i China wil vaart achter zetten uitwisseling met Nederland Commentaar over vrouwen van her en der 'OUW rrectie wenselijk (1) Koorts velt minister Pais tijdens bezoek aan Peking 'aVrectie wenselijk (2) LUNS: bevat acetosar hoe bestaat 't pil weekindeling kringloop streepje RDAG 8 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET iter Wiegel (Binnenlandse n) heeft deze week de knoop de korting op salarissen van leidspersoneel doorgehakt, eten aan de gebeurtenissen in otfase van het overleg met de en van ambtenaren, kunnen Ie beslissing van de minister onredelijk vinden. Uiteinde- waren de bonden onderling verdeeld over de invulling van kortingsmaatregel ingevolge k '81. Een mooie beslissing, alle bonden vrede mee zou- kunnen hebben, zat er du de minister niet in. unnen vrijwel alleen de in het georganiseerde organisaties mbtenaren zich vinden in het t van de minister. De naar tal grootste groep, de in de georganiseerde bonden, vin dat de korting meer bij de betaalden en minder bij de :n gelegd zou moeten wor- aar ook deze grootste groep een minderheid van de geor- :erde ambtenaren. Als de mi- hun zin had gedaan, zou er in laatste instantie een meerder heid zijn geweest die de korting te nivellerend had gevonden. Het doet daarbij niet terzake dat er gedurende het overleg een ogen blik is geweest waarop een grote meerderheid der bonden het standpunt van de FNV-bonden deelde, maar die meerderheid ge droeg zich zeer wankelmoedig, en bestond niet meer toen de minister voor zijn eindbeslissing stond. Eerder is op deze plaats het stand punt van de FNV-bonden positief benaderd, vooral uit oogpunt van inkomensverdeling. Wij vinden het daarom jammer dat met name de CNV-bonden dit standpunt weer verlieten nadat zij het even hadden ingenomen. Dit was echter wel een signaal, en het is verstan dig zich met een beleid van inko mensherverdeling met te ver te verwijderen van wat de betrokken burgers en hun organisaties willen aanvaarden. Een duidelijk gefor ceerde herverdeling zou een te rugslag kunnen opwekken. zijn wij bepaald ontevreden y e beslissing van minister Wie- et 'anneer we wat verder kijken ikcle slotfase van het overleg, ^ankelijk wilde het kabinet de sverhogingen van ambtena- virlobaal korten met een half nt per halfjaar, voor iedereen oog tot laag. Ons belangrijk- lezwaar tegen deze ombui- Tiaatregel was dat ze geen ing hield met de draagkracht, czwaar is nu in het besluit van ninister voldoende onder- Ier waren meer bezwaren. Er e,l deze plaats gepleit voor een failleerde vergelijking van ee6positie en arbeidsvoorwaar- q ^an overheidspersoneel ener- en werkers buiten de over- landerzijds. Zo'n vergelijking twijfel aanknopingspun- lieden voor ombuigingen bij Nog niet e/ng geleden liet een zeer ruwe lijking door het wetenschap- bureau van D'66 al aanmer- ce verschillen ten gunste van verheidspersoneel zien, voor- i het punt van de pensioen- iening waaraan de hoger be- h, cn veel meer zouden moeten 1 v etalen. rgi abinet heeft in „Bestek "81" Ichijnbeweging in de richting Lzo'n vergelijking gemaakt, '©'kwam ervolgens toch, zon- Iverdere cijfermatig-logische met de globale |g van een half procent per Nu zou men daar vrede ;unnen heboen als start, van gedachte dat een gedetail- vergelijking zou leiden tot van de ombuigingen. waar- Ie tijd ontbrak. ADVERTENTIE door Piet Hagen Juist vanuit die gedachte heeft ook de CDA-fractie vorig jaar het ka binet zeer nadrukkelijk alleen voor het jaar 1979 het groene licht voor „Bestek '81" gegeven. Nu heeft minister Wiegel echter deze week toch een besluit inzake de korting genomen, dat hij voor drie jaar wil laten gelden. Van een nadere stu die naar wellicht betere ombuigin gen ter vervanging van de kortin gen wil de minister niet meer horen. Wij hopen dat de Tweede Kamer minister Wiegel op dit punt zal corrigeren. Daar is te meer reden voor, omdat er in de politiek tot nu toe een sterke samenhang is gelegd tussen de kortingen op slarissen van overheidspersoneel en op de sociale uitkeringen. Volgende week wijdt de Kamer een debat aan Wiegels besluit. Als de Kamer daarbij de minister zijn gang laat gaan, schept zij daarmee tegelijk een precedent om de huidige, als voorlopig gekenschetste, kortin gen op de sociale uitkeringen even eens voor drie jaar definitief te maken. De afgelopen maanden hebben mi nister Albeda (sociale zaken) en zijn staatssecretaris De Graaf de Sociaal-Economische Raad uitge breid om adviezen gevraagd over correcties in het systeem van de sociale uitkeringen. Correcties, die uiteindelijk als ombuiging in de plaats moeten komen van de voor lopige kortingen. Regering en par lement dienen de samenhang tus sen uitkeringen en salarissen van overheidspersoneel voort te zet ten, en na een voorlopige korting nu ^ok voor het overheidsperso neel diepgaande studies naar alter natieven op stapel te zetten. PEKING De Chinese rege ring wil vaart zetten achter de uitwisseling van studenten en wetenschapsmensen tussen Nederland en China. Minister Jiang Nanxiang van onder wijs wil op korte termijn der tig academici naar Nederland sturen voor verdere studie, het totale aantal in ons land studerende Chinezen zou daarmee komen op 56. Vervol gens zou China jaarlijks zo'n zestig studenten naar Neder land willen sturen. De Nederlandse minister van onder wijs. dr A. Pais, heelt gisteren het eerste deel van zijn besprekingen hierover in Peking afgerond. Zondag zal het overleg tussen de beide minis ters van onderwijs worden alge- sloten. Minister Pais, die zondag zijn gast heer tijdens het banket verraste met een tafelrede in het Chinees, moest het gisteren halverwege de dag laten afweten, omdat een zware keelontste king hem zijn stem had ontnomen. Koorts dwong de minister tot bed- rust. Het was gisteravond onzeker of minister Pais vandaag volgens plan uit Peking zou kunnen vertrekken voor een driedaags bezoek aan de steden Hanghoe en Shanghai. Eerder op de dag toonde minister Pais zich bijzonder verheugd over de Chinese bereidheid ook Nederlandse studenten en wetenschaps-mensen in China toe te laten. Het beginsel van wederkerigheid is erkend, aldus mi nister Pais. al begrijp ik wel dat Chi na niet dezelfde aantallen academici kan opnemen als wij. Maar dat op den duur meer mensen naar China kunnen dan de vier studenten die er nu zitten staat wel vast. Ontreddering De Nederlandse minister is geschrok ken van de grote ontreddering waarin het Chinese hoger onderwijs verkeert als gevolg van de culturele revolutie en van het bewind van de zogenaam de bende van vier, de radicale vleugel onder leiding van Mao's weduwe, die het normale onderwijs praktisch heeft lamgelegd. Deze periode van afbraak, in ieder geval van stilstand, heeft alles bij elkaar tien jaar ge duurd. Daardoor is er een enorm gat ontstaan in de opbouw van de weten schappelijke staf, de apparatuur voor wetenschappelijk onderzoek ont breekt vaak en op tal van gebieden bestaat een grote achterstand. Men probeert dat nu in hoog tempo in te halen onder andere door uitwisseling met het buitenland. Minister Pais ziet verschillende mo-' gelijkheden voor deze uitwisseling. Allereerst denkt hij aan gewone stu denten die aan Nederlandse universi teiten en hogescholen komen stude ren. Een technische commissie bestu deert op dit moment de voorwaarden die hieraan gesteld moeten worden. Op grond van de in China weer inge voerde eind- en toelatingsexamens zal bekeken worden of de Chinese studenten in staat zijn het Neder landse onderwijs-programma te vol gen. Daarnaast wil minister Pais be vorderen, dat afgestudeerde Chine zen. al dan niet met praktijkervaring, naar Nederland komen om verder te studeren aan universitaire of buiten universitaire onderzoekscentra of bij laboratoria van bedrijven. Tal van grote Nederlandse bedrijven probe- Chinese studenten bij hun aankomst op de technische hogeschool in Delft. ren thans grote Chinese orders in de wacht te slepen en zij zullen zeker willen meewerken aan de opleiding van Chinese deskundigen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon MICHEL v o. PLAS "IK HERINNER M'J" De kosten Over de financiering van het uitwis selingsprogramma moet nog gespro ken worden. In principe zal het uit zendende land voor de kosten op draaien. Maar als bij voorbeeld een Chinese student irf Delft waterbouw kunde komt studeren, betaalt hij daarvoor niet de volle prijs. Het colle gegeld van vijfhonderd gulden dekt slechts een zeer klein deel van de werkelijke kosten. Elke Chinese stu dent in Nederland krijgt zo indirect een subsidie van enkele tienduizen den guldens per jaar, aldus minister Pais. Hij acht het niet uitgesloten dat ook het ministerie van ontwikke lingssamenwerking daaraan eep bij drage geeft. Minister Pais heeft ook een aantal Nederlandse wensen naar voren ge bracht. Voor zijn vertrek naar China had hij al een rondvraag laten hou den naar de belangstelling van Ne derlandse universiteiten en hoge scholen voor wetenschappelijk werk in China. Van alle instellingen zijn stapels aanvragen binnen gekomen, variërend van sinologie tot bodemon derzoek en van economie tot zeldza me ziekten. Leerstoel In een gesprek met de president van de universiteit van Peking, de 76- jarige natuurkundige Zhoe Peiyan, heeft minister Pais het idee geopperd om met een Nederlandse instelling betrekkingen aan te gaan als zuster- universiteit. Ook de instelling -van een leerstoel in de Nederlandse taal heeft hij aanbevolen. Prof. Zhoe Peiyan, die in 1936 nog heeft samengewerkt met de natuur kundige Elndstein, noemde de verbe tering van het wetenschappelijk on derwijs de sleutel tot het programma van modernisering waarmee China sinds twee jaar bezig is. Het totale aantal Chinese studenten en weten schapsmensen dat in het buitenland werkt kan dit jaar al oplopen tot ongeveer drieduizend Verder pleitte prof. Peiyan voor uitwisseling van boeken, tijdschriften en instrumen ten voor onderzoek. Ook wit Chtna graag gastdocenten ontvangen. Weer titels Prof. Peiyan vertelde dat China ero ver denkt de academische titels weer in te voeren. De docenten worden al weer met professor aangesproken. Nu steeds meer studenten in het buiten land een graad behalen, lijkt het voor de hand te liggen dat ook studenten die in China studeren een graad krijgen. Prof. Peiyan is niet zo bang dat er zo een nieuwe elite zal ontstaan. Dat is in Rusland wel gebeurd, maar in Chi na zijn de inkomensverschillen klei ner. En als de Chinese studenten na een verblijf in het westen terug ko men met andere opvattingen en wie weet een westerse vrouw of man, hoe zal men daarop reageren in een land waar studenten nog niet mogen trouwen, hoe oud ze ook zijn. Prof. Peiyan: „Wij rekenen erop dat ze wel de goede dingen overnemen, maar niet de tekortkomingen. En als ze getrouwd terugkomen, is dat best, als de betrokken man of vrouw maar weet dat het leven in China hard is. Een geëlektrificeerde keuken hebben we hier niet." Minister Pais: het Chinees tafelrede „Toen mijn zoontje een keer van de trap viel had hij een hoofd wond. Deze hebben de eigen schap over het algemeen erg te bloeden. Tegen de tijd dat we in het ziekenhuis aankwamen was het bloeden echter al gestopt. Onze huisdokter vroeg me of ik mijn zoon een middel had toege diend. Ik antwoordde dat ik Sabi- la (Aloe vera) had gebruikt, waar op hij zacht begon te lachten en zei dat ik nog eens zijn mening over medicinale planten zou kun nen veranderen." Een Filippijnse vrouw die sterk pleit voor het gebruik van de geneeskrachtige planten in haar land in plaats van de dure farma ceutische geneesmiddelen, komt aan het woord in Isis, internatio naal bulletin voor de vrouwenbe weging. Het is het nieuwsorgaan van het gelijknamige vrouwen collectief dat ontstond tijdens het tribunaal tegen misdaden te gen de vrouw, dat in 1976 in Brus sel werd gehouden. In Isis komen vrouwen uit alle delen van de wereld aan het woord, veelal uit de ontwikkelingslanden. De Fi lippijnse bij voorbeeld vertelt on der meer dat haar land een van de rijkste flora s ter wereld bezit. ..De temperatuur en het klimaat in ons land maken een goedkope cultivatie mogelijk, we moeten onze planten dus als levende che mische fabriekjes beschouwen. Zij zullen op een goedkope ma nier aan onze medische behoef ten voldoen en de gezondheids problemen van onze mensen ver lichten." De armen kunnen de dure preparaten niet betalen, maar er zijn tal van „volksmidde len" bekend waarmee ze ook ge holpen zouden zijn: knoflook met honing tegen de hoest, diverse planten tegen buikpijn, een me dicinale pleister van gestampte oreganobladeren tegen hoofd pijn, geroosterde rijst of een pre paraat van kokosnootwater te gen diarree en het sap van de aloë tegen wonden, blauwe plekken en brandblaren. En zo zijn er nog veel meer middelen die uitste kend werken en erg goedkoop zijn. De Filippijnse pleit voor de Chinese methode (blote-voeten dokters), omdat vooral op het platteland een constant gebrek aan artsen en medicijnen heerst: „Volgens de statistieken sterft 40 procent van onze mensen zonder medische hulp. Dit is ook niet zo verwonderlijk, want in gebieden zoals Bicol is er maar één dokter voor iedere 8000 inwoners aanwe zig en slechts veertig plattelands- gezondheidszorg-eenheden voor meer dan 1080 nederzettingen." In dit nummer van Isis verder artikelen over de gezondheids voorzieningen in Bangladesj, het medische en sociale werk van Ibu Emmy in Indonesië, de nog altijd gebruikelijke verminking van vrouwen (besnijdenis) in de Afri kaanse landen, over de zelfhulp groepen van de vrouwengezond- heidsbeweging in landen binnen en buiten Europa, de Italiaanse abortuswetgeving en adressen van vrouwenbewegingen in Azië, Afrika. Noord- en Zuid-Amerika en Europa. Wie meer van Isis en het Isis-bulletin wil weten, kan terecht bij Isis-Nederland, Krom hout 104 in Dordrecht, tel. 078- 40875. De Haagse wethouder P. Vink van volkshuisvesting is eigenlijk verbaasd over de woningnood: „Over de problemen van de volkshuisvesting praten we al sinds de bevrijding. En nog steeds zijn we er niet uit. Maar iedere keer opnieuw vraag je je af: hoe bestaat het toch, dat die nood zo groot blijft? Er is toch verschrikkelijk veel gebouwd na de oorlog. Het aantal inwoners is sterk gedaald. Maar ja. ook onze eisen zijn veranderd; de gezinnen zijn kleiner geworden, onze be hoefte aan ruimte groter En dus is het probleem er nog steeds." Weer eens wat anders: wonen boven de garage. En dan niet boven een ondergrondse autostalling, maar echt bovenop een parkeerge- bouw van zeven verdiepingen. Of het leuk wonen is, is een andere vraag. Het nieuwtje is tot dusver alleen te zien in de Westduitse stad Karlsruhe, waar een oud stadsgedeelte wordt gemoderniseerd. De huizen krijgen er allemaal een tuin bij, echte daktuinen dus. „De Joden gaan met hun weekin deling van het scheppingsver haal uit. De christenen gaan uit van de dag van de opstanding Hierin komen het oude en het nieuwe verbond tot uiting.' Van een aantal lezers ontvingen we reacties van deze strekking op een beschouwinkje, alweer enige tijd geleden, over de weekinde ling van kalenders. De opvatting die we toen overnamen uit een personeelsblad, staat lijnrecht tegenover die van de briefschrij vers. Beide opvattingen zijn even bekend en over beide meningen is meermalen uitvoerig in deze krant gediscussieerd. reden waarom wij het ditmaal bij een signalering van de reacties laten. Erg vooruitstrevend zijn ze in (de republiek) Ierland bepaald niet. Daar is een wetsontwerp inge diend dat de verkoop en het ge bruik van de voorbehoedmidde len regelt: ze mogen allemaal ver kocht worden, maar alleen aan getrouwde mensen, en bovendien uitsluitend op doktersrecept. Die artsen moeten zich er dan van tevoren van vergewissen, dat de pil of welk middel dan ook niet in handen van alleenstaanden komt. Natuurlijk heeft niet ieder een daar vrede mee. Verenigin gen die zich bezig houden met geboortenregeling zijn al bezig protestacties uit te werken die moeten voorkomen dat het wets ontwerp wordt aangenomen. Ook de artsen zijn er niet gelukkig mee. Ze zijn geen zedeprekers, zeggen ze, en bovendien voelen ze er niets voor om voorbehoedmid delen te behandelen alsof het ver dovende middelen zijn. En dan hebben we het nog niet eens ge had over al die alleenstaande, al dan niet samenwonende mannen en vrouwen, die nu maar moeten zien waar ze pil of condoom van daan halen. keer linten door, ik open dingen, ik spreek mensen toe. soms plei nen vol mensen. Kijk, als ik al dat werk moet omschrijven, dan zeg ik: ik ben een trait d'uni- on. ik ben een verbindingsstreep je tussen het publiek en het to neel." Herman Emmink. in de Varagids over zijn wisselende werkzaamheden sprekend, heeft ook een aantal jaren op het Am sterdams Conservatorium gestu deerd met als hoofdvak piano: ..Ik speel nog steeds, althans on der het motto laat de linkerhand niet weten wat de rechter doet. haha". ..Ja hoor. ik heb er lol in, ik doe van alles Ik ben nergens in vaste dienst, ik knip dan ook nog es een Goes zal niet de allereerste ge meente zijn die op een verzoek op advies van de Vereniging Milieu defensie in Amsterdam ingaat Laten we zeggen dat Goes nu óók besloten heeft een deel van de gemeentelijke stukken op kring looppapier te laten drukken. In terne rapporten bij voorbeeld, formulieren, persberichten, het mededelingenblad Bij Blijven en een personeelsblad. Begrotings stukken en raadsvoorstellen niet; het nageslacht moet niet kunnen denken dat ze in Goes eertijds geen geld voor nieuw, houtvrij papier hadden, maar die laatste conclusie is niet van de gemeente Goes afkomstig, dus misschien -zijn ze daar helemaal niet bang voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5