uchtfoto's van uschwitz ontdekt merikaanse ontwikkelingswerkers ontmoedigd Klonen van een mens in principe mogelijk Nieuwe boeken aarom is kamp niet gebombardeerd? l S10' een Vrede binnen het vredescorps' ©AG 9 MAART 1979 TROUWKWARTET H 11 een medewerker onverwachte ontdekking in de archieven van de CIA, het Amerikaanse inlichtingenbu- heeft het nog onbegrijpelijker gemaakt, dat in de tweede wereldoorlog zowel de «kanen als de Britten weigerden het dodenkamp Auschwitz en de spoorlijnen daar r8 -toe te bombarderen. aa Brugioni en Robert Poirier, die ïiichtfoto's. onder beheer van de o<£al Intelligence Agency onder vonden bij verrassing een met luchtfoto's van Auschwitz, oto's zijn thans ter beschikking i $ld van het National Archives in lington omdat zij „een unieke van de historie zijn". Ze zijn Amerikaanse verkenners ge- X tussen 4 april 1944 en 4 januari 7, V «i,r I hl iet 5 ik tfl it vliegmachines op weg naar de van I. G. Farben. ongeveer ometer van Auschwitz verwij- zijn de luchtfoto's gemaakt. In fabriek werd door de Duitsers etische benzine vervaardigd, ikaanse en Britse bommenwer- "jmaakten tal van vluchten naar j." fabriek. De verzoeken van de fikaan Roswell McClelland, in (erland vertegenwoordiger van jfloor president Roosevelt begin ingestelde War Refugee Board et Amerikaanse ministerie van jg, en verzoeken van Joodse zijde ret Britse ministerie van buiten- e zaken om Auschwitz en haar oerlijnen te bombarderen wer- tchter afgewezen als „te gevaar- en „technisch niet uitvoerbaar". ede tonen de serie luchtfoto's 3f|hwitz in al haar gruwelijkheid, asovens en crematoria zijn te Op de foto's zijn rijen mensen te nemen, die op vergassing *4ten alsmede rijen mensen die ten tot een nummer in hun arm IQ t gebrand. Een foto toont een rij ongeveer 1500 mensen komend goederenwagons, die tot buiten het kamp op de rail staan opgesteld. In de Verenigde Staten is in Joodse kringen al een golf van woede ont staan, na het bekend worden van de vondst. Want sinds daar de tv-serie Holocaust in april 1978 ls vertoond wordt steeds sterker de vraag gesteld waarom het Amerikaanse ministerie van oorlog constant weigerde de spoorlijnen naar Auschwitz kapot te gooien. Een van de opgegeven redenen ls, dat het bombarderen van Auschwitz dui zenden doden in het vernietigings kamp zou hebben gekost. Maar in het licht van de gebeurtenissen in het kamp maakt dat argument geen in druk. De gevangenen waren toch ten dode opgeschreven. Het is eerder een cynisch argument geworden. Het is bijna zeker dat bij het bombarderen van de aanvoerlijnen naar Auschwitz en het kamp zelf een groot deel van de miljoen Hongaarse joden zou zijn gered. Dino Brugioni neemt de militaire fo tolezers uit de oorlogsjaren echter in bescherming. „De mannen die de fo to's door de vliegtuigen genomen moesten verklaren waren in die tijd onwetend van Auschwitz. Het enige waar zij op bedacht waren was details over de fabriek van Farben." De militairen belast met het lezen van luchtfoto's kregen geen geschied kundige noch een sociale opleiding. „De foto met de rijen mensen in Auschwitz zal wel zijn uitgelegd als rijen soldaten voor de eetzalen." Pressie De luchtfoto's van'Auschwitz zijn in de tijd genomen dat van tal van zij den op Engeland en Amerika druk werd geoefend de spoorlijnen te bom barderen. De eerste luchtfoto van het vernietingskamp dateert van 4 april 1944. Op 10 april van dat jaar arri veerden in Zwitserland Rudolf Vrba en Alfred Weizier, Joodse jongens die kans hadden gezien Auschwitz te ont vluchten. Van hen kwam het eerste klemmende beroep om de lucht macht in te schakelen ten einde de moorden in Auschwitz te stoppen. Aan de Tsjechische ondergrondse werd zelf verzocht de belangrijkste knooppunten op te geven en een Tij schema van de treinen die Joden uit Hongarije naar Auschwitz brachten. Twaalfduizend moorden per dag wer den toen in Auschwitz gepleegd. Niet uitvoerbaar Al eind juni 1944 verzocht Roswell McClelland het Amerikaanse minis terie van oorlog vliegtuigen beschik baar te stellen. „Alle bronnen In Slo wakije en Hongarije, die deze inlich tingen hebben verstrekt dringen er op aan, dat de vitale secties van deze spoorlijnen in het bijzonder de spoor bruggen langs de lijn Csap-Kaschau- Presov-Lubotin-Nowysacz in de rich ting Auschwitz worden gebombar deerd als het enige beschikbare mid del om verdere deportaties te verhin deren en in ieder geval te vertragen." Ongekend snel voor een ambtelijke wereld, zeker in oorlogstijd, kwam het antwoord van John McClloyd, een van de naaste medewerkers van de Amerikaanse minister van oorlog. Op 4 juli 1944 werd getelegrafeerd: „Het ministerie van oorlog is van mening, dat de voorgestelde luchto- peratie niet uitvoerbaar is. Boven dien twijfelt men hier aan de moge- Een van de luchtfoto's van het kamp Auschwitz, gemaakt door Amerikanen. Op het origineel zijn de gevangenen te zien op weg naar de gaskamers. lijkheld dergelijke bomaanvallen met dat de gevangenen konden ontsnap- zoveel nauwkeurigheid te kunnen uit- pen. Ook van andere zijden kwamen voeren, dat de resultaten de inzet de verzoeken de spoorlijnen te bom- zouden rechtvaardigen." barderen. J'. Amerikaanse ministerie bleef f'e-nening huldigen ook toen er op gewezen, dat precisiebombarde menten op de nabijgelegen fabriek van Farben kennelijk wel mogelijk waren en dat zelfs in Frankrijk een gevangenis was gebombardeerd met zo'n hoge mate van nauwkeurigheid, De Poolse regering in Londense bal lingschap deed een klemmend be roep. „Als de uitgebreide moordin- stallaties in Blrkenau zouden worden vernietigd zullen de Duitsers zeker niet in staat zijn die op korte termijn te herstellen". Maar het antwoord bleef negatief. De 3500 kilometer die de bommenwerpers heen en terug moesten afleggen werd een te gevaar lijke vlucht gevonden. Met de huidige wetenschap, dat in Auschwitz duizenden per dag werden vermoord en met de zekerheid, dat de Amerikaanse regering met en zonder luchtfoto's wisten wat er er in Ausch witz gebeurde, was het antwoord meer dan cynisch. „De positieve op lossing van dit probleem is de snelst mogelijke overwinning op Duits land". Dat zou echter nog ongeveer driehonderd dagen duren. Dagen waarin bijna iedere 24 uur luchtfoto's van Auschwitz werden gemaakt Fo to's waar geen acht op werd geslagen en bijna 35 Jaar vergeten in de archie ven van de CIA waren opgeborgen. Thans zijn zij van „uniek historisch belang". Toentertijd hadden zij dui zenden levens kunnen redden als de spoorlijnen werden vernield. i Nico Kussendrager i om te dansen?", vraag ik een meisje tijdens een avond- lopenluchtfeest, in een plaatsje, midden in de woestijn van 2n en-Volta. [merikaanse, en werkt voor het Corps, de Amerikaanse vrijwil- wganisatie, als verpleegkundi- Bn mijn man is hier leraar En- Inderdaad, leraar Engels, op an de meest afgelegen plaatsen anssprekend Afrika. Je vraagt je er voor ontwikkelingshelpers nuttiger zaken te doen zijn dan en Engels te leren, in een streek de ongeletterdheid zo groot is. neralisten' an van mijn danspartner is een ze bij het Peace Corps noemen neralist". Een westerse vrijwilli- de Derde Wereld, die van alle ten thuis is en ongeacht oplei- overal en voor alles inzetbaar zijn. Later hoor ik nog het ver tan een Amerikaanse journalist de Sahel was ingeschakeld ais ïeter. Niet dat hij daar iets van Uiteindelijk kwam hij terecht n Nederlandse vrijwilliger, met aag of die hem mogelijk een wegwijs kon maken. Iscussie of er generalisten dan [akdeskundigen moeten worden okken is zo oud als het Peace I zelf. Een paar jaar geleden* :zegd dat de vrijwilligers orga- t zich te zeer had ontwikkeld „uitzendbureau van specialis- |„Als", schreef de Washington Post, „de Fiji-eilanden en landbouw deskundigen wilden met tenminste één jaar ervaring in groenten, dan kregen ze die." Het Peace Corps wil de vrijwilligers die met de mensen in ontwikkelings landen wonen en werken, in de dor pen, op de akkers. Vrijwilligers die duidelijk maken dat ontwikkeling vanuit de gemeenschap zelf moet ko men. Die wijze van benadering is dan belangrijker dan technische kennis. Er is behoefte, zo dacht het Peace Corps, aan vrijwilligers met een alge mene brede, maar niet diepgaande kennis, met doorzettingsvermogen en inzicht die te werk gaan op een ma nier die aanslaat in ontwikkelings landen. Dat hangt nog. Vrijwilligers die zo nodig moeten doen als bijvoorbeeld de Afrikanen, worden nogal eens schouderophalend bekenen (getuige de ervaring van Nederlandse vrijwilli gers). En in het verleden mag dan te vaak gedacht zijn dat wij, westerlin gen het allemaal zo goed wisten, met bijvoorbeeld de kleine boeren in ont wikkelingslanden, helemaal zonder deskundigheid kan een vrijwilliger nooit. Zijn of haar opleiding, geënt op de wijsheid van de mensen in de Derde Wereld, zal mogelijk tot ont wikkeling leiden. Amerikaanse vrijwilligers aan het werk in Thailand. waar het werven van vrijwilligers ook niet meer van een leien dakje gaat. De Amerikaanse vrijwilligersorgani satie werd opgericht door president Kennedy hoewel de eerste aanzetten kwamen van senator Humprey. In zijn bloeiperiode, in het midden van de jaren zestig, werkten er meer dan 15.000 Amerikaanse vrijwilligers overzee. Op het ogenblik nog geen 6000. De teruggang zette in tijdens de oor log in Vietnam en door het onder brengen van het Peace-corps bij Acti on. Deze organisatie heeft in de Vere nigde Staten zelf zo'n 230.000 vrijwil ligers aan het werk onder de minder bedeelden in de Amerikaanse samen leving. Het samenwerken van vrijwil ligers in en buiten de Verenigde Sta ten onder één paraplu, die van Acti on. levert vreemde verhoudingen op. Hoogste baas bij Action is Sam Brown, een Vietnam-activist van het eerste uur, die door president Carter is benoemd. Hij begon met het aan trekken van leden van minderheids groepen en vrouwen op sleutelposten. Zo kwam de leiding van het Peace Corps bij Carolyn Payton. een zwarte psychologe die ais vrijwilliger in het Caraïbische gebied had gewerkt. Af gelopen november werd ze ontslagen, en Brown is nu naarstig op zoek naar een opvolger. Eén van de overwegingen van het Peace Corps om het meer te zoeken bij generalisten, was het herwinnen van de steun bij de publieke opinie in de Verenigde Staten. De Amerikanen moeten over het algemeen weinig hebben van ontwikkelingssamenwer king, en een Peace Corps dat steeds meer deskundigen gingen uitzenden, kon helemaal op weinig aanhang rekenen. Jongeren Ook bij de jongeren is er trouwens weinig aanhang. Zij lijken ontmoe digd door de ervaringen in de Derde Wereld. Ontwikkeling blijkt geen zaak te zijn van een paar Jaar. maar op zijn best van enkele generaties. De Amerikaanse jongeren geven de voor keur aan zekerheid thuis, boven het verwezenlijken van een droom over zee. Net als in Nederland trouwens. Nieuwe weg Brown heeft geprobeerd het Peace Corps een nieuwe weg te doen in slaan. Hij had het niet zo op de gene ralisten en zocht het meer in jongens en meisjes die iets van timmeren of oioegen, onderwijs of gezondheids zorg afwisten. Het Is Brown niet in dank afgenomen, evenmin ais zijn politieke opstelling en zijn voorkeur voor hulp aan landen als Angola en aan Mozambique. „Brown is het Pea ce Corps helemaal aan het verande ren, en dat zonder toestemming van het Congres", aldus Don Bonker, voorzitter van dc Congrescommissie voor internationale samenwerking. Brown zelf is tegen die kritiek fel van leer getrokken. HIJ omschreef ht Pea ce Corps in de Jaren zestig als „een bende missionarissen, die erop uit was de wereld te redden" en „de voor hoede van het Amerikaanse culturele imperialisme". Al die kritiek ls oud-vrijwilliger Ro ger Landrum in het verkeerde keelgat geschoten. In een snorkerig verhaal in de Washington Post verhaalt hij van zijn eigen ervaringen in Nigeria. Hij werd daar aanvankelijk verwel komd door studenten die riepen „de olifant vertrapt alles wat hij op zijn weg vindt". Na twee Jaar in een één kamerwoning te hebben gewoond, met Juist genoeg Inkomen „om te overleven" werden de vrijwilligers toegejuicht door dezelfde studenten die hen eerst uitjouwden. „En nu moeten we geloven dat we avontu riers waren?", schrijft La drum. Hij noemt alle kritiek op het Peace Corps „ongelooflijk kortzichtig". Maar, zegt hij ook, „als de kritiek terecht is, dan is het Peace Corps overzee verlamd. Als de kritiek niet terecht is, dan wordt het verlamd door de retoriek en de verwarring van de leiding in Washington". Later dit Jaar zal het Congres hoorzittingen houden over het Peace Corps. blstoj: „Waar liefde is. daar is tod", l'it het Duits onder de l„Wo Liebe ist, da ist auch Vertaald door Willem G. leijn en Hans Leerink. Ui tg. J. lorhoeve te Den Haag. 90 blz. f 17,50. irgvuldig uitgegeven boekje zich alleszins als geschenk aan >n. die een fraai uitgegeven waarderen en daarenboven een warm-menselijk. roman- en moralistisch verhaal willen in de vijf verhalen wordt vooraf n door een deel van de bijbel, rhalen zijn moraliserend, zoals zei Geen exegese, doch een sche beleving van wat de bijbel gelukkig, dat de verhalen door rreldberoemd man als Leo Tol- eschreven zijn en daarenboven sland spelen, anders zou het lands publiek ze afdoen als zoe- istelijke verhaaltjes. It Ie noet ze lezen als vertederende re, maar daarbij wel bedenken. folklore terugvalt op diep efde belevenissen. De verhalen geschreven tussen 1886 en 5 voortreffelijke illustraties van lore Brtln verluchten de tekst k het Noorden eens anders', en foto's: een collectief van risten en fotografen. Uitg. M. A. Seijen, Leeuwarden Prijs el van dit boek is misleidend, et Noorden anders wil bekijken lat zou kunnen moet het niet De tekst bestaat uit een sa- «psc! van archiefstukken en rapporten over beschimmelde zaken als sociaal-economische structuur en pogingen de industrialisatie van de grond te krijgen. Verder nog een stuk geschiedenis, die ook al niet anders is dan we altijd al meenden te weten. In de tekst komen nogal wat fouten voor, zoals verkeerd gespelde plaats namen. Bij de aanbieding attendeer de één van de schrijvers er zelf al op dat Schiermonnikoog ten onrechte als een Gronings eiland wordt ge noemd. (Het is Fries.) De vele foto's maken het boek wel tot een fraai kijkboek Bedrijven die het boek bij voorintekening besteld hebben, kre gen als beloning hun naam in het boek vermeld. Op zich zelf is er na tuurlijk niets tegen dat een aantal provinciale voorlichters (hoofden van de voorlichtingsbureaus van Gronin gen, Friesland en Drente) en eeh aan tal publicisten een aantal noordelijke zaken nog eens weer op een rijtje zetten en de fraaie foto's zijn zeker het aanzien waard. Maar deze oude koek als ..anders" af te schilderen komt misschien alleen tot uiting in de omvang van het omvangrijke en 500 pagina's tellende boek. En dat tegen een prijs 125,—) die er niet om liegt. Bij uitgeverij Hollandia te Baarn zijn verschenen: Agenda 1979-1980-1981 voor de biologische tuinder, geschre ven door H. van Cuijlenborg (204 blz. - 22,50.). Van dezelfde schrijver is: Geneeskruiden zelf telen en gebrui ken. 185 blz. - 22.50 F. den Houter - Martitieme Curiosa. Uitgave Stichting Nederlands Stu diecentrum voor Zeevarenden te Rotterdam. Prijs: 11,-. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Stichting Nederlands Studiecentrum voor Zeevarenden is er een speels en informatief boekje verschenen, gewijd aan maritieme merkwaardigheden, voornamelijk uit het verleden. In puntige hoofdstukjes wordt onder meer gefilosofeerd over de zeemeermin, over mannen, die veel gemeen hebben gehad met Ro binson Crusoë en over de historie en de verrassende praktijk van de oude flessenpost. Nog altijd gaan er jaarlijks duizenden flessen (limona de, jenever, bier) met vragenlijsten in verschillende talen in zee. De langste afstand, ooit door een fles afgelegd, is ongeveer 25.000 kilometer De fles werd bij Perth, in Australlël in 1962 uitgegooid en is vijf jaar later, bij Miami (Florida) teruggevonden. Men leest in deze pocket over zeer oude schepen. Vikingschepen, en wordt in gelicht over de rijke betekenis van het boegbeeld. De auteur wijdt een beschouwing aan de vraag: Waar landde Columbus in 1492? Zeker is ook boeiend het hoofdstuk, dat het wereldberoemde Lloyd's tot onder werp heeft. Het begon allemaal in een eenvoudig Londens koffiehuis, waar Edward Lloyd de grondslag legde voor zijn wereldberoemde assurantie- centrum. Bij uitgeverij Elsevier te Amsterdam verscheen Moderne aquarium tech niek, voor het tropisch zoetwater aquarium door Jan van Bohemen 201 blz. 22,50 en Annette Wolter ver telt alles over Grasparkieten, 72 blz. - 14,90. AO-boekje nr 1753. Dieren in de win ter, door prof. dr A. Stolk. Uitg Stich ting IVIO. Lelystad 20 blz - 1.75. door Jelle Jan Klinkert David Rorvik is wetenschapsjournalist. Als zodanig is hij goed op de hoogte van de ontwikkelingen in de biologie. Over een daarvan heeft hij een boek geschreven onder de titel: „De duplicaat mens; het opzienbarende verslag van het ontstaan van een menselijke kloon". Het woord kloon duidt het produKt aan van een bepaald proces van gene tische manipulatie, anders gezegd: het produkt van knutselen met de voortplanting. Omdat we hier in de toekomst ongetwijfeld meer van zul len horen, is het goed uit te leggen wat „klonen" is. Het is een procédé waarbij zonder versmelting van twee geslachtscellen een plant, een dier en in theorie zelfs een mens gereprodu ceerd kan worden. De nakomeling is daarbij een Identieke tweeling van het gekloonde organisme. De kloon van een mens is dus een nieuwe mens met precies dezelfde erfelijke eigen schappen als de laat ik maar zeg gen „ouder". Dit proces van klonen ls mogelijk omdat bijna elke cel van een organis me uitgerust is met een volledig aan tal chromosomen: kopieën van de groep chromosomen die tot stand kwam op het moment dat de zaad- en eicel van de ouders met elkaar ver smolten. Die chromosomengroep be vat alle gegevens die nodig zijn om het organisme, het lichaam van een mens bijvoorbeeld, waar het deel van uitmaakt tot in alle details in zijn geheel te herscheppen. Dat deze cel len zich niet delen zoals een ver smolten zaad- en eicel doen komt doordat door bepaalde stoffen de nei ging daartoe ls uitgeschakeld. Wat is nu het principe van klonen? Dat is, dat gene die kloont (in het boek van Rorvik wordt hij Darwin genoemd) een eicel neemt, waaruit hij de kern verwijdert. Vervolgens neemt hij een betrekkelijk willekeuri ge lichaamscel. Daaruit verwijdert hij de kern. welke hij overplant in de kernloze eicel. Nu bestaat er. zo blijkt in de praküjk, een goede kans, dat de uitgeschakelde neiging tot delen en alle andere uitgeschakelde geneti sche informatie weer wordt „inge schakeld". Het resultaat is dat de cel zich gaat delen. Het nieuwe wezen dat daar<dan weer het resultaat van is noemen we een kloon. Menselijke kloon De theoretische mogelijkheid om or ganismen te klonen is al enige tijd bekend. Aan het einde van de Jaren zestig is het al gelukt het met een kikker te doen. Het klonen van een mens is in principe theoretisch even eens mogelijk, maar technisch erg moeilijk uitvoerbaar. Hoewel. Rorvik beweert in zijn boek nu Juist, dat hij nauw betrokken is geweest bij het ontstaan van een menselijke kloon. Een schatrijke mil jonair zou hem daartoe hebben over gehaald. De man wenste nageslacht dat precies op hem leek en had daar veel geld voor over. Het boek van Rorvik waar hij overigens zelf ook miljonair mee geworden is be schrijft het hele procédé. Helaas is de waarheid van zijn verhaal op geen enkele manier na te gaan. omdat de auteur aan zijn miljonair heeft moe ten beloven alle herkenbare personen of situaties in zijn verhaal weg te laten. Nu vind ik die waarheidsvraag eigen lijk ook niet belangrijk Veel belang rijker is de constatering dat klonen van een mens in principe mogelijk is. Want deze constatering richt de aan dacht op vragen als: waar is klonen van een mens voor nodig? Zijn de gebruikte technieken aanvaardbaar? Men bedenke dat een mislukte klo ning een soort abortus oplevert. Wie bepaalt welke experimenten op dit terrein gedaan worden? Dit zijn ethi sche vragen, en het Is goed dergelijke vragen te doordenken voordat de fei telijke ontwikkelingen ze achter haald maken Publieke opinie Het merkwaardige op dit terrein is, dat de publieke opinie nauwelijks in deze vragen geïnteresseerd lijkt Deze veert pas op als het te laat Is: als een reageerbuisbaby wordt geboren, als een hart is getransplanteerd of als een kloon ter wereld komt. Dan wordt alle aandacht gericht op onbelangrij ke details, waarbij Je de reageerbuis baby en de menselijke kloon in zekers zin zelf als details kunt zien: het zijn punten in een ontwikkeling. Het be langrijkste zijn echter niet de punten, maar de ontwikkeling zelf. Willen we die? Bepalen de wetenschappers wel ke de volgende stappen zullen zijn? Terug naar Rorvtks boek Ik moet toegeven dat Rorvik zelf aan vele ethische vragen aandacht besteedt. Driekwart van het boek is er aan gewijd. Toch blijft hij daarin uiterst oppervlakkig. Bovendien, als lezer weet Je dat Rorvik wel degelijk aan het maken van een kloon ging mee werken naar hij beweert en daardoor krijgt zijn ethiek meer het karakter van goedpraterij dan van een diepgaande analyse van funda mentele vragen. Het verslag van het kloningsonderzoek en de procedure zelf is al evenmin boeiend, zodat het boek als geheel tegenvalt. Rorvik zelf mag er rijk mee geworden zijn, zijn armzalige ethiek brengt zijn lezers nauwelijks verder. David Rorvik: de duplicaat mens: het opzienbarende verslag van het ontstaan van een menselijke kloon. Meulenhoff, Amsterdam/Brussel, 1978. HEKMAN DE WOLFF In het dienstgebouw van de N.H. Kerk aan de Regthuljsstraat In Leidschendam is zaterdag van vier tot half vijf de afscheidsreceptie van Herman de Wolff De dirigent ls meer dan vijftig Jaar koordirigent geweest en compo neerde vele koorwerken. HIJ gaat zich terugtrekken uit het actieve muziek leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11