achten op het hoefblad Weekendpuzzel - Jfl Akelige misrekening van Van der Weide B Mil ■H 1: MA Jannes van der Wal wil alles of niets Schaken Dammen istzegels Nieuwe boeken Ëa aw sla au mam b r i 8 H If 8 i m B i VOOR MAZDA ÏTItERDAG 10 MAART 1979 VARIA TROUW/KWARTET 21 ii Jpe lente is dan toch geko- linen. Eind februari zag %oon Floris de eerste schol eksters tepietend boven de \1nog half met sneeuw be- ;R dekte weiden rondvliegen en een lezer belde op dat hij in dezelfde polder op 1 maart een lepelaar aan een m (loot had zien staan. In- middels zingen merel, ranglijster en groenling uit n9 irolle borst. De spreeuwen, pimpel- en koolmezen ook, naar die deden dat zelfs bij un itrenge vorst. ■r JDagelijks ga ik speurend door de gttuin. Ik ontdekte zojuist de eerste jroene punten van de wilde hya cint en onder het dorre esdoorn- tru jlad de nog dicht opeengedrongen iloemknoppen van het sterhya- I tintje Scilla tubergeniana. De neeuwklokjes bloeien, een naand later dan vorig jaar. Van iet grote sneeuwklokje Galathus lwesii uit de Kaukasus bungel- jen de witte belletjes (met twee roene vlekjes op de binnenste it iloemdekbladen in plaats van én) drie dagen eerder dan die van 1 iet gewone sneeuwklokje Galant- ius nivalis. k kijk nu uit naar het hoefblad, wis )aarvan groeien in mijn tuin vier oorten. Het kleine hoefblad was ell' r al. toen ik het pasgebouwde I" luis betrok, tussen resten van louwmaterialen op het stukje He rond dat de tuin moest worden. 9 k heb dit hardnekkige tuinon- eri ruid met zijn diepe penwortel rastisch uitgeroeid, tegelijk met 's weekgras, kruipende boter- iioem, perzikkruid en koolzaad. )at dacht ik tenminste tot een v .«ar jaar geleden tegen de schut- ng aan en veilig achter een tegel- itsje weer een plant opkwam, ik sindsdien heb laten staan, houd evenveel van de vrolijke idgele „paardebloempjes" van It hoefblad als van de sterretjes het speenkruid, dat in de tuin al grote plekken kleurt met zijn .ine, glimmende, donkergroene id. Maar je kunt het kleine hoef- niet in grote aantallen tolere- omdat het'na de bloei grote ideren maakt, in tegenstelling het speenkruid, waarvan het id meteen na de bloei verwelkt. afgeleid van tussis, hoest, en komt deze naam ook bij Dodoens voor als Bechion Tussilago. Opdringerig De dikke tros van rozewitte bloemkorfjes van het grote hoefblad komt tussen roodpaarse schubben tegelijk met het witviltige blad in maart de grond uit. Hoestblad? it kleine hoefblad behoort tot de rd jerste wilde voorjaarsbloeiers. Vo- jaar vond ik op 26 februari al il wat polletjes met een of meer fespen bloempjes op naar het zui- in hellende slootoevers in de pol- lijfpr. In kleipolders is het kleine hoefblad een uiterst algemene plant, zomaar langs de wegen, het meest langs sloten, maar ook wel hier en daar op de akkers. Als klei en kalkliefhebber mijdt het de zure veenweiden. Het begint te bloeien als er nog geen blad te zien is. De stralende bloemen staan op donker vleesrode stelen met schubben, die tijdens de bloei steeds langer worden en tegen het bloeieinde gaan doorknikken. Dan zijn de bladeren ook al te zien, in het begin bedekt met wit vilt, dat later nog het best te her kennen is aan de bladsteel. Die bladeren hebben een karakteris tieke vorm, die je bij alle hoefblad- soorten ziet: breed hartvormig, bijna rond met iets inlopende voet, herinnerend aan rabarber- bladeren, maar met een grof ge kartelde rand. Klein hoefblad wordt al heel lang gebruikt tegen hoest. Ook nu nog zit het in sommige hoestdranken. Daarom is wel gedacht dat de naam „hoefblad" een verbastering zou 2ijn van „hoestblad", maar dat is niet waarschijnlijk, als je leest wat Rembert Dodoens al in 1554 erover schreef: „Bechion heeft groote breede bladeren met veel hoecxkens en aderkens/eenen Peertvoet ghelijckende." Naast de toen gebruikelijke Griekse naam Bechion noemt Dodoens de goed Nederlandse naam „hoefblade ren". Het is ook aardig even te kijken wat Dodoens schrijft over de toepassing als hoestverdrij- vend middel: „Die drooghe Hoef bladeren op gloeyende colen ghe- leyt/ende den roock daer af co- mende duer eenen treefter in den mont ontfanghen es goet teghen den drooghen hoest en die dampicheyt op die borste/ende doet sonder groote aerbeyt of pij- ne die Apostematien op die borste uitbreken." Overigens is de weten schappelijke naam van het klein hoefblad, tussilago, wel degelijk In een moment van onbedacht zaamheid heb ik twee wortelstok ken van het grote hoefblad ge plant in de achterste hoek van de tuin, onder de lijsterbes, waar de grote bladeren nog groter dan die van rabarber mooi de rom mel konden afdekken die ik daar deponeer: stukgeknipte en -ge zaagde takken en veel dor blad en stengels, die ik in de rest van de tuin niet goed kwijt kan; zeg maar een primitieve composthoop. En het ging me niet alleen om die afdekking, want de in maart ver schijnende bloeiwijze, die wel wat op die van een tuinhyacint lijkt, heeft altijd mijn sympathie ge had. niet het minst omdat die zo in de gratie is bij de eerste rondvlie gende lentevlinders zoals de ka kelbont getekende, roodbruine kleine vos. Met zijn wortelstokken is de plant vele meters ver wegge lopen van de plek die hem was toebedeeld. Vorig jaar verscheen hij aan de vijverrand, waar hij heel decoratief is, maar met zijn grote blad ook weel licht voor an dere planten wegneemt. Dat snijd ik af als het te gek wordt. Onder tussen geniet ik elk voorjaar van de bloemen: rozewitte bloemkorf jes, geplaatst in een dichte tros op een dikke, roodpaarse, beschubde steel. Er bestaan mannelijke en vrouwelijke planten van, de man nelijke met een lossere bloeiwijze. die na de bloei snel verdwijnt. De vrouwelijke verwelken niet. maar groeien uit tot een pluim van wel een meter hoog, die nog lang blijft uitsteken boven het steeds groter wordende blad. De bloemkorfjes zijn dan veranderd in zaadhoofd jes met wit vruchtpluis, dat door de wind wordt verspreid. Veel op dit, door Dodoens „pesti- lentiewortel" en „dockebladeren" genoemde, grote hoefblad lijkt het witte hoefblad uit de Middeneuro- pese bergbossen, met witte bloe men die wat meej- stralen dan die van het grote hoefblad. In januari Ik heb ze nog niet gezien, hoewel bekend is dat het witte hoefblad vaak al in Januari bloeit, zodra de sneeuw wegsmelt. Ik ben er wel erg benieuwd naar, omdat ik vorig jaar een plant kreeg, waarvan ik toen alleen maar het blad gezien heb, wat kleiner dan dat van het grote hoefblad, zoiets als van het kleine, aan de onderkant grijsvil- tig behaard en met een afwisse lend grof en fijn getande rand. De vierde hoefbladsoort in mijn tuin kreeg ik ook vorig jaar, drie kleine planten die op verschillen de plaatsen uitgepoot werden. Het is de winterhellotroop. een soort uit Zuid-Europa, die M. Baren- drecht-Hoen tegenkwam op de Alyscamps in Avignon: „Het mooiste is het zaadpluis van de populieren, dat in de vroege och tend zacht omlaag zweeft en zich in de holte van een boom, vlok na vlok, als sneeuw opsta pelt. De voet van de zandstenen sarcofagen schijnt in deze popu- lieresneeuw weg te zakken. Deze driehonderd meter lange laan is het enige overblijfsel van een gro te necropool Schelpen zijn in de zandsteen overal te vinden en goed te bekijken. Maar dan ont dekken we de ronde blaadjes van de winterheliotroop, Petasites fra- grans, waarvan de bloemen niet, zoals in mijn tuin, zijn bevroren, maar heerlijk hebben kunnen geu ren. Het is natuurlijk niet modern om vallend populierepluis en geu rend hoefblad in verband te bren gen met de rust van de doden. De sarcofagen zijn trouwens leeg! Maar Couperus bracht de oudheid met zich mee, wij onze planten." („Leven in mijn tuin", uitg. Ploegsma, Amsterdam, 1974). Klein en rond zijn de toch typi sche hoefbladbladeren van de winterheliotroop, donkerder ook dan die van de andere hoefblad- soorten. Maar hoewel hij al om streeks de kerst hoort te bloeien, heb ik nog niets gezien. Ik blijf benieuwd, ook naar de geur van de lilabloemen. Verkrijgbaarheid Wie deze hoefbladplanten in zijn tuin wil hebben, dient te beden ken dat ze allemaal moeilijk in toom te houden zijn. Ze lenen zich het best voor een wild gehouden tuin. Het wilde kleine en grote hoefblad is niet te koop. Het klei ne is zo gewoon, dat als u het met alle geweld wilt hebben, u het zo uit de polder kunt halen. Horizontaal: 1. nachtlamp (ind.), 5. speels. 10. vlaktemaat. 12. schortje. 13. sterk smakend. 15. behoeftig. 17. vervoermiddel, 18. onbeschadigd, 20. bijbels figuur, 22. afnemend getij. 23. rondhout, 25. oude lengtemaat. 26. lidwoord, 27. verscheidenheid. 31 wa ter in N.Br. 32 spil van een wiel, 34 babbelachtig mens, 41 waterstand, 42. reeds. 43. maanstand, 44. onmeet baar getal, 45. scheepslading, 47. le venslucht, 51. boom, 53. opera van Verdl, 55. tel.woord, 58. vrouw van Jacob, 59. wettelijk, 60. snoekbaars. Verticaal: 1. luipaard, 2. tijdperk, 3. soort kabeljauw, 4. voorzetsel, 6. over blijfsel bij verbranding, 7. uitdruk king, 8. schortje. 9. inspan. II. bij woord. 14. meisjesnaam, 15. klaar, 16. familielid, 17. touw, 19. bloeiwijze, 21. rivier in Engeland, 24 water in Fries land, 27. beroep, 28. een weinig, 29. deel van een boom, 30. stapel, 33. specerij. 35. dreef. 36. priem, 37. mu zieknoot, 38. bezitt. voornaamw. 39. plaats in Zweden, 40. kolom, 45. soort kabeljauw. 46. meisjesnaam, 47. Anno Mundi (afk.) 48. vrijgevig, 50. buitenhaven, 52. Chinese lengtemaat, 54. rivier in Engeland, 56. vogel, 57. bevel. Oplossing tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/ Kwartet, Postbus 859, A dam. Links boven vermelden: weekendpuzzel. Oplossing vorige puzzel Hor. 1 passer. 6. etappe. 12. leed. 14. klei. 16. Ee. 18. Rr. 19. tak. 21. gr. 22. at. 23. vervoer, 26. elegant. 29. anti. 30. baret. 32. olie. 33. as, 34. el 36. mor. 37 gl. 38. on, 39 slap, 41 raad, 43. op. 44 toestel 45. os. 47. Am er. 49. most. 62 O.E. 54. er, 55. Let. 57. ne. 58. ra. 59. even, 61. mannen, 63. reis, 65. vertrek. 67. torment, 69. ar, 70. ai, 71. sas. 73. e.o. 74. si, 75. maté. 77. ader, 79. Sele ne, 80. openen. Vert. 2. al, 3. serviel, 4. sero, 5 ed. 7. t.k., 8. alge, 9. pergola, 10. pi. 11. gevaar, 13. ga. 15. attent. 17. eens, 19. tram. 20. keet. 22. Anio, 24. Rt. 25. eb, 27. It. 26. al, 31. roesten, 35. later, 37. galon. 39. spa, 40. por, 41. rem. 42. dot, 46. toe val, 48. mentaal, 50. sermoen. 51. las tig, 53. ever, 55. laks, 56. tets, 58. rins. 60. er. 61. me, 62. no. 64. Ee. 66. rite, 68. rede, 72. as, 75. me. 76. en. 77. A P. 78. red. De prijswinnaars zijn: de heer J. H. Klukkert, Lindenlaan 110, Huizen NH; mejuffrouw L. Verkuil, Diepen- daalsedijk 116, Maarssen; de heer H. Vogelaar, Oud-Beyerlandsedijk 12, Greup. oir J. J. M. Kiggen 3g« ondherdenking van de 100ste ge- tedag van de natuurkundige rt Einstein (1879-1955) ver- src^en in de Duitse Democratische ubliek een bijzonder blokje Gjop zijn portret naar een teke- uit 1927, het ontwerp van de vfetein"-toren in Postdam en de jk ule van zijn irte krachttheorie E=mc'. In seriand kwamen onlangs twee s van vier zegels in omloop, portretzegels eren een aantal dheden, die om redenen van Inlopende aard in Zwitserland 'dl itreken: de schrijvers Reiner i Rilke (1875-1926), Hermann (1877-1962) en Thomas Mann •1955) en de schilder Paul Klee •1940). De tweede reeks ver- en naar aanleiding van herden- in »n: de 100ste geboortedag van rfcijueur O. H. Ammann •1965), vooral bekend als bou- van hangbruggen, het 50ste ittersfeest te Luzern, het 64ste ranto-wereldcongres te Luzem Jet gereedkomen van de recon- tie van de Frans-Zwitserse 13/ haven Basel. X3PESO B S u CRANIO M r -VETIA gels in de waarden van tot 20 pence. Op de zegels afbeeldingen van sinds 1830 aldaar gebruikte munten. Voorts twee herdenkings zegels van de Ver. Staten. In de reeks „helden van de revolu tie" een briefkaart met een zegel van 10 c, waarop George Rogers Clark met zijn manschappen de Ohio-rivier overzwemt om Fort Sackville op de Engelsen te verove ren (1779). De tweede toont het por tret van de schrijver John Stein beck (1902-1968), die veelal het lot van de misdeelden als onderwerp koos; hij kreeg in 1962 de Nobelprijs voor letterkunde. En om te besluiten twee series uit de West. Van de Nederlandse Antil len twee zegels met toeslag voor de Stichting Arubaans Carnaval, die 25 Jaar bestaat; op de zegels fraai uitgedoste carnavalvlerders. Prijs 1.45 Ant. crt. Vanwege Suriname kwamen zes zegels in omloop met afbeeldingen van Javaanse, Bosne ger-, Chinese, Creoolse, Indiaanse en Hindoestaanse dansers en dan seressen. Prijs 1.10 Sur. crt. Met het oog op de zeventigste ver jaardag van koningin Juliana ver schijnt al op dinsdag 13 maart een herdenkingszegel van 55 cent. Op de zegel een symbolische voorstelling van de koningin als vrouw en als staatshoofd. Een unieke en bepaald absurde ge beurtenis speelde zich een week gele den al tijdens de partij Van der Wel- de-Ligterink uit de tweede ronde van het schaakkampioenschap van Ne derland. Tijdens de ronde verliep al les nogal onoverzichtelijk, vandaar dat ik nog even precies vertel wat er gebeurd is. Op het bord kwam een Pirc, die door de beide spelers origi neel werd aangepakt, maar die zich ten gunste van Van der Weide leek te ontwikkelen. Van der Weide, een goede hoofdklas ser, wilde het echter te mooi doen en toen wist Ligterink met een opzienba rende manoeuvre een gewonnen staande positie te bereiken. De partij was echter zo enerverend dat er mi nuten bedenktijd waren opgeslokt. Rond de dertigste zet moesten beiae spelers de zetten in blitztempo uit voeren. Op dat moment begon Ligte rink het ene stuk na het andere weg te geven de omstaanders barstten werkelijk in tranen uit, toen zij zagen dat Ligterink bij elke zet weer een nieuw stuk inleverde. Ligterink had weliswaar flink wat materieel voor deel, dus kon het even lijden, maar na een lange reeks zetten bekeek Van der Weide de stelling en constateerde dat hij het was die een loper meer had. Daarop controleerde hij zijn no tatiepapier en sprak vergenoegd: „Zo, er zijn veertig zetten gespeeld." door Max Pam In de veronderstelling dat hij aan het vereiste aantal zetten had voldaan, stond Van der Weide op en begaf hij zich naar het buffet om een glaasje limonade te drinken. Op de terugweg naar het bord viel de vlag van zijn klok. Voor de zekerheid reconstrueer de de arbiter nog even de partij en constateerde hij dat Van der Weide niet veertig, maar negenendertig zet ten had gedaan! Van der Weide was woedend. Het verschil van één zet betekende dat de partij voor hem reglementair verloren werd ver klaard. Hierbij de partij, die zeker enige anekdotische waarde heeft. Wit: Van der Welde Zwart: Ligterink 1. e2-e4 d7 d6 2. d2-d4 Pg8-f6 3. Lfl-d3 Pb8-c6 4. c2-c3 e7-e5 5. d4-d5 Pc6-b8 6. f2-f4?! Pb8-d7 7. Pgl-f3 e5xf4! (Het bezit van het veld e5 verzekert zwart van een langdurig positioneel voor deel) 8. Lclxf4 g7-g6 9. 0-0 Lf8-g7 10. Pbl-d2 0-0 11. Ddl-el Pf6-*4 12. Del- g3 Pg4-e5 13. Ld3-c2 Dd8-e7 14. Tfl-f2 a7-a5 15. Tal-fl a5-a4 16. &2-aS c7-c6 17. Pf3-d4 c6xd5 18. e4xd5 Pd7-c5? (Het is zeer merkwaardig dat dit paard op c5 zo weinig uitricht. Veel sterker was 18. b6 geweest met aanval op d5) 19. Pd2-f3 Lc8-d7 20. Lf4-g5 f7f6? (Opnieuw onnauwkeu rig. Ligterink meent dat hij met 20. De8 nog steeds beter had ge staan.) 21. Lg5-f4 Ta8-e8 22. h2-h4! (Voor het eprst tijdens de partij is wit in staat om agressief op te Heden. Hij staat zeker niet minder.) U /6-f5 23. h4-h5 Pc5-e4 24. Lc2xeWxe4 25. Pf3-c5 Pe5-r4 26. Pd4-e6M. (Onver vaard springt wit de zwartévstelling binnen. Hij had trouwens g^i alter natief) 26. Pg4xf2 27. U4xd6? (Zelden is een partij gespeeld waarin E E 9 I zoveel goede met slechte zetten wer den afgewisseld. Met eenvoudig 27. Tf2x had wit al het venijn in de stelling gehouden.) 27Pf2-hlü Twee uitroeptekens, omdat het even eens winnende 27. Ph3t zo pro zaïsch Is. Wie zei er trouwens dat een paard niet goed staat op een hoek- veld? Van der Welde had dit zetje overzien, hetgeen niet zo onbegrijpe lijk is. Het paard is wegens 28. Tflxt onaantastbaar) 28. Tflxf8t De7xf8! (Het blijft zeer komisch. Dank zij het paard op hl, dat de dame op g3 blijft aanvallen, kan zwart naar een winnende positie af wikkelen) 29. Pe6xf8 Phlxg3 (Daar is- ie weer) 30. Pf8xd7 (Met een kwaliteit meer moet zwart gewonnen staan, maar in tijdnood begint hij nu op zijn beurt adembenemend te blunderen.) 30Pf3-«2t? (Zetten als 30.Pf5 of 30. Td8 had langs de wegen van de geleidelijkheid gewonnen) 31. Kgl- f2 Pe2xc3 (Wat is dit nou weer? Nu was een technische winst te bereiken met 31Td8.) 32. b2xc3 Te8-d8 33. c3-c4! (Plotseling doemen voor wit allerlei tegenkansen op) 33. Td8xd7 34. c4-c5 Lg7-d4t (Het is voor zwart niet meer zo eenvoudig. Wit dreigde bij voorbeeld 35. Pe4x en 36. c6) 35. Kf2-e2 Ld4xc5? (Het begin van een partij weggevertje.) 36. Ld6xc5 Td7xd5 (Ja, nu staan er stukken in) 37. Pg5xe4 (Nu, twee |H int meer.) 37. ...Td5xh5??? 38. Pe4-f6t (Alweer niet gezien, flitste het door zijn hoofd.) 38Kg8-f7 39. Pf6xh5 (6xh5. Wit staat totaal gewonnen, want hij kon gemakkelijk verhinderen dat een h-pion tegen zijn g-pion wordt geruild en er een soort eindspel op het bord komt. zoals in de vijfde matchpartij Karpov-Kortsnoj. Maar in deze stel ling beging wit zijn laatste en tevens beslissende fout: hij speelde niet! Hij ging even een flesje prik halen en mocht van de arbiter vernemen, dat Inmiddels zijn vlag was gevallen. deze aflevering weer enkele [ten, gewijd aan het „Jaar van "ind": Hongarije drie zegels ft met afbeeldingen van het tide kind, het kind thuis en de nationale vriendschap van kin- de Ver. Staten met een zegel 5 c waarop vier kinderen van hillende rassen en Kenya •Afrika) met vier zegels waar- inderen in hun vrijetijdsbeste- te zien zijn. w slgië verschenen de afgelopen id nog drie zegels; twee er van toeslag voor het Rode Kruis: le bij ongelukken en een waar- k,( ring tegen misbruik, met van roken, drinken en verdo- middelen; het derde zegel nkt het 10-jarig bestaan van tontrum van Vrijzinnige Aktie en zegel waarop Tijl Uilenspie- tureert en hef embleem van de ling. it Kanaal-eiland Guernsey pnen de eerste 16 zegels van ïuwe reeks permanente ze Centennial, roman van J. A. Miche- ner. Uitg. Unieboek, Bussum. 960 blz 39.50. De Matthaus Passion van Boch, met inleiding en muzikale toelichting door O. De Moor. 14e druk. Uitg. Callenbach, Nijkerk. 71 blz 8.90. De kleine gids bij het kinderrecht, door mr J. E. Doek. Uitg. Bekking, Amersfoort. 158 blz geen prijsop gave. Voor kinderen die graag fotografe ren, geschreven door A. Jansen en N. v.d. Linde. Uitg. Rotrap, Delft, geen prijsopgave. Tempelhonden, thriller van R. L. Duncan. Uitg. Bruna, Utrecht. 316 blz 24.90. Bij uitgeverij Luitingh te Laren ver schenen: De Getuige van B. Garfield (de eenling tegen de georganiseerde misdaad). 336 blz. 19.90 en een thril ler van E. Anthony: De zilveren valk. 282 blz 19.90 AO-boekje nr 1755: De oude kerk in nieuwe luister, door J. H Kruizinga. Uitg Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz - 1.75. De match Van der Wal-Koeperman is in een ietwat gelukkige zege voor de oud-wereldkampioen geëindigdDie overwinning is niet door zijn eigen spel bewerkstelligd, maar door het op alles of niets spelen van Van der Wal. Achteraf gezien wordt door velen ge zegd, dat de match een succes is geweest en voor de public relations zal dat wel waar zijn. Damtechnisch gezien, en vanuit dit kader zal ik de match moeten beoordelen, is het be droevend oninteressant geweest Toch zal ik de laatste zijn die Van der Wal hiervoor ter verantwoording roept. Op twee grove fouten na heeft hij koste wat kost getracht verschil lende interessante spelpatronen op het bord te brengen. Tegen iemand als Koe perm an, die te veel resultaat dammer is, heeft dat niet mogen ba ten. De ene keer dat Koe perman zich aan een creatieve uitspatting te bui ten ging drukte Jannes hem met zijn neus hardhandig op de feiten en boekte zijn enige „overwinning" uit deze match. In de andere partijen was er overdui delijk sprake van nederlagen van de Jonge ambitieuze professional. In deze gevallen kan men elgelijk ook niet spreken over een attent reageren van Koe perm an; het lag er zo dik op. dat zelfs een beginner het zou hebben gezien en voor het overige heeft Koe- perman niet veel meer gedaan dan voorzichtig verdedigen in de stijl, die door Frank Drost we de laatste vijf d zes jaar al van hem kenden. Geen risico nemen en maar afwachten tot de tegenstander een fout maakt. Ook nu is weer geble ken, dat hij daardoor en door zijn grote routine nog steeds een groot meester is waar men terdege reke ning mee moet houden, al mag hij met deze speelstijl niet meer tot de allergrootsten worden gerekend. Vandaag in deze kolom twee partijen uit deze match en wel de derde zeer fraaie partij en de laatste, waarin Van der Wal door een onzorgvuldige ope ningsbehandeling zijn kansen op een slotoverwinnlng bij voorbaat al tot het nulpunt reduceerde. Afgezien van een kleine opmerking zal ik deze par tijen vandaag maar sec aan u voor leggen. Koe perm an-Van der Wal (derde matchpartij 1979) 1 32-28 18-22 2. 37-32 12-18 3. 41-37 7- 12 4. 46-41 1-7 5 34-29 20-25 6 39-34 22- 27 na 19-23x23, gevolgd door 32-28x28 komt het voordeel meestal bij wit. De tekstzet is een leux idee! 7. 31x22 18x27 8. 32x21 17x26 9. 44-39 15-20 10. 37-32 16-21 11. 41-37 19-24 hier kan wit met 34-30x30 vereenvoudigen en alle moeilijkheden uit de weg gaan, maar wit heeft met dit spelsysteem ver schillende successen behaald en gaat waarschijnlijk mede daardoor op de uitdaging in. 12. 36-31 14-19 13. 50-44 10-14 14 31-27 26-31 15 37x17 11x31 16. 42-37 31x42 17. 48x37 5-10 18 28-23 ambitieuze gespeeld. 19x28 19. 32x23 6-11 20. 47-42!? in dit gedeelte speelt de ex-Rus wel heel erg slordig. 11-16 21. 38-32 13-18! natuurlijk! Wit heeft verzuimd zich met eerst 34-30 de no dige lucht te verschaffen en nu bezet zwart door de finesse na 34-30x19 (10- 15 en 20-24) het strategisch belangrij ke veld 18. 22 32-27 7-11 23. 43-38 11-17 24 37-31 17-22 25 4943 9-13 26 31-26 22x31 27 26x37 16-21 38 34-30 25x34 29. 39x19 13x24 zie diagram Wit begint zich steeds minder plezie rig te voelen. Door de damdreiging 24-30, 4-9 en 12-18 moet veld 39 opge vuld worden, maar aan zowel 43-39 en 44-39 kleven grote bezwaren. 30 44-39 3-9 31. 37-32 9-13 32 23-19 offert een schijf, want er dreigde 13-19 met do delijke omknelling of doorbraken of iets anders vernietigends; deze ma noeuvre doet veel denken aan de be roemde partij Tsjegolew-Bronstring. 32 14x34 33 39x19 13x24 34 40-34 10-14 38 34-30 14-19 36 39-25 19-23 37. 25x14 24-20 38. 22x24 22-28 38. 22x23 '////t 9^/. ftTTs. i 'i m te m mm w m o m m m. o n n 18x9 en na nog tien toch al nutteloze zetten overschreed de grootmeester de bedenktijd. Van der Wal-Koeper man (zesde matchpartij 1979). 1. 32-28 18-23 2 33-29 23x22 3» 37x28 13-18 4. 38-32 17-22 5. 28x17 11x22 6 41-37 9-13 7. 43-38 4-9 8. 39-33 19-23 9. 35-30 14-19 10 30-25 19-24 11. 25x14 9x20. Weer staat zwart gemakkelijker en dit net als in de vijfde partij door de slordige openingsbehandeling van Van der Wal. Dit komt vooral doordat bezet ting van veld 43 niet meer mogelijk is; in eerste instantie doordat op 49-43 gewoon 22-28 volgt en op 48-43 dan door 23-28 en 24-30. 12. 48-41 6-11 13. 31-27 22x31 14 37x26 11-17 15 41-37 1- 6 16 49-43 7-11 17 47-41 10-14 18 44-39 14-19 19 50-44 2-7 20. 37-31 5-10 21. 42- 37 20-25 22. 29x20 25x14 23. 34-29 23x34 24 40x29 14-20 26 29-34 10-14 26 45-40 3-9 27 44-39 20-24 28 29x20 15x24 29 34-29 14-20 30 39-34 19-23 3d 48-42 13-19 32 40-35 9-14 een sterke zet, die door de dreiging 8-13 en ddn 24-30 en 14-20 of 23-28 wel dwingt tot het partijverloop. 33. 32-28 23x32 34. 37x28 18-23 35 29x18 12x32 36 38x27 17-22 37 27x18 16-21 38 26x17 11x13 39. 34-29 een laatste poging om de zaak nog te compliceren, maar het zal niet meer baten. 3913-18 40. 43-39 19-23 41 39-34 8-13 42 41-17 23-28 43 33x22 24x33 44 42-38 33x42 45. 37x48 18x27 46 31x22 7-12 47 34-29 6-11 48 35-30 12-18 49 30-24 18x27 50. 24xl£ 13-19 51. 48-43 11-17 52. 43-39 27-32 53. 39-34 32-38 54. 34-30 38-43 55. 29-24 19- 23 56. 30-25 remise. -i I ADVERTENTIE EN ECHTE SERVICE MOET U NAAR v Mout#n«tr 1M bij rwt can T* «35109-113016 wcumi vnon oaotf wa/wnpabkfm

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21