Groen licht voor CDA-fusie Premier Botha moet wellicht aftreden Gronings dorp door water in isolement Kiesuwkado De bal rolde weer Overleg Begin- Carter mislukt Element h deze krant AR-partijraad wenst zich niet vast te prikken op datum 2tlm11 maart Schoten op wachtpost in Beilen net "leuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HOBBY Eschel Rhoodie gaat praten Orderboek van scheepswerven dunner dan ooit 'Schietpartijen in Zuid-Libanon' Nederlaag voor groep-Goudzwaard komt hard aan KdMT5KiSS^; du Dooi verrast Noorden: ondergelopen land, bedreigde dijken SI LENING 1S7S PER 1SBO/1SM Trouw Glashelder I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Leeaeenbantroetovertmgmg: Trouw X 37STE JAARGANG NR 10787 - MAANDAG 5 MAART 1979 HET WEER Zonnige perioden en matige westenwind. Middagtemperaturen ongeveer zeven graden Morgen en overmorgen: vrij zicht en vooral later af en toe regen Morgen zon op: 7.17 maan op: 11 42 onder: 18.27 onder 2.38 Aownvnties voor ötit zaterdagse rubriek moeten uiterli||[ donderdac (te post) ir. ons bezit zi|n. Inlichtingen tel 020-9134S6 1st 783 PAGINA 2: Hervormd werkboek meer reisverslag PAGINA 4: Reconstructie van 'gj leven in 1579 PAGINA 6: Eugenie Oosterhuis (73) stelt 'museum stukken' ten toon PAGINA 15 Vandaag een nieuwe rubriek Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fusie van KVP, AR en CHU tot het Christen Democratisch Appèl (CDA) kan doorgaan. In navolging van KVP en CHU heeft zaterdag ook de AR-partijraad in grote meerderheid het politieke groene licht hiervoor gegeven. Dit betekent een gevoelige nederlaag voor een groep vooraan staande anti-revolutionairen rondom prof. Goudzwaard, die de samenwerking binnen het CDA voorlopig tot de huidige federatie had willen beperken. De AR-partijraad verschafte zichzelf wel meer tijd om de fusie, en daarmee de opheffing van de eigen partij, or ganisatorisch beter voor te bereiden. De fusie moet op korte termijn tot stand komen, zo sprak de partijraad uit. maar een vaste datum werd daar bij niet aangegeven. De met KVP en CHU eerder voor de fusie afgespro ken datum van 1 juni 1980 is hierdoor op losse schroeven komen te staan. AR-voorzltter De Boer sprak als in tentie uit dat de fusie toch uiterlijk 31 december 1980 rond zal komen, maar dit is niet duidelijk vastgelegd. De tussentijd zal in leder geval ook ge bruikt worden voor een nieuwe bezin ning op de politieke koers en politie ke grondslag van het CDA. Nieuw schema KVP en CHU hebben afgelopen zater dag nadrukkelijk wel vastgehouden aan de datum van 1 Juni 1980. Het door Hennie Serfontein Rhoodie heeft 41 cassettebandjes ADVERTENTIE Int. watersporttentoonstelling met de namen van „andere hoge poli tieke figuren", die betrokken waren ln het schandaal ln zijn bezit. Van morgen geeft Rhoodie de bandjes aan de pers. Dit schokkende nieuws werd gisteren openbaar gemaakt door generaal Hendrik van den Gisteravond laat werd bekend dat generaal Van den Bergh er in ge slaagd was contact te krijgen met Eschel Rhoodie. Hij wist Rhoodie ervan te overtuigen zijn openbaar makingen enkele dagen uit te stel len, omdat het Zuid-Afrika era tige schade zou berokkenen. Van den Bergh zei te geloven dat de regering er in zal slagen het met Rhoodie op een akkoordje te gooien. Premier Botha zei dat zijn regering zich door niemand Iaat bedreigen. Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7.50 kinderen tot 14 jaarf 5,- Trem-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion)gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) AMSTERDAM ral Bergh, het voormalige hoofd van de BOSS, de Zuidafrikaanse inlichtin gendienst, in interviews in Zuidafri kaanse zondagskranten. Van den Bergh was naast Rhoodie en Mulder een sleutelfiguur in het informatie- schandaal en werd door de Erasmus- commissie van manipulatie van de ex-premier Vorster beschuldigd. Vervolg op pagina 5 dit is het laatste blaadje, Hein! BEIROET (UPI, AP) Israëlische soldaten hebben volgens Palestijnse zegslieden in Beiroet het Palestijnse vluchtelingenkamp in Rashidiyeh in Zuid-Libanon gisteren een kwartier lang beschoten. Israëlische vliegtui gen zouden eerder op de dag laag over Zuid-Libanon zijn gevlogen. Millitaire functionarissen in Tel Aviv hebben de aanval ontkend. Maar rei zigers in het gebied hielden vol dat er inderdaad een kwartier lang beschie tingen zijn uitgevoerd en wel vanuit Israëlische kanonneerboten. Christelijke milities zouden artillerie beschietingen hebben uitgevoerd op twee dorpen in het zuiden van het land. Er kwam een einde aan de be schietingen toen leden van het Noor se contingent van het NV-vredesleger (Unlfil) contact opnamen met de mili ties. Verwarde berichten deden gisteren de ronde over schietpartijen tijdens de ontruiming van door Franse VN- soldaten ingenomen stellingen in Zuid-Libanon Berichten als zouden daar Nederlandse Unifil-soldaten bij betrokken zijn geweest, konden gis teravond door een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag niet bevestigd worden Meer informatie van onze eigen ver slaggever over de Nederlandse sol daten in Libanon staat op pag. 7. CDA-bestuur komt vanavond bijeen om een nieuw fusieschema te bespre ken. Verwacht wordt dat de AR-op- stelllng ln het CDA-bestuur veel kri tiek zal krijgen. CDA-voorzltter Steenkamp, die op zichzelf verheugd was over het poli tieke groene licht voor de fusie, noemde het loslaten van de afgespro ken datum „een bijzonder Jammer lijk feit want het ging om een psycho logische datum. Een uitstel van maanden ligt voor de andere partners zeer moeilijk. Voor mij staat nog niet vast dat de afgesproken datum niet haalbaar zou zijn. De AR spreekt over „korte termijn", waarom zou dat niet 1 Juni 1980 kunnen zijn als leder een daaraan wil meewerken. De zaak is anders niet gemakkelijk op te los sen, want de besturen van KVP en CHU hebben zich ook te houden aan de uitspraken van hun achterban nen", aldus Steenkamp. Met name de KVP-partlJraad sprak zich krachtig uit voor het vasthouden De wateroverlast in de provincie Groningen zorgde voor grote moeilijkheden: polders stroomden vol, dijken stroomden over en ook de huizen moesten het ontgelden. Met man en macht is men zakken met zand aan het vullen om de gaten in de dijken te dichten. Zie ook pagina 3. punt enige onderhandelingsruimte te krijgen, leed schipbreuk. „Het vast prikken op 1 Juni 1980 zal de KVP- onderhandelaars ln een moeilijk par ket brengen", waarschuwde KVP- voorzltter Vergeer tevergeefs. De KVP-partlJraad verwierp zijn plei dooi voor soepelheid. „Dit zou ty pisch KVP-geritsel opleveren, waar van de AR ons altijd beschuldigt", zei men vanuit de partijraad. JOHANNESBURG Het Zuidafrikaanse informatieschan- daal heeft een nieuwe wending genomen, die kan leiden tot het aftreden van premier Pleter Botha en zijn kabinet. Eschel Rhoodie, de vroegere secretaris van informatie, vorig jaar uit Zuid-Afrika verdwenen, dreigt op het ogenblik alles wat hij weet over het schandaal aan de internationale pers te ver tellen. 'Zeer pijnlijk' Ook in een spoedvergadering afgelo pen donderdag heeft het CDA-be stuur geweigerd de fusie uit te stellen. AR-voorzltter Hans de Boer beklaag de zich er zaterdag bitter over dat zijn „bijkans dramatisch beroep" op het CDA-bestuur om, gezien de gerezen problemen ln de AR, gezamenlijk de federatie voorlopig te handhaven, zonder meer werd afgewezen. „Ik heb het gemis aan die solidariteit als zeer pijnlijk ervaren", aldus de AR-voor- zitter. Van een onzer verslaggevers GRONINGER Het Groningse dorp Boerakker raakte gistermiddag door het water geheel afgesloten van de buitenwereld. Het westerkwartier van de provincie Groningen begon in de loop van de dag steeds meer het beeld te vertonen van een door watersnood getroffen gebied: water op de landerijen, overspoelde dijken, geïsoleerde boerderijen en zandzakken in gaten van dijken. Het water scheen gisteravond niet verder te stijgen, maar volgens autoriteiten kon de situatie elk uur veranderen. In de polder de Tolberter Petten sing gisteravond laat een boer vrijwillig tot evacuatie over. Op bedreigde pun* Van onze sportredactie AMSTERDAM Na een stilstand van tweeënhalve maand is de voetbalcompetitie zeer schuchter begonnen. Van de geplande acht tien ontmoetingen in de ere- en eerste divisie gingen ér slechts zes door, zodat het wenselijk was ge weest, dat het gehele programma naar een latere datum was ver schoven. Competitieleider Jan Huybregts noemde het afwikkelen van het halve dozijn wedstrijden evenwel een psychologisch voor deel. Van de weinige conclusies, die uit de uitslagen zijn te trekken, valt de goede vorm van Feyenoord het meest in het oog. De Rotterdam mers blijven door een riante 4-1- overwinning op stadgenoot Spar ta nadrukkelijk naar Europees voetbal solliciteren. De nieuwe aanwinst Jan Peters (foto) scoorde het tweede doelpunt. Het werkelijke voetbalnieuws komt daarom uit de bestuurlijke hoek. Naast de vele activiteiten van clubmanagers en (zakelijke) handlangers op de inmiddels ge sloten spelersbeurs heeft ook de WCS zich geroerd. De spelersvak bond wil er bij Huybregts op aan dringen alsnog enkele woensda gen in te schakelen om de compe titie eerder dan op 10 juni tot verleden tijd te bombarderen. On langs spraken de meeste eredivi sieclubs zich voor inhalen ln week enden uit, maar de WCS vreest. dat de vakanties van de spelers door de late afloop te zeer ln het gedrang komen. Te meer. daar de nieuwe puntenstrijd in verband met het toernooi om het Europees kampioenschap, volgend jaar, op de geplande datum 19 augustus •*an start gaat. Voor de eerste divisionisten zijn de problemen door de na-competi- tie nog groter. Zij komen deze week bijeen om een kalender voor de resterende wedstrijden samen te stellen Wanneer ook zij 10 juni als streefdatum voor de laatste competitiedag aanhouden, duurt de promotiestrijd tot het laatste weekend van die maand. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het ten rsysteem op 6 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs ten werd de afgelopen nacht doorge werkt om de dijken te verhogen. De wateroverlast, die zaterdag begon, wordt veroorzaakt door de dooi. Veel watergangen kunnen de grote toe voer van smeltwater niet verwerken. In de loop van zaterdag moesten Sadat blijft thuis WASHINGTON, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De Ame rikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren toegege ven dat er geen vooruitgang is geboekt in het overleg met de Israëlische premier Mena- chem Begin over vrede in het Midden-Oosten. Ook premier Begin sprak gisteren van een „diepe crisis" in de onderhan delingen. Een vermoeide president Carter zei gisteren letterlijk dat „er bij de jong ste besprekingen met premier Begin geen enkele vooruitgang is geboekt". Premier Begin zei ln een vraagge sprek voor de Amerikaanse televisie dat hij nadere opheldering had ver schaft over het Israëlische standpunt en dat dit standpunt „volstrekt rede lijk" is. De Verenigde Staten moeten nu met Egypte praten, aldus Begin die toegaf dat de meningsverschillen niet onbeduidend zijn. Begin heeft gisteravond laat nog een maal met Carter overleg gepleegd Volgens Begin zullen uiteindelijk toch de partijen ln het Midden-Oos- ten-overleg tot een schikking komen. Begin zei nog dat de grote hinderpaal op de weg naar vrede met Egypte de eis van dit land is om ln het verdrag een bepaling op te nemen die het Egypte mogelijk maakt het verdrag pp te zeggen als het dat wil. Volgens de Israëlische premier een absurde eis. steeds meer binnenwegen in Gronin gen, maar ook in Drente, worden af gesloten voor het verkeer. Vervolg op pagina 3 Van een onzer verslaggevers BEILEN (Dr.) Er was gisteravond geen enkel spoor van de inzittenden van een personenauto, die zaterdag morgen vroeg vijf schoten losten op het wachtverblijf van het militaire kamp in Hooghalen (gemeente Bel len). Doelwit was kennelijk een op wacht staande militair, die niet werd getroffen. De vijf kogelinslagen zijn gevonden ln de wand van het wacht verblijf, in het hek en ln een verkeers bord. De Koninklijke Marechaussee en de rijkspolitie van Bellen stellen een on derzoek ln. Over enig verband tussen de schietpartij ln Hooghalen en de gewapende overval op de Detmers- kazeme ln het Gelderse Eefde ln de nacht *1m 24 en 25 februari is nog niets te zeggen, aldus een woordvoer der van het ministerie van Defensie. De drie mannen die de overval in Eefde pleegden zijn nog steeds spoor loos. Ook het onderzoek hiervan is ln handen van de Koninlijke Mare chaussee. De schoten op het wachtverblijf in Hooghalen werden zaterdagochtend om tien minuten over vijf afgevuurd. De defensie-woordvoerder kon geen mededelingen doen over het kaliber van het wapen, waarmee werd ge schoten en ook niet zeggen of er meer dan een wapen was gebruikt. De aan wezige soldaten waren Kran de bewa kingscompagnie Van Heutz uit As sen, die tijdelijk naar de voormalige militaire sportschool ln Hooghalen is overgeplaatst. De Johan Willem Frl- so-kazerne in Assen, waar de compag nie ln hulst, wordt namelijk ver bouwd. De overgeplaatste compagnie bestaat uit ongeveer honderd man. Er waren zeven man wachtpersoneel in de directe nabijheid van de plaats waren de kogels insloegen. Volgens hen was de auto van waaruit werd gevuurd, van Japanse makelij. BIJ de gewapende overval van het vorige weekeinde ln Eefde overvielen drie mannen met een nylonkous over het hoofd de wacht. Ze sloten de wachtcommandant en drie leden van de wacht op ln een arrestantencel. De overvallers verdwenen met vier kara bijnen, een FAL-geweer, dertig patro nen. drie zaklantaarns en twee bln- nenhelmen. Wanneer een Unifiller in Libanon een gewapend element tegenkomt, dient hij daarmee te discussië ren. Tegelijk zal het VN-hoofdkwartier met de lei ders der gewapende elementen overleg plegen. Het handhaven van de vrede is een complex ge beuren. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-band je van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. f Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. I Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1