Acties dreigen in industrie ~aei adat juichend, arter gelaten P Koningin blijft voorlopig aan Kiesuwkado Burgemeester deze krant België verwacht in Voerstreek rellen tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Maartse buien De Leeuw r gebeurt iets in de kerk van Oosterland jJSetob met de olkstelling k/erk Portugese boeren loopt gevaar Huize Assisië drie maanden later Werkgevers wijzen verkorting werkweek voor 1979 af /achten op het Hoefblad c:tim11 maart lklier kansen op akkoord Libanongangers allen „terecht" verhuizingen? K c,mingswerk voor geren: soepel t leeftijd Inflatie weer in stijgende lijn Prinses troost Mariëlle C Van Agt spreekt geruchten over aftreden tegen Vissers ontduiken vangstbeperking op grote schaal Trouw Een kwestie van uitzoeken I Bezorg Irouw een nieuwe abonnee I I Lees een krant met ovtrtaigiiig: TrOUW A rouw H 37STE JAARGANG NR 10792 - ZATERDAG 10 MAART 1979 HET WEER In de provincies langs de oostgrens eerst nog regen, overigens wisselend bewolkt met maartse buien. Krachtige aan de kust eerst nog harde wind uit zuidwest tot west. Maximumtemperaturen ongeveer vi/f graden Morgen en overmorgen, aanhoudend onbestendig en weinig verandering m temperatuur. Morgen/overmorgen zon op: 7.05/7.03 maan op: 16.16/17.20 onder: 18.36/18.38 onder: 6.01 /6.28 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan Min b>i om binnen In ome totobal vindt U CUP* 4SO woningen uit de regio, compleet met toto. gerangschikt op prijsktasv Riinsburgerweg 100. Riinsburg. telefoon 01716- 2 93 01 makekxrdiibv LOSSE NUMMERS 60 CENT u IGINA II- 13: 1GINA 1GINA 17: oden en Faraos'; ]|en ver verleden 61 onderlijk dichtbij té PAGINA 19: iGINA 21: ADVERTENTIE watersporttentoonstelling BRUSSEL (ANP) De Belgische zaakwaamemende premier Paul Vanden Boeynants heeft geweigerd een samenscholings verbod uit te vaardigen voor de Belgische Voerstreek. opend van 10-17 en 19-22 uur. erdag en zondag 10-17 uur. (jn gang f 7.50 kinderen tot 14 jaar f 5.- in-Toegang-biljetten bij NS-stations keren op IJsbaanpad (Olympisch lion): gratis bus naar RAI tijdens avonduren) Msterdam ral i z t z llSl De kans is daarom groot dat het daar morgen tot stevige gevechten komt tussen Vlamingen en Walen. De Wa len hebben een grote betoging op touw gezet en enkele Vlaamse groe pen, soms uiterst rechtse, gaan een tegendemonstratie houden. Vanden Boeynants zei na zijn weke lijkse kabinetsberaad dat er strenge maatregelen zijn getroffen om ge weldpleging en uitlokking van inci denten te voorkomen. Hij heeft al zijn ministers aangeraden zich morgen niet in de Voerstreek te laten zien. De Voerstreek, een Vlaamse enclave in Waals gebied, grenzend aan Neder lands Limburg is al sinds 1962 een bron van onrust. Elk jaar doen zich in de gemeenten van de Voerstreek rel- Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De industriebonden FNV gaan intern overleg gen over acties in de industrie, omdat de werkgevers verkor ting van de werktijd voor 1979 afwijzen. De industriebond CNV is nog niet toe aan het overwegen van acties. Als de leden van de FNV-bonden tot stakingen besluiten, zouden die over twee a drie weken kunnen beginnen. gevolg van koppelbazen en die wer den beëindigd nadat de werkgevers iedereen maximaal 400 gulden loons verhoging hadden aangeboden. Volgens Groenevelt spelen de werk gevers nu weer met hetzelfde vuur als in 1970. Ze „rammelen met de geld buidel" in een poging de vakbonds- wensen inzake behoud van arbeid af te kopen met loonsverhogingen. Kop pelbazen bij de scheepswerf Giessen- De Noord (Waterweg-gebied) hebben hun werknemers 100 gulden per maand loonsverhoging toegezegd. „Als Giessen-De Noord hierin over stag gaat, dan is volgende week in het Waterweggebied de duivel los," waar schuwde Groenevelt. Bij Hoogovens heeft de directie, vol gens het pamflet van de industrie bonden, verhogingen van toeslagen aangeboden die hoger zijndan de vakbonden hadden gevraagd, en ook anders verdeeld. Groepen van dui zenden werknemers bij Hoogovens zouden, als dit doorgaat, loonsverho gingen krijgen van 60 tot 120 gulden per maand. Twee toongroepen zou den zelfs een loonsverhoging onder gaan van liefst 15 tot 20 duizend gulden bruto per jaar. Op de vak- bondseisen van meer vakantie, maar vrije roosterdagen en uitbreiding voor oudere werknemers, wil de direc tie van Hoogovens echter slechts zeer matig ingaan. De industriebonden FNV hebben in een brief aan de directie het aanbod van Hoogovens afgewezen. De bon den schrijven „verbaasd, verontwaar digd en ontzet" te zijn over dit bod. Vervolg op pagina 3 Vandaag vertrek DEN HAAG (ANP) Alle dienst plichtigen van het Nederlandse VN- bataljon voor Libanon hadden zich gisteren gemeld bij de leiding van de Graaf Adolf van Nassaukazerne in Zuidlaren. Een militair is opgenomen met een blindedarmontsteking, een ander wordt nader medisch onder zocht. Vanmiddag vertrekt de ruim zeven honderd man tellende hoofdmacht van het Nederlandse VN-bataljon naar Libanon. Dat vertrek had heel wat voeten in de aarde. Daarover gaat een verhaal op pagina 11. Gisteren werden de CAO-onderhan- delingen in de metaal afgebroken. Gistermiddag hielden voorzitter A. Groenevelt van de industriebond NW en voorzitter P. Spijkers van de industriebond NKV een persconfe-. rentie. Daarop deelden zij mee dat ook in andere belangrijke hoeken van de industrie de CAO-gesprekken stagneren omdat de werkgevers on voldoende willen ingaan op voorstel len van de vakbonden voor herverde ling van het werk door verkorting van werktijden. Genoemd werden: Hoog ovens, Douwe Egberts, Van Gelder papier, Unilever, de confectie-indu- strie. In al deze sectoren komt er nu beraad met de leden over eventuele acties. Voor Hoogovens is de datum al vast- gesteld (volgende week donderdag) en is gisteren een pamflet uitgedeeld. De laatste stakingen van betekenis waren in februari 1977. Toen betrof het het hele bedrijfsleven en ging het om behoud van de automatische prijscompensatie. Daarvoor waren er in 1973 omvangrijke stakingen in de industrie over aftopping van prijs compensatie. De staking werd ge voerd door de Industriebonden NW en NKV. en verloren. Voordien waren er in 1970 wilde stakingen die waren begonnen in het Waterweggebied als letjes voor. De demissionaire premier is in zijn andere functie, die van formateur, weer door de koning aan het werk gezet. Vanden Boeynants moet op nieuw proberen een nieuwe regering te vormen ook al heeft hij donderdag avond verzocht van zijn formatieop dracht te worden ontslagen. ADVERTENTIE Holwerda! niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 rep O (Reuter, UPI, AFP) Een onverwachts optimistische itische president Anwar Sadat heeft gisteren gezegd dat :ts een misverstand en enkele woorden zijn land en Israël heiden houden van de ondertekening van een vredesver- Maar de Amerikaanse president Jimmy Carter was veel Jer uitgelaten over de kans op succes. [SC oc ïge verraste iedereen met inbegrip sui Ie Amerikaanse president met or,| >g Vf ïtimisme. Sommige Egyptische onarissen die meenden dat er ele obstakels moesten worden verwijderd maakten een verbijsterde indruk. Carter bleef tijdens de trein reis van Cairo naar Alexandrië een rit die omgeven werd door feestende en juichende Egyptische massa's gelaten en zei: „Als ik naar Israël vertrek zullen er waarschijnlijk nog wel enkele problemen zijn overgeble ven maar ik doe mijn best om ze op te Egyptische waarnemers zijn niet in staat uit te leggen waarom Sadat ineens zo enthousiast is over de uit komsten van het overleg, vooral vol gens Amerkaanse functionarissen de eerste gespreksronde tussen de presi dent en zijn Amerkaanse collega geen wezenlijke resultaten heeft opgele verd. De suggestie is gedan dat Sadat zich heeft laten mee slepen door het gejuich van de menigte of dat hij een teken wilde geven van meer soepel heid in de loop van de besprekingen. Een andere theorie is dat Sadat op deze manier de basis wilde leggen voor een aktiek, warbij hij de schuld op de Israëli's kan schuiven als Jeru zalem de wijzgingen van Egypte in de Amerikaanse voorstellen niet wil aanvaarden. Klaar om te tekenen „Ik ben klaar om een akkoord te ondertekenen"' zei hij terwijl hij de massa toewuifde „Ik heb geconsta teerd dat er geen problemen meer zijn, alleen nog een misverstand over de belangrijkste kwesties. Het mag belachelijk lijken maar de weg wordt nog versperd door een paar woorden maar." Honderdduizenden Egyptena- De Amerkaanse president Carter en zijn collega Sadat tij dens hun overleg over de vredesvoorstellen. ren gaven Carter gisteravond ir Alexandrië het grootste welkom dat hij waarschijnlijk ooit in zijn politie ke loopbaan heeft gehad. Het publiek stond vier, vijf rijen dik en er werden honderden vaandels opgehouden. Functionarissen In de stad zeiden dat ze de massa nog nimmer zo enthousi ast hadden gezien. Het overtrof zelfs het bezoek van Richard Nixon in 1974 aan Egypte. Als volgt volgens schema verloopt gaat de Amerikaanse president van daag naai- Jeruzalem. Er is een kans dat hij naar Cairo zal terugkeren als hij zowel Sadat als Begin achter wij zingen in zijn voorstellen weet te krij gen Als een akkoord er in zit maar er nog wat meer moet worden onder handeld dan al Carter niet maandag maar later naar Washington terugke- ren Vervolg op pagina 7 Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De inflatie is weer in stijgende lijn. In februari stegen de prijzen met 0,6 procent, na een daling met 0.2 procent in januari. Vorig jaar waren beide maanden gunstiger: in februari een stijging met 0.4 procent eind januari een daling met 0,3 pro cent. In een jaar tijds waren de prij zen half februari opgelopen met 4.2 procent. In januari was dit cijfer over de inflatie in een heel jaar 4.0 procent, en in december 3.9. Dat decemberctj- fer was een laagterecord sinds meer dan tien jaar - vXv.' L;'» j f .u ff .1 SroSstS^ Prinses Beatrix stelt Mariëlle Drost uit Ter- schuur, een vierja rig meisje van Ko reaanse afkomst, op haar gemak. Het kind verwel komde prinses Beatrix op het tweedaags sympo sium Het kind in de fysiotherapie, dat in Utrecht wordt gebonden in het kader van het Internationaal jaar voor het kind. Het meisje was so gefascineerd door de aanwexige foto grafen, dat xij to taal vergat de rui ker bloemen aan de Prinses te over handigen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Van Agt verwacht niet dat koningin Juliana binnen afzienbare tijd zal aftreden. „Het is eerder een kwestie van jaren dan van maanden", zei de premier desgevraagd. Hij wees erop dat hij de Koningin iedere week spreekt. „Er is geen enkele aanwijzing dat zij snel zou willen aftreden, ik zie de Koningin voor mij in goede gezondheid naar lichaam en naar geest". culaties verder de kop in te drukken verhalen hierover berusten op niets," In de Internationale pers wordt er al zei de premier stellig. Jaren druk geschreven over het ko- mende aftreden van de koningin. „De Vervolg op pagina 3 Mr. Van Agt deed deze mededelingen gisteravond na afloop van de minis terraad met enige nadruk gezien de toenemende speculaUes over het mo gelijke aftreden van de Koningin nog dit jaar. Daarbij worden twee data genoemd: 30 april, haar 70ste verjaar dag en 6 september, de dag waarop zij in 1948 haar moeder, Wilhelmina, op volgde. Voor de viering van de 30ste april is een speciaal nationaal feest comité opgericht. Dit leidde bij veel gemeentebesturen tot de indruk dat het aftreden van de koningin wel eens op die datum te verwachten zou zijn. De Rijksvoorlichtingsdienst is de laatste maanden veelvuldig door ge meentebesturen benaderd die erop wezen dat zij, zou de Koningin werke lijk aftreden, dit van tevoren moeten weten om de nodige feestelijkheden te kunnen organiseren. Opvoeding Met zijn bekendmaking gisteravond hoopt premier Van Agt verdere spe- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De voorlopige vangstregeling van minister Van der Stee (landbouw en visserij) wordt op grote schaal ontdoken. De vissers worden daarbij geholpen door de vis- afslagen (veilingen) en de controle rende overheidsfunctionarissen van de Algemene Inspectie Dienst (AID). De aanvoer van de vissers wordt op de afslagen voor een deel normaal geregistreerd en verhandeld, terwijl het andere deel onder een codenum mer wordt verkocht en niet als aan voer genoteerd Op deze wijze „sparen" de vissers een deel van de hen toegewezen vangst- hoeveelheid (quotum) zodat ze straks, als de vangsthoeveelheden de finitief worden verdeeld, kunnen blij ven uitvaren. Het ministerie van landbouw ontkent met grote stelligheid, dat de onder haar resorterende AID met opzet een andere kant opkijkt als op de visaf- slagen de hand wordt gelicht met de vangstbeperking Over de gang van zaken op de veilingen zegt de woord voerder: „uw waarnemingen zijn Juist, de gevolgtrekkingen niet Meer over dexe kwestie staat op pagi na 25. Bij het benoemen van burgemeesters kan de minis ter van Binnenlandse Zaken het nóóit goed doen. Het beleid hinkt op twee onverenigbare gedachte. Hoe dit samenhangt met het begrip „hoffelijkheid jegens de Koningin", leert een ragfijne analyse op pagina 5. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant ol tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1