ijlstra tegen aardedaling n de gulden Geen nader onderzoek verleden Luns nodig Beter Kiesuwkacb ranse arbeiders aags met politie Vanden Boeynants loopt ook vast Zingmee met Veronica! arm welkom voor Carter 2 tlm11 maart Belastingvrij winkelen blijft «Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Af en toe een bui schoenen in 4 breedtematen ook damessandalen ibinet denkt over devaluatie Tweede Kamer vei werpt motie Den Uyl [entes üreigen ivelijksgeluk' Zestig Vietnamese vluchtelingen naar Bennekom Britse Times mogelijk in april terug Trouw Altijd bescheiden gebleven I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging: TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR 10791 - VRIJDAG 9 MAART 1979 HET WEER Van lijd tot tijd regen Zuidwesten wind. aan de kust toenemend m kracht tot stormachtig. Maximum-temperaturen omstreeks zeven graden Celsius. Morgen en overmorgen Buien afgewisseld door opklaringen Middagtemperaturen omstreeks zeven graden Morgen zon op 07 08 maan op 15 16 zon onder 18 34 maan onder 05.31 K SMAl «OHMAAl K Shoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21, Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 LOSSE NUMMERS 60 CENT onze sociaal-economische redactie iHAAG In het kabinet wordt erover gedacht de waarde pe gulden ten opzichte van buitenlandse valuta te laten en. Dat zou de concurrentiepositie van Nederlandse jjven ten opzichte van produkten van het buitenland eteren. President Zijlstra van de Nederlandsche Bank zou [echter tegenover het kabinet resoluut tegen een dergelij- plitiek van devaluatie hebben gekeerd. ■elopen jaren is de waarde van langs die weg nog zoveel mogelijk te Iden sterk opgelopen. Dat hing redden van de concurrentiepositie. pmen met de forse overschot- j> de betallingsbalans. De duur- julden maakt Nederlandse pro- ii duurder ten opzichte van bui- Het Nederlandse produkt {daardoor de laatste jaren ter- |rloren, zowel op de buitenland- i als ook in het binnenland, ngevoerde produkten het pro lan eigen bodem uit de markt iardestijging van de gulden is steeds beschouwd als een Jijnsel dat aanvaard moest wor- werd een beleid tegenover gericht op intoming van de alandse kostenstijging, om De lonen moesten worden gematigd, en het ombuigingsbeleid „Bestek '81" moet ruimte geven om de sociale las ten en belastingen voor het bedrijfs leven te verlichten. De winst die via de bezuinigingspoli- tiek werd geboekt, vloeide aan de andere kant echter goeddeels weer weg door de steeds duurder wordende gulden. Wij proberen met moeite de dubbeltjes met bezuinigingen bij el kaar te zoeken, maar achter onze rug vallen nieuwe gaten van guldens, al dus een bij de uitvoering van bestek '81 nauw betrokken politicus. Een beschouwing staat op de pa gina economie. PAGINA 2: Ds Nijssen: proces van kerkscheiding gaat door PAGINA 3: Appel voor Libanon PAGINA 4: Onderwijstelevisie over de justitie PAGINA 5: Moeten woorden als 'Jodenneus' uit woordenboek? PAGINA 7: Massaal protest Iraanse vrouwen PAGINA PODIUM: De twaalf stellingen van Joep de Bóer Ping pongspel over mensenrechten PAGINA ECONOMIE: Shell verdiende 20 procent minder Lmerikaanse president Jimmy Carter is gisteren bij het begin van zijn bezoek aan het len-Oosten in de Egyptische hoofdstad Cairo warm verwelkomd door een enthousiaste igte. Carter (links) beantwoordt samen met Sadat de toejuichingen. Meer nieuws op na 7. ;IJS (Reuter, AFP) Arbeiders, die hun baan in de lindustie bedreigd zien hebben in het noorden van ikrijk gisteren opnieuw hevige gevechten geleverd met van de oproerpolitie. ilitie wierp traangasgranaten en ommen in een poging een me- van tweeduizend protesterende Int. watersporttentoonstelling zo, heeft meneer nacht- it arbeiders uiteen te drijven. De ge vechten waren niet zo heftg als die van gisternacht toen in de nauwe straten van de stad Denain bij de kloppartij dertig arbeiders gewond raakten. Onder de agenten vielen door een schietpartij zeker zeven ge wonden. De regering had de gevechten in De nain al enkele weken gevreesd. De arbeiders hadden blokkades aange legd en toevoerwegen naar de stad versperd In Parijs hadden leiders van de Franse vakbeweging gisteren besprekingen met de minister voor arbeidszaken Robert Boulin. Bouiin heeft vervroegde pensionering aange boden en een stapsgewijs ontslag voor de 21.000 man, die moeten af vloeien omdat de effecten zo gering mogelijk te maken. Eén van de Fran se staalfabrieken Usir.or heeft een gebaar gemaakt door alle ontslagen op te schorten tot de onderhandelin gen met de vakbeweging zijn afge sloten. Tegenstanders van de Franse presi dent Giscard d'Estaing hebben hefti ge kritiek geleverd op zijn besluit een voorgenomen bezoek aan Roemenië door te laten gaan ondanks de az- beidsonlust Volgens hen is Giscard „op de vlucht" voor de werkelijkheid. Een beschouwing staal op pag. 7 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil geen nader onder zoek naar het NSB-lidmaat- schap van NAVO-secretaris mr Joseph Luns noch naar de verklaringen die hij daarovei heeft afgelegd. Met 62 tegen 50 stemmen verwierp de Ka mer gisteren een motie van PvdA-fractieleider Den Uyl, die om een dergelijk onder zoek had gevraagd. Tijdens het Kamerdebat verklaarde premier Van Agt een nader onder zoek ongewenst te vinden. Ook als daaruit zou blijken dat mr Luns niet de waarheid heeft gesproken, zal de regering daar geen gevolgen aan ver binden voor de functie van de NAVO- secretaris, betoogde de premier. Hij vond daarin geen bijval in de Kamer. Den Uyl noemde de redene ring van Van Agt „ontstellend" en ook CDA-fractieleider Lubbers sprak de premier tegen. Hij vond dat als Luns onjuiste verklaringen heeft af gelegd over zijn NSB-lidmaatschap, dit gevolgen moeten hebben voor zijn functie. Geloofwaardigheid Het Kamerdebat spitste zich toe op de geloofwaardigheid van Luns' ver klaringen door een brief die de NA VO-secretaris inderhaast had ge schreven aan premier Van Agt. In deze brief, die gisteren was bin nengekomen, bevestigt Luns dat hij door een van zijn broers (H. F. B. Luns, red.) in 1933 is aangemeld bij de NSB. „Een van mijn broers heeft mij laten weten, dat hij bil933 of 1934 lid geworden l> van d? NSB en mij te zelfde r üjd *oor die partij heeft opge geven Alsmede dat hij. toen hem dui delijk 'was geworden dat ik voor die partij niet voelde, mijn lidmaatschap heeft opgezegd," schrijft Luns. De brief wekte gisteren grote twijfel in de Kamer. „Hoe kan zijn broer die in die periode van drie jaar (1933 tot 1936, red.) al die tijd in hetzelfde huis heeft gewoond, pas in 1936 tot de conclusie komen dat Luns niet voor de NSB voelde?" vroegen enkele Ka merleden. Mistige situatie Gezien de eerdere verklaringen die Luns heeft afgelegd en de vele vragen die ook na het Kamerdebat onbeant woord waren gebleven, vond Den Uyl dat er een mistige situatie was ont staan. Hij wilde dat de regering op heldering zou verschaffen aan de hand van een nader onderzoek. .An ders is de regering medeschuldig aan de totale verwarring die nu is ont staan en aan het voortduren van de geloofwaardigheidscrisis rondom Luns", aldus Den Uyl. CDA-fractieleider Lubbers bekriti seerde de „orakeltaal" van Luns vori ge week maar voelde niets voor een onderzoek. „Het zou niet juist zijn als een onderzoek zou gaan over de vraag of Luns al of niet de waarheid heeft gesproken", zei hij. Lubbers werd ver- De fractieleiders Lubbers (CDA) en Den Uyl (PvdA) in gesprek tijdens het debat over de zaak-Luns in de Tweede Kamer. Rechts: premier Van Agt achter de regeringstafel. volgens aangevallen door Den Uyl. Als de CDA-fractieleider aan de ene kant wel gevolgen wilde verbinden aan eventuele onwaarheden die Luns gebezigd zou hebben, maar dat aan de andere kant niet wilde toetsen door middel van een onderzoek, dan is zo'n uitspraak hol, vond Den Uyl. Premier Van Agt zei in zijn antwoord op vele Kamervragen dat hij de te genstrijdigheid van de verklaringen die Luns heeft afgelegd, niet kon in zien. „Als we als uitgangspunt nemen dat de heer Luns er niet van op de hoogte was dat hij was ingeschreven als lid van de NSB. dan zie ik niet dat andere verklaringen van hem daar mee in tegenspraak zouden zijn. Zo lang het tegendeel niet is bewezen, gelooft de regering de heer Luns op zijn woord", aldus de premier. Heilloos Van Agt wilde niet ingaan op een verzoek van enkele kleine partijen een algeheel onderaoek te laten in stellen naar gegevens van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie over personen die nu een belangrijke en kwetsbare functie vervullen. „Dat is heilloos", vond de premier. BRUSSEL (ANP) De politieke situ atie in België is gisteravond volsrekt uitzichtloos geworden. Regeringsfor mateur Paul vanden Boeynants is namelijk op zijn beurt niet geslaagd in het vormen van een regering. Van den Boeynants, premer van de demis sionaire regering en in die regering tevens minister van defensie, was maandag aan het werk gegaan met het voornemen een regering te vor men van Waalse en Vlaamse christen democraten. Vlaamse en Waalse soci alisten. de Vlaamse volksunie en de Brusselse taaipartij FDF (democra tisch front van Franstaligen). dezelf de coalitie als die van de demissionai re regering Hij had toen plan op zak dat (Je scherpe kantjes wilde afslijpen van het zogeheten Egmont-pact, de vorig jaar tussen Waalse en Vlaamse partij voorzitters overeengekomen plannen voor de Belgische staatshervorming. Dat Egmont-pact stuitte op zoveel tegenstand bij de Vlaamse achterban dat er in oktober een regeringscrisis over ontstond. ADVERTENTIE Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5.- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bus naar RAI (met tijdens avonduren) AMSTERDAM rai Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een groep van onge veer zestig Vietnamese vluchtelingen zal na 21 maart worden opgevangen in het vroegere hotel Nederveluwe in Bennekom. De groep moet nog in Nederland aankomen. Het ministerie van CRM heeft al een contract afge sloten met de leiding van Nedervelu we. Na de opvangperiode worden de vluchtelingen verspreid over het hele land. De Nederlandse ambassade in Viet nam werkt op het ogenblik aan een lijst van vluchtelingen, die naar Ne derland zullen komen. De groep wordt begeleid door een tolk en een maatschappelijk werker. Vervolg op pag. 3, kol. 4 Ons commentaar staat op pag. 5 LONDEN (Reuter. UPI) Het oudste en meest roemruchte Britse dagblad, de Times, zal waarschijnlijk binnen kort weer verschijnen De directie maakte gisteren bekend dat men van plan is op 17 april de publicatie te hervatten. Sinds 30 november vorig jaar is het blad niet verschenen. Vertegenwoordigers van de directie en de betrokken bonden zijn het gis teren eens geworden over een com promisvoorstel dat onderhandelin gen tussen beide partijen weer moge lijk maakt. Het voorstel, waarvan de inhoud niet bekend werd gemaakt, moet nog worden goedgekeurd door de leiding van de vijf betrokken bon den en de raad van bestuur van het concern dat de Times uitgaf. Vandaag zullen nog wel 1400 perso neelsleden worden ontslagen Van de oorspronkelijke 4250 werknemers zul len er dan nog 1100 in dienst zijn. Dat zijn over het algemeen leidinggeven de functionarissen en journalisten Het conflict ontstond toen de directie plannen bekend maakte over te gaan op nieuwe technieken waarbij com puters ingeschakeld zouden worden. De bonden reageerden met stakin gen. Tenslotte stelde de directie het ultimatum dat de produktie op 30 november voor onbepaalde tijd zou worden gestaakt, als er geen garan ties zouden worden gegeven tegen nieuwe stakingen. De voornaamste bond weigerde onder druk van een dergelijk ultimatum te onderhan delen Panlies voor jou en sokken voor pa! Kwaliteit dal kun je zier en goedkoper boundien. Veronica volgt mode op de voet. Want Het lijkt erop dat. na een arbeidsconflict van ongeken de scherpte, de Times terugkomt. Sommige kranten zijn beter dan andere, laten we daar niet moeilijk over doen. Wie Trouw straks opzegt om de Times weer te gaan lezen, zullen wij niet scheef aankijken. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faassen Iektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute Icctuur- hangcr. l ederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: BRUSSEL (ANP) - Er komt geen verandering in de situatie van de belastingvrije winkels (duty free shops) op de luchthavens van de negen EG-landen. Die winkels kunnen blijven werken zoals tot nu toe, omdat de Europese Com missie. „dagelijks bestuur" van de EG. haar voornemen heeft laten varen er tegen op te treden Een woordvoerder van de commissie heeft dat in Brussel bevestigd. Al jaren geleden Is ae commissie tot de conclusie gekomen dat die winkels zich eigenlijk niet verdra gen met de Europese regels, al thans voorzover ook reizigers die van het ene EG-land naar het an dere vliegen er gebruik van ma ken. Dat is overigens nog steeds het standpunt van de Juridische dienst van de commissie Maar het dagelijks bestuur van de EG heeft nu toch besloten de situatie te laten zoals ze is. De commissie heeft gekozen voor een „pragmatische" oplossing Ze wil de Europese burger namelijk niet in verwarring brengen. Belas tingvrije winkels zouden name lijk, als de EO-regels stringent werden toegepast, wel toeganke lijk blijven voor reizigers die van uit de EG naar een land daarbui ten vertrekken, maar niet voor rei zigers die van het ene naar het andere EG-land vliegen De Euro pese burgers zouden dan de in druk kunnen gaan krijgen dat ze ..gestraft" worden voor het feit dat ze in de EG wonen, aldus de com missieredenering. De commissie heeft bovendien overwogen dat met een deel van de opbrengst van deze winkels (concessieverlenin gen) soms een deel van de luchtha venexploitatie wordt gefinan cierd Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1