ortugese socialisten in problemen an leet den Bergh Rhoodie m te praten Palestijnen: Carter toont zijn zwakte Positie van Amin steeds benarder Nieuwe luchtgevechten tussen beide Jemens Khomeini waarschuwt regering Vietnam staat terugtocht van China toe sis Zuid-Afrika 'geregeld' Nieuwe invasie in Oeganda 'Constellation' naar Arabische Zee 'vlaaiarbeiders ngwy snijden $stoevoer af Sowjet-parlement zonder Podgorny Weer poging Andreotti om te formeren Midden-Oosten Personeel Britse ziekenhuizen niet aan het werk DERDAG 8 MAART 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET HS 7 r Jan Halkes 5ABON De vroegere voorzitter van het Portugese parlement Vasco da Gama Fernandes mldigde In een gisteren uitgegeven verklaring de socialistische partijleider Mario Sares verraad, bedrog en belediging. Tegelijkertijd zei de 70-jarige Fernandes het lidmaatschap van de partij waarvan hij medeoprichter is geweest. j achterliggende reden voor zijn lit is de manipulatie die zich vo- r rond zijn voorzitterschap van irlement afspeelde. De vooreit- et elk jaar opnieuw door het ent gekozen worden. Begin vo- beloofde Mario Soares het ptterschap aan de coalitiepart- eitas do Amaral. Na de breuk fae coalitie werd na veel geharre- de socialist Teofilo dos Santos de socialisten kandidaat |d. dies speelde zich achter de rug 5de zittende voorzitter Da Gama indes af. Hij verwijt Soares nu [op allerlei manleren te hebben «logen. Een nogal schijnheilige vriendschapsverklaring van Soares voor de Portugese televisie vorige week en het ontbreken van enige zelf kritiek op dit punt tijdens het vorig weekeinde gehouden partijcongres, waren voor Fernandes de druppels die de emmer deden overlopen. Vasco da Gama Fernandes genoot veel prestige vanwege zijn antifascistisch verleden en zijn onkreukbare optre den als kamervoorzitter. Schandaal Een ander schandaal dat veel ophef maakt is de schorsing van televisie medewerker Jose Eliseu. Hij werd dinsdag geschorst na de vertoning van de voorlaatste aflevering van een documentaire over het Portugese fas cisme. De documentaire van Eliseu werd door het bestuur van de Portu gese televisie een belediging voor het Portugese volk genoemd en „onnodig wreed". Dat laatste slaat op het af wisselend tonen van scenes uit de koloniale oorlogen en een bezoek van de paus aan het bedevaartoord Fatima. De schorsing van de documentaire en haar auteurs is het zoveelste incident in een reeks van saneringen die een politiek karakter hebben. Vorige week werd Jacinto Baptista, hoofdre dacteur van het grootste Portugese avondblad Diario Popular ontslagen. Als reden voor het ontslag zei de directie „eens en voor altijd" een ein de te willen maken aan het „zelfbe heer van de redactie". Het zelfbeheer bestond eruit dat besluiten in de re gel met meerderheid van stemmen werden genomen. De Diario Popular is een van de weinige Portugese kran ten die een niet-partijdige berichtge ving verschaft. Landteruggave Ook op andere terreinen van de Por tugese politiek is het aan het gisten. Het ministerie van landbouw is met een tweede ronde van landterugga- ven aan de vroegere grootgrondbezit ters begonnen. Zoals Inmiddels ge bruikelijk is gaat dat met hard poli tieoptreden gepaard. Om de landar beiders het demonstreren onmogelijk te maken is personenvervoer met vrachtauto's en aanhangwagens van tractoren verboden. De landarbeiders zeggen hardere acties voor te berei den. Een demonstratie van landarbei ders in Lissabon is verboden; de orga nisatoren hebben de bijeenkomst voor vandaag echter niet afgelast BANGKOK, HANOI (Reuter, UPI, AP. AFP) China is gisteren begonnen met de te rugtrekking van zijn troepen uit Vietnamees gebied. Viet nam heeit toegezegd de Chi nezen op hun terugtocht niet aan te zullen vallen. Er werd gisteren echter nog op ver schillende plaatsen in het grensgebied hevig gevochten. Belde partijen maakten gisteren aan spraak op de „algehele overwinning" in de al bijna drie weken durende oorlog, die aan tienduizenden men sen het leven moet hebben gekost. De Vietnamese legerkrant Nhan Dan schreef onder de kop „De glorieuze overwinning van het leger en ons volk" dat het land de terugtocht van de Chinezen zal toestaan, als zij zich daarbij zullen onthouden van oor- logsactlvltelten Vietnam zegt de Chinezen een lesje te hebben geleerd en dat die ziq^i terug trekken wegens de grote Vietnamese tegenstand. Volgens radio Hanoi zou den er sinds het begin van de oorlog minstens 45.000 doden en gewonden zijn gevallen aan Chinese zijde. Volgens waarnemers zijn de Chinezen gisteren inderdaad op beperkte schaal begonnen met de terugtocht. Het Volksdagblad in Peking schreef gisteren: ..Onze grenstroepen keren triomfantelijk terug naar hun oor spronkelijke posities en zullen zorg vuldig de grenzen van ons vaderland bewaken". Ook China zei dat de te genpartij een flinke les was geleerd. Zware gevechten Ondanks alle berichten over de terug tocht maakte radio Hanoi gisteren melding van zware gevechten op ver schillende plaatsen in het grensge bied Volgens de radio sneuvelden bij gevechten in het noorden en noord oosten 426 Chinese soldaten. China heeft eerder laten weten dat de terug tocht van de troepen alleen maar zal plaatsvinden als ze niet worden aan gevallen. De gevechten van gisteren kunnen de terugtocht van China in gevaar bren gen. Volgens berichten uit Washing ton heeft de Sowjet-Unle gisteren twee verkenningsschepen en een oor logsschip naar de Vietnamese haven Da Nang gestuurd. Ook Laos heeft China er gisteren van beschuldigd troepen samen te trek ken aan de Chlnees-Laotlaanse grens In een verklaring verklaart de rege ring van Laos, dat in het oosten aan Vietnam en in het noorden aan China grenst, dat China de onafhankelijk heid van Laos ernstig bedreigt. Zowel Vietnam als Rusland hebben China er eerder van beschuldigd een aanval voor te bereiden op het pro- Vietnamese Laos. Hennie Serfontein difANNESBURG Eschel Roodle, de ex-secretaris-gene- van het Zuidafrlkaanse ministerie van informatie en Hendrik van den Bergh, ex-hoofd van de inlichtin- [enst BOSS hebben gistermorgen na 15 uur vergaderen en Parijs hotel een geheim akkoord bereikt over het H matieschandaal. de i |Un nog geen details over het ird meegedeeld maar aangeno- wordt dat Van den Bergh etydie uiteindelijk heeft weten ïafreden" zijn dreigement alles lij weet over het schandaal te Jen niet uit te voeren. Het is niet •lijk of Rhoodie er in is geslaagd irantie te krijgen dat alle aan- ten tegen hem zullen worden -okken. Premier Botha heeft tot pi e alle ideeën voor zo'n overeen- P t van de hand gewezen. waarschijnlijk eind dit jaar of begin volgend Jaar algemene verkiezingen gehouden. Tegen die tijd zou de storm kunnen zijn geluwd en zou Rhoodie weer naar Zuid-Afrika kun nen gaan. Intussen is het waarschijn lijk dat de ex-secretaris-generaal in het buitenland blijft omdat zijn aan wezigheid in Zuid-Afrika de regering daar in grote verlegenheid zou kun nen brengen. NAIROBI (UPI, Reuter) Een Tan- zanlaanse invasiemacht is gisteren een nieuw offensief in Oeganda be gonnen en rukt op naar de hoofdstad Kampala. Dit hebben diplomatieke kringen en groepen ballingen in de Keniase hoofdstad Kampala meege deeld Oegandese ballingen vielen verder de belangrijke industriestad Jonga ten oosten van Kampala aan. Volgens diplomatieke kringen heb ben Libische en Oegandese vliegtui gen een bruggehoofd ingesteld naar Oeganda's belangrijkste luchthaven Entebbe Er worden wapens, munitie, artilleriestukken en benzinevoorra den voor de troepen van Amin gezon den. Khaddaffi zond ook vliegtuigen en duizend militairen. De militairen zijn ingeschakeld in verdedigingsstel lingen in en om Kampala waar het volgens Inwoners gisteren rustig was. De binnenlandse dienst van radio- Oeganda zond gisteren slechts mu ziek uit en liet de geregelde nieuws uitzendingen vervallen. Een zender van deze dienst is in Jinja gevestigd en was mogelijk een doelwit van de aanvallende ballingen De Tanzaniaanse invasiemacht uit het zuiden bevond zich binnen een afstand vanwaar het vliegveld van Entebbe kan worden aangevallen Een geslaagde aanval op deze belang rijkste aanvoerlijn zou een verniet i gende. mogelijk beslissende klap kunnen toebrengen aan het regiem van Amin. Diplomatieke kringen zei den dat het er naar uitzag dat de Tanzanianen proberen het Libische contingent uiteen te drijven voordat dit doelmatig zou kunnen optreden De benoeming van de president als leider van de militaire operaties werd gezien als een symbolisch gebaar om de wereld te tonen dat Amin er nog Is Een militaire woordvoerder zei dat de benoeming de president in staat zou stellen de binnengevallen troepen te vernietigen en Oeganda te bevrijden „De bevolking van Oeganda ver trouwt dat de agressors verdreven zullen worden en dat de situatie weer normaal zal worden" redigend 18) ikrfen Bergh zei gistermorgen dat tu esprek „zeer open en bevredi- wi was geweest en dat er niet met was geschoven. Over de inhoud het akkoord zullen eind deze e mededelingen worden gedaah. 1 tnd is dat beide partijen docu- ten hebben ondertekend. Van Bergh wilde niet zeggen of er aken zijn gemaakt over de cas- we landjes en documenten, die de die in zijn bezit zegt te hebben, ft mi ldels wordt veel gegist over de jto n de zakenman Van Zyl, die als LSt ipersoon tussen Van den Bergh, ia] die en een derde nog onbekende ed heeft gefungeerd. „Zuid-Afrika nü dolblij zijn met wat wij hebben r 1 ;t" zo zei de zakenman na af- dvan het gesprek maar meer wil- af niet zeggen. Zowel hij als gene- zij Van den Bergh beschreven de it handelingen gisteren als „zeer ell at" Van Zyl stelde dat als er ij ladere overeenkomst kon wor- {gesloten dit niet alleen ln het 'orlg zou zijn van de Zuldafrikaan- Jering maar van het gehele land. SANA'S (AFP, UPI) Vliegtuigen van de volksrepubliek (Zuid)-Jemen hebben stellingen van de Arabische republiek (Noord)-Jemen in het grensgebied bij Qaatabah aangevallen, zo heeft een militaire woordvoerder van de regering in Sana a bekendgemaakt. Hij noemde deze actie een schending van het bestand tussen de twee Jemens. Jenland [*>c die zei dat hij voorlopig niet Zuid-Afrika zal terugkeren en "Rome zou gaan. Op de vraag eer hij dan wel zou gaan zei v die: „De eerste tijd niet. dat is ^•Jdeel geweest van onze bespre- Dit geeft de mogelijkheid dat •ken is dat Rhoodie voorlopig t» buitenland blijft en wel tot de Tussle-Erasmus zijn onderzoek ;ijj voltooid. Daama worden er 3U< af b en WY (AFP) Enkele tientallen be emers in de Franse staalindu- e I lebben de staalfabriek „Usinor" rel nt-Saint-Martln (in het oosten de 'rankrijk) afgesneden van het gelflandse aardgas, dat gebruikt voor het verhitten van de Na de kranen te hebben dicht- hebben de werknemers ga de leidingen geboord. en kbond CGT heeft zich verant- "f1' elijk gesteld voor deze daad. ^loeld is als protest tegen de Jng van het gas. afkomstig uit ssfabnek daar gaat aan het n dit jaar dicht. Er werken 350 gef Noordfranse Denain kwam het n gewelddadig treffen vlak bij gc Utiebureau tussen de politie en iai emers in de staalindustrie, zo is rij: ficlële bron vernomen. Hierbij ■n i n een aantal agenten gewond int >r B- tot zestienhonderd werkne- egden laat in de ochtend het UJ «er en trokken naar het cell s' Van de stad. Met hijskranen rden zij de wegen die naar het pei bureau leiden om te voorko- at de hulp van mobiele eenhe- De dag tevoren had Noord-Jemen ook melding gemaakt van Zuldjeme- nitische luchtaanvallen op hetzelfde gebied. Het voortduren van de strijd MOSKOU (UPI) De voormalige president van de Sowjet-Unie, Niko la j Podgorny. is kennelijk de geringe invloed die hem tot voor kort geble ven was, kwijtgeraakt. Toen de Praw- da. het orgaan van de communisti sche partij, de lijst met de namen van alle 1500 kandidaten die gekozen zijn in de Opperste Sowjet, het uit twee kamers bestaande nationale parle ment van de Sowjet-Unie publiceer de. kwam die van Podgorny er voor het eerst in 25 Jaar niet in voor Podgorny had. nadat hij in mei 1977 onverwacht het presidentschap had verloren en ook zijn zetel in het Polit bureau en het centraal comité was kwijtgeraakt, zijn parlementszetel behouden en bezocht nadien ook re gelmatig de zittingen. Als president werd Podgorny. die inmiddels 76 jaar is, opgevolgd door Leonid Breznjew. Deze is al vanaf 1964 eerste secretaris van de communistische partij en ver enigt thans beide functies in zich tussen de twee Jemens ondanks het bereikte bestand heeft intussen de Verenigde Staten aanleiding gegeven tot het zenden van een smaldeel, waaronder het vliegdekschp Constel lation. naar de Arabische Zee. het noordwestelijke deel van de Indische oceaan tussen India en Arable Voorts heeft Washington openlijk het gebruik van Amerikaanse wapens door Saoedi-Arabië goedgekeurd, als dit land zou besluiten Noord-Jemen te hulp te komen. Doel van het sturen van de Constella tion tastbare uitdrukking te geven aan hun steun van landen zoals Saoe di-Arabië, die van zorg vervuld zijn wegens het gewapend conflict tussen het marxistische Zuid-Jemen en het door Saoedi-Arabië gesteunde Noord- Jemen. Tevens om het bezwaar te onderstrepen dat de Verenigde Sta ten hebben tegen de rol die de Russen naar hun mening in dit conflict spelen. Het besluit om het vliegdekschip met zijn rond honderd gevechtsvliegtui gen uit de Stille Oceaan weg te halen werd bekendgemaakt nadat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Vance „zeer krachtig protest" had ingediend bij Sowjet-ambassa- deur Dobrynin. Hierin werd Moskou's stelling dat geen hulp aan de Zuidje- menitlsche aanvallers werd geboden door Russische adviseurs als loze be wering afgedaan Het Ierse republikeinse leger (IRA) was van plan een grote olieraffina derij op te blazen, zo heeft de politie van Belfast meegdeeld. De aanslag op de enige olieraffinaderij in Noord-Ierland. het „Sydenham-com- plex" in Belfast, zou deze week ge pleegd worden. Het plan van de IRA werd verijdeld door de ontdekking van de plaats waar de 42 bommen die bij de aanslag gebruikt zouden worden, verborgen waren. De bom men werden, vermoedelijk na een tip, gevonden in een barak op een vuilnisbelt in een katholieke enclave in een overwegend protestantse wijk van Belfast. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat een aanslag op de raffinaderij een enorme explo sie veroorzaakt zou hebben en een groot aantal slachtoffers zou hebben veroorzaakt. ROME (AFP. DP Al President San- dro Pertini van Italië heeft waarne mend premier Giulio Andreotti op nieuw belast met de vorming van een regering. De 60-jarige christen-demo craat Andreotti. wiens regering van „nationale eenheid" vijf weken gele den aftrad, heeft al eerder een mis lukte poging tot vorming van een nieuwe regering gedaan. Hij liet giste ren weten dat hij het nu opnieuw zal proberen. 'Bazargan is te westers' TEHERAN (Reuter, AFP, UPI, AP) In een toespraak in de Iraanse stad Qom heeft de geestelijke leider Khomeini de door hem benoemde premier Bazargan gewaarschuwd niet van de Islamitische koers af te wijken. Inmiddels blijven in Teheran geruchten de ronde doen dat Bazargan binnenkort zal aftreden. President Pertini heeft voorts de (ei- der van de republikeinse partij, Ugo La Malfa en de sociaal-democraat Gi useppe Saragat, die president van Italië is geweest, verzocht vice-pre mier te worden in de door Andreotti te vormen regering. La Malfa die twee weken geleden vergeefs getracht heeft, een nieuw kabinet te vormen, is hiermee akkoord gegaan Saragat wil GêCIl ZOrffen eerst nog overleg met zijn partij plegen. De produktie van Iraanse olie is giste- In de rede van Khomeini, die hij hield voor studenten ln de godgeleerdheid en geestelijke leiders, deed hij een aanval op de regering die van plan zou zijn van Iran een democratische repübliek te maken, „Dat betekent dus: een Westerse republiek. Maar weet wel: wij zijn onafhankelijk. Onze wetten zijn die van de islam", waarschuwde Khomeini de Iraanse regering, die door hem zelf is be noemd De koers van Khomeini is aanzienlijk conservatiever dan die van de regering Bazargan Wat de islamitische wetten voor ge volgen hebben, beseffen de Iraniers dagelijks duidelijker Gisteren werd in Teheran bekend gemaakt dat alle gemengde scholen zullen worden ge sloten en dat abortus niet is toeges taan. Enige duizenden vrouwen, die vrezen dat zij door de islamitische wetten in een achtergestelde positie terecht komen, hebben voor vandaag een demonstratie aangekondigd Gisteren is bekend gemaakt dat dins dag opnieuw zes mannen voor een vuurpeleton zijn geëxecuteerd Zij waren door een islamitisch hof schul dig bevonden aan het bedrijven van homoseksualiteit en het stimuleren van knapenprostitutie In de afgelo pen twee dagen zouden ln totaal drie groepen mensen in Iran om dergelij ke delicten zijn berecht en terecht gesteld. Premier Bazargan heeft al enige malen geprotesteerd tegen de berechting en executie door „wilde" rechtbanken, die na de revolutie overal zijn opgericht en gedreigd af te zullen treden ren opnieuw opgevoerd en bedraagt nu ongeveer twee miljoen vaten per etmaal. Voor het eerst sinds 69 dagen vloeide er weer olie in een Ameri kaanse supertanker, zij het tegen aanzienlijk gestegen prijs. De-nieuwe directeur van de centrale bank van Iran verklaarde gisteren dat buiten landse schuldeisers zich geen zorgen hoeven te maken en dat ze hun geld terug krijgen. Ook zal Iran geen parti culiere banken onteigenen Directeur Mowlavi wees er op dat zijn land zich geen grote veranderingen kan veroorloven Over de uitlating van Khomeini, dat het bereken rente tegen de regels van de leien b zei Mowlavi dat er dan maar ander» vormen moeten worden bedacht Zonder rente kunnen banken nu een maal niet bestaan, zo zei hij Vervolg van pagina 1 Over twee zaken heeft Israël, aldus Dajans woordvoerder, nog geen be sluiten genomen. De eerste is de vraag of Jeruzalem ermee moet in stemmen dat Egypte in de onderhan delingen over autonomie de plaats inneemt van Jordanië ten tweede moet Israël ermee akkoord gaan dat autonomie om te beginnen in Gaza wordt toegepast als de bewoners van de westelijke Jordaanoever daar van hun kant tegen zijn. Da jan wees er tenslotte op dat eventuele sluiting van een defensieverdrag tussen de VS en Israël geen onderwerp van onder handelingen is geweest ln Was hington. Wijzigingen De Egyptische premier Khalil zei in Cairo dat er misschien nog enkele wijzigingen moeten worden aange bracht in de Amerikaanse plannen. Met het formuleren van deze voor stellen heeft Carter een krachtige po- door James Dorsey geroepen kon worden BEIROET Woede, haat en angst lagen aan de radikale Palestijnse ver werping van presidents Sadats reis naar Jeruzalem in november 1977 ten grondslag. Nu de Amerikaanse presi dent Carter deze week naar Cairo en Jeruzalem komt in een laatste poging een Israëlisch-Egyptisch vredesak koord te bewerkstelligen zijn de Pa lestijnen vastberadener dan ooit om zich te verzetten. De Palestijnen beseffen dat Carter zich nauwe- l' - in "oorloven met lege handen naar v. - te keren. De afsluiting van Jir' -odes :k'H>rd tussen Egypte en Israel oor hen vnst. Niettemin menen zij dat de wind in het Midden-Oosten nu anders waait. •Door omwenteling in Iran hebben de Verenig de Staten en Israël een belangrijke bondge noot verloren en de Palestijnen een machtige steunpilaar erbij gekregen. Iran heeft de Palestijnen moed gegeven en getoond waartoe de volkswil in staat is. Veel belangrijker nog is dat de Iraanse gebeurtenis sen door een Palestijnse bril bekeken, hebben laten zien dat het „Amerikaanse imperialisme" kwetsbaar is In Palestijnse kringen spreekt men bijna in termen van medelijden over Car ter In hun ogen toont Carters reis naar het Midden-Oosten de zwakte van de Amerikaanse president aan. Na Iran ziet hij zich gedwongen als een soort superdiplomaat naar het Midden- Oosten te gaan met het risico dat de reis zal mislukken Ondaks de door Iran veroorzaakte euforische sfeer in de Palestijnse bevrijdings beweging (PLO) beseft men in Beiroet dat een Egyptlsche-Israélisch vredesakkoord niet zo maar van tafel kan worden geveegd. Hoewel Washington, Cairo en Jeruzalem zich in zwij gen hullen over de reeds door Israël aanvaarde Amerikaanse compromisvoorstellen staat vast dat ze verband houden met de kwestie van de Palestijnse autonomie in de bezette gebieden en de vraag of het Egyptisch-Israèllsche ak koord prioriteit zal genieten boven Egyptes verplichtingen jegens de Arabische wereld Aangenomen wordt dat Israël het eens is met een streefdatum voor de uitvoering van de autonomie in ten minste de Gazastrook. Dit betekent dat de inwoners van de bezette gebie den binnen twaalf maanden verkiezingen voor de zelfstandige raden zullen houden De PLO zal alles in het.werk stellen deze verkiezingen te boycotten. Éen zekere mate van medewer king aan de plannen door de bewoners van de bezette gebieden is volgens PLO-functionaris- sen onvermijdelijk. Deelname betekent echter de rode lijn overschrijden. Wie dat probeert zal hard worden aangepakt Om de invloed van de PLO in de bezette gebieden te vergroten is het Palestijnse verzet een dialoog met koning Hoessein van Jordanië begonnen Binnen drie weken zal PLO-leider Jasser Arafat een officieel bezoek aan Amman brengen Hoewel Arafat er alles aan doet om met iedereen in de Arabische wereld goede vrienden te zijn. daalt het vertrouwen van de Palestijnen in de Arabische staten steeds meer Nauwe medewerkers van Arafat leggen uit dat de PLO-leider zich met z'n aartsvijand Hoessein heeft verzoend om de Arabische con- Irontatiestaten beter tegen elkaar te kunnen uitspelen. Na de omwenteling in Iran hopen de Palestij nen in de toekomst op financiële steun uit dit land. waardoor men minder van conservatieve Arabische oliestaten afhankelijk zal zijn. De verzwakking van de Amerikaanse positie in het Midden-Oosten door het omverwerpen van het bewind van de sjah heeft de Palestijnse positie tegenover de Arabieren ook op andere manieren versterkt De verdrijving van de sjah zou de Arabieren de schrik op het lijf hebben gejaagd, maar hen tegelijkertijd in staat hebben gesteld hun con tacten met de Amerikanen te verstevigen. De Palestijnen wijzen in dit verband op de kriti sche houding van Saoedi-Arabië tegenover het Amerikaanse beleid. Hierdoor is het makkelij ker voor Riad om de olie als politiek wapen te hanteren Saoedi-Arabiés verwerping van de akkoorden van Camp David tijdens de Arabi sche top in Bagdad in november verleden Jaar en Prins Fahds besluit zijn bezoek aan Was hington op de lange baan te schuiven zijn hier aanwijzingen voor ging gedaan tot het boeken van v uitgang in het vredesproces Lr is ni kans op vrede, aldus Khalil. Ais Israel evenveel begrip heeft voor de sltuade in het Midden-Oosten en evenzeer de noodzaak inziet van een globaal vre desverdrag dan staat in feite niets meer een verdrag In de weg Egypte s premier is van oordeel dat de nieuwe Amerikaanse plannen niet zoveel afwijken van hetgeen al in Camp David overeengekomen is. Hij herhaalde dat Egypte zou kunnen vragen om wijzigingen Arabische leiders in de bezette gebie den hebben kritiek geleverd op het besluit van president Carter een be zoek te brengen aan Egypte en Israël Volgens hen zal het bezoek wellicht meer moeilijkheden veroorzaken dan goed is voor de Amerikaanse belan gen in het Midden-Oosten De burgemeester van Bethlehem. Elias FrelJ, zei dat het bezoek in strijd is met de nationale belangen van de Palestijnen Als Egypte een vredes verdrag met Israël tekent zal de rest van de Arabische wereld „meer gera dicaliseerd en meer anti-Amerikaans worden" De andere staten zouden vermoedelijk de financiële hulpverle- ning aan Egypte beëindigen en dat land volkomen isoleren De burgemeester van Hebron. Fahd Kawasme. zei: „Wij geloven niet dat de reis van Carter de oplossing van het Palestijnse vraagstuk zal bevor deren". Volgens hem moet de Pales tljnse bevrijdingsorganisatie deelge noot zijn bij het oplossen van liet conflict in het Midden-Oosten LONDEN (DPA) Tienduizenden technische hulpkrachten van de Brit se staatsziekenhuizen zullen hun sta king de komende dagen nog verscher pen, zo heeft hun vakbond NUPE aangekondigd Deae bond is de enige van de vier bij het conflict in bel gezondheidswezen betrokken bonden die een loonsverhoging van elf pro cent heeft afgewezen NUPE verte genwoordigt volgens eigen opgaaf 150.000 van de in totaal 250.000 werk nemers in de ziekenhuizen De bond heeft tevens eenzelfde aanbod voor de 17.000 Britse ambulancerijders af gewezen. Voor noodgevallen blijft vervoer mogelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7