'Dweilen met kraan open 'in de gezondheidszorg' Uit brieven van lezers 'Geen aanwijzing dat outf trucks voor christelijke milities in Libanon zijn' Groot tekort aan deskundigen Van der Klaauw in Kamer: In VEUEVESTEtXSCÜOCKH0US5 ^.VRUDAG 9 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWmRTET VRI Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT „Door een groot tekort aan deskundigen komt er van de beheersing van de gezondheidszorg bijna niets terecht. Het is dweilen met de kraan open." Deze opmerking maakte dr. Ir. J. P. M van der Wolf. secretaris van de Centrale Raad voor de volksgezond heid. gisteren in Utrecht op een sym posium van de Algemene Nederland se Vereniging voor Sociale genees kunde over de plaats van de sociale geneeskunde. De gezondheidszorg is volgens hem uit zijn evenwicht geraakt doordat aan de invoering van talrijke nieuwe mogelijkheden lange tijd vrijwel geen leiding is gegeven. De ziekenhuis- bouw is nog min of meer in de hand gehouden, maar de uitbreiding van de specialismen en de daarvoor beno digde apparatuur is jarenlang totaal ongeremd en ongestuurd mogelijk geweest. „Veel te laat zijn we ons gaan realiseren dat de zaken uit de hand waren gelopen en hoe ver," al dus dr. Van der Wolf. Het gebrek aan deskundigheid blijkt ook uit het feit dat bepaalde beleids voorstellen direct na hun lancering door vaklieden technisch onuitvoer baar worden genoemd. Als voorbeeld noemde dr. Van der Wolf de eigen risico-voorstellen uit Bestek '81. Nu duidelijk is dat er de komende Jaren veel meer huisartsen en specia listen beschikbaar zullen komen dan er nodig zijn. lijkt het hem logisch, deze artsenstroom om te buigen naar de sector algemene gezondheidszorg teneinde beleid, beheer en manage ment te versterken. Er bestaat in de beleidssfeer ook behoefte aan artsen met praktijkervaring. „Maar het is de vraag, of die het inkomen van de vrije beroepsbeoefenaar willen ruilen voor het salaris van de arts in dienstver band. Zolang voor dit probleem geen oplossing is gevonden, kunnen we aldus dr. Van der Wolf niet in de bestaande behoeften voorzien." Ongerust Ook algemeen secretaris J. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen sprak zijn ongerust heid uit over de grote aantallen art sen. specialisten, fysiotherapeuten en anderen die de gezondheidsmarkt dreigen te overspoelen. Aan dit pro bleem is tot dusver nog bijzonder weinig gedaan. Er zullen volgens De Deze rubneK is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten. artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover ot over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Fusie CDA (17) ARP-leden staan nog steeds positief achter het CDA. zo kwam nog eens duidelijk naar voren tijdens de laat ste partijraad van de ARP op zater dag 3 maart Jl. Het ARP-partiJbe- stuur zegt dat het sterk rekening houdt met de leden-kiezers. Welnu, mijne heren hoofdbestuurders, mag ik u zeggen daar weinig van te kun nen merken? Bij mij komt steeds sterker de gedachte naar voren, dat Je alleen in tel bent tijdens de verkie zingsperiode om biljetten op te plak ken. Je stem uit te brengen en eventu eel de verkiezingspot te spekken; de rest wordt verder wel geregeld. Veel ARP-kiezers zijn teleurgesteld. Zij vinden de houding van sommige poli tieke voormannen onbegrijpelijk. He ren loyalisten, is uw houding geïnspi reerd door de motivering van uw kie zers? Professor Goudzwaard en de heren Veerman en de De Boer. dient u het partijbelang door uw aller wens om de CDA-fusie maar uit te stellen en organisatorisch een pas op de plaats te willen maken? Oeachte par tijgenoten. neemt een houding aan die past bij een 100-jarige: door erva ring levenswijs en resoluut. In het 100-jarig bestaan van de ARP zijn er nogal wat voorbeelden te noemen die u hierin kunnen Inspireren. Wanneer oud-ARP-leden met deze Instelling straks het CDA gaan dienen zal het waarachtig wel gaan. De honderdjari ge is het waard!!! Ermelo T. Kroon Fusie CDA (18) Als voormalig lid van de AR spijt het mij, hierbij in beschouwing nemend het resultaat van de AR-partlJraad op zaterdag 3 maart, te moeten con stateren dat voor de zoveelste keer sinds men de weg Insloeg naar de fusie van de drie partijen, de organi satorische eenheid door velen als het belangrijkste wordt gezien. De groep- Goudzwaard heeft wederom helaas het onderspit moeten delven. De op merking van oud-partijvoorzitter Berghuis dat Van Agt en Steenkamp geen politici zijn ondersteun ik van harte. Het uitstel met het halfjaar van de fusie kan mijns Inziens de zaak niet meer redden. Zaterdag jl. was er nog een weg terug, nu helaas niet meer. Emmen W. M. W esse ling TV-kerkdienst (3) De toon van het commentaar van Jac. B Lootjen Inzake de Dienst met belangstellenden (Trouw van 28 fe bruari) komt bij mij en wellicht ook bij anderen niet prettig over Hij gaat totaal voorbij aan de Boodschap, die gebracht werd. waarbij we wel moe ten bedenken dat er wel degelijk on derscheid gemaakt werd tussen hen die het Evangelie geloven en hen die het verwerpen. Ook ik heb wel bezwa ren. maar ik wil die ondergschikt ma ken aan het Woord. Utrecht W. Kanis TV-kerkdienst (4) Enkele opmerkingen over het artikel van Jac. N. Looijen naar aanleiding van de Dienst met belangstellenden. Hij merkt op. dat het geen specifieke christelijke gereformeerde dienst was en dat eventuele belangstellenden te leurgesteld zouden worden als ze van wege deze TV-dienst de christelijke gereformeerde kerk in hun woon plaats zouden bezoeken Maar het ging er niet om speciaal mensen tot de christelijke gereformeerde kerk te trekken, maar aan hen. die in de kerk waren en hen. die via de TV luister den de rijke boodschap van het Evan gelie te brengen Ik ben dankbaar voor die dienst, die zeker niet vol maakt was. maar naar des Heilands opdracht het Evangelie aan allen bracht op onverkorte wijze. Arnhem M. Goote Abortus(43) Vries normen moeten komen voor het aantal artsen dat nodig is om aan de behoeften van de bevolking tegemoet te komen. Het beleid in de gezondheidszorg moet gebaseerd kunnen worden op een geregelde stroom van betrouwba re gegevens, maar de huidige infor matie-systemen zijn volgens De Vries nog onvolkomen. Hij beschuldigde de artsenstand ervan de totstandko ming van een doelmatig informatie systeem te dwarsbomen onder het voorwendsel dat de privacy van de patient moet worden beschermd. Het Tweede Kamerlid dr. D. Dolman (PvdA) liet evenals De Vries kritiek horen op het gebrek aan medewer king en openbaarheid bij de medi sche specialisten, die zo'n groot be slag leggen op personeel, uitrusting en hulpstoffen. De stagnatie van het aantal sociaal-geneeskundigen is vol gens hem minstens voor een deel toe te schrijven aan de economische ver schillen tussen groepen artsen. Hij bepleitte het vaststellen van maxi mum inkomens. De beroemde Amerikaanse filmhond Benji was gisteren in Nederland. Op een persbijeenkomst in het Amsterdamse Amstel Hotel kreeg Benji een lunch en mocht Veronique van der Neut uit Kockengen als tafeldame van het dier optreden. Benji zal de hoofdrol gaan spelen in een nieuwe film, die in Europa zal worden opgenomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse regering beschikt over „Aai begin van bewijs" dat de afgedankte Amerikaanse le trucks die vanaf Rotterdam naar Israël verscheept i 0j bestemd zijn voor de christelijke milities in Zuid-Libanon. m zei minister van der Klaauw (buitenlandse zaken) gistere antwoord op mondelinge vragen vanuit de Tweede Kam ïbé De Kamerleden Van der Spek (PSP). Waltmans (PPR), Gualthérie van Weezei en J. N. Scholten (CDA) waren verontrust over de berichten dat deze legertrucks die in hetzelfde schip za ten als het materieel voor de Neder landse VN-troepen in Libanon, de neutrale positie van Nederland in het Midden-Oostenconflict zouden kun nen aantasten. De christelijke mili ties zijn namelijk de door Israël ge steunde tegenstanders van de Pales- tijnen in Libanon. „Ik zou het zeer betreuren," aldus Van der Klaauw. „indien deze berich ten een onjuist licht zouden werpen op de positie van Nederland in het Midden-Oosten. We hebben in Jeru zalem navraag gedaan in deze zaak; dat heeft geen enkele aanwijzing op geleverd dat de trucks inderdaad voor de christenen in Libanon be stemd zijn. Ze kunnen net zo goed bestemd zijn voor Israëlische boeren." Minister Van Aardenne (economische zaken) wees er op dat dit type truck. een Dodge, in de Verenigde vrij te koop is en inderdaad veelljehs landbouw wordt gebruikt. „Ze niet onder de militaire goeAer waarvoor speciale exportvergujfiocl gen vereist zijn. Wat dit betreft: gelijk te stellen aan schrijft nes." aldus Van Aardenne. Minister Scholen (defensie) dat Defensie lichtzinnig gehanjwl zou hebben door het Nederland terieel met een schip te laten i ren zonder te onderzoeken wat van de lading was. „Het zou fi eel gezien onjuist zijn gew< Defensie voor het kleine aantal tuigen (het ging om veertig alleen voor de kwartiermakers), teil heel schip had afgehuurd. (Vooi IK' voertuigen van de hoofdmacht aa dat wel worden gedaan.). Scho meent dat het zeer ongebruikt» zou zijn indien Defensie bij bep< transporten de overige lading schip gaat controleren. Hij weesi dat dat de verantwoordelijkhei van de scheepsbevrachter. TV-kerkdienst (slot) Jarenlang maakte ik diensten met belangstellenden mee. Ze worden in vrijwel alle grote plaatsen door de christelijke gereformeerde kerk ter plaatse georganiseerd naast de cam pingdiensten in vakantiemaanden. Kan men zo'n TV-dienst vanuit Utrecht te hebben gezien, verwach ten eenzelfde dienst op een „gewone" zondag aan te treffen in Maartens dijk. Hilversum, Utrecht of ergens in Amsterdam? Kom nou. Dat gaat toch ook niet op voor de hervormde kerk of de rooms-katholieke kerk? En wat de Utrechtse dienst betreft: we kun nen niet „meten" hoeveel mensen daardoor belangstelling hebben ge kregen voor het evangelie. dóAr voor het eerst gehoord hebben van Gods belangstelling voor hen. Utrecht M. A. Karsemeijer Twintig procent van die abortus vroe gen bij het FLOM was 16 jaar of Jonger. Wil men deze kinderen, als er geen abortus mag worden toegepast, voor altijd ongelukkig maken? Want wat zijn de gevolgen, de jongen laat het meisje in de steek (leest u het feuilleton maar in deze krant) of later als ze toch getrouwd zijn gaan ze uit elkaar. Echtscheidingen met alle ge volgen van dien. Maar de tegenstan ders van abortus schijnen daar ma ling aan te hebben. Zij stellen hun geloofsleer boven het welzijn van de kinderen en ook van oudere vrouwen. Appingedam J. Kuiper Eroscentrum Het ziet er naar uit dat de Rotterdam se gemeenteraad positief gaat beslis sen over de vestiging van een Eros centrum in het Poortgebouw. Dit om de prostitutie in één gebouw te con centreren en er zo beter controle op te kunnen houden. Dat lijkt erg mooiEven nadenken stelt het plan in een ander daglicht: 1. Concen tratie van prostitutie lukt nooit, de harde sex gaat nooit met de politie in één gebouw zitten. Bovendien blijkt het merendeel van de lichte vrouwen niet bereid te zijn in zo'n centrum te gaan werken. 2. In buitenlandse ste den is men eerder met dit soort cen tra gekomen. Het bleek al snel dat de prostitutie niet tot die centra beperkt bleven, de omliggende wijken verloe derden snel. Dit staat Feijenoord en Noorderelland dus ook te wachten. 3. De harde sex zal zich niet in het Eroscentrum gaan vestigen. Zodra de prostitutie in de wijken zelf zijn be slag krijgt, kunnen we de harde sex wel in Feijenoord en Noordereiland verwachten Diefstal. inbraken, steekpartijen en schietpartijen kun nen de bewoners tegemoet gaan zien. Kortom zo'n Eroscentrum in het Poortgebouw is zinloos. De bewoners van Katendrecht moeten ontlast wor den. maar de problemen moeten dan ar niet verschoven worden naar Jenoord en Noordereiland. Dat is •n oplossing. Aterdam Gijsbert van der Lee Palestijnen (slot) De brieven van lezers 6. 7 en 8 in Trouw van 6 maart over Palestijnen gaan helemaal voorbij aan de zaak: hulp bieden aan noodlijdende men sen. vooral kinderen, in Libanon. Het is Jammer dat om allerlei voorwend sels daarvoor in Amsterdam geen col lecte gehouden mag worden. Maar dat chnstenen-brief-schrijvers niet beter weten wal Jezus geleerd heeft, stemt tot grote droefheid. Wie ten slotte gelijk krijgt, de staat die zich Israël noemt, of het Palestijnse volk. wordt gelukkig niet in deze kolom men uitgemaakt Renkum W. T. Binnerts Mededeling redactie: De brief van ds H. J Hegger in de krant van 8 maart bevatte een storen de zetfout In plaats van „de keuren de kerk" had ds. Hegger het in werke lijkheid over „de hervormde kerk". j* veesi 'l

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8