ien film van peilloze wezenloosheid Magie met de pop op schoot oemen houden n mensen. De smalle marge eerlijk en onecht tussen pathos tit 7 Magie sion of the Body Snatchers 'Pecado na sacristia' en 'Perdida' Prolongaties en reprises Complete Stereoset X-50 t.w.v. 1998,— L. Wüst Zn. Weesp FILM TROUW/KWARTET PS 15 - RH 17 oor mij heb een welhaast onpeilbare afkeer van film, waarin een man, voorzien van een lijpende en charmante echtgenote, welgeschapen kinderen, een of meer riante behuizin- en werk waar hij dik aan verdient, lol in heeft en niet ziek van wordt, plotseling ontdekt „dit het niet is." Begrijp me goed: meesterwerken sluit ik uit, geniale kunstenaars kunnen een steen nog een lekker soepje koken. W. Wlelek-Berg als geniaal kunstenaar laat de sche regisseur Emile Degelin niet kennen in zijn laatste film, elgisch-Nederlandse co-produc- ïxit 7" (zijn vorige films heb ik [ezien). aar 1979 en omstreken schijnt hem en zijn scenarioschrijver/ icier Ivo Michiels de zwarte Piet „Wat betekent het om in 1979 gelukkig' man te zijn? En is lee de kous af?" zo vraagt men d in de persfolder. Weet ik veel. J ik kan me een tragischer leven tellen dan dat van een succesvol tect in deze contreien in datzelf- ar 1979. Wat moet dat toch al- die gewichtigdoenerij over de 'n we leven? Kommer en ■ondom, accoord, maar in Ne- d en zelfs in België gaat het og wel een beetje. Als de tijd zo was als Degelin en Michiels tr meerdere glorie van henzelf, doen geloven, zou die man wel aders te doen hebben dan niet- nde problemen na te jagen. Ise meid op zo fatsoenlijk mogelijke het vege lijf te redden bij- ield. Maar hij moet en hij zal in ekaapt vliegtuigieder zijn Even het verhaaltje vertellen, waar om niet. Ene Mare Dumont, de archi tect voornoemd, is stapeldol op zijn vrouw en vooral op zijn zoontje, maar geluk is voor hem allerminst gewoon, naar het schijnt. Misschien zit de zelfmoord van zijn vader hem nog- dwars (maar die knoop in zijn psyche zou ons dan wel eens wat duidelijker mogen worden gemaakt), of hij is bang dat zijn kinderen te afhankelijk van hem worden: hoe het ook zij, hij gaat stappen naar Rhodos met een allervervelendste Poolse meid. een sfinx zonder geheim, zo eentje die elke dag een nieuw bankstel moet om haar zelfstandigheid te bewijzen of haar ziel te redden (even de dingen op een rijtje zetten: de Poolse actrice Jadwiga Jankowska is helemaal niet slecht, maar wat moet ze met zo'n uit alle naden gebarsten rol, die ook nog sympathiek bedoeld is?) Hij houdt het daar niet uit, geen wonder. Op de terugweg wordt zijn vliegtuig ge kaapt, dat zien we al in het begin, de film wordt in flash-backs verteld. Eén zo'n flash-back scène is goed: die van de man (Peter Faber) met zijn zoontje op het kerkhof. De sfeer deugt, de dialoog is zinnig, het came rawerk (van Ed van der Enden) is uitstekend. Maar daarvoor en daarna komt de ene valsigheid na de andere,! waarbij alles blijkbaar moet worden gezien in relatie tot dat fatale ramp jaar 1979 (het jaar van het kind ook nog, ja, ja, vandaar dat er een dame de film is binnengedrongen die een pop in de vorm van haar gestorven zoontje dagelijks komt voeren, laven en koesteren, 's Avonds moet ze dan nodig uit wanhoop met Jan en alle man naar bed). Akelig Het toppunt van psychologisch onbe grip (of van commercieel onbenul) komt, wanneer de kapers in het vlieg tuig de (niet blanke) stewardess de bloes van het lijf scheuren en met haar beginnen te rommelen. Waar is dat ooit vertoond? Die kerels hebben wel wat anders aan de kop en boven dien een mitrailleur in de hand om de passagiers in bedwang te houden. Misschien dacht iemand weer eens voor de zoveelste keer, dat wat bloot gecombineerd met geweld nooit kwaad kan. A bah. Welnu (om met de hoofdpersoon te spreken, die zijn zinnen somtijds zo pleegt te beginnen) „Exit 7" is een akelig filmpje, waarin door wezenloze mensen wezenloos wordt gedaan, waarin voortdurend, al of niet expli ciet sprake is van „relaties" of het tijdgebonden gebrek daaraan, zonder dat de toeschouwer van die relaties ook maar enige weet krijgt, en waarin onmachtig gepeuter in de tijdgeest Peter Faber met zijn (film)zoon in zich afspeelt tegen een coulisse van banaliteiten, die „de mens van 1979" geacht wordt lekker te vinden. Amsterdam Leidseplein theater en Rialto; Rotterdam Calypso 2 en Krlterion; Den Haag Calypso en nog twintig andere theaters overal in het land, a.l. door W. Wlelek-Berg Er was eens een geniale buikspreker, die een pop had waaraan hij uitermate was gehecht. Maar die pop zei verschrikkelijke dingen, zette zijn baas voor schut, draaide de zaken om: knecht werd meester, meester knecht en de ondergang kwam alras in zicht. Wie kent die intrige? Juist, heel goed: hij was de ruggegraat van een episo de die Cavalcanti maakte voor de klassieke griezelfilm „Dead of Night" in 1945 (met Michael Redgrave in de hoofdrol). Nu gaat zo'n onderwerp terug tot in verre tijden, het stoelt op de legendarische gespletenheid van de mens, en werd in de kunst meerde re malen gebruikt. Om in het recente verleden te blijven: 'The strange case of Dr Jekyll en Mr Hyde" van Robert Louis Stevenson en „A Picture of Dorian Gray" van Oscar Wilde. Beperking d Sutherland in „Invasion of the Body Snatchers" Wielek-Berg i maakte Don Siegel een science fiction-film, die intus- n soort cultuswaarde heeft gekregen „Invasion of the Snatchers" oftewel „Invasie van de Lichaamsgrijpers." et hem wel hebben gezien, toendertijd, maar ik zou als ik zei dat ik er iets van heb overgehouden. film is niet ontkomen aan de le namaak-woede. regisseur aufman greep het onderwerp ïrven en ging ermee aan de it in de hoofdrol Donald Sut- wiens ster-carrière een wat irt had, doch zich nu hollend 'eegt. In Kaufmans film is ^^Jnspecteur van de keurings in waren die zich allengs be- Ger rdt van een wel zeer merk- ontro fenomeen: mensen om hem ze ouifanderen in een soort robots, meer in staat schijnen om pelen. Weefsel „from outer s de schuld, grijze vlokken zich aan bomen en planten prefikken daar lieflijke bloeme- te oeld om levende wezens te ?ant de mensen worden om- in onj dat blijkt alras, levensge- ^uplicaten liggen klaar, er is hele fabriek in werking. staat of valt met de on- e en ongenoemde dreiging, igin tot einde bijna tastbaar it moet hangen. Op dat punt regisseur nog al eens: de niet perfect, de aandacht neiging af te dwalen. Wel een paar aardige rollen en igetjes in. En het feit dat de planten zijn staat er borg er geen druppel bloed vloeit, irror, dus Maar Richard Attenboroughs film „Magie" (gebaseerd op een boek van William Goldman, die ook het scena rio schreef) sluit zo dicht aan bij Cavalcanti's briljante werkstukje, dat een vergelijking zich wel moet opdringen. Niet in het voordeel van de nieuwe film, helaas. Cavalcanti wist in de korte tijd die hem ter beschikking stond door meesterlijke beperking een indrin gend beeld op te roepen van een voortschrijdende waan en door het scheppen van situaties die voor tweeërlei uitleg vatbaar waren de vraag open te houden of de pop mis schien niet toch Goldman en Attenborough hebben het oorspronkelijke gegeven eigenlijk alleen maar verlengd, versierd en ver dund. Aan hun versie kan een blinde met één oog afzien, dat de sympathie ke goochelaar Corky (Anthony Hop kins), wiens verlegenheid hem belet het publiek te vangen, maar al te graag zijn andere ik onderkomen ver schaft in een hondsbrutale pop, waar het verregaand buiten schot blijft. Maar als de grote kans komt, durft hij die toch niet te grijpen: hij dwaalt naar de streek waar hij geboren is, komt terecht in een oud huis aan een meer waar zijn Jeugdliefde (hoewel intussen met een andere man ge trouwd) nog steeds blijkt te wonen, en kan zich in zijn ontreddering al leen door lichamelijk geweld uit be narde posities redden, waarbij de pop de schuld krijgt. En o, o, o, o daar komt narigheid van. Een scene uit 'Perdida' Padre Padrone Voortreffelijke film van de Italiaanse gebroe ders Tavianl over een Sardljn- se herdersjongen die zijn isole ment doorbreekt door middel van de taal. 8 maart De Heij- craaff. Woudenberg; 9 maart Filmhuls Roermond. Interiors De eerste ernstige film van Woody Allen en de eerste waarin hij niet zelf de hoofdrol speelt. Prachtig mooi. De gehele week in Alhambra 1, Amsterdam; Alhambra. En schede; Metropole 3, Den Haag; Studio, Leiden; Lumlère, Rotterdam; Springhaver, Utrecht Herfstsonate Klassieke film van Ingmar Bergman, met In- grid Bergman en Liv Ullmann in de hoofdrollen. De gehele week in Studio K, Amsterdam; Palace 2, Maastricht; Roxy, Haarlem; City 2, Zeist; Royal 3, Oss. 2001, a Space Odyssey De beste science-fictionfilm ooit ge maakt. door grootmeester Stanley Kubrick. De gehele week in Desmet. Amsterdam. Una giornata particolare Ont roerende film van Ettore Scola over twee kleine mensen die worden vermalen door de mo lens van Mussolini's dictatuur, met Sophia Loren en Marcello Mastroianni in de hoofdrollen. De gehele week in Rlvoli, Am sterdam; Uitkijk, Den Haag; Studio, Delft; Studio, Haarlem. Que la Fète commence Voor beeldige historische film met vele dubbele bodems van de Fransman Bertrand Tavernier. De gehele week in Scène 1, Arnhem. A Wedding Humoristisch en satirisch wandkleed over Ame rikaans leven, van Robert Alt man. De gehele week in City 7, Amsterdam en Lumlère 3, Rot terdam. Ludwig Film van Luchino Vis conti vol sombere grandezza over de krankzinnige koning van Beieren. De gehele week in Rembrandt 4, Eindhoven. Te gek om los te lopen Prachti ge documentaire van Italiaans collectief over nieuwe wegen om krankzinnigen te integre ren in de maatschappij. 13 en 14 maart Filmhuis Velsen. Alle Turken heten AU Ontroe rende film van Rainer Werner Fassbinder over de liefde tus sen een oude werkster en een buitenlandse arbeider. 12 maart Erasmus Universiteit, Rotterdam. door D. Ouwendijk Uitlegdwang Eerlijk gezegd begrijp ik niet goed wat Attenborough ertoe heeft bewo gen die film te maken: hij kent „Dead of Night" ongetwijfeld even goed of beter dan ik. Een verfraaiingsdwang, of een uitlegdwang, neem ik aan, want hij laat geen hoekje van de psyche onbelicht. En dat is bij zo'n onderwerp ongewenst: raadsels moe ten er blijven, anders kun je net zo goed een case-history van een psychi ater lezen. Hoeweldie zit onge-, twijfeld heel wat slordiger in elkaar dan dit verdichtsel, want elk schroef je past in elk gaatje. Dat is nu juist zo vervelend. Amsterdam - City 1 en Nöggerath; Den Haag - Metropole en Odeon 1; Rotterdam - Grand en Thalia; Eind hoven - Rembrandt 3; Hilversum - City 4; Leiden - Lido 2; Utrecht - Studio, 16 Jr. De films „Pecado na sacristia" (Zonde in de sacristie) en „Perdida" (Verloren) uit het pakket Braziliaanse films, dat door het Filmmuseum in vertoning wordt gebracht, laten zien hoe smal de marge is tussen eerlijk pathos en het onechte, „programmatische" pathos. Ik zou ten aanzien van de bovengenoemde twee films niet de kwalificatie „vals" willen gebruiken, maar het gevoelvolle in het pathos, dat opviel in andere Braziliaanse films, heeft in „Zonde in de sacristie" en in „Perdida" een sterke Inslag van effectbejag. g. p« en r sve c ze c 01 lm Rembrandtpl. 1; Rot- :orso; Amersfoort-Cinema, Anthony Hopkins als buikspreker Corky in „Magie". Dat jagen op effect komt overigens niet voort uit de opzet van de filmma kers Miguel H. Borges en Carlos Alberto Prates Correio om met hun fiims te epateren. Zij hebben zich alleen te sterk laten meeslepen door een zucht om de driften van mensen, die tot op de bodem van hun oer menselijkheid willen gaan, zo poë tisch en „tragisch" mogelijk te ver beelden. Zo zegt Borges in een verantwoording van zijn film onder meer „Pecado na sacristia" laat zien dat de bronnen van de Braziliaanse cultuur nog steeds zuiver en rijk zijn. Wij kunnen nog steeds een levensstijl scheppen die in harmonie is met onze onmete lijke subjectieve ruimte, geprojec teerd in de weidse dimensies van ons land. Mijn film is een fantastische burleske over onze raadsels. Deze verantwoording is gesteld in de toon van een ongeremde retoriek. Zo'n retoriek kan eerlijk gemeend zijn, maar is niet bestand tegen enige relativering. En zo is het ook gesteld met de door Borges zelf zo vurig be pleite film. Zij is een mengsel van sage, realisme, bijgeloof, passie en religieus fanatisme. Een Jonge suikerriet-snijder betrapt de vrouw die hij liefheeft op bedrog. Wild van woede stort hij zich, met de machete in de hand, op de minnaar van de vrouw, die in een reflexbewe ging een pistool trekt en schiet, waar bij de vrouw gedood wordt. Tot uiter ste drift opgezweept houwt de riet- snijder met zijn zware sikkel op de medeminnaar in. Ook die vindt de dood. Achtervolgd door de „demonen van het geweten" vlucht de man. Op die vlucht komt hij te staan tegeno ver het fantoom van een beruchte bandiet. Hij wordt door dat fantoom (dat later een mens van vlees en bloed blijkt te zijn) gedwongen om de „schat" van zijn loutering te gaan zoeken. Maar wie gewelddadigheid heeft gepleegd ontmoet op zijn weg naar de loutering de meest uiteenlo pende gevaren en verleidingen. In bijna barokke stijl (maar primitief barok of maar dat woord is minder aardig Infantiel barok) bouwt de filmer het drama van het schat-zoe- ken op. De mensen die hij neer zet onder wie een landheer en een pries ter zijn gevat binnen de lijnen van een zo zware prototypische tragiek, dat zij het komische naderen. Wat niet de bedoeling van de filmmaker is geweest. Conventioneel Bijna hetzelfde geldt voor „Perdida" al is de makelij van dit werk saaier. Het gaat over een Jonge vrouw van het land die. slecht behandeld als dienstbode, na oneerlijke beschuldi gingen de straat op wordt gegooid, waar zij in handen valt van een vrachtwagen-chauffeur, die optreedt als „de mooie Jongende „ladykiller" van zijn woonstadje. Het meisje raakt op hem verliefd, maar hij weet haar wijs te maken, dat zij hun liefde het best kunnen herbergen in een bordeel. Daar woont een verlopen dichter, een parasiet die alleen maar hoogdravende taal tot zijn beschik king heeft. Pas na een tragische ge beurtenis (de poëet wordt dood ge schoten) gaat het meisje iets begrij pen van de voosheid van haar mooie Hendrik en kapt zij met haar leven in verdorvenheid. De film is sterk con ventioneel in haar vorm en conventi oneel in haar moraliteit: rijken zijn van nature verleiders. Intellectuelen (zoals de poëet; zijn slappelingen, dienstbare vrouwen zijn een gemak kelijke prooi, mits er maar gezorgd wordt voor voldoende ogenverblin- dlng. Misschien dat binnen de Brazili aanse cultuur (waar Borges zo hoog over op geeft) dit soort dingen ge makkelijk te verkopen zijn; zoals ook de zoetelijke heillgenprentjes en Ma- riabeeldjes. Maar op de keper be schouwd zijn het even zoveel slagen in de lucht. ADVERTENTIE Als u alle kranten van deze week heeft bewaard en de prijsvraag morgen oplost kunt u in aanmerking komen voor onder staande prachtige prijs PIONEER beschikbaar gesteld door

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17