assaal protest raanse vrouwen Sadat kiest kant Palestijnen leersende klasse ook slachtoffer dictatuur hina verschroeit ietnamese aarde' Beleid van Barre onder grote druk egen beperking van rechten «schuldiging in Hanoi: Franse arbeiders vechten om werk 'Nationale rechten' verdedigd tegenover Carter Nieuwe actie van Charta 77 onderzoekt mensenrechten in Uruguay, Argentinië en Chili )AG 9 MAART 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET 7 MfERAN (Reuter, UPI, AP) Duizenden Iraanse vrouwen hebben gisteren, de lntematlona- van de vrouw, In de hoofdstad Teheran geprotesteerd tegen de beperking van hun len nu het land wordt omgevormd tot een „Islamitische republiek". Het protest richtte vooral tegen de „tsjadoer", de traditionele zwarte sluier, die ze volgens de religieuze leider nfcneini weer moeten gaan dragen. tel gi [jadoer is voor veel vrouwen in b< nu het symbool van hun onder- ezejenheid aan het worden, terwijl de revolutie de sluier veel gedragen, toen als symbool van e^riteit met de opstand van Kho- tegen het bewind van de sjah. ^tsdag had Khomeini gezegd dat d® rrouwen is toegestaan buitens- flF werken. maar dat zij bij voor in de gebouwen waar de minis- zijn gevestigd de zwarte sluier tn dragen. Khomeini vond ook 1110 Ij hun „westerse levensstijl" op oesten zetten. optocht •veer vijftienduizend vrouwen -ïen gisteren bijeen op het ter- ,,b -,e, rein van de universiteit van Teheran en trokken daarna in optocht naar het kantoor van premier Bazargan. De sneeuw en hoongelach van om standers trotserend, riepen de vrou wen leuzen als „dood aan de dicta tuur" en „weg met de tsjadoer". Aan gekomen bij het kantoor van Bazar gan vroegen ze de premier te spreken en riepen uit: „Bazargan laat ons niet in de steek, wij willen de sluier niet meer". De revolutionaire ordedienst, schoot in de lucht om de demonstre rende vrouwen te verspreiden en oog getuigen zelden dat de vrouwen in paniek alle kanten oprenden. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. Veel vrouwen maken zich zor gen over hun toekomstige rechten als in Iran de islamstaat wordt inge- - -t J voerd. „Spoedig" zal daarover een volksstemming komen en het staat vrijwel vast dat een grote meerder heid voor zal stemmen. Khomeini en de zijnen hebben al laten weten dat stemmen tegen de islamstaat „zon de" is. Gemengde scholen in Iran worden verboden en abortus is alleen toegestaan als het leven van de vrouw in gevaar is. Geruchten dat ook de pil verboden zal worden wer den in een officiële verklaring tegen gesproken. Ook de zogenaamde wet „ter bescher ming van het gezin", ingevoerd door de sjah, werd buiten werking gesteld. Op grond van deze wet was het een man alleen toegestaan een tweede vrouw te nemen, wanneer de eerste hiermee instemde. Ook gaf de wet de vrouwen in bepaalde gevallen het recht van hun man te scheiden. De demonstrerende vrouwen zelden gis teren dat .zonder deze wet zij weer overgeleverd zijn aan de willekeur van hun man en dat deze hen weer zonder meer kan verstoten". Raymond Barres economi sche politiek staat steeds meer onder spanning en het is de vraag of hij, bijvoorbeeld met een half Jaar, niet zelf ook het slachtoffer zal worden van zijn harde aanpak. Dat de Franse premier uitgesproken Ideeën had over de sanering van de Franse economie en die met goedkeu ring van zijn baas president Valéry Giscard d'Estaing ook in praktijk wil de brengen stond lang geleden al vast. Maar voordat de befaamde hoogleraar in de economie de Franse industrie kon aanpakken moesten eerst de algemene verkiezingen van vorig Jaar maart worden afgewacht. De kiezers lieten de regeringscombi natie van gaullisten en giscardisten. aangevuld met een enkele regerings gezinde radicaal met een meerder heid in de nationale vergadering te rugkeren, die groot genoeg was voor een stevige aanpak. Die uitgangspunten van de premier waren simpel en volgens het klassie ke monetaristlsch-economische boekje. De Franse positie op de inter nationale markt is zwak en daardoor is de positie van de Franse frank zwak. Daarbij komt nog dat de gel dontwaarding zorgen baart Wat moet er worden gedaan? Juist de iet LfING, HANOI (Reuter, AFP, UPI, AP) Vietnam be- Idigt China ervan bij het terugtrekken van zijn troepen actiek van de verschroeide aarde" toe te passen. Peking entegen maakt melding van de „goede daden" die door rugtrekkende Chinese troepen voor de Vietnamese bevol- worden verricht. Excessen i-Hanoi liet gisteren weten dat ne hinezen „alle economische en tai ele gebouwen alsmede alle 501 elegenheden hebben platge- *en geplunderd". Verder zei de vgdat er nog steeds heftig werd jn hten in verschillende grenspro- s, „waarbij de vijand zware ver- |p werden toegebracht". Volgens jgj hebben de Chinezen zich inge- are d rond de provinciehoofdstad j lang, 25 kilometer van de Chine- deV •eVd Lang Son, waar het hardst lh( gevochten zou inmiddels weer fietnemezen bezet zijn, zo meld- nti teren althans een correspon- ^an het Franse AFP. HIJ zei xt»teld te hebben dat de terug- ik ig van de Chinezen uit Lang n omgeving inderdaad een feit wel in de stad nog wel schieten ren was. De Japanse correspon- van het blad Akahata (Rode rlipleidinff Is woensdag in Lang Son dood- v wioten. Volgens de hoofdredac- j an het blad werd hij gedood j:ig en Chinese sluipschutter. nemen tegen de Chinese inval. De schrijver zegt dit uit betrouwbare bronnen in Peking te hebben verno men. Inlichtingendiensten en wester se diplomaten in de Thaise hoofdstad Bangkok hebben de afgelopen weken zich meermalen afgevraagd waarom Vietnam niet snel zijn geregelde leger inzette tegen de Chinese troepen. Volgens „Politika" was China tijdens de oorlog tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten de belangrijkste olieleverancier van Vietnam en China zou tot aan de Vietnamese invasie in Cambodja in meer dan de helft van de Vietnamese behoefte aan olie heb ben voorzien. De andere olieleveran ciers waren Algerije, Libië en Syrië, terwijl de Sowjet-Unie, in tegenstel ling tot wat algemeen werd aangeno men, van alle landen de kleinste hoe veelheden leverde. Na de Vietnamese inval in Cambodja sloot China de pijpleiding naar Viet nam af en het gebrek aan olie was de Peking heeft „Nieuw China" dat de eerste Chinese troepen .^Xètnam in China zijn terugge- „eI een bericht dat door het Joe- „gj. rische persbureau Tanjoeng bevestigd. Zowel Nieuw China p t legerblad was gisteren jui- w en lovend over de Chinese hel- den, verricht in Vietnam. „Chi- 'fft de mythe van Vietnam als de e na sterkste militaire mogend- w' er wereld vernietigd". Volgens y. terblad had het Chinese leger id over stricte discipline te be- ,*L en, de Vietnamese bevolking r. schappelijk en goed behandeld ben en daarmee uitdrukking te n gegeven aan de „traditionele schap van het Vietnamese met linese volk." jf^rek aan olie h6t Joegoslavische dagblad „Poli- werd gezegd dat Vietnam na a ivasle in Cambodja door zijn lg. Jorraden was heengeraakt en aoeg reserves meer had om een heepse tegenaanval te onder- "n< iituti cu 1.11 lig, gguign UU11 vug nou ug - - voornaamste reden waarom Vietnam f*1®* Plan ^clieen te zijn een isla- niet meer geregelde troepen kon in- mltlsche republiek in te «tellen. Er - -deden geruchten de ronde dat Bazar gan zou willen aftreden uit protest tegen de revolutionaire comlté's van Khomeini die hem het regeren moei lijk maken. Bazargan zou tegen de willekeurige arrestaties en executies zijn. De comité's blijven voorlopig doorgaan met hun acties „onder toe zicht van de regering", aldus Ente- zam. Uiteindelijk moeten ze wel ont bonden worden. Inmiddels is bekend geworden dat een voormalig parlementariër en te genstander van de sjah, die drie da gen geleden was gearresteerd, weer is vrijgelaten. De man vertelde dat hij zonder arrestatiebevel was opgepakt, niemand hem had gevraagd wie hij was en dat hij niemand mocht zien en met niemand mocht spreken. Hij was een persoonlijke vriend van Bazar gan en dat heeft hem gered. Maar niet iedereen die door de comité s wordt opgepakt is een persoonlijk vriend van Bazargan. Ons commentaar staat op pag. 5 zetten. De Chinese leiders waren hier van op de hoogte en zouden hun handelen er in hoge mate hebben door laten bepalen, aldus de bronnen in „Politika". China zou pas met de inval zijn begonnen toen het er zeker van was dat Vietnam ten minste een maand nodig zou hebben om nieuwe olievoorraden te krijgen om de tanks en ander rollend materieel in bewe ging te krijgen, hetzij uit het Midden- Oosten, hetzij uit de Sowjet-Unie. Volgens „Politika" schatten de bron nen de Vietnamese verliezen tussen de twaalf- en vijftienduizend doden. Over Chinese verliezen werd niets meegedeeld. Vietnam heeft meege deeld dat 45.000 Chinese militairen gedood of gewond zijn. Ook Vietnam noemt geen cijfers over verliezen aan eigen kant. Volgens Po litika heeft het Chlnse leger een „schoongebied" van twintig kilome ter breed gevormd, waarin alle Viet namese militaire installaties zijn ver nietigd. door Bert van Panhuis tienduizenden staalarbeiders begon nen voor hun banen te strijden. Er wordt gestaakt, er is een radiopi raat in de lucht die onder het motto SOS Emploi de mensen dagelijks op zweept en met name de laatste dagen wordt er slag geleverd met de politie. Die is namelijk Ingeschakeld omdat de arbeiders zijn overgegaan tot sa- botage-acties. Treinen met ijzererts voor andere fabrieken dan die in Longwy zijn tegengehouden en tus sen de rails gelost en energietoevoer voor de concurrent wordt geblok keerd. Franse Industrie moet efficiënter gaan werken en de concurrentieposi tie moet worden verstevigd. Dat kan alleen maar via een grondige sane ring van de sterk verouderde indu strie. En daarom moet het mes bij voorbeeld in de regeringssteun voor de scheepsbouw in het westen en het zuiden, de textiel in het noorden en de staalindustrie in het noorden en noordoosten. Dat zal een flink aantal arbeidsplaatsen kosten maar na de sanering is de werkgelegenheid dan ook veel meer verzekerd dan in de huidige kwakkelende situatie. Te veel Maar de Franse arbeiders laten zich dit economische liberalisme niet zo maar aanleunen. Hierna wordt het beter zegt Barre, zo redeneren bij voorbeeld de arbeiders in de staal, maar het staat onomstotelijk vast dat de plaatsen die in het noorden van Lotharingen verdwijnen niet te rugkomen. omdat ze gewoon te veel zijn. Lotharingen is zich de afgelopen maanden gaan realiseren wat het be tekent dat 21.000 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Voor een stad als Longwy betekent het dat ongeveer de helft van de beroepsbevolking er werkloos zal worden. Longwy, zo'n grijsgroezelige sombere stad zoals er zovele zijn in dit gebied op de grens van kolen en staal, heeft het niet genomen en is de strijd met de regering aangegaan. Ge stimuleerd door de twee belangrijk ste vakbonden, de communistische COT en de socialistische CFDT, zijn Een woordvoerder van de regering zei gisteren dat er streng gelet zou wor den op het dragen van de zwarte sluier, die tot op de grond reikt. „Wij zijn echter tegen excessen," aldus de woordvoerder die verwees naar drei gementen in de pers van de „islamiti sche brigades", die op straat vrouwen willen controleren op de ingetogen heid van hun kleding. De vrouwen vrezen echter wel degelijk voor exces sen en zijn bang dat de „brigades" te werk zullen gaan zoals de talloze „re volutionaire comlté's" die Jacht ma ken op oude sjah-aanhangers en ho mofielen, die zeer snel „berecht" wor den door „revolutionaire rechtban ken" en al even snel worden doodge schoten door „revolutionaire islamiti sche vuurpelotons". Groepjes mannen trokken gisteren door de straten van Teheran en waar schuwden de vrouwen dat ze mogen kiezen tussen „de sluier of een pak slaag". Tenslotte is er gisteren een nieuw ministerie in het leven geroe pen, dat moet nagaan of de mensen zich wel gedragen overeenkomstig de islamitische voorschriften. Zwak Intussen heeft de Iraanse vice-pre mier Amir Entezam ontkend dat de voorlopige regering van premier Ba zargan na de kritiek van Khomeini, van plan is af te treden. Khomeini vond woensdag dat deze regering, die hij zelf heeft aangesteld, zwak was en Een gewonde agent van de Franse oproerpolitie wordt weggebracht nadat hij door een sluipschutter in Longwy in het been is geraakt Geest van 1968 De regeringspartijen zijn onder de indruk geraakt van het massale pro test van de Franse arbeiders Sommi gen spreken al met enige huivering over de geest van mei 1968 toen de Vijfde Republiek door de studenten bijna te gronde werd gericht Van daar dat zowel oppositie als rege ringspartijen een wijziging willen van Barres keiharde beleid. De Glscard- aanhang houdt zich nog vrij rustig om de premier niet meteen al voor de voeten te lopen maar de gaullisten van Chirac beginnen gemene zaak te maken met Mitterrands socialisten en Marchais' communisten. De afge lopen week hebben deze drie partijen om een spoedzitting van het Franse parlement gevraagd maar Giscard en Barre hebben op geen enkele manier er blijk van gegeven daar voor te voelen. Wat dat betreft heeft de presi dent nog weinig veranderd aan de oude autoritaire gaulllistlsche keuze mogelijkheid: „Voor mij of voor de chaos". Van de linkse oppositie hoeft Gis card, en met hem Barre, zich voorlo pig weinig aan te trekken. De gaullis ten zijn een onzekerder factor. Chirac wil dat Ban-e zijn politiek in die zin wijzigt dat de regering beschermende maatregelen neemt voor de Franse Industrie en bovendien de teugels wat laat vieren op het loonfront, waar de premier de zaak heeft bevroren. Maar ondanks zijn rivaliteit met de president heeft Chirac gezegd nog niet zover te willen gaan dat hij de regering mede ten val brengt. De gaullistische leider vindt het nog te vroeg om het tot een breuk binnen de coalitie te laten aankomen. Dat kan pas ernstig worden overwogen als de campagne voor de presidentsverkie zingen van 1981 staat te beginnen. Uit deze weifelachtige houding van Chirac put Barre moed. Deze week heeft hij voor de tv verklaard onver droten met zijn politiek te zullen doorgaan omdat dat nu eenmaal het enige middel is. En als het parlement het daar niet mee eens is moet dat maar uit de stemmingen blijken. Dat Barres dagen als premier geteld zou den zijn. daar lacht de betrokkene om. „Ach iedere maand is er wel een gerucht over mijn begrafenis. Dan weer eens met dan weer eens zonder krans." Of zijn baas er net zo over denkt is echter zeer de vraag. Amerikaanse voorstellen voor een vredesregeling als „nog te bespre ken" en hij zei dat Egypte „tegen voorstellen" heeft opgesteld. Khalil ontkende dat Carter Sadat had voor gesteld om de VS de controle te laten uitvoeren over een Israëlische lucht machtbasis in de SinaL „Egypte zal nooit Amerikaanse bases in de Slnal aanvaarden noch Amerikaanse sol daten toelaten in dit gebied of elders in Egypte," aldus Khalil ■8adat en Carter hebben gisteravond hun eerste gespreksronde gehad. Bij aankomst in Cairo zei een functiona ris, die de Amerikaanse president be geleidde dat Carter „niet bijzonder optimistisch" is over de kansen om tot een overeenstemming te komen. CAIRO (Reuter, UPI, AFP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft zijn Amerikaanse collega Jimmy Carter er nog eens nadrukkelijk aan herinnerd dat hij zich in zal zetten voor de Palestijnse belangen. Sadat maakte zijn opmerkingen na de aankomst van Carter in Egypte. „Wij zijn vastbesloten onze Palestijn se broeders te helpen bij het verwe zenlijken van hun nationale rechten en het herwinnen van hun vrijheid. U zult kunnen vaststellen dat het Egyp tische volk oprecht streeft naar een Juiste en alomvattende vrede in dit gebied," aldus het Egyptische staats hoofd tegen de Amerikaanse presi dent De duidelijke welkomstwoorden noodzaakten Carter een nieuwe zin snede op te nemen in zijn van tevoren opgestelde antwoord. „President Sa dat en ik beloven nog eens plechtig dat wij de mensen hier, hen in Israë, de Palestijnen en de landen, die mo gelijk ook op voet van oorlog met elkaar verkeren en die van ons afhan kelijk zijn, niet zullen teleurstellen bij het verwezenlijken van hun diep ste verlangen naar vrede in dit ge bied," aldus de Amerikaanse presi dent. Vlak voordat Carter in Cairo landde omschreef de Egyptische premier Moestafa Khalil het jongste pakket PRAAG (Reuter) In de hoofdstad van Tsjechoslowaklje gaat een pam flet van hand tot hand waarin artike len zijn opgenomen over internatio nale zaken, zoals een stuk over paus Johannes Paulus n en vooraanstaan de Sowjet-dlssldenten. Het is getiteld Ctverec (Vierkant) en wordt geredi geerd door Jlri Dlenstbier, een toon aangevende Tsjechoslowaakse dissi dent en woordvoerder van de bewe ging „Charta 77". In het woord vooraf zegt hij dat hij met het blad is gekomen bij gebrek aan objectief commentaar in de offi ciële media waar het gaat om interna tionaal nieuws. Het blad bevat onder meer een kopie van een lntèrvlew van de Franse krant Le Monde met de Russische natuurkundige AnreJ Sa- charow, een analyse van een lezing over de westerse moraal die de Sow- JetschriJver Alexander SolzJenitsyn in 1978 heeft gehouden, de vertaling van de Inauguratierede van de nieu we paus. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat er geen tijdstip is vastgesteld waarop Carter naar de VS zal terugkeren en dat daarom Vance een soort pendel dienst tussen Cairo en Jeruzalem zal gaan draaien als de Amerikaanse pre sident nlet in redelijk tijdbestek tot een akkoord kan komen. President Assad van Syrië, een van de Arabische staten die zich fel ver zetten tegen een vredesregeling, heeft gisteren gezegd dat een verdrag nog niet de waarde zal hebben van het papier, waarop het is geschreven. „Ze mogen dan spoedig een verdrag teke nen en de wereld op de mouw spelden dat er vrede is maar de tijd zal leren dat het niets voorstelt." aldus Assad tot een Joelende menigte. Carter heeft gisteren een aantal Ara bische staatshoofden de verzekering gegeven dat de VS aan een alomvat tende regeling werken, waarin ook een rechtvaardige oplossing staat voor de Palestijnse kwestie. In de brief heeft Carter het doel van zijn reis uitgelegd. De Israëlische premier Menachem Begin heeft bij zijn terug keer uit de VS gezegd dat Carter het risico van een missie heeft durven nemen omdat de kansen voor een verdrag momenteel het best liggen. ak* nd< Wim Jansen .er» oor militaire regeringen van de drie zuidelijkste landen van Latijns- opfika (Argentinië, Uruguay en Chili) zorgvuldig bewaakte „veiligheid een nationale ontwikkeling" is volledig uit de hand gelopen. Zelfs grondbezitters en industriëlen in deze landen worden nu het itoffer van de door hen in het zadel geholpen militaire regeringen. Hugo Villar noemt de dictatuur in zijn land „uniek". Zo'n absolute alleenheerschappij als in Uruguay komt volgens hem nergens ter wereld voor. Niet alleen zijn alle bestuur lijke organisaties tot en met de gemeente besturen, overgenomen door de militairen, de pers aan banden gelegd en alle kandida ten van zowel linkse als rechtse partijen voor vijftien jaar uit hun rechten gezet, maar ook besteden de militairen zestig pro cent van het nationaal inkomen aan het onderdrukkingsapparaat. Na de machtsovername van 1973 werd de ene na de andere organisatie opgericht, met het doel Iedere stap van de nog geen drie miljoen inwoners van het land nauwkeurig vast te leggen. Villar heeft weinig landgeno ten die niet gemarteld zijn of een familielid kennen met wie dat niet gebeurd is. Dit enorme apparaat kost Uruguay zo veel geld, dat er maar weinig overblijft om de econo mie te steunen. Van de eens zo bloelende export is dan ook weinig meer over. Sinds 1971 is het leven twintig keer zo duur gin week buigt de commissie voor de bifn van de mens van de Verenigde zich in Genève weer over de schen- oöfc van de mensenrechten in deze drie He L Ondanks de „druk" van de Ameri- jee t president Carter is er weinig veran- een iet afgelopen Jaar. De commissie van )e 1 'enigde Naties heeft weer een lange bri«f'an trieste getuigenissen moeten aan- van vluchtelingen, ex-politieke ge- rillefcen en zelfs een 35-Jartge ex-officier loe^t Uruguayaanse luchtmacht, die bij rtelingen aanwezig is geweest. ian de getuigen deze week was dr. v^Villar uit Uruguay. Hij is de enige :e leider uit zijn land die uit de Joiftenis wist te blijver» en op tijd het >n ontvluchten Hij was directeur van ademisch ziekenhuis in Montevideo st de politiek ook in de (nu verboden) hd CNT actief. Na de machtsoverna- vocjzijn land, dat eens bekend stond als ist democratische van gehee' La- looimerlka. is hij naar Cuba gevlucht, i w een paar jaar woont hij in Spanje, rke h <c geworden. De lonen bleven daar ver bij achter. Villar: „Sinds 1971 is het reële sala ris met ruim zestig procent teruggelopen. Dat wil zeggen dat veel mensen, die het toen nog betrekkelijk goed hadden, nu ab soluut niet meer rond kunnen komen. Vroe ger waren we een welvarend land. nu is de volksgezondheid in gevaar doordat de men sen geen normaal voedsel meer kunnen kopen. Inflatiemoeras Villar vertelt dat de economische chaos in zijn land zo groot is. dat de nationale munt om de drie dagen devalueert. En daarmee hebben de militairen ook de laatste steun onder de bevolking verspeeld. De grote veeboeren, die enorme bedrijven hebben met duizenden koelen voor de export, zien door de enorme economische teruggang hun verdiensten in het moeras van de infla tie wegzinken. Met de industrie verloopt het net zo slecht. Hugo Villar: „In mijn land doet zich het unieke feit voor dat er een militaire dicta tuur zit, die van geen enkele bevolkings groep nog enige steun krijgt. De rijken, die eerst de militairen steunden om de door hen zo gevreesde sociale onrust in het land tegen te gaan, krijgen nu een broodje van eigen deeg. De militairen kunnen dat na tuurlijk niet lang volhouden. Ze zullen de economie snel moeten opvijzelen om de steun van de veeboeren en industriëlen te herwinnen, maar daar is weinig kans op. De enige andere mogelijkheid is herstel van de democratie." Villar meent dat ook berichten over interne strijd in het leger duiden op een snel eind aan de dictatuur. In een interview met Trouw drie Jaar geleden sprak Villar ook al de verwachting uit dat hij binnen korte tijd als vrij man weer naar zijn land kon reizen. De tussenliggende tijd heeft hij doorge bracht met het zoeken naar politieke steun voor de onderdrukten in Uruguay. Er is weinig twijfel over dat de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties na de getuigenissen van deze week tot de conclusie komt dat het met de men senrechten in Uruguay slecht gesteld is. Zelfmoord Ook over Chili en Argentinië is er weinig goeds gehoord in Genève. Na de wereld kampioenschappen voetbal vorig Jaar. toen de militairen tijdelijk ongekend vriendelijk optraden, is het aantal politieke moorden en verdwijningen groter dan ooit. Ook de martelingen gaan gewoon door. Gisteren vertelde de 24-jarige Patricia Perez in Genè ve dat zij verschillende malen had gepro beerd zelfmoord te plegen, toen ze gevan gen zat in de Mar Del Plata-gevangenis in Argentinië. ZU kon vanuit haar cel de schreeuwen van haar broer tijdens de mar telingen horen Nadat ze in Januari van dit Jaar was vrijgelaten heeft ze niets meer van hem gehoord. Volgens het Argentijnse co mité voor de rechten van de mens zijn er sinds 1976 twintig- tot dertigduizend men sen in dat land verdwenen. Zwangere vrouwen moeten in de gevange nissen van Uruguay uren lang met een kap over hun hoofd in een koude cel staan, bij wijze van marteling. Hun lichamen zitten vol blocdplekken, veroorzaakt door stok slagen. Deze foto werd door een soldaat uit een gevangenis van Uruguay gesmokkeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7