ïritiek op proef met beroepsonderwijs 'Informatie helpt chronische patiënten' Banken spiegelen te lage rente voor 500r Topman geschorst bij Ogem-Nederhorst Bouw >9RKE opnieuw een n Gogh ïschadigd Wegenwacht ïelpt jaarlijks ïalf miljoen Nederlanders itssecretaris tornt aan afspraken' De authentieke Austin Reed Trench Coat. Voor de authentieke Engelse prijs: 69,- ofwel f298,-*) 'Eigen Huis' maakt hypotheken doorzichtig Vandaag debat over zaak-Luns EDUARD PELGER SER verdeeld over beloning bedrijven ^[lOgdLhö Blinde ontwerpt gedenkpenning koningin Juliana Actie voor behoud luciferfabriek Psychiater op internationaal symposium over revalidatie: Beleidsteam in Groningen naar huis Rita NDERDAG 8 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze automedewerker AMSTERDAM - Een half miljoen Nederlanders roepen jaarlijks de hulp in van de wegenwacht; vier honderdduizend auto's per jaar ko men met storingen bij het garage bedrijf. Vooral de elektrische instal latie van de auto's geeft zorgen, maar ook het brandstofsysteem faalt vak. In tienduizend gevallen per jaar doen zich ook ernstige problemen met remmen voor. Dit constateerde de heer M J Lem- ckert. chef van de expertisedienst van de ANWB. Samen bijna een miljoen probleem gevallen. die zich concentreren op oudere auto's, aldus de heer Lemc- kert. Op de persconferentie ter gele genheid van de eind maart te hou den tentoonstelling „autovak" zei hij ook dat de klachten over roest sterk uiteenlopen per automerk Voor de toekomst verwacht de heer Lemckert dat de eisen inzake de betrouwbaarheid van auto's ver scherpt zullen worden. ..Het begrip produkt-aansprakelijkheid zal alge meen geaccepteerd worden Maar vooralsnog zie ik niet dat er binnen de eerstkomende jaren een wezen lijke wijziging zal optreden in de bewijsvoering; deze zal voorlopig nog wel blijven op het vlak van ..Wie eist. bewijst", aldus de ANWB- woordvoerder. Hij meent dat de au togebruikers zich nog meer dan nu reeds het geval is. zullen aansluiten bij belangbehartigende verenigin gen om acties te voeren. ADVERTENTIE onze Haagse redactie HAAG De onderwijs- en vormingswerkorganisaties zijn lichtelijk verbijsterd over de ;ne waarop staatssecretaris De Jong (onderwijs) het nieuwe beroepsonderwijs voor zestien- 'jachttien-jarigen wil gaan opzetten. Volgens de organisaties tornt de staatssecretaris aan afspraken die hierover zijn gemaakt met de betrokkenen en met de Tweede Kamer. ;ou blijken uit een ontwerp alge- maatregel van bestuur, waarin ong de proefprojecten nieuw be- ,0| ionderwijs voor zestien- tot ach- jarigen voorlopig heeft geregeld, ens de organisaties wijkt dit ont- e- op een aantal belangrijke pun- f van wat De Jong vorig jaar aan leJien te berde heeft gebracht in ptltie en vervolgens in een inten- je rklaring. Btgenoemde verklaring werd na ïkfcerige discussie door de Tweede enter aanvaard als een soort stu- ot element voor het verdere beleid. Sr blijkens het ontwerp algemene h( regel van bestuur heeft de ssecretaris zich daar niets van fni strokken. aldus de organisaties. ÏU irspronkelijke opzet was om per og mstus dit jaar dergelijke proef- ejfeten nieuw beroepsonderwijs op zetten. Dit ter vervanging van het ge stelsel, waarbij werkende an ren een oi meer dagen per week A onderwijs en vorming kunnen krijgen aan een vormingscentrum, een streekschool of in het leerlingwezen (beroepsgerichte opleidingen). Het bestaande systeem functioneert vol gens de staatssecretaris onvoldoen de. Bovendien vallen in het dagon derwijs veel leerlingen van zestien jaar en ouder uit de boot omdat ze bij doorstroming naar een middelbare beroepsopleiding vaak niet voldoen aan de toelatingsnormen. Daar komt nog bij dat een aantal van hen niet gebaat is bij het traditionele onder wijs (klassensysteem, werken op één niveau e.d.). maar juist een meer indi viduele benadering nodig heeft. Geen drempels Daarom kwam staatssecretaris De Jong met plannen om een nieuwe vorm van beroepsonderwijs op te zet ten. Het zou om één voorziening gaan met een beroepsgerichte, oriënteren de en schakelende fase. Geen drem pels voor de al of niet gediplomeer de leerling die tot de nieuwe vorm van beroepsonderwijs toegelaten zou willen worden. En tal van mogelijkhe den om voor een bepaald vak of vak ken te worden opgeleid, aldus de plannen. De bedoeling was en is nog steeds dat de proefprojecten zouden wor den aangehaakt bij het middelbaar onderwijs, beroepsbegeleidend on derwijs (streekscholen) en vormings centra alsmede bij het lager beroeps onderwijs. Inmiddels heeft het ontwerp algeme ne maatregel van bestuur, waarin de plannen tot in detail zijn uitgewerkt, de betrokken onderwijsvakorganisa ties en de landelijke organisatie vor mingswerk werkende jongeren (LOVWJ) met stomheid geslagen. Volgens H. Gunneman, vice-voorzit- ter vau de protestants-christelijke onderwijsvakorganisatie (PCOi, wijkt dit ontwerp onder meer van de oorspronkelijke plannen af op het punt van het eindniveau. „In de in tentieverklaring stond dat er zou wor den opgeleid tot het niveau van be ginnend beroepsbeoefenaar, maar dat er ook vele andere mogelijkheden waren, uitgedrukt in certificaten. In het ontwerp dat nu is uitgebracht, wordt er uitgegaan van een minimaal eindniveau van aankomend vakman. Dat betekent dat leerlingen die altijd individueel onderwijs hebben gehad, anderstalligen en dergelijke, die het juist zouden moeten hebben van de verschillende mogelijkheden en certi ficaten. uit de boot vallen." Scheiding Een ander punt van kritiek is volgens Gunneman dat er in de intentiever klaring gesproken wordt van één voorziening, terwijl in het ontwerp algemene maatregel van bestuur een scheiding is aangebracht tussen ener zijds beroepsopleidingen en aan de andere kant oriënterende en onder steunende programma's. De nood zaak van samenhang is nergens terug te vinden, aldus Gunneman Er wordt gewoon vastgehouden aan het tradi tionele systeem van voortgezet on derwijs en dat is uit den boze, vindt de PCO-bestuurder Hij wijst er verder op dat er blijkens het ontwerp ook is getornd aan de gemiddelde groepsgrootte bij de nieuwe opleiding. Indertijd werd via een motie in de Tweede Kamer vast gesteld dat de groepen gemiddeld vijftien leerlingen moesten omvatten Nu blijkt er te zijn uitgegaan van zeventien (in het allergunstigste ge val) tot twintig leerlingen. Volgens PCO-bestuurder L. ter Haar komt daar nog bij dat in het ontwerp de rechtspositie van de leerkrachten niet is geregeld. Volgens Gunneman hebben de orga nisaties gesteld dat er in elk geval uiterlijk 1 april plaatsen moeten zijn toegewezen waar de proefprojecten gaan draaien. Hij vreest dat de staatssecretaris nu in geweldige tijd nood zal komen „Volgende week hebben we weer overleg hierover in de centrale commissie voor onderwijsoverleg. En als hij dan niet komt met een nota van wijzigingen grote wijzigingen dan trekken wij onze handen er vanaf." Hoe dat kan. een to bescheiden prijs voor een /o beroemde jas? (Epauletten, ceintuur, steektakken. ruime kraag, revers, 'n legendarische stof-kualiteit.) Dat kan. omdat onte connecties met de Britse textlel-top teer nauw zijn. Zo nauw. dat niemand ons dat hier kan nazeggen. De voordelen komen u toe. SRDAM (ANP) Voor de maal binnen een jaar is in het nuseum Vincent- van Gogh in erdam een kunstwerk van Van i beschadigd. Het is het schilde- be Aardappeleters", waarop gis- ddag met een huissleutel een ongeveer twintig centimeter emaakt. De vermoedelijke da- ^le 33-jarige Amsterdamse kun- M.R., is aangehouden. Hij is de politie ook degene, die op )ril vorig jaar in hetzelfde mu- een zelfportret van Van Gogh ten mes ernstig beschadigd. I T tas bevindt zich in de linker k van het 82 bij 114 centi- nefcf metende schilderij, dat Van in september/oktober 1885 in faenense periode maakte. Vol- een woordvoerder van het mu- kon een van de suppoosten snel ingrijpen verdere beschadi- Ktn voorkomen. De restauratie zal I.|oedelijk geen problemen opleve- ir gaat wel enige tijd vergen, de woordvoerder. ichte R werd in september vorig >ij Kan rechtsvervolging ontslagen ïndt hij naar het oordeel van de jank tijdens zijn daad niet toe- ingsvatbaar was. De officier ustitie had terbeschikkingstel- an de regering geëist. Destijds larde verdachte bij de rechter- lissaris: „Ik heb het zelfportret S. Jan Gogh vernield omdat ik door it vernietigd ben." Hij beging ezfljaar zijn daad nadat het crisis- Tafim van het Wilhelmina gasthuis eigerd hem op te nemen, zo- voorgaande jaren een paar keer gebeurd ir. se^e weken voor de beschadiging et zelfportret, had op 5 april in edelijk Museum in Amsterdam (an Goghs „La Berceuse" het :n ontgelden. De dader, een col van R. bewerkte dit schilderij en hobbymes. Hij werd tot tien den voorwaardelijke gevange- af veroordeeld. er Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Alle banken spiegelen, aldus de Vereni ging Eigen Huis in Amersfoort, te lage hypotheekrente-per centages voor. Daarom gaat deze consumentenorganisatie met ingang van vandaag, naast de door de banken opgegeven percentages voortaan de rente vermelden die de consument in werkelijkheid op jaarbasis moet betalen. PvdA-fractieleider Den Uyl (rechts), die gisteren in de Tweede Kamer een debat heeft aangevraagd over de zaak-Luns, in gesprek met de liberale fractieleider Riet kerk. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal zich vandaag, na het vragenuurtje, bezighouden met de zaak-Luns. Aan de orde komt de brief van premier Van Agt, waarin het standpunt van de regering over het NSB-lidmaat- schap van mr. Luns van 1933 tot 1936 wordt verkondigd. Het Kamderdebat is gevraagd door PvdA-fractieleider Den Uyl. die ondermeer de rol van het kabinet in deze zaak opgehelderd wil zien. Een woordvoerder van de Navo in Brussel heeft gisteren bekendge maakt dat Luns niet van plan is het debat bij te wonen. „Hij blijft bij wat hij gezegd heeft en wil daar niets aan toevoegen", aldus de woordvoerder. Mr. Luns houdt vol dat hij niet zelf lid is geworden van de NSB, maar zonder dat hij dit wist mogelijk door een van zijn broers als lid is opgegeven Oud-mirilster E. N. van Kleffens van buitenlandse zaken heeft het Alge meen Dagblad gezegd, dat Luns in 1938 niet in aanmerking zou zijn ge komen voor een loopbaan bij de bui tenlandse dienst als een lidmaat schap van de NSB tussen 1933 en 1936 toen bekend was geweest. Hij benadrukte dat de Centrale Inlichtin gendienst destijds nooit een rapport over Luhs heeft uitgebracht Het komt de oud-minister, die als hoofd van de afdeling diplomatieke zaken tot 1939 de directe chef was van mr Luns. „erg onwaarschijnlijk" voor dat Luns lid van de NSB is geweest. In de vorin van kwaliteit, afwerking, snit en... prijs. Wat de Trench Coat betreft, 't is een uniek aanbod en de voorraad is beperkt. Stel uw komst dus niet te lang uit. Voor de rekenaars onder u; 't fractionele verschil zit 'm in de BTW. Nimmer 't zelfde, altijd zichzelf. DenHadg Hoogstraat 16 tel. 070-46 97 OU Rotterdam Coolsingel97 tel. 010-1390 75 Amsterdam Kalverstraat 71 tel. 020-2352 57 Onder meer door meningsverschil met Boersma Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ir. F. Sonneveld, per 1 oktober benoemd in het bestuur van Nederhorst Bouw is enkele dagen geleden uit zijn functies ontheven. Volgens OGEM heeft hij de belangen van het concern geschaad door een meningsverschil met mededirecteur J. Boersma over de oplossing van de OGEM-, Nederhorstkwestie. Sonneveld zou. aldus OGEM. ook de positie van de na hem benoemde Boersma in het bestuur niet erkend hebben en niet in staat zijn geweest de eenheid binnen de bouwdivisie tot stand te brengen. Zoals bekend is de fusie OGEM-Nederhorst Bouw intus sen van de baan. De heer Sonneveld was voor zijn benoeming bij OGEM voorzitter van de raad van bestuur van de Heidemaatschappij. Sonneveld spreekt zelf niet over ont slag maar over „schorsing" Hij vindt de gronden voor die schorsing nogal Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Sociaal Economi sche Raad-(SER) is verdeeld over de „beloning" van bedrijven, die milieu vriendelijke of energie-besparende investeringen doen. Een deel van de SER vindt de wet investeringsreke ning (WIR) niet geschikt voor specia le premies, zoals het kabinet die voor ogen heeft. De WIR zit in het keurslijf van de belastingwetgeving, en dat maakt het zeer moeilijk om echt de effecten van een investering te me ten. aldus deze SER-leden. Zij vinden het op zichzelf wel een goed idee om milieu- en energieinvesteringen aan te moedigen. De SER meent, in een voorlopig ad vies. dat bedrijven die overschakelen van gas of olie op kolen, recht hebben op twee premies. In de eerste plaats een energiepremie, omdat Zij de gangbare energiebronnen vervangen door een andere, namelijk kolen. Die bedrijven zullen echter in vele geval len aanvullende investeringen moe ten doen, willen zij aan de milieueisen voldoen. Voor die extra investeringen zou de overheid een milieutoeslag be schikbaar moeten stellen, aldus de SER Een milieutoeslag in de WIR zal ove rigens maar een korte levensduur hebben, zo blijkt uit het SER-stuk. Zo'n toeslag stuit op bezwaren bij de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Alleen investerin gen die voor 1 januari 1981 worden gedaan, komen in aanmerking voor een milieupremie. De SER vindt, dat daarom haast gemaakt moet worden met een milieutoeslag in de wet in vesteringsrekening. ADVERTENTIE (de ri^stige stranden van Nrd Griekenland) 'ettelijks per rechtstreekse charter, m apriw/mtoktober otef /bungalows ierakina Beach De verschillen blijken aanzienlijk te zijn. Het verschil tussen de een en de ander, die met een opgave van 9 pro cent rente de indruk wekken even duur te zijn. kan oplopen tot 0.6 pro cent. Bij de goedkoopste bank is de rente in werkelijkheid geen 9 maar 9.3 procent; bij de duurste zelfs 9.9 procent. Bij de keus van een hypotheek speelt de prijs de rente een belangrijke rol De percentages die de banken geven, zijn echter niet onderling ver gelijkbaar Dat komt. omdat de ban ken bij de bepaling van de rentever goeding verschillende methodes ge bruiken. terwijl vaak ook nog de af- sluitprovisie direct wordt inge houden. Om tegemoet te komen aan de wen sen op dit punt heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gisteren besloten, voortaan niet alleen meer het nominale, maar ook het effectieve rentepercentage in publikaties te ver melden Hiermee zit het Bouwfonds op de lijn van de Vereniging Eigen Huis. Meer nieuws en het hypotheekover zicht staan op de pagina Economie. ASSEN (ANP) Een blinde munten- verzamelaar uit Assen, de heer J. F J. van Koningsbruggen. heeft ter gele genheid van de zeventigste verjaar dag van koningin Juliana een ge denkpenning ontworpen. De penning lijkt op het oude vijf-guldenmunt stuk. Er worden 3000 gouden en 10.000 zilver-nikkelen exemplaren van gemaakt. Volgens Van Konings bruggen heeft de Koningin haar toe stemming gegeven voor deze actie. de opbrengst wordt besteed aan een goed doel. Van Koningsbruggen zelf denkt daarbij aan het Koningin Juli- anafonds en het Koningin Wilhelmi- nafonds, maar hij wil in eerste instan tie koningin Juliana zelf laten beslis sen over de bestemming. Op de ene kant van de penning van Van Koningsbruggen staan beelte nissen van koning Willem I en konin gin Juliana, op de andere kant staat het koninklijk wapen met het rand schrift: de koningin der Nederlanden 1815-1979. rrNnHnviTM tt; Q. «in j. werknemers acties voorbereiden ten- hnn™ SKiiJ?elnde de Verenigde Hollandsche Lu- n d w ciferfabrlek in Eindhoven open te Het is de bedoeling dat een deel van de Bond Druk en Papier van het FNV houden. .Daarbij gaan we harde ac- gaan samen met een comité van ties niet uit de weg gezocht en voelt zich nogal geschokt door de gang van zaken. Tijdens de Nieuwjaarsreceptie was'de lucht nog helder en een week later werd hij benoemd tot president-directeur van OGEM-Nederhorst Bouw. Na een pe riode van stilte kwam de schorsing, aldus Sonneveld, die zich een „weg werpartikel" voelt. Dat de eenheid in het bestuur niet tot stand kon komen, wijt de geschorste directeur ook aan oen gebrek aan begeleiding van uit de OGEM-top „Toen ik kwam, was de directie al geen eenheid". Een ander punt was dat het bestuur van de ..bouwpoot' niet veel zag in de gedeeltelijke ver antwoordelijkheid van de staal in OGEM-Nederhorst Bouw De leiding van de bouwgroep wilde de staat ver vangen door een andere partner, zo zei Sonneveld Meer nieuws over OGEM elders in deze krant GRONINGEN (ANPl Het beleids team in het Groningse Westerkwar tier, dat zich bezig hield met de coör dinatie van de strijd tegen de water overlast is gisteren opgeheven De zestig militairen, die waren ingezet, zijn teruggetrokken De dijkbewa king zal voorlopig blijven Het water in de zwaa- getroffen polder De Tol- berter Petten is gedaald Het water begint terug te lopen in vaarten, ka nalen en sloten De afsluitdijk, die gistermorgen vroeg door kruiend ijs gedeeltelijk gestremd was. was omstreeks half elf berijdbaar UTRECHT (ANP) Wie een chronische ziekte heeft, moet duidelijke antwoorden krijgen op zijn vragen. Ontwijken en vaag doen. wekt het idee dat er iets geheim gehouden wordt. Zo kan een hernia-patiënt gaan denken dat hij kanker heeft, zei de Finse psychiater Kallé op een internationaal symposium over revalidatie, gisteren in Utrecht. prettiger vakantie Postbus 365. 7500 AJ Enschede Hij sprak over „Depressieve en andere psychiatrische complicaties" De meest voor komende reactie op een ern stige ziekte is ongerustheid of angst. Vertellen wat er man keert en wat de gevolgen (kunnen) zijn. heltp volgens Kallé bij die ongerustheid het beste Sommige patiënten zijn zo bang dat ze hun ziekte of de ernst ervan niet onder ogen willen zien. Anderen worden boos, vijandig of de pressief Volgens de Brit Atche kunnen psychologische complicaties het herstel vertragen en de aanpassing aan beperkingen en ongemakken belemmeren Ook hij wees op het belang van feitelijke en begrijpelijke informatie over aard, oorza ken en gevolgen van een ziek te. En het behandelingsteam moet de patiënt de kans ge ven om zijn of haar emoties te uiten. Van uitzonderlijk be lang noemde Atche samen werking op gelijke voet met de patiënt Die wordt zo me deverantwoordelijk voor de behandeling en dat vergroot zelfvertrouwen en zelfrespect. Niet te vatten De Westduitser Jochheim had het over problemen om het resultaat van revalidatie te meten. De menselijke factor die daarbij een rol speelt, is haast niet te vatten. Sommige mensen willen zo graag weer aan het werk dat ze zelfs tegen medisch advies in op eigen houtje hun revalidatie ter hand nemen. Anderen zijn al lang tevreden met een redelij ke uitkering of pensioen In een bijzondere conflictsitu atie kunnen gastarbeiders ko men die zo snel mogelijk naar hun land terug willen maar die hun uitkering of invalidi teitspensioen nodig hebben om thuis te kuhnen leven. Ook de hulpverleners krijgen het dan moeilijk, aldus Joch heim. Aan de ene kant verte genwoordigen ze de overheid, de wetten en de regels in hun land. aan de andere kant kun nen ze vaak best meevoelen met hun patiënten Bij het opzetten van een reva- .lidatieprogramma moeten ze niet alleen rekening houden met de kans op werk voor hun patiënt die naar gelang de tijden en omstandigheden sterk kan verschillen maar met een reeks van persoonlij ke factoren Het plan moet door alle betrokkenen worden aanvaard, en daarvoor heb ben de cliënt, zijn gezin en zijn sociale omgeving een zekere „aanpassingstijd" nodig Vijf procent van de volwassen Nederlanders is onder behan deling voor een of andere vorm van reumatiek of artri- tus. aldus De Blécourt uit Groningen. Een vroege diag nose. die het mogelijk maakt een „totaalplan" op te stellen voor behandeling en individu ele hulp1, noemde hij van het grootste belang Een daarop gerichte aanpak verlaagde in Groningen de gemiddelde leeftijd van nieuwe reuma-pa tiënten op de universiteitskli niek de afgelopen 25 jaar van 54 tot 40 Jaar De periode dat ze op dat moment al aan de ziekte leden, werd van vier naar anderhalf jaar terugge drongen En nog maar vijf procent van hen wordt totaal invalide; dat was vroeger vij fentwintig procent Dat de be haalde winst reeei is blijkt uit de gelijktijdige daling van het aantal patiënten dat in een kliniek moest worden opgeno men met zestig procent. „Ik heb de wielen, er afgehaald om eeii wagentje van te maken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3