il V\\ m i Klachten over gedrukte reclame aanzienlijk hoger rest van Hoge Raad laat k in belastingen bestaan Het NMB spaarpapier aan toonder. Nooteboom wil mazen in fiscale net verkleinen 'Birell' niet alcoholvrij Geen orthopedische schoen Sigaretten zijn schadelijk agere winst! Unilever ■hor koersverschillen Binnen tien jaar overlijden .atssecretaris wil truc met pandbrieven tegengaan 'Brussel' dreigt met proces Meeste kritiek kwam van Xo- consumenten en concurrenten imv [NSDAG 7 MAART 1979 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13- RHS 15 een onzer verslaggevers STERDAM Staatssecretaris Nooteboom van Financiën komt zo spoedig mogelijk met wetsontwerp dat een lek in de inkomstenbelasting moet dichten. Het lek bleef onlangs taan door een arrest van de Hoge Raad. Voor particulliere belastingplichtigen blijft het jelijk op gelegaliseerde wijze het betalen van inkomstenbelasting gedeeltelijk te ontgaan. itaatssecretaris had als hoogste mèt de couponbladen gekocht, dan itingautoriteit beroep aangete- 2qu hij ieder jaar over de vervallen in een zaak tussen de fiscus en coupon inkomstenbelasting hebben moeten betalen. particulier maar de Hoge Raad ;een vrijheid om af te wijken van et. I Onbelast door de Hoge Raad gewezen ax- heeft betrekking op een toege- truc" met pandbrieven/obliga- De blote eigendom van de pandbrie ven kocht belanghebbende voor on- geveer 3,5 miljoen. Deze prijs verte- Het gaat om een belastingbespa- genwoordigde de tegen een samen- w!F constructie waarbij de belas- gestelde rente van 5 procent per jaar ilichtige gebruik maakt van het contant gemaakte waarde van 5 :hil in fiscale behandeling tussen miljoen over 7 jaar. Met deze bereikte '•|memingsvermogen en privé-ver- de koper, dat hij geen belasting hoef de te betalen. Immers, hij genoot geen belastbare Inkomsten. De waar destijging van de blote eigendom van privé vermogensbestanddelen (in dit geval de pandbrieven) blijft nl. onbe last. een wetswijziging maar hij wil voor deze aftrek direct een stokje steken. Nooteboom heeft de belastinginspec ties geschreven dat zij gebruik kun nen maken van de artikelen 31 en volgende van de algemene wet op de rijksbelastingen. Daarin staat dat renteaftrek niet behoeft te worden toegelaten als geld is geleend, speci aal met het doel belastingheffing te verhinderen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als Nederland niet snel de wetgeving aanpast aan de EG-richtlijn die handelt over over- heidsaankopen, zal de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) een proces beginnen bij het Europese Hof van Justitie. Minister Andriessen (financiën), die dit per brief aan de Tweede Kamer heeft meegedeeld, dringt er daarom op aan haast te maken met het wetsontwerp, dat de Nederlandse wet aan die richt lijn aanpast. Het wetsontwerp is 2 december j.l. ingediend. De EG-richt lijn had al op 15 juli 1978 in werking moeten zijn. De EG-richtlijn verbiedt de lidstaten te discrimineren naar nationaliteit bij het plaatsen van overheidsorders. Dit. op grond van het Verdrag van Rome. en. y- wel het vaststond dat met de rhavige constructie inkomsten- iting zou worden ontgaan, meen- t Hoge Raad dat het niet op zijn lag in te grijpen in een te kort itende wettelijke regeling. Hij in dit geval de verantwoorde- eid voor de (gebrekkige) regeling waar deze hoort: bij de wet- jchtgebruik xé gewraakte belastingconstructie n vruchtgebruik en blote eigen een rol. Vandaar een korte uit- 9* itting van deze twee begrippen: j jftgebruik is het zakelijke recht van iemand anders' zaak de iten te trekken, als was men de eigenaar daarvan. Overigens iet het beding, dat de zaak zelf ind blijft. De eigenaar geniet in (val geen vruchten gedurende de ijd van het vruchtgebruik en daarom wel blote eigenaar ge- I. of anders gezegd: hij heeft de eigendom van de zaak. t geval beschreven in „De On- ming". weekblad van het VNO. de Hoge Raad arrest wees ging m een belastingplichtige (zonder p), die met eigen middelen de eigendom kocht van een aantal ocent pandbrieven met een omi- waarde van 5 miljoen, looptijd jaar met jakrcoupons. Terwijl lote eigendom van deze pand- sn tot het privé-vermogen van irsoon in kwestie ging behoren, het vruchtgebruik van de pand en (het hadden ook obligaties en zijn) bij de bank, die de pand- ;n verkocht. rs gezegd, de couponbladen van indbrieven bleven in het bezit e bank en behoorden daarmede n ondernemingsvermogen. Had >per van de pandbrieven deze Na zeven jaar op het ogenblik van aflossen zijn de pandbrieven voor de koper 5 miljoen waard. Hij heeft er echter 3,5 miljoen voor betaald, af gezien van de kosten ij aankoop van zo'n 40.000. Hij verdient dus zo'n 1 1,5 miljoen belastingvrij. De schat- [kist heeft het nakijken naar de in komstenbelasting, die had moeten 'worden betaald, indien de pandbrie ven waren gekocht mèt de coupons. Een bedrag van in dit geval zo'n 1,8 miljoen. De schatkist ontvangt echter wel vennootschapsbelasting van de bank, die de couponbladen onder zich heeft. De bank verdient jaarlijks op deze coupons zo'n 362.500. Over 7 jaar is dat ƒ2,5 miljoen. De ven nootschapsbelasting daarover (tegen e«en tarief van 48 procent) is 1.2 njüljoen. Omdat de bank echter op de waarde van het vruchtgebruik jaar lijks mag afschrijven (het recht van vruchtgebruik is na de 7 jaar waarde loos geworden) levert deze afschrij- vtig een vermindering van vennoot schapsbelasting voor de bank op. Een bijkomend voordeeltje Noig groter zou het voordeel zijn voor de blote eigenaar van de pandbrieven als hij zijn aankoop had gefinancierd met geleend geld. De rente op die leningen kan hij aftrekken voor de berekening van de inkomstenbelas ting. Voor dat geval hoeft staatsecre taris Nooteboom niet te wachten op OTRA (groothandel met een 56 procent belang van OGEM) passeert het dividend (v.j. 5). De winst liep door incidentele tegenvallers terug van 7,6 tot 5,4 miljoen. De omzet bleef gelijk: 2 miljard. Van ónze sociaal-economische redactie DEN HAAG De belastingdienst gaat strenger optreden tegen allerlei juridische „constructies" bedoeld om de belas tingen te ontgaan. Mensen die dergelijke belastingtrucs bezi gen, moeten er op rekenen dat de fiscus eerder dergelijke trucs niet zal accepteren en het desnoods op een proces voor de belastingrechter laat aankomen. De uitslag van zo'n proces moet men dan nog maar afwachten. een onzer verslaggevers j TERDAM Ongunstige wisselkoersen van munten in landen waarin Unilever actief is, hebben dit concern in ernstig parten gespeeld. In plaats van een ongeveer 90 en gulden hogere nettowinst kwam er daardoor een 45 en lager jaarresultaat uit de bus, een verschil van 135 en. Het strengere optreden van de belas tingdienst wordt aangekondigd door staatssecretaris Nooteboom van fi nanciën in de toelichting op zijn wets ontwerp om via wetswijziging een eind te maken aan wat hij noemt „de ergste uitwassen." Het wetsontwerp is gisteren ingediend bij de Tweede Kamer en betekent het dichten van vier lekken in de belastingwetten. Deze „reparatiewetgeving" was al aangekondigd op 24 november vorig jaar. Drie van de vier „reparaties" krijgen daarom terugwerkende kracht tot 25 november vorig jaar. Dit was al zö aangekondigd, om te voorkomen dat mensen nog gauw van de lekken zouden profiteren tus sen moment 'van aankondiging en moment van inwerkingtreden van de reparatiewetjes. De vier lekken bezorgen de schatkist een nadeel van ongeveer 95 miljoen gulden per jaar. Daarbij zijn nog niet meegerekend de enige tientallen mil joenen guldens aftrekposten die zijn opgevoerd door belastingbetalers vanwege rente voor aankopen van onroerend goed in het buitenland, de zogenoemde „super-aftrekken". Er lopen nu processen tegen deze aftrek ken. Nooteboom is er steeds van uit gegaan dat de belastingdienst deze processen zal winnen. Als dat niet gjebeurt zou het bedrag van 95 mil joen gulden voordeel ingevolge de reparaties nog wat groter zijn. Superaftrek De reparatiewët die gisteren is inge diend, maakt dus een einde aan de superaftrek voor bepaalde aankopen van buitenlands onroerend goed. Ver der wordt de aftrek voor vooruitbe taalde rente op leningen beperkt, als mede de aftrek voor zogenoemde „meegekochte rente" op bijvoorbeeld obligaties. Het vierde lek via het „fictieve rendement" van aandelen in buitenlandse beleggingsmaatschap pijen wordt niet met terugwei-ken de kracht gerepareerd, maar met in gang van 1 januari 1980. Eenzelfde procedure is gevolgd toen twee jaar geleden het lek van de truc met de koopsompolis is gedicht. Ook toen wilde de staatssecretaris de re paratiewet terugwerkende kracht ge ven tot de datum van aankondiging. De Tweede Kamer heeft toen overi-. gens die terugwerkende kracht be knot. De truc met de koopsompolis betekende een lek van rond 300 mil joen gulden voor de schatkist. De reparatiewet die gisteren Is Inge diend, omvat nog maar „een eerste pakket reparatiemaatregelen." Staatssecretaris Nooteboom laat we ten dat er nog meer komt. In de vier onderhavige lekken wilde hij echter de uitslag van de aangespannen pro cedures niet afwachten. Dat betekent echter niet dat degenen die al voor 25 november 1978 een van de vier trucs hebben toegepast maar daarvan nog geen uitslag hebben, mogen rekenen op een positieve uit slag. Ook in die gevallen zal de belas tingdienst het vaker desnoods op pro cessen laten aankomen, zoals ook zal gebeuren met trucs waartegen nog geen reparatiewet is ingediend of aangekondigd. Daartoe zal, onder meer. de minister van financiën vaker een belastinginspecteur machtigen de regel van de „richtlge heffing" te hanteren. Deze algemene regel biedt de fiscus de mogelijkheid rechtshan delingen te negeren die uitsluitend tot doel hadden de belasting te ontlo pen, zonder dat er verder iets door werd veranderd in de feitelijke ver houdingen. sultaten werden vooral in het kwartaal ongunstig beïnvloed, rijft het bestuur in een toelich- de voorlopige cijfers over het jen jaar. Met name de lagere van het pond sterling, de kaanse dollar, de Braziliaanse to. de Indonesische roepia en eriaanse naira speelden hierbij 1. Alleen al in het vierde kwar- terd een koersverlies geleden 49 miljoen waardoor de winst ie periode niet steeg van 272 !95 miljoen maar daalde tot niljoen. zelf was de ontwikkeling v^n drijfsresultaten bijna overal zo valt op te maken uit de o ting. In Europa droegen vrij- 0 lie produktgroepen bij tot de bedrijfswinst: een uitzonde- jrmden hier toiletartikelen en kunststoffen en verpakkings- aal In Noord-Amerika deed |er het beter door de bijdrage ational Starch, een nog vrij 30 s overgenomen onderneming. eve factor in dat werelddeel a de hoge kosten, verbonden aan toductie van nieuwe produkten. copen en winsten in de meeste cn landen buiten Europa en Amerika waren wederom neldt het bestuur. il deze ontwikkelingen kwam H7.1 drijfsresultaat tot stand dat o,* wisselkoersverschillen 13 pro- il2oger zou zijn dan in 1977. In 1 ,3 ikheid steeg de bruto bedrijfs- caechter slechts 1 procent: van tot 2.39 miljard. De omzet I i7i vergelijkbare wisselkoersen 'fl iet 8 procent toe waarvan vijf t door prijsstijgingen en drie 'ie door grotere hoeveelheden. ikelijke omzet daalde (door de ,6,5 i) met 2 procent: van 39.88 F ii 17 miljard. De netto jaarwinst 3* .080 (was 1.125) miljoen. stuur stelt voor aandeelhou- iii Unilever NV (de in Nederland "Jgde poot van het Brits/Neder- concern) een slotdividend 6fen 5.40 per aandeel van 20 al (over 1977: 5,16). Het tota end van de NV komt daardoor 33 .56 op ƒ8,80. Het jaarverslag ITIN AIR (chartermaatschap- )pt dit jaar op aanzienlhk be- Wltaten dan in 1978. De omzet het eerst de ƒ300 miljoen rijden. Directeur Schroder J)t een beperkte toename van .antievliegverkeer in 1979 Nu ^ir gestopt is met de charter- n op de VS en Canada legt het |Jzich steeds meer toe op het jj voor andere maatschappijen 'c dóel toestellen worden ver- Spaarwmstbiljet .1 oc met vaste looptijd. Rente tot CJ/2/Ö Het Spaarw instbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hum geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2 of zes jaar vast rnet een rente van 8V2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaaricrmijn rente u ontvangt spaar- icrmijn hoofdsom* basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 865,33 2 jaar Th f 1.000.- 2 jaar f 1.102.50 f 55.- f 1.157,50 7'/?% f4 326.65 2 jaar 7V? f5.000.- 3 jaar f 11 57.63 f 95, f 1.252.63 7>h% f 612,95 6 jaar 8v>% f 1.000, - 4 jaar f 1.215.51 f 145.- I 1.360,51 8 f3.064.73 6 jaar B'h f5 000.- 5 jaar f 1.276,28 f230.- f 1.506.28 8 v»% De NMB denkt nuet u mee. *De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestelde interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1150.- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentaoljtigingtn voorbehouden. De Stichting Reclame Code in Amsterdam beter bekend als de Reclame Code Commissie is het algelopen jaar, met gemiddeld tien brieven per week. over stelpt met klachten over reclame in dag bladen en tijdschriften. Het waren er in 1978 zo'n 530; bijna honderd méér dan in 1977 toen het er „slechts" 433 waren. De klachten kwamen in hoofdzaak van consu menten en concurrenten en hadden vooral betrekking op advertenties over leningen en financieringen, radio- en televisieappa- ratuur en reizen. Die 530 klachten betrof fen (dus) alleen de ge drukte reclame. Want de Reclame Code Commis sie. Paulus Potterstraat 10 in Amsterdam, behan delt alleen maar klach ten over reclame in dag bladen en tijdschriften. Klachten over reclame boodschappen op radio en televisie, dienen na melijk te worden gericht aan de Reclameraad, Florapart 11 in Haarlem. Het publiek kan, als men meent dat een bepaalde advertentie niet door de beugel kan, met die klacht terecht bij een van deze twee instanties. Van deze mogelijkheid wordt gelukkig steeds meer gebruik gemaakt. Dat blijkt wel uit de ster ke stijging van het aan tal klachten, dat de Re- clarhe Code Commissie te behandelen krijgt. Dat aantal is de afgelo pen zeven jaar méér dan vertienvoudigd (1972: 47; 1973: 80; 1974: 171; 1975: 122; 1976: 384; 1977: 433; 1978: 530). Hierin zitten ook de gevallen, waarin de Reclame Code Com missie zélf adverteerders op de vingers tikte. Nu is het niet zo, dat alle klachten in behandeling worden genomen, of dat de klagers altijd gelijk krijgen. Een aantal klachten wordt niet in behandeling genomen, omdat de bezwaren van sociaal-pedagogische aard zijn (bij voorbeeld maatschappelijke be zwaren) of voortkomen uit irritatie. Andere klachten kunnen worden afgewezen, omdat er niet voldoende grond voor die bezwaren aanwezig wordt geacht. Uitspraak In gevallen waarin klachten gegrond wor den geacht, doet de Re clame Code Commissie een aanbeveling (uit spraak). waartegen een adverteerder overigens in appel kan gaan en dat soms ook doet. Betreft het een „licht" geval, dan doet de Recla me Code Commissie een onderhandse aanbeve ling. die alleen aan de klager en aan de be klaagde bekend wordt gemaakt Gaat het om een ..zwaar' geval, dan besluit de Reclame Code Commissie tot een open bare aanbeveling en pu bliceert op grond hier van de aard van de klacht en de naam van de klager en van de „boosdoener". Onlangs werden zes van de openbare aanbevelin gen gepubliceerd. Ge zien de betekenis hier van. volgt onderstaand een verkorte weergave van deze uitspraken. Duidelijk is intussen, dat de adverteerders het nog steeds niet hebben ge leerd en (ook) dat klach ten niet aan dovemans oren worden gericht. CoMMiSSiE De aanduiding alcohol vrij bier op het etiket van het biermerk Birell, zegt de Reclame Code Commissie, wordt mis leidend geacht omdat het gaat om bier dat niet geheel vrij van alcohol is. Weliswaar handelt de importeur van dit bier niet in strijd met de ver ordening (waarin staat dat bier met minder dan een half procent alcohol mag worden aangeduid met zowel „alcoholvrij" als met „alcoholarm"), maar dat betekent geenszins dat de term „alcoholvrij" niet in strijd is met de waar heid. Het staat vast dat Birell wél alcohol bevat, en dus niet alcoholvrij is. Daarom wil de Reclame Code Commissie dat in de toekomst de tekst van het etiket op de flesjes in overeenstemming is met de inhoud en dat ook de andere reclame-uitingen dienovereenkomstig worden gewijzigd. Intus sen is de importeur tegen deze aanbeveling in ap pèl gegaan. Rumboon De klacht was. dat op het etiket van Birell „al coholvrij bier" staat, ter wijl dit bier niet geheel vrij van alcohol is. De klager noemde het van het grootste belang, dat Birell niet langer „alco holvrij" wordt genoemd, omdat hierdoor een zwakke groep van de be volking zeer ernstig wordt misleid. Hij merk te in dit verband op dat alcoholisten die van hun verslaving af willen, daar dag en nacht, vierent wintig. uur lang. tegen strijden. Elk contact met alcohol dient te worden verme den. Het eten van een rumboon alleen al. kan het resultaat van maan den weer te niet doen, aldus de klacht. Tot de uitspraak mislei dend, kwam de Reclame Code Commissie ook ten aanzien van een adver tentie voor „Orti Fit" kinderschoenen van Presburg, Matto, Ber- voets en Van Woensel. Een jeugdarts had tegen die advertentie een klacht ingediend omdat hij: van mening was dat in de advertentie ten on rechte wordt gesteld dat de schoen orthopedisch verantwoord is, omdat het in werkelijkheid een confectieschoen is. waar van de leest niet aan de hoogste normen voldoet; bezwaar had tegen de mededeling, dat er door de ingebouwde voethol- testeun sprake zou zijn van een medisch verant woorde schoen, omdat voetholte-steunen In confectleschoenen niet medisch verantwoord zijn. De klacht werd op beide punten gegrond geacht. Hierbij werd aangete kend dat het woord or thopedisch alleen dan mag worden gebruikt, wanneer zowel pasvorm als voetsteun volgens voorschrift van een or thopedist zijn uitge voerd. Het oordeel was, dat de klacht zich ondanks het verweer tegen deze stelling wel degelijk richt tegen de wijze van adverteren, namelijk het feit dat ten onrechte het woord orthopedisch wordt gebezigd. Ook ten aanzien van de voethol- testeun mag. aldus de Reclame Code Commis sie. niet worden gesteld dat deze orthopedisch verantwoord is. omdat het gaat om een in alle schoenen op gelijke wij ze aangebrachte steun. Misleidend en derhalve in strijd met de waar heid, was ook het oordeel over een advertentie voor teer- en nicotine-ar- me sigaretten van het merk „Clyde". Een klaagster had bezwaar gemaakt tegen een ad vertentie, waarin wordt gesuggereerd dat er een verband bestaat tussen „zwemmen, een heerlijke gezonde ontspanning" en het roken van Clyde. Voorts had zij bezwaar tegen de advertentie tekst waarin ene me vrouw Jonkman laat we ten, dat zij „gemakkelijk een paar extra baantjes" zwom, nu zij had geko zen voor de teer- en nico- tine-arme Clyde. De adverteerder kwam met rapporten van het ministerie van Volksge zondheid en van TNO op de proppen waarin staat, dat er gronden zijn om aan te nemen, dat siga retten met een lager teer- en nicotinegehalte min der schadelijk voor de gezondheid zijn. Voorts werd beloofd, dat de ad vertentie niet meer zal worden geplaatst. De Reclame Code Com missie onderschreef het standpunt van de klaag ster, dat in de adverten tie de indruk werd ge wekt, als zou het roken van nicotlne-arme siga retten sportieve presta ties bevorderen. Dit ter wijl het een feit is van algemene bekendheid, dat het roken van siga retten schadelijk voor de gezondheid is en veeleer een ongunstige invloed heeft op dergelijke pres taties. In het kort nog drie ad vertenties. die volgens de Reclame Code Com missie niet door de beu gel konden. Voor alle drie werd de aanbeveling beperkt tot het gebied waarbinnen zij opereren. Vandaar slechts een kor te weergave van de klachten, zonder de na men van de betrok kenen. De eerste klacht richtte zich tegen een adverten tie. waarin kopers en bouwers van woonhui zen lekker werden ge maakt met de volgende kreet: „Met minder las ten dan een normale an nuïteit en waarbij u over tien Jaar van uw hypo theek af kunt zijn zonder extra Elflossing." In wer kelijkheid blijkt er. al dus de klager, sprake te zijn van een dertig-jarige hypotheek met een le vensverzekering als dek king. Alleen in het geval men binnen tien jaar na het afsluiten van de hy potheek overlijdt, kan men binnen de in de ad vertentie genoemde peri ode van deze hypotheek af zijn. Uit het verweer bleek, dat het bij de huidige rentestand niet mogelijk is de hypotheek binnen tien Jaar af te lossen. Vandaar dat de adver tentie onjuist werd be vonden. Verrassing Een andere klacht ging ook over geld. In een ad vertentie werden per soonlijke leningen en tweede hypotheken aan geboden. Bij de tweede hypotheken werd ver meld: „bijvoorbeeld net to in handen 12.500 te gen 9 procent; 93.75." De klager die zo'n twee de hypotheek wel be geerde moest ervaren, dat die niet tegen 9 pro cent verkrijgbaar was. Op betreffende krediet instelling zei in het ver weer. dat tot haar „ver rassing" bleek, dat geen van de haar bekende bankinstellingen bereid was. dergelijke tweede hypotheken te ver strekken. De conclusie was voor de Reclame Code Commis sie dan ook: een onjuiste advertentie. Rentevoet De derde klacht ln dit rijtje richtte zich tegen een financieringsmaat schappij, die niet de looptijd van de lening vermeldde en dat werd uitgegaan van een fis caal voordeel dat geens zins voor iedereen het zelfde is. Het verweer kon de Reclame Code Commissie bepaald niet overtuigen. De conclusie was, dat de advertentie onvolledig, daardoor onduidelijk en op grond daarvan mislei dend was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15