Niet-reizigers verzieken stationsrestauratie CS Extra personeel voor ziekenhuizen 8/2% amro bank li 8.9% Deining over artikelen tegen kraken houdt aan Boek van de maand. Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer en honde- weer... Amsterdamse obers in het geweer tegen bedreigingen Veroordelingen in Arnhem Proef met reservaat voor korhoenders In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. Tekort op 10.000 werknemers geraamd Auto tegen trekker: dode en gewonden 0,49 /O XT'- IDERDAG 8 MAART 1979 BINNENLAND TROUWKWARTET P 13 - RH 17 - S 15 or Arend Evenhuis STERDAM De restau- tie tweede klas van het Am- iterdamse Centraal Station liedt een sombere aanblik, egen de muren staan smeri- tafeltjes met lege bierblik jes, hier en daar een fles wijn. sc )e verfloze, houten vloer is na >ezaaid met peuken en fruit- ;bl< chillen. De tapkast is gedeel- in «lijk gesloopt. re' :en twintigtal bezoekers zit elkaar >OC rat aan te gapen. Gepraat wordt er 2d ouwelijks, en als het gebeurt is de .Q oon luid. De sfeer wekt niet de in- Iruk dat hier op een trein wordt ge- m racht en niet alleen omdat in deze estauratie geen consumpties te ver- crijgen zijn. De meeste voorbijgan- ers, die oppervlakkig de zaal inkij- iken, draaien zich schielijk om. Duide- rkr ijk is dat het hier geen wachtkamer, jjn( letreft, waarin treinreizigers een Irankje kunnen nemen of een krant linnen lezen. Het gaat hier om „een ferlengstukje van het Amsterdams leu ebeuren", zoals een NS-woordvoer- Ier het omschrijft, „een verblijf voor nensen aan de rand van de samenle- ge ing" Hoor deze groep is een paar jaar gele- nden de tweede klas ontruimd en tot ibi stille" re tauratie omgedoopt. Op- Iringerig gedrag in de restauraties erste en tweede klas en in het snel- buffet was toen de aanleiding om een parte ruimte te scheppen „waar deze lieden zich thuis voelen". Tot eind vorig jaar ging dat goed. Daarna werd het personeel van de eerste klas- estauratie en van het snelbuffet las- ig gevallen en bedreigd. „Opdat er geen doden gaan vallen" begon het lorecapersoneel een staking. De sta- ionsrestauratie was de afgelopen vijf aa( lagen gesloten. jjj Aantrekking len spoorwegstatiori van een Euro- lese hoofdstad heeft een sterke aan- rekkingskracht op „arme sloebers". g[ )ok in het Centraal Station hangen j I lagelijks daklozen, heroïnehande- leaartjes, kruimeldieven of vechters- m. lazen rond. Waar zij vandaan komen o0 s niet bekend. Het is moeilijk om de nensen te onderscheiden, die zich mgdurig in stationsgebouwen op- ini louden. Naast de reizigers die het lation alleen als bestemming, ver- rekpunt of overstapplaats beschou- el%en. zien aan drank of drugs verslaaf den het gebouw als ontmoetings- jAaats. Daklozen vormen weer een andete groep, die in het station (tijde lijk) onderdak vindt. Veel alledaagse treinreizigers scheren al deze mensen overéén kam: „misdadig gespuis". De restauratie van het Centraal Station in Amsterdam. - Moeilijk Het is juridisch bijzonder moeilijk om bepaalde (agressieve) figuren de toegang tot het station te weigeren. In Nederland is een station een pu bliek gebouw, waar iedereen mag ko men. In Engeland is het eenvoudiger om iemand de toegang te ontzeggen omdat daar het systeem van perron- kaartjes nog bestaat. Anderzijds le ren regelmatige politie-ontruimingen in „stille restauraties" van het Parijse Gare du Nord, dat de zwervers zich binnen een half uur weer op de oude plaats hebben genesteld. In het Centraal Station komen deze groepen vooral op het eerste perron bijeen. Sinds kort beperken zij zich, zoals gezegd niet tot hun eigen ver- blijfsruimte, maar zwermen zij uit naar de eerste-klasrestauratie en het snelbuffet. 's Avonds is een deel van hen in de hal. Reizigers of personeelsleden wor den daar in mindere mate lastig ge vallen, niet in de laatste plaats door dat de spoorwegrecherche vaak in de hal patrouilleert. De bloemenverko per zegt van agressief gedrag geen last te ondervinden. Eenzelfde me ning is het personeel van de snoep- kraampjes en de koffiekamers op de perrons toegedaan. De sfeer in deze glazen wachtkamer tjes is aanzienlijk beter dan die in de stationsrestauratie. Hier zitten men sen met een duidelijk reisdoel voor ogen. Een koffieverkoopster van een perronwacht kamer legt uit dat zij zel den moeilijkheden met klanten heeft. „Misschien vinden de mensen die nu het eerste perron veizieken, het te ver lopen naar de perronwachtkamers". zegt zij laconiek. Zonder betalen Anders is het gesteld met de obers Van een onzer verslaggevers fRNHEM De kantonrechter in Arnhem, mr. P. Goossen, 'indt het zogenaamde „anti-kraakartikel" in de plaatselijke lolitieverordening rechtmatig. Hij veroordeelde gisteren twee Takers op grond van dit artikel tot een voorwaardelijke [eldboete van tweehonderd gulden met een proeftijd van een laar. iet ging in Arnhem om een proefpro- es. dat is uitgelokt door het open- •aar ministerie, de gemeentelijke •verheid en de Arnhemse politie. In verscheidene gemeenten is momen- eel veel te doen over anti-kraakarti- elen in de plaatselijke politieveror- eningen. De gemeenteraad van W llndhoven nam maandagavond on- >0! 'er tumult op de publieke tribune (en nieuw anti-kraakartikel in de po- itieverordening op. Het oude was vo- r Ig jaar door het kantongerecht in die jnl tad wegens foute formuleringen on- 1 erbindend verklaard. In de gemeen- eraad van Maastricht werd dinsdag- l vond besloten het anti-kraakartikel ria n te voeren, eveneens onder protest au de publieke tribune. De gemeen- ebike anti-kraakartikelen zijn een evolg van het uitblijven van een hj andelijke anti-kraakwet. enPet Arnhemse anti-kraakartikel (ar- t, 'kei 84) geeft de politie de bevoegd- i leid krakers uit leegstaande wonin- en te halen. Zo werden medio de- (ember vorig jaar twee krakers uit *n pand in de Oranjestraat te Arn- jem gehaald op grond van artikel 84. ie officier eiste twee weken geleden londerd gulden boete tegen hen. in 'aarvan vijfenzeventig voorwaarde- iij 'i* met tweehonderd gulden 2 oorwaardelijk gestrafte krakers lebben tegen het vonnis van de kan- hl onrechter beroep aangetekend bij de urondissementsrechtbank. ie Arnhemse kantonrechter mr *oossen overwoog in zijn vonnis dat 'e gemeenteraad van Arnhem het nti-kraakartikel in 1975 „zonder de- »at en met algemene stemmen" heeft anvaard. Hij noemde de motieven an beide krakers „op zichzelf niet fteurenswaardig". maar het is vol- ens hem de vraag of kraken van 'onir.gen het meest geschikte middel 5 om de wantoestand van het jaren- *ng leegstaan van woningen tegen te aan. van de hoofdrestauratie en van het snelbuffet. Vaak zouden klanten zon der te betalen vertrekken: onder hen zouden ook goedbedoelende reizigers zijn, die niets met een ruzie tussen zwervers onderling of tussen hen en het personeel te maken willen heb ben. Dient een ober een klacht in, dan wordt hij naderhand door dezelfde raddraaiers bedreigd. De omzet is de laatste weken fors teruggelopen, doordat de mensen de restauratie mijden, aldus een ober. Het conflict richt zich niet tegen de NS-directie of de Servex (de NS-doch- ter die alle horeca-aangelegenheden in de stations verzorgt), maar tegen „het onheil van buitenaf". De Neder landse Spoorwegen, Servex, de spoor wegrecherche en de bond van horeca- personeel noemen de eisen van de obers unaniem redelijk. De spoorwegrecherche zit echter met een actief personeelsbestand van on geveer veertig man. Volgens hoofdin specteur Eversdijk is dat veel te wei nig. Een NS-woordvoerder wijst er op dat de bewakers niet voortdurend voor de restauraties kunnen posten. De NS is per slot van rekening een vervoersbedrijf, geen politiebedrijf, zegt hij. Naast veelvuldig patrouille ren en een beeldschermcircuit zou HILVERSUM (ANP) Om de achter uitgang van de korhoenders tegen te gaan heeft de Stichting Gooisch Na tuurreservaat besloten dit jaar een proef te nemen met een reservaat voor deze vogels. Het gaat hier om een terrein van honderd hectare op de Bussumer- en de Westerheide, ge legen in de driehoek Hilversum-La- ren-Bussum, waar al veel korhoen ders voorkomen. Tijdens het broedseizoen en ook nog daarna, om de jonge vogels te be schermen (tot 1 augustus), zullen honden in dit gebied niet meer los mogen lopen. Voorts heeft de stich ting in het betrokken gebied een aan tal paden afgesloten voor voetgan gers en fietsers om de rust beter dan voorheen te waarborgen. Aan de hand van de resultaten van de proef zal volgend jaar beslist worden of de maatregel permanent zal zijn. Daar bij wordt een inspraak-procedure op gang gebracht. foto: Erwln Verheljen een bewakingsbeambte in burger vol gens een Servex-woordvoerder niet veel zin hebben. „Het zou alleen hel pen, als de man niet werd herkend. Maar de ervaring leert, dat deze lie den hem reeds als bewakingsbeamb te hebben aangemerkt voordat het personeel het weet." ADVERTENTIE De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid" ot „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen-, heid, landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 I foto's,waarvan 160 in kleur. Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) wil door het aantrekken van tenminste 10.000 personeelsleden nog dit jaar het nijpend gebrek aan personeel in ziekenhuizen en inrichtingen terugdringen. De NZR heeft al herhaaldelijk laten weten dat de kwaliteit van de verzor ging en de verpleging is aangetast door een fors tekort aan personeel. Een uitbreiding met 10.000 werkne mers zou een kostenverhoging met zich meebrengen van 408 miljoen gul den. De ziekenhuisraad heeft nu op nieuw aan de bel getrokken bij het algemeen bestuur van het Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven (COZ). Het COZ, dat toeziet op de vaststel ling van de tarieven, zal het verzoek van de ziekenhuisraad maandag be handelen. In een brief aan alle aangesloten zie kenhuizen schrijft de NZR dat met de uitbreiding van 10.000 personeelsle den alleen de nijpendste tekorten kunnen worden opgevangen. De raad heeft becijferd dat er in feite 30.000 personeelsleden méér nodig zijn. maar een dienovereenkomstige uit breiding in één jaar zou 1,2 miljard gulden vergen. Daarom gaat de NZR uit van een fasering in drie jaar. Uit de brief blijkt verder dat het gaat om 242 ziekenhuizen, 301 verpleegte huizen en 210 psychiatrische zieken huizen en zwakzinnigeninrichtingen. Deze instellingen hebben nu 220.000 mensen in dienst, van wie er 112.000 in de sector verpleging en verzorging werken. In deze categorie vraagt de ziekenhuisraad voor de ziekenhuizen een uitbreiding van het personeelsbe stand van 57.000 tot 62.100 (meerkos ten 216 miljoen gulden) voor de ver pleeghuizen van 27.000 tot 29.000 (67 miljoen) en voor de inrichtingen voor de geestelijke gezondheidszorg van 28.000 tot 30.100 (93 miljoen). Voor een uitbreiding van de dienst perso neelszaken bij de instellingen is nog eens 32 miljoen gulden nodig. Kosten De totale kosten van alle inrichtingen samen bedroegen vorig jaar naar schatting 13,5 miljard gulden. De meerkosten van de gevraagde perso neelsuitbreiding, 408 miljoen, zouden de totale kosten dus met drie procent doen stijgen. Voor de ziekenhuizen komt dat neer op een stijging van de kosten per verpleegdag met ongeveer elf gulden. Voor de verpleegtehuizen is dat ruim vier gulden en voor de zwakzinnigeninrichtingen en de psy chiatrische inrichtingen ruim vijf gulden. Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid heeft in februari, in een brief aan het COZ te kennen gegeven dat zij niet verder wil gaan dan 93 miljoen gulden totaal. De zie kenhuisraad meent, dat deze brief niet moet worden betrokken van de besluitvorming in het COZ. Het COZ moet richtlijnen opstellen die het zelf verantwoord acht. „Als de overheid er niet mee akkoord gaat, ligt de verantwoordelijkheid bij de overheid en is er een discussie in het parlement mogelijk," redeneert de NZR. Van groot belang zal maandag de opstelling van de ziekenfondsen zijn. Het COZ is een stichting waarin de ziekenfondsen, de particuliere ziekte kostenverzekeraars en de ziekenhui zen gelijk vertegenwoordigd zijn. In gevolge de wet ziekenhuistarieven moet het COZ „de vaststelling van verantwoorde tarieven bevorderen". Toen deze kwestie vorige maand in het COZ aan de orde was, en er na urenlange debatten niets werd be reikt. lieten de ziekenfondsen weten dat zij er wel van overtuigd zijn dat de ziekenhuizen in de knel zitten. „Maar. zei de voorzitter van de Vere niging van Nederlandse Ziekenfond sen, H. J. Anbeek, mijn probleem is dat precies moet worden aangetoond met hoeveel mensen extra die knel punten kunnen worden opgeheven. Wij hebben veel belang bij de kwali teit van de zorg voor onze verzeker den, maar deze moeten ook het geld opbrengen". Volgens Anbeek heeft de ziekenhuis raad nog niet duidelijk aangegeven hoe de ziekenhuizen aan de door hen voorgestelde uitbreiding komen. Als de ziekenhuisraad daartoe wel in staat blijkt dan zullen de ziekenfond sen niet dwars gaan liggen. Erkenning De Nationale Ziekenhuisraad erkent dat kostenbeheersing nodig is, omdat de gezondheidszorg van jaar tot jaar een steeds groter deel van het natio naal inkomen opeist. De NZR hamert er al jaren op dat kostenbeheersing in de ziekenhuiswereld alleen mogelijk is, als de vraag naar ziekenhuisdien sten wordt beheerst. Zelf hebben de ziekenhuizen geen invloed op het aantal patiënten dat naar het zieken huis wordt verwezen en evenmin op de omvang van de hulp die zij daar krijgen. In de eerste plaats bepleit de NZR verlichting van de druk op de ziekenhuizen door verbetering in de gezondheidszorg elders: patiënten die door de huisarts of wijkcentrum afdoende kunnen worden behandeld hoeven niet naar het ziekenhuis Ver der wil de NZR meer mogelijkheden voor poliklinische- en dagbehandelin gen en een heroriëntatie op de inko mens van medische specialisten. DALFSEN (ANP) - De tachtigjari ge Jennlgje Hartkamp-Gruwel uit Heino (Overijssel) is door een ver keersongeval ter hoogte van Dalfsen om het leven gekomen, toen de perso nenauto waarin zij meereed achter eenvolgens tegen een landbouwtrek ker en een personenauto botste en in de sloot terechtkwam. Vier mensen werden gewond, van wie twee ernstig. ADVERTENTIE Hoge rente! De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien tot f 1.000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljet ten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 7'/2%, 3 jaar: 7%%,4 jaar: 8%, 5 jaar: De Amro Klimspaarbiljetten. Klimspaarbiljetten vertonen veel overeen komst met de Amro Spaarbiljetten. De belang rijkste kenmerken zijn: tussentijds verzilver baar en oplopende rente gedurende de loop tijd van maximaal 5 jaar. Het zijn waardepapie ren aan toonder, verkrijgbaar in coupures van f1.000,-en f 5.000,-. In 5jaargroeit een biljet van f 1 000.- naar f 1503,27 en een biljet van f 5.000,- naar f7516,34. Met het Amro Klimspaarbiljet zet u uw geld alleen de eerste twee jaar vast. Als u wilt kunt u er daarna aankomen. Want na 2, 3 en 4 jaar looptijd kunt u het Klimspaarbiljet gedurende één maand verzilveren. De rente percentages: na 2" jaar 7'/2%, na 3 jaar 7%%,: na 4 jaar 8%, na 5 jaar O/ De81/2% Amro Spaarbrief '78-84. Net als de Amro Spaarbiljetten is deze Spaar brief een waardepapier aan toonder. Tussen tijdse verkoop gedurende de looptijd is moge lijk via de beurs tegen de koers van dat mo ment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief '78-'84 is f 1.000,- en per 26 oktober 1984 krijgt u er f 1.625,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger omdat de inmiddels verstreken rente er dan in verwerkt is. Bij de huidige koers is het rendement

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17