ndernemer moet duidelijker worden verdiende ruim procent minder straf inkomensbeleid Prijs vliegtuigbenzine schiet omhoog $et minder fruit, maar d betere kwaliteit Dure winter '5;hode van voorraadbeheer in 1978 nadelig Rodamco Dividend K" st toch duurder Grossiers achter bodemprijs margarine ste landen slagen er niet in voordelen zachte munt uit te buiten Rl DAG 9 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUWKWARTET PS 17 - RH 19 J. de Vriese Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wil de onderne mer niet vastlopen in zijn ac tiviteiten en zijn ondernemerstaak blijven ver vullen ook in het belang van zijn eigen werknemers dan zal hij aan betrokkenen duidelijk moeten maken, dat zijn ondernemen gerechtvaar digd is. Hij zal de groeperingen die vrijwillig dan wel gedwongen met de onderne ming te maken hebben, zoals werkne mers, afnemers en omwonenden, moeten overtuigen, dat de voordelen van zijn handelen als ondernemer duidelijk groter zijn dan de eraan verbonden nadelen. Dit zei de algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. C. J. de Vriese, tijdens een pers bijeenkomst gehouden aan de voor avond van de internationale voor- jaarsbeurs. Volgens de heer De Vriese zal de ondernemer niet alleen moeten informeren, maar ook luisteren. En als daartoe in alle redelijkheid aanlei ding bestaat, zal hij bereid moeten zijn zijn ondernemingsbeleid aan te passen of te wijzigen. Op deze wijze wordt het ondernemen een gerecht vaardigd ondernemen met alle voor delen daarvan. Niet alleen voor de ondernemer zelf. die verantwoorde lijk is voor dit proces, maar voor alleen die bij het ondernemen betrok ken zijn of raken. Uitstel autoaankoop Mr. De Vriese wees erop, dat wij in Nederland veel meer uitgeven dan wij verdienen. Importen voor consump tieve bestedingen en het maken van buitenlandse vakantiereizen behoren tot de elementen in ons bestedings patroon. die ons nu rood doen staan ten opzichte van het buitenland. Hij merkte in dit verband op, dat wan neer wij met elkaar de aankoop van een nieuwe auto eens één jaar zouden uitstellen, dat alleen al een besparing aan buitenlandse valuta zou opleve ren van 9 miljard gulden met alle gevolgen daarvan voor onze slechte betalingsbalanspositie. Ook in de jaren '80, aldus de Jaar beursdirecteur, zullen, naar verwach ting, handhaving en versterking van ons welvaartspeil richtsnoer moeten blijven voor ons economisch hande len. Taak van de ondernemer bij dit alles zal er niet eenvoudiger op wor den. Hij zal, meer dan ooit, moeten werken in een spectrum van wensen, die soms onderling tegenstrijdig zijn en waarmede hij moeilijk uit de voe ten kan. Voor het behoud van wat wij hebben verworven en voor de vervul ling van de vele individuele en collec tieve wensen zal groei noodzakelijk zijn. De „nullijn" bestaat niet, die geeft alleen maar aan waar de achter uitgang begint, aldus de heer De Vriese. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Jaarbeurs heeft, als gevolg van de strenge winter, een schade geleden van ongeveer een half miljoen gulden. Niet alleen waren er minder inkomsten uit heurshezoek, ook afgelastingen van vergaderingen en minder restaurantomzet hadden hun invloed. Ver der speelden de hogere energiekosten (verwarming) een rol. Op het stuk van de export, die zal moeten toenemen om een groeiende import te kunnen betalen, stelde hij vast. dat er veel te weinig gebruik wordt gemaakt door het bedrijfsle ven van de bestaande subsidierege lingen. Zou het bedrijfslcen soms terugdeinzen voor de veelheid van mogelijkheden die geboden worden, zo vroeg hij zich af. Of probeert de ondernemer in dit land het nog zo lang mogelijk zelf op te knappen zon der om hulp te vragen? Ook in 1978 werkte de Jaarbeurs ver der aan verbetering en vergroting van de outillage. De nieuwbouw, waarin straks ƒ23 miljoen zal zijn geïnves teerd, moet in augustus van dit jaar worden opgeleverd. Voor verdere nieuwbouw moet worden gedacht aan uitbreiding ten dele buiten het huidige terrein van de Jaarbeurs. Er worden thans besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur van Utrecht voor het verkrijgen van aan grenzende terreinen. oie< ADVERTENTIE De ROBECO-groep introduceert een nieuw vast-goedfonds- binnenkort aan de beurs van Amsterdam en onzer verslaggevers riHAAG Voornamelijk door de manier waarop de meeste Shell-maatschappijen hun iden waarderen is het netto-resultaat van de Koninklijke-Shell-groep vorig jaar met 21 Ti ut gedaald. In 1977 had deze methode juist een positief effect op de winst gehad, zo [t het bestuur. rï«ierdiende in 1978 netto 1086 pond sterling tegen 1377 mil- 1977. De maatschappij drukt netto resultaat van de _kiniet in guldens uit. Zoals be- ijzigt de koersverhouding tus- nd en gulden voortdurend, in de Britse munt over het wat meer waard dan in het en jaar. rdt een winst in guldens gege- Ir het aandeel van de Konin- 001 een van de twee moedermaat- n. jen van de groep) in het to- e Koninklijke had een netto jt van 682 miljoen pond tegen lëiïoen in 1977 (herberekend). In was dit aandeel ƒ2,79 (was ljard. g jaar zo nadelige manier van utj De Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij stelt voor over 1978 een onveranderd slotdividend uit te keren van 5,75 per aandeel van 20. Het totale dividend van 1978 blijft daardoor ook gelijk: 10,75. voorraad houden is de zogeheten „first in first out-methode" wat wil zeggen dat de oudste voorraden het eerst worden verkocht. Een ongunsti ge invloed had ook de koersdaling van de dollar. Want hoewel het Ame rikaanse belang Shell Oil zeven pro cent meer verdiende en Shell Canada idbouwschap in beleidsprogramma: HAAG (ANP) De fruitproduktie moet op het ge peil worden gehandhaafd, maar de kwaliteit ""Ji moet beter, zo staat in „het Beleidsprogramma 'tering concurrentiepositie Nederlandse fruitteelt", ii, iet Landbouwschap heeft aanvaard. irogramma is het vervolg op apport van een werkgroep, ior het Landbouwschap en inlsterie van landbouw was eld. In dat rapport werd het dat de Nederlandse fruit- }2J op de binnenlandse markt in geleden, voor een belang- leel aan de kwaliteit toege- ren. De binnenlandse markt ]kkelt zich namelijk steeds i de richting van een kwali- roèarkt. Nederlandse fruit ontmoet de omringende landen zwaardere concurrentie. ;omt volgens de werkgroep behalve door de kwaliteit ook door het verschil in produktiekos- ten met andere exporterende lan den. Het beleidsprogramma vraagt daarom ook maatregelen tot verlaging van produktie en af zetkosten. Voor het verkrijgen van een betere kwaliteit fruit moeten de boom gaarden tijdelijk worden verjong. Dit gebeurt nu onvoldoende. Ver der moet er iets gedaan worden aan de koelhuizen bij veilingen en particulieren, zodat in het hele af- zetseizoen goede kwaliteit kan worden geleverd. de verdiensten met twee procent ach teruit zag gaan: de bijdrage van deze twee maatschappijen aan het groeps- resultaat liep met 18 procent achter uit. Iran Door het onvoorzien wegvallen van de Iraanse olie-export nemen de ge volgen voor zowel voorraden als marktprijzen op het ogenblik ernsti ge vormen aan, zo schrijft Shell. Ter vermijding van schaarste in de vol gende winter acht het bestuur daar om maatregelen ter beperking van het verbruik aan in landen die veel olie consumenten en minder of hele maal niets produceren. Het bestuur constateert dat de prij zen op de oliemarkt in de tweede helft van 1978 aantrokken, ondanks de te leurstellende economische groei in vele industrielanden. De Amerikaanse en Canadese maat schappij buiten beschouwing gelaten steeg de hoeveelheid verkochte olie- produkten ten opzichte van 1977 met 4 procent. De resultaten over 1978 in TY'ole m5) 51 K"t" DliP de oliesector werden gunstig beln- H IHcUUVL U11C vloed door een gestegen afzet van lichte olie, een produkt waarop voor een oliemaatschappij verhoudingsge wijs flink te verdienen valt. De ver koop van aardgas verminderde met vijf procent, ondermeer door de te ruglopende export van Nederlandse gas. De gehele Koninklijke Shell-groep boekte vorig jaar een omzet van 29,2 miljard pond tegen 28,5 miljard pond in 1977. Het jaarverslag verschijnt op 20 april. FRANKFORT De Luft hansa, de Westduitse lucht vaartmaatschappij houdt er rekening mee dat vliegtuig brandstof deze maand in de VS twintig procent en in de DEN HAAG (ANP) De Federatie voor de groothandel in levensmidde len juicht het toe dat Unilever een bodemprijs voor margarine heeft in gesteld. Unilever wil niet meer dat haar margarine (onder meer Blue Band, Zeeuws Meisje, Era en Bona) voor minder wordt verkocht dan de inkoopprijs plus btw. De grossiers achten dit niet in de laatste plaats in het belang van de consument. Excessen (verkoop bene den inkoopprijs, red.) zouden op den duur tot gevolg hebben dat de win kelvoorziening voor de consument in gevaar komt. Bij de Federatie zijn bedrijven aangesloten als Centra, A&O. Spar, Végé en SRV. Bondsrepubliek twintig tot ruim dertig procent duurder zal worden. In Italië, Grieken land, Turkije en Egypte zijn de prijzen van vliegtuigbenzi ne inmiddels al met 90 a 120 procent verhoogd, aldus Luft hansa. De maatschappij zal verderop in maart zes lijnvluchten van München via Keulen naar New York laten ver vallen. Deze inkrimping houdt ver band met moeilijkheden bij de leve ring van brandstof in de VS. De werkgevers in de kleine handels vaart maken zich ernstige zorgen over de sterke prijsstijging van brandstof, zoals gas- en dieselolie. De prijzen zijn de afgelopen maanden met soms meer dan 100 procent ge stegen. Hun vereniging vreest dat een groot deel van de betreffende sche pen uit de vaart genomen zal moeten worden. Dit zal consequenties heb ben voor de directe en indirecte werk gelegenheid. De grote handelsvaart heeft minder last van deze prijsstijging, omdat de zeeschepen zware stookolie ge bruiken. Irak heeft, in tegenstelling tot eerde re mededelingen, toch besloten tot een prijsverhoging van ruwe olie en wel met 1,20 dollar per vat (159 liter) met terugwerkende kracht van 1 maart. De Japanse maatschappij Mitsubishi Oil zegt daarvan bericht te hebben ontvangen van de Iraakse nationale oliemaatschappij. Japan voert jaarlijks ongeveer tien miljoen vaten olie uit Irak in. Dat komt over een met 3,5 procent van zijn totale olie-invoer. De nationale Iraanse oliemaatschap pij verwacht uiteindelijk drie miljoen vaten ruwe olie te exporteren. Op het ogenblik produceert Iran iets minder dan twee miljoen vaten per dag, waarvan er 700.000 bestemd zijn voor de binnenlandse markt. Vóór de revo lutie bedroeg de produktie zes mil joen vaten per dag, waarvan vijf mil joen voor export. De oliemaatschappij heeft nog geen prijspolitiek uitgewerkt, maar is wel in onderhandeling met een aantal buitenlandse oliemaatschappijen over de levering van ruwe olie. zowel via verkoop voor onmiddellijke leve ring als via lange-termijncontracten. IAAG Bankpresi- g«£ijlstra heeft sterke wanneer hij zich te- elt tegen een politiek 3° /aluatie van de gulden, perste plaats schrijft de bankpresident voor moet waken over de van de munt. Maar 0 kan hij wijzen naar an- iden die deze politiek, noodgedwongen, be en er weinig vreug- beleefden. De voorde devaluatie zijn eigen- in blijvend te maken ien straf inkomensbe- wordt gevoerd. d lurende waardestijging van i ten opzichte van het bui- i de afgelopen jaren had als voordeel dat ingevoerde 1 goedkoper werden. Wij be- produkten met onze gul die werden steeds meer ederland voert veel con- oederen in. Vandaar dat de G Hg voor particuliere com- ni}- de „inflatie" werd ge- r< »r de waardestijging van de lal Planbureau heeft ander- eleden uitgerekend dat een jging van de gulden met 2.5 den duur de inflatie drukt irocent. De waardestijging ch na verloop van tijd dus 10 lledig in vermindering van at was ook precies wat mi- isenberg van financiën in dat de inflatie in opgaande lijn was. Door de automatische prijscompen satie in de CAO-lonen betekent mid- ner inflatie ook minder loonstijging. Hier duurt het nog iets langer voor dat het effect goed is doorgewerkt. Volgens de berekening van het plan bureau betekent 2.5 procent opwaar dering nu, een vermindering van loonstijging met 2,1 procent over drie jaar. Ook voor de koopkracht is de opwaardering gunstig. Veel con sumptiegoederen, afkomstig uit het buitenland, worden immers goedko per. Waardestijging met 2,5 procent betekent na drie jaar 0,7 procent meer koopkracht. Logisch is dan dat ook de sonsumptie als zodanig wat p-oeit: 0,2 procent meer consumptie in het derde jaar. Keerzijde Maar nu de keerzijde van de medaille. Weliswaar drukt de waardestijging op den duur de loonkosten voor de werkgevers, maar het duurt even voor dit doorwerkt. Intussen moeten de bedrijven met hun produktie op boksen tegen goedkoper buitenlands produkt. zowel in binnen- als in bui tenland. Nu gebruiken bedrijven ook grondstoffen, en voor zover die uit het buitenland komen, zijn ze ook goedkoper geworden. Maar hierbij doet zich iets vervelends voor. De waardestijging van de gulden is eigenlijk niets anders dan de waarde daling van de munten van allerlei andere landen. Nu blijkt dat Neder landse bedrijven vooral produkten exporteren die ook worden gemaakt in landen met een snel dalende munt. De concurrent wordt dus snel goed koper. Maar onze bedrijven betrek ken hun grondstoffen vooral uit lan den waar de munt niet zo snel is dukten van de concurrent. Sinds 1970 is de gulden in waarde gestegen met bijna 35 procent ten opzichte van de concurrenten, maar met slechts ruim 20 procent ten opzichte van de leve ranciers. Vooral exporterende bedrijven moe ten hun prijzen vaak wel verlagen om nog wat te kunnen verkopen. Dat betekent minder winst of zelfs grote re verliezen. Het remt vanzelfspre kend de ondernemingslust, dus er wordt minder geïnvesteerd. Volgens de berekening van het plan bureau leidt een waardestijging van de gulden met 2,5 procent in het eerste jaar tot 1,1 procent verm.nde- ring van export, en 0,5 procent ver mindering van de totale produktie. Deze effecten zijn echter in het derde jaar geheel verdwenen. De bedrijven zijn er dan op ingespeeld door veran dering van produkties, rationalisaties om de kosten te drukken, en ook doordat dan de positieve effecten van de verminderde inflatie beginnen door te werken. Dweilen met open kraan De deuk in de ondernemingslust her stelt zich echter niet. De berekening van het planbureau toont in het eer ste jaar een vermindering van be drijfsinvesteringen met 0.1 procent en in het derde jaar met 0,2 procent. Daarmee laat zich raden hoe de uit werking is op het belangrijkste punt, de werkloosheid die stijgt het eerste jaar met 4000, en dat is na drie jaar opgelopen tot 7000. Een andere, late re berekening van het planbureau toont zelfs dat bij 2,5 procent waar destijging van de gulden de investe- Dr J. Zijlstra. ringen in het tweede jaar achterblij ven met 2,1 procent, en dat de wer kloosheid stijgt met zelfs 11.000. Een kabinet dat zich, zoals premier Van Agt deed, het kabinet van de werkloosheidsbestrijding wil noe men, hoeft dus bepaald niet zitten te springen om die almaar harder wor dende gulden. De moeizame bezuini gingsoperatie, die is bedoeld om de concurrentiekracht van de bedrijven op te peppen, heeft de afgelopen ja ren inderdaad veel weg gehad van dweilen met de kraan open. Het is dan ook niet vreemd dat vooral uit de hoek van de bezuinigende mi nisteries soms de vraag wordt gesteld of bankpresident Zijlstra met zijn monetaire beleid niet wat meer kan bijdragen. Boersma heeft als minister van sociale zaken deze vraag al eens opgeworpen in een kamerdebat. „Wa ken voor de waarde van de gulden" betekent toch net zo goed bestrijden van waardestijging als voorkomen van waardedaling, zo zou je kunnen redeneren. Nu is het niet zo dat de regeringen het maar voor het zeggen hebben bij het bepalen van de waarde van hun munt. Die waarde wordt vooral be paald door de markt, en regeringen en bankpresidenten kunnen die markt wel beïnvloeden, maar niet ge makkelijk de marktwerking blijvend tegenhouden. De waardestijging van de gulden is waarschijnlijk sterk bepaald door de verwevenheid van de Nederlandse economie met de Westduitse (met een zeer harde Duitse mark), en voorts door de jarenlange grote overschot ten op de Nederlandse betalingsba lans, voor een deel bestaande uit ex port van aardgas, In 1978 is hierin echter een onverwacht sterke kente ring gekomen. In 1976 toonde de balans met het buitenland nog een overschot van 7,5 miljard gulden, vorig jaar was het tekort echter 3,5 miljard. Het Planbu reau meent, in nog niet uitgebrachte ramingen, dat het tekort dit jaar niet erger zal worden, maar ook niet veel minder: 3 3.5 miljard gulden. Voorts valt voor de komende jaren een gelei delijk teruglopende gasexport te voorzien, terwijl daarvoor in de plaats meer olie moet worden inge voerd die bovendien in prijs blijft stijgen. Als gevolg van deze verande rende „energiebalans" zal binnen tien jaar de betalingsbalans van Neder land verslechteren met 15 20 mil jard gulden, zo voorspelde minister Andriessen (financiën) onlangs. Er moet dus mee worden gerekend dat de betalingsbalans de komende jaren eerder tekorten dan overschot ten te zien geeft. Deskundigen ver wachten dan ook niet dat de gulden dit jaar nog verder in waarde stijgt. Maar zou het voor de regering ook zin hebben te proberen een waardedaling te bevorderen? Volgens het Planbureau mag je diens berekening omdraaien in geval van waardedaling in plaats van waarde stijging van de gulden. Dus: tijdelijk meer uitvoer en meer produktie, bin nen drie jaar flinke daling van werk loosheid, maar ook meer inflatie en wat minder koopkracht. Vooral die daling van werkloosheid ls aanlokkelijk voor de regering. Daar staat het risico van meer Inflatie te genover. Nu is nog nooit dit risico met cijfers uitgerekend. Wel zijn er de gezaghebbende economen als Zijl stra, die ervan overtuigd zijn dat veel inflatie hoe dan ook op den duur de economische positie van een samen leving ondergraaft. Landen als Engeland en Zweden, die te maken hebben gekregen met jaren achtereen dalende muntwaarde, heb ben daarvan weinig profijt ondervon den. De bedrijven kunnen hun pro dukten, zowel bij export als op de binnenlandse markt, gemakkelijker kwijt. Maar de consumenten moeten meer betalen voor tal van consump tiegoederen. Vooral bij een land als Nederland zou dat het geval zijn. want veel van onze gebruiksartikelen is import. Hogere inflatie betekent hogere prijscompensaties in de lonen, en bovendien is er nog de kans dat de tijdelijk inzakkende koopkracht leidt tot aanvullende looneisen. Inflatievliegwiel Na enkele jaren zijn de bedrijven hun concurrentievoordeel op het buiten land dan ook grotendeels kwijt. Het vuur is opgebrand, en de rook is weg gewaaid. Het enige dat beklijft is de as van een versnelde inflatie. Het inflatievliegwiel heeft bovendien de neiging wat door te schieten, zodat het aanvankelijke kostenvoordeel voor de bedrijven na wat meer Jaren is verkeerd in een kostennadeel. De export wordt geremd, nieuwe tekor ten verschijnen op de betalingsba lans en een nieuwe waardeverminde ring van de munt moet door de rege ring worden afgekondigd of zal door de markt worden geëffectueerd. Dat is dan ook precies wat landen te zien geven waar een politiek van de valuatie is gevoerd; het blijft niet bij een enkele devaluatie, maar het lijkt op een soort verslaving. Het meest opvallende resultaat is de uit de hand gelopen inflatie. Alleen als de burgers bereid zouden zijn de prijsstijging van importpro- dukten voor eigen rekening te nemen, zou een politiek van devaluatie blij vende vruchten kunnen afwerpen. Dat betekent aanvaarding van daling van koopkracht. Maar dat is nogal wat, als zich van Jaar op jaw een geleidelijke waardedaling van de munt zou voordoen. Bovendien kent Nederland de automatische prijs compensatie in de CAO-lonen. En sinds de gewonnen stakingen hierom in 1977 is deze compensatie heiliger dan ooit. In kringen van werkgevers is men dan ook bepaald niet happig 'op devaluaties of geleidelijke waarde dalingen van de gulden, ondanks de verlokkingen van een betere concur rentiepositie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19