De Ruiter: regeling abortus is een unieke kans voor het CDA De tekening van een lezer Trouw Commentaar Omroepverkiezingen Helft bevolking wil middenschool Werkgelegenheid herstelt zich maar moeizaam Geluiddichte school: twee miljoen !3 de eerste 'jaarplusgang' doorgaan tristram tijger gered luguber schip in net carnaval BINNENLAND TROUW/KWARTET Minister Gardeniers van CRM heeft de Kamer voorgesteld de in de omroepwet neergelegde leden tallen voor toelating tot de ether te verhogen met maar liefst 25 tot 50%. Die verhoging is te billijken, want binnenkort vervalt ook de koppe ling van het lidmaatschap aan het betalen van een omroepbijdrage. Kort gezegd kwam het tot nu toe erop neer, dat alleen de leden van een omroepvereniging, die ook de omroepbijdrage betaalden, mee telden bij het toewijzen van de zendtijd. Dat betekende in de meeste gevallen dat alleen de man als hoofd van het gezin met zijn lidmaatschap van één of meer om roepverenigingen een keuze kon maken. Omdat er door de ontkop peling nu meer „stemgerechtig den" komen, is het logisch de drempel te verhogen om chaos bij de verdeling van zendtijd te voor komen. Tot zover geen pro blemen. Vervelend is alleen dat mevrouw Gardeniers in haar voorstel nieuwe (naar het zich laat aanzien nogal willekeurig vastgestelde) en vaste aantallen noemt. Het was nu een mooie gelegenheid geweest, om van deze in de wet gefixeerde aan- I tallen af te komen en een vorm van indexering in te voeren. Dat had kunnen gebeuren door bij voor beeld niet een getal, maar een ipercentage te noemen als criterium voor het meten van de aanhang van een omroepvereniging. Lfc Toegegeven: het probleem is dan alleen maar verlegd, want in dat igeval moet wel eerst de vraag be- antwoord worden van welk totaal 3rt je een percentage wilt berekenen rd, om de aanhang van een omroep te de meten. Toch weer van alle als betalend ingeschreven kijkers en/ ■"of luisteraars, van het aantallen gezinnen en zelfstandige huishou dens, van alle kiesgerechtigde bij voorbeeld? Elke beantwoording van deze vraag betekent een principiële keuze en we zijn er ons van bewust dat we met deze vraagstelling een nieuw en groot probleem in de Nederlandse politiek introduce ren. Maar dat is geen reden de vraag uit de weg te gaan. Naar onze mening zal de beantwoording dienen uit te gaan van een systeem van omroepverkiezingen, zoals dat een paar jaar geleden vanuit de VARA is voorgesteld. Omroepverkiezingen zijn in feite een logische consequentie van ons omroepbestel. Het systeem dat wij nu toepassen (en dat wij ook na de wijzigingen van mevrouw Garde niers zullen blijven hanteren) lijkt op een primitief soort verkiezin gen. Wat is er op tegen om daar de consequentie van te trekken door er echte en goed georganiseerde verkiezingen van alle stemgerech tigde Nederlanders van te maken? Daar zal inderdaad nog wel even over moeten worden gediscu- sieerd. Om onzerzijds al een bij drage aan die discussie te geven: het zal naar onze mening bij voor beeld gewenst zijn om ieder van de kiezers bij deze omroepverkiezin gen meer dan één stem (3) te geven. Op die manier blijven ook de omroeporganisaties van de min derheid zoals VPRO en EO een kans maken. Trouwens: ook bij het vaststellen van een verdeelsleutel van zendtijd lijkt het ons gewenst om de min derheidsgroepen naar verhouding iets te bevoordelen boven de grote omroeporganisaties. Dat is een vanzelfsprekend uitvloeisel van een goede cultuurpolitiek die, wil zij die naam werkelijk verdienen, ernst moet maken met het bescher men van de uitingen van de min derheden. AMSTERDAM Bijna de helft van de Nederlandse bevolding is voor de middenschool. Eenderde geeft de voorkeur aan het huidige systeem. De rest had geen oordeel. Mensen, die jzelf meer onderwijs hebben genoten, waarderen de middenschool hoger dan mensen met alleen lager onder wijs. Dat blijkt uit een representatieve steekproef, die het bureau Lagendijk in opdracht van de AVRO onder 750 Nederlanders heeft gehouden. Men sen die op D'66 en de PvdA stemmen, zijn het enthousiast over de midden school. Leraren bij het voortgezet onderwijs lopen minder warm. Vijfendertig pro cent koos voor de middenschool, ter wijl vijfenvijftig procent liever het huidige systeem wil handhaven. De tegenstanders vrezen dat de goede leerlingen de dupe zullen worden. Uit stel van beroepskeuze is het argu ment dat door de voorstanders van de middenschool het meest wordt ge bruikt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VtRMUtBMR T.M. 1980 B'J DE PAirrybureaus van kvp en Chu. Den Haag Het staat voor minister mr Job de Ruiter (48) als een paal boven water dat het CDA een behoorlijke achterstand heeft opgelo pen in moeilijke ethisch-juridische vraagstukken als de zedelijkheidswetgeving, de abortus en de alternatieve samenlevingsvormen. De vanzelfsprekendheid waarmee christen-de mocraten in het verleden hun stempel op deze vraagstukken drukten is sinds een aantal jaren volkomen zoek. De meerderheid van de samen leving bleek er andere opvattingen op na te houden. Toch bleven zij, ook in die nieuwe situatie, getrouw aan hun eigen opvattingen. Met als resultaat dat het vinden van oplossingen voor deze problemen aan anderen werd overge laten. De oud-hoogleraar privaatrecht en rector mag- nifucus van de Vrije Universiteit, maar ook de zeer praktische advocaat en rechter De Ruiter heeft van meet af aan duidelijk gemaakt daar aan niet te willen meedoen. De minister bleek een open oog te hebben voor het probleem van de alternatieve samenwonenden en thans staat hij aan de vooravond van de grote krachtproef, als christen-democraat wil hij bewijzen dat ook het CDA een bijdrage kan leveren aan de oplossing van het abortusprobleem. Dit keer niet door met een hoogstaande ethi sche norm aan de kant te blijven staan, maar door de opvattingen te bundelen, te richten ook, zoals die in de samenleving hebben postgevat. De christen-democraat De Ruiter opereert hier mee op het scherp van de snede. Enerzijds eist de anti-revolutionaire staatsopvatting een uitge sproken rol van de overheid als het gaat om de rechtsbescherming van het ongeboren leven. Anderzijds verdraagt dit zich soms. zoals in het abortusvraagstuk, moeilijk met het puur demo cratische denken. In bijgaand inverview geeft De Ruiter zijn visie op het vraagstuk. door Willem Breedveld en Hans Gosllnga DEN HAAG Wat teleurgesteld stelt minister De Ruiter vast dat synodes, bisschoppen en politici de afgelopen jaren wel de mond vol hebben gehad over de ethische kant van het abortusvraagstuk, maar dat dit niet tot een aanvaardbare wetgeving heeft geleld. „In al die discussies kwam ik de mens nauweljjks tegen. Je kunt wel praten over de norm, maar je moet wel de mens voor ogen houden, de naaste. Want het eigenlijke probleem is toch, dat er op grote schaal ongewenste zwangerschap voorkomt en het de maatschappij eenvoudig schort aan middelen om dat te voorkomen." „Als iemand mij vraagt: wanneer is abortus toelaatbaar? dan zeg ik: u vraagt te veel. Je moet niet beginnen bij de wet maar bij de maatschappij. Daar leven de mensen. De abortus problematiek wordt actueel als de mensen in hun eigen omgeving geen oplossing kunnen vinden. Dan is er sprake van een noodsituatie. De vraag is dan of Je als overheid de vrouw met lege handen mag laten staan." „De hoogstaande, ethische norm van het „gij zult niet' schiet dan te kort. Voorzag het Oude Testament ook niet in een echtscheidingsregeling? Weliswaar vanwege de „hardigheid huns harten", maar toch. Ook hieruit blijkt dat de overheid haar ogen niet kan en mag sluiten voor de realiteit. Nee, de overheid zal haar norm op een ander niveau moeten stellen, om de helpende hand te kunnen bieden. Want daar gaat het uiteindelijk om." De synodes hebben zich druk met het vraagstuk bemoeid. Maar waar ging de strijd over? Over Ja, mits of nee, tenzij. Help je daar dan iemand mee. Nog afgezien van het feit, dat je bij een eng „mits" en een ruim „tenzij" op hetzelfde uitkomt. Vindt minister De Ruiter het geen nederlaag om een voor een anti-revo lutionair zo essentiële norm, die pu blieke rechtsbescherming van het on geboren leven verlangt, te moeten prijsgeven. Een norm zelfs die in het handvest van de Verenigde Naties is vermeld? „Nee, een nederlaag vind ik het niet, want tegenover de beschermwaardig heid van het ongeboren leven staat het levensgeluk, het leven van de moeder. Ik vind dat beide elementen in het wetsontwerp behoorlijk tegen elkaar zijn afgewogen. Bijvoorbeeld waar als uitgangspunt is genomen de noodsituatie van de vrouw. Door vol te houden dat het levensge luk, het welzijn van de vrouw onder geschikt behoort te zijn aan de norm van de beschermwaardigheid van het ongeboren leven, zou het CDA zich zelf buitenspel plaatsen en kunnen we geen enkele bijdrage leveren aan het opbouwen van een leefbare sa menleving. Wat koop Je voor denk beelden die je niet kunt waarmaken en wat voor rechtsregels die niet ge dragen worden door de samenle ving?" Er is weieens geopperd dat PvdA en VVD een gelegenheidscoalitie zou den moeten vormen om „moeilijke zaken" eventjes samen te regelen. Wat hem betreft zal het CDA die kans niet bieden? „Het zou heel schadelijk zijn voor de christelijke politiek als je moeilijke onderwerpen aan anderen zou overla ten. Dat is niet mijn benadering van de politiek." „De opvatting dat Je als christen-democratische partij voor het openbare leven zou moeten vast houden aan de bijbelse norm voor het persoonlijk leven verdraagt zich ook moeilijk met het democratische pro ces. Is er weieens over nagedacht in hoeverre de democratische gedachte in het christelijk denken is doorge drongen? De erkenning dat je een minderheid bent en het willen opleg gen van Je eigen norm aan iedereen kloppen niet bij elkaar. Je zult je politieke norm moeten insteken op een ieder aansprekend niveau. Daar is het CDA misschien nog niet aan gewend." Uw partijvoorzitter Hans de Boer is bezorgd dat het loslaten van de bij belse norm van het CDA een grauwe middenpartij maakt. „Een partij heeft nooit een karakte ristiek. Ik geloof niet in zo'n algeme ne karakteristiek. Ik wil het loslaten van de bijbelse norm niet bepleiten, integendeel. Maar het gaat erom hoe wij die norm vertalen voor een demo cratische samenleving." „Er wordt nu gezegd, dat we met het abortus-ont werp de norm hebben verlaten. Maar we proberen Juist in een bepaald ge heel van voorzieningen normatieve elementen aan te brengen. En alleen al het feit, dat de overheid zich met het vraagstuk bezighoudt, werkt nor matief." Dus u beschouwt dit wetsontwerp niet als een nederlaag? „Als er al sprake is van een nederlaag dan is het omdat we tot nu toe te weinig hebben gedaan aan het pro bleem van de ongewenste zwanger schap. Persoonlijk ervaar ik het niet als een nederlaag. Ik heb er nooit anders over gedacht. Het moest er in mijn ogen ongeveer zo uit zien. Maar een wet kan nooit de persoonlijke verantwoordelijkheid van het indivi du overnemen. Er blijft volop ruimte voor ieder zijn ethisch-godsdienstlge gezichtspunten uit te dragen en te beleven." Maar is het nu ingediende wetsont werp niet regelrecht in strijd met het CD A-verkiezingsprogram? „Men moet bedenken, dat in het pro gram de grondgedachte van het initi atief-ontwerp Gardeniers/Van Leeu wen is opgenomen, toen al gebleken was dat dat ontwerp kansloos was. Men kon er dus van uitgaan dat Minister mr. Job de Ruiter toen bij de formatie werd afgespro ken dat het CDA samen met anderen de abortusproblematiek zou aanpak ken dat nooit op basis van het ontwerp Gardeniers/Van Leeuwen zou kunnen." „Maar de kiezers mochten er toch op rekenen dat het CDA voet bij stuk zou houden?" „Zij mochten er vanzelfsprekend op rekenen dat de centrale CDA-gezicht- spunten, de beschermwaardigheid van het ongeboren leven en de plicht tot hulpverlening aan de vrouw in een ontwerp teruggevonden kunnen wor den. En dat is ook gebeurd. Moeten we dan aan de kant gaan staan? Dan zouden we als CDA pas goed de boot missen. De CDA-minis- ters hebben dat niet gewild en het resultaat is dat het geheel van rege lingen dat we voorstellen wel degelijk normatief is." Dus het CDA zou het jammer moeten vinden als het wetsontwerp het niet zon halen? „Dit is een unieke kans voor CDA- politlci om het bewijs te leveren dat we dit onderwerp aan kunnen. Als het wetsontwerp het niet haalt, hebben we helemaal geen Inbreng meer." Is het resultaat van de CD A-inbreng desondanks niet een wettelijk mon strum, dat noch principieel denken den noch de voorstanders van vrije abortus zal kunnen bevredigen, zoals Bas de Gaaij Fortman veronder stelde? „Integendeel. Ik begrijp best dat men er aan moet wennen maar de redene ring van De Gaaij Fortman kan ik echter niet volgen. Hij is tegen de abortus-regeling, maar gebruikt de argumenten van de andere zijde om zijn gelijk te bewijzen. Dat bewijst niks en zeker niet wat er zo fout aan is. dat de overheid goede kaders wil scheppen voor het abortuspro* bleem." „Voor de principieel denkenden is alles wat Je doet teveel. De opvatting dat je je zo principieel moet opstellen dat je je er niet mee moet bemoeien wijs ik echter af." De kritiek van links op het wetsont werp is keihard. „Ja. ook daar zal men eraan moeten wennen dat het CDA in de markt ia voor een maatschappelijk hanteerba re abortusregeling. Ik hoor uit die hoek wel: eigenlijk lastig dat het CDA zich ermee bemoeit." De vrouw beslist niet alleen, zegt links. „Het idee dat de vrouw alleen zou beslissen is ook nooit door Roethof verdedigd. In zijn ontwerp werd ook iets van de arts gevraagd. Dat heeft hij in ronde taal in de kamer gezegd. Lees het er maar op na." Van de arts wordt gevraagd, dat hij zich ervan vergewist dat de vrouw in een noodsituatie verkeert. Zijn ver antwoordelijkheid omvat dus meer dan alleen de medische aspecten. „In de vorige ontwerpen, ook dat van Roethof, werd abortus evenmin ge zien als een puur medische ingreep. Daar was ook de gedachte, dat er net iets meer aan de hand is. Dat het een anderssoortig probleem is als het ver wijderen van een blinde darm. Staatssecretaris Smit-Kroes verge leek de verantwoordelijkheid van de arts, die abortus verricht, met die van de tandarts, die een kies trekt. „Dat heb ik niet gehoord." Volgens links wilt u de vrouw pesten. „Mensen die dat zeggen, lezen niet wat er in het wetsontwerp staat. Ik heb er, tussen haakjes, geen behoefte aan een interpretatie naast het wets ontwerp te leggen. Voorzover ik mij wil verdedigen doe ik dat met de tekst van het ontwerp. „Een arts die een abortus wil verrich ten kan dat alleen doen in een zieken huis of kliniek met een vergunning. Je mag dus aannemen, dat die arts in beginsel bereid is de abortus te ver richten en niet allerlei smerige trucs zal uitspelen om de vrouw erin te laten lopen." De minister raakt plotseling geër gerd; „De normale gang van zaken is dat de regering een wetsontwerp in dient en de Kamer vervolgens vragen stelt waarop dan weer een antwoord komt. Zonder dat af te wachten en zonder grondig lezen van alle stukken worden nu in overhaast tempo aller lei zogenaamde onduidelijkheden uit het wetsontwerp opgedolven. Ik vind dat erg Jammer!" sociaal-economische Van onze redactie DEN HAAG De werkgelegenheid heeft zich de afgelopen maand nog niet best hersteld van de klap van de winter. Er is wel enige daling van de cijfers, maar minder dan vorig jaar in februari. Bovendien was de werkloos heid al omvangrijker dan een Jaar eerder. Het verschil met vorig jaar zelfde tijd is dus in februari nog wat groter geworden. Er zijn nu bijna 226 duizend werklozen, tegen 219 duizend eind februari 1977. Het ministerie van sociale zaken heeft gisteren de voorlopige maand cijfers over februari verstrekt. Het aantal werklozen daalde met 3200 (vorig jaar in februari met 5750). Na aftrek vanwege het ongunstige win terseizoen laten de gecorrigeerde cij fers een daling zien met 400 (vorig jaar 4000) tot ruim 211 duizend (vorig jaar bijna 199 duizend). Het aantal vacatures dat bij de ar beidsbureaus staat opgegeven, steeg in februari met 700 (vorig jaar 1210) ■naar 57.300. Na correctie voor seizoeninvloed daalde de vraag naar personeel met 400 naar 71.200 vacatu res (vorig jaar 63.100). Van een onzer verslaggevers MARSSUM De duurste ba sisschool in Nederland staat in Marssum, een dorp vlakbij Leeuwarden. Bij de bouw van deze school, die 13 maart wordt geopend, is dik 2 miljoen be steed om het gebouw zo geluid- dicht mogelijk te krijgen. Dit omdat de school vlakbij de vliegbasis Leeuwarden staat. Het is eigenlijk een gebouw met nog een gebouw eromheen. De gevel bestaat uit twee vrij staande muren met een tussen ruimte van 75 centimeter. Mi nister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne zal zelf de kwaliteit van de geluid wering kunnen beoordelen. In het openingsprogramma is na melijk het overvliegen van en kele Starfighters opgenomen. Het enge plaatje hierbij van een vrouw met hakenkruis en een sprekend op A. Hitier gelijkende man komt uit een Engels strip verhaal. Volgens de in Engeland wonende Nederlander Ad de Jong wordt er in dat land in de strips meer en meer aandacht geschonken aan fascisme en het Derde Rijk. „Wanneer je er over nadenkt zijn de meeste MC-strips een beetje met een fascistisch sausje overgoten," schrijft hij. MC staat voor Marvel Comics, een organisatie die volgens De Jong het hele stripgebeuren aan de andere kant van de Noordzee in handen heeft, waardoor alles op dat gebied erg Amerikaans georiënteerd is. En verder zijn de Engelse, zegt hij, dol op science fiction. Dit alles en nog veel meer is te lezen in Striprofiel, een blad over strips. Geen stripalbum dus. maar daarom wel vol stripfiguur tjes en andere -illustraties, rijke lijk voorzien van commentaren van redacteuren en stripschrij vers/tekenaars. Nu kennen wel al de Stripkoerier. Stripdossier, de Stripgids, het Stripschrift en mis schien zijn er zo nog wel meer. Is een naam als Striprofiel voor een nieuw blad dan niet erg verwar rend? Hoho. het is helemaal geen nieuw blad. En toch is er een hele tijd niets geweest dat er op leek. Voorop staat dit: „Vierde jaar plusgang, nummer 5". De eerste „jaarplusgang". waarvan we ooit gehoojd hebben. Wat mag dat wel zijn? Hoofdredacteur Maar ten J. de Meulder: „Door toestan den met de uitgever die moeilijk ging doen. kon het vijfde num mer maar niet uitkomen. Twee maanden te laat hebben we de vierde jaargang pas kunnen af maken, vandaar de „jaarplus gang". Net als de eerste drie jaar gangen hebben we nu de uitgave zelf weer in handen. Het wordt van nu af een kwartaalblad en het volgende nummer komt deze maand nog uit. Het eerste num mer van de vijfde jaargang dus. Dat is heel wat vlugger dan het laatst verschenen nummer: tus sen dit en het voorgaande heeft door die „toestanden" niet min der dan een half jaar speling ge zeten. Ter geniststelling van de mensen die van het fascistische plaatje een beetje geschrokken zijn: er staan in Striprofiel (voor ƒ4,95 overal te krijgen) ook af beeldingen in van de heren O.B. Bommel, T. Poes. D Duck, M. Mouse, Kuifje, van Sneeuwwitje en andere heel wat sympathieker figuren. Plus voor de echte strip /</VVPNO*ttWTM >Oc/R P&WS&OV-'J MUSTGO H6LP 7HA7/»ca*pe7£trr BuNGceR/TVtsrg# /H4V ae^AT TM£ liefhebber die bij wil blijven een uitvoerig overzicht, pagina's lang, van nieuwe stripuitgaven van de laatste tijd. Plus nog zo veel meer in dit 84 bladzijden dikke tijdschrift dat het met geen mogelijkheid allemaal op te noemen valt. Tristram, het eigenwijze buur jongetje van de Ropers in de t.v - serie George en Mildred, is vol gens Televizier in werkelijkheid ..een bescheiden jongen die gek is op knikkeren en moppen tap pen". Tristram die in het gewone leven Nicholas Bond-Owen heet en de zoon is van een secretaresse en een tankautochauffeur, heeft geen ambitie om later acteur te worden: „Kunstenaar lijkt me een leuker beroep Op de tiende van deze maand begint bij Newfoundland weer de jacht op jonge zeehondjes. Weer loze zeehondenbaby's worden dan doodgeknuppeld, alleen om dat er van hun velletjes zulke aardige bontjassen gemaakt kunnen worden. De „Rainbow Warrior" zal er bij zijn om te protesteren. Dat is het schip van de stichting Greenpeace, aange schaft om in de buurt van de slachtpartij te kunnen zijn nu het bij de Canadese wet verboden is over de jachtgebieden te vliegen. Greenpeace is vast van plan de strijd tegen het afmaken van Jon ge zeehonden net zo lang voort te zetten tot dat hopelijk eens ver boden zal worden, zegt voorzitter Bob Hunter, die gelooft dat de druk die zijn organisatie en ande ren in de hele wereld uitoefenen, de Canadese regering spoedig zal dwingen een einde te maken aan de Jacht, Van Newfoundland zal de Rainbouw Warrior naar Noor wegen varen; uit dat land zijn de meeste zeehonden jagers afkom stig. De actie „Red de tijger" van het Wereld Natuurfonds is een groot succes aan het worden. In India en Nepal, waar de dieren in reser vaten een beschermd leven lei den, gaat het uitstekend met de tijgerstand, zegt WNF-president John H.Loudon, en als er net zo de hand gehouden wordt aan de beschermde maatregelen in Bangladesj, Indonesië. Maleisië. Thailand en de Sowjet-Unie. zul len ook daar de verschillende soorten tijgers niet uitsterven Kortom: de tijger heeft weer toe komst. Als iemand in Amerika tegen een kennis zegt: „Aardig flessenrek heb Je daar staan", of „leuk is die boekenkast onder de venster bank", dan zou ie wel eens een heel lugubere reactie kunnen krijgen. De om zijn smaak gepre zen kennis zou kunnen antwoor den: „Dat? O, dat is mijn dood kist." Want handige doe-het-zel- vers kunnen tegenwoordig in de hoofdstad van de Verenigde Sta ten een bouwpakket bestellen, waarmee ze volgens de han delsfirma St. Francis Burial 6c Counseling Society in Washing ton in twee uur hun eigen doodkist in elkaar zetten. Kosten van het bouwpakket ongeveer 275. Niets lugubers, maar ge woon praktisch, beweert de fir ma. want voor vijftig gulden ex tra kun je er extra plankjes bij krijgen om er een boekenkast van te maken, en voor zo n vijfen zeventig gulden meer koop Je er de onderdelen voor een handig flessenrek bij. Zo heb Je tenmin ste plezier van een normaliter slechts éénmaal te gebruiken voorwerp, en later bij de begrafe nis scheelt het een hap geld, al dus nog steeds de firma Vissers van de Franse trawler La Sablaise hebben een heel schip gevangen. Toen ze in de Golf van Biskaje hun netten wilden opha len. bleek de ook Franse onderzeeboot Marsoutn er in vaat te zitten, die daar op oefening was. De vissers moesten hun net ten aan flarden snijden om het schip te bevrijden. Het niet minder beruchte als ver maarde „carnaval van Rlo" heeft, voor zover tot nu toe be kend, dit jaar 242 doden en 17.453 gewonden opgeleverd De doden en gewonden vielen volgens de politie van Rio de Janeiro als gevolg van overmatig alcoholge bruik. schietpartijen, verkeerson gelukken en overvallen, alles in die ene overvolle Braziliaanse stad

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5