Israël belemmert laakuitvoering VN' UwflOOO,-groeit in5jaartotfl521,06 BELEGGINGSBEWIJZEN tot 81% fit brieven van lezers nva Bodemmonsters uit hele wereld in Wageningen generaal Erskine, bevelhebber vredesmacht: Museum, dat enig in de wereld is Beleggingsbewijzen van f1000,- Beleggingsbewijzen van f5000; Conclusie: Stuur mij de folder "Beleggingsbewijzen? postgiro en •3rijkspostspaarbank ENSDAG 7 MAART 1979 BINNENLAND. TROUW/KWARTET P11 RHS13 K>r James Dorsey IKOERA (ZUID-LIBANON) Vrijwel niemand in Libanon, behalve misschien de boeren in zuiden, gelooft dat de vredesmacht van de Verenigde Naties (Unifil) aan haar opdracht (doen. Palestijnen willen dat de vredesmacht haar gebied uitstrekt tot de nu nog door fhtse milities gecontroleerde grensstrook met Israël, terwijl de rechtse Libanezen eisen dat iVN Palestijnse infiltranten uit Zuid-Libanon moet weren. mal E. A. Erskine, de uit Ghana imstige bevelhebber van de vre- nacht van de VN, is daarentegen ontevreden over hetgeen er tot in Zuid-Libanon bereikt is. maar 2-jarige generaal vindt wel dat de Itaten van de zeer moeilijke mis- van Unifil beter zouden kunnen hebben op dit ogenblik volledige trole over het gebied nodig en ken daarin geen vorderingen. Dit orzaakt veel frustratie." Wel t Erskine erop dat tachtig pro- van de tijdens de Libanese bur- wrlog gevluchte bevolking naar dorpen is teruggekeerd en met ïanitaire hulp van Unifil een nor- 1 leven leidt. igering Unifil niet in staat is de resolutie de Veiligheidsraad van de Vere- |e Naties tot op de letter uit te en wijt Erskine aan de houding Israël. Ondanks al maanden du- e onderhandelingen weigert Je- lem het door rechtse milities, die Israël betaald en bevoorraad len, gecontroleerde gebied aan N over te dragen. Deze moeilijk- in werden op 30 juni verleden veroorzaakt toen de Israëlische Ikrachten het gebied aan de ■tenen overdroegen. Dit betekent Generaal Erskine dat onze taak politieker van aard is geworden. De Libanese regering is tot nu toe niet in staat geweest om de gang van zaken positief te beïnvloe den of de moeilijkheden waarmee wij kampen op te lossen. Ook de Israëli sche regering, die ons best kan hel pen, is daartoe niet bereid." Unifil heeft wel enige posities in het christelijke gebied mogen innemen. |eze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in £ieze krant gelezen •richten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten. iepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te brden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over it met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- |n. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver meld. [endevorming erdere legendevorming te voor- n het volgende: 1. Ik had geen aren tegen Van Houwelingen als oorzitter van de CDA-Tweede terfractie. 2. Ik had bezwaren van «kt niet-politieke aard tegen Houwelingen als fractie-voorzit- u. 3. Ik had een duidelijke voor voor Hans de Boer als fractie- itter. laag P. A.J. M. Steenkamp voorzitter CDA. en badpak ommentaar over de roadelpraat- L me uit het hart gegrepen. Ik „Burgers zouden het recht en hebben, zodra ze iets over elf lezen, dat niet strookt met de elijkheid hun verhaal afgedrukt ijgen in hetzelfde persorgaan." ga uw gang! Vorige zomer lag tig uren in een bergkloof in irijk. We maakten daar fouten, niet de fout, dat ik daar was in en op plastic sandalen. Hoe- ikleed in normale vakantiekle- inge broek, jack enz.) werd ik de vaderlandse pers afgeschil- "ls een „halve gare", want alleen land loopt in badpak door de Een briefje aan de hoofdre- met het vriendelijke verzoek :in te herroepen, leverde een •riefje op. waarin zelfs een per- jk excuus niet voorkwam. Ik me dan ook geen enkele illusie eze ingezonden brief geplaatst orden. Dat het bericht van de ationale telex was overgeno- s uw zaak, niet de mijne, chendam mevrouw M. van Ast kerkdienst vende over de TV-dienst met (stellenden in Trouw van 28 fe- zegt Jac. B. Looijen, dat deze niets te maken had met een eke christelijke gereformeerde ienst. Daar zijn we het wel mee Maar deze dienst was er een in ider van de diensten, die onder naming „Bezig met U" - dien- u al vijf jaren maandelijks wor- ehouden door de Christelijke «meerde Kerk van Utrecht-C kerkgebouw aan de Wittevrou- ïgel en de Gereformeerde Kerk maakt, buiten verband) te it. Daarin treedt regelmatig het coor „The Credence Singers" gospel groep) op. Dat in een rfijke gereformeerde kerk geen ;en mogen worden gezongen, is iware informatie. De plaatselij- keraad bepaalt wat wel of niet vele jaren wordt een aantal jen gezongen, die voorkomen meeste psalmboekjes met de ing van 1773. Sommige kerken ken de gezangen uit het Lied- 'oor de Kerken. W. P. Adriaanse een belediging van de auteur van het lied. Enschede Ds C, A. E. Groot Opmerking: (Eén regel van het ge noemd e lied heb ik blijkbaar misver staan. Ik zei, dat ik hoorde: „Jezus is Heer, dus is Hij hier toevallig". Via een video-recorder begreep ik, dat ik mij vergiste. Het moet zijn( „Jezus is Heer, daarom is er niets toevallig". Dat is totaal iets anders. Jac. B. L. Ds. Hegger (4) Het was maar een Kort stukje van mevrouw Pruiksma, maar er stond veel in. Hele kolommen kunnen we vullen met protesten en „idealisti sche" motieven. Het is vooral do „so ciale gerechtigheid" van andere vol ken. We gaan echter voorbij aan onze eigen gerechtigheid. We geloven nog wel aan de oppervlakte. Het boete kleed wordt niet meer gedragen en de profetenmantel wordt een verwijt. Men heeft de moed niet meer te vra gen: „Spreek Heer, Uw knecht hoort". Hopelijk mag deze stem nog veel ge hoord worden. Gezien deze moeilijkheden duurt de taakuitvoering van de VN-vredes- macht langer dan Erskine had ver- waht. De contacten die de VN onder houdt met de christenen woden nor maal gesproken door de Israëli's afge handeld. Met de Palestijnse bevrijdingsbewe ging (PLO) houdt de VN in Zuid- Libanon rechtstreeks contact. Erop wijzende dat er nog steeds gewapen de Palestijnse stellingen in het VN- gebied bestaan zegt Erskine: Wij had den aanvankelijk moeilijkheden met de PLO. Zij probeerden vast te hou den aan het akkordD van Cairo (met de Libanese regering), dat hun het recht geeft om zich in bepaalde gebie den op te houden. Wij hebben hen erop gewezen dat de bepalingen van het akkoord van Cairo in strijd zijn met de ons, op basis van de resoluties van de Veiligheidsraad gegeven richt lijnen. Niettemin weigerden de Pales tijnen te vertrekken. Een van onze belangrijkste taken op dit ogenblik is hen ervan te weerhou den het VN-gebied te infiltreren en hen te verdrijven. Degenen die nu in het gebied zijn houden we in de ga ten. Wij proberen hun bewegingsvrij heid te beperken en staan hun niet toe om de dorpen binnen te gaan" Niet wenselijk Het met geweld verdrijven van de Palestijnen vindt Erskine „niet erg wenselijk. Zolang zij er zijn en geen problemen veroorzaken is het goed. Wij verkeren in een situatie waarin wij met deze mensen moeten leven of wij dit nou leuk vinden of niet. Wij moetert met de christenen in het zui den leven en met de Palestijnen en linkse Libanezen in het noorden". De problemen in Zuid-Libanon waar op de VN stuiten kunnen volgens Erskine slechts door onderhandelin gen, die op dit ogenblik niet goed vorderen, worden opgelost. Dit,om dat de betrokken regeringen, waaron der de Nederlande de risico's van een gewapend optreden te hoog achten en daarmee niet akkoord zouden gaan. Zeker is, dat assurantiekantoren, die lid zijn van de N VA u een nieuwe kijk op zekerheid geven! Eerst analyseren zij uw persoonlijke en zakelijke risico's. Dan geven zij aan welke risico's kunnen worden voorkomen en welke kunnen worden beperkt. Uit de inventarisatie van bestaande voorzieningen en regelingen die u kunt treffen, volgt tenslotte een verantwoord verzekeringsplan. Zo'n nieuwe kijk op zekerheid vereist vak kennis, ruime ervaring en een onafhankelijke opstelling. Die voorwaarden kan de NVA- assurantieadviseur u garanderen. Hij geeft u 'zicht' op uw zaken. Hij let op uw zekerheid en op uw rechten ak u onverhoopt een beroep op de polis moet doen. Het enige waar op hoeft te letten is, of uw adviseur lid is van de NVA. U herkent hem aan het NV A-vignet. 0 een nieuwe kijk op zekerheid... Q Dc NV.\ is een organisatie van makelaars in assurantiën en andere onafhankelijke assurantie-tussenpersonen. Secretariaat: Utrechtse weg 135. Amersfoort. CAO-onderhandelingen verzekeringsbedrijf raken in het slop Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De onderhandelingen over een CAO voor het verzekerings bedrijf ongeveer 50.000 werkne mers dreigen vast te lopen Na vier onderhandelingsronden hebben de bonden de werkgevers laten weten dat zij hun opstelling ten aanzien van een aantal vakbondswensen dras tisch moeten herzien. Gebeurt dat niet. dan hebben de bon den geen behoefte aan voortzetting van het CAO-overleg. Zij zullen dan proberen om via afzonderlijke onder handelingen met de grote verzeke ringsbedrijven meer van het eisen pakket gerealiseerd te krijgen. Volgens een woordvoerder van de bonden weigeren de werkgevers, on danks gunstige winstcijfers, mee te werken aan een aantal werkgelegen- heid-scheppende voorstellen van de bonden. Zo zien de werkgevers niets in de invoering van de 35-urige werkweek, vervroegde uittreding vanaf het 60ste jaar, het terugdringen van overwerk en in een aftopping van de prijscom pensatie vanaf 45.000 gulden. Verder vragen de bonden een mini mum van 245 gulden per procent prijsstijging. De werkgevers bieden 230 gulden. Volgende week is de vijf de overlegronde gepland. door Jac. Lelsz L. WAGENINGEN In Wageningen streeft men er naar 's werelds bodem, die een oppervlakte heeft van ruim 500.000.000 vierkante kilometer, op ongeveer 1900 vierkante kilometer bijeen te brengen. Dat gebeurt in het Internationaal Bodemkundig Museum, een instituut dat uniek mag worden genoemd. Op het ogenblik bezit het zo'n 350 monsters van de bodem uit dertig landen, maar het is de bedoeling op wat langere duur duizend profielen van nog veel meer landen te kunnen tonen. Vrijdag 9 maart opent dr M. Batinse van de Unesco te Parijs in Wageningen een nieuw gebouw voor het Internationaal Bodemkundig Museum. Goes A. C. van Hamburg Weinig zorgen Over de aanpassing van de Neder landse dienstplichtigen in Zuid-Liba non maakt Erskine zich weinig zor gen. Erskine bevestigt dat de Neder landers meer gepantserde voertuigen bij zich hebben dan de andere VN- bataljons. Erskine heeft geen invloed gehad op de keuze van Nederland als vervanger van het Franse VN-batal- jon, maar is zeer blij dat de Nederlan ders hier zijn. De Nederlandse officie ren zijn goed. Ik moet nog wel met de Nederlandse soldaten zelf werken, maar ik geloof op basis van mijn ervaring met Scandinavische solda ten dat zij even goed zullen zijn". Erskine toont veel belangstelling voor de WDM, de vakorganisatie van de Nederlandse dienstplichtigen. Verbaasd is hij over het feit dat Ne derlandse soldaten de militaire plicht van groeten niet kennen. Erskine zegt liever soldaten met lang haar te heb ben die groeten dan soldaten met kort haar die dat niet doen. Een van de taken van het museum is het op één plaats bijeenbrengen van zoveel mogelijk informatie over de bodemsoorten van de wereld. Onder zoekers, studenten en mensen die in het buitenland gaan werken (bijvoor beeld in de derde wereld, waar de bodemopbrengsten, ten gerieve van een hongerende bevolking, beter moeten worden) kunnen in Wagenin gen vinden wat zij anders alleen maar door veel geld kostende expedities zouden kunnen bestuderen. Het mu seum, oorspronkelijk een project van Unesco, dat ook Frankrijk en Rus land wel hadden willen hebben, werd in 1966 opgericht. „Met duizend profielen kunnen we de belangrijkste verschillen tussen de bodems van de aarde laten zien", aldus de directeur, dr. W. G. Som broek. Die profielen zijn ongeveer tien centimeter dikke plakken bo dem, die ter plaatse met de grootste nauwgezetheid van de koek zijn afge sneden. Vaak laat de bovenkant van een profiel nog de wortels van de begroeiing zien, en daaronder de soms zeer verschillend gekleurde la gen van de bodem. Zo'n bodempro fiel, bijna als een wandversiering in gelijst en met doorzichtige lak bespo ten. maakt vaak een heel fraaie in druk. Waar het echter om gaat. dat zijn de chemische, fysische, mineralo- gische en andere onderzoekingen, die vla de monsters van de bodems in het laboratorium worden verricht. Er zijn uitvoerige wetenschappelijke be schrijvingen aanwezig met betrek king tot de monsters. En voorts foto's die het mogelijk maken zich een beeld te vormen van de landen waar de monsters vandaan komen. „Se cond best" noemt men in Wagenin gen deze handzame methode om ken-, nis te nemen van de bodemsoorten, elders. Achteruitgang Speciale aandacht besteedt het Inter nationaal Bodemkundig Museum te genwoordig aan de bodems van de ontwikkelingslanden. En dat is geen luxe. Vaak is de bodem te droog om, wat voedselproduktie betreft, op re delijke resultaten te kunnen rekenen. Weliswaar is een flinke lap grond van dien aard, dat er bij een goede bewer king meer uit te halen zou zijn. Maar de mogelijkheden worden onvoldoen de benut. In Afrika ziet men zelfs een achteruitgang van de opbrengsten, en in andere landen van de derde wereld is het vaak al niet beter gesteld. In de toekomst zullen de ontwikke lingslanden nog wel wat meer accent krijgen. Er is in verhouding over de bodems daar nog vrij weinig bekend. Ze beschikken over veel bodems, die nog onvoldoende worden gebruikt. Ook zijn er vele bodems, die nog helemaal niet worden ingezet voor de voedselproduktie, terwijl ze er juist erg geschikt voor zouden zijn. Omge keerd gaat er veel kostbare land bouwgrond verloren door erosie, ver- zilting of verwoestijning. Het Wagenings museum is. zoals ge zegd, uniek in de wereld. Wel hebben enige andere landen ook dergelijke instituten, maar die oriënteren zich meer nationaal, althans op een veel beperkter gebied. Wageningen houdt zich belangrijk veelzijdiger met dit onderwerp bezig. Het betrekt er, bij voorbeeld. behalve de landen dichter bij huis en de ontwikkelingslanden ook de tropische landen en de arcti sche landen bij. Wijlen dr. F. A. van Baren, toen verbonden aan het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam en later hoogleraar bo demkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, gaf ruim 25 Jaar geleden de eerste aanzetten. Wereldkaart In het bestuur van het museum ne men drie instellingen deel: de Land bouwhogeschool, de Directie Land bouwkundig Onderzoek van het mi nisterie van landbouw en het Interna tionaal Instituut voor Luchtkartering en Aardkunde. De Unesco heeft een internationale adviesraad geïnstal leerd, waarin tien bodemkundigen uit de hele wereld zitting hebben. Natio naal is er voorts een adviesraad, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van vijftien Nederlandse bodemkun- dige instellingen. In het museum resp. studiecentrum kan men ook de i wereldbodemkaart bekijken, een Het nemen van een bodem profiel. In een werkplaats wordt het later geïmpreg neerd en klaargemaakt voor het museum. werkstuk van de Voedsel- en Land bouworganisatie der Verenigde Na ties, de FAO te Rome. Eigenlijk ne gentien kaarten uit een groot aantal landen. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de daarbij behorende boeken. Weinigen zullen zelf een set (kaarten en boeken) aan schaffen, want die komt op zo'n acht honderd gulden. Tot de uitgave van de wereldbodemkaart, waaraan jaren is gewerkt, werd destijds bc-sloten door de Internationale Bodemkundi- ge Vereniging. ADVERTENTIE kerkdienst (2) t artikel „Dienst met belang den" in Trouw van 28 februari dat Jac. B. Looijen slecht ge- i heeft naar het lied „Jezus is dat door een jeugdkoor fijn en siast werd gezongen. Ik ben de list en tekstdichter van dit it de kern weergeeft van het Testament. De schrijver in geeft een verwrongen beeld .tekst en concludeert dan dat ke is van „rijmelarij". Dat is Zo'n hoge opbrengst krijgt u met beleggingsbewijzen van postgiro en rijkspostspaarbank. Ze zijn er van f 1000,- en f 5000,-. Over een looptijd van 3,4 of 5 jaar ontvangt u dan een vaste rente, die juist nu bijzonder hoog is. En: rente op rente, berekend volgens de dagelijkse methode. Hoe langer de looptijd die u kiest, des te hoger de rente: RENTE LOOPTIJD OPBRENGST 8% 3 jaar f 1000,-wordt f1259,71 8'/4°/o 4 jaar f 1000,-wordt f1373,13 8%°/o 5 jaar f 1000,-wordt f1521,06 RENTE LOOPTIJD OPBRENGST 8% 3 jaar f5000.-wordt f6298.56 8VS% 4 jaar f5000,-wordt f6865,65 8%% 5 jaar f5000,-wordt f7605,30 Aan het eind van de gekozen looptijd ontvangt u uw ingelegde bedrag plus de gekweekte rente. Eerder opnemen zónder kosten kan alleen wanneer u het geld gebruikt voor de aankoop van een huis in Nederland, waarin u zelf gaat wonen. In andere gevallen wordt een korting van 5% van het gestorte bedrag in rekening gebracht Als u nu in een paar jaar veel rende ment van uw geld wilt maken, zijn beleggingsbewijzen dè oplossing voor u. U profiteert de komende jaren van de huidige hoge rente en van de rente op rente. Vraag daarom nu meteen de folder "Beleggingsbewijzen" aan: stuur de bon op, of haal de folder "Beleggingsbewijzen" op het postkantoor. U kunt dan met het aanvraagformulier thuis alles rustig regelea U kunt ook rechtstreeks bellen met de afdeling Beleggingsbewijzen van de RPS (020) 5912173 of met 0017 (gratis), 's Avonds en in 't weekend kunt u bellen (020) 5912121. Een antwoordapparaat neemt dan uw boodschap op en wij bellen u zo spoedig mogelijk terug. Postcode en woonplaats: I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel TR-10 tnaar de Kijktapostspaarbank. Weespcrzijde 190. 1097 UZ Au|-.terdain. Thuis bankzaken doen met postgiro en rijkspostspaarbank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13