Bedrijf moet letten op mensenrechten Geen interesse voor universiteitsraad Uit brieven van lezers Jongere directeuren willen eerder met pensioen Bij Metz klassieke mantelpakjes uit 1950 De Koning wijst kritiek kerken af Horecabonden willen van fooien af 'Dr. Marga Klompé pleit voor investeringscriteria V akgroepbestuur in huidige vorm 7 NS willen fietsen via tv bewaken >i ZATERDAG 3 MAART 1979 25 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ondernemingen moeten citeria ontwikkelen op grond waarvan ze beslissen al dan niet te investeren in een bepaald land. Op die manier kunnen ondernemingen bijdragen aan de verdediging van de rechten van de mens. Dit zei dr. Marga Klompé gisteren op een congres over internationaal ondernemen en de rechten van de mens. Dr. Klompé legde er de nadruk op dat het spreken over mensenrechten niet alleen de burgerrechten betreft, maar ook de sociale en economische grond rechten. De verantwoordelijkheid van de ondernemers is niet beperkt lot het verzekeren van winst en conti nuïteit van de onderneming. Ze moe ten er ook voor zorgen dat hun activi teiten de mensen in alle opzichten ten goede komen. Geen belemmering Volgens Mevrouw Klompé moeten ondernemers in de derde wereld zo investeren dat het arbeid oplevert. Investeringen moeten geen belemme ringen zijn voor agrarische produktie en dienen te verhinderen dat er een voortgaande trek naar de steden op gang gehouden wordt. Ondernemin gen moeten technologieën aanwen den die zo min mogelijk vervuilen. De derde wereld moet voorts de gelegen heid krijgen ook de meer winstgeven de eindprodukten te maken. Bedrij ven moeten contact opnemen met kerkelijke en andere non-gouverne mentele organisaties om zich op de hoogte te stellen van de situatie in zulke landen. aldus mevrouw Klompé. Van de kant van de ondernemers spraken K. Fibbe (Ogem) en G. Wag ner (Shell). Fibbe wees op de geheel eigen taak die de onderneming in onze samenleving heeft, namelijk het produceren van goederen en diensten op een continue basis voor afnemers die willen kopen en kunnen betalen, zulks in competitie met andere on dernemingen. Daarvoor is winst no dig en die winst maakt de onderne ming niet per definitie tot een verwer pelijk instituut. Fibbe wees erop dat- de directe verantwoordelijkheid van de ondernemer zijn eigen bedrijf is, ook in landen met betwiste regimes. Hij dient zich te richten naar de wet ten van die landen voor zover deze niet indruisen tegen zijn geweten. Fibbe legde de nadruk op de enorme consequenties die het terugtrekken van investeringen kunnen hebben voor de werkgelegenheid. Cuba Wagner legde in zijn bijdrage de na druk op het belang van internationa le samenwerking, omdat een onder neming alleen noch een land alleen veel bereikt op het terrein van de mensenrechten Voorts wees hij op de Verenigde Staten die de wetgeving voor het Amerikaanse bedrijfsleven afstemmen op de doeleinden van de Amerikaanse politiek. Daarbij noem de hij de houding tegenover Cuba als voorbeeld. PvdA-leider Den Uyl verzette zich 'Marga Klompé tegen de bij een deel van de onderne mers bestaande indruk dat de men senrechten een vage zaak zou zijn. Het feit dat er zoveel landen zijn waar de mensenrechten worden geschon den ontslaat niemand van de plicht daar iets aan te doen. Economische boycot van landen als Chili, Zuid- Afrika en Oeganda kunnen een voor- drijf in gevaar brengt Ondernemers worden met tal van eisen geconfron teerd die het winstpercentage aantas ten. zoals milieu-eisen. De praktijk leert dat 99 procent van de onderne mers zegt: We willen kopen en verko pen, val ons niet lastig, aldus Den Uyl. Duidelijkheid beeldwerking hebben. Den Uyl wees erop dat de verantwoordelijkheid van de ondernemer verder gaat dan de eigen onderneming. Ondernemers moeten niet doen alsof het rekening houden met mensen rechten het rendement van een be- De overheid zal de ondernemers wel duidelijkheid moeten verschaffen en concreet moeten maken waar de pro blemen liggen. Maar de ondernemers zijn er niet als ze zich houden aan de letter van de wetten die geformuleerd zijn. Ze moeten ook naar de geest ervan handelen Immers, ook maxi mumgrenzen voor toelaatbare mi lieuvervuiling hebben niet het doel de vervuiling tot dat maximum op te voeren, maar zijn erop gericht die vervuiling tot een minimum terug te brengen. Den Uyl onderschreef de uitlating van Fibbe dat expliciete wetten op dit terrein de voorkeur verdienen bo ven informele codes. Tegelijkertijd daagde hij de ondernemers uit bij de handel met landen die de mensen rechten schenden dezelfde criteria te laten gelden als die van kracht zijn bij het geven van ontwikkelingshulp aan zulke landen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een overgrote meerderheid van de medewer kers en studenten aan universiteiten en hogescholen voelt er niets voor om zitting te nemen in de universiteitsraad, het hoogste bestuursorgaan van deze instellingen. De belangrijk ste redenen zijn tijdsgebrek en het te weinig op de hoogte zijn met de bestuursproblematiek. zij ua moeten kunnen worden. De wetenschappers vinden dat aUeen ai- studeerders en student-assistenten hiervoor in aanmerking mogen komen. Minister Peijnenburg (tweede van rechts vooraan) bekijkt de tentoonstelling die in het 'Haagse Congresgebouw was ingericht ter gelegenheid van de gisteren gehouden Nationale Sterrenkijkdag. In het midden (met witte trui) Chriet Titulaer. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Fusie CDA (12) De vraag is of deze ene CDA wel goed en oprecht kan functioneren als een volwaardige christelijke partij, gedre ven en geïnspireerd door Gods Woord, zoals de bijbel ons dat open baarde. De achtergronden, de heden daagse werkwijze, de gemaakte fou ten (die er altijd zullen blijven), de overheersende rol van de rooms-ka- tholieken hebben mijn angst alleen maar vergroot. De weg terug is onrea listisch. Toch zijn er oplossingen mo gelijk, bijvoorbeeld het blijven be staan van de Kuijper-stichting met een adviserende stem en zulke clubs uit R.K.- en CH-kring. Je mag ze zien waakhonden, die nu en dan, in dien nodig, aan de bel kunnen trek ken. Naar elkander luisteren, soms een verschil van inzicht geeft altijd een voortdurende discussie, die alle moeilijke vraagstukken belicht, zo dat de C recht gedaan wordt. Dan kan het nooit een grauwe middenpar tij worden. Maasland A. Noordam Fusie CDA (13) Mag men met de viering van het 100-jarig bestaan voor de boeg de AR P-afraders van nostalgie verden ken? Waarom b.v. niets gezegd op het kort geleden gehouden CDA-con- gres? Toen dachten, applaudisseer den en stemden 96% van de aanwezi gen eensgezind. Te weinig eensgezind denken in het CDA? In alle partijen zijn vleugels links-rechts! Zie bijvoor beeld in de PvdA Duisenberg/v d. Stoel en nieuw-linksers. En hoe lag en ligt het bij de ARP zelf? Zaten Bies heuvel en Aantjes op precies dezelfde lijn? Dachten alle ARP'ers gelijk over het toetreden tot het kabinet-Den Uyl? Waarom dan nog 100 jaar wach ten tot alle CDA-mensen hetzelfde denken? Hoofdlijnen zijn hoofdzaak! Voorwaarts! De afdelingen, de recht streekse leden, het publiek, wij allen verwachten niet anders. Verder uit stel zou ons ergeren. Wachten tot het jaar 2000 of 2079 duurt ons veel te lang!! Meer dan 10 jaren gaf genoeg gepraat; NU de daad! Dan kunnen we ook eens tijd krijgen om zowel onszelf als elkaar te gaan wijzen op conse quente naleving van programma en ons blijvend toetsen aan het evan gelie. Gorinchem H. J. B. van Beers Abortus (42) Dit is het jaar van het kind en we hebben al veel mooie woorden hier over kunnen lezen; maar in hetzelfde jaar worden wie weet hoeveel kinde ren In hun prilste begin vermoord. En als de kerk zwijgt, wat valt er dan nog te verwachten? *t Harde J. W. van Puttei t Dat blijkt uit een meningenonder- zoek onder de universitaire bevol king, waarvan de resultaten zijn ge publiceerd door de commissie voor de bestuurshervorming, de zogeheten commissie-Polak. Het onderzoek werd uitgevoerd door het instituut voor sociaal-wetenschappelijk onder zoek IVA in Tilburg. De commissie-Polak baseerde mede op dit ondeizoek haar verslag over de werking van de Wet Universitaire Be- TTr^vb-f ^AolmoflO' stuurshervorming (WUB), waarvan Wtjlhl UUclIIlClLlg de resultaten deze week uitlekten. Dank zij de WUB werd in 1970 de democratisering van de universitei ten en hogescholen ingevoerd. Uit het IVA-onderzoek blijkt dat slechts een minderheid van de uni versitaire bevolking de invloed van de WUB op het werk en de studie aanzienlijk vindt. In het algemeen wordt er positief geoordeeld over de huidige bestuurlijke situatie aan de universiteiten en hogescholen. Ongeveer de helft van de studenten, het administratief/technisch en we tenschappelijk personeel vindt ver der dat de faculteitsraden (hoogste bestuursorganen van de faculteiten) goed werken. Bestuurders stellen zich in dat opzicht positiever op dan de bestuurden. Een meerderheid vindt dat de vak groep (laagst bestuursniveau) bevre digend werkt. Alleen de studenten klagen hierover. Ze vinden dat ze slecht geïnformeerd worden en dat de indeling van het studie programma slordig is. Over onderwijszaken ver schillen de studenten nogal eens van mening met het wetenschappelijke personeel. De samenstelling van vakgroepsbe sturen en faculteitsraden, moet naar de mening van alle geledingen ten minste voor de helft uit wetenschap pers bestaan. Verschil van mening bestaat er ook over het lidmaatschap van de vak groep. De studenten vinden dat ook Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het is niet nodig dat de vakgroepbesturen van de sub faculteit der algemene politieke en sociale wetenschappen van de Uni versiteit van Amsterdam (FSW-A overeenkomstig de nieuwe Wet Uni versitaire Bestuursvorming (WUB worden samengesteld. Tot deze conclusie komen twee on derzoekers in hun evaluatie-rapport betreffende het functioneren van de vakgroepbesturen in de jaren '77 en '78. Aanleiding voor het onderzoek was de negatieve beschikking van de kroon in november vorig Jaar inzake een aanvraag van de subfaculteit te mogen experimenteren met de sa menstelling van de vakgroepbe sturen. De oorspronkelijke Wet Universitaire Bestuurshervorming bepaalt dat de helft van het bestuur uit leden van de wet wetenschappelijke staf moet be staan. De andere helft wordt ge vormd door studenten en vertegen woordigers van het nlet-wetenschap- peiijk personeel. Volgens de gewijzigde WUB van mei 1977 moet de meerderheid van het vakgroepsbestuur bestaan uit leden van de wetenschappelijke staf in vas te dienst. De onderzoekers zijn echter van mening dat de doelmatigheid voldoende gewaarborgd is bij de hui dige samenstelling. Het evaluatierapport is tegelijk met de verschijning van het rapport van de commissie Polak verschenen waarin de werking van de WUB is geanalyseerd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen gaan onderzoeken of onbe waakte fietsenstallingen via televisie camera's bewaakt kunnen worden. Daartoe zal binnenkort een proef van een half jaar beginnen in de rijwiel stalling bij het station Driebergen- Zeist. Vanuit het plaatskaartenkan- toor zal de televisiecamera bediend kunnen worden. Er is ook videoappa ratuur aanwezig, zodat het mogelijk is gebeurtenissen vast te leggen. In geval van baldadigheden krijgt men daardoor goed bewijsmateriaal in handen. Fietsenstallingen vormen al sinds ge ruime tijd een ernstig probleem voor de NS. Omdat bewaakte stallingen in kleinere gemeenten al lang niet meer lonend zijn verdwenen er veel. In di verse plaatsen waar nog wel van een bewaakte stalling sprake is klaagt het publiek over de hoge tarieven. Men zet de fietsen dan liever ergens in de buurt van de stations neer. wat weer andere problemen tot gevolg heeft. Daar tal van treinreizigers per fiets naar de stations komen hechten de NS aan goede stallingen. Het maakt het reizen per trein aantrekkelijker. Als de proef met tv-bewaking slaagt zal dit bewakingssysteem op grotere ichaal worden toegepast. De NS den ken ook nog over een stalling met automaten, waarmee op het ogenbik in Hilversum een proef wordt geno men Treinreizigers kunnen dan een fietsenkluis huren, waavan zij zelf de Jleutel krijgen na een bepaald bedrag m de toegangsautomaat te hebben festopt Die proef is echter nogal prijzig wat investering betreft. DEN HAAG (ANP) Minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) heeft kritiek van uit BeDerkinE aantal de Raad van Kerken op zijn beleid als „ongefundeerd" en „vooringenomen" van de hand J] t f gewezen. De werkgroep kerk en ontwikkelingssamenwerking van de Raad van Kerken had Vertrouwensfuncties bezwaar gemaakt tegen enkele „verontrustende" tendenzen in het beleid. De wederzijdse afhankelijkheid van rijke en arme landen zou, volgens de werkgroep, ten koste gaan van de allerarmsten. De inschakeling van het Nederlandse bedrijfsleven zou meer ten goede komen aan ons eigen land dan aan de ontwikkelingslan den. De minister heeft zijn uitvoerig antwoord inmiddels aan de Kamer commissie voor ontwikkelingssamen werking overgelegd. Wederzijdse (economische) afhanke lijkheid van arme en rijke landen is, aldus de minister, een extra reden voor ontwikkelingssamenwerking met ontwikkelingslanden. ..Herstel van groei en werkgelegenheid in de geïndustrialiseerde landen hangt af van de mate waarin de economische ontplooiing van ontwikkelingslanden gepaard gaat met een zo groot moge lijke spreiding van koopkracht. De werkgroep had geschreven dat het beleid van de minister ten koste van de allerarmste groepen zou kunnen gaan, omdat deze allereerst behoefte aan basisprodukten hebben. DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft de Twee de Kamer meegedeeld, dat er wordt gewerkt aan het zoveel mogelijk be perken van het aantal bestaande ver trouwensfuncties. Een interim-rap port daarover is nog voor het zomer reces te verwachten, aldus de bewindsman in antwoord op schrifte lijke vragen van het PvdA-Kamerlid Stoffelen. Comfortabele jurk van honderd procent katoen. 1 heeft een ronde schouderpas, pofmouwen met i en insteekzakken. Het ruitje is in roze, blauw Ontwerp Marianne David. Stofontwerp: Johan van den Acker. door Edlth Witzleb AMSTERDAM De klassieke mantelpakjes uit de jaren '40 en '50 zijn weer helemaal terug in het modebeeld. Ze staan keurig, netjes, damesachtig. Ook bij Metz Liberty werden ze tijdens een informele modeshow in Amsterdam getoond. Geheel in stijl: smal, met verbrede schouders en gemaakt van popeline. Er werden zuiver zijden shawls bij gedragen, strohoedjes en bij ous uit Frankrijk, brede cein tuurs en tasjes uit het leeratelier van Fred de la Bretonniére In de MetzcollecUe schitterden ook zuiver zijden en batisten blouses naar het ontwerp van Lady van Laack. Bij de nacht kleding schijnt men bij Metz geen „kunststof" meer te dul den. De voorjaarscollectie bevat nachtkleding van honderd pro cent katoen. Liefelijk en mooi en bijna Jammer om alleen maar in bed aan te doen. Marianne David Er waren vele combinaties van blouses met bijpassende rokken van zuiver katoen. Ze zijn van Nederlands fabrikaat en ontwor pen door Marianne David. Ze heeft zelf ook de stoffen ontwor pen, die ze heeft laten uitvoeren door Johan van de Acker. Deze katoenwever is de tradiUonele producent van de Hollandse lol- klorestoffen en levert die al tien tallen jaren aan zijn klanten in Marken en Volendam. Marianne Davids stoffencollectle is groten deels geïnspireerd op oud-Hol landse moUeven. Italië Katoenen T-shirts. rokken, blou ses en breiwerk, de zogenaamde „tricots" zijn uit Italië geïmpor teerd. Er zijn duidelijk twee lij nen aangehouden; sjiek of spor tlef. Jurkjes en pakjes kwamen uit Bangkok. De meeste gebrei de combinaties, regenmantels en mantelpakken kwamen uit Frankrijk. Een zeer internatlo- nale collectie dus. Liberty Maar ook de Liberty stofjes „ln Nederland ontworpen en met liefde gemaakt" waren zoals ln bijna elke Metz/Uberty-collec- tie ook nu weer aanwezig. Voor de vrijetijdskledlng was er in hoofdzaak badstof gebruikt en popeline. Verder: in het alge meen brede ceintuurs, die de taille insnoeren, veel ruitjes sa men verwerkt met streepjes. Grappig zijn de herenvesten, compleet met gesp op de rug. die dit jaar echter door de dames gedragen zullen worden. Van onze sociaal- economische redactie UTRECHT De Voedingsbonden FNV willen af van het bedleningsgeld in de horeca. „Het is een minderwaar dig beloningssysteem, waaraan tal van bezwaren kleven," schrijven de bonden ln hun blad „Bondig". Volgens de bonden hebben alle 52.000 werknemers in deze bedrijfstak recht op een vast loon en op de daarmee onverbrekelijk samenhangende ze kerheid. Maar niemand weet zelfs bij benadering hoeveel werknemers er nu nog van verstoken zijn. Ook voor werknemers ln de bedie ning zelf moet een vast loon normaal zijn. Slechts bij wijze van uitzonde ring zou het bedleningsgeld kunnen worden gehandhaafd, maar dan moe ten de werkgever en de werknemers van een horecabedrijf dat zelf willen De voedingsbonden zullen dit idee inbrengen bij de CAO-onderhande- lingen, maar hun streven blijft erop gericht om „het verfoeilijke systeem van bedleningsgeld met wortel en tak uit te roeien." ZIJ wijzen erop dat van de werknemer wordt verwacht dat hij risico's van de ondernemer loopt, terwijl hij geen invloed heeft op bedrijfsbeslissingen. „De ondernemer laat het personeel met een gerust geweten mee boe ten voor de door hem gemaakte fouten," aldus „Bondig". Volgens de bonden werkt bedlenings geld ook lange arbeidstijden en over treding van de arbeidswetten in de hand, omdat de werknemers die aan een behoorlijk inkomen willen komen de neiging zullen hebben „nog snel een paar uurtjes mee te pikken." Een andere grief ls dat de vakantie-uitke ring over de soms zeer lage garantie inkomens wordt berekend. Er ls volgens de FNV-bonden geen prikkel tot een planmatig personeels beleid of de invoering van een be hoorlijke werkindeling. „Vrijwel straffeloos kan de ondernemer het laat-maar-waaien-beglnsel hante ren," aldus de bonden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Directeuren beneden de vijftig jaar staan in het algemeen positiever tegenover hun pensionering dan hun oudere collega's. Van de oudere directeuren wenst 68 procent vór het 65e jaar te worden gepensio neerd. Slechts 43 procent denkt echter vóór die leeftijd met pensioen te gaan. Aldus een van de uitkomsten van een onderzoek, dat op ini tiatief van het Nederlands Centrum van Directeuren is ingesteld naar de arbeidsbele ving en de loopbaanafbouw in directiefuncties. De resulta ten van dit onderzoek zijn ge publiceerd in een boekje, geti teld „De laatste loodjes wegen niet het zwaarst." Van de Jongeren, wordt opge merkt, wenst 80 procent vóór zijn 65e jaar met pensioen te gaan. Dat dit werkelijk zal ge beuren denkt evenwel maar 49 procent. Directeuren die fi nancieel bij hun bedrijf zijn geïnteresseerd, willen later met pensioen gaan dan hun collega's, die geen financiële belangen bij hun bedrijf hebben. Actief blijven De meeste directeuren wen sen na hun pensionering nog actief te zijn. Ruim de helft van de ouderen (boven de 50 jaar) willen nog wel als advi seurs of commissarissen aan hun bedrijven verbonden blij ven. Het motief daarvoor is meestal, dat men de binding met het bedrijf en het contact met de zakenwereld niet wil missen. Nog veel meer direc teuren willen na hun pensio nering functies in andere be drijven vervullen Bijna twee derde (64 procent) wil na het pensioen nog nieuwe functies aannemen. De houding tegenover de pen sionering, blijkt uit het onder zoek, in de afgelopen twaalf Jaar heel wat positiever ge worden. Terwijl in 1966 34 pro cent van de directeuren pensi onering als een prettig voor uitzicht beschouwde, was dat percentage in 1978 46 procent. Op het stuk van de arbeidsbe leving toont het onderzoek aan dat, hoewel het overgrote deel van de directeuren zijn werk met plezier doet, zij toch vinden, dat zij naast prettige ook minder prettige taken hebben. Wat de onaangename taken betreft noemde ruim een kwart van de directeuren (26 procent) zaken, die te ma ken hebben met het perso neelsbeleid. Bijvoorbeeld om gang met personeel, conflic ten, ontslagen, salarisbeleid. promotiebeleid en personeels beoordeling. In de tweede plaats (14 pro cent) kwamen detailwerk- zaamheden. administratief werk. correspondentie en der gelijke taken. Voorts vonden nogal wat directeuren (12 pro cent) het tijdverlies dat het gevolg kan zijn van moeizame besluitvorming, vergaderin gen en inspraakprocedures onaangenaam. Aangename taken Tot de aangename taken re kent 29 procent van de direc teuren het ondernemen, lei ding geven en organiseren Het omgaan met mensen wordt door 27 procent, de veelzijdigheid van het werk en de vrijheid om nieuwe ideeën uit te voeren door 21 procent. succes boeken en winst ma ken door 20 procent en samen werken binnen het bedrijf door 11 procent als aange naam ervaren. Over het alge meen vinden de oudere direc teuren dezelfde taken aange naam of onaangenaam als de Jongere. Ondanks de grote aantallen uren, die veel directeuren ma ken, voelen de meesten zich niet opgejaagd. Slechts 13 procent meent, dat zij con stant tijd te kort komen. De meesten (58 procent) vinden, dat zij in hun vrije tijd door gaans voldoende afstand van hun werk kunnen nemen. Het zijn vooral de directeuren bo ven de vijftig, die zeggen dat zij tegenwoordig meer tijd aan het gezin kunnen beste den dan vroeger. Lid van college van bestuur universiteit Amsterdam treedt af AMSTERDAM (ANP) Dra. J. A. Loose heeft zijn functie als lid van het college van bestuur van de Unlversl-, teit van Amsterdam met onmiddellij ke ingang neergelegd. Aanleiding tot zijn aftreden is de motie van wan trouwen. die de universiteitsraad af gelopen dinsdag tegen hem aannam. De motie was het gevolg van Looses uitlatingen in het universiteitsblad Folia Civitatis van vorige week over het slechte functioneren van het col lege van bestuur en het ambtelijk apparaat. Het college van bestuur was na de publikatie van de uitlatingen van Loose unaniem (dus Inclusief Loose zelf) tot de conclusie gekomen, dat „het moet worden betreurd en onjuist moet worden geacht, dat een van hen ln een Interview uitlatingen heeft ge daan. die schadelijk zijn voor perso nen in onze universiteit en die het beeld van de Universiteit van Am sterdam schade kunnen berokke nen" De universiteitsraad achtte deze uitspraak echter onvoldoende. Drs. J. A. Loose (35) was sinds 1 april 1976 lid van het college van bestuur. HIJ was een van de twee collegeleden, die door de universiteitsraad worden gekozen uit het wetenschappelijk personeel in vaste dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25