'Denieuwe gemeenschap van Ruigoord Wat is er terechtgekomen van de krakers tussen de zandvlakten? C I^QIRDAG 0 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 13 „Het ontmantelde dorp Ruigoord tot een echt ruig-oord laten groeien" en „Het gebied officieel tot jungle verklaren" waren zes jaar geleden de „wilde plannen" van de burgemeester van Haar- ièmmerliede en Spaarnwoude, nadat het hem was gelukt de binnen zijn gemeente zandspuiten- (te Amsterdamse reus een halt toe te roepen bij (te omstreden Machineweg. Daartoe had deze „nieuwkomer" tegen de gevoe lige schenen van provinciale staten en gemeen tebesturen moeten schoppen en door de verbijs terde autoriteiten was hem dat niet in dank afgenomen. De plannen voor de insteekhaven ten westen van de Machineweg waren (in de eerste nota van uitgangspunten) al goedgekeurd. Het krediet was toegezegd. Het is niet waarschijnlijk dat burge meester Samkalden enige tegenstand verwacht te, toen hij per brief om verlegging van de gemeentegrens vroeg. Een burgemeester van een kleine gemeente wordt Immers niet geacht zich tegen „grotere" belangen te verzetten, zeker niet als die collega drieëndertig jaar is, helemaal uit Zeeuws-Vlaanderen komt en nog geen maand benoemd is. Met zijn „stop op de plaats" doorkruiste burge meester IJsselmulden de annexatiedrift van de hoofdstad, die zonder op of om te zien al ruim honderd miljoen gulden had geïnvesteerd In het bouwrijp maken van de polders. Dat „bouwrijp maken" is dan een eufemisme voor het uit hun hulzen verdrijven van mensen die generaties lang aan hun plek zijn gehecht en de vruchtbare grond in een troosteloze zandwoestijn verande ren. En dat alles dan ten behoeve van het nog uit een fleurig verleden stammend plan om een gigantische industriegordel aan de westrand van Amsterdam te projecteren. Het eiland (Ruigoord was tot de inpoldering van het IJ in 1873 een eiland) was inmiddels verwor den tot een kuil in het zand, waar de slopers in de zomer van 1973 het laatste plukje hulzen en de kerk met hun mokers bedreigden. De Amster damse krakers d!e zich hier samen met de laatst overgebleven autochtonen tegen verzetten, speelden de inmiddels landelijk bekend gewor den burgemeester precies in de kaart en beide partijen hebben elkaar dan ook doelbewust ge bruikt om hun verlangens te verwezenlijken. De krakers deelden appels uit op de Dam, organi seerden fietstochten, filmfestivals en wat al niet om de publieke opinie te mobiliseren. Beain 1974 richtte men de Stichting Ruigoord op, die zich ten doel stelde „het dorp tegen de expansiedriften van Amsterdam te beschermen en het omliggen de gebied schoon te houden van industrie". In haar persconferentie ontvouwde de stichting plannen voor nieuwe werk- en leefgemeenschap pen. In vraaggesprekken fantaseerden Hellinga. Plomp en Van Wolveren over het bouwen van windmolens voor energieopwekking. Er moesten vruchtboombossen komen. Kortom de Houtrak- polder en de IJpolder moesten „een klein uto pisch tegenwicht gaan vormen voor de grauwe werkelijkheid van de Bijlmermeer en het Weste lijk havengebied". door Henriëtte Theunissen Op de nieuwste landkaarten komt Ruigoord niet meer voor. De bus, richting IJmui- den, stopt alleen op verzoek. Zo'n vierhonderd meter te gen ijzige wind in, over de met sneeuw bedekte zand vlakte en dan van het dijkje af de kuil inglijden. Twee straten, twaalf huisjes. Een 'kerk, één winkeltje. Vreem de schuurtjes, oude auto's. Bomen, beesten, hoog op schietende wildernis naast keurig bijgeknipte heggen. Dan is het dorp op en stuitje weer tegen de hoge zandwal. De voordeur van het laatste huis, Ruigoord 27, wordt niet meer gebruikt. Het huis wel, al hield niemand dat vier jaar geleden voor mogelijk. Een oude bewoner had, voor hij het dorp verliet, het pand duchtig onder handen geno men. Slopen was zijn vak. Met veelal in stortbakken gevonden materiaal en uit zijkanaal F. opge viste balken hebben de uit Amster dam afkomstige Niels en zijn Ame rikaanse vriendin Jane het bouwval tot een zó in' Avenue passende woon- en atelierruimte met grote open haard, serre en paardenstal, omgebouwd. In zijn vrije tijd dres seert Niels paarden, uren rijdt hij over de zandvlakte. Jane Is voor haar werk (toneelregisseuse) veel in de stad. Aan de ongemakken van iet buitenleven Is zij nog steeds Met gewend. Toen zij, via een tip van "Gerben Hellinga. naar Ruigoord verhuisden was de stichting al opgeheven en waren de plannen geluwd. Iedereen had het druk met zijn eigen besog nes. De vijf inheemse gezinnen wa ren inmiddels van de ergste schrik hekomen en zagen mogelijkheden in een nieuw Ruig-oord. Niels: „De boeren ontdekten de restanten vruchtbare grond en toen ontston den de conflicten. Wij gebruikten het land om naar te kijken, om er in te zitten. De kinderen speelden er. De ezel van Gerben, de pony van Hans en mijn paard konden er gra zen. Maar voor hen betekent land iets anders. Dat moet bewerkt en produktief worden gemaakt. Land moet geld opbrengen. En dat geld kon dan niet voor gemeenschappe lijke doeleinden worden aange wend". Er ontstonden Wild-West ta ferelen. Op de schaarse grond tus sen de zandruggen verschenen af- ■asteringen en hekken. Het land ?erd gekraakt en niet met knok- iloegen maar met veel ruzie her- raakt. Toch uniek „Het ideaal van een vrijplaats is weg. Eigenlijk zie je hier hetzelfde lebeuren als in de hele maatschap lij: macht, bezit, strijd. .Maar toch is de nieuwe gemeen schap die hier onstaan is uniek. Als emand echt problemen heeft wor den alle ruzies vergeten en worden ezamenlijke acties ondernomen." !en endje verder op de weg. waar rote stukken van het troittoir ver- lenen zijn. staan wat vreemde ve- ikels. Lage. zelf gebouwde karren, warmee de kinderen van Bakker ij beter weer over de vlakte cros- «i. Zeventien jaar wonen de Bak ers nu in het kleine keurig onder- louden huisje, waar een oliekachel Walmt, diverse klokken tikken en wn houten schoolbank aan de ge- loopte school herinnert fevrouw Bakker raakt er nog niet •ver uitgepraat hoe de slopers te *er gingen en hoe de mensen Wintimideerd en geprest werden *n te verkopen. Zij zijn elke dag K>g blij dat ze niet hebben ver- Dcht. ook al versleet iedereen hen Jes jaar geleden voor gek. Ze had- A len al een keer eerder moeten wij- en voor een industrieterrein, dat Ns in Sloterdijk Bakker is als >#rondwerker in dienst bij Bos en alis. Zelf heeft hij meegeholpen et land onder te spuiten. „Als ik et niet gedaan had. had een ander h gedaan Ik had nog een appeltje Pet die boeren te schillen Onze i i uders werkten als dagloners bij die J tonnen. Zij werden als slaven be- öndeld [jj vertelt over knoeierijen die iaats vonden tijdens het opspuiten 1 hoe de grote boeren er zijns in- rijk aan geworden zijn „De liddenweg begint te tellen bij der- «n. die liep dus vroeger door. Daar L oonde Piet Stoel Zes jaar lang K Mft Amsterdam haar vuilnis uit 'fst voor zestien gulden per vracht zijn land gegooid. Toen de boel toer het zand moest, hebben ze Mi eigen vuilnis voor tonnen terug **ten kopen. Maar wij konden Mn cent meer krijgen dan 32.000 6 "Wen. dat was aan inclusief onze goed onderhouden moestuin van 640 vierkante meter." Een spookdorp De Bakkers waren wel blij met de komst van de krakers. Het was erg mistroostig geweest. Het leek wel een spookdorp met al die dichtge timmerde huizen. Wel zit het hun nog dwars dat de Amsterdammers deden alsof zij het dorp hadden gered. Zij zelf hadden samen met de schoolmeester toen al heel wat op positie gevoerd. De mentaliteit van de Amsterdammers was ook anders en daar hadden de eilanders, die nog nooit van woningnood gehoord hadden, aan moeten wennen. Nu kijken ze niet meer vreemd op van zilveren klompen, maar het blijven echt stadsmensen. Buiten moet je de hele dag ruimen, dat zijn ze niet gewend. Ze hebben zo'n rommel, velden met brandnetels en doorge schoten heggen. Daar moet je dan de hele dag tegenaan kijken. Maar. dat is waar. als je er wat van zegt. luisteren ze wel." In de keuken staat een grote bak met boerenkool te ontdooien. Op „ons eigen" landje hebben zij koci en. geiten en kippen. Het zand wordt door het gezin intensief als recreatieruimte gebruikt. Zij zien dat alles niet verdwijnen. „Waar om0 De poen is toch al lang op De kinderen van de oude bewoners Ko men nu weer terug. Toen durfden ze niet te kraken, nu krijgen ze de huizen die leeg komen van de bur gemeester. Je zou eens met Harry moeten gaan praten." Harry is niet thuis. Hilversum III- muziek is hoorbaar vanuit het ver laten huis. De grote ramen bieden zicht op kamerbreed tapijt. Voordat Harry terugkwam naar Ruigoord was hem verteld dat de krakers kannibalen zouden zijn. Hij heeft het er toch op gewaagd. Van tante Jans hoor ik dat hij zout strooit en pas laat thuis komt. Tante Jans is 78 jaar. haar leven lang heeft zij in de kruidenierswin kel van haar vader gestaan. Geen moment hebben zij en haar broer „ome Japie" erover gedacht te ver trekken „Hier gebeurt niets! Dat blijf ik zeggen. Er kan toch niemand belang bij hebben dat Ruigoord plat gaat. Fabrieken? U weet toch ook dat alle fabrieken sluiten. In steekhaven? U moet eens gaan kij ken. er is bijna geen doorvaart meer in het Kanaal De beste bouwgrond van Nederland hebben ze onder het zand gespoten, zomaar voor niets Omdat ze achter hun bureau wat zitten te bedenken Terwijl wij ieder aan een kant van de toonbank op een trapleertje zitten te praten, loopt een vrouw met een waszak over de weg Ze gaat naar Petra, die een wasmachine heeft. Voor een rijksdaalder mag iedereen daar ge bruik van maken. Tante Jans weet een heleboel van iedereen. Zelf komt ze haar winkel niet uit. De passanten worden bescheiden doorgenomen. Zo moet mevrouw Hagemeier. die haar huis alleen nog uitkomt voor een praatje met Jans en daar veelvuldig haar hart lucht over de lawaaierige krakers „niet altijd letterlijk genomen worden" Ilen. die Frans studeert en met haar vijfjarige hardhorende zoontje in een tot woonkamer omgebouwde winkelruimte leeft „is veel te be scheiden". Mijnheer Sneider, wiens transportbedrijf onlangs failliet is gegaan „kan zich nu tenminste uit leven op het land". Een paar kinderen op een sleetje komen butagas halen In een „noti tieboekje van arbeidsloonen" wordt het bedrag bijgeschreven. „Ze beta len altijd In het begin had Jans moeite met de moderne leefwijze van de nieuwkomers. „Maar je moet Je verstand gebruiken. Ze zeggen vaak: jij bent voor de krakers (wat een rotwoord is dat hé) omdat je aan ze verdient. Dat is niet zo. Ik ga graag met ontwikkelde mensen om. U niet? Soms geeft dat wel moeilijk heden Als De Wit. de zoon van een oude bewoner die hier om de hoek woont, zegt Ik sla jullie poten ka pot en Lenneke. de vriendin van de dokter, antwoordt dan: U moet niet zo agressief zijn. dan weet hij niet eens wat zij bedoelt. Ja ik noem alle nieuwkomers bij de voornaam Dat hebben ze liever Zelfs bij het veranderd gebruik van het Sint Gertrudiskerkje heeft de oudste inwoonster van het dorp zich nu neergelegd Dat kostte haar de grootste moeite Ze heeft er ie dereen zien trouwen en dopen en komen doet ze er niet meer Dat is tegen mijn principes. Je bent ka tholiek of je bent het niet In de pastorie wonen Kees en Huubke. dat zijn vreemde mensen, bent u daar al geweest?" Beschilderd Het is enkele graden onder nul, de voordeur van de pastorie staat open. In één vertrek brandt een kolenkachel. De wanden zijn door Huubke met prachtige patronen be schilderd „Ik houd me bezig met de verfraaiing van de mens en de om geving" motiveert zij Zes Jaar gele den namen zij met Hans Plomp, zijn Vriendin Ilen en hun kinderen het pand over van de vertrekkende pa stoor Van Dijk. „Autoriteiten, pu bliciteit. kerkelijk gezag Je moet er mee dealen Je moet ze bewerken en gebruiken." Met de familie Plomp kwam het tot oorlog. Die wonen nu eiders in het dorp Kees en Huubke houden zich nogal afzijdig van het dorpsgebeu- ren Naar de stad zouden ze niet terug willen, de kinderen zouden daar zeker niet meer uit de voeten kunnen en „waar kun je in Neder land nog creatief zijn Hier hebben we speelruimte Als Kees zijn scriptie zou schrijven is hij psycho loog Op het ogenblik is hij bezeten van zijn saxofoon. In de kerk klonk dat het mooist. Nu de kerk ook voor andere, gemeen- schappelijker doeleinden gebruikt wordt is dat wel eens lastig De kerk is prachtig gewit, een gigantische parachute welft vanaf het plafond naar beneden. In de hoek heeft het Amsterdams Ballongezelschap een meters grote open vuurplaats ge bouwd. Na zes Jaar is de gewijde sfeer uit de kerk verdreven. Buiten staat een blauw beschilderde bus de luchtbus. die het A.B.G. voor haar volgende reis aan het opknap pen is. Veel vertimmerd „Eigenlijk is het A.B.G. hier opge richt toen we in 1973 de eerste bal lon de lucht in lieten." herinnert Rudolph zich. Margrid en Rudolph woonden toen nog in Amsterdam Precies drie Jaar geleden, toen Mar grid zwanger en Daniël zes jaar was. kregen zij een tip dat er een kra kershuisje vrijkwam. Aan het piep kleine daglonershuisje hebben zij inmiddels heel wat vertimmerd Een broodtrommel op het hek voor aan de straat doet dienst als brie venbus. Grote landkaarten beslaan de wanden Tegen lekkende sneeuw staan hier en daar wat pannetjes Onder de trap is van enkele lappen een tent gebouwd „Eigenlijk voor Ime. maar omdat ik soms gek word van de drukte in huis kruip ik er zeil af en toe in," lacht Margrid De kinderen moeten uit school wor den gehaald in Spaarndam. de dichtstbijzijnde openbare lagere school. Een leuke „Ot en Sien"- school. hoewel er in het begin wat moeilijkheden waren. Nadat de leerkrachten een kijkje zijn komen nemen in het dorp en er gepraat is over het nut van rekenen, lezen en schrijven en er daarna voor de hele school nog een theatermiddag in de kerk is georganiseerd, lijken de pro blemen opgelost. Feesten Het plan om de kerk op te knappen was al oud. Er is gedacht over een theater. Een zomer lang zijn er op zondag theemiddagen georgani seerd Toch kwam het niet echt van de grond omdat niemand de moed opbracht en er nooit geld was om de kerk werkelijk op te knappen. Tot drie maanden geleden een groot feest voor een Amsterdamse vriend moest worden georganiseerd Daar na zijn er meer feesten geweest Compleet met disc-jockey s. pop groepen en theatervoorstellingen Vanuit het dorp werd er in het begin wat gemokt over de gebeurtenissen, het zou te veel een Amsterdams gebeuren zijn. Nu maken de „kra kers" 's avonds steeds meer geza- melljk muziek in de kerk. „Hoe meer je de kerk gebruikt, hoe meer argumenten je tegen eventuele af braak hebt." Ook Magrid en Ru dolph geloven niet echt in de af braak van Ruigoord. „Het zou te gek zijn. De hele economie ligt op zijn gat Maar van de andere kant. „Eigenlijk hebben we geen recht van spreken. Wij profiteren van het schandaal van het zand Wij leven van wat de maatschappij heeft af gescheiden en dat is heel wat." „We hebben net weer een bezwaarschrift ingediend, als je daar meer over wilt weten moet je naar Rien gaan." Journalisten Rien en Marianne zijn beiden jour nalist. Op het ogenblik blijft Mari anne thuis bij baby en peuter. „Er was geen andere oplossing". Toen zij twee jaar geleden hun huis in Haarlem uit moesten kregen zij via burgemeester IJsselmulden dit huis toegewezen. Ook zij werden door de vroegere bewoners gewaarschuwd voor „de naaktlopers" Daar had den ze best begrip voor. maar zij vinden het prettig wonen in Rui goord en naaktlopers hebben zij „jammer genoeg" nooit gezien. „Waarschijnlijk doelden ze op het zwemmen in het meertje op de vlakte." In Het Haarlems Dagblad be spreekt Rien meestal de bezwaar schriften. dit keer schreef hij er zelf een. „Het is te gek dat er op basis van verouderde industriële ontwik kelingsplannen maar ruimtelijk aan het indelen is geslagen en dat er daarbij vele dorpen van de kaart zijn geveegd." In het bezwaarschrift tegen het ontwerpstreekplan voor het Amsterdam-Noordzee kanaalge- bied tekent hij dan ook bezwaar aan tegen de bestemming handel en nijverheid, waarbij ook zware en gevaarlijke «basis(industrie officiéél tot de mogelijkheden blijft behoren van het gebied ten oosten van de Machineweg. Binnen dit gebied is Inmiddels ook de omstreden insteekhaven ge pland Het bezwaarschrift voert aan dat deze bestemming de onzeker heid omtrent de toekomst van het dorp voort zou zetten. Als alterna tieve bestemming van de inmiddels tot natuurgebied ontwikkelde zand vlakte stelt hij voor „recreatie en groenzoom" met bosbouw op kleine schaal aan de Amsterdamse rand van het gebied. Ruigoord zou dan een verzorgende functie toebedeeld kunnen krijgen voor het recreatie gebied In deze constructie zou bo vendien de kerk van Ruigoord een sociaal-culturele functie kunnen hebben. Overbrugging Het bezwaarschrift is door de mees te dorpsbewoners ondertekend. Rien en Marjan zien hun verblijf In Ruigoord slechts als een overbrug ging Toch raakt Rien duidelijk geëmotioneerd als hij zegt: „Je kunt je de blaren op Je tong kletsen, maar de mens kan de molen, die hij zelf in werking heeft gesteld, met de beste argumenten van de wereld niet meer stoppen." De burgemees ter die zes jaar geleden de machine op zo'n manier tot stilstand wist te brengen dat hij nu nog bang is dat het hem zal schaden ln zijn carriere, vindt het bezwaarschrift prachtig, maar vindt zelf geen argumenten meer om zich nog langer te verzet ten Als het ooit zo ver komt dat de industrie daar moet komen, zou Ruigoord wel eens het wisselgeld voor de onderhandelingen met Am sterdam kunnen worden." De miljoenen renteverlies die het gebied Amsterdam jaarlijks schijnt op te leveren brengen hem ertoe te zeggen „Als de noodzaak van klei ne verzorgende industrie aantoon baar is kan er over afbraak van Ruigoord gesproken worden Maar de bewijslast daarvoor ligt bij Am sterdam Zoals de economie er nu uitziet, zie ik Ruigoord de eerste decennia niet afgebroken worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13