Rust in Haris lijkt bedrieglijk 'Niet-rokers hebben recht op vrije lucht' Luns: Onbewust lid NSB geweest SPAAR- DEPOSITO'S 8% 81% 8i% 81% Buurt eist uitspraak over opvang heroïnegebruikers Terugkeer Kruisinga in Kamer verhinderd NUTSSPAARBANK Man bekent moord op echtgenote Wachtkamer CS Amsterdam tijdelijk dicht PLO-woordvoerder wijst op moeilijke positie VN-bataljon Vrouwen in het onderwijs willen meer voorzieningen Unieraad laat dubbelmandaat toe Inspecteur volksgezondheid op congres Navo-secretaris spreekt van campagne Nederlanders in Frankrijk bij ongeval gedood Vrouw gedood door kortsluiting Bomaanslag op Israëlische trein Amsterdams college met acties geconfronteerd MAANDAG 5 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 7 De Nederlandse soldaten in Libanon hebben hier het tentenkamp ingericht in het plaatsje Haris. Ook de veldkeuken ontbrak niet. door James Dorsey HARIS, ZUID-LIBANON Café De la Paix noemde bur gemeester Mohammed Joesef Al Ali z'n tot een kleine kroeg omgebouwde garage toen het Franse contingent van de vredesmacht van de Verenig de Naties z'n hoofdkwartier in Haris opsloeg. Nu de Neder landers de Fransen zullen ver vangen wil Mohammed de si tuatie twee maanden aankij ken alvorens z'n café een Ne derlandse naam te geven. Burgemeester Al Ali is blij met de aanwezigheid van de VN-troepen. Sinds 11 maanden is het rustig in Haris. De beschietingen tussen Pales- tijnen christenen over de hoofden van de inwoners van Haris heen en de aanvallen van de Israëli's zijn opge houden. Het door Sjia-moslems be woonde dorpje heeft nu met de VN een „goed leven", aldus Mohammed. Op een heuvel boven Haris hebben de Nederlandse kwartiermakers hun tentenkamp opgeslagen. Zodra de uit ruim 700 man bestaande hoofdmacht in Libanon aankomt zal het kamp verdwijnen. In Haris blijven slechts de stafcompagnie, de tolken, de me dische dienst en de hoofdkeukens achter. De aanpassing aan het ruige heuvelachtige landschap van Zuid- Libanon valt niet mee. „Het is 's nachts bloedkoud. De eerste nacht heeft vrijwel niemand een oog dicht gedaan omdat we geen dekens had den". vertelt sergeant-majoor Bun stra uit Steenwij k. Stamppot Wel poogt Bunstra. die hoofdboek houder en hoofdkadi (kantinedienst) is. het leven voor de kwartiermakers zo aangenaam mogelijk te maken. Samen met de voorhoede van de Ne derlandse VN-eenheid mogen wij een echte Nederlandse stamppot in de Zuidlibanese heuvels nuttigen. Bij z'n vertrek uit Nederland kreeg Bun stra een voorschot van duizend Ame rikaanse dollars om sigaretten en sterke drank voor de kwartiermakers te kopen. Iedereen heeft recht op een pakje sigaretten per dag. Officieren en onderofficieren krijgen een halve liter drank per dag, korporaals en soldaten een kwart liter. Over een maand wordt in de Israëlische haven Haifa de eerste zending belasting vrije goederen voor de Nederlandse VN-eenheid verwacht. Na vrijdag het tentenkamp te hebben opgezet en zaterdag de zaak schoon te hebben gemaakt hadden de mees ten van de Nederlandse voorhoede gisteren een vrije dag. Al te veel heb ben de kwartiermakers niet aan die vrije dag, omdat zij zich niet buiten het dorpje Haris mogen begeven en volgens de algemene VN-regels die nen zij bij duisternis terug op hun basis te zijn. Dit in verband met inci denten de afgelopen dagen waarbij Franse soldaten betrokken waren. In de nacht van donderdag op vrijdag hadden rechtse milities vanuit het zuiden gepoogd stellingen die de Fransen volgende week aan de Ne derlanders zullen overdragen over te nemen. Woordvoerders van de recht se Libanezen in Beiroet stellen dat majoor SaSd Haddad's mannen „geen serieuze pogingen hebben on dernomen stellingen over te nemen. Haddad wilde gewoon laten merken dat hij er is." Onduidelijk blijft wat precies de oor zaak was van de schermutselingen in de nacht van vrijdag op zaterdag. Majoor Straatman, plaatsvervan gend bevelhebber van de Nederland se VN-eenheid spreekt van een mis verstand waarbij Palestijnse jonge ren met handgranaten zaten te spe len. De bevelhebber van de Franse troepen, commandant De la Rochere, stelt dat er inderdaad ook door Pales tij nen is geprobeerd Franse stellin gen te veroveren. „Hier wordt echter de hele dag geschoten. De Saoedi's betalen gewoon voor de kogels." Niet gemakkelijk Mahmoed Labadi, woordvoerder van de PLO. zegt dat de Palestijnen geen moeilijkheden met de VN en ook niet met de Nederlanders zullen zoeken. De Palestijnen zullen hun wapens alleen dan op de Nederlanders rich ten wanneer deze hen aanvallen. La badi meent echter dat het voor de Nederlanders niet gemakkelijk zal zijn. In het verleden kwam het tot botsingen in het Zuiden met „onge controleerde elementen" mede om dat „de VN soms z'n taak in Zuid- Libanon niet helemaal begrijpt". De VN is er om het gezag van de Libane se regering in het Zuiden te herstel len, om dat te bereiken dienen zij het grensgebied met Israël onder hun controle te krijgen. Dit gebied is ech ter in handen van door Israël ge steunde Rechtse milities. Bovendien wijst Labadi op het feit dat de Pales tijnen een aantal akkoorden met de Libanese regering hebben gesloten die hen het recht geven om zich in het Zuiden op te houden. Dit probleem moet echter met de Libanezen onder ling geregeld worden. Hoe de Nederlanders hun taak om gewapende elementen uit het VN-ge- bied te weren zullen uitvoeren moet nog precies bepaald worden. In prin cipe zullen de Nederlanders de Fran se stellingen overnemen. Hier en daar zullen echter volgens majoor Straat man veranderingen worden aange bracht omdat het Nederlandse VN- bataljon anders georganiseerd is dan het Franse. De Nederlanders hebben wel al een voorlopig plan dat gisteren opnieuw onder de loep werd genomen. Patrouilles Wanneer de Nederlandse patrouilles die uit vijf tot negen man zullen be staan op gewapende elementen stui ten zullen zij pogen hen ervan te overtuigen hun wapens in te leveren. Hoewel „vastberaden optreden" op z'n plaats is mogen de Nederlanders hun wapens alleen in uiterste nood gebruiken. Zelfs wanneer er naar de wapens gegrepen moet worden bete kent dit niet meteen raak schieten. Slechts bij zelfverdediging en wan neer zij „in de uitvoering van hun taak belemmerd worden" mogen de Nederlanders „op zeer beheerste wij ze" van hun wapens gebruik maken. Terwijl de patrouille echter met ge wapende elementen „discussieert" zal het VN-hoofdkwartier met de lei ders van de gewapende elementen overleg plegen wapende elementen naar de grens van het VN-gebied geëscorteerd zijn. de wapens terug zullen geven is nog onzeker. Majoor Straatman wijst erop dat de „VN-richtlijnen niet zo gedetailleerd zijn". Het zal telkens van de beoordeling van dé bevelheb bers afhangen en niets zal zonder radiocontact met het VN-hoofdkwar tier ondernomen worden. Voorlopig loopt bij de Nederlanders in Zuid-Libanon alles volgens wens. Donderdag hadden zij vanuit Haris voor het eerst radiocontact met Den Haag. Leuk vonden ze het telegram van de bevelhebber van de landstrijd krachten die meende dat de beelden op televisie „hartverwarmende disci pline. rust en zelfvertrouwen" hadden gedemonstreerd Van onze onderwijsredactie UTRECHT De vrouwen in de Alge mene Bond voor Onderwijzend Per soneel gaan zich sterk maken voor kinderopvang, eethuisjes en wasgele genheden. Door deze voorzieningen moet het mogelijk worden dat man en vrouw aan het arbeidsproces kun nen deelnemen^ parttime zowel als fulltime. De ABOP-vrouwen hebben dit in een resolutie aangenomen op het oprich- tingscongres, dat zaterdag in Utrecht werd gehouden. Hun voorstellen zul len zij inbrengen op de algemene ver gadering van de ABOP, die eind maart wordt gehouden. Op 3 juni 1978 werd in Amsterdam de eerste bijeenkomst gehouden van de ABOP-vrouwen. Sindsdien zijn in alle regio's afdelingen ontstaan. In themagroepen worden die onderwer pen besproken, die belangrijk worden geacht voor de vrouwen in het onder wijs. Het zijn zaken als rechtspositie, de arbeidsvoorwaarden, parttime- werk, sociale verzekeringen, verlen ging van het zwangerschapsverlof, ar beidstijdverkorting en de inhoud van het onderwijs. In de laatste thema- groep praat men vooral over de door breking van de sekserollen en het vermijden van stereotiep gedrag. ADVERTENTIE minimum inleg f 1.000- voor 2 jaar vast voor 3 jaar vast voor 4 jaar vast voor 5 jaar vast UTRECHT (ANP) Er moeten rookwetten komen om de kleine tien miljoen niet- rokende Nederlanders te beschermen tegen de schadelijke gevolgen van de rookge woonten van het resterende volksdeel. Hierdoor moet het recht op vrije lucht, zo mogelijk in Europees verband, worden vastgelegd. Dit zei dr F. Wafelbakker, inspecteur van de volksgezondheid, zaterdag op de jaarvergadering van de Nederlandse niet- rokersvereniging CAN. Dr Wafelbakker noemde de rook- wetgeving in Finland als voor beeld en zei dat het in Nederland met maatregelen tegen gevolgen van het roken droevig is gesteld. Ook in Noorwegen en Frankrijk zijn wettelijke maatregelen van kracht, terwijl in Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije het recht op vrije lucht is ondergebracht bij de algemene milieubepalingen. Het Nederlandse ministerie van volks gezondheid heeft te weinig men sen en te weinig geld om werkelijk iets op dit gebied tot stand te brengen. In de Finse rookwetten is onder meer bepaald, dat het roken in openbare ruimten en in het open baar vervoer beperkt moet wor den. Er mag geen reclame meer worden gemaakt voor rookwaren, een gezondheidswaarschuwing op de pakjes is verplicht en verkoop aan personen onder de zestien jaar is verboden. Verder wordteen half procent van de belasting op tab aks artikelen in Finland ge bruikt voor de ontwikkeling van een „gezond" tabaksbeleid. Prima ideeën, die ook goed in Nederland kunnen toegepast, aldus Wafel bakker. Het kostenprobleem zou dan meteen uit de wereld zijn, want de half procentsregel zou hier ongeveer 7.5 miljoen gulden opbrengen, terwijl er nu slechts 600.000 gulden beschikbaar is voor rechtstreekse rookbestrijding. Hij concludeerde dat het een zaak van overheid en volksvertegen woordiging is om maatregelen te gen de schadelijke rookgewoonte op te stellen. Hierin werd hij bijge vallen door het CDA-Tweede Ka merlid mevrouw G. Cornelissen. Zij kreeg het erelidmaatschap van de vereniging uit dank voor haar pogingen begrip te kweken bij de regering voor de problemen van de niet-roker. Zij zei dat milieu groepen met hetzelfde elan het door roken vervuilde binnenmi lieu te lijf zouden moeten gaan als ze doen met het overige milieu waarin wij leven. AMSTERDAM (ANP) Een 41-jari ge man uit Naarden heeft gistermid dag bekend zijn 36-jarige vrouw in de avond van 28 februari te hebben ge dood. Verdachte sloeg de vrouw tij dens een ruzie in hun woning met een fles op het hoofd en wurgde haar daama. aldus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. Na zijn daad had de man het stoffe lijk overschot in plastic verpakt en opgeborgen in de kofferruimte van de auto van het slachtoffer. In zijn eigen wagen reed hij naar Amsterdam, par keerde hem op de Nieuwmarkt en reisde vervolgens met de trein terug naar Naarden. Daar stapte verdachte in de auto met het slachtoffer en reed AMSTERDAM (ANP) De eerste klas wachtkamer van de restauratie op het Centraal Station in Amster dam is voorlopig gesloten in afwach ting van maatregelen die het bedie nend personeel moeten beschermen tegen agressieve bezoekers. Hiertoe ls besloten in overleg met het personeel en de vakbond, aldus een woordvoerder van de NS. Onder de kelners was de afgelopen dagen on rust ontstaan doordat zij zich be dreigd voelden door bepaalde bezoe kers. Er wordt gedacht aan een oplos sing, waarbij de spoorwegrecherche een beter toezicht krijgt op de wacht kamer. opnieuw naar de hoofdstad. Na het lichaam in het water van de Maurits- kade te hebben gegooid haalde hij zijn eigen auto op en liet die van zijn vrouw op de Nieuwmarkt achter. Het lichaam werd een dag later, op 1 maart, uit het water opgehaald. De identiteit van de vrouw was aanvan kelijk onbekend, maar dat verander de toen jas, shawl en tasje als gevon den voorwerpen bij de politie werden afgegeven. In het tasje bevonden zich papieren op haar naam. De politie nam telefonisch contact op met haar echtgenoot, die vertelde dat zijn vrouw op 28 februari na een ruzie de woning had verlaten en sindsdien spoorloos was. Hij deed hiervan ook aangifte bij de politie in Naarden. Vrijdagmiddag werd de man als ver dachte aangehouden. Aanvankelijk hield hij vol niets van de dood van zijn vrouw te weten. Gistermiddag legde hij tenslotte een volledige be kentenis af Van onze parlementsredactie UTRECHT De kans dat oud-CHU-fractievoorzitter en oud minister Kruisinga terugkeert in de Tweede Kamer is uiterst klein geworden. De Unieraad heeft zijn terugkeer verhinderd door zaterdag in Utrecht uit te spreken, dat Kamerleden, die worden gekozen in het Europese parlement hun huidige zittingsperiode in de Tweede Kamer mogen afmaken. Tweede Kamer blijven. Hij zei later schrijving en meer eigen verantwoor dit ook te zullen doen ding voor CDA-bestuurders. De Unieraad wijkt daarmee af van de CDA-stelling, dat een dubbelman daat voor Kamerleden en leden van het Europese parlement uit den boze Kruisinga heeft laten blijken graag in de Tweede Kamer terug te willen keren na een jaar afwezigheid sinds zijn aftreden als minster van defen sie. Die kans zou zich voordoen als CHU-Kamerlid Tolman bij de Euro pese verkiezingen dit voorjaar een zetel in het Europese parlement zou krijgen. In de Unieraad bleek dat de CHU-ers in het geheel niet gelukkig zijn met een terugkeer van Kruisinga. Een Unielid zei zelfs: „Kruisinga past niet meer in de Unie". Door toe te staan dat in de huidige zittingsperiode van het parlement dubbelfuncties mogen optreden kan Tolman gewoon in de De Unieraad sprak wel als haar me ning uit dat een dubbel lidmaatschap op den duur niet dient voor te komen. Men vroeg echter uitzondering voor de huidige zittingsperiode van het parlement. Het probleem van het dubbelmandaat werd zaterdag in de Unieraad eigenlijk één van de voor naamste punten van discussie. Be halve de kritiek ten aanzien van de opvolging van Tolman door Kruisin ga was de raad het ook niet eens met formuleringen over de onverenig baarheid van sommige politieke functies in het ontwerpstatuut van het CDA. Men sprak duidelijk uit dat in het overleg met de andere partijen daar nog over gepraat moet worden. De Unieraad wil een ruimere om- De leden van de Unieraad waren ver bolgen over het feit dat de CHU op de kandidatenlijst voor de Europese ver kiezingen slechts twee zetels heeft gekregen, tegen vijf voor de KVP en drie voor de ARP Gevreesd werd dat wanneer de verkiezingen het CDA slechts negen zetels zouden opleve ren. wat zeer waarschijnlijk wordt geacht, de CHU maar één zetel zal krijgen. Het bestuur kreeg de op dracht met de lijst terug te gaan naar de andere partijen en te protesteren tegen de achterstelling van het CHU Als mogelijke wijziging gaf de raad aan dat de Uniekandidaten hoger od de lijst moeten komen, zodat beide CH-zetels veilig gesteld kunnen worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De secretaris-generaal van de Navo. mr. Luns, heeft zaterdag in de tv-actualiteitenrubriek TROS- Aktua gezegd „onbewust" lid te zijn geweest van de NSB. „Ik heb niet geweten, dat ik op een lijst van partijleden stond totdat ik het een paar dagen geleden in Newcastle van een Nederlandse journalist hoorde", aldus mr Luns Hij zei dat er duidelijk sprake is van een campagne: „Wat mij het meest verontrust, is dat mij is gebleken dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie in het verleden verschillen de malen aan autoriteiten heeft laten weten, dat ik op die lijst stond. Dat werd als volstrekt onbelangrijk be schouwd KATWIJK (ANP) Twee inwoners van Katwijk, de 24-jarige Dirk Bos en de 19-jarige Ruud Jackstei, zijn in de nacht van zaterdag op zondag omge komen bij een verkeersongeval in het Franse Saint Amand Montrand. Over de oorzaak was gisteren nog niets bekend. In Breukelen is gisteren de vierjarige Martinus Jongerius uit die plaats in het verkeer verongelukt. Het kind liep spelend de weg op en werd door een auto aangereden. De zestienjari ge L. Kooien uit Waalwijk is gister avond overleden aan de verwondin gen die hij 's ochtends had opgelopen bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats. Hij werd op de fiets door een personenauto aangereden In het Brabantse Budel is gistermor gen de negentienjarige J.H.F M.Slen- ders gedood, toen hij met zijn auto tegen een lichtmast reed. De achtjari ge Edward Scheffers uit Rotterdam kwam gistermiddag om. toen hij on verwacht de weg overstak en door een auto werd geschept. KLOOSTERBUREN (ANP) De 57- jarige mevrouw G. A. van Hoorn- Noord uit Kloosterburen is zaterdag middag om het leven gekomen we gens kortsluiting in de elektriciteit. Een niet-geaard verlengsnoer was er de oorzaak van dat zij onder stroom kwam te staan toen zij een ..aardap pellamp", die wordt gebruikt bij het sorteren van aardappels, wilde aan steken. De vrouw was op slag dood. JERUZALEM «Reuter. AFP) - Een trein op de route Jeruzalem-Tel Aviv is gisteren ontspoord nadat de rails door een landmijn beschadigd waren Volgens de Israëlische politie zijn er bij het ongeluk geen mensen om het leven gekomen Zo onbelangrijk zelfs, dat men mij nooit heeft ingelicht. Ik vind het een symptoom van radicalisering, die zich in Nederland uit sinds een aantal jaren: de volstrekte onver draagzaamheid en bijna fanatieke wil om alles wat niet links is. af te bre ken". aldus mr. Luns. Hij herinnerde aan de McCarthy- periode in Amerika, waar links tegen rechts streed Hij noemde dat een symptoom en ook wat hem nu is overkomen, beschouwt hij als een be wijs van die radicalisering en van die onverdraagzaamheid Geen consequentie De secretaris-generaal van de Navo zei geen enkele consequentie te trek ken wat betreft zijn functie uit het feit. dat hij van 1933 tot en met 1936 als lid van de NSB heeft ingeschreven gestaan „Er zijn enige duizenden Ne derlanders. die nu in Rijksdienst staan en die tot 10 mei 1940 lid van de NSB zijn geweest. Zelfs indien ik be wust lid zou zijn geweest en ik was ambtenaar geweest, dan was dat aan vaardbaar geweest De NSB was een volstrekt legale partij." aldus Luns Hij vertelde nog dat hij als rector van het studentencorps in Amsterdam de NSB verboden heeft ook maar enige activiteit te organiseren in de zalen van het corps „Als student heeft nle mand mij beschouwd als lid van een dergelijke politieke partij Zoals bekend verklaarde mr Luns zijn ingeschreven staan in het leden- register van de NSB vorige week don derdag tegenover het CDA als een misverstand. Hij zou een broer heb ben. die hem en andere familieledeh ten onrechte en zonder medeweten van betrokkenen, als lid had opgegé ven via de fascistische organisatie Zwart Front. (Tussen de NSB en Zwart Front bestond overigens geen uitwisseling van leden en zelfs geen contact, red i Een broer van mr Luns de architect H F B Luns uit Amstcj dam. reageerde zaterdag tegenover Het Vrije Volk als volgt „Het ligt allemaal anders dan men nu denkt Daar zal men nog van staan te kijken Meer zeg ik niet Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Buurtbewoners, middenstanders, welzijnsinstellingen en hulpverleners zullen met acties, via de gemeenteraad en mogelijk ook via de rechter, proberen het Amsterdamse college van burgemeester en wethouders ertoe dwingen een uitspraak te doen over de ingediende hulpverleningsplannen voor de zwerfgroep van voornamelijk Surinaamse heroïnegebruikers. Deze verblijft al ruim drie weken in het gekraakte gebouw de Stadsdoelen in de Amsterdamse binnenstad. Op een vergadering, zaterdagmiddag, belegd door de bewonersraad Nieuw markt. is afgesproken dat de komen de dagen het Amsterdamse college met enkele harde acties geconfron teerd zal worden Gemeenteraadsleden zullen ge vraagd worden b. en w. op korte ter mijn in het openbaar ter verantwoor ding te roepen over de kwestie. De zaterdag aanwezige raadsleden Jo Horn (PvdA) en Els Agtsteribbe (PSP) zeiden daar in principe veel voor te voelen. Ook overweegt de buurt een kort geding aan te spannen tegen de gemeente om ontruiming van de Stadsdoelen. dat door onge veer 800 druggebruikers regelmatig wordt bezocht, af te dwingen De buurt is zeer verontwaardigd over het antwoord van b. en w. op de ingediende plannen en de weigering van het college om vertegenwoordi gers naar een buurtvergadering te sturen. De buurt had samen met de kerkelij ke en welzijnsinstellingen. die zich over de zwerfgroep ontfermd hebben, een plan ingediend dat ook de meeste drughulpverleningsinstellingen heb ben onderschreven. Daarin wordt ge vraagd om kleine opvangcentra ver spreid in de stad beschikbaar te stel len waar verstrekking van vervangen de middelen en heroïne mogelijk is Er zouden ook meer gelegenheden moeten zijn waar de verslaafde vrij willig kan afkicken. Voor de begelei ding bij het zoeken naar werk en huisvesting moeten meer mankracht en middelen beschikbaar gesteld worden" B. en w hebben vrijdag geantwoord dat verschillende onderdelen van het plan al in voorbereiding of uitvoering zijn, maar dat realisatie van een aan tal andere punten (zoals de verstrek king) tijd zal kosten omdat de proble» matiek ingewikkelder is dan de be trokkenen veronderstellen. De buurtr bewoners, die veel hinder ondervin den van de bezoekers van het trefcen trum. nemen geen genoegen met dit antwoord. Zij beklagen zich erover dat b en w zich op geen enkele wijze iets aan lijkt te trekken van de ge spannen situatie rondom de Stads doelen. Aftreden In een antwoord dat mede-onderte kend is door betrokken welzljnsin stellingen en hulpverleners, schrijven de bewoners dat de houding van b en w nog zelfs geen aanzet is tot een behoorlijk drugbeleid. „Als de ver antwoordelijke wethouders niet irj staat zijn een goed beleid te voeren, U er nog maar een oplossing zo sneM mogelijk aftreden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7