arter somber over agen vredesmissie Eigen bijdrage voor ziekenhuis uitgesteld Vier baby's overleden door giftig medicijn Samen Kiesuwkado Roda JC alleen aan de leiding Fout in ziekenhuis bij bereiden van voedsel (Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Vrij koud n tijdens feestje negende iieping gegooid ze krant Kunst Afscheid voor vertrek naar Libanon Interesse voor bouwbedrijf Nederhorst Trouw - Verstandig I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen I Lees ecu krant met overtuiging: TrOUW NR. 10793 - MAANDAG 12 MAART 1979 AOWTtvniies voor deze zaterdagse rubriek moeten utterly donderdag (te post) «n ons bezit zi|n Inlichtingen tel: 020-913456 1st 783 1 rouw 37STE JAARGANG HET WEER Perioden met regen, maar ook enkele opklaringen. Krachtige aan de kust at en toe harde wind uit zuidwest tot west Maximumtemperaturen rond 7 graden Celsius. Morgen en overmogen: maartse buien en vrij koud. Morgen: zon op 07.01; zon onder: 18.39; maan op: 18.24; maan onder: 06.52. BR DAM Een ruzie tijdens ütje heeft er toe geleid dat een man de 33-jarige L. F. Kam- uit Amsterdam van de negen- lleping van een flatgebouw in Imermeer heeft gegooid Het ttffer was op slag- gedood. De nadat hij zich bij de politie meld. ingesloten. i een feestje op de negende »lng ontstond een onenigheid de mannen. Op een gegeven it zou het slachtoffer een mes 1 gepakt, waarmee hij de 28- man verwondde. Deze werd vi en duwde hem tijdens een ling op het balkon naar JiGINA 4; Portret van componist I Xenakis Toneel over seks I Kodaly-uitvoering op hoog peil IGINA 5: panning aan grens ssen Laos en ambodja iGINA 7: usicus komt Wildpadden te hulp James Dorsey IZALEM President Carter is somber over de toekomst van zijn vredesmissie naar te en Israël. Vandaag zal het Israëlische kabinet de Amerikaanse president laten weten Dj denken van de laatste, nog geheime, voorstellen. Als die reactie positief is zal de likaanse minister van buitenlandse zaken Vance onmiddellijk naar Egypte reizen. PAGINA 3: Mëlische kabinet kwam,de af- nacht ln een spoedzitting bij- langdurige onderhandelingen Amerikaanse en Israëlische lies onder leiding van presi- fcrter en premier Begin. Wat indpunt van de Israëlische re is. krijgt Carter vandaag te Hij zal dan beslissen of hij g al of wellicht later naar de :de Staten terug vliegt, diner gisteravond, waaraan met een somber gezicht deel- ei de Amerikaanse president nog problemen waren en dat liet zeker van was dat het tot dertekening van een contract men. Ook premier Begin gaf er nog moeilijkheden opge- leten worden. leek hiermee aan te geven dat aan de Israëli's was om te I of er wel of niet vrede met bereikt zal worden. Een lid Israëlische kabinet meende dat de regering „nog een manoeuvreerruimte heeft r het gaat om de Egyptische nt voor gezichtsverlies te red- aar wanneer het om inhoude- randeringen gaat is de reactie kabinet onvoorspelbaar". wijgen de spanning in Jeruzalem le komende ontwikkelingen asten de honderden joumalis- het tot een perscentrum omge bouwde Jeruzalemse theater in het duister. Over de inhoud van de Ame rikaans-Israëlische besprekingen wordt het stilzwijgen bewaard. Spe culaties zijn vrijwel zinloos. Herhaal delijk sinds president Sadats bezoek aan Jeruzalem in november 1977 le ken de vooruitzichten op succes klein te zijn. Vervolgens werd een door braak bereikt waarna men later op nieuw in een nog ernstiger impasse raakte. Niettemin voelt Israël zich sterk staan. Herhaaldelijk heeft premier Begin de afgelopen dagen laten we ten dat Israël zijn goede wil en flexi biliteit" heeft getoond, door de verle den week nog steeds geheime Ameri kaanse compromisvoorstellen te aan vaarden. Wanneer Egypte deze voor stellen zou verwerpen Egypte schijnt tijdens Carters bezoek aan Cairo tegenvoorstellen te hebben ge daan dan treft Egypte de schuld voor het mislukken van de onderhan delingen. Ondanks de mantel van geheimhou ding staat vast dat de kwestie van de autonomie voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden boven aan de agenda in Jeruzalem staat. In zijn toespraak zaterdag voor het Egyptische parlement legde Carter de nadruk op de „verwezenlijking van de legitieme rechten voor het Palestijnse volk." De Amerikaanse president deed een beroep op „repre sentatieve Palestijnen" om aan de onderhandelingen deel te nemen. De Egyptische krant Al Gomhoerrija meldde gisteren dat Carter naar Jeru zalem vertrokken was met een formu le die concrete data en bijzonderhe den voor de uitvoering van de auto- nomieplannen voor de Palestijnen in de bezette gebieden bevatte. Ameri kaanse woordvoerders meenden dat Carter voorstellen uit Egypte mee had gebracht die „problemen zullen opleveren". Deze problemen zijn ech ter volgens hen „oplosbaar". Israël verzette zich tot nu toe tegen een nauwkeurige definitie van de au tonomie en tegen concrete data voor de uitvoering van de plannen. Vol gens goed ingelichte kringen in Jeru zalem is Begin echter ln Washington met een oud-Egyptisch voorstel ak koord gegaan om de autonomie eerst in de Gazastrook en pas in een later stadium op de westelijke Jordaanoe- ver uit te voeren. In de akkoorden van Camp David wordt gesteld dat de autonomie voor een overgangsperio de van vijf Jaar is. In die tijd zal over de definitieve status van de bezette gebieden onderhandeld moeten worden. Hoewel Israël wel bereid is de autono mie eerst in Gaza te verwezenlijken verzet Israël zich tegen de stelling dat de interimperiode van vijf jaar ook voor de westelijke Jordaanoever van toepassing is vanaf het moment dat Gaza autonoom wordt ofschoon er op de Jordaanoever feitelijk nog niets veranderd is. Vervolg op pagina 7 Van een onzer verslaggevers EMMELOORD In de afge lopen weken zijn vier baby's uit Emmeloord, Dronten, Urk en Lemmer overleden nadat in het Dokter J. H. Jansen Ziekenhuis te Emmeloord een vergissing was gemaakt met de bereiding van de voeding. „Een menselijke fout, afgrijselijk" al dus de reactie van medisch directeur dr. A. van der Hoeven. Drie zuigelin gen met gelijke ziekteverschijnselen worden op het ogenblik nog in het Amsterdamse academisch zieken huis van de VU verpleegd. Naar giste ren is meegedeeld, lijkt hun toestand zich gunstig te ontwikkelen. De zeven kinderen waren allemaal vanwege hun zwakke gezondheid in het zie kenhuis opgenomen. Uit onderzoek is inmiddels gebleken, dat er sprake is geweest van een verwisseling van het voedingsmiddel glucose met het me dicament resorcine (tegen huidaan doeningen) dat beslist niet voor in wendig gebruik bestemd is. Aanvankelijk tastte men ln het Em- meloordse ziekenhuis volkomen in het duister toen vrij snel na elkaar op de couveuseafdeling zeven pasgebo ren baby's ziek werden. De frequentie waarmee dit gebeurde, was voor de behandelende kinderarts en de direc tie aanleiding de inspectie voor de volksgezondheid en de Justitiële au toriteiten op de hoogte te stellen. Ruim een maand geleden overleed de eerste baby. Er werd alarm geslagen toen midden vorige week twee kinde ren dezelfde ziekteverschijnselen ver toonden. Tenslotte groeide het aantal zieke baby's met Identieke symptomen tot zeven. De kinderen waren er »o ern stig aan toe dat het nodig werd geoor deeld ze over te brengen naar een academisch ziekenhuis in Am sterdam. Hoewel volgens de directie een om vangrijk onderzoek werd ingesteld, lukte het niet een oorzaak te vinden. Vrijdagavond kwam daarin verande ring. Het was de kinderarts opgeval len dat zich bij een baby soortgelijke ziekteverschijnselen voordeden na dat de voeding was gewijzigd. Alle kinderen vertoonden als eerste ver schijnselen stuipen en afwijkingen in bloed en urine. In het begin dacht men, dat de kinderen verkeerd water in Israël. Hij krijgt applaus voor zijn toespraak. DEN HAAG Vanuit de bouwwereld is belangstelling getoond voor het ter overname beschikbare bouwbedrijf van Nederhorst, aldus een woord voerder van het ministerie van econo mische zaken. Die belangstelling be perkt zich tot dusverre tot het inwin nen van inlichtingen. Deze zuiver in formatieve belangstelling betekent dus niet, dat er al gegadigden voor de overneming zijn. zo verklaarde de woordvoerder. De leveranciers van materialen voor het bouwbedrijf willen niet meer op krediet leveren. Zij hebben het minis terie voor iedere afzonderlijke trans actie een schriftelijke kredietgaran tie gevraagd. Op dit verzoek, gedaan door de schadecommlssie van het bouwbedrijf, kan het ministerie niet ingaan. Het zou dan de taak van de Nederlandse kredietverzerklngs- maatschappij overnemen. Het minis terie heeft de schadecommlssie eraan herinnerd, dat minister Van Aarden- ne van Economische Zaken met goedvinden van de Tweede Kamer heeft bepaald, dat de staat ln ruime mate financiële middelen ter beschik king zal stellen ten behoeve van de voortzetting van het bouwbedrijf van Nederhorst. Dat betekent, aldus het ministerie, dat leveranciers gerust op krediet kunnen leveren. Van onze sportredactie AMSTERDAM Opnieuw kon er dit weekeinde geen volledig pro gramma in de eredivisie voetbal worden afgewerkt. De overvloedi ge regenval in de nacht van zater dag op zondag zorgde ervoor dat het terrein van NEC in Nijmegen onbespeelbaar werd. Het duel te gen Fevenoord werd dan ook afge last. NEC is inmiddels de enige eredivisieploeg die sinds 17 decem ber komende zondag dus drie maanden niet meer gespeeld heeft. In de eredivisie gaat Roda JC over igens aan de leiding. De Limburgse ploeg won in Maastricht van MVV (0-3) en heeft nu in winst en verlies- punten weer afstand genomen van „herfstkampioen" Ajax dat thuis tegen NAC niet verder kwam dan 0-0. De „thriller" van het weekeinde werd een tegenvallend duel dat geen afspiegeling was van de stand op de ranglijst en het geïnvesteer de kapitaal van AZ'67 en PSV. De Alkmaarse ploeg frommelde al vroeg een doelpunt langs de her stelde Van Beveren en behield die marge de rest van de tijd. Op wielergebied logenstrafte Joop Zoetemelk de stelling dat de voor jaarsklassieker Parijs-Nice al in twee tijdritten ten voordele van Gerrie Knetemann beslist was. Zoetemelk sloeg gisteren in een heuvelrit zijn slag waardoor hij nu weer geldt als „zekere" winnaar van deze wielerwedstrijd. Medisch directeur A. van der Hoeven geeft een toelichting op de sterfgevallen hadden gedronken. Vanaf dat mo ment viel de verdenking op een be paalde voeding, die aan de kinderen werd toegediend. Tussen de poeders, nodig voor de bereiding van de voe ding. bleek zich een kleine voorraad poeders te bevinden, die bij inwendig gebruik dodelijke werking hebben. De daarbij te verwachten vergifti- De couveuze-afdeling van het gingsverschljnselen stemmen over een met het ziektebeeld van de ba by's. Een nader onderzoek, dat inge steld werd in het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek te Lel den. lijkt de gedachte te bevestigen, dat er verband bestaat tussen de ziekte en de voeding. De betrokken ouders zijn van de vermoedelijke oor zaak op de hoogte gesteld. In de loop van deze week zal het onderzoek te Leiden worden afgerond. ziekenhuis in Emmeloord Volgens medisch directeur Van der Hoeven moet de stof met giftige wer king bij inwendig gebruik abusieve lijk tussen de ingrediënten voor de babyvoeding terecht zijn gekomen. Het is nog een raadsel hoe dat kon gebeuren. De pakketjes zien er welis waar het zelfde uit. maar op het gifti ge medicament stond „niet om ln te nemen". Overigens hadden deze pak jes op een andere plaats dan de voe ding moeten liggen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De maatregel om per 1 april bij de opname van ziekenfondspa tiënten in het ziekenhuis per dag een eigen risico van vijf gulden in te voeren, gaat voorlopig niet door. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Veder-Smit in een brief laten weten aan de leden van de Tweede Kamer. De staatssecretaris wil de veel om streden en bestreden beslissing uit stellen tot een algemeen kamerdebat over de beheersing van de kosten in de gezondheidszorg is gehouden. Zij zei te verwachten dat dit debat nog voor het zomerreces zal kunnen wor den gehouden. Het voorstel van de staatssecretaris geldt ook voor de verkorting van de bijdrage-vrije periode van een jaar tot een maand bij opname ln inrich tingen. De actiegroep „Stop het eigen risico" is verheugd over het uitstel, maar vecht nog door voor afstel. Zoals be kend stuitte dit regeringsvoorstel overal op bezwaren, o.a. ook bij de ziekenfondsen en de overkoepelende organisatie van de ziekenhuizen, die meedeelde dat de ziekenhuizen niet zouden meewerken aan het innen van de eigen bijdrage. maatregel die per 1 april had moeten ingaan, nu is uitgesteld want ook het advies van de Ziekenfondsraad was vernietigend, aldus Lubbers. Een woordvoerder van Volksgezond heid benadrukte dat ln de brief van staatssecretaris Veder-Smit aan de Tweede Kamer uitsluitend sprake is van uitstel van de maatregel. Zij heeft zich er nog niet over uitgespro ken of de maatregel definitief van de baan is. aldus de woordvoerder. Wat te denken van de politieagent en de agente die ambtshalve samen op stap gaan? Rare vraag. Tenzij het tegendeel bewezen wordt: twee verstandige men sen die verstandig hun werk doen. De echtgenote van een agent heeft twijfeis en daar komen hele discussies van. Emancipatie op de tocht op pagina 3. 6 sprookjes op 1 LP (A) Lederen halstasje (C) Verteld door Ton van Duinhoven. Sierlijke eenvoud en praktisch bo- Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van vcndien. Echt naturel leder met gc- Faassen vlochten koordje Lektuurhanger (B) Ketting met armband (D) Nooit meer zoeken naar de krant of De nieuwe modetrend: ketting en tv-gids. Decoratief jute lectuur- arm-band|c van keramiek, hanger INaam nieuwe abonnee:I Adres nieuwe abonnee:I I Postcode en plaats:I Giro:- IUw naam: Uw adres:I Postcode en plaats: I Voor bet kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- I periode een welkomstkorfing van 7. I a.u.b.) I Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. I Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). j Voor bezorginformatie 020-913456. De brief van mevrouw Veder-Smit is in politiek Den Haag niet als een verrassing overgekomen. Er was zo wel door de regeringsfracties als door de oppositie kritiek geuit op het voor nemen de mensen vijf gulden eigen bijdrage in de ziektekosten te laten betalen. Het was overigens de vraag of de inning van deze eigen bijdrage de opbrengst niet zou overschrijden. CDA-fractieleider Lubbers zei gister avond desgevraag dat het voor hem inderdaad geen enkele verrassing was. Hij wees erop dat mevrouw Ve der-Smit tijdens het debat over dit onderwerp op grond van een door hem ingediende motie heeft toege zegd binnenkort met een zogenaamd integraal plan over deze zaak te zul len komen. Het ls logisch dat de

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1