Conflict Haagse onderwijswereld op scherp 11 Haags trefcentrun- verslaafden krijgt^ subsidie van CRM» De koren dreigen in de knel te komen Moeilijkheden bij bouw raadhuis 's-Gravenzande Nieuw Leids zwembad in Zuid-West IK.IrH.'IIJIl Na moeizaam overleg Aparte commissie onderzoekt functioneren directeur Begeleiden is vervelend NABEZ0RGIN6 VAN DE KRANT KORT Gemeente en buurt naar Kamerleden voor huurprobleem DONDERDAG 8 MAART 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Chris Bruijnius DEN HAAG Directeur G. A. C. de Graaf van het Haagse Centrum voor Onderwijsbegelei ding (HCO) is door de bestuurscommissie van dit centrum voor de keuze gesteld: of hij gaat vrijwillig met buitengewoon verlof, of hij wordt met ingang van maandag 12 maart buiten dienst gesteld. In ieder geval zal een speciale commissie volgende week een onderzoek starten naar het functioneren van De Graaf als directeur van Het HCO. Aanleiding tot deze maatregel is volgens De Oraal zijn steun aan de consulente Eva Latham. Deze van de Antillen afkomstige pedagoge zag vorig jaar haar arbeidscontract bij het HCO niet verlengd. Sinds dien voert zij een heftige strijd te gen de gemeente, omdat zij meent dat een en ander op gronden van rassendiscriminatie is gebeurd. De Oraal staat achter haar. De gemeente ontkent dat het slechts om de affaire Latham gaat. Wethouder van onderwijs A. A. J. M. van Lier heeft, als voorzitter van de bestuurscommissie, de directeur van het HCO zowel schriftelijk als mondeling laten weten dat er drie aanleidingen zijn tot het onderzoek. Ten eerste de relatie tussen De Oraal en de bestuurscommissie die „gaandeweg ernstige conflictueuze karaktertrekken is gaan vertonen". Verder is de commissie niet tevre den met de relatie van het HCO met het onderwtjsveld en met het beeld van het centrum naar de buitenwe reld. En als derde punt worden moeilijkheden tussen de directeur en zijn eigen personeel genoemd Zwaargewichten De ingestelde commissie bestaat uit drie ..zwaargewichten" op on derwijsgebied. Het zijn prof mr. A. D Bellnfante uit Amsterdam, de Haarlemse mr. dr. L. de Oou en de voormalige directeur onderwijs van de gemeente Den Haag. mr J. Vel- ders Volgens de bestuurscommis sie is het onderzoek aan een aparte commissie overgelaten omwille van ..zorgvuldigheid en objecUviteit." Het onderzoek zal moeten uitwijzen of directeur De Oraaf in de toe komst zonder bezwaar zijn functie kan blijven vervullen. Over de aard van de klachten wenst de bestuurscommissie verder geen mededelingen te doen. Ook om de onderzoekscommissie niet in verle genheid te brengen. Op het stad huis wijst men er slechts op dat de directeur reeds begin 1978 een ern stige waarschuwing kreeg en dat de moeilijkheden in de ..sociaal-com municatieve" sfeer liggen. Eva Latham De kwestie rond de pedagoge Eva Latham ligt gevoelig. Zij was twee jaar als consulente verbonden aan het HCO. Toen vorig jaar augustus haar contract niet werd verlengd, omdat zij niet goed zou functione ren, voerde zij aan dat er sprake was van rassendiscriminatie. Daarbij beriep zij zich op een pam flet dat anderhalf jaar ervoor was geschreven door een schoolhoofd uit de binnenstad. Zij had de in houd als discriminerend ervaren. Het schoolhoofd kreeg van wethou der Van Lier een berisping vanwege de beledigende strekking van het schrift. Het gemeentebestuur was er echter van overtuigd dat er geen discriminatoire bedoelingen achter staken. Maar directeur de Oraaf van het HCO was het met mevrouw Latham eens dat er een rascistische kant aan de zaak zat. Deze mening werd nog gevoed toen een aantal hoofdonderwijzers en andere onder wijsmensen zich solidair verklaar den met het bestrafte hoofd. De directeur van het HCO heelt over deze zaak een uitgebreide briefwisseling met de bestuurscom missie gevoerd, die steeds venijni ger werd. Hij kon echter niet verhin deren dat mevrouw Lathams con tract niet werd verlengd. Op eigen ervaringen en berichten uit de on derwijswereld was de bestuurscom missie tot de conclusie gekomen dat zij „de juiste contactuele eigen schappen" miste voor haar functie. De Graaf bleef zich nadien voor zijn voormalige ondergeschikte inzet ten. De zaak interesseerde hem zelfs zo dat hij volgens zeggen er zijn proefschrift als afsluiting van zijn rechtenstudie aan heeft opgehan- «1 Directeur de Graaf. gen. Zelf wil de directeur dit ont kennen noch bevestigen. Wethouder Van Lier. Publikatie Directe aanleiding tot de dreigende buitendiensstelling is volgens de di recteur van het HCO een publikatie geweest in NHC-Handelsblad, enige weken geleden. Daarin werd de zaak-Latham uitgebreid belicht en kwam de schrijver tot de conclusie dat hier sprake was van rassendis criminatie. Het Haagse college van B. en W. stuurde naar aanleiding van het ar tikel een verontwaardigde brief aan de NRC. De krant werd verweten de zaak eenzijdig te hebben belicht. Het college wees de suggestie dat rassendiscriminatie onder het on derwijzend personeel in Den Haag een normaal verschijnsel is, van de hand. Mede naar aanleiding van het artikel en van acties van Eva Lat ham werd wethouder Van Lier over deze kwestie aangevallen door PvdA-Tweede Kamerleden. Daarbij was ook van belang dat de werk groep ter bestrijding van rassendis criminatie in Nederland zich achter mevrouw Latham had opgesteld. Het Haagse college heeft zich daar bijzonder boos over gemaakt. De werkgroep is verweten uitsluitend de lezing van de ontslagen pedago ge te hebben gehoord. Een intern onderzoek van het gewest Den Haag van de PvdA heeft Van Lier uiteindelijk vrijgepleit van alle be schuldigingen van discriminatie. Ook de hoofden van scholen werden van elke blaam gezuiverd. Van een onzer verslaggevers fjj DEN HAAG Na maandenlang moeizaam ambtelijk q staat het ministerie van CRM op het punt subsidie I verlenen voor het trefcentrum voor drugsverslaafden Prinsengracht in Den Haag. De problemen rond de subsidiëring zijn uit de weg geruimd nu er een nieuwe bestuursvorm voor het tref centrum op poten wordt gezet. Die nieuwe bestuursvorm betekent con creet dat de rol van de Stichting voor Surinamers in het beheer van het trefcentrum wordt teruggedraaid. Di recteur Ramlal van de stichting voor Surinamers in het beheer van het trefcentrum wordt teruggedraaid. Di recteur Ramlal van de stichting is in principe bereid dit te aanvaarden, mits de Surinamers maar voldoende in het nieuwe bestuur vertegenwoor digd blijven. Volgens wethouder Du Chatinier (maatschappelijk werk en volksgezondheid) komen er in het be stuur naast vertegenwoordigers van de Stichting voor Surinamers. afge vaardigden van het club- en buurt huiswerk en een vertegenwoordiging van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD). Dat CRM in principe bereid is negen tig procent van de kosten van het trefcentrum Prinsegracht 39 te subsi diëren. is meegedeeld in een brief van staaatssecretaris Wallis de Vries aan b. en w. van Den Haag. Het tref centum krijgt de laatste we ken gemiddeld zo'n driehonderd ver slaafden per dag binnen. De gemeen teraad van Den Haag keurde in eind 1978 een groots opgezet drughulpver leningsplan goed. CRM was in princi pe bereid de Haagse hulp aan hero ine verslaafden financieel te onder steunen. maar in het overleg tussen gemeente en ministerie rezen er pro- door Adr. Klager De noordgeve! van het nieuwe raad huis, links de bestaande bebouwing. Beoordelingsfouten architekt Van een onzer verslaggevers 's-GRAVENZANDE De aanbesteding voor de bouw van het nieuwe raadhuis van 's-Gravenzande heeft nogal wat problemen opgeleverd. Vergelijking van de begroting van de architekt en van de laagst inschrijvende aanne mer leerde dat er een verschil Uw krant onverhoopt met ontvangen'' Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogeli(k. maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u nabezorgd In OEN HAAG. VOORBURG en RIJS WIJK kunt u bellen nummer 070-469445 In DELFT nummer 015-132519. b.g.g 070-469445 Voor LEIOEN nummer 070-469445 van bijna acht ton was. De architekt bleek op een aantal punten duidelijk te zonnig be groot te hebben. Na overleg tussen aannemer, de archi tekt en burgemeester Van Prooijen is het gat terugge bracht tot elfduizend gulden, terwijl de architekt nog zal nagaan of nog enige bezuini gingen mogelijk zijn. De gemeenteraad van 's-Gravenzan de heeft in april van het vorig jaar een bedrag van 12.750.000 gulden uitge trokken voor de bouw van een nieuw raadhuis. Het moet in twee fasen ge bouwd worden, waarbij het bestaan de raadhuis aan de Langestraat ge handhaafd zal blijven. Begonnen wordt met de bouw van een kantoor flat achter het huidige raadhuis. Zo gauw dit gereed is. vertrekken alle gemeentelijke diensten vanuit het oude secretariaat naar de nieuw bouw. Vervolgens wordt gestart met restauratie van het oude gedeelte en sloop van de aanbouw daarachter, waarna het gerestaureerde gedeelte en de kantoorflat aan elkaar ge bouwd zullen worden. 's-Gravenzande trok. aan de hand van de cijfers van de architekt, een bedrag van bijna zeven miljoen uit voor de bouw van het raadhuis De laagste inschrijver rekende echter voor dat hij veel meer geld nodig had. Vergelijking van beide begrotingen leerde dat de architekt een te laag uurloon had aangehouden. Ook was er een aanmerkelijk lager bedrag voor personeel berekend. Voeg daar bij de kostenstijging en een aantal kleinere calculatiefouten en het gat is verklaard. Intensief overleg heeft ertoe bijgedra gen dat het bedrag aanzienlijk is te ruggebracht. De aannemer vermin derde zijn aannemingssom, terwijl ook een aantal bezuinigingen werden doorgevoerd. Bezuinigingen, die het gebouw kwalitatief niet aantasten, aldus het college van 's-Gravenzande. In 's-Gravenzande rekent men erop. dat het kantoorflat in juni van het volgend jaar betrokken kan worden. Het raadhuis moet. als de bouw voor spoedig verloopt, in juli van 1981 In gebruik genomen worden. Het is een goede zaak. dat jonge talentvolle dirigenten de gelegenheid wordt geboden praktijk en ervaring op te doen. Dat het Gewestelijk Or kest daartoe de mogelijkheid biedt, valt toe te Juichen. Bijzonder kwalijk echter ls het, dat de orkesten (en zeker niet alleen het Gewestelijk Orkest) hun taak als be geleidingsensemble niet alleen als bijkomstig beschouwen, maar door hun opstelling in de koorwereld de dienst wensen uit te maken. Wat te denken van een begeleldlngsorkest dat een koor verplicht een program mawijziging aan te brengen, omdat ADVERTENTIE JUBILEUMCONCERT - De reeks concerten om het tienjarig be staan van de st reekmuziekschool Rijnalckoord te vieren, wordt mor genavond afgesloten met een concert in de Dorpskerk in Leiderdorp. 20 uur Leerlingen van de muziekschool voeren onder meer werken uit van Stanley. Mozart. Haydn. Debussy en de moderne componist Satie ANK REINDERS - Ank Relnders (sopraan) en de pianist Paul Niessing brengen morgenavond hun recital- programma De Andere Schubert in de kapelzaal van het Leldse KêtC- gebouw. Oude Vest 45 Toegang 7.25 gulden. K&C-Inschrijvers betalen 5.75 gulden en CJP-ers 4 gulden Aan vang- 20.15 uur JUBILEUM Het honderdjarig besta ah van de Vereniging voor Pro testant Christelijk Schoolonderwijs ie 's O ra venhage-Loosduinen wordt 14 maart gevierd in de Loosdulnse Abdijkerk De festiviteiten beginnen om 15 uur Voorjaarsprijsvraag Wie mee wil doen aan onze grote voorjaarsprijsvraag doet er goed aan alle kran ten vanaf maandag 5 maart Zaterdag 10 maart komt de eerste van een serre van doe prijsvragen m de krant Vele aantrekkelijke prijzen met o.a. T 1*1 SM «reuken met i/skast en 2 spoelbakken mat toebehoren t.w.v. 2365,—. Aangeboden door: Tiel sa keu kens, Valkenburg (Z.H.). Home Contra, Haag sche Schouw. Interieur van het nieuwe zwembad. Einde van lang bestaan van De Overdekte ORGELFONDS De orgelcom missie Petrakerk die geld inzamelt voor het nieuwe orgel van die kerk organiseert morgenavond (20 uur) een bingo-avond, waarvan de op brengst ten goede komt aan het or gelfonds. De avond wordt gehouden tn Ons Centrum aan de Thorbecke- laan Albardostraat in Den Haag Van een onzer verslaggevers LEIDEN Leiden is vanaf zaterdag een zwembad rijker. Een estafetteploeg van Leidse notabelen zal om twee uur 's middags de officiële ope ningsrondjes zwemmen in het 25 meter wedstrijdbad in het nieuwe sportcomplex op de hoek van de Boshuizerlaan en de Vijf Meilaan. De zwemwedstrijd tussen wethou ders. medewerkers van de Sportstich ting en van de Leidse Duinwater Maatschappij, waarmee het zwem bad geopend wordt, luidt ook het einde in van het langgerekte bestaan van het zwembad De Overdekte aan de Haarlemmerstraat. Na de tijdelij ke heropening daarvan in verband met de onverwachte sluiting van het Zweilandbad, zal het voormalige kerkgebouw, waarin De Overdekte is gevestigd, nu definitief onder de slo pershamer vallen, ruimte vrijmakend voor woningbouw. Het nieuwe zwembad heeft twee bas sins. Een wedstrijdbad met een be weegbare bodem van 25 bij 15 meter en 1,80 tot twee meter diep En een instructiebad van 25 bij 7.50 meter met een diepte van 45 centimeter tot 1.10 meter Maar dat is nog niet alles, ook zijn er in het splinternieuwe ge bouw. pal naast de sporthal, zes bow lingbanen aangelegd Over een paar maanden is de sauna klaar. En voor wie erge honger heeft gekregen van al dat bewegen is een restaurant aan wezig. blemer op één punt: het l het trefcentrum aan de Prim Op CRM wilde men de Stichl Surinamers niet als enige b_ aanvaarden omdat men er ging dat de drughulpverlenl pure Surinaamse aangeli Ie mag zijn en omdat de stiel m sociaal culturele instelling O] aangewezen hulpverlenin *1 zou zijn voor drugsverslaafi m ZOETERMEER Met enkele familieconcerten in Zoeter- meer (gisteravond), Den Haag (vanmiddag lunchconcert in het Provinciehuis), Vlaardingen (9 maart), Papendrecht (10 maart) en Delft (11 maart) vestigt het Gewestelijk Orkest onder leiding van Kees Bakels de aandacht op de ambities van dit ensemble meer te willen zijn dan begeleidingsorkest. Daarbij dienen twee belangrijke aspecten nader bezien te worden. het uit te voeren werk te moeilijk is. Binnen onze contreien recentelijk gebeurd! De koren voelen zich bedreigd, zij zijn qua programmering zeker bereid tot overleg, doch wensen (terecht) niet gedicteerd te worden over wat zij wel en wat zij niet mogen zingen. Binnen het kader van het orkesten- bestel zijn fraaie paragrafen opgeno men over nauwere contacten over professionalisme en amateurisme in de muziek. Daar komt op dit moment niets of weinig van terecht. Er is duidelijk sprake van een impasse, waarbij de orkesten de schijn op zich laden, koorbegeleiding een noodzake lijk kwaad te vinden. En als men er dan (met tegenzin) niet onderuit kan, dan zullen de orkestleden wel voor schrijven, of zij het koorwerk wel wensen te begeleiden! Dit alles wordt nog verbazingwekkender, als men weet, dat de orkesten naast, hun sub sidie niet minder dan éénderde deel van de koorsubsidie opslokken, als zij uiteindelijk besloten hebben om te begeleiden. Het Centraal Beraad Amateuristi sche Muziekbeoefening en de zan gersbonden hebben het ministerie van CRM reeds op deze onverkwikke lijke gang van zaken geattendeerd. Op het programma dat gisteravond in een uitstekend bezet „Meerzicht" werd uitgevoerd als opening „Le Car naval d'Aix" van Milhaud met de kersverse directeur van het Utrechtse conservatorium, Ton Hartsuiker, als spiritueel solist. Voorts voor blazers- nonet de ..Petite Symphonle" van Gounod, de balletsuite „Les Indes gaiantes" van Rameau en met mede werking van de Nel Roos-academie voor ballet het sprookje van Moeder de Gans. zo magistraal getoonzet door Ravel. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vertegenwoordi gers van het Amsterdamse college van burgemeester en wethouders, de politieke partijen en de betrokken buurtbewoners willen op korte ter mijn een gesprek hebben met de le den van de Vaste Kamercommissie voor Volkshuisvesting in Den Haag. De delegatie hoopt te bewerkstelli gen dat de leden van de Tweede Ka mer zich willen inspannen voor de huurproblemen van de bewoners van de woningcomplexen Kattenburg en Room tuintjes in Amsterdam. Staatssecretaris Brokx heeft zich niet laten vermurwen de huurprijzen te verlagen ondanks herhaalde plei dooien van bewoners, de woning bouwverenigingen en de gemeente. Bernardlaan VOORBURG Een verbre* de Prins Bernardlaan in Voc de verbinding tussen de U baan en Leidschendam vierstrooksweg is niet no< tweestrooksweg heeft voldo paciteit om het doorgaande in de toekomst te verwerken dan langs de weg ruimte vrij aanleg van groenvoorzienin keerplaatsen en speelterrein vindt de D'66-afdeling in blijkens een alternatief ree tieplan voor de Prins Bernu dat de democraten deze wee senteerd hebben. De gemeen plan met rijkssteun de b ke verbindingsweg dwars do burg dubbelbaans te makf heeft samen met de ver buurtbewoners het altemati opgesteld. Met de bescheic constructie van D'66 blijven g; tuinen van de huizen en flats Prins Bernardlaan tussen de de en de Rozenboomlaan ji Voor het gedeelte van de laafoi de Rozenboomlaan en cK brandtlaan is volgens de deiid zelfs ruimte voor fietspaden ri hi Sancta Maria ft 'li NOORDWIJK Het psyc ziekenhuis Sancta Maria 11%^ wijk wil twee nieuwe pavü, x zijn terrein bouwen. De pi e zullen bestemd zijn voor p van wie verwacht wordt dat z Sancta Maria zullen verbliji gebouw zal plaats bieden T mensen en het andere aan 48) Nieuwbouw is ook noodzaktjit verouderde gebouwen te ku noveren. De nieuwe gebouw kleine eenheden bevatten. len zullen er niet in voorkc Provinciale Raad voor de zondheid in Zuid-Holland zijn toestemming gegeven. Sociale kaart VOORBURG Om het we J leid in Voorburg de komende B kunnen stroomlijnen, heeft meentebestuur een inventari 1( maakt van alle gemeentelijk! r gemeentelijke welzij nsinstin' De inventarisatie, die „Sociald genoemd wordt, is ook bed j mee te werken aan de decenl c van het welzijnswerk door El Aan de Sociale Kaart is gewerkt, de gegevens zijn ail j van de 140 Voorburgse welzij 7 lingen. Het rapport bevat Y komstplannen van die instell i geeft de problemen daarbij u Sociale Kaart zal aan alle we f stellingen in de gemeente woi g gestuurd. e Welzijnsplanning LEIDSCHENDAM - Wel! houder Hendriks van Leidse zal niet deelnemen aan de gemeentelijke stuurgroep planning. De twee grote parti Leidschendamse raad. de W j CDA, blijven bij hun stand? alleen burgemeester Kolfsch1 college van b en w. in de sl moet vertegenwoordigen. 1 groep Welzijnsplanning gaat zighouden met adviezen aan over het gemeentelijk welziji De vraag of de PvdA-wethoui driks in de stuurgroep zittii hebben, is een politiek geladi r tie in Leidschendam. De PvdlC erg aan die vertegenwoo maar de christen-democrate WD voelen daar niets voor college en in de raadscommii algemene bestuurlijke a an ge J den hebben zij Hendriks al af als vertegenwoordiger van b de stuurgroep. In de gemeen vergadering deze week hebbc standpunt volgehouden. De 1 zijn wethouder niet terugtrel het college van b. en w. nu de ten zo'r. nederlaag hebben gel is bekendgemaakt. Tram 9 door Forum DEN HAAG De wijk veren de Zuidwestelijke Haagse W derust wil dat de verbinding Centraal Station en Schev tot stand wordt gebracht do lijn 9 om te leiden door het F bied (bij het Prins Bernard) Het wijkberaad Kontakt B Vrederust sluit zich daarmee het standpunt van de NS, dil voorkeur geeft aan lijn negei doortrekking van tramlijn Scheveningen, zoals het ge bestuur wil. In een brief aai meenteraad schrijft de wij! ging dat lijn 9 de enige tram Zuidwestelijke wijken aanï daarom dè tram is die voor binding van die wijken met 1 traal Station kan zorgen. Lij ontwijkt dat station nu nog. doortrekken van lijn 12 naar ningen blijft Zuid-West Dei verstoken van een openbaar verbinding met het Centraal en is daarom voor de wijkvel onaanvaardbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6