Bloederige jacht gaat door Trouw Commentaar is 't politievak zo gevaarlijk? Carters reis (1) darters reis (2) Acties om jonge zeehonden te redden hadden nog geen succes Commertaar van anderen liiTXT: TTfïTTïi S ['/\A 'JriJtS Jongen drie tot vier weken op het ijs strijdbaar goeiemorgen WOENSDAG 7 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Als de berg niet tot Mohammed wil komen, moet Mohammed maar naar de berg, moet de Ame rikaanse president Carter hebben ÜI gedacht. Vorige week probeerde jj hij een nieuwe topconferentie over het Midden-Oosten in zijn buiten verblijf Camp David te organise ren. Dat initiatief mislukte door het wantrouwen van de Israëlische regering. Als nieuw spektakelstuk k heeft Carter nu een reis naar het H Midden-Oosten bedacht. Nog deze week zal hij persoonlijk Egypte en Israël bezoeken. t De vraag of een zo gecompliceerd proces als de onderhandelingen tussen deze beide landen met zulke spectaculaire initiatieven het meest gediend is laat zich niet met ja of nee beantwoorden. Dat hangt sterk af van het moment waarop zij worden ondernomen en van de inhoud van de voorstellen die als [basis dienen voor dergelijke stap pen. Over de inhoud van de voor stellen die Carter deze week in beide gastlanden ter tafel zal leg gen is op dit moment niet veel bekend. We zullen het voorlopig moeten doen met de mededeling Situaties als deze zijn alleen maar ite doorbreken door nieuwe feiten, Tdie zich plotseling aandienen, of door initiatieven die tot de ver beelding spreken. Carter heeft vo rig jaar voor zo'n doorbraak ge zorgd met de topconferentie in Camp David. Het valt in hem tc prijzen dat hij nu opnieuw zijn nel durft uit te steken en niet blijf: zitten hopen op iets nieuws va« witen. Daarbij moet worden bedacht dit "arter een dubbel risico loopt. Als :ijn initiatief mislukt is zijn per- oonlijke rol in het Midden-Oos- $n voorlopig uitgespeeld. Een mi- lister van buitenlandse zaken (zo- ils Kissinger) kan zich veroorloven like maand wat in het Midden- Dosten te pendelen. Om na itdere teer mee te kunnen delen cat er „vooruitgang" is geboekt. Een (resident moet wel meer beden. van de woordvoerder van de presi dent. Die kwam er op neer dat de president niet gek is en dat hij natuurlijk niet met plannen op stap gaat waarin niemand enig brood ziet. Afgezien van die inhoud lijkt Car ters beslissing om er nu zelf op uit te gaan zo gek nog niet. De toena dering tussen Israël en Egypte heeft tot nu toe het karakter van een traag proces, met van tijd tot tijd een stroomversnelling. Die traagheid is niet meer dan natuur lijk. In de eerste plaats moeten beide landen een drastische menta liteitsverandering doormaken en die vergt tijd. In de tweede plaats moeten Israël en Egypte het eens zien te worden over een conglome raat van ingewikkelde en gedetail leerde afspraken, waarbij door de tekstuitleggers aan de plaats van iedere komma betekenis zal wor den toegekend. Zulke onderhan delingen kunnen gemakkelijk ver zanden waardoor dan prompt ook het proces van de mentaliteitsver andering stokt en het oude wan trouwen onverbiddelijk komt bo ven drijven. Bovendien zal Carter na een mis lukking de volle laag moeten ver werken van een Amerikaanse pu blieke opinie die hem toch al niet zo hoog heeft op dit moment. Het is daarom ook veel te eenvoudig om Carters initiatief uit te leggen als een publiciteitsstunt met als doel in één keer zijn geschonden aanzien te herstellen. Als het hem daarom was te doen, waren er minder riskante ondernemingen te bedenken geweest. Nee, de president moet echt het idee hebben dat zijn persoon en het prestige van zijn ambt op dit moment echt nuttig kunnen zijn in het Midden-Oosted. Niet om in één klap de vrede te stichten, maar om het trage proces naar een duur zame regeling weer even in een stroomversnelling te brengen. Als hij daarbij meteen ook de publieke opinie kan paaien, is daar niets op tegen. door Hans Schmit Vanaf zaterdag zullen zich op de ijsschotsen voor de kust van Newfoundland en in de Sint Laurensbaai weer de be kende bloederige taferelen af spelen. Canadese en Noorse jagers zullen dan 180.000 pas geboren zadelrobben neer knuppelen en de dieren, ter wijl dertig tot vijftig procent nog half bij bewustzijn is. ont doen van datgene dat het doel is van de jacht: de fraaie witte pels. De souvenir- en bontin dustrie kan weer aan de slag. Tegen deze jacht wordt al meer dan vijftien jaar internationaal actie ge voerd, maar enig positief effect op het handelen van de Canadese overheid hebben de protesten niet gehad. Inte gendeel. de jacht is al die jaren ge woon doorgegaan en het werd en wordt de actievoerders steeds moei lijker gemaakt ter plekke tegen de jacht op te treden. Ook wordt alles in het werk gesteld zo min mogelijk ruchtbaarheid aan de slachtpartij te geven de publiciteit immers heeft de afgelopen jaren in veel landen tot protesten geleid en het image van Canada geen goed gedaan. Een succesvolle methode hanteerde het International Fund for Animal Welfare, dat zich al vanaf het begin van de jaren zestig tegen het doden van de pasgeboren zadelrobben ver zet. Brian Davies. de oprichter van de organisatie, liet de afgelopen jaren tientallen journalisten naar Canada komen, waarna hij hen overvloog naar de jachtgebieden. Het gevolg: een reeks verhalen, foto's en films die in de Verenigde Staten en West-Euro pa de mensen met de neus op de harde praktijk drukten. Dat nu is niet meer mogelijk. Jan Ottens. bestuurslid van de Neder landse afdeling van het fonds: „Cana da voert een subtiele politiek om bui tenlandse journalisten van het ijs te weren. Om op het ijs te komen heb je een vergunning nodig en die wordt alleen gegeven aan journalisten van wie, zoals ze zeggen, „objectieve ver slagen" te verwachten zijn. Wij zijn al sinds 1977 niet meer op het ijs ge weest". Minder belangstelling Het gevolg is wel dat de belangstel ling aan het verflauwen is; niet alleen voordat het verzet tegen de jacht nog Noorse politieagenten verwijderen een lid van de actiegroep 'Greenpaece' van een schip dat gereedlag om voor de zeehondenjacht uit te varen. Leden van de groep hadden zich aan het schip met kettingen vastgeklonken om zo het uitvaren te beletten. geen enkel resultaat heeft gehad, maar ook doordat niemand meer te zien krijgt wat er zich op het ijs afspeelt. De internaltionale actie groep Greenpeace, die enig stunt werk niet schuwt, heeft de afgelopen weken al enkele keren geprobeerd de aandacht op de komende jacht tc vestigen, onder meer door vorige week in de Noorse havenplaats Ale- sund het Noorse schip Vesla Mari bezet te houden, kort voor het zou uitvaren naar Newfoundland. De mensen van Greenpeace ketenden zich toen op het dek van het schip vast. Maandag werden in St. Johns op Newfoundland twaalf leden van Greenpeace gearresteerd, toen zij probeerden te voorkomen dat de jachtschepen zouden uitvaren. Ok hier trachtten enkele mensen van Greenpeace zich aan de schepen te ketenen, terwijl anderen in rubber bootjes voor de schepen heen en weer De Noorse regering heeft in een ver gadering met vertegenwoordigers van de aktiegroep Greenpeape be loofd geen quota vast te stellen voor de zeehondenjacht in 1980 voor er overleg is gepleegd met de natuurbe schermers. Het gaat hierbij niet alleen om de jacht in Newfoundland maar ook om de jacht rondom het Jan Mayen eiland. voeren. Zij begonnen hun actie kort na de traditionele gebedsdienst voor het welslagen van de jacht Noorwegen Nu het voor de actievoerders bijzon der moeilijk is geworden het jachtge- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Strategie en fusie Het Pv&A-Kamerlid Ed van Thijn - heeft met zijn commentaar op de AR- partijraad van het afgilopen week einde de weg gewezen vior de volgen- de nabeschouwing in het Utrechts Nieuwsblad, van Thijn komt de eer toe als iijeersle te hebben geutzen op de bij zondere betekenis vai een half jaar litstel van de fusie. Als er geen tus- °yentijdse kabinetsersis komt. zullen le volgende kamertsrkiezingen wor- len gehouden in irei 1981. AR-pro- Xfjoressieven willen ien positie berei- :en waarin het CLA niet zoals frac- ieleider Lubbers voorstaat, het kabi- let-Van Agt tot iizet van de verkie- ingen maakt. Wait gebeurt dat. dan er weinig mogéijkheid meer voor _.~n coalitie na cè verkiezingen met 'e Partij van di Arbeid. De a. chter. om die wms af te dwingt.i is ieel kleiner als e over de fusie moet trden beslotenbijna een jaar voor 3rfr verkiezingen dan wanneer dat lijf maanden ioor de stembusslag noet gebeuren. Wie dan nog over de usiestreep mod worden getrokken -en dat zal deAR zich graag tegen- tribbelend laten doen kan iets verlangen. Bij voorbeeld dat het ka binet-Van Agt niet tot inzet van de verkiezingen wordt gemaakt. Vandaar dat Van Thijn terecht span ningen tussen WD en CDA verwacht in de komende periode. Hij schrijft dat toe aan de neiging van het CDA met de handen vrij voor de kiezers te verschijnen en geen verantwoording te hoeven afleggen voor het rege ringsbeleid waaraan het heeft mee gewerkt. Dat is. zei hij bitter, ook de PvdA overkomen. Een bitterheid die hem niet doet zien dat deze keer dat losmaken van de oude partner, kan uitpakken ten gunste van de socialis ten en dat de leider van de CDA- fractie. Lubbers, deze keer van zo'n ongebonden positie niets wil weten. Het moet Goudzwaard. De Boer en hun aanhangers geen aangename ge dachte zijn om juist vanuit de Partij van de Arbeid te horen te krijgen, dat hun zo principieel opgezette vertra gingsactie. van die kant als niets anders wordt gezien dan als herha ling van oude slimmigheden van de behoudzuchtigen in het CDA die zij juist hoopten te weerstreven. fZIET HiER EEN DyzONDER OELAN6WEKKENDE DiERSOoer VEEL is ER NIET VAN BEKEND, ALLEEN BAT HET "ZiCH UITERMATE GRiLLiS VERPLAATST. HET SCHUWT Bj PAS TE DENKEN WEllCE KANT HET UIT MOET, HOEWEI PAT VOOR IEDEREEN TOCH Pui DE LUK iS HET EET 24. RECHT STREEKSE LED E~N. iOp HÈ Hf N WL\E6 EN 6FgfcN. tju/ü) '9$0 j bied te betreden, moet naar andere wegen worden gezocht. Eén daarvan is het op gang brengen van de discus sie in Noorwegen, het sleutelland in de zeehondenjacht. Jan Ottens: „Bij de jacht op de zadelrobben maakt het niet uit of de jagers Canadezen zijn of Noren, vrijwel alle huiden gaan naar Noorwegen voor bewerking. Ook het koken van traan gebeurt in Noorwe gen. Het geld dat we vorig jaar en dit jaar, in samenwerking mot Kritisch Faunabeheer en de Waddenzeevere niging. hebben opgehaald en nog ho pen op te halen, willen we gaan beste den aan een campagne in Noorwegen. We zijn nu in onderhandeling met een Noorse natuurbeschermingsorgani satie. want zo'n campagne vergt een serieuze voorbereiding" De opwinding over de zeehonden jacht. zoals die in landen als de Ver enigde Staten. Engeland. Frankrijk en Nederland is ontstaan, vindt in Noorwegen nauwelijks begrip Jan Ottens: „In Noorwegen wordt veel gejaagd en de natuurbeschermings organisaties houden zich afzijdig van zaken als de Jacht op ijsberen, zee honden en dergelijke dieren. Ook be staat er weinig begrip voor de huma nitaire aspecten, voor de verbolgen heid en emoties over de wijze waarop de zeehonden, pas enkele dagen oud. voor de ogen van hun moeder worden gedood. Eerdere pogingen om in con tact te komen met Noorse organisa ties zijn niet gelukt. Nu zijn we echter tot een gesprek gekomen, waaruit bleek dat ze wel begrip hadden voor de natuurbeschermingsargumenten tegen de jacht. Maar gemakkelijk zal het niet zijn om in Noorwegen invloed uit te oefenen." Ontmoedigend Actievoeren tegen de jacht op hoog ontwikkelde zoogdieren als zeehon den moet bijzonder ontmoedigend zijn: alle aangedragen argumenten, aanvankelijk vooral emotionele, later ook natuurwetenschappelijke, zijn tot nu toe door de Canadese overheid terzijde geschoven zelfs het advies van een door de Canadese regering zelf ingestelde commissie om de jacht tijdelijk te stoppen, werd terzijde ge schoven Jan Ottens: „Het is inder daad ontmoedigend, maar er zijn toch ook ontwikkelingen die weer wat hoop geven. Je kunt namelijk een belangrijk motief voor de Jacht weg nemen door geen zeehondprodukten te kopen, zoals bont en ,vlees. In de Verenigde Staten is in 1972 de invoer van zeehondprodukten verboden: in Italië, waar nogal wat zeehondebont werd ingevoerd, geldt sinds vorig Jaar De zadelrobbenpopulatie leeft in de noordelijke Atlantische Oceaan en de aangrenzende delen van de Noordelijke IJs zee. In de winter trekken de robben naar het zuiden, waar ze eind februari, begin maart bij Newfoundland hun jongen werpen.De jongen blijven drie tot vier weken op het ijs; zij hebben dan nog een witte pels Er zijn nog twee populaties za delrobben: een kleine bij het Noorse eiland Jan Mayen en een grote in de Witte Zee. Beide populaties worden door Noren en Russen bejaagd. De Canadese populatie telde in 1950 ruim 3.3 miljoen zadelrob ben; momenteel zijn er volgens de hoogste schatting nog 1.2 miljoen robben, hoewel er ook schattingen zijn van 0.8 mil joen. In de biologie wordt aan de hand van berekeningen vastgesteld wat de gewenste grootte van een populatie zou zijn om een deei van de dieren te vangen zonder het bestand in gevaar te brengen. De zadel robbenpopulatie zou tussen de 1.6 miljoen en twee miljoen die ren moeten liggen, maar ligt daar in werkelijkheid vijfen twintig of meer procent onder. In de walvisvangst wordt al besloten de jacht te verbieden wanneer het werkelijke aantal dieren tien procent onder het gewenste aantal ligt. Bij de za delrobben gaat de jacht echter onverminderd door Een week nadat de jacht op de zadelrob is begonnen, zal In Ca nada ook de Jacht op een ande re zeehond, de klapmuts, be ginnen. Het maxium aantal te doden dieren bedraagt vijftien duizend. Ook hier gaat het om de jongen, maar omdat de klapmuts zijn jongen verde digt. worden ook wijfjes en stieren afgeschoten een invoerverbod. Ook Engeland (in Londen zijn nog belangrijke bontvei lingen) wil de invoer van zeehondpro dukten verbieden, evenals de Neder landse regering, die de zadelrob en de klapmuts onder de wet bedreigde uit heemse diersoorten wil brengen, of schoon er onzekerheid bestaat over de vraag of ze bedreigd zijn. Proble men zijn er nog wel. want het is niet duidelijk of Nederland als lidstaat van de Europese Gemeenschappen de invoer mag verbieden; of we dan geen eenzijdige beperkende handels maatregelen treffen." Het bont Het meeste bont van de zadelrobben wordt geëxporteerd naar West-Duits land. In Nederland daarentegen Is de belangstelling voor zeehondebont ge ring en al geruime tijd geleden h« t ben de bonthandelaren besloten af te zien van de invoer en het gebruik van dit bont. Controle Is er echter niet en het is niet uitgesloten dat er seehond produkten op de Nederlandse mar t komen. Jan Ottens „Uit gegever van het Centraal Bureau voor de S tistlek ls gebleken dat in 1977 21 ton zeehondevlees uit Canada is ingc voerd. Hoewel Canada ook op ander< zeehonden jaagt zoals de ringelrob, de gewone zeehond en de klapmuts, kun je aannemen dat er zo n tachtig procent afkomstig is geweest van za delrobben Wat ermee is gebeurd we ten we niet. Het Is echter niet onwaar schijnlljk dat het in blikken is ver dwenen die we onze honden en katten voeren." International fund for animal wel fare. Agaat 30. Berkel en Rodenrijs Giro 310313 Greenpeace. Damrak 98 II. Amster dam. Giro 3955530 Grote kop in een landelijk och tendblad: „Agentes bedreigen m'n huwelijksgeluk. Vrouw van politieman wil niet dat haar man diensten draait met vrouwe lijke collega's." Daar schrik je van. Is dat nou emancipatie? „Ik ben er zelf ook van geschrokken. Ik ben hele maal uit mijn doen", "zegt die .vrouw van politieman'. Joke de Vries uit Beek bij Nijmegen. Sa men met de vrouw van een colle ga. Dorian Poolman, voert ze ac tie tegen de gelijkschakeling van vrouwen in het politiekorps. Ook tegen de gevaren voor het huwe lijk dat zit 'm in de nachtdien sten die politievrouwen en mannen samen moeten doen maar we moeten het ruimer zien: het gaat de beide vrouwen om de bescherming van de gezinnen van politiemannen èn om de vei ligheid van de vrouwen in het politiekorps Want ze?: me vrouw De Vries. e. .rrik heid van mannen en ,s lang niet hetzelfde al- Mi .>1... keling van funeti- s Het rijkspol: e heeft volgens de .-i sters hun streven r. lijk opgevat. Het korps oe.v.a uit 25 man. onder wie twee jonge vTouwen. van wie de eerstgeko- mene ook nog maar een halfjaar dienst doet. De beide meisjes, pas van de politieschool, hebben het er nogal moeilijk mee: heel Beek weet van de actie en de jonge agentes voelen zich als ver leidster aangekeken als ze straat dienst doen. Op de twee mannen van de actievoersters na staat het hele korps achter de meisjes. Een spreekverbod verhindert hen over de kwestie te praten, maar de vrouw van een van hen wil er wel wat over zeggen: „Die twee vrouwen maken zich een beetje belachelijk. Ongeveer een half jaar geleden zijn ze met hun actie begonnen, terwijl andere korpsen Amsterdam, Arnhem. Nijme gen. Den Haag al veel langer zulke positieve ervaringen met vrouwen hebben. Een van die twee is bij me geweest om te horen hoe ik er over dacht. Ze liet me een brief lezen waarin de me ning van haar en haar vriendin stond, en toen heb ik gezegd ik c jouw moeilijkheden helemaal li,..-: zitten. Als jij je man in dit Ojvicht niet vertrouwen kan. b t er niet veel over. Als een »uw op een kantoor tussen vijf t :en mannen werkt, dat is toch eiger .ik hetzelfde, dan wordt d niets over gezegd En in het korps hebben de collega's ge zegd als jullie zo over je man denken, kun je maar beter schei ding aanvragen, en tegen hun mannen: zoeken jullie maar lie ver een baan waar helemaal geen vrouwen werken. Eentje heeft zelfs als grapje voorgesteld om een monitor m de surveillance wagens te zetten, zodat ze op het bureau precies kunnen zien wat er in de auto gebeurt" De vrou wen van de 21 politiemannen zijn wel een beetje kwaad: „De actie werkt discriminerend op het hele korps". Zelf zijn ze bezig met een soort tegenactie, maar dan wel heel voorzichtig en afgewogen, want ze willen niet „dat onze mannen ook min of meer bela chelijk gemaakt worden". Maar dat er iets van hun kant gaat gebeuren, is zeker „Zo persoonlijk hebben we het nooit bedoeld, dat hebben we ook tegen die twee meisjes gezegd' zegt Joke de Vries fel. „Die meis jes bedreigen mijn huwelijk echt niet. Maar in dit vak hebben mannen en vrouwen nou een maal veel meer de gelegenheid om over de schreef te gaan. zeker op het platteland, waar 's nachts niet veel meer aan tc houden valt dan iemand zonder achterlicht Er is geen enkele controle In Nijmegen hebben ze een half Jaar geleden de gemengde diensten cp verzoek van de korpsleden zelf weer gesplitst. Een slippertje is heus niet zo n punt Maar de band die groeien kan. die geeft nadelige effecten op het huwe lijk". En in andere beroepen dan0 „In ziekenhuizen schuilt hetzelf de gevaar. Daar gebeuren 's nachts ook ontzettend veel din gen, dat is waar. Maar verder heb je in geen enkel beroep zo de gelegenheid als bij de politie. Ik ga uit van iemands goede wil. Zelfs als hij of zij een ander dan de eega erg aardig vindt, dan nog zal hij of zij denken: dan zorg ik dat ik niet alleen met die persoon kom te zitten. Maar dat kan bij de politie niet. Daar móet je sa men" En de huisvrouw dan. die de hele dag van alles kan uitspo ken, wat moet haar man dan niet in angst zitten. „O nee, daar zijn altijd nog de buren die op je letten". Toch een kwestie van wantrou wen dus? Mevrouw De Vries heeft van dokters, psychologen en politiemensen gehoord, dat dat helemaal niet het geval hoeft te zijn. In de praktijk gaat het gewoon zo. dat is volgens hen en haar bewezen. De hele rijkspoli- tiegroep Vlanen staat met 25 man plus hun vrouwen al achter haar actie, en vier andere groe pen hebben zich telefonisch ge meld Trouwens, zegt ze. een vrouw is niet eens geschikt voor zulke diensten, zolang ze aan veel lagere eisen moet voldoen dan een man Waarom mag eon man pas bij de politie als hij 1,70 me ter is en een vrouw al als ze 1.65 meter is? Waarom moet een man een zeven kilo zware kogel zeven meter kunnen werpen en een vrouw een kogel van drie kilo maar 6 meter? Dat is gewoon een verschil in spierkracht, dat zich in de praktijk wel moet wre ken. De criminelen zijn voor het overgrote deel mannen, waar een vrouw tegenop zal moeten kun nen. Dat gaat toch niet? „Wij vinden echt wel dat vrouwen ge lijkwaardig zijn aan mannen, maar dat hoeft niet in hun func tie te zitten" Zo'n half jaar geleden ging Mag- da Oude Stegge, studente politi cologie. als vrijwilligster naar Ouagadougou in Boven-Volta Al tijdens de opleiding van vrijwilli gers ln Amsterdam stelde zij de positie van de vrouw in de Afri kaanse landen ter discussie, maar kreeg daarbij niet veel bij val Maar zeis ook in haar nieuwe werkomgeving strijdbaar geble ven. Ze schreef er deze briefkaart over naar „Discorsi". een blad van de politicologen van de Uni versiteit van Amsterdam Op de ommezijde van twee Vol- taanse vrouwen, circa 18 jaar en vast al uitgehuwelijkt en net zwanger van het tweede of derde kind Als ze 28 jaar oud" zijn heeft de polygame echtgenoot gewoontegetrouw, zo'n acht on dervoede nakomelingen van haar ..ontvangen'Gezellig hoor. zo'n Alrikaanse familie; één luie echt genoot. drie a zes vrouwen en dus zo'n veertig zonen en dochters (liefst een verhouding van resp 4 1) En wie bewerkt het veld en oogst de geringe opbrengsten? Wie kookt en verzorgt de kinde ren? Wie loopt iedere dag zo'n twee kilometer om water te ha len? Wie sjouwt met stapels hout0 Welke Europese vrouw zou ooit haar buitenechtelijk gebo ren baby kunnen doden en naast de hut kunnen begraven0 Dat is het leven van een Afrikaanse vrouw Gelukkig heeft zij in de grote steden al van emancipatie gehoord en laat ze zich niet meer uithuwelijken met een bruids schat ter waarde van ongeveer 2000 gulden Maar goed. in Neder land wordt zgn gepolitiekt over de privacy van de vrouw die abor tus overweegt. In Boven-Volta zullen dit soort maffe zaken pas over circa twintig jaar een rol spelen Ik ga proberen met mijn Voltaanse vriendinnen het hele geklooi met polygamie, cllton- dectomie en infibulatie (beide een vofm van besnijdenis bij vrouwen red i op de helling te gooien Van de vele SNV-Jongens hier (stichting Nederlandse vrij willigers) zal ik weinig medewer king ondervinden zij vinden dat alles eigenlijk best spannend en aangenaam De eerste spaanders hierover zijn al rondgevlogen doordat ik deze gebruiken ter dis cussie stelde' Dat was me het nachtje wel. Nog helemaal suf en slaperig koes tert een bruine beer zich in een Fins reservaat in de eerste zon nestralen. HIJ is net uit een lange winterslaap ontwaakt en mort zo te zien de slaap nog uit zijn ogen wrijven,

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5