vorig Jaar. De anderen zitten minder goed. Frankrijk vreest zowel de prijsverhoging ais de stagne- ring van de toevoer en Italië zal deze zomer waarschijnlijk tot rantsoenering moeten over gaan. Van de kleintjes heeft België bij voor beeld minder reserve dan voor de 90 dagen, die de EG als minimum voorschrijft. Besparen Dat juist Frankrijk deze kwestie aan de orde stelt heeft ook te maken met het feit dat het IEA, het Internationale Energie Agentschap pogingen in het werk stelt om de ledenlanden te bewegen te gaan besparen op het energie verbruik. Het IEA adviseert een vermindering met vijf procent. Frankrijk nu is geen lid van het IEA. De belangrijkste reden is dat Parijs van mening is dat het agentschap te veel onder invloed staat van de Amerikanen. Vandaar deze Franse poging om een eigen energiebeleid van de gemeenschap wat meer gestalte te gaan geven. Of dat de komende dagen zal lukken is de vraag. Alle pogingen ln het verleden om tot een EG-energiebeleld te komen zijn steeds Jammerlijk mislukt. Zullen om maar één voor beeld te noemen de Britten er voor zijn te porren met de oliebron binnen handbereik? Het meest waarschijnlijke is daarom een wat algemene intentieverklaring waar de EO-mi- nisters van energie tijdens hun bijeenkomst eind deze maand mee aan het werk moeten gaan. De andere energlekwestie is het Euratomver drag. De Franse president wil schrapping van de bepalingen, die de landen van de EG verbie den op eigen gelegenheid leveringsverdragen af te sluiten met derde landen. Tot nu toe beschouwden de negen die beperking als een dode letter, maar de situatie is veranderd door twee gebeurtenissen. Ten eerste heeft de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, een stokje gestoken voor een overeenkomst tussen Groot-Brittannië en Au stralië over de levering van uranium en een regeling voor de veiligheidsaspecten met als argument dat alleen de EG zo iets mag doen. Ten tweede heeft het Europese Hof bepaald dat alleen de EO bevoegd is verdragen over dit soort zaken te ondertekenen. Frankrijk ziet hierin een aantasting van haar onafhankelijke nationale nucleaire beleid en probeert de macht van Euratom ln te tomen. Of de andere EO-partners Giscard zullen bijvallen is de vraag. West-Dultsland voelt er weinig voor en hetzelfde geldt bij voorbeeld ook voor Neder land. Grote conferentie De president heeft voor deze Europese Raad weer eens een stokpaardje van stal gehaald. HIJ wil een grote conferentie van de landen van de EO samen met de Afrikaanse staten en de leden van de Arabische Liga. Toen Olscard onlangs vrij vaag aanduidde waarom hij zo'n bijeenkomst wil liet hij woorden vallen als stabiliteit en solidariteit. Er wordt gezegd dat het hem er om gaat een soort Noord-Zuld- dlaloog te voeren zonder dat de Amerikanen erbij zijn. Om zo'n grote conferentie voor te bereiden zal Giscard binnenkort een ontmoe ting hebben met de Soedanese president Noe- meiri, die momenteel voorzitter is van de OAE, de organisatie voor Afrikaanse eenheid. Voor lopig is echter alleen Giscard warm gelopen voor zo'n massabijeenkomst. Van Giscards gasten zal de Britse premier James Callaghan zeer waarschijnlijk weer wil len praten over de Britse bijdrage aan de begroting van de gemeenschap. Londen Is nog steeds van mening dat onredelijk hoog wordt bijgedragen en dat terwijl Groot-Brittannië bij de drie armste landen van de EG zit. 8amen met Italië zal Callaghan de lans breken over het landbouwbeleid van de gemeenschap. Bei de landen eisen een wezenlijke hervorming van dit beleid. Tenslotte zullen de negen zich bui gen over de economische toestand en het soci ale beleid. Het groene licht voor het EMS, de nieuwe muntunie van de EG, is daarbij het enige vrolijke. De ministers van buitenlandse zaken bespre ken tijdens hun overleg in het kader van de EP8, de Europese Politieke Samenwerking, de situatie in het Mdden-Oosten, Afrika en Indo- China. Mocht de missie van Carter nog tijdens het overleg resultaten te zien geven dan is een verklaring van de negen te verwachten, die echter tamelijk algemeen wordt gehouden. Wat Afrika betreft wordt zeker gepraat over de ontwikkelingen ln Namibië en de toestand ln Oeganda. In het Verre Oosten is het conflict tussen China en Vietnam gespreksstof. Verkla ringen lijken er niet in te zitten. Het lijkt erop dat deze Europese Raad weinig spectaculairs zal opleveren, niet ln de laatste plaats vanwege wat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken vorige week nog „een slechte voorberei ding" noemde. ADVERTENTIE Kom naar 't AN WD-kantoor en maak uw zekerheid rond. meen secretaris Mario Soares. Hij legt meer de nadruk op de noodzaak eerst een alternatief voor het huidige kabinet te vinden. Jaime Oama zei echter niet in te zien hoe men de regering kan bestrijden „door haar ln het zadel te houden". Nog naar aanleiding van het onlangs gehouden congres hebben zaterdag zeven bekende acteurs hun lidmaat schap van de socialistische partij in gediend. Als reden gaven zij op dat het congres niet aan hun verwachtin gen had beantwoord. Vanwege de vele ontslagen met een politiek ka rakter bij de pers, radio en televisie hebben 17 vakbonden vrijdag het ontslag van de verantwoordelijke mi nister, Proenca do Carvalho, geëist. De bonden noemen 21 gevallen van regeringsinmenging bij de pers, radio en televisie. Vervolg van pagina 1, Bovendien stelt Begin dat wanneer met de uitvoering van de autonomie in Gaza Egypte in dat gebied een speciale positie krijgt Cairo niet meer het recht zou hebben om over de westelijke Jordaanoever mee te praten. Gezien de Jordaanse verwerping van de Egyptische-Israë- lische onderhandelingen menen vele Palestijnen dat dit ln feite betekent dat Israël op de Jordaanoever een vrije hand krijgt. Gazastrook Cairo en Jeruzalem overwegen de au tonomie ln de Gazestrook in eerste instantie uit te voeren omdat dat het meest gemakkelijke zou zijn. In te genstelling tot de burgemeesters op de westelijke Jordaanoever heeft de burgemeester van Gaza Rasjid al 8Jawa zich niet geheel afwijzend te genover het huidige vredesproces op gesteld. Hij heeft Sadat gisteren een telegram gestuurd waarin hij zijn vre- desstreven steunt. Al Sjawa bena drukt slechts aan de autonomie te willen meewerken wanneer er „een •bindende aanwijzing van te voren wordt gegeven dat deze uiteindelijk, naar het Palestijnse recht op zelfbe schikking zal lelden" Al Sjawa heeft een beroep op 8adat gedaan om pas een apart vredesverdrag met Israël te sluiten als de legitieme rechten van het Palestijnse volk gewaarborgd zijn. Verder meent de burgemeester van Gaza dat in laatste instantie de PLO „op de één of andere manier" bij de onderhandelingen betrokken zou moeten worden. Al Sjawa leek hier mee te doelen op de noodzaak van een stilzwijgende toeste/nming van het Palestijnse verzet om aan de uit voering van de autonomieplannen mee te werken. In navolging van ge matigde PLO-leiders ln Beiroet stelt Al Sjawa dat voorwaarde voor deel name aan de autonomie moet zijn dat deze een wezenlijke stap voorwaarts Is in de richting van de Palestijnse onafhankelijkheid. De kwestie van de uitwisseling van ambassadeurs tussen Egypte en Is raël is nauw verweven met de uitvoe ring van de autonomieplannen. Vol gens de Israëlische lezing van de ak koorden van Camp David zouden na de eerste Israëlische terugtrekking uit de Slnaïwoestijn negen maanden na de ondertekening van het vredes verdrag ambassadeurs worden uitge wisseld. Egypte koppelt de uitwisse ling van ambassadeurs aan de uitvoe ring van de autonomieplannen. Erg ongelukkig is men in Palestijnse krin gen over Begins voorstel om de eerste fase van de Israëlische terugtrekking ln de Slnaïwoestijn en de uitwisseling van ambassadeurs pas 18 maanden na de ondertekening van het vredes verdrag te laten gebeuren. Begin hoopt op deze manier tijd te vinden ln de onderhandelingen over de defi nitie van autonomie. Olie Naast de kwestie van de autonomie en de uitwisseling van ambassadeurs vormt olie een belangrijk probleem ln de Egyptische vredesonderhandelin gen. Sinds de bezetting van de Slnaï woestijn ln 1967 heeft Israël een be langrijk deel van haar behoefte aan olie door de door haar in het bezette gebied ontgonnen olievelden gedekt. Met de omverwerping van het sjahbe wind heeft Israël Iran als een belang rijke buitenlandse olieleverancier verloren. Israël eist nu een waarborg van Egypte dat het olie in bepaalde hoeveelheden aan de Joodse staat zal verkopen. Dit weigert Egypte. Minis ter van energiezaken Jitzak Modal, één van de havikken in het Israëli sche kabinet liet gisteravond weten dat de ollekwestle een van de voor naamste problemen is en dat Israël op zijn standpunt blijft staan. President Carter werd zaterdagavond op de Israëlische luchthaven Ben Goerion verwelkomd door premier Begin. Carter zegde een deel van zijn toeris tische programma gisteren af omdat de besprekingen met de Israëli's lan ger duurden dan was voorzien. Deze werden slechts voor de lunch onder broken en voor consultaties van de Amerikanen en de Israëli's onderling Carter die zaterdagavond op het vliegveld Ben Ooerion vlak bij Tel Avlv door president Navon, premier Begin, het voltallige Israëlische kabi net en andere hoogwaardigheidsbe kleders begroet werd verklaarde bij zijn aankomst „goede hoop te heb ben'' dat het vredesverdrag afgeslo ten zal worden. ..Maar natuurlijk ligt de uiteindelijke keuze waar zij altijd gelegen heeft. Namelijk bij de geko zen vertegenwoordigers van het volk dat zovele Jaren onder vernietiging en bloed vergieten geleden heeft".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5