Jan Wals krijgt gelijk Kinsbergen heeft grootse plannen (fc Koninklijke marine Koninklijke marir» Koninklijke marine Er is altijd wel wat mis met Dynamo Sittardia dichtei bij handbaltitel fff Timman nadert Ligterink Blauw Wit microkampioen Coach kan gestuntel niet langer aanzien :K4: Dordrecht praat met schuldeisers Strijd om degradatie spitst zich toe WK weerslag in competitie l „MAANDAG 12 MAART 1979 SPORT TROUW/KWARTET Van onze korfbalmedewerker DEN HAAG Barbara de la Chambre heeft haar coach Jan Wals wel een bijzondere dienst verleend. Dertig seconden voor het einde van de microkorfbalfinale tussen Blauw Wit en Allen Weerbaar maakte de 26-jarige Amsterdamse de beslis sende treffer, 12-11. Daarmee was opnieuw een Blauw Wit landskampioenschap een feit. Jan Wals kreeg zijn gelijk. Voor het begin van het seizoen had hij tot veler ergernis van de daken geschreeuwd: „Blauw Wit wordt kampioen. Daar kan geen ploeg iets aan doen." Allen Weerbaar heeft ln de Haagse Houtrusthallen lang geprobeerd Wals ongelijk te geven. Door Gerrit de Rid der en Joke Asman werd de nerveuze beginfase afgesloten met een 0-2 voorsprong. Toen kwam de eerste te genslag: Carla Stokvis moest uitval len. Het betekende een nieuw even wicht tussen beide ploegen, want Blauw Wit moest het zonder de ge blesseerde Peter ten Wolde stellen. Pas halverwege die eerste helft kwam Blauw Wit door Cort van Dijk en Joost Leonhard gelijk (2-2). Een magere score ln zo een belangrijk duel. Voornaamste oorzaak daarvan was wel de hardheid waarmee beide ploegen elkaar tegemoet treden. Hoe wel dit kampioenschap van Neder land Internationaal weinig gevolgen heeft, ls het door de ploegen toch een felbegeerd Iets. Zo zelfs, dat de spel- hardheid voor dat doel geoorloofd lijkt Voor rust was overigens het Allen Weerbaar-overwicht weggewerkt en kon Blauw Wit met een 5-4 voor sprong aan de tweede helft beginnen. Opnieuw bleek toen. dat Blauw Wits tweede voorhoede met Cort van Dijk en Joost Leonhard het meest in de melk te brokkelen had. De dit keer niet uitverkochte finale zag dat uitge drukt in een 7-4 stand. De bloemen voor de Blauw Wit-ploeg werden op dat moment al tevoor schijn gehaald. Joost Leonhard, die zijn reputatie als Nederlands beste Jubel in Den Haag bij de titel Jan Eikelhof, Joost Leonhard blij mee. verdediger weer waarmaakte, daaro ver: „We lieten het tempo toen net Iets teveel zakken." Het gevolg laat zich niet moeilijk raden: Allen Weer baar kwam bij 9-9 terug. Een gevolg van het Individueel uitproberen van de persoonlijke tegenstanders. Allen Weerbaar aanvoerster Janny van Gijn zorgde ervoor, dat er weer aan stalten gemaakt moest worden de Blauw Wit bloemen in te pakken: 9-11. Maar Blauw Wit en daarmee de bloemen kwam toch weer terug. Leonhard daarover: „De goede voor bereiding ging toen weer vruchten afwerpen. Bovendien waren we de toch wel lastige vloer wat meer de baas." Die vloer was nodig om de ijsvloer af te dekken. Een gebeurtenis van Blauw Wit. Kees Schaap, en Anneke de Ridder zijn er waarmee de korfbalbond traditie maakt. Vorig Jaar moest ln Heeren veen hetzelfde gebeuren. Een paar minuten later lag de strijd echter weer volkomen open. Onver zettelijk stevenden de Blauw Wit- aanvallers op de korf af en zowaar werd het vlak voor tijd gelijk: 11-11. Voor Allen Weerbaar kwam toen het meest dramatische moment. Nico Snel miste een strafworp. Het gaf Barbara de la Chambre de impuls die nodig was om de spannende strijd te beslissen: „Laat ik maar schieten." Allen Weerbaar bleef alleen de schra le troost over. dat de reserves in een ook Amsterdamse aangelegenheid te gen Luto 2 na een 14-14 eindstand door het beter benutten van strafwor- pen de schaduwlandstitel behaalden. AMSTELVEEN „Ontzettend" en „verschrikkelijk", zo ka rakteriseerde Theo Kinsbergen zaterdag zijn Amstelveen na de 71-87-nederlaag tegen Flamingo's. Twee ploegen die zich bevinden in de hoek waar de klappen vallen. Hoewel de laatste jaren is gebleken dat eindigen op een van de onderste twee plaatsen nog geen „verbanning" naar de eerste divisie hoeft te betekenen, maakt de Amstelvener zich toch zorgen. Kinsbergen wil koste wat het kost voorkomen dat hij bij de gratie van de eerste-divisiekampioenen, die veelal de stap naar de eredivisie op het laatste moment niet aandurven, of bij gebrek aan voldoende financiële middelen niet aankun nen, in de hoogste klasse mag blijven. len, ze geen overschrijving naar Am stelveen krijgen." Tot onfatsoenlijke middelen heeft Kinsbergen zijn toevlucht niet ge zocht. De eerdergenoemde wedstrijd tegen BOB werd door Amstelveen trouwens met miniem verschil verlo ren. Dit weekeinde bleef de slaperig spelende ploeg volkomen kansloos. Met de rust leidde Flamingo's al met 32-58 en alleen omdat de Haarlem mers wat verkrampt de wedstrijd uit speelden. was er van dat verschil bij het eindsignaal niet meer dan 16 pun ten over. Amstelveen werd daardoor wat steviger op de voorlaatste plaats gedrukt Kinsbergen geeft zich echter niet zon der slag of stoot aan degradatie, waar overigens Flamingo's, Punch en Ro- wic ook kandidaat voor zijn, over. Op de komende vergadering van de top sportliga's zal Kinsbergen een plan ontvouwen om de eredivisie uit te breiden van 10 naar 12 ploegen. De competitie zal dan eveneens anders gespeeld moeten worden, met een Trouwens, de lijstaanvoerder in de eerste divisie A, BV Oroningen, koes tert duidelijk ambities om stadge noot Donar het volgend seizoen ln de eredivisie te vergezellen. En in Zaan dam. waar de koploper ln de eerste divisie B van dezelfde naam speelt, lijkt men eveneens niet ongenegen de stap naar de eredivisie te wagen. Theo Kinsbergen voelt dus niets voor een onderste plaats. Niet in het minst, omdat hij via het aantrekken van een aantal gerenommeerde spe lers. de glorieuze tijden van weleer in de Amstelveense Bankrashal weer wil doen herleven. „Als we erin blijven, speel ik het volgend seizoen weer met vijf Ameri kanen", meldt Kinsbergen laconiek. Het aanzien van gepruts gedurende een seizoen acht hij meer dan vol doende en omdat hij toch een beetje te „verslaafd" aan basketbal ls om er' helemaal afstand van te nemen, moet er volgend seizoen maar weer een basketbalteam ln Amstelveen wor den geformeerd dat Iets presteert Uit Oroningen zou de Amerikaanse Ne derlander Everett Fopma terugkeren naar zijn oude ploeg Amstelveen, ter wijl Kinsbergen ook met de Canadese Nederlander Jim Zoet van Rowic al tot overeenstemming kwam. Voor Zoets collega Moore heeft Kinsber gen eveneens belangstelling. Dat de opportunistische Amstelveen se coach met zijn streven het eredivi sieschap te behouden om volgend Jaar met een getalenteerde basket- balploeg uit te pakken, voor enige animositeit in de Nederlandse bas ketbalwereld zorgt, is duidelijk. Na een Inderdaad opvallende winstpartij tegen Donar ln Groningen werd al op bescheiden schaal over omkoping ge fluisterd. Toen Amstelveen kort daar op tegen BOB moest aantreden wer den die geruchten nog wat sterker. Kinsbergen: „Er is toen inderdaad gesuggereerd, dat ik BOB zou hebben omgekocht om die wedstrijd te kun nen winnen. Jan Berteling. de voor zitten van de Nederlandse Bakestbal Bond ls zelfs naar die wedstrijd ko men kijken. Maar zoiets ls natuurlijk te dol om over te praten. Wel is het zo. dat Zoet en Moore van hun clublei ding al te horen hebben gekregen, dat wanneer ze de laatste competitiewed strijd voor hun ploeg niet goed spe- AMSTERDAM De kwestie Ben Kryslk is opgelost. Het bestuur van de Zaanse eredlvisleploeg Zaan '69 maakte vorige week bekend geen me dewerking aan de Poolse oefenmees- ter te verlenen als hij zich zou bezig houden met de nationale herenploeg. Voornaamste reden daarvan was. dat Kryslk tegen eerder gedane beloftes te zullen blijven, bekend had ge maakt. dat hij op het einde van het seizoen bij de Zaanse ploeg zou stoppen. De NeVoBo en Zaan '69 zijn nu over eengekomen. dat de Zaanse vereni ging gedurende de tijd dat Kryslk zich met de nationale formatie bezig houdt. een vergoeding krijgt. Voor dat geld kan de Zaanse vereniging tijdens de afwezigheid van Krysik andere trainers aantrekken. V."-' ADVERTENTIE Commandant Hr Ms. 'Isaac Sweers', de Kapitein-luitenant ter Zee Jan Hendriks (45). "Een schip als Hr.Ms. 'Isaac Sweers' wordt gerund door zo'n 250 goed getrainde specialisten. Daar kunnen we alleen maar de besten gebrui ken, jongens met een gezond lijf en een goed verstand. Wie MAVO 4 of LTS met Engels en wiskunde op C-niveau heeft maakt kans op een best leven bij de marine. Stuur je naam. adres en opleiding naar Afdeling Personeelsvoorziening van de Koninklijke marine. Antwoordnummer 801,2500 VD Den Haag. We hebben je nodig." DORDRECHT Het sectie- bestuur betaald voetbal heeft de beslissing over het laten voortbestaan van de in finan ciële nood verkerende eerste divisievereniging FC Dor drecht uitgesteld. Het besluit is uitgesteld tot eind maart. Dit als gevolg van de gesprek ken die de beheersraad van FC Dordrecht voert met de schuldeisers van de club over een regeling. Vorige week be sloot een van de eisers, een bank in Dordrecht, 90 procent van de schuld kwijt te schelden. door Max Pam LEEUWARDEN Na de zesde ronde van het schaakkampioenschap van Nederland heeft Gert Ligterink nog steeds alleen de leiding, hoewel hij nog slechts een half punt voorstaat op Jan Timman. Ligterink speelde zelf remise tegen Van der Wiel, zodat Timman die nog een hangpartij met Böhm op het programma had staan, een goede kans had naderbij te komen. Eerst speelde Timman zaterdag remi se tegen Sosonko. Het was een uiterst kort partijtje, dat niet geheel van theoretisch belang ontbloot was, maar Juist toen het echt spannend werd, herhaalden de spelers de zet- ten, daarbij de toeschouwers nogal teleurgesteld achterlatend. Gisteren won Timman echter van Hans Böhm. Böhm en Timman hadden vroeger een hechte vriendschap die er dik wijls toe leidde dat er vroegtijdig remise werd gegeven, maar daar kon gisteren natuurlijk geen sprake van zijn. Met wit behaalde Timman ln de opening een aanzienlijk voordeel, dat steeds concretere vormen aan begon te nemen. Juist op het moment dat Timman een beslissende slag kon toedienen, beging hij echter een gro ve onnauwkeurigheid, die Böhm in staat stelde de partij in evenwicht te brengen. Tot voor het afbreken zag het er naar uit, dat de partij remise zou worden, maar toen liet Böhm het halve punt glippen. Hij maakte een ernstige fout, die hem vrijwel onmid dellijk de partij kostte. Hans Ree is na zijn nederlaag tegen Ligterink geheel van slag. De wijze waarop hij een totaal gewonnen posi tie tegen Van Dop verknoeide, gaf aan dat hij elk zelfvertrouwen is kwijtgeraakt. Het slot van deze partij had nog iets komisch. Ree meende een dodelijke penning op te stellen maar bemerkte toen dat hij zelf in een penning terecht was gekomen. Dat kostte hem een vol stuk, maar zijn positie was zo superieur geweest, dat hij ondanks een stuk minder nog vrij gemakkelijk remise kon houden. Vijfde ronde: Ttmman-BOhm 1-0, Baljon-Van der Vliet'/»-'/z. Zesde ronde: Van der Welde-Hartoch '/»-'/>. Ree-Van Dop Van der Wiel-Llgterink •A-'/i, Van der Vllet-Langeweg '/»-'/», Hofland-Bal lon 0-1, Böhm-Donner 1-0, Sosonko-Tlmman >/»J/». 8tand: Ligterink 5, Timman 4'/», Böhm 4, Soson ko.. Baljon en Ree 3';». Donner 3. Hartoch. Van der Wiel. Langeweg, Van der Vliet 2'/». Van Dop 2, Van der Welde en Hofland l'/i Karl Schulz dunkt voor BOB. Van Tuyl en Jackson hinde ren tevergeefs. systeem van play-offs, die al vroeg in het seizoen beginnen. „Niet alleen uit eigenbelang, maar ook omdat we dan een veel aantrekkelijker bas.ketbal- competitie krijgen," aldus de Amstel- veens coach, die zegt al verscheidene eredivisleploegen voor zijn plan ge wonnen te hebben. Topscorers: Flamingo's: Parker 28. Armstrong 20, Koster 12 en Joustra 12. Amstelveen: Parker 19. Bruin 13, Sellers 12 en Marrionneau 10 punten. door Koos Hamer AMSTERDAM De laatste loodjes wegen het zwaarst. Dat geldt zeker voor de zeven ploegen die de staart vormen van de eredivisie volleybal. Drie van de zeven vormen de degradatie- groep. Twee van die drie degraderen automatisch, de derde van onderen mag met de nummers twee uit de eerste divisies A en B uitmaken wie naast de kampioenen van die beide eerste divisies de eredivisie compleet maakt. Het werd zaterdag natuurlijk weer de dag van de gemiste kansen. Brevok kon ondanks alle geboden mogelijk heden in Doetinchem niet van Orion winnen. Dynamo kwam niet van de onderste plaats af omdat het tegen het eveneens in degradatie verkeren de PVC/Blokkeer gewoon teveel ge brek aan kwaliteit toonde om het eredivisieschap waardig te zijn. Nu was dat laatste al niet onbekend. Vanaf het begin van het seizoen bun gelden de Apeldoomers onderaan. Er was ook altijd wel iets. Oud-internati onal Henri Scholten had regelmatig last van duim- en enkelblessures. Jan van Lith bleef na een auto-ongeval in november de rest van het seizoen uitgeschakeld. Ook in de begeleiding wilde het bij het standaardteam van Nederlands grootste volleybalvereni ging niet vlotten. Aanvankelijk vervulde trainer Wim Hoeboer de rol van spelverdeler in de ploeg. Het coachen werd door Henk Woudenberg, één van de Dynamo steunpilaren uit de beginjaren, later door Jansen, de voorganger van Hoe- boer verzorgd. Het bracht geen suc ces. Een auto-ongeluk ook hij al schalde Hoeboer een tijd als speler uit. Daardoor kon hij zelf het coachen gaan verzorgen. Ook al, omdat de vele geblesseerden zich langzamer hand herstelden. Mede daardoor kwamen er na de enige verrassende winst op het in Delft spelende Rotter damse AMVJ/R in de beginfase van de competitie nog wat winstpunten bij. In de wedstrijd tegen PVC/Blokkeer bleek het tekort aan Apeldoornse kwaliteit duidelijk: Er zit weinig lijn in het spel. De stop is zo slecht dat de goedwillende, maar beperkte spelver delers, Jac. van Strien en René Strlekwold er maar weinig mee kon den doen. Naast het slechte blokke ren één van de grootste zorgen bij de Apeldoomers. Hoeboer over dat probleem: „Die Jon gens doen dat ook nooit gedwongen. Het zijn meer opzetters dan spelver delers. Dat betekent wel. dat de aan vallers wat meer inzicht moeten heb ben. Dat ls een kwestie van ervaring. Maar wat verwacht Je na zo'n jaar? Ik vind, dat we ondanks alle pech het toch niet onaardig gedaan hebben. In het hele seizoen hebben we maar één keer volledig gespeeld." Problemen ook bij PVC/Blokkeer. Na het verlies van vorige week tegen Brevok moest de Rljswijkse ploeg nu wel winnen. Opnieuw was het team van trainer-coach Jan van Zweeden niet volledig. Terwijl Wim Bannink "Zo'n marineschip is tegenwoordig één fantastisch brok elektronij Daar komt heel wat voor kijken. Je krijgt dan ook niet voor niks een prima opleiding, want elke vent moet hier z"n plaats dubbel en dwan waard zijn. Heb je MAVO 4 of LTS met Engels en wiskunde op C-ni\| kom op dan, stuur je naam, adres en opleiding naar Afdeling Person! voorziening van de Koninklijke marine, Antwoordnummer 801, 2500 VD Den Haag. En wacht d'r niet mee". Van onze handbalmedewerker AMSTERDAM Sittardia heeft via een niet overtuigen! 14 overwinning op Swift Roermond zijn positie aan d< van de ranglijst bij de heren verstevigd. Temeer daar sl genoot Blauw Wit, die de tweede plaats bezet, verrassen onder ging tegen Swift uit Arnhem. Het verschil tussi nummers één en twee bedraagt nu vijf punten en lijkt m< vier wedstrijden te spelen nauwelijks overbrugbaar. hersteld was, moest nu Ruud Kooien langs de kant blijven. Officieel werd als reden opgegeven: Kooien ls de hele week door een uit wisseling in zijn school in Groningen geweest. Daardoor kon hij niet bij ons trainen. De bewering van Kooien: „Ik heb bij het Groningse Oranje Nassau kunnen trainen", roept heel wat vragen op. De minst belangrijke is: als Kooien toch in Groningen was, waarom mocht hij dan niet bij de mede-eredivisieploeg Lycurgus trai nen? Kooien, die evenals meerdere van zijn teamgenoten op de Haagse academie voor lichamelijke opvoe ding zit, daarover: „Het is inderdaad aan Lycurgus gevraagd. Daar mocht het niet. Waarom weet ik niet". Een opmerkelijke ervaring. Kooien staat daar overigens niet alleen in. Al meerdere westelijke verenigingen hebben hun neus bij Lycurgus, dat door de reguliere nederlaag tegen AMVJ/A zelf ook in de gevarenzone bleef, gestoten. Dat tegen een stil zwijgende al Jaren bestaande af spraak in, dat eredivisieverenigingen elkaar in zulke gevallen helpen. Kooien had dus wel getraind. Maar toch mocht hij niet mee doen. De bijna 24-jarige spelverdeler veront schuldigend daarover: „Ik weet het verder niet, maar ik heb over sommi ge volleybalzaken een afwijkende mening. Misschien zit het daar wel in". Alhoewel hij dat niet met zoveel woorden wil zeggen, is het zeer de vraag of Kooien volgend seizoen nog bij de Rljswijkse ploeg zal zijn. Zijn team won in leder geval de be langrijke wedstrijd tegen Dynamo in drie sets, via de cijfers 16-14,16-14 en 15-13. Goed, er hoefde geen set prijs gegeven te worden. Maar briljant was het allemaal beslist niet. Jan van Zweeden, de trainer-coach bij de Rijswijkers daarover: „Vergeet niet, dat een aantal van onze jongens vol op in de tentamentljd zitten. Ad van der Velde zit zelfs voor zijn eindexa men. Daar zijn de Jongens natuurlijk voortdurend met hun gedachten bij". Eredivisie dames: VC Heerlen-Corbulo 1-3 (15-13, 13-15. 6-15. 8-15), Orlon-Haag'68 3-0 (15-10.15-8,15- 101. SFC-Dynarao 1-3 (10-15, 15-4, 12-15, 12-151, Orawl-Energo 0-3 (5-15, 8-15. 11-15). Lycurgua- AMVJ 2-3 (11-15, 15-8. 15-7, 7-15, 13-15), KaUpulV DVC 0-3 (5-15, 5-15, 14-18); Stand: Corbulo 20-38, DVC 20-34. Dynamo 21-32, VC Heerlen 21-30, Orlon 21-28, AMVJ 21-24. Ener- go 21-20. SEC 21-20, Katapult 20-10. Haag-68 20-6. Ot«w1 21-8, Lycurgus 21-4 Heren: Zaan'öB-Corbulo 0-3 (8-15, 13-15, 12-15), Orton-Brevok 3-1 (11-15,15-11,15-12, 15-13). EAW- AMVJ R 3-0 (15-11,15-10.18-14) Lycurgua-AMVJ A 0-3 (11-15,8-15,8-15). Oeldrop VC-WC 1-3 (8-15,15- 10, 5-15. 13-15): Stand Corbulo 21-40. AMVJ A 21-34. Zaan 88 21- 32. Orlon 20-24, Oeldrop VC 21-24. WC 18-18, EAW 21-16. Lycurgus 18-14. AMVJ R 21-14, PVC Blokkeer 18-12, Brevolk 21-10, Dynamo 20-8. De situatie ziet er voor PSV en Swift Roermond die beide met slechts zes punten de onderste plaats delen, alles behalve rooskleurig uit. Eredivisie debutant Quintus voelt er kennelijk niets voor om na één seizoen al weer de brui te geven aan het eredivisie- schap en trof in PSV een tegenstan der die, zij het met tegenzin, de ploeg uit Kwlntsheul daarin steunt. De 5-8 achterstand die Quintus in de eerste helft had opgelopen werd na een kwartiertje spelen in de tweede helft door een herboren ploeg gelijk getrokken. Mede dankzij het uitzinni ge publiek sleepte Quintus tenslotte de overwinning in de wacht: 13-12. De malaise bij landskampioen Her mes duurt voort. Met een 15-15 gelijk spel is de Haagse ploeg weer een stapje dichter bij de degradatiezone. Overigens lijkt het erop dat de we reldkampioenschappen voor de voor naamste leveranciers van Oranje dus toch nadelige gevolgen heeft Sittardia wint ternauwernood, Wit verliest zelfs en ziet de kan een landstitel tot een minimui duceerd, terwijl Hermes gelijk De vermoeidheid van de l spreekt hier waarschijnlijk to< woordje mee. Stand: 1 Sittardia 14-27. 2. AHC'31 14-16, 4. De Gazellen 6. Swift A 14-13, 7. Hermes 14-10, Quintus P8V 14-6, 10. Swift R 14-6 EREDIVISIE DAMES Swift/A-DVO 8-5, HMS-Hellas 7- tlM-V >n K ft-Q JMf/Anmro ll.m OI(l„ Blauw Wit n 14-16,5. Ven len 15-15, Sittardia Swift 15-14, EERSTE I A: DAMES Bomerbroek-WWV 6-10, mond 5-8, ESCA-VolewiJckers 12-10, 8E 12-12, SBVO Foreholte 11-10. HEREN Olj Hercules 17-21, Aalsmeer-Amhemla 22-11 Slotervaart 13-15, Sparta/75-E en 0 17-15,1 BHC 20-20, DAMES B: EBHV-Attila 15-15 Hellas/2 11-8. EMM-Verburch 14-11, Mol 8-12. Zonnebloem-Ooruna/O 10-6, HERE) mo-Atllla 11-6. Loreal-Hellas 18-12, Sport ra 16-14, Fortuna/B-DES 18-14, Meteoor 21-8 ADVERTENTIE "Ik ben zó van de MAVO naar de marine gegaan en heb er nog ge< dag spijt van dat ik niet aan de wal zit. Prima leventje. Wij doen hiei lemaal knap verantwoordelijk werk, de sfeer aan boord is hardstikke goed. Er zijn overigens nog aardig wat plaatsen vrij voor jongens r MAVO 4 of LTS met Engels en wiskunde op C-niveau. Dus stuur je naam, adres en opleiding even naar Afdeling Personeelsvoorziening v de Koninklijke marine, Antwoordnummer 801,2500 VD Den Haag. Misschien lukt het je". Ik ben tussen 16 en 22 jaar en heb de vereiste opleiding (MAVO 4 met Engels en wiskui of LTS met Engels en wiskunde op C-niveau). Stuur mij uw boekje met informatie over die bijzondere funkties bij de marine. Adres ftrstcode/VVoonplaats Telefoon Geboortedatum School opl Denkt di| itoma te halen in Stuur de bon in gesloten envelop zonder postzegel aan de Koninklijke marine. Antwoordnummer 80 I 2500 VD Den Haag of bel voor telefonische inlichtingen 070-465815 (dag en nacht bereikbaar), J vanaf 26 maart 070-246753

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12