Onderwijsconflict spitst zich toe Van der Luit Alphen krijgt gezondheidscentrum V kühlman Haagse Wethouder verbiedt drukken dossier in HCO ROND DE KERK 'Scheveningen vooral voor dagjesmensen' VOLLE EVANGELIE GEMEENTE RIJSWIJK „VLIEM" KENMERKEND VOOR KÜHLMAN ZATERDAG 10 MAART 1979 door Chris Bruijnius DEN HAAG Het conflict tussen de Haagse wethouder van onderwijs A. A. J. M. van Lier en directeur G. A. C. de Graaf van het Haagse Cen trum voor Onderwijsbegelei ding (HCO) spitst zich toe. Enkele dagen nadat bekend was geworden dat de be stuurscommissie van het HCO De Graaf met ingang van volgende week maandag buiten dienst zou stellen, heeft de wethouder in het gebouw van het HCO per soonlijk bevolen het druk ken te stoppen van een dos sier. waarin de omstreden di recteur op 250 velletjes zijn strijd tegen een groot deel van de Haagse onderwijswe reld nauwkeurig heeft geno tuleerd. In opdracht van De Graaf waren enkele mede werkers bezig 250 kopieën van het dossier te vervaar digen Van Lier liet er een eind aan maken op grond van een artikel uit het Ambtenarenreglement, waarbij het aan ambtenaren verboden is ten eigen bate werk te laten verrichten en eigendommen van de gemeente te gebruiken De directeur van het HCO werd deze week meegedeeld dat hij zou worden geschorst tijdens een onder zoek. dat een aparte commissie gaat instellen naar zijn functione- ren. Het onderzoek wordt ingesteld n.a.v. ettelijke ruzies van De Oraal met de bestuurscommissie (waar Van Lier voorzitter van is) en we gens zijn slechte relaties met het onderwijsveld en een deel van zijn eigen medewerkers. De bestuurscommissie vond dat de directeur tijdens het onderzoek bui ten dienst gesteld diende te worden omdat op grond van ervaringen uit het verleden de vrees bestond dat medewerkers van het HCO. die aan, het onderzoek zouden meewerken. op „repercussies" van De Graal zouden kunnen rekenen. Proces Volgens de Oraal echter bestaat er een rechtstreeks verband tussen zijn schorsing en het proces dat de pedagogisch consulente Eva Lat ham tegen de gemeente Den Haag heeft aangespannen. De van de An tillen afkomstige mevrouw Latham eist dat haar arbeidscontract bij het HCO wordt hersteld, omdat dit zou zijn verbroken op gronden van ras sendiscriminatie. De eerste zitting van de civiele pro cedure dient woensdag. De Graal, die als kroongetuige zijn voormali ge medewerkster steunt, vindt dat zijn geloofwaardigheid als getuige sterk wordt aangetast door zijn schorsing en met name de grond waarop dit is gebeurd. Wat die ..repercussies" betreft geeft de directeur toe dat hij na dergelij ke klachten begin 1978 een ernstige waarschuwing van de bestuurscom missie heeft gehad. De feiten, die die beschuldiging zouden moeten ondersteunen, zijn volgens hem echter nooit aangetoond. Schoolhoofden afzijdig De confrontatie tussen Van Lier en directeur de Graaf wordt door de schoolhoofden van de basisscholen In de oude Haagse wijken met span ning gevolgd. Zij zijn er zeker bij betrokken, maar houden zich be wust afzijdig. Er is al genoeg nega tieve publiciteit geweest. De rol die de schoolhoofden in deze affaire is toebedeeld is dan ook geen aangename. Zij zouden het zijn ge weest die zich schuldig hebben ge maakt aan rassendiscriminatie ten opzichte van Eva Latham. Een be schuldiging die in deze kringen hard is aangekomen. Les geven op lagere scholen in de oude Haagse wijken kan gerust pro blematisch genoemd worden. Ner gens is de samenstelling van de leerlingen zo gemêleerd als in de stadsvernieuwingsbuurten van de ADVERTENTIE BEGRAFENIS ONOfcRNEMING jy "ITE MISSA EST CREMATIE VERZORGING Oir T wan Egmond Badhuisweg 39 's Gravanhag* tel070-S-US9S bgq 4540OO HERMAN DE WOLFF In het dienstgebouw van de N.H. Kerk aan de Regthuysstraat in Leidschendam is vanmiddag van vier tot half zes een receptie in verband met het afscheid van Herman de Wolff. Hij gaat. na vijftig jaar, het actieve muziekleven verlaten. De Wolff leidde 41 Jaar de Chr. Gemengde Zang-en Oratorium- vereniging „Zanglust". KOFFIECONCERT In de ge hoorzaal van de Haagse Kunstkring, is zondagmorgen om elf uur een kof fieconcert. In de Haagsw componis ten serie komt ditmaal Peter Visser aan de beurt. Voor de uitvoering zor gen Joe Raphael (bariton) en Ariane Karres (plano). SCHUBERT 8 In diezelfde gehoor zaal aan de Denneweg 64 in Den Haag is zondagmiddag om vier uur een concert van werken van Franz Schu bert. Voor de uitvoering zorgen Canti- us Geysel (bariton) en Klaas Trap man (plano). In de Geref. Zuiderkerk aan de Naaldwijkseweg 123 in 's-Graven- zande is zondagmorgen om half tien een dienst met belangstellen den. Voorganger is ds. A. Bansen en medewerking verleent het Chr Jongerenkoor .Militia Christl" uit Rozenburg Zondagmorgen om tien uur is er een Open Deur- dienst in de Lucaskapel aan de Hobbemastraat 1 in Den Haag. Voorganger is Gert van den Bos. jeugd-evangelist te Ede. Medewer king verleent de mezzo-sopraan Adri Stam- Het thema van de dienst is .Anders zou Ik het u gezegd hebben". In de Congres- zaai van het Leger des Hells zijn zondag om tien uur en half acht weer de wekelijkse samenkom sten. Medewerking wordt ditmaal verleend door het Nationaal Ge mengd Zangkoor van het Leger des Heils o.lv. Dick Krommen hoek. In de Bonficaciuskerk aan de Paradljslaan/hoek Kerk straat in Alphen aan den Rijn wordt zondagmorgen om half twaalf weer begonnen met een se rie oecumenische diensten. Voor ganger is ds J. Vree. In de oecu menische Ekklesia-dienst in de Kloosterkerk aan het Lange Voor hout in Den Haag wordt zondag middag om twaalf uur gesproken over ..De goede herder" Coördina tor is Herman Meijburg. In de Marcuskerk aan de Menno ter Braaklaan in Delft-Zuid is zon dagmiddag om half drie een aan gepaste gezins-kerkdienst voor verstandelijk gehandicapten, hun ouders en belangstellenden. Voor ganger is ds P Lugtigheid uit Delft, In de kerk van de H. Jacobus de Meerdere aan de Park straat in Den Haag worden gedu rende de weken vóór Pasen iedere zondagmiddag om vier uur weder om de Latijnse vespers gezongen, verzorgd door de Interparochiële Schola o.l v. Henri van der Burght. In de Noorderkerk aan de Lan- gestraat 130 ln 's-Gravenzande is zondagmiddag om vijf uur een dienst met belangstellenden Voorganger is ds A Hansen en medewerking wordt verleeitd door het Jongerenkoor „Manna" uit Naaldwijk. Thema van de dienst is. „Gaat heen in de gehele wereld, verkondig het evangelie aan de ganse schepping." In de Mor- gensterkerk. ingang Genemuiden- straat in Den Haag is zondagmid dag om vijf uur een Evangelisatie- dienst. Voorganger is ds. T. Zeven bergen en medewerking verleent de zang- en muziekgroep Voice of Victory. Zondagmiddag om vijf uur is er in de Laakkerk aan de Isingstraat 165a in Den Haag een Jeugddienst Voorganger is de Zoetermeerse predikant S. Land heer en het thema is „God. waar bent u". Medewerking wordt ver leend door het Brugkoor o.l.v. Aad de Winter en de organist R. H. Loen. In „De Olijftak" aan de Antigoneschouw 33 in Zoe term eer is zondagmiddag om vijf uur een Open Deur-Extra Nieuwsdienst Het thema is „Word Je d r ook stil van?" en voorgangers zijn ds F J. de Boer en ds A. van Buuren. Muzikale medewerking verleent de Chr. Muziekvereniging „Harpe Davids". In de Lutherse Kerk aan de Lutherse Burgwal in Den Haag is zondagavond om half acht een samenkomst voor iedereen Voorganger is ds. G. Toornvliet en het onderwerp is „Veilig in de drei gende wereldsituatie" Medewer king wordt verleend door het Chr. Mannenkoor „Scheveningen" o.l.v. Gerard Breés en organist Teke Bijlsma. In de Nieuwe Kerk op de Markt in Delft is zon dagavond om half acht een Rand stad Zangdienst Voorganger is ds. T. J. Hagen uit Voorburg en het thema is „Welke geur?" uit 2 Cor 2:16. Medewerking wordt verleend door zangkoren. In de Nebo- kerk aan de Rhljnvis Felthlaan 114 is zondagavond om acht uur een dienst voor en met belangstel lenden. Voorganger is ds. W J Quist en het onderwerp, is „Waar om laat Jezus niet eens zien wie Hij is?". Medewerking verlenen het Chr Oemengd Koor „Da Pa- cem" o.l.v. Jaap Hagg. de organist Hans van der Meijen en de trom pettist Jan van der Kamp REGIO OEN HAAG. DEN HAAG Scheveningen zal het. na de herbouw, voor het overgrote deel moeten hebben van dagjesmensen en niet van hen, die een langer verblijf pre fereren. De badplaats zal zich in de eerste plaats moeten richten op bezoekers uit Den Haag en omgeving. Onderzoek heeft im mers uitgewezen dat ongeveer zeventig procent van de bezoe kers aan de badplaats uit dat gebied komt. Dit stelt VW-directeur B Key- zer, die Scheveningen tevens een uitstekende plaats noemde voor Nederlanders die een twee de of misschien derde vakantie willen houden. Keyzer wees erop dat Scheveningen jaarlijks twee miljoen bezoekers krijgt. De totale accommodatie aan hotel- en pensionbedden in Scheveningen bedraagt 1500. hetgeen betekent, dat men 250.000 man één dag van het jaar onder dak kan brengen. Op het ogenblik is Scheveningen op mooi dagen reeds „verstikt", dus de verwachte twee miljoen extra bezoekers zouden de bad plaats buiten het zomerseizoen moeten bezoeken. Voorwaarde daarvoor is, volgens Keyzer, va kantiespreiding en afschaffing van de collectieve bedrijfsva- kanties. Laan Holrust 1 zondag 10 uur en woensdag 8 uur UITVAARTVERZORGING begraven uitvaartverzorging cremeren rouwtransporten door binnen en buitenland •k opbaring m eigen rouwkamers Gediplomeerd uitvaartverzorger Jacoba van Beierenlaan 4 - Sassenheim Tel. 02522-11843. Deze slaapkamer van massief europees eiken. Toonbeeld van tijdloze schoonheid. Wordt mooier naarmate het ouder woidt. Zo'n Kühlman slaapkamer trotseert de jaren en de meubelmode. U moet het gaan zien. Bij Kühlman, interieuradviseurs. TROUW/KWARTET r! Winkelcentrum ..Leidschenhage Weigelia Ó-I I Ais u zich in alle rust wilt orienteren. kom dan op een doordeweekse dag (Maandagochtend gesloten). ADVERTENTIES Begrafenissen - Crematies Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44» Wassenaar. Deijlerweg 127. telefoon 01751-1 24 36 Katwijk, Heinsiusstraat 10. telefoon 01718-1 51 85 Voorschoten.Hyacinlhstraat 7. telefoon 01717-59 85 City-project van i 's-Gi I Den DEN HAAG De Kamer van handel en Fabrieken voor s-G hage raadt de gemeente Den aan in het Sijthoff City-proj totaal een maximaal vloeroppr te van 8500 vierkante meter staan. De Kamer heeft daarme standpunt ten aanzien van h< ject herzien. Eerder werd een 1 pig advies uitgebracht waarin g werd dat het winkeloppervlakt meer dan 5000 vierkante meter 1 bedragen. Een meer uitgebre. - derzoek hééft echter aanleiding ven dit advies enigzins bij te sfh Gebleken is dat van de nu i Sijthoff-complex gevestigde i ven met de grootst mogelijke 1 derheid haar bedrijf beëindigd 11 of dit binnenkort zal doen. Dat cl kent een vermindering van hei b keloppervlake in het centruf daarom acht de Kamer het woord om een zekere uitbreidii het detailhandelsvloeroppervlai het MAVOB-project toe te latei uitbreiding van 3500 vierkante noemt de Kamer verantwoord, de betekenis van het proje< „een concrete bijdrage kan 1 aan het behoud van een leven( voor het winkelend publiek aa y kelijke binnenstad." Daarbij aldus de brief, gericht aan het c 'x van b. en w.. dat het projet x belangrijke bijdrage aan de wer 0 genheid zal leveren. Openluchtschool DEN HAAG De Openlucht! aan de Volendamlaan in Den komt binnenkort vrij voor de ners van de wijk Leyenburg. baar Leyenburg", wijkkrant, dat de school eind maart vrijkoi huidige gebruikers verhuizen bi kort naar hun nieuwe onderl aan de Duinlaan. De wijk kani n daarna het gebouw betrekke gemeente Den Haag is, volge s wijkkrant, bang dat bij lange stand het gebouw slachtoffer van souvenirjagers en vanda Overigens is de verbouwing v school, een zeer kostbare zaak. steld tot volgend jaar. Dat hoi n dat voorlopig alleen de bened dieping gebruikt kan worden, loop van dit jaar kan dan gepraat worden over de defir ei verbouwing en inrichting. Eerst ai didaten voor gebruik van de 1 luchtschool zijn de jongeren ui enburg. Dat betekent dat misi al vrij snel de te krappe ruimt nl het Honk aan de Raambrugge P verlaten kan worden. Jongerenorganisatie DEN HAAG In een brief i Haagse wethouder P. Vink (j sport, recreatie en volkshuisve delen een aantal jongeren mee ten te hebben tot de oprichtin de Jongeren Organisatie Schl 1 wijk (JOS). De jongeren strevei een eigen ruimte voor jongereF sen de twaalf en zeventien jaar. r le argumenten van de jongeren] clubhuizen en wijkcentra zijn t®J gericht op oudere mensen, t door het sluiten van wijkcentra de jeugd, deze meer en meer 1 nauw komen. Op het lijstje met sen staat verder dat de jongei spraak willen in voor hun gei besluiten door organen als gem Gewezen wordt op verbetering verhoudingen tussen jeugd- ei heidsfunctionarissen en van jei gemeentelijke instellingen. De 1 lijkheid tot stimulatie voor scl niet of bijna niet aanwezig, ali jongeren, die stellen dat de b ding van werkloze en school 1 mende jongeren verbeterd worden. Volkstuinen RIJSWIJK - Als het gemeeif stuur van Rijswijk snel met eei1 gunning komt. heeft de gemeei1 binnen korte tijd honderd volk a tjes erbij. De volkstuintjes k acher het hekwerkenbedrijf aa lc Haantje. Het bedrijf heeft de achter het pand eertijds aange c met het doel uit te breiden. De 111 bleek echter een agrarische be ming te hebben, waardoor deze nen geen doorgang konden vi& De directie van het bedrijf w 1 volkstuintjes op de 5000 vier r meter grond aanleggen. Zoals bes is er in Den Haag en omgevin schrikbarend tekort- aan volk tjes. Verschillende volkstuinv 11 gingen voorspellen liefhe 5 wachttijden van zes tot tien ja Op de schoolpleinen in de Haagse binnenstad speelt een „kleurrijk" gezelschap. grote steden. Den Haag maakt daarop geen uitzondering. Het per centage kansarme buitenlanders, dat zich noodgedwongen in de vaak tot afbraak gedoemde en in slechte conditie verkerende huizen heeft gevestigd, is onevenredig groot. Wa ren het tot voor enkele jaren Turkse en Marokkaanse families die hun kinderen bij de basisscholen brach ten, de vloedgolf Surinamers die vlak voor de onafhankelijkheid van hun land richting Nederland koer ste, heeft aan het luidruchtig gebeu ren op de schoolpleinen een extra dimensie toegevoegd. Op sommige scholen „scoren" buitenlandse, Sruinaamse en Nederlands-Antilli- aanse kinderen meer dan vijftig procent. Naast door het rijk gesubsidieerde projecten (contactscholenplan, sti muleringsproject) zijn er diverse commissies en werkgroepen, waarin de problemen die het onderwijs aan deze groepen kinderen met zich meebrengen besproken worden. De hoofdonderwijzers op deze scholen moeten zich volledig inzetten om de problemen, die door de grote ver scheidenheid van leerlingen voor het oprapen liggen, op te kunnen vangen. Daarbij wordt veel waarde gehecht aan contacten bulten de school. Worden manifestaties ge houden om de ouders van de kinde ren bij het schoolgebeuren te be trekken. Betrokken bij de werkgroepen is, naast de Stichting voor Surinamers en de Stichting voor Antillianen, de schoolhoofden zelf en oudercom missies, het Haags Centrum voor Onderwijsbegeleiding. In de werkgroep „onderwijs anders taligen" was men medio 1976 blij met het bericht dat er van het HCO een speciale consulente voor de be geleiding van Surinaamse en Antil liaanse kinderen bij zou komen. Eva Latham deed haar intrede. Een half jaar later ontstonden de conflicten. Tijdens een werkgroep- vergadering vroegen verschillende deelnemers mevrouw Latham naar haar plannen en ideeën. Volgens alle andere participanten aan het gesprek stelde de consulente zich toen uiterst onaangenaam en arro gant op. Dit verleidde een kwaad schoolhoofd tot het schrijven van een beledigend pamflet, dat, een maal in handen van Eva Latham, door haar als discriminerend werd opgevat. Het schoolhoofd kreeg er een beris ping voor van wethouder Van der Lier. Het gemeentebestuur vond het pamflet beledigend, maar niet discriminerend. Na de berisping verklaarde een aan tal schoolhoofden en andere onder wijsmensen zich solidair met de be strafte hoofdonderwijzer. Goeverneurlaan DEN HAAG Op het kruispunt Goeverneurlaan'Van Zeggelenlaan in Den Haag is vandaag tussen elf en vier uur een demonstratieve actie, georganiseerd door de Werkgroep Verkeer Spoorwijk. Met de actie wil men bereiken dat iets gedaan wordt om de verkeersveiligheid ter plaatse te verbeteren. Zo niet Eva Latham en haar direc teur De Graaf. Zij beschuldigen de schoolhoofden ervan het niet te kunnen accepteren door een vrouw begeleid te worden, die zwart is en bovendien nog afgestudeerd. Het dossier van De Graaf, gaat groten deels over de „Casus Latham". De bestuurs-commissie was tot de con clusie gekomen dat het contract beter niet verlengd kon worden om dat Eva Latham de „noodzakelijke contactuele eigenschappen" miste. In nieuwbouwwijk Ridderveld 11 Wetende dat juist hij zich bijzonder inspande voor de integratie van Su rinamers, Antillianen en buitenlan ders in de Nederlandse samenle ving. Niemand was gelukkig met het pamflet, maar alle betrokkenen, ook de vertegenwoordigers van de Antilliaanse en Surinaamse stich tingen, waren ervan overtuigd dat hier van discriminatie geen sprake was. Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN B en w. van Alphen aan den Rijn gaan stappen onderne men om in de wijk Ridderveld 11 een gezondheidscentrum tot stand te brengen. Het cen trum in de nieuwbouwwijk ADVERTENTIE CANTATES In het Groene Kerkje van Oegstgeest worden zon dagavond om kwart over acht twee cantates uitgevoerd door instrumen talisten en vocalisten van de Willi- brordcantorij. Het zijn „Da Jesus an dem Kreuze stund" en „Jezus, om uw lijden groot". De avond wordt geleid door cantor Adriaan Krabbedam. moet een voortrekkersrol gaan vervullen. In het streven naar een verantwoord geheel van voorzieningen zal Alphen ook in de andere wijken gaan werken aan de totstandko ming van dergelijke gezond heidscentra. Een en ander blijkt uit een voorstel van b. en w. aan de Alphense gemeen teraad. De stappen van b. en w. ko men overeen met het beleidsplan, op gesteld aan het begin van de nieuwe ambtsperiode van het college, waarin dit al aangekondigd was. Tot de eer ste stappen die het college dient te hemen, behoren het reserveren van de nodige grond en het overleg met mogelijke participanten. In eerste in stantie wordt daarbij gedacht aan eerstelijns voorzieningen in de ge zondheidszorg als hulsartsen, kruis vereniging en maatschappelijk werk. De plannen voor een gezondheidscen trum zijn sinds februari van het vorig jaar vastgelegd in een gelijknamige nota. De raad wordt nu gevraagd de nota voor kennisgeving aan te nemen en het college uit te nodigen de nodi ge stappen te ondernemen. De raad wordt tevens gevraagd de nota gezondheidszorg vast te stellen. De nota gaat in op het totstandko men van een gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst. B. en w. van Alphen achten het wat dat betreft echter van betekenis zich eerst te verzekeren van ambtelijke, medisch/organisatorische bijstand. Het college denkt daarbij in de eerste plaats aan de aan te stellen directeur van deze dienst. De gemeentelijke dienst kan, blijkens de nota, mogelijk uitgroeien tot een districts-genees- kundige en gezondheidsdienst voor een gebied met 100.000 inwoners. Be oogd wordt, aldus de nota, een gefa seerde opbouw met prioriteiten ten aanzien van de algemeen medische dienst en de bedrijfsgeneeskunde. De gemeente Alphen heeft in de ont- werp-begroting voor de komende vier jaar hiervoor de nodige financiële ruimte geschapen. Op dit moment worden voorbereidin gen getroffen terzake van de formele instelling van de dienst en worden pogingen in het werk gesteld tot een eerste personele bezetting daarvan. B. en w. van Alphen hopen de komen de maanden met nadere voorstellen te komen, zo blijkt uit het raadsvoor stel. DANSENDE BEER In het The ater aan de Haven aan de Westduin weg 230 in Schevingen is zondag avond om acht uur een optreden van de Engels/Ierse folkgroep Iona. In het voorprogramma een optreden van Jan Duindam, folkzanger. De toe gangsprijs is vier of zes gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6