iChinese leiders: wij trekken spoedig terug Iran breekt met Zuidafrikanen Callaghan in uiterst moeilijk parket Premier Botha idden- Oosten 'Meer olie bij vestiging van Palestijnse staat' Verwarring over val van Lang Son Cambodjaanse oorlog op Thais grondgebied Strijd Oeganda komt dichter bij hoofdstad Sowjet-Unie naar stembus OPEC-voorzitter stelt voorwaarden Voyager was een uur zoek ENa uitkomst van referenda in Schotland en Wales Baandag 5 maart 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 'EKING, HANOI, BANGKOK, HONG KONG (Reuter), AFP, UPI, AP) Hoewel hoge Chinese leiders het afgelopen weekeinde hebben laten weten dat de Volksrepubliek China zijn troepen „spoedig" uit Vietnam zal terugtrekken, en er inderdaad al berichten over een terugtocht zijn, heeft Vietnam een algehele mobilisatie aangekondigd omdat volgens Hanoi het Chinese invasieleger nieuwe aanvallen aan het voorbereiden is, onder meer via Laos. Van de fronten komen nog steeds berichten over hevige gevechten rond de provinciehoofdstad Lang Son. De Chinezen meldden zaterdag al dat zij de stad veroverd hadden, terwijl de Vietnamezen zeggen de Chinese legers op drie kilometer voor de stad tot staan gebracht te hebben. nieuwe grote aanvallen voorberei den". Volgens Hanoi heeft China troepen langs de grens met Laos sa mengetrokken om dat land binnen te vallen en van daaruit een nieuw front aan de Vietnamese grens met Laos te openen. Hanoi heeft echter al laten weten in dat geval „Laos niet in de steek te zullen laten". Ook de Sovjet- Unie waarschuwde vorige week de Chinezen geen aanvallen op Laos te ondernemen. Chinese premier en partijleider Hua Guofeng (Hwa Kwo-feng) vertel de gisteren de Britse minister van ndustrie Eric Varley dat de Chinese pen „spoedig uit Vietnam zullen den teruggetrokken en dat de tijd oor nagenoeg rijp is". Een da tum noemde de premier niet. De dag oor liet de Japanse ambassa deur in Peking, Shoji Sato, weten dat e Chinese minister van buitenlandse ïken Huang Hua (Hwang Hwa) hem etzelfde verteld had. maar ook hij oemde geen datum. [et Japanse persbureau Kyodo zei dat Chinese bronnen in Peking had den gezegd dat sommige Chinese troepen de strijd al gestaakt hadden en dat er al eenheden onderweg wa in naar China. Kyodo citeerde ech- ir ook bronnen in Hanoi die zeiden dat er daar gisteren geen aanwijzin- ;n waren dat er een staakt-het-vu- n in werking zou treden. De Vietna- regering had in ieder geval geen topzetting van de gevechten aange kondigd en in het grensgebied zou log steeds hevig gevochten worden. ladio-Hanoi deed gisteren een be- p op het Vietnamese volk op te lan om de invasie van de „Chinese issors" te bedwingen. Volgens 'letnam hebben de Chinezen een half oen militairen in de strijd, terwijl tnam tot nu toe daar tweehon- lerdduizend man tegenover heeft ge lid. De radio liet weten dat de Viet- lezen gedurende twee weken oor- ig al 42.000 Chinezen hadden uitge- hakeld, maar dat ondanks „deze are verliezen de agressors toch Vervolg van pagina 1 erikaanse functionarissen deel- m mee dat de twee voornaamste ichilpunten nog steeds gaan over ie eis van Egypte het vredesverdrag lgrte koppelen aan een tijdschema voor ej.5fle oplossing van de Palestijnse kwes- ïa tie en het verzet van Egypte tegen de j Israëlische eis het vredesverdrag tus sen beide landen meer waarde toe te kennen dan de verdragen en akkoor- jt den die Egypte met andere Arabische 1(. landen heeft gesloten, ia-Vanuit Cairo werd gisteren meege- er-deeld dat bij de boodschap die presi dent Carter aan president Anwar Sa- dat had gestuurd, geen uitnodiging ""foor Sadat zat om naar Washington e komen. Na de verklaringen van larter en Begin gisteravond is ook ael duidelijk waarom niet. Sadat zal andaag wel een ontmoeting hebben iet de Amerikaanse ambassadeur in !airo, Herman Eilts, en hij liet door- chemeren na dat gesprek een be- ïngrijkc verklaring te zullen afleg- en. Eilts bracht de boodschap giste- ieien persoonlijk over aan Sadat. Na rkCarters verklaring is het zeer waar- je chijnlijk dat Sadats „belangrijke ae erklaring" van vandaag een reactie eHal zijn op het mislukken van het ■en verleg in Washington. let Egyptische weekblad „October" ad het afgelopen weekeinde zeer op- mistische geluiden laten horen. Vol- JTjens het blad was de impasse in het verleg doorbroken en zou Sadat spoedig" naar Washington vertrek- I en om een akkoord te ondertekenen. gyptische functionarissen noemden „„eze berichten meteen al „voor- ïgc. we Chinese aanvallen nodig kunnen zijn omdat de Vietnamezen de Chine se terugtocht zouden bemoeilijken door tegenaanvallen". BANGKOK(Reuter, UPI, AP) De oorlog in Cambodja tussen het leger van Vietnam en Cambodjanen van het nieuwe bewind in Phnom Penh tegen de Rode Khmer van het verdre- ven-oude bewind van Pol Pot is giste ren overgeslagen naar Thailand. Daarbij is zeker een Thaise officier gesneuveld en twee burgers gewond. Het militaire opperbevel kon gisteren nog niet zeggen of nu troepen van de afgezette premier Pot Pot of troepen van de nieuwe Cambodjaanse leider Heng Samrin de Thaise grens waren overgestoken. Thaise dorpelingen be weerden ook Vietnamese soldaten ge zien te hebben, maar daarover kon men in Bangkok al helemaal niets zeggen. De grensoverschrijding vond plaats bij het plaatsje Aranya-prathet, een grensstadje tegenover de Cambod jaanse stad Poipet, die tot voor kort in ieder geval nog bezet was door troepen van Pol Pot. NAIROBI (AP. Reuter) Tanzani- aanse troepen en Oegandese ballin gen deden gisteren een zware aanval op de stad Lukaya, slechts 85 kilome ter verwijderd van de hoofdstad Kampala. De stad is gelegen aan de hoofdweg van Tanzania naar Kampala. De belangrijke Oegandese stad Toro- ro aan de grens met Kenia is heroverd door troepen van president Amin, na dat het vrijdag enige tijd in handen van Oegandese ballingen en Tanzani- aanse troepen was. Het weg- en spoorverkeer tussen Kenia en Oegan da is weer op gang gekomen. In de hoofdstad Kampala is het tot nu toe steeds rustig gebleven. Vanuit het bezette zuiden zijn weinig vluch telingen naar Kampala gekomen. Waarnemers in Nairobi zeggen dat het onwaarschijnlijk is dat de troe pen naar Kampala zullen optrekken. Het doel van de Tanzanianen lijkt Amin voldoende onder druk te hou den en zijn tegenstanders tot rebellie te bewegen. De mislukte aanval op Tororo kan betekenen dat Amin toch nog meer steun geniet dan verwacht werd. De Tanzanianen ontkennen dat zij uit zijn op afzetting van president Idi Amin. De Oegandezen moeten dat zelf beslissen, aldus de officiële Tan- zaniaanse verklaring. President Brezjnew van de Sowjet-Unie ging gisteren naar de stembus om met zijn vrouw zijn stem uit te bren gen. De Russen mogen 1500 kandidaten kiezen voor de twee kamers van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet-Unie. Sommige correspondenten in het noorden van Vietnam meenden giste ren dat bepaalde Chinese eenheden inderdaad met de terugtocht waren begonnen, maar het zou mogelijk zijn dat ze alleen maar afgelost worden door andere Chinese troepen. Aan de. gevechten was in ieder geval gister-' avond geen einde gekomen. Het he vigst werd gevochten rond de provin ciehoofdstad Lang Son. Peking meld de zaterdag al de val van deze strate gische stad, maar Hanoi Het gisteren weten dat op drie kilometer voor de stad de Vietnamezen in hevige ge vechten gewikkeld waren met het Chinese invasieleger. Ook regeringskringen in Washington meldden zaterdag al de val van de stad Lang Son en in Bangkok had men het over een „duidelijke over winning voor de Chinezen". In Bang kok meenden inlichtingendiensten dat de Chinezen reeds vier kilometer ten zuiden van de waarschijnlijk to taal verwoeste en ontvolkte stad wa ren doorgedrongen en nu verder op rukten over de in de richting van de hoofdstad Hanoi leidende uitvals wegen. Luchtbrug Kort voor de Chinese melding van de val van Lang Son had radio-Hanoi laten weten dat de ongeveer 50.000 Chinezen, die met tanks de stad aan vielen, waren afgeslagen „met achter lating van vele doden". Ook maakte Hanoi de herovering bekend van een aantal dorpen rond de stad. Uit be richten uit Peking kon zaterdag wor den opgemaakt dat de Chinezen, toen ze eenmaal de stad waren gepasseerd, een bevel tot stoppen hadden gekre gen, omdat er een geordende terug tocht tot aan de Vietnamese grens zou moeten komen. De stad Lang Son zou veroverd zijn om een Chinese terugtocht zonder al te veel verliezen mogelijk te maken. De Vietnamezen zouden na de val van de stad een luchtbrug van het zuiden naar het noorden hebben inge steld om zoveel mogelijk eenheden van het geregelde leger over te bren gen om de hoofdstad Hsmoi te verde digen. Zaterdag gaf de Chinese televisie voor het eerst beelden van de Chinese „tegenaanvallen tegen de Vietname se provocaties". Over terugtrekking werd op de TV niets gezegd. Waarne mers in Peking waren gisteren van mening dat het er in ieder geval op begint te lijken dat de Chinese leiders vinden dat „Vietnam zijn lesje onder hand wel geleerd heeft" en dat Chine zen zich inderdaad wel terug zullen trekken. Dat kan met enige moeilijk heden gepaard gaan, omdat Vietnam zal proberen de Chinese troepen tij dens hun terugtocht zoveel mogelijk verliezen toe te brengen. De Chinese vice-premier Li Xiarmian (Li Hsien- nien) doelde daar gisteren in een in terview met een Japanse journalist al op toen hij meedeelde „dat de Chine zen weliswaar bijna hun doel in Viet nam hebben bereikt, maar dat nieu- Vervolg van pagina 1 Tien weken van speculaties over de plannen van Eschel Rhoodie gingen vooraf aan de openbaarmaking van vandaag. Rhoodie is al sedert 19 no vember op reis buiten Zuid-Afrika, nadat hij getuigd had voor de Eras mus-commissie, die zijn zaak weer verwees naar de procureur-generaal. Nadat tien dagen later zijn paspoort was ingetrokken verdween Rhoodie in het niets, weigerde hij het illegale paspoort te overhandigen aan een Zuidafrikaanse ambassade en kwam hij niet terug naar Zuid-Afrika. Vori ge week ontdekte een Zuidafrikaanse krant dat hij enkele weken in Equa- dor heeft vertoefd. Ook zou hij een tijd lang in Europa geweest zijn, waar hij nu een tochtje op de Middellandse Zee maakt. De gevolgen van de dreigementen van Rhoodie alles te vertellen kun nen enorm zijn voor de Botha-rege- ring. Premier Botha heeft altijd ont kend, dat hij, president Vorster en andere leden van het kabinet betrok ken waren bij het schandaal. Eschel Rhoodie speelde een hoofdrol bij het betalen van kranten met geld uit ge heime regeringsfondsen. Bom Rhoodie heeft klaarblijkelijk vaak te lefonisch contact met generaal Van den Bergh, die zelf niet vervolgd is voor zijn beschuldigingen aan het ad res van de Erasmuscommissie, omdat men vreesde dat hij geheimen be kend zou maken die liever niet ge hoord worden door de Zuidafrikaanse regering. Van den Bergh vertelde de pers giste ren dat premier Botha zal moeten aftreden als Rhoodie zijn dreigemen ten uitvoert. De bandjes van Rhoodie zullen in Zuid-Afrika als een bom inslaan. Eschel Rhoodie nam destijds nog meer gesprekken op en had een groot aantal documenten, die zijn be weringen kracht kunnen bijzetten. In een brief aan Van den Bergh zegt Rhoodie wat hem tot zwijgen kan brengen. Een openbaar persoonlijk verweer van Botha dat de naam van Rhoodie in Zuid-Afrika in ere zal herstellen. Rhoodie moet zijn paspoort terug krijgen zonder aantekeningen erin. Hij moet het recht krijgen om te rug te keren in Zuid-Afrika, zonder dat hij last krijgt met de autoriteiten. Al zijn eigendommen die door de regering in beslag genomen zijn moe ten weer op zijn naam komen. Niet bereid Premier Botha zei vorige week in het parlement dat de minister van bui tenlandse zaken Pik Botha ook een brief van Rhoodie heeft gekregen. De premier zei met nadruk dat de rege ring niet bereid was om het met Rhoodie op een akkoordje te gooien. De regering wilde hem slechts tijde lijke reisdocumenten geven om hem in staat te stellen terug te keren naar Zuid-Afrika. Zaterdag zei generaal Van den Bergh: Ik probeer van alles om met Rhoodie in contact te komen. Ik wil hem over reden de informatie niet openbaar te maken, niet in het belang van de politici die erin betrokken zijn, maar in het belang van Zuid-Afrika. -Rhoodie vertelde Van den Bergh ech ter niet waar hij was en wanneer hij contact met hem op zou nemen. Ik wil hem er ook op wijzen dat hij slechts één kogel in zijn geweer heeft en dat hij moet maken dat hij weg komt, als hij schiet, aldus Van den Bergh. Op de vraag of de openbaringen van Rhoodie zo schadelijk zijn dat zij tot Elftreden van de regering kunnen lei den, herinnerde generaEil Van den Bergh eraan dat de premier had be loofd af te treden als bekend zou worden dat hij of een ander lid van zijn huidige kabinet afwist van het misbruik van geheime regeringsfond sen. „Als Rhoodie alle documenten, die hij heeft, openbaart dan denk ik dat Botha geen andere keus heeft dan af te treden", Eildus Van den Bergh. De laatste weken heeft Van den Bergh klaEU-bliJkeliJk zonder succes geprobeerd een bemiddelaar te zijn tussen Eschel Rhoodie en de Zuid afrikaanse regering en bezocht hij ambtenaren van de regering in een poging een regeling te bereiken, die zou kunnen voorkomen dat Rhoodie zijn plannen waar zou maken. De regering is echter niet ingegaEin op de voorstellen van Van den Bergh. Professor Nick Rhoodie, een broer van Eschel, is vorige week tevergeefs naar Europa gegaan om zijn broer op te sporen en hem ervan te weerhou den alles te vertellen aan de pers. ABU DHABI (UPI, AP, Reuter) De voorzitter van de organisatie van olieëxporterende landen (OPEC), Mana Sais al Otaiba, heelt verklaard dat de olielanden hun produktie best willen opvoeren, maar dan moeten de westerse landen zich wel inzetten voor de vestiging van een Palestijnse staat. De westerse landen raken steeds meer afhankelijk van andere olielan den. omdat de olie-uitvoer uit Iran sterk verminderd is voor het Westen. Otaiba zei dat het westen herhaalde lijk verzocht heeft de olie-export op te voeren. „Wij willen daar ons best voor doen. maar de westerse landen moeten dan ook onze verlangens be grijpen", aldus Otaiba op de opening van de eerste Arabische energiecon ferentie. Op deze conferentie wordt de rol van de Arabische olie in de wereld besproken en komt tevens de ontwikkeling van alternatieve ener giebronnen aan de orde. Otaiba deelde tevens mee dat hij op 26 maart in Genève op de OPEC- conferentie zal voorstellen dat de OPEC-landen de oliemaatschappijen die misbruik maken van het huidige olietekort moeten plaatsen op een „zwarte lijst". Het gezaghebbende Middle East Eco nomie Survey meldde gisteren dat olieland Irak zijn klanten heeft ver zocht om een „vrijwillige toeslag". Irak zei vorige week nog dat het tegen iedere tussentijdse verhoging van de olieprijzen was. Een consortium van Engelse, Franse. Nederlandse en Amerikaanse oliemaatschappijen, de BPC. heeft Irak 220 miljoen gulden betaald voor een speciale regeling. De oliemaatschappijen BP. Shell. CFP (Frans). Exxon. Mobil en Partex ma ken deel uit van dit consortium. Op 1 maart is in Bagdad een overeen komst getekend waarin alle bestaan de kwesties sedert de nationEdisatie van de BPC geregeld worden. Libië gaat de prijs van ruwe olie met ongeveer drie procent verhogen. Deze verhoging komt boven een eerder aangekondigde stijging van vijf procent. TEHERAN (UPI, Reuter, AP) Iran heeft gisteren de diplo- matieke banden met Zuid-Afrika verbroken. Het nieuwe Iraanse bewind acht de apartheidspolitiek strijdig met de mensenrechten. Zuid-Afrika is voor negentig procent afhan kelijk van Iraanse olie. i De Iraanse regering heeft meege deeld dat de olieproduktie weer opge voerd zal worden tot het oude peil van zes miljoen vaten per dag. De uitvoer van de olie zal „aangepast worden aan de echte behoeften van de landen", aldus de regeringswoord voerder. De nieuwe directeur van de Centrale bank in Teheran deed zaterdag een beroep op buitenlandse ondernemin gen en investeerders om vertrouwen in het land te hebben „Iran is volko men solvabel en de buitenlandse ban ken en internationale economische kringen hoeven zich hierover geen enkele zorg te maken", aldus de bankdirecteur. Wij zijn in staat aan al onze verplichtingen te voldoen. Iran waarschuwde Egypte zaterdag om de sjah niet te ontvangen. Dit zou volgens de mededeling de betrekkin gen tussen Egypte en Iran schaden. President Sadat had eerder gezegd dat hij bereid was de sjah als privé- burger te ontvangen. In Iran is een herdenking begonnen van premier Mohammed Mossadeq, die twaalf jaar geleden overleed. Het is de eerste keer dat zijn dood wordt herdacht. Vandaag is een massale bijeenkomst op de plaats waar de vroegere premier begraven is. Voor vele aanhangers van ajatollah Kho meini speelde Mossadeq in de jaren vijftig dezelfde rol als hun leider de laatste maand deed. De huidige rege ring van Bazargan bestaat vrijwel geheel uit volgelingen van Mossadeq. In Teheran zijn zaterdag bij gevech ten tussen „anti-revolutionaire ele menten" en het leger van de regering vier mensen gedood en twaalf ge wond. De ongeregeldheden ontston den na een geschil tussen de linkse Fedayien en de islamitische Mojahe- dien. Een revolutionaire rechtbank heeft zaterdag het doodvonnis uitgespro ken van een politie-officier die schul dig was bevonden aan de dood van twee schooljongens en een bewoner van de zuidelijke plaats Rafsanjan. De politieman is door een vuurpele- ton geëxecuteerd. PASADENA (UPI) Eén uur lang leek het er op dat van het ruimte schip Voyager 1 nooit meer iets ge hoord zou worden vlak voordat het vandaag op zijn verkenningstocht de planeet Jupiter het dichtst zou bena deren. Toen bleek de storing slechts het grondstation bij Madrid te betref fen. dat op dat moment de radiosig nalen moest opvangen „We hebben een tijdje behoorlijk zit ten zweten", zei projectdirecteur Ro bert Parks in het hoofdkwartier in het Californische Pasadena „Op dat moment wisten we niet wat er ge beurde. Dit is een ongewone dag ge weest." Negen uur voor het incident had men zich ook al zitten verbijten, toen een onweersbul drie uur lang de ontvangst onmogelijk maakte in het op dat moment naar de Voyager toe gekeerde Australische grondstation in Canberra. oor Bert van Panhuis ie uitkomst van de referenda voor meer zelfbestuur voor Schotland en Wales heeft de igering van Groot-Brittannië in de moeilijkste positie gebracht sinds de liberale fractie een rsfar geleden de steun voor de met minderheid regerende Labour-premier James Callaghan pzegde. Toch is het nog lang niet zeker dat een meerderheid van het Britse Lagerhuis 'allaghan ten val wil brengen en het kabinet is er zo op gebeten in het zadel te blijven totdat e gevolgen en indrukken van de huidige stakingsgolf wat zijn vervaagd, dat letterlijk alles in et werk zal worden gesteld om voldoende aanhang te houden tot deze zomer of misschien ilfs dit najaar. gelijk van politieke commentatoren, die erop wijzen dat bij gewone alge mene verkiezingen ook geen rekening wordt gehouden met kiezers die thuis zijn gebleven. Sinds 1945 is er nog nooit een regering in het zadel geko men met 40 of meer procent van de stemmen van het kiezerskorps. De liberalen, de groep socialisten die voor meer zelfbestuur is en de enkele conservatief die dit standpunt hul digt, sluiten zich. zij het wat schuch ter bij deze opvattingen aan. at kan zich in de komende weken of Wsschien wel maanden, gaan afspe- n op het politieke toneel? Er zijn fee gegevens. De bevolking van Wa- I heeft zich zo overtuigend uitge- iroken tegen de wet. die hen meer ggenschap in eigen zaken zou ge- ?n, dat de kwestie van het zelfbe- uur daar voorlopig, sommige waar- tmers stellen voor tientallen jaren, pt het verleden behoort. Schotland is het ingewikkelder, in de opgekomen kiezers heeft wel waar een kleine roeederheid van procent ja gezegd tegen de wet het zelfbestuur, maar in diezelfdé ft is de regering door een meerder- >id in het parlement verplicht ge- orden een voorstel te doen om de et te verwerpen als niet 40% procent in het totale kiezerskorps met de chotland-wet zou instemmen. En aangezien 36% van alle kiesgerechtig de Schotten thuis is gebleven en 31% nee zei. is er slechts een meerderheid van 33%. Ziehier het dilemma: moet deze uit slag nu als ja voor of nee tegen de wet worden uitgelegd De regering heeft al aangekondigd lang over de te vol gen procedure te zullen gaan naden ken Dat is niet zozeer omdat de Schotse zaak haar aan het hart ligt. maar omdat Callaghan het eigen hachje veilig wil stellen. Voor en te genstanders van meer zelfbestuur voor Schotland zijn echter al druk bezig de regering onder enorme druk te zetten Van de voorstanders heb ben vooral de Schotse nationalisten zich al driftig geroerd. ..Ja is ja", zeggen partijleiding en fractie en ze krijgen min of meer Verwerping De tegenstanders het overgrote deel van de Tories en een flinke min derheid in de Labour-partij roepen dat de zaak van de devolutie dood is en dat de regering zo snel mogelijk moet voorstellen de wet te verwer pen. Volgens hem speelt de groep thuisblijvers wel degelijk een rol. In de ja-campagne en op radio en tv is de afgelopen weken regelmatig ver klaard dat thuisblijven nee zeggen is. De meest uitgesproken Schot die te gen de Schotlandwet is, de socialist Tam Dalyell kon zich vrijdagavond tijdens de nabeschouwingen op de televisie niet meer beheersen en beet David Dimbleby, de presentator van Nation Wide (een van de opiniepro gramma's van de BBC) toe: „Jij met je stompzinnige programma. Je be- driegelijke schotschrift heeft de men sen op dit waandenkbeeld gebracht." Dalyell is daarna nauwelijks meer aan het woord geweest. Druk Callaghan zal proberen de druk van zich af te zetten en vice-premier Mi chael Foot krijgt opdracht de beslis sing van het kabinet zover vooruit te schuiven dat ze in leder geval pas naar buiten komt nadat minister Dennis Healey van financiën begin april zijn voorjaarsbegroting door het parlement heeft geloodst. Dat zal moeite genoeg kosten, want er zijn tekenen dat door de loonconflicten van de afgelopen maanden de belas tingbetaler een forse veer zal moeten laten Bovendien zal er danig in de overheidsuitgaven worden gesneden. Vervolgens komt de kwestie dan ook in het parlement. De regering vraagt formeel de wet te verwerpen, maar koppelt er meteen het stemadvies aan vast dit verwerpingsvoorstel af te wijzen, waEirdoor de wet alsnog in werking kan worden gesteld. Maar anderhalf Jaar geleden hebben veer tig Labour-rebellen de 40 procent norm in de wet weten te drukken en het zal duidelijk zijn dat hun opvat tingen door de uitslag in Schotland eerder zijn versterkt dan veranderd. Callaghan zal de fractie dan ook on der de zwaarst mogelijke druk moe ten zetten en moeten wijzen op het reële gevaar van vervroegde algeme ne verkiezingen op een tijdstip dat het Labour volgens de peilingen verre van goed gaat. Een aantal rebellen binnen Labour zal in dat geval door de knieën gaan. Zij hebben namelijk maar een kleine meerderheid in hun district en lopen een grote kans de verkiezingen niet te overleven. Maar de verwachting is dat vijftien tot twintig socialisten zich staande zul len weten te houden. Er is zeker vijf tig procent kans dat de wet het dan niet zal halen. Jammer, zal Callaghan de nationalisten voorbehouden, maar ik heb gedaan wat binnen mijn macht lag. Het hangt van de sfeer binnen de SNP-fractie en die vsm de Welshe nationalisten af wat Margaret That cher. de leider van de conservatieven, gaat doen. Zij houdt momenteel een motie van wantrouwen achter de hand, maar probeert zeer behoed zaam te manoeuvreren. Politieke waarnemers zeggen dat ze haar alleen zal Indienen als succes verzekerd is. Thatcher wil dit keer de genadeslag toedienen. Callaghan heeft slechts acht extra stemmen nodig om te overleven. Thatcher kan naast haar eigen fractie van 281 leden rekenen op de dertien man van de liberalen. De fractie van David Steel vindt de situatie van een regering die zich van crisis naar crisis voortsleept, fnui kend voor de parlementaire democra tie. Een handvol eenlingen, die nu nog tot het regeringskamp wordt ge rekend zal ook de kant veui de conser vatieve leider kiezen. Gezichtsverlies Blijven over: de nationalisten uit Wa les en Schotland en de tien unionis ten uit Ulster. De drie man uit Wales zijn woedend over de referendumuit slag in de groene en zwarte valleien en zien geen enkele reden meer om het leven van het kabinet nog langer te rekken. De SNP zou hetzelfde kun nen doen als de Schotland-wet wordt getackled. Zaterdag heeft de pEirtlj op een spoedbijeenkomst gedreigd met Thatcher te zullen samenzweren als de wet er niet doorkomt. Een deel, waarschijnlijk vijf of zes van de der tien, van de fractie zal dat dreige ment willen uitvoeren. De anderen zullen redeneren dat dit referendum ook een ernstig gezichtsverlies heeft opgeleverd aan de nationalistische fractie en dat de kans groot is dat zij bij algemene verkiezingen zal worden gehalveerd Die vleugel zal waar schijnlijk knarsetandend eieren voor zijn geld kiezen. De beslissing over Callaghans kabi net berust dan bij de unionisten, en dat moet hun leider Enoch Powell een duivels plezier geven. Niet alleen kan hij zijn eisen stellen en de redder van het land spelen, hij kan ook de conservatieven, voorlopig althans, van het rode pluche afhouden. De partij, wier leiding hij haat sinds Thatchers voorganger Edward Heath hem vanwege zijn raciale politiek de zak gaf. Nu kan hij eindelijk wraak nemen. Powell Is en blijft een onbere kenbare factor in de Britse politiek. Maar als Callaghan het handig speelt en wat dat betreft is geen middel hem te grof kan hij het redden. Met bijtend sarcasme deed de Welshe nieuw-llnkser Neil Klnnock vrijdag dan ook de profetie: „Het voortbe staan van dit kabinet is In handen van de links-solciallstische parlemen tariër voor South Down". En precies, hij doelde op Enoch Powell.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5