Lindhout: eenheid nnnen VNG Etappewinst Leo van Vliet Controverse NOS en korfbalbond duurt nog voort Ligterink verrast tegen Ree Verdeeldheid gemeenten is kracht betaalde voetbal' ^EFA gaat absidies iekennen yg geen Koreaans koord over tafeltennis rste behandeling icht Kortsnoj Bronchitis dwingt Hennie Kuiper tot overgave Van Be veren terug in doel Verwacht verlies tafeltennisploeg Verlies voor Betty Stöve Studio Sport waarschuwt bonden Eerste winst voor Donner r^TERDAG 10 MAART 1979 SPORT TROUW/KWARTET 27 Programma tor Matty Verkamman EN HAAG Binnen het Budget Bewaklngs Instituut het llege dat het saneringsproces van het betaalde voetbal met raarwegende adviezen begeleidt is drs. Jos Verdler de rtegenwoordiger van de Vereniging Nederlandse Gemeen- i. Die man heeft het niet gemakkelijk in dat gevarieerde relschap. Want waar zijn collega's Van Gorsel (CRM), rartjes (Stichting Nationale Sporttotalisator), Kapper jetbalvakbonden) en Bouwer (KNVB) met een tamelijk idelijke achtergrond in dat BBI zitten, representeert Ver- ir een club, die als eenheid vergelijkbaar is met het Neder- ïds elftal in Milaan. t is lastig, want net als de geluiden de VNG-werkgroep betaald voet onder voorzitterschap van de echtse wethouder Pot, heeft een nerking van Verdler nooit algeme- waarde. Hij kan namelijk onmoge- namens alle gemeenten praten, en vooral niet omdat de subsidies steden die profvoetbal binnen de irten hebben, een uiterst variabel akter kennen. Zo houden Amster- EKAREST Tijdens een bijeen- nst in Boekarest heeft het bestuur de Europese voetbal unie (UEFA) loten de clubs, die in de eerste e ronden van de drie Europese ertoernooien van dit seizoen een ies hebben geleden, een subsidie te kennen. De UEFA zal de gele- verliezen dekken tot een totaal- frag van 160.000 Zwitserse franken lelil ia 175.000 gulden). Die tegemoet- ïlng geldt echter alleen voor de is die in de eerste twee ronden zijn eschakeld. bestuur benoemde verder een llecommissie bestaande uit Jurts- artsen en voetbaldeskundigen, mogelijkheden moet onderzoeken te komen tot een steekproefsge- e controle op het gebruik van luierende middelen bij belangrij- redstrijden, die gespeeld worden r auspiciën van de UEFA. Ier werd het aantal straffen dat uchtcommissle van de UEFA kan ggen vergroot. Naast de moge- leden om een geldboete, schorsln- en verwijdering uit een toernooi leggen, kan de tuchtcommissle besluiten wedstrijden zonder pu le of in een neutraal land te laten en. tMOENJON Vertegenwoordi- van de tafeltennlsbonden van rd- en Zuid-Korea hebben in Par- njon opnieuw <ie mogelijkheid erzocht en bepraat om een ge nschappen jke ploeg af te vaardi- naar het toernooi om de wereld- ipioenschappen tafeltennis dat ende maand in Pjongjang wordt iaden. Evenals de voorgaande vergaderingen, ook gehouden in neutrale" dorp, dat ligt op de 38e dtegraad, die de scheiding tussen Tl- en Zuid-Korea aangeeft, heeft de derde ontmoeting geen ak- d opgeleverd. Zuid-Korea her- de het verzoek aan hun noorder- om eerst de Zuidkoreaanse neming wettelijk te erkennen, dat er gesproken kan worden het Noordkoreaanse voorstel. d-Korea staat er echter op dat er iddellijk wordt gewerkt aan de nlsatie van een gemeenschappe- team. Maandag 12 maart komen lelde delegaties weer bijeen. TERDAM De civiele procedu- !e de statenloze schaker Viktor tjnoi tegen Anatoli Karpov uit ovJet-Unie en de Internationale akfederatie (FIDE) aanhangig gemaakt bij de Amsterdamse tbank, heeft voor de eerste keer md op de rolzitting. »jnoi, die de tweekamp om de Idtitel van Karpov verloor wil de rechtbank vastgesteld heb- iat de uitslag van de beslissende lartlj in Baguio City op de Fillp- n van geen waarde is. Voorts dat IDE gelast wordt de tweekamp te zetten bij de stand 5-5. HIJ aan dat de Russische psycho- professor Zoekhar, in strijd met maakte afspraak, tijdens de 32e op de vierde rij van de toe- Uwerstribune zat, tegen welke in- k de FIDE zich niet heeft verzet. n de FIDE waarvoor Mr Th. P. Raalte uit Amsterdam optrad, verstrek verleend. Evenzo tegen die niet was gekomen en »1e ook geen advocaat was ver- ien. Mr Van Raalte zal over veer- dagen een conclusie van inter- e Indienen. dam en Rotterdam de hand zelfs vol ledig op de knip en stopt Den Haag de plaatselijk FC dit seizoen al ruim zes ton toe. Dat gebrek aan eenheid binnen de VNG-gelederen heeft Dick Lindhout, het hoofd van de afdeling Jeugd, sport en recreatie in Den Haag. er onlangs toe verleid om dienaangaan de stelling te nemen. Lindhout. die als gedelegeerde van de gemeente zitting heeft in het bestuur van FC Den Haag en tevens warme belang stelling aan de dag legt voor de lande lijke gemeente-problematiek Inzake het betaalde voetbal, pleit in „Lande lijk Contact" voor die eenheid. Aan gevend hoe scheef de verhoudingen momenteel nog liggen, zegt hij onder meer: „De kracht van het betaalde voetbal is de verdeeldheid van de Nederlandse gemeenten. Dat is een harde waarheid, maar een waarheid." Aangezien die opmerking (deels) ook de zwakte van het profvoetbal in houdt, is Lindhout voorstander van een zogenaamd nationaal-gemeente- lijk beleid. HIJ beseft dat dit een moeilijke zaak is, maar naar zijn idee geen onhaalbare en evenmin een unieke. Want stelt hij: „In de finan ciële en welzijnssfeer is er ook sprake van een beleid, waar de gemeenten gezamenlijk van uit gaan." Dat er werk aan de winkel is, probeert Lindhout duidelijk te maken in zijn vooral voor de gemeenten en de KNVB kritische artikel, wanneer hij de huidige situatie onder de loep neemt. „Tot nu toe ging die VNO- steun via de werkgroep betaald voet- bal niet verder dan goed bedoelde pogingen. Maar de gemeentelijke ver deeldheid deed die pogingen tot dus ver mislukken." Naar eigen zeggen heeft Lindhout in middels reacties van uiteenlopende aard op zijn zienswijze gekregen. „Sommige collega's zeiden onmiddel lijk: wat jij wilt is eenheidsworst. Anderen betuigden hun bijval. Wel, eenheidsworst streef ik allerminst na. Het gaat er mij om dat de gemeenten gezamenlijk tot een basis-raadsbe sluit komen, dat aan de plaatselijke omstandigheden wordt aangepast. Daarbij begrijp ik heel goed dat de gemeenteraden autonoom in hun be slissingen blijven. Nu is er een stuk concurrentie-vervalslng, dat vla een werkgroep die geen enkel mandaat heeft, nooit zal verdwijnen. Het is naar mijn mening noodzakelijk dat er na een voorbereidingsperiode zaken worden gedaan op directie- en wet houdersniveau." Eredivisie Vandaag: PEC Zwolle-FC Twente MVV-Roda JC AZ'67-PSV Morgen: AJax-NAC FC Utrecht-FC Volendam NEC-Feyenoord Sparta-Vitesse FC Den Haag-FC VVV Haarlem-Go Ahead Eerste divisie SC Heracles-Fortuna SC De Graafschap-Heerenveen SVV-FC Dordrecht SC Amersfoort-Excelslor SC Veendam-FC Groningen Willem II-Wageningen SC Cambuur-Eindhoven FC Amsterdam-Telstar Afgelast Dick Lindhout vindt sectievoorzitter Eric Vilé „geen uitblin ker in taktische aanpak". De positie van de subsidiërende ge meenten dit Jaar gaat het om een bedrag van 7 miljoen, plus een kleine 3 miljoen in de accommodatiesfeer is, met het oog op het rapport gezon der betaald, Juist nu weer actueel. Het rapport gaat er van uit dat de 'noodlijdende bedrijfstak na een sane ringsperiode van acht Jaar op eigen benen verder kan. Er zijn maar wei nig betrokkenen die daar echt in gelo ven, ook Dick Lindhout niet, maar het uitgangspunt is desondanks dat de externe geldgevers zich na die acht Jaar terug trekken. Het profvoet bal moet zich nu eind mei uitspreken over de shirtreclame en de sterk daar mee verband houdende overheids steun, waarvan men de consequen ties. zoals de befaamde BBI-controle, een CAO voor spelers en trainers en natuurlijk het Kamer-veto ten aan zien van shirtreclame, steeds meer als beklemmend ervaart. Als de clubs hun verstand gebruiken, wordt de helpende hand van vadertje staat ge pakt. Maar omdat verstandig hande len niet altijd gemeengoed is in Zeist, moet een verrassing in de vorm van een onbezonnen afwijzing, niet bij voorbaat worden uitgesloten. Desgevraagd zegt Floor Bouwer ove rigens dat hij in elk geval gèèn signa len in die richting heeft opgevangen. Lindhout, die sectievoorzitter mr. Eric Vilé „geen uitblinker in tactische aanpak" noemt, wacht maar af, maar gelet op een zinsnede uit zijn artikel, houdt hij kennelijk enige rekening met het „onmogelijke", vreest hij an dermaal vreemd gedrag van de voet balleiders. „Een ramp voor het be taalde voetbal staat dan voor de deur. Maar datzelfde betaalde voet bal zal hoe dan ook op de oude voet willen doorgaan. En opnieuw zullen de gemeenten de hogere rekeningen gepresenteerd krijgen. Dan ook in de vorm van de vele miljoenen die CRM en SNS alsdan niet bijdragen." Zelfs stipt hij al het antwoord van de gemeenten in dat geval aan. „De ge meenten zullen dan zelf hun harde voorwaarden voor een meer gezonde ■opzet van net betaalde voetbal moe ten stellen. Wellicht op basis van de goede uitgangspunten van het stuur groep-rapport, maar dan nog wat meer op de praktijk zowel van het gemeentelijk beleid als van het plaat selijk betaald voetbalbedrijf gericht dan de stuurgroep dat deed. Wel na tuurlijk met een BBI." Lindhout gelooft trouwens dat het betaalde voetbal een goede en ver antwoorde zaak is. In algemene zin prijst hij de Holland-promotie die het spel met zich brengt. „De klompen zijn in het buitenland vervangen door de naam Cruijff." En gelet op de Haagse situatie zegt hij: „Als je ziet dat de meeste toeschouwers uit de Schilderswijk en de Transvaalbuurt komen, dan past subsidie zelfs in het gemeentelijk beleid van voorrang aan de achterstandsgebieden". Niettemin vereist een en ander wel een gezonde bedrijfsvoering en be droefd stelt hij even zeer vast dat de KNVB in die richting schromelijk te kort schiet. „Dat heeft de praktijk intussen wel aangetoond. Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar met het bestuursbeleid van de KNVB kan geen enkele overheid uit de voeten. Elke overheid is ontzettend geduldig en hoopt altijd weer op de komst van betere bestuurders. Maar bij gebrek aan bekwame leiding blijft er bij de KNVB maar ruimte voor excessieve ontwikkelingen in de marge." BESANqON Leo van Vliet heeft in de tweede etappe van de zesdaagse voorjaarsklassieker Parijs-Nice de Nederlandse suprematie onder streept. Van Vliet zegevierde in de 156 kilometer lange etappe van Mont- bard naar Besangon voor de Frans man Bernard Vallet. Al vanaf de eerste kilometer na de start waagden drie renners een vluchtpoging. Van der Helst. Ml- chaud en Sherwen werden na vijf kilometer vergezeld door Hlnault en Jan Raas. Deze kopgroep van vijf renners had na 21 kilometer een voor sprong van 1 minuut en 50 seconden. Dit was precies de tijd, die Bernard Hlnault nodig had om Oerrie Knete- mann van de leiderspositie in het algemeen klassement te verdringen. De achterstand van Hlnault bedroeg Immers 1.46. Na bijna vijftig kilometer zakt de voorsprong door een tegenactie in het peloton tot 35 seconden. Het peloton valt in drie stukken uiteen. In het voorste peloton zit Knetemann, in de tweede groep zit Joop Zoetemelk en in de laatste groep zit Pronk. De eerste twee pelotons verenigen zich en de kopgroep breidt de voorsprong opnieuw uit tot bijna twee minuten. Na 84 kilometer wordt de kopgroep Ingelopen. De etappe krijgt nu een rustig karak ter. Alleen een valpartij, waar onder andere Gavazzi, Bellini, Van Impe en Esclassen bij betrokken zijn, onder breekt de sleur. Tien kilometer voor het einde demarreren Vallet en Van Vliet weg. Van Vliet blijkt in de sprint sterker dan Vallet en wint de etappe. Mare de Meyer wordt derde en Jan Raas vierde. De witte leiderstrui blijft in bezit van Gerrle Knetemann. Voor twee Nederlanders was de twee de etappe van Parijs-Nice, die met de sprintzege van Leo van Vliet een nieuw succes bracht, niet zo plezierig. Leo van Vliet Hennie Kuiper werd door bronchitis gedwongen al na 18 kilometer de strijd te staken. Kuiper liep afgelo pen zondag in de laatste etappe van de ronde van Corsica een verkoud heid op, die steeds erger werd. Donderdagavond constateerde de op geroepen dokter een temperatuurs- verhoging tot 38,7 graden. Door medi cijnen verdween de koorts, maar bij de start van de tweede etappe in Montbard voelde Kuiper zich zo slap als een dweil. Om in het koude weer geen longontsteking te riskeren, be sloot hij af te stappen. Voor de over winning was hij toch al kansloos ge worden. Kansloos werd ook Bert Pronk, die na de ploegentijdrit van donderdag de zesde plaats in het algemeen klas sement innam. In de harde wind kwam vast te staan, dat Pronk die vorig jaar voortdurend met zijn ge zondheid sukkelde, nog niet de oude is. Hij verzeilde in het achterste groep van het verbrokkelde peloton en kwam met vele minuten achterstand in Besangon aan. De ploegentijdrit in Parijs-Nice is een les voor Goddet en Levitan, de orga nisatoren van de ronde van Frank rijk. De suprematie van de ploeg Post tussen Joigny en Auxerre zal hen waarschijnlijk doen besluiten de tij den van de twee resten te laten tellen in het individuele klassement. Of al leen zoals vorig Jaar wat bonifi caties uitdelen. De beide ploegentijd ritten gaan over totaal 166 kilometer. Gemeten naar de resultaten van Pa rijs-Nice zou de ploeg Post negen minuten uitlopen op de ploeg van Bernard Hlnault, de Franse favoriet. Deze vergelijking gaat niet geheel op. want in de zomer rijdt Hlnault beter dan in het voorjaar. Desondanks verloor Hlnault vorig jaar in de ploegentijdrit over 153 kilo meter vijf minuten en vijftiensecon den. Dat maakte niet veel uit, want in het individuele klassement verspeel de de latere tourwinnaar slechts an derhalve minuut aan bonificaties. In principe hadden Goddet en Levitan besloten om het dit Jaar anders te doen en de tijden van de ploegentijd ritten wel door te berekenen. Defini tief hadden ze het echter nog niet besloten. Ze wachtten liever het ex periment in Parijs-Nice af. Aangezien ze het liefst een Fransman als tour winnaar zien, zullen ze waarschijnlijk van hun voornemens afzien. 1. Leo van VUet (Ned) 158 km In 3 uur 60 minuten en 37 seconden (gem 41.887 knvu). 2 Vallet (Fra) I.L. 3. De Meyer (Bel) 3.50.42. 4 Raas (Ned), 5. Priem (Ned), 6. Bertln (Fra), 7 Sherwen (Engi, 8 Oberson (Zwl), 0. 8chepmana (Bel), 10 Thurau (WD1), 11 Sanders (Fra). 12 VandenBroucke (Bel), 13. Martinez (Fra), 14 Peetera (Bel). 15 Pevenage (Bel). 16 Plrard (Ned) allen dezelfde tijd ais De Meyer 3.50 42 Algemeen klassement 1 Knetemann (Ned) 4.25.09. 2 Raas (Ned) op 12 sec 3 Van Vliet (Ned) op 23.4. Lubberdlng (Nedi op 23.5 Mutter (Zwlop 48. 6. Pronk (Ned) op 56. 7 Zoetemelk .Ned) op 58. 8 Braun iWDl) op 1 18. 9 Olslger (Zwl) op 1 19.10 WUIems (Bel) op 1 21. 11 VandenBroucke .Bel) op 1.26. 12 NHsson (Zwei op 1 39. 13 Oosterbosch (Ned) op 1.40. 14. Jacobs (Bel) op 1 44.15. Hlnault (Fra) op i 46 DEN HAAO De volgende afdelingen van de KNVB hebben alle wedstrijden voor vandaag af gelast: Dordrecht. Drente. Oelderland. Oouda, Den Haag. Haarlem. Noord-HoUand. Nijmegen, Rotterdam en Zwolle. Ook vinden alle wedstrij den van de Jeugdelftallen op betaald voetbal vandaag geen doorgang. De volgende afdelingen van de KNVB hebben alle wedstrijden voor mor gen afgelast: Dordrecht. Drente, Noord-Holland en Nijmegen. Ook de afdeling Arnhem van de KNVB heeft alle wedstrijden voor vandaag In verband met de 'slechte gesteldheid van de terielnen afgelast De KNHB heeft voor het komende weekeinde alle wedstrijden, behalve die In de hoofd- en eerste klasse heren en de eerste klasse dames, afgelast In verband met de slechte gesteld heid van de meeste velden. EINDHOVEN Jan van Beveren zal zaterdagavond tegen AZ'67 zijn com petitierentree in de hoofdmacht van PSV maken. Van Beveren heeft in de laatste week de oefenduels van de landskampioen meegemaakt en heeft daarin blijkbaar zo goed voldaan dat trainer Kees Rijvers hem weer de eerste plaats geeft. Van Beveren raakte op 6 september in de thuis wedstrijd tegen Go Ahead gebles seerd. Hij ving een bal verkeerd waar door een vinger uit de kom schoot en het botje door de huid heen drong. In december was Van Beveren weer zo ver hersteld dat hij weer zou kunnen aantreden, maar daarop brak de vors tperiode aan, waardoor de terugkeer van de Elndhovense doelman op nieuw werd uitgesteld. In de laatste oefenwedstrijd tegen het Belgische Waterschei toonde Van Beveren ech ter aan dat hij volledig hersteld is. HUIZEN Het Nederlandse tafelten- nisteam heeft in de laatste wedstrijd voor de competitie in de Europese eerste divisie de verwachte nederlaag tegen Polen geleden. De Polen, reeds zeker van de titel en van promotie naar de Europese ereklasse, wonnen met 6-1. Nederland haalde het enige punt uit het damesenkelspel, waarin Brigitte Kooter in twee games (21-12, 21-14) won van Urbanska. Van der Helm-Orubba 18-21, 15-21, Oootzen-Frac- zyk 15-21. 16-21. Kooter-Urbanska 21-12. 21-14. Van der HelmrVan Slobbc-OrubbaCochanakl 5- 21. 17-21. Kooter/aootzen-Urbanska<Cochan*kl 18-21, 8-21 Van der Helm-Fraczyk 22-24, 26-28. Oootzen-Orubba 17-21. 15-21. PHILADELPHIA Betty Stöve heeft in de eerste ronde van het inter nationale tennistoernooi, dat is gedo teerd met een hoofdprijs van 125.000 dollar, verloren van Virginia Wade. De als zesde geplaatste Britse speel ster won in drie sets: 6-2,4-6 en 6-3. De als eerste geplaatste Tracy Austin werd verrassend verslagen door Ka- thy Jordan met 6-3 en 6-2. Kathy Jordan, een amateurspeelster die stu deert op de Stanford universiteit in Californië, ontmoet in de tweede ron de Rosemary Casals die de Zuldafri- kaanse Marise Kruger uitschakelde met 6-2, 4-6 en 6-0. door Fred Buddenberg AMSTERDAM De NOS-televisie is niet van plan het beleid ten aanzien van het uitzenden van korfbalwedstrijden te wijzigen. Dit heeft de NOS schriftelijk aan het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond meegedeeld. De NOS is van mening dat het KNKV moet beseffen dat er grenzen zijn. De NOS-televisie acht het ondoenlijk evenementen in een zaaltje, dat volgepropt is met reclameboodschappen, uit te zenden als zijnde een sportprogramma. De NOS beroept zich op de tien regels van de EBU, de Europese omroeporganisatie, waarin aanbevelingen worden gedaan inzake reclame bij sportgebeurtenissen op tv. De controverse tussen de NOS-televlsieleiding en het KNKV begon een maand geleden, toen een NOS reportageteam de opnamen van het duel Deetos-Blauw Wit halverwege staakte. Toen een week later ook de interland Nederland-België het licht van de NOS-camera s niet kon verdragen, besloot het KNKV bij de NOS opheldering te vragen over het warrige NOS-beleld. Het KNKV vindt dat de Nederlandse Omroepstich- ting duidelijk op het verkeerde spoor zit. Joop Bloemheuvel, de voor lichter van de korfbalbond, meent zelfs dat de NOS de regels van de EBU (Bloemheuvel noemt die regels 'advies-puntjes') verkeerd uitlegt. „De EBU stelt overduidelijk dat vaste reclame vaste reclame is. Er wordt met geen woord gerept over de hoeveelheid." De handelwijze van de NOS moet echter niet bij voorbaat worden veroordeeld. De interland Nederland-België vond plaats in het Rotter damse Ahoy-sportpaleis, waar één minuut zendtijd meer reclame toont, dan de STER in een maand kan uitzenden. Bij Deetos liggen de zaken anders. Het KNKV merkte dat er voor de viering van het 75-Jarig bestaan niet voldoende geld voorhanden was om er een ware happening van te maken. Besloten werd een vast sponsorcontract af te sluiten met de exploitatiemaatschappij Transol-Vastgoed. Deze firma verwierf zich hiermee, in ruil voor baar geld, het recht bij alle belangrijke korfbaleve nementen reclameborden te plaatsen. Even terzijde: een belangrijk evenement is een gebeurtenis, waarvan de tv opnamen maakt en dus publicitaire waarde heeft. Deetos is echter een uitzondering, omdat de Dordse club als enige korfbalvereniging in Nederland beschikt over een eigen sporthal. Uniek, maar tevens erg kostbaar. Om dit te financieren de bouw van de hal heeft een slordige anderhalf miljoen gulden gekost) is Deetos afhankelijk van de rijen reclameborden, die in de Dordse hal zijn opgesteld. De sporthal toont derhalve veel gelijkenis met het Rijksmuseum en dat vond de NOS-tv nu net even te gortig. Het KNKV is overigens niet de enige sportbond, die door de NOS benaderd is over de nieuwe houding van de leiders van Studio Sport. Alle sportbonden, waaronder ook de KNVB. de voetbalbond, hebben een schrijven van de NOS ontvangen, waarin expliciet gesteld wordt dat de sportbonden fout zijn. De situatie kan pijnlijk worden, wanneer de sportbonden deze nogal ingrijpende koerswijziging niet doorgeven aan de clubs. De waarschuwing van de NOS-tv (de NOS-radio noemt te pas en te onpas de sponsornamen) duidt erop dat Bob Spaak, het televtsie- hoofd van NOS-sport (of het sporthoofd van de NOS-televisie) het aangekondigde schrikbewind zo konsekwent mogelijk wil gaan hante ren. Waarmee Studio Sport de uitzendingen dan wil vullen, is nu nog onduidelijk. Van de mikroflnale, die vanavond gespeeld wordt tussen Allen Weer baar en Blauw Wit, zullen zoals het er nu voorstaat wel opnamen voor Studio Sport worden gemaakt. Een Amsterdams onderonsje in de Haagse Houtrusthallen, dat nog eens duidelijk de korfbalvoorsprong van het westen op de overige delen van Nederland bevestigd. De suprematie van het westen wordt nog eens onderstreept door het grote aantal clubs uit de Randstad, dat volgend seizoen uitkomt in de hoofdklassen. Vijf clubs komen uit Amsterdam, drie uit Den Haag en daarnaast leveren Eindhoven. Utrecht, Dordrecht, Papendrecht en Delft ieder één hoofdklasser. De overige drie plaatsen worden opgevuld door clubs uit Apeldoorn. Nijeveen en Terwlspel. Slechts sporadisch wordt de westerse hegemonie doorbroken. Dit jaar vielen de prestaties op van het Friese LDO, dat een verrassend succesvol debuut in de hoofdklasse A maakte. Ook opvallend was de degradatie van het Haagse Ons Eibernest. De zevenvoudig mikrokamploen bleef te lang leunen op de oude garde en bleek niet meer bestand tegen het geweld uit de hoofdklasse. Voor de aanvang van de mikroflnale zal vanavond in Den Haag de loting worden verricht voor de indeling van de hoofdklassen voor het volgende seizoen. Wim Wink, de trainer-coach van Allen Weerbaar, heeft geen speciale wensen. „Na de loting van vorig jaar dacht ik dat we van goede huize moesten komen om de titel in hoofdklasse A te behalen. Achteraf is dat erg meegevallen. Je kunt er toch weinig van zeggen. Kijk nou naar BEP uit Purmerend. Vorig Jaar teruggekeerd in de hoofdklasse en bestempeld als een kampioenendoder. Ze hebben dat totaal niet waar kunnen maken en zijn er dit Jaar weer uitgevlogen." Allen Weerbaar staat vanavond voor een moeilijke opgave. Titelhouder Blauw Wit heeft een constant seizoen achter de rug en vooral de finish van de ploeg van trainer Jan Wals was indrukwekkend. De seizoenstart van Allen Weerbaar was goed, maar later viel de ploeg wat terug door blessures en spelerswisselingen. In Den Haag moet blijken of Allen Weerbaar de weg naar herstel op tijd teruggevonden heeft. Eén plus punt heet Allen Weerbaar in ieder geval. De huidige trainer-coach Wim Wink is twee Jaar werkzaam geweest bij Blauw Wit en kent zodoende iets van hun spel. Als een echt voordeel beschouwt Wim Wink dit niet. „Het is uiteraard geen nadeel, al is de ploeg van Blauw Wit van nu voor 50% gewijzigd. Bepaalde spelers ken ik wel iets beter, maar Ik vind dat geen bovenmatig voordeel. Onze voorbereiding op de finale wijkt niet af op de voorbereiding van andere wedstrijden. De speleA en speelsters krijgen dezelfde informatie over de tegenstanders, als wanneer het een wedstrijd tegen welke club dan ook zou zijn." Wim Wink werd twee Jaar terug door het Blauw Wit-bestuur als trainer aan de kant gezet. Revanche-gedachten heeft de trainer uit Uithoorn evenwel niet. „We spelen vanavond niet tegen het bestuur, maar tegen de spelers en daar heb lk nooit problemen mee gehad. Ik had toendertijd graag bij Blauw Wit willen blijven, maar het bestuur besliste anders. Nou, dat is hun mening. Blauw Wit favoriet? Ik weet het niet. Ik hoop dat het een technische wedstrijd wordt en dat de best korfballende ploeg wint." door Max Pam LEEUWARDEN tot nu toe heeft het schaakkampioen schap van Nederland een ui terst opzienbarend verloop. Nadat in de voorafgaande ronden de twee favoriete grootmeesters Timman en Sosonko eenmaal verloren, beleefde in de vijfde ronde Hans Ree een derde kansheb ber, een pijnlijke dag. Zonder verder te spelen gaf Ree na melijk zijn afgebroken partij tegen Ligterink op, waardoor de laatstge noemde zeer verrassend met 4'/i uit 5 aan kop gaat. In de belangrijke partij tegen Ligterink verdedigde Ree zich met de Philidor, een opening die de laatste jaren enigszins in onbruik is geraakt waarmee Ree enige belang rijke successen heeft geboekt. De Philidor is een wat passieve, maar uiterst solide verdedigingsmethode, maar niettemin kreeg Ligterink aan zienlijk voordeel. Een oprukkende vrijpion werd een angel in de zwarte stelling en toen de koning van Ree in een eindspel met zware stukken bo vendien in een matnet terecht dreig de te komen, was zijn positie hope loos. Ligterink is aan een zeer sterk toernooi bezig. Deze meester die het afgelopen jaar niet bijster in vorm was. behoort tot de kleine gilde van de professionals. Het beroep van schaker is nogal treurig als je geen successen hebt eigenlijk nog treu riger dan dat van een schrijver die nooit een boek verkoopt. Misschien helpt dit toernooi Ligterink over het gevoel van twijfel heen te komen dat hem de laatste tijd heeft bevangen. Donner won gisteren voor het eerst. In een typische DonnerpartiJ lang zaam positioneel manoeuvrerend versloeg hij nog in de eerste zitting Hofland. Sosonko versloeg met uiterst eenvou dige middelen Van der Weide, die ondanks een algemene afruil niet kon voorkomen dat hij ten onder ging aan een ver opgerukte c-plon. Hartoch miste tegen Van Dop een goede kans om op 50% te komen De Amsterdammer speelde dit keer fel op winst, maar een zekere angst maakte zich toch weer van hem mees ter en in een gunstige stand bood hij remise aan. De partij Tlinman-Böhm werd naar de komende zondag verplaatst, aan gezien Böhm zich in verband met een allergie medisch moest laten keuren. 8oeonko-Van der Welde 1-0. Tlmman-BOhm ultg.. Donner Hofland 1-0. BalJonVan der Vliet afg, Langeweg-Van der Wiel 'n-'/s. Llgterlnk-Ree 1-0. Van Dop-Hartoch */»->/a. 8tand: 1 Ligterink 4-Vi, 2/3 Bohm, Timman 3*1 ui tg 4/6 Ree, Sosonko. Donner 3. 7. Bal Jon 2 1 afg8/10 Langeweg, Hartoch. v.d. Wiel 2 11 V d Vliet l-'/i 1 afg.. 12/13 Hofland, v Dop l-i/i, 14. V.d Welde Wit: Donner; Zwart: Hofland. 1 d2-d4. Pg8-f6, 2 c2 c4. g7-gd. 3 g2-g3. Lf8-g7, 4. Lll-g2. 0-0. 5 Pgl-n. d7-d6. 0-0. c7-c6. 7 Pbl e3. Lc$-f5. 8 Pf3-el. Dd8-d7, 9 e2-e4. LfS-h3. 10 Pel d3. Lh3xg2.11 Kgl xg2. b7-b5. 12 c4xb5. c«xb5.13. a2-a«. Dd7-b7. 14. O-fS. b5-b4. 15 Pc3-e2. a7-a5. 16. Lcl-e3, Pb8-a6. 17 Ddl-d2, Ta8-c8. 18 Tal-cl. e7- e6, 19 b2 M. Pf6-d7, 20 g3 g4. Tf8-e8, 21 h2-h4. Pa6b8. 22 h4-h5. PbS c6. 23 h5xg6. h7xg6, 24 Pd3 f4 Pc6-e7. 25 Tfl-dl Pd7-b6. 26 Pf4«13. fl-fS, 27 Pd3-f2. Pb8-d7. 28 Pc2-g3, Pd7-f6, 29 Le3 h6. Kg$-n, 30 Lh6xg7, Kf7xg7, 31 Tdl-hl, Te8-h8. 32 ThlxhS, Tc8xh8. 33 0 4xfS. e6xfS. 34 e4xfS. Db7- d7. 35. (5xg6. Pe7xg6. 36 Dd2 g5. d8-d5. 37 Pf2 «4, P!6xg4. 38 f3xg4, Th8 c8. 39. tclXCS. Dd7xc8. 40. Pg3-f5' Zwart geeft het op PRIVe De vader van wereldkampioen schaken Anatoly Karpov la na langdurige ziekte op 61-Jarlge leeftijd overleden, zo U officieel door de RuaaUche schaakbond bekend gemaakt Karpov had zich eerder op zondag van een internationaal grootmee-jtertoernool ln Mtlnchen teruggetrokken om op zijn vaders •Vrfbed aanweng zijn Op dat moment stond- Karpov In de vijfde ronde nog samen met voor malig wereldkampioen Spaaakl aan de leiding

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27