EUROPA CUP NIET MAATGEVEND Nederlaag mateurs Barcelona houdt stand bij Ipswich Knetemann favoriet ans Ree aan de leiding EBBC in finale EC Europa Cup I Europa Cup II UEFA Cup Igische liefhebbers winnen met 1-2 53 overtuigende winst tegen Baljon Gerd Müller naar Amerika Verrassend verlies Honved Nederlander wint proloog van Parijs-Nice L iDERDAG 8 MAART 1979 SPORT TROUWKWARTET P 17 - R 23 - H 21 - S 19 »r Johan Woldendorp [STERDAM In het sei- 1967-'68 verloor Neder- d zijn laatste Europa Cup- lnemer (NAC) in de tweede |r(K je. Elf jaar later worden Twart finales opnieuw zon- een Nederlandse inbreng werkt. In geen van de alf stadions, waar dinsdag gisteren Europees voetbal gespeeld, nam de ridsrechter ter nagedach- s aan dit vroegtijdige ver- eiden een minuut stilte in t, dus echt rampzalig is niet. De geschiedenis (t trouwens geleerd, dat jelijke mijlpalen geen voor verstrekkende con lies zijn. Het feit, dat FC in te en AZ'67 in de eerste |de sneuvelden, PSV in de ede ronde onderuit ging Ajax in een zogenaamde o lenronde struikelde, bete- it per definitie niet, dat het lerlandse voetbal niets r voorstelt. De vraag hoe sterk een land als voet balnatie ls. laat zich in feite niet be antwoorden. Feyenoord won de Euro pa Cup in een jaar 1970, dat het Nederlands elftal de ene desillusie op de andere stapelde. En toen datzelfde nationale team ln 1974 hoogtijdagen kende zij het uiteraard met andere spelers was de triomftocht van Ajax langs de Europese velden al bijna ten einde. Sterker het totale clubvoetbal toog bergafwaarts, ter wijl praktisch iedere voetbalidolaat fn katzwijm viel voor de verrichtin gen van het Nederlandse keurkorps. Vier jaar later ging het veroveren van de UEFA-beker door PSV en het win nen van de Europa Cup 2 door het vernederlandste Anderlecht (drie van de vier treffers tegen Austria Wenen werden door Rob Rensenbrik ge scoord) vooraf aan de tweede plaats, die het nationale elftal ongeveer let terlijk ln Argentinië bevocht. België, dat in 1978 in twee Europa Cupfinales vertegenwoordigd was. voelt zich niettemin zo gefrustreerd, dat het in kwalificatiepoules niet on ophoudelijk tegen Nederland wenst te loten. En wat te zeggen van Enge land, altijd goed vertegenwoordigd in Europese clubtoernooien? Gisteren waren vier verenigingen uit dat deel van het Verenigde Koninkrijk aktief, maar dat neemt niet weg. dat de Britse bondscoaches op zeer gezette tijden gillend van ellende naar hun moeder lopen. Hoe slecht het clubvoetbal met het nationale team harmonieert blijkt ook uit de volgende opsomming. Tus sen haakjes staat achter de Europese deelnemers aan het WK-toernooi in het nog altijd ondemocratische Ar gentinië het aantal clubs, dat vorig seizoen nog door de poort naar de kwart finales glipte: Nederland (3), Italië (1), Polen (0), Oostenrijk (2). West-Dultsland (2), Frankrijk (1). Hongarije (0), Spanje (3), Zweden (0) en Schotland (0). Deze cijfers zijn allesbehalve absoluut, omdat het le gertje deelnemers aan het UEFA- Cuptoernooi per land varieert. Neder land mag (nu) niet meer dan twee vertegenwoordigers aanmelden, Ita lië, West-Duitsland en Engeland krij gen jaarlijks inschrijfformulieren voor vier clubs toegestuurd. Zoals bekend vindt volgend jaar op dat punt een herverdeling plaats. De prestaties in de seizoenen 1974-'75 tot en met 1978-'79 vormen leidraad voor de op waardering van het clubvoetbal bij de UEFA-leden. Nederland zit on danks alles nu al „gebeiteld". De overwinning van Ajax op Honved was net voldoende om verzekerd te zijn van vier UEFA-Cupplaatsingen in het seizoen 1980-'81. Éénentwintig clubs zorgden in totaal voor 168 pun ten oftewel een gemiddelde van 8,00. Wat Beveren, de representant van het „concurrerende" België in zijn reste rende wedstrijd(en) ook presteert, het moyenne kan in geen geval de acht benaderen. De positie van de als der de geklasseerde zuiderburen wordt bedreigd door Engeland, dat nog vier troeven achter de hand heeft. Weten de, dat West-Dultsland onaantast baar bovenaan staat en de eerste drie landen met vier plaatsingen worden gehonoreerd, spitst het gevecht om de derde ereplaats zich toe op België en Engeland. De volgende vijf landen krijgen drie startbewijzen en dat kan betekenen, dat Italië twee clubs moet inleveren. Deze ranglijst toont aan, dat Neder land ook in de jaren na de echte grote successen op hoog niveau staand evenwichtig '„clubbeleid" heeft ge voerd. Het vroegtijdige afscheid van Ajax, AZ. PSV en Twente ls een ge makkelijk verklaarbaar incident. Op PSV na zijn de Europa Cupvertegen woordigers van dit seizoen ploegen, die om uiteenlopende redenen nog niet helemaal volgroeid zijn en daar door in beslissende wedstrijden ver strekkende fouten maakten. PSV liet zich door onderschatting (en dus ge brek aan professionalisme» op de slachtbank leggen, zodat ook de eli minatie van de Eindhovense equipe als een incident kan worden afge daan. Het gezicht van de Europa Cup toernooien wordt bovendien voor een (klein) deel door het toeval bepaald. Sommigeclubs kunnen door een gun stige loting ver reiken, anderen profi teren gretig van een off-day van een hoger aangeslagen tegenstander. Daarom hobbelt het als voetbalnatie onaanzienlijke Ziwtserland nog op twee fronten vrolijk mee. De afmars van de Nederlandse delegatie zou pas structureel zijn, wanneer het club voetbal in relatie tot het buitenland zichtbaar achteruit zou hollen. Dat is niet het geval, omdat dat pro ces even besmettelijk lijkt te zijn als verkoudheid. Het ligt ook niet aan de exodus van „vedetten" of de catego rie voetballers, die zijn ijdelheid cq marktwaarde met die status probeert te strelen. Het bevel tot die afmars werd al jaren geleden gegeven, terwijl het op zijn zachtst gezegd discutabel is of het recentelijke vertrek van mensen als Rep, Rijsbergen en Suur- bier een werkelijke verliespost ge noemd moet worden. Het voetbal nivelleert (ten kwade) en degenereert door te vervallen in star collectivisme. Enerzijds is dat een symptoom van het ontbreken van echte talenten volgens de leer van de historie een tijdelijk proces an derzijds worden de trainers als elasti sche stripfiguren door een economi sche dwangbuis geperkt. Veelzeg gend is de kritiek van Argentijnse voetballiefhebbers op bondscoach Menotti, die de technische, rende- mentarme hoogstandjes inruilde voor minder fraai ogend collectief spel. Met dat laatste werd het organi serende land vorig Jaar wereldkampi oen. En met diezelfde instelling wor den tegenwoordig ook Europa Cups gewonnen. FC Köln (W.Dld.)-Glasgow Ran gers (Schotl.) 1-0 (0-0) - 58. Müller 1-0. Scheidsrechter: Frederiksson (Zwe.). Toeschouwers: 35.000. Wlsla Krakow (Pol.)-Malmd FF (Zwe.) 2-1 (1-1) 13. Hanssen 0-1, 28 Nawalka 1-1. 85 Kmiecik 2-1. Toeschouwers: 30.000. Nottingham Forest (Eng.)-Grass- hoppers (Zwi.) 4-1 (1-1) Britles 1- 0, Sulser 1-1, Robertson 2-1. Ge- mmill 3-1. Lloyd 4-1. Toeschou wers: 31.000. Austria Wien (Oost.)-Dynamo Dresden (DDR) 3-1 (1-1) —9. Weber 0-1, 20. Schachner 1-1, 86. Zach 2-1, 90. Schachner 3-1. Toeschouwers: 37.000 FC Magdeburg (DDR)-Banik Ostrava (Tsj) 2-1 (1-0) - 4: Strelch 1-0. 30: Streich 2-0. 51: Antalik 2-1. Toeschouwers: 10.000. Internazionale (It)-SK Beveren (Belg) 0-0 Toeschouwers: 45.000. Fortuna Düsseldorf (WDId)-Ser- vette (Zwi) 0-0 Toeschouwers: 7.000. Ipswich Town (Eng)-Barcelona (Sp) 2-1 (0-0) - 53 Gates 1-0. 55: Esteban 1-1, 64: Gates 2-1. Toe schouwers: 30.000. Hertha Berlijn (WDId)-Dukla Praag (Tsj) 1-1 (0-1) - 44 Pelc 0-1. 51: Nüssing 1-1. Toeschouwers: 30.000. Honved (Hong)-MSV Duisburg (WDld) 2-3 (1-1) 23: Worm 01.36: Josef Varga II 1-1, 49: Weimper (strafschop) 2-1, 53: Worms 2-2, 85: Seliger 2-3. Scheidsrechter: Kon- rath (Fra). Toeschouwers: 12.000. Rode Ster Belgrado (Joeg)-West Bromwicb Albion (Eng) 1-0 (0-0) 87: Savic 1-0. Toeschouwers: 90.000. Manchester City (Eng)-Borussia Mönchengladbach (WDI) 1-1 (1-0) Shannon 1-0. Lienen 1-1. Toe schouwers: 34.000. Mattie Verkamman DSENDAAL Het Nederlands amateurelftal is na de lings wedstrijd in de Olympische voorronde al praktisch schakeld voor het eindtoernooi in Moskou. De quasi- splteurs uit België pikten gisteravond op het RBC-terrein de te winst (1-2) in de schiftingsronde waar voorts Spanje en ël in zijn ondergebracht. Gedreven door een respectabele idslust hield het team van bondscoach Arie de Vroet lang d. Negen minuten voor tijd bracht de Belgische linksbui- VTvan Hoste met een onhoudbaar afstandsschot de beslis- 1-2. land heeft zeker geen slechte Met Santa Maria waren de 1000 toe- rijd gespeeld op het sportpark schouwers getuige van een vaak spij- iiten. De ploeg die vorige week kerharde confrontatie. Ingeleid door en 2-0-overwinning op Roda JC JJ' j gesterkt, heeft naar vermogen "^den. Dat bleek echter net on- nde voor een winstpunt tegen jfyüiere Belgen. een paar kwaadaardige proftrucs van de tevens voor Jong België uitkomen de Clysters en Daerden en ogenblik kelijk beantwoord met meedogenloze ingrepen van aanvoerder Wisse en de I' kleine Hakkens, balanceerde de der- terland speelde zich af vdor by van meet af aan op de grens van sch lege tribunes. De directe het (on)toelaatbare. iding op het Vlaamse televisie- an het Europa Cup-duel Inter De Oranje-amateurs die sinds eind r Beveren Waas hield de poten- november louter via oefenpartijtjes ^TIïftothQllïofhijKKor ln Ha hiino- mm 18 feuten accommodatie bespiedde thans een markante ster uit ter jaren het kille gebeuren. Dat. losé Santa Maria, de voormalige .^voetballiefhebber in de bijna met de nationale ploeg in hun ritme ^plaats aan huis gebonden. Op moesten blijven, hadden aanvanke lijk de meeste moeite met hun nervo siteit. Dat en de meer zelfverzekerde spelopvatting van de Belgen, leidde al spoedig tot een achterstand. De nog niet georganiseerde defensie had .-.^van Real Madrid. Santa Maria teerde zich als coach van het ïse Olympisch elftal met het p de ontmoeting Spanje-Neder- die op 28 maart in Almeria gespeeld. Voor aanvang ont- hij reeds dat de Spanjaarden r'®net een jeugdteam (tot 22 jaar) emen, waarvoor spelers uit de Ie en derde divisie worden gere- erd. g I Na acht ronden ln het toernooi ln leidt nog steeds de Rus Boris Spasski. 't zes punten. Eén meer dan nummer Ie Westdultser Robert Hübner. Uitslagen Franse competitie. ara Bordeaux 4-1. Lyon-Socnaux 1-0. 10 geen kijk op een rappe combinatie Denier-Daerden, die eindigde met een rake kopstoot van Yvan Hoste: 0- TBAL Uitslagen competitie: RZ- impers 2-0 <JJ kwam niet op wegens een programma en bezwaren tegen de mld-" wedstrijd in Oud-Beijerland met een die uit Tubbergen moet komen. Terecht i In het toernooi om de Korac beker a Cup m> komen Rletl lult Itallé: 87-63 Jadalona uit Spanje) en Partizan Belgra- Jocgoslavie. 98-96 en 97-96 tegen Jugo- 1 Spilt) uit. en-Belgié 23-2. 1. Die kwalijke opening voorspelde niet veel goeds voor de mannen van Arie de Vroet. Het kwalitatief lang niet slechte middenveld De Graaf. Van der Spek. Hakkens zag evenwel toch kans om de zaken ten goede te keren. En zowaar bracht dat toch in de eer ste helft de gelijkmaker op het bord. Meijerink, de gevaarlijke spits, liet zich bij een sprint van de bal zetten, maar de Belgen werkten de bal onvol doende weg, waardoor Hakkens met een formidabel schot kon scoren: 1-1. Na rust moest Nederland al het ka rakter bundelen om op de been te blijven. De Belgen waren technisch- tactisch vaardiger, maar een echt overwicht bleef niettemin lang uit. Bij diverse break-outs ontstond ten minste ook gevaar aan de andere kant. De vleugelaanvallers Verstrae- ten en Van der Ent liepen hun tegen standers Wintack en Boeckstans een enkele keer kwijt. Coach De Vroet bracht met Graafland zelfs een extra aanvaller in het veld. Deze tengere spits onderschiedde zich onmiddel- BUFF KIRKLAND gaat scoren voor EBBC hoewel Sinundy- ne's sterspeler Krsimir Kosic hem daar onregelmentair van af tracht te houden. lijk met een geslepen 1-2. die bijna een goal opleverde. Het laatste kwartier kwam de betere conditie van de Belgen steeds duide lijker naar voren. Dat stelde Hoste tenslotte opnieuw in staat om een prima goal op zijn naam te brengen. Tegen nog sterker geachte landen als Spanje en Israël, moeten de Neder landse amateurs zich straks waar schijnlijk beperken tot louter spar- ringswerk. NEDERLAND-BELG» 1-2 (1-1) 13: Hoste 01. 25: Hakkens 1-1. 81: Hoste 1-2. Scheidsrechter: Lat- tanzl (It) Toeschouwers: 1000 NEDERLAND: Splerings (BW); Van der Spek (Xerxes), Wisse (RKC), De Haas (Oeldrop). Meijer (Xerxes). Henk de Graal (IJsselmeervogels), ver vangen door Graan and van Jodan Boys): Van Dam (TOP). Hakkens (Hapert): Verstraeten (RKC. vervangen door Bouwens van RVC). Meije rink (Emmen). Van der Ent iRWH) BELGIE: De Sutter; Boeckstand. Theunis, Kocc- kelkorcn. Wintack; Daerden. Clysters, Denier (Oo- vaerts); Schools (Veijt). Sanders. Hoste. DEN BOSCH EBBC Den Bosch heeft in een zeer spannend treffen tegen Sinundyne Bologna uit .Italië een plaats veroverd in de finale van het toernooi om de Europa Cup II basketbal. De Brabanders verloren vorige week in Bologna met 85-73 en moesten dus met 13 punten verschil winnen. Na de normale speeltijd (90- aft 1 JWARDEN Na de eer- itting van de derde ronde het* schaakkampioen- rdj) van Nederland heeft Ree de leiding geno- Met zwart won de Am- lamse meester op een uigende manier van Bal- ,In de doorschuifvariant Frans liet Ree zich ^bekend soort dubbelpion n-lijn bezorgen, een fcchijnlijke verzwakking ich in het verleden meer M »ens als juist een verster- heeft bewezen, ui rg middenspel bleek Baljon met Olltype geen raad te weten en hij Ree de gelegenheid geven een Aanlokkelijk kwaliteitsoffer te n. Het offer kwam niet onmid- maar toen Ree het uiteinde- ch bracht, was het lot van Bal- el bezegeld. Ijk wordt Ree nog voorbij ge streefd door Ligterink, die in de afge broken stand tegen Van Dop zeer gunstig staat. Helemaal duidelijk is het echter nog piet aangezien de stel ling nogal dichtgeschoven is. maar als Ligterink erin slaagt deze partij te winnen heeft hij met drie uit drie een half punt meer dan Ree. Door een overwinning op Van der Vliet heeft Timman al wel aansluiting van de kop gekregen. Van der Vliet koos een ongebruikelijke voortzet ting in het Siciliaans en dat werd hem snel ingepeperd. Met enkele kracht- zetting joeg Timman de vijandelijke koning het open veld in, waar deze het spervuur van de witte troepen niet meer overleefde. Sosonko raakte gisteren een kost baar halfje kwijt door met wit remise te spelen tegen Hofland. Wat een on gelijke strijd tussen een professionele grootmeester en een amateur had moeten worden, mondde tenslotte uit in een eindspel met zware stukken, waarin het voordeel van Sosonko zo minimaal was dat hij nog voor het afbreken in remise berustte. Ook Hans Böhm is op twee punten geko men dankzij een zege op Van der Weide, die kennelijk zijn zielige ne derlaag tegen Ligterink in de tweede ronde nog niet te boven was geko men. Om iets goed te maken speelde Van der Weide in een gelijke stand op winst, hetgeen hem echter op het verlies van de partij kwam te staan. Donner kwam tegen Van der Wiel niet tot winst, voornamelijk omdat hij een zeer voordelig stukoffer tegen twee pionnen niet aandurfde. „En dal is nog wel de bedoeling van die stel ling". bromde hij na afloop. „Ik lijk wel achterlijk". Derde ronde: Böhm-van der Welde 1-0. Sosonko- Hofland Ttmmanvan der Vliet 1-0. Donner- Van der Wiel Baljon-Ree 0-1, Langeweg- H art och Llgterlnk-Van Dop alg stand na 3 ronden: X. Ree 2-'/*. 2. Ligterink 2-1 alg. 3/6 Böhm. Sosonko. Timman. Baljon 2. 7/8 Donner. Hofland Vh. 9/11 Léngeweg. Hartoch. Van der vuet 1. 12. Van Dop '/i-l alg 13/14 Van der Wiel. Van der Welde >/j. 1 C2-C4 g7-gfl. 2 e2-e4, Lf8-gT 3. d2-d4. c7-oö. Pg!f3. c5xd4. 5. Pf3xd4. Pb8-c6. 8 Lcl-e3. Pg8 (6 T Pbl<3. Pf6-g4, 8 Ddlxg4, Lg7xd4. 9 Le3xd4. Pc«xd4. 10 0-0-0. d7-d6. 11. Dg4-g3. e7-e5, 12 12-14. 17-16. 13 14-15, Ke8-f7. 14. Pc3-b5. Pd4xb5. 15. C4xb5, g8xla. 16 Lll-c4s, Kf7-18. 17 Dg3-h4. KI8- e7. 18 Tdl-d3.15xe4,19 Td3-g3. Dd8-18. 20. Thl-fl. d5-d5. 21. TflXfO. DfSxfa, 22. Tg3 g7-, Ke7<6. 23 Lc4xd5*. Zwart geeft het op 78) en na de eerste verlenging (96-84) bedroeg het verschil 12 punten. Na de tweede verlenging wees het score bord een verlossende 105-92 stand aan. Daarmee werd EBBC de eerste Nederlandse basketbalclub die een Europa Cup finale bereikte. De strijd in Den Bosch stond met name in het teken van Kees Aker boom. In de eerste helft kwam hij slechts tot vier punten. Een aantal dat veel te weinig was, al stond er tegenover dat hij in de verdediging goed werk verrichtte. Het betekende allemaal wel bij de rust pas een mar ginale voorsprong: 46-43. Maar het herstel van Akerboom luid de het herstel van EBBC in. Een Akerboom, helemaal „hot" zoals bas ketballers dat noemen, tilde zijn ploeg naar de nodige voorsprong die na 7 minuten werd bereikt: 64-51. Daarna kwam EBBC niet los van Sinundyne. Het verschil bleef rond de 12 punten schommelen en kwam bij het laatste fluitsignaal, toen Aker boom er 22 punten op had zitten precies op 12 uit. De eerste verlenging leverde een re prise op van de strijd rond de magi sche grens. Maar toen de persoonlijke fouten hun tol gingen eisen kreeg Sinundyne daar het meeste last van en moest zich in de tumultueuze tweede vijf minuten verlenging, ge wonnen geven. De Europa Cup finale is op 22 maart in Borec in Joegoslavië, tegenstander is waarschijnlijk bekerhouder Gabet- ti Cantu. VOETBAL Uitslagen vriendschappelijke wedstrijden: FC Amsterdam-FC Den Haag 0-2 (Mansveld en Jonker); Waterschei (Belg)-PSV 1- 2 idoelpunt Waterschei Heiligen, doelpunten PSV Hooier en Van Mlerloi. Robur et Velocltas- PECZwolle 1-3 (doelpunt R8iV Kanselaar. doelpunten PEC: Hoekstra. Hamming en Drost). MÜNCHEN Gerd Müller. ex-spits van het Westduitse nationale elftal en Bayern München zal zoals werd ver wacht voor een Amerikaanse club gaan spelen. Gisteren te kende Müller een contract dat hem voor tweeëneenhalf jaar bindt aan Fort Lauderdale. Eerder al contracteerde de club de Peruaan Cubillas. Waarmee nog maar eens dui delijk werd dat het Ameri kaanse voetbal voorlopig blijft steunen op afgedankte sterren en jongere vakantie- vierders. Tijdens de persconferentie in München werd het Ameri kaanse fancy fair voetbal be dekt onder superlatieven. Om te beginnen natuurlijk het sa laris dat Müller zal gaan ont vangen: 350.000 dollar. Daar naast de belofte dat Müller aan bet einde van het komende seizoen de beroemdste voet baller in de Amerikaanse com petitie zal zijn. Want Müller maakt doelpunten en volgens manager Beau Rogers van Fort Lauderdale Strikers, is het Amerikaanse publiek dol ler op doelpuntenmakers dan op technisch vaardige spelers van het kaliber Franz Becken- bauer. Die speelt bij New York Cosmos en Rogers verwacht dat zijn club nu dankzij Müller een voortreffelijke kans maakt de titel over te nemen van de club uit New York. Daarnaast zal het stadion van Fort Lauderdale uitgebreid worden van 20.000 tot 40.000 plaatsen. Het publiek zal im mers in drommen op de ster ren afkomen. Kortom, hetzelfde verhaal als Hans Kraay kort geleden te horen kreeg. Van onze sportredactie IPSWICH/AMSTERDAM Ipswich Town heeft gisteravond de interessantste wedstrijd uit de kwartfinales van het toer nooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, tegen Barcelona, met 2-1 gewonnen. Het is de vraag of dat ene doelpunt verschil voldoende is over veertien dagen in Barcelona om door te dringen tot de halve eindstrijd. Het gehandicapte Ipswich (Marriner geschorst. Woods ziek en Thijssen nog niet speelgerechtigd ln Europa Cup duels) had veel moeite met Bar celona dat zich goed verdedigde en de onervaren, jonge Britse voorhoede uitstekend in bedwang kon houden. Op het middenveld speelde zich het duel Arnold Mühren-Johan Neeskens af. Neeskens begon met een via pijn stillers ingetoomde blessure, hield de strijd tegen Mühren goed vol maar moest enkele minuten voor het einde afhaken, toen het al lang duidelijk was dat de schade voor zijn ploeg beperkt zou blijven. Ipswich kreeg voor het aanvallende spel pas acht minuten na de hervat ting loon. Eric Gates liep doelman Artola de bal na een voorzet uit de handen en arbiter Palotai kende de treffer toe. Het enthousiasme van de Engelsen duurde maar twee minuten, toen was het alweer -1 nadat Krankl een voortreffelijke kans gaf aan Este ban. Weer negen minuten later be paalde Gates de eindstand op 2-1 met een hard schot dat via de paal doel trof. HONVED Honved, de Hongaarse ploeg die Ajax eerder in één wedstrijd beet nam. kan verdere successen in het UEFA Cup toernooi wel vergeten. De Hongaarse ploeg verloor gisteravond in de kwartfinales de eerste wedstrijd (thuis) tegen MSV Duisburg met 2-3. Het was een bittere tegenvaller voor Honved dat in de voorgaande drie UEFA Cup-thuiswedstrijden een sco re van 14-1 in doelpunten had opge bouwd. De winst is voor MSV Duisburg op vallend. De ploeg had sinds 16 decem ber geen competitiewedstrijd meer gespeeld. Toch bleek MSV met name in de verdediging daardoor nauwe lijks verzwakt. Honved viel, zoals te gen Ajax. met man en macht aan maar de Duitsers slaagden erin de poort redelijk tot goed gesloten te houden. De Honved-aanvallen wer den beantwoord met snelle counters met name door toedoen van de Oos tenrijkse international Kurt Jara die de basis legde voor het eerste Duitse doelpunt via Worm. Overigens was dat in de 23ste minuut toen Honved al viermaal paal en lat had getroffen. Negen minuten voor rust had Varga II wel succes (1-1). Honved maakte zelfs uit een straf schop 2-1 via Weimper. een straf schop overigens die door MSV sterk bestreden werd. Maar vier minuten later maakte Wonp opnieuw gelijk, waarna Honved te gehaast naar de winst zocht en de rekening gepresen teerd kreeg toen Seliger vijf minuten voor tijd bij een nieuwe uitval de «indstand op 2-3 bepaalde. WISLA Wisla Krakau heeft, in weerwil van een oefencampagne in Australië, tot vijf minuten voor het einde moeten vechten om ten minste een kleine overwinning te behalen op Malmö: (2- 1in een wedstrijd voor Europa Cup I. De Zweden verrasten ruim 30.000 toe schouwers en Wisla in de openingsfa se met technisch sterk en vooral ge durfd voetbal. De openingstreffer van Tommy Hanssen paste volledig in het beeld van het spel uit het eerste kwar tier. Wisla reageerde geschrokken, ver snelde het spel en zette de Zweden terug op hun eigen helft. Het leverde nog in het eerste half uur de gelijkma ker op van Nawalka. die een voorzet van de uitstekende vleugelspeler Lip- ka afrondde. Na de rust concentreerde Malmö alle kracht in de verdediging. De ploeg kwam nog slechts bij incidentele uit vallen over de middenlijn, maar was dan, door de directheid van zijn ac ties, waarop ook Monaco en Dinamo Kiev zich de tanden hebben stuk ge beten, niet ongevaarlijk. Tot vijf mi nuten voor het einde hield de Zweed se verdediging de gelijke stand vast, toen werd de muur ondermijnd door een geweldige solo van Lipka, die Kmiecik het winnende doelpunt liet maken. PARIJS Wereldkampioen wielrennen Gerrie Knete mann is voorlopig de voor naamste kandidaat om (op nieuw) de voorjaars etappe wedstrijd Parijs-Nice te gaan winnen. Knetemann won „de rit naar de zon" vorig jaar ook. Gisteren startte hij de nieuwe editie met een over winning in de proloog, een tijdrit over 8200 meter in Bou- logne-Bilancourt, een buiten wijk van Parijs. Knettemann was zeven seconden sneller dan Joop Zoetemelk die op zijn beurt weer één seconde sneller was dan de Fransman Bernard Hinault. Met de stroom Nederlandse succes sen in Parijs-Nice en de overwin ningen die daarna nog volgden is de kritiek op de verplaatsing van Parijs naar Nice weggeëbd. Maar vo rig jaar nog meenden velen dat Pa rijs-Nice eigenlijk veel te belangrijk was geworden. Meteen aan het begin van het seizoen een etappewedstrijd met pittige ritten en organisatorisch ongemak, leek de meeste coureurs een extra teken, hoe zij meer en meer als slaven van de weg worden behan deld door de inrichters. Van een trai ningsstage die mooi paste in de op bouw naar een nieuw seizoen werd Parijs-Nice het begin van het nieuwe seizoen. De renners lijken zich er snel bij te hebben neergelegd. De rit naar de zon is een echte wedstrijd geworden die al een goed beeld kan geven van de krachtsverhoudingen. Want in tegen stelling tot „piekende" schaatsers KNETEMANN: moeten wielrenners trachten hun vorm een seizoen lang vast te houden. Knetemann is dus, na zijn winst van gisteren, favoriet nummer één gewor den. De koers lijkt hem ook op het lijf geschreven. De ritten zijn niet meer extreem lang «voor de tijd van het jaar) en aan het slot wacht een tijdrit berg-op. Daarbij is dit jaar ook een ploegentijdrit over 33 kilometer ge programmeerd, precies in het straat- Je van de ploeg rond Knetemann In het rijtje kanshebbers staat Joop Zoetemelk op de tweede plaats. Hij heeft al drie koersen gewonnen dit Jaar en het UJkt erop alsof hii zich helemaal heeft ingesteld op zijn (ein delijk) topseizoen. Zoetemelk steld. zelf al: „Ik voel me zo sterk dat ik voor de derde keer Parijs-Nice kan gaan winnen". Hennie Kuiper hoort ook al bij de kanshebbers. Parijs-Nice ls aan de top voor een zeer belangrijk deel een Nederlandse aangelegenheid. Bij Kuiper hangt echter veel af van de steun die hij ontvangt van zijn Fran se ploeggenoten. Het is geen geheim dat nogal wat renners in de ploeg die rond Thevenet geformeerd was. scep tisch stonden tegenover de komst van de Nederlander. Ook zij weten dat Kuiper veel kan maar nogal eens op beslissende momenten geen initia tief ontplooit. Met name de jonge Fransman Michel Laurent stond niet te juichen, bij de komst van Kuiper. Maar mogelijk is die stemming al wat veranderd nadat Kuiper zijn ploeg- makker voorbeeldig steunde op weg naar de zege in de Ronde van de Middellandse Zee. Voor het overige worden er vooral vraagtekens achter namen gezet. Laurent in dienst van Kuiper. Ber nard Hinault, ziek geweest en nog ver verwijderd van zijn Tour de France- vorm, Didi Thurau, al over de misluk king van vorig Jaar heen? Lucien van Impe, nu ln Spaanse dienst, niet ge schikt voor dit soort werk. Freddy Maertens startte zelfs helemaal niet omdat hij nog sukkelt met de na weeën van een operatie aan een hand. 1 Knetemann (Ned> 6200 meier ln 10 minuten en 25 seconden (remiddelde snelheid 47.223 km per uun; 2 Zoetemelk (Nedi 10 32. 3 Hinault (Frai 10 33; 4. Rus (Nod) 10 37; 5. Braun (WDI) 1016. 6. Thurau (WDI) 10 41. 7 Vandenbrouckc (Bel) 10 48 8 Lubberdlng (Ned) 10 48; 0 Ooaterbosch (Ned) 10.49; 10 OUiger «ZwD 10 51. 11 Bryére (Bel) en Van VUet (Ned) 1053, 13 Willem* (Bel) en Chas- sang irra) 10 54. IS Torelll (Itai 1037. 16 Van der Helst (Beli 11.03; 17 Boasls (Frai 11 04.18 Laurent (Frai en Bertogllo (lui 11 05. 20 Muselet (F«) en Kuiper (Ned) 11 06

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21