lbeda beperkt subsidie oor vervroegd uittreden 'De nieuwe kleren van keizer Wiegel' Luns ileen steun voor noorden en Limburg ^Burgemeesters ^noeten kievitsei liet aannemen' *jnbudsteam stadsvernieuwing bezorgd ernieuwen huurwoningen )mt nu ook in de knel' Rechtstreekse leden CDA bezorgd over mogelijk uitstel fusie Maatregelen om vraag naar olie te beperken Z'~v - jHj Hfhfli F' *?W 'p ÊJm/fv Appel voor vertrek naar Libanon Vonkenregen oorzaak van brand Tivoli Kritiek op wetsontwerp bestuurlijke reorganisatie Regering mag risico's nemen bij gaslevering „Op de hoogte van crisisplannen van de Navo" 'Alle flats geschikt voor gehandicapte' UDAG 9 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze sociaal-economische redactie N HAAG Minister Albeda (sociale zaken) wil alleen nog sidie geven voor nieuwe regelingen van „vervroegde uittre de voor zover het gaat om oudere werknemers in het di rden van het land of Zuid-Limburg. Er zijn elf aanvragen r subsidie, ingediend door werkgevers en vakbonden in i aaide bedrijfstakken. Al die aanvragen zullen worden wezen, omdat ze gaan over regelingen voor vervroegde alfreding in het hele land. denkt hierbij aan een regeling om in die regio's de oudere werknemers nog een jaar eerder vervroegd te laten ophouden met werken dan ln de rest van het land. Zowel werkgevers als vakbeweging in de betrokken regio's hebben grote bezwaren tegen dit plan. Maar Albeda zei gisteren niette min te denken dat er mogelijkheden zijn. ds ster Albeda deelde dit gisteren in de Tweede Kamer in ant- d op vragen van het PvdA-Ka- id Van der Doel. Er is 150 miljoen tl» beschikbaar voor maatrege len subsidie om het aanbod van nii nemers te verminderen. Ook idies voor vervroegde uittreding en uit deze pot. Dit betreft al ide verplichtingen voor steun e experimenten met vervroegde er< eding in de bouw. de havens, de Tl al en bij Hoogovens, or .'"ite bezwaren nog 30 miljoen gulden over. die wil Albeda alleen besteden )t noorden en Zuid-Limburg. Hij (ANP) De Nederland vereniging tot bescherming j., an vogels heeft een beroep edaan op alle Nederlandse jrgemeesters een eventuele j inbieding van het eerste kie- «jkei in de gemeente te weige- i. Directie en bestuur van de reniging zeggen dit in een ief aan de burgemeesters. Ze Jijzen daarin op de moeilijke tuatie van de weidevogels. r is alle aanleiding het rapen an kievitseieren te staken, al- - us de voorzitter van de vereni- ing. prof. dr. H. Klomp. )e Nederlandse vereniging tot escherming van vogels be- lat dit jaar tachtig jaar. Zij CÉeeft 1979 uitgeroepen tot wei- evogeljaar. In de maand okto- !er zal in Ede een symposium 'er weidevogels worden ge- >uden. De vogelbescherming ijst er nog eens op dat het in Ie bedoeling van het ministerie F- fen CRM ligt te komen tot een leBferbod op de handel in kievits- in^iister Wiegel (binenlandse n) vindt dat burgemees- en commissarissen der ko- Jangin zelf maar moeten uitma- „Jjen of zij al dan niet de eerste ivitseieren in ontvangst wil- i nemen. De Stichting kri- ch faunabeheer had de be windsman gevraagd de be- d: tuurders te adviseren dit ge- ruik af te schaffen. Maar in en brief antwoordt Wiegel dat ij vindt dat deze mensen dat fjj ïlf wel kunnen uitmaken. 3k dir onze parlementsredactie 'tiftl HAAG Naast het verbeteren van het particulier eigen iingbezit, dreigt ook de revovatie van woningwetwoningen idkope huurwoningen) in de problemen te geraken, als Dig van nieuwe subsidieregels van het ministerie van ne ishuisvesting. De bedoeling van vervroegde uittre ding is dat de achtergelaten arbeids plaatsen worden ingenomen door an deren. bij voorkeur werklozen. Dat werkt alleen in regio's met een over schot aan werknemers op de arbeids markt. zo motiveerde Albeda zijn standpunt. Hij wees erop dat de ver vroegde uittreding in de bouw heeft geleid tot vergroting van de proble men op de arbeidsmarkt in bepaalde delen van het land. De werkgevers kunnen de vrijgekomen arbeidsplaat sen niet bezet krijgen. Deeltijdarbeid Albeda deelde verder mee dat er een regeling in de maak is ter bevordering van deeltijdarbeid (gedeeltelijke of halve banen). Voorts worden allerlei subsidieregelingen aangepast zodat ook deeltijdbanen eronder komen te vallen. Albeda sprak zich uit tegen overscha keling op vijf-ploegendiensten als daarbij niet wordt vastgehouden aan de 40-urige werkweek. Wordt tegelijk de werkweek verkort, dan ontstaat stijging van arbeidskosten en uitstra ling naar andere bedrijven en secto ren. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) zal binnenkort het regerings standpunt bekendmaken Inzake vijf ploegendiensten onder handhaving van de 40-urenweek, aldus Albeda. i, W IMI'M tkW® vi.mi, ilwin emeente Groningen heeft alleen [kreet geuit waaruit blijkt dat zij erbetering van woningwetwonin- voor dit jaar wel kunnen verge- Het Landelijk Ombudsteam D^svernieuwing (LOS) heeft giste- een spoedoverleg met minister ■rts van Blokland zijn bezorgd- over de zaak geuit. ministerie zou van plan zijn om jrovincie een vast bedrag te be en aan het opknappen van wo- 'etwoningen Daarbij zou onvol- ide rekening gehouden zijn met enstijgingen die het verbeteren oude woningen duur maken. Als otfcg daarvan kunnen veel minder ngen worden opgeknapt, zo t uit mededelingen van de ge- ite Groningen, die daarover is tormeerd door de provincie. Mi- r Beelaerts heeft, zo zegt het ontkend dat er sprake zou zijn een maatregel die per provincie lts een vast budget toestaat. un^LOS zegt over gegevens te be- ';en waaruit blijkt dat ook in provincies de situatie zorge- Het ombudsteam vreest, dat opknappen moeilijker meer woningen zullen worden l9£opt Volgens het LOS is er welis- niet bezuinigd op posten voor ivernieuwing maar het feit dat hpdoende rekening wordt gehou- met kostenstijgingen betekent in niet anders »te beurt laar moeten achttienduizend wo- fetwoningen een grote beurt j en Zevenduizend daarvan date- van voor de oorlog. De bedragen het ministerie daarvoor wil uit- j? ken zijn: voor vooroorlogse wo- ir en 54 000 gulden en voor naoor- woningen 25.000 gulden Vol- ^gemeenten en het LOS is echter luw een bedrag nodig van zestig- end gulden alvorens een woning aan te stellen eisen kan voldoen Een renovatie in beperkte vorm zou huurders die het opknappen via een huurverhoging moeten betalen af schrikken Omstreeks 3500 aanvragen tot verbe tering van woningwetwoningen uit 1978 moeten dit jaar worden wegge werkt. wat de mogelijkheden om dit jaar nog renovatieporjecten uit te voeren extra belemmert. BREDA Als de fusie-datum van het CDA wordt uitgesteld tot na 1 juni 1980. is het absoluut noodzake lijk dat de positie van de rechtstreek se leden in het CDA wordt verbeterd. Dit is de mening van de twaalf verte genwoordigers van de rechtstreekse leden in het algemeen bestuur van het CDA Zij hebben zich de afgelopen dagen beraden over de vraag wat hun te doen staat nu de fusie uitgesteld dreigt te worden als gevolg van de AR-partiJraad van vorige week zater dag. Zij hebben daarbij tevens reke ning gehouden met de signalen van onrust en gevoelens van onvrede die leven onder de ruim 28.000 rechts- streekse leden van het CDA Omdat de rechtstreekse leden geen eigen organisatorisch verband ken nen (en dat ook niet wensen), hebben zij binnen het CDA geen plaats die gelijkwaardig is met die van KVP. ARP en CHU-leden. Voor hen is die fusiedatum daarom van extra groot belang, omdat van die dag af de rechtstreekse leden gelijkwaardig binnen het CDA kunnen functione ren. Overigens zullen enkele afspra ken over de fusie tot gevolg hebben dat de rechtstreekse leden ook na de fusiedatum nog enige tijd achterge steld zullen zijn. Besloten is de problematiek aan de orde te stellen in een vergadering van de 140 rechtstreekse leden in het CDA-congres. die, onder leiding van CDA-vooraitter Steenkamp op don derdag 22 maart in Utrecht zal wor den gehouden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aarden- ne (economische zaken) heeft binnen enkele weken een pakket maatrege len gereed om de vraag naar olie te beperken. Daarmee komt Nederland internationale afspraken na om te streven naar beperking van het olie- verbruik met vijf procent. Vrijwillig heid is daarbij het uitgangspunt. Als de maatregelen echter de gewenste uitwerking missen, zal dwang nodig zijn. zei de minister gisteravond in de Tweede Kamer Ter voorbereiding van maatregelen is de ambtelijke ..ollecrisiswerkgroep" nieuw leven ingeblazen. Directe aan leiding is de stopzetting van olleleve- ranties door Iran. Van Aardenne vindt het niet nodig om oliemaatschappijn te allen tijde te kunnen verplichten met informatie over hun voorraden voor de draad te komen. De socialist Van der Hek had daarom gevraagd in het debat over de Wet uitvoering internationaal energieprogramma. Die wet zal de regering de mogelijkheid geven om. in penibele situaties, „bindende aan wijzingen" te geven voor de verdeling van de beschikbare olie. Ook kan de regering dan de bestaande distribu- tiewet toepassen, zelfs als ons land niet zelf door stopzetting van de olie- aanvoer wordt getroffen. In de derde plaats legt de wet oliemaatschappij en een informatieplicht op. Van Aardenne wil in eerste aanleg informatie inwinnen op basis van vrijwillige medewerking. „Als de be drijven niet loyaal willen meewerken, kunnen zij uiteindelijk toch toe ver plicht worden", hield Van Aardenne het PvdA-Kamerlid Van der Hek voor. De minster deelde niet het wan trouwen van het Kamerid jegens de oliemaatschappijen. Van Aardenne was zeer huiverig voor het doorspelen van bedrijfsgegevens naar de Tweede Kamer B -• Appel in Zuidlaren van de soldaten, die morgen naar Liba non zullen vertrek ken. Enkele kregen tijdens dit appel gis teren onderscheidin gen. Op de foto deelt majoor Lensink lin tjes uit aan de groepscomman danten. Een mars door Zuid laren als een groet aan de bevolking be sloot het afscheid. Hierbij liep het mas- cotte-paardje voor op, terwijl bewoners spandoeken toonden, waarop teksten als: „Veel sterkte in Li banon." Veertien van de 700 Libanongan- gers waren te laat op appel omdat zij in te genstelling tot vroe ger niet met de auto terug kwamen (die ze thuis hadden laten staan met het oog op het vertrek naar Li banon) maar met het openbaar vervoer. Een soldaat had zich ziek gemeld, maar zal morgen weer ver schijnen, terwijl van vier anderen, die niet kwamen opdagen, gisteren de uitslag van de medische con trole nog niet bekend was. Vervolg van pagina 1 De brief die Van Agt over de kwestie- Luns aan de Kamer had geschreven en zijn toelichting daarop, vonden geen genade in de ogen van met name de oppositie. Den Uyl zei dat de wijze waarop het kabinet de zaak-Luns heeft aangepakt, ernstige schade heeft aangericht „De secretaris-generaal van de Navo is in opspraak gekomen. Kennisne ming van de internationale pers leert dat niet alleen de positie van de heer Luns. maar evenzeer het aanzien van ons land is beschadigd", zei hij De PvdA-fractieleider vond dat de rege ring in deze zaak in gebreke is geble ven door niet meteen na het bekend worden van de feiten contact op te nemen met mr Luns en hem ophelde ring te vragen. De regering kon op de vingers uitre kenen dat er een beroering wekkende publikatie zou komen, maar zij heeft dat op geen enkele wijze opgevangen, aldus Den Uyl. Hij vond dat de rege ring zelf de gegevens openbaar had moeten maken. Den Uyl zei verder dat als zou blijken dat Luns over zijn NSB-lidmaatschap niet de waarheid had gezegd, hij diende te gaan Vervreemd Overigens verwees het PvdA-Kamer lid nog naar een tv-uitzending van Tros-Aktua, waarin Luns o m. gespro ken heeft van de „bijna fanatieke wil om alles wat niet links is. af te bre ken". Hij doelde daarbij op degenen die vraagtekens zetten bij zijn verkla ringen over het NSB-lidmaatschap. Den Uyl over dit soort uitspraken: ..Zij demonstreren hoezeer hij van de maatschappelijke werkelijheid ver vreemd is geraakt en tonen aan hoe zeer een beëindiging van zijn functie gewenst is". CDA-fractieleider Lubbers keurde het NSB-lidmaatschap van Luns af. daarbij in herinnering roepend dat de katholieken al in 1934 duidelijk stel ling namen tegen fascistische organi saties. Met WD-fractieleider Riet kerk vroeg hij verder om een spoedi ge herziening van de reglementen van het RIOD. zodat duidelijk wordt waar de bevoegdheden en verant woordelijkheden liggen in gevallen als de zaak Luns. Premier Van Agt zegde toe na terugkeer van minister Pais (onderwijs) de eerste verant woordelijke bewindsman voor het RIOD uit China aan een herziening te zullen gaan werken UTRECHT (ANP) De brand, die woensdagavond het voormalige Utrechtse muziekgebouw Tivoli vol ledig in de as legde, is vermoedelijk ontstaan tijdens sloop van de auto matische blusinstallatie. Volgens on dercommandant ing. J van der Wolff van de Utrechtse brandweer is bij dat slopen mogelijk een vonkenregen ontstaan, die aanvankelijk slechts een binnenbrand veroorzaakte, waar na de vlammen binnen enkele minu ten uit het dak sloegen Aan het bluswerk, dat ook na het bedwingen van de vuurzee nog tot diep in de nacht voortduurde, namen tien brandweervoertuigen deel De drie Marokkaanse werknemers van het sloopbedrijf, die na de brand spoorloos waren verdwenen, hebben zich bij de politie gemeld. Over de grootte van de financiële schade was gisteren nog niets bekend. De ge meente had het Tivoli inmiddels overgedragen aan het sloopbedrijf Van een onzer verslaggevers 's-HERTOGENBOSCH Minister Wiegel heeft het gisteren in Den Bosch laten afweten. Er waren daar meer dan vierhonderd provinciale, gewest- en gemeentebestuurders in het Provinciehuis bijeengekomen om alle voor- en nadelen van de reorganisatie van het binnenlands bestuur nog eens op een rijtje gezet te zien. Omdat zij niet verwachtten dat de vijf sprekers het onver deeld met het op het ogenblik in discussie zijnde wetsont werp eens zouden, hadden zij nu juist uit zijn mond graag willen horen, wat de eigenlij ke argumenten zijn om Ne derland in zeventien provin cies te verdelen Niemand nog staat namelijk zijn uitgangspunten helder voor ogen De minister was verhinderd De bestuurlijke reorganisatie op zichzelf werd door enkele sprekers even goed wel verdedigd. Niet ech ter door de commissaris der Koningin in Noord-Holland, drs R J de Wit. die men wat wonderlijk verzocht had in plaats van de minister te spreken, terwijl hij een te genstander is van diens plannen Drs. De Wit is eerder geneigd aan grotere dan aan kleinere provincies te denken en vindt dat regering en parlement het angstsyndroom over de vier de bestuurslaag maar moeten zien kwijt te raken om de gewestvórming haar kans te hergeven De minister liet zich dus een schone kans ont gaan om juist in een provin cie waarin de gewestvorming het verst gevorderd is, en die. in het algemeen gesproken, dan ook niet in mini-provin cies wenst te worden stuk ge hakt. duidelijk te maken op welke motieven zijn wetsont werp steunt. Achterdeur Het PvdA-Kamerlid mr. P R Stoffelen ging in zijn inlei ding zover om te betwijfelen of die motieven er wel zijn. Hij had het over 'de nieuwe kleren van keizer Wiegel' en bedoelde daarmee dat de door hem voorgestelde reor ganisatie in het geheel niets betekent. Zij biedt geen op lossing voor de regionale be- stuursproblematiek. zij zou met de door hem „hulpstruc turen" genoemde regelingen de vierde bestuurslaag (de ge westen dus) door de achter deur toch laten binnenkomen en zij zal de decentralisatie van de rijkstaken eerder te genhouden dan bevorderen En dat is ook volgens de commissaris van Oelderland, mr. W J. Geertsema, die pro vinciale schaalverkleining niet. maar reorganisatie van de bestuurlijke taken wel de gelijk ziet zitten het eerst nodige. Mr. Geertsema be trok daarbij tegelijkertijd de noodzaak een actief herinde- lingsbeleid te voeren voor de gemeenten. De Brabantse ge deputeerde J A van Oraafei- land verbond daar op zijn beurt de dringende eis aan dat het op gang zijnde proces van bundeling van interge meentelijke samenwerkings verbanden verder wordt be vorderd Verkleining van de provincies vond ook hij zeer ongewenst Dr G L van Eisen, samen steller van het CDA-rapport „Op het goede spoor", con stateerde onder meer dat de uiteenlopende opvattingen van het vorige en het huidige kabinet over aantal en groot te van de provincies nieuwe stijl en de taakverdeling tus sen provincies en gemeenten doen twijfelen aan de solidi teit van het nu gepresenteer de model. Illusie De voorzitter van het stads gewest 's-Hertogenbosch, mr B L. A. van Zwieten, had in zijn openingswoord geconsta teerd dat bestuurlijke reorga nlsatie een proces dient te zijn, Het geloof dat een eind- model voor langere tijd de perfecte oplossing zal bieden, vond hij een Illusie Dat is dan misschien waar. aldus mr Stoffelen weer. we moe ten weten, waar we aan toe zijn. We kunnen niet door gaan om aan de al meters hoge literatuur over de be stuurlijke reorganisatie elk jaar een paar decimeters toe te voegen, voor iedere oplos sing een probleem te vinden en verder maar door te suk kelen Het gaat niet om een ver schuiving van territoriale grenzen, maar om een ver schuiving van de macht van het rijk naar beneden Om te voorkomen dat we afglijden naar een ambtenarenstaat omdat de bewindslieden het complexe geheel niet meer overizien, moet die macht, politiek beïnvloedbaar door de burger, duidelijk in de be stuurslaag tussen rijk en ge meenten komen te liggen Dat hoeft niet zo ingewikkeld en verwarrend te zijn Van onze parlementsredactie DEN HAAG De financiële risico's, die de regering wil nemen om de levering van vloeibaar aardgas (LNG) uit Algerije veilig te stellen, kunnen genade vinden in de ogen van de Tweede Kamer Dat bleek gisteravond in een kort debat over de brief, waarin minister Van Aardenne «economische zaken) melding maakt over de financierings problemen van de Algerijnse gasleve rancier. het staatsbedrijf Sonatrach Woordvoerder Lansink van de groot ste regeringspartij (CDA) vond wel dat de overheid zich in een „hachelijk financieel avontuur" heeft gestort CDA en WD menen niettemin dat de overheid garanties moet geven als Nederlandse banken Sonatrach kre dieten willen verstrekkea Het Alge rijnse bedrijf zoekt in Nederland en Duitsland naar financiers voor het kostbare LNO-Rroject De normale situatie is dat de over heid kredieten alleen dan herverze kerd, als er voordelen aan vastzitten voor de Nederlandse export Dat is hier niet het geval, hield PvdA woordvoerder mevrouw Epema de minister voor Van Aardenne betoog de echter, dat de regering met de beloofde garanties binnen de regels blijft Hij ontkende ook. dat de over heid wel erg zware risico's op zich neemt „Er zijn niet meer risico's aan verbonden dan bij de garanties voor exportkredienten Zulke risico's ne men we dagelijks op ons", aldus de bewindsman WD-woordvoerder Bolkestein kwóm met de suggestie om Nederhorst-be- drijven in te schakelen bij de bouw van de Installaties die nodig zijn voor de verwerking van het gas Mevrouw Lambers <D'66) vond dat Nederland niet „tot elke prijs" moet vasthouden aan het contract met Algerije, maar ook moet onderhandelen met andere gasleveranciers zoals de Sowjet-Unie en Noorwegen. Minister Van Aarden ne wil zondermeer vasthouden aan het Algerijns contract, „maar natuur lijk praten we ook met anderen, we gaan niet voor één anker liggen Overgelopen Lorenzen: OOST-BERLIJN (Reuter) De veer tigjarige Navo-medewerkster Ursel Lorenzen, die begin deze week is over gelopen naar de DDR. zei gister avond in een televisie-interview in Oost-Berlijn dat zij op de hoogte is van details van de crisis-plannen van de Navo. Toen de Interviewer haar vroeg of zij kennis droeg van de uiterst geheime plannen van de Navo in geval van dreigend militair conflict tussen Oost en West, antwoordde zij: „Natuur lijk." Ursel Lorenzen vertelde dat zij als medewerkster van het directoraat operaties in Brussel altijd betrokken was bij de voorbereiding en uitvoe ring van alle jaarlijkse Navo-oefenin- gen De overlopen Navo-medewerk ster is van Duitse nationaliteit en wekte al twaalf jaar bij de Navo UTRECHT (ANP) Elk nieuw flat gebouw in Zweden moet toegankelijk zijn voor mensen in rolstoelen. On derzoekers daar hebben uitgerekend dat bijna elke willekeurige flat met een levensduur van vijftig jaar ooit door een invalide zal worden be woond, zij het niet noodzakelijk door iemand in een rolstoel. Maar afgezien daarvan, aldus de Zweed Brattgaord op het internationale symposium over revalidatie in Utrecht, een inva lide moet ook bij een niet-gehandi- capte op bezoek kunnen gaan Van daar onder andere minimum eisen voor de afmetingen van keuken en badkamer Brattgaord toonde zich enthousiast over de toepassing van elektronica en nieuwe materialen in technische hulpmiddelen voor invaliden. Hij noemde de tv-telefoon. de tekst-tele foon, de rolstoel die met stemgeluid kan worden bestuurd en de van kunststof gemaakte heup- en kniege wrichten Terughoudender was prof Stas&en uit Delft, die het vooral over kunstar men had. Die zouden bijna helemaal ..geautomatiseerd" kunnen worden, maar het is de vraag of de patiënt zo'n prothese nog wel als onderdeel van zijn of haar lijf kan ervaren Stas sen ziet meer in de verbetering van de conventionele prothese, die de pa tient zelf beweegt en die geen energie bron buiten het lichaam nodig heeft En daar was nog best wat aan te verbeteren Het niveau van de tech nologie in de revalidatie, aldus Stas- sen, blijft ver achter bij wat er moge lijk zou zijn „Als er een van de twee uitbreekt, redt u me dan?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3