Waarom zijn de bana nen krom? Hoe vaak wordt die vraag niet gehanteerd als een schertsende reac tie op een vraag waar men geen antwoord op weet. Toch is er wel degelijk een uitleg voor het krom zijn van bananen. Een banaan is een tropische vmcht die groeit aan een tropische plant onder een tropische zon. En het zijn de plant en de zon die er voor zorgen dat de bananen krom zijn. Om dat te be grijpen moet u eerst even weten hoe de Zo is het ook aardig om weten waarom bananen nu eigenlijk een etiket hebben. Ze worden er niet mee geboren en toch hangen ze ermee in de winkel. J Waarom? Omdat er voor de groei en bloei, de behandeling, verscheping en rijping van een banaan nogal wat werk komt kijken. En omdat de mensen die dat vak werk leveren u graag laten weten wie ze zijn. Daarom zit er een etiket op een banaan. En dat geeft u weer een stukje zekerheid omtrent de kwaliteit bananen aan de plant hangen. Wanneer u bijvoorbeeld een Ze hangen niet, zoals u zou denken, Dole banaan koopt, weet u zeker dat met de punten naar beneden, maar met er alle zorg aan is besteed, de punten naar boven. Dat begint al op de Laten we de groei van JÉ V plantage, waar de de banaan nu even volgen. k bananen niet alleen Het begint met een uiterst zorgvuldig wor den gekweekt, maar ook zeer kieskeurig worden geselecteerd, f Alleen de allerbeste y mogen mee met de L speciaal gebouwde bananenboten waarin de v bananen worden ver - scheept Bij een constante bloementros in de top van de bananenplant. Die bloementros groeit snel en wordt met de dag zwaarder. Tegen de tijd dat in het hart van de bloemen het begin van de bananen zichtbaar wordt, is de top van de plant zo zwaar dat deze ombuigt en naar beneden I temperatuur van 13,5 graden, gaat hangen. Om ervoor te zorgen dat de bana- Op dat moment wijzen de punten van de bananen dus naar de grond. En nu komt de grap. Naarmate de ba- nanen groter groeien de tropenzon bloot te stellen. ZOeken ze de zon op. Zoals u ziet groeien de vingers fors en popelen En de zon schijnt, 20 om mn °ptc zoeken. zoals we weten, in de lucht Zo komt het dat de aanvankelijk naar beneden hangende bananen als het ware de bocht om, de lucht in groeien. En daarom nu, zijn de bananen krom. Het is maar even dat u het weet. nen zo gaaf mogelijk in Nederland aan komen. En zo groen mogelijk. Want, voor het geval u dat nog niet wist, als bananen naar ons land komen zijn ze nog zo groen als gras. En zo hoort het ook. Want alleen dan kunnen we ervoor zorgen dat u lekkere bananen krijgt De groene bananen namelijk, gaan in Nederland naar bananenrijpers. Dat zijn zorgvuldig geselecteerde vakmensen, die er, in speciale rijperijen, voor zorgen dat de bananen van groen naar geel rijpen. Niet te langzaam, maar ook niet te vlug. Want alleen een uitgekiende zeer speciale rijpingsduur zorgt ervoor dat bananen op z'n lekkerst worden. Zodra de bananen helemaal geel zijn, met nog een tipje groen aan de uiteinden zijn ze rijp voor de winkel. En rijp voor u. Een hele gave, gele banaan is consumptierijp. En een banaan met een groen puntje kan nog een paar dagen liggen. Als u daarop let, en op het rode etiket, bent u altijd zeker van een stevige, lekkere banaan. Natuurlijk is het rode Dole-etiket niet het enige etiket dat u tegenkomt opeen banaan. Dat weten we best We zijn voor Nederland zelfs vrij nieuw. Maar daarom doen we juist extra ons best om u te laten weten, merken en proeven, dat we kosten noch moeite sparen om van kromme ook lekkere bananen te maken. Hier zien we de bananenplant met de reeds door z'n gewicht naar beneden hangende bloem. Wie goed kijkt kan zien waar de bananen vandaan komen. ranen nrnfer orneien H,er b^int de bloem z'n lekkernij al duidelijk 't Is gebeurd. Ze zijn krom. Al groeiend zijn de bananen de bocht om gegaan om zich in het zonnetje te kunnen koesteren. En daarom nu, zijn ze krom. Dole banaan. Negen maanden met zotg gekweekt, handgeplukt, groen verscheept, gerijpt in Nederland en gaafgee! afgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 18