1 1 Uit brieven van lezers Stormachtig welkom voor Khomeini Manifestatie over toekomst Waddengebied voor jongeren in Utrecht FAMIUEBERICHTEN LUXEMBURG. VRIJDAG 2 MAART 1979 TROUWKWARTET P 14 QOM (IRAN) (Reuter. DPA, AP) Honderdduizenden mensen hebben gisteren de Iraanse geestelijke leider Khomeini op emotionele wij ze ingehaald in de heilige stad Qom Vljtien jaar geleden werd Khomeini uit deze stad verbannen. De toeschouwers, die vanuit het hele land waren toegestroomd, bejubel den Khomeini met leuzen als .leider van de islam en Iran". Velen schreeuwden antl-Israélische leuzen en „China, de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten zijn de vijanden van Iran" In een toespraak, die door de televisie werd uitgezonden, beloofde Khomei ni dat het leven van de Iranezen in de toekomst nog slechts zal worden be paald door de Islam. HIJ verzette zich fel tegen alles wat westers is. Zelfs de democratie noemde hij een westers instituut en hij zei niet te streven naar een democratische republiek, maar naar een islamitische republiek. „We zullen een einde maken aan de verwestelijIcing. De pers mag de is lam niet verraden", aldus de geeste lijke leider. Hij deed een dringend beroep op de bevolking de regering van Bazargan te steunen en zijn politieke lijn te volgen. Bazargan dreigde eergisteren af te treden als niet allerlei groepen in het land op zouden houden met wille keurig mensen te arresteren. Ook riep Khomeini de mensen op zich bij het komende referendum uit te spreken voor de islamitische republiek. De Iraanse minister van binnenland se zaken. Ahmed Sadr HaJ, heeft be kend gemaakt dat de voor 21 maart aangekondigde verkiezingen zijn uit gesteld tot 30 maart. Hij zou meer tijd nodig hebben om de verkiezingen voor te bereiden. DEN HAAG Een starflghter van de vliegbasis Volkel is donderdagmor gen in West-Duitsland tussen Bre men en Hamburg neergestort. Op 700 meter hoogte kreeg het toestel motor storing vermoedelijk na in aanvaring te zijn gekomen met vogels. De piloot Is uit het vliegtuig gespron gen en ongedeerd op de begane grond beland. Het vliegtuig kwam op een stuk bouwland terecht. Het is de 34e starflghter van de Nederlandse lucht macht die is neergestort. Deze njboek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten. artikelen en commentaren, en met voor open boeven, gedichten, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ot over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. B«| publikatie worden naam en woonplaats van de schaver vermeld. Kernwapenrapport Onder de kop: „Hervormd geschrift wijst gebruik kernwapens af' volgde een uittreksel uit een schets als voor bereiding op een synodaal schrijven over kernbewapening. De genoemde feiten zijn verbijsterend. Is het niet de hoogste tijd dat alle kerken in Nederland met niet aflatende veront rusting allen die zich christenen noe men. wijzen op hun verantwoorde lijkheid en hen helpen bij de prakti sche. c.q. politieke vertaling daar van? Zou het daarvoor niet nodig zijn om enige zondagen per Jaar uit te schrijven als dagen van bezinning en gebed, om de Juiste wegen te vinden? Zou het voor de kerken niet een nood zaak kunnen zijn hun kerkleden voortdurend te wijzen op allerlei ac ties zoals deze van I K V Kerk en Vrede en andere vredesbewegingen uit gaan? Ik denk op dit moment aan de brief welke Kerk en Vrede gaat sturen aan president Carter in ver band met de voorgestelde verhoging van defensie, zulks ten koste van so ciale zorg en onderwijs! Zouden de kerken Er kan veel meer dan wij, f kleingelovigen. denken! Als kerk en als Individu, kunnen we op zijn minst proberen onze verantwoordelijkheid voor onszelf, onze kinderen, en voor al wat leeft, niet te ontlopen. Zutphen S. van Dam Zelfbeschikking U citeert volgende veelbelovende woorden uit de Waarheid: „Een klein land speelt zijn eigen rol en heeft het recht op volledige zelfbeschik king"!!! Wat zouden de mensen in Estland, Letland en Litouwen zich verheugen als zij dezelfde woorden mochten lezen in de Russische Waar heid. Prawda! Diemen K. Rebel Bob en Piet Dit is het verhaal van twee Hollandse jongens. Beiden groeiden op in een keurig gezin. Ze werden godsdienstig opgevoed en gingen 's zondags netjes naar de kerk. Dat legde een bepaald stempel op hun leven. Hoewel ze el kaar niet kenden was er een geestelij ke band. Volgelingen van de éne Heer hébben zo n band. Ook verder ging hun leven gelijk op. Na volbrachte studie werden ze beiden professor. Op een gegeven moment kruisten hun wegen elkaar. In beiden was de overtuiging gegroeid dat christenen niet tegenover elkaar maar naast el kaar behoren te staan. Bob schreef een werkstuk en op de grondslag daarvan werd Piet voorzitter van een nieuwe politieke eenheid. Op een en thousiast congres werd die eenheid nadrukkelijk bezegeld. Helaas dreigt er nu een kink in de kabel te komen. Bob wil liever in een pension wonen met ieder z'n eigen kamer en een gemeenschappelijke conversatiezaal. Piet zegt: we horen bij elkaar, we kopen een eigen huis en richten dat samen in. Je gaat als leden van één gezin toch ook niet ieder op z'n eigen kamer eten? Ik vind dat Piet gelijk heeft! 't Harde A. van den Berg Kind en Verkeer Volgens Veilig Verkeer Nederland heeft het verkeer in Nederland in de afgelopen negen jaar onder jongeren in de leeftijd van 11 tot en met 20 Jaar 5.367 doden en 211.789 gewonden ver oorzaakt. V.V.N. spreekt terecht van een nationale ramp. De watersnood ramp van 1953 was tenslotte ook een nationale ramp. alhoewel daarbij minder dan 2000 doden te betreuren vielen. De bestrijding van deze natio nale ramp moet, ook volgens V.V.N., met alle voortvarendheid ter hand genomen worden. Wie nu verwacht mocht hebben dat V.V.N. de oplos sing zoekt in de richting van het aan banden leggen van het verkeer, komt bedrogen uit. Nee, de oplossing is volgens V.V.N. het uitbreiden van het verkeersonderwijs in het voortgezet onderwijs. Niet het verkeer moet wor den aangepast aan de mensen. Ben je mal! V.VJ4. wil de mensen nog beter aanpassen aan het verkeerssysteem. Ik moet er niet aan denken dat het Deltaplan, dat na de watersnood ramp werd opgesteld, zou zijn ont worpen door mensen zoals er bij V.V.N. zitten. Waarschijnlijk zouden dan de bewoners van Zeeland en van de Zuldholiandse eilanden nu alle maal met een zwemvest rondlopen en RHS 1Ü UTRECHT (ANP) In het kader va de jaarlijkse ledenvergadering crgj niseert de Landelijke Vereniging tc behoud van de Waddenzee een Jongi renmanifestatie over de toekom van het Waddengebied De manifej tatie vindt plaats op 10 maart in d jaarbeurs in Utrecht. Het programma bestaat uit drie pa rallelle delen. Voor de leeftijdsgroei van 6 tot 12 jaar is er met medewet king van de Utrechtse schoolbftolo gendienst een „creatief Waddénpro gramma". Voor 12- tot 18-jarlgen is e een informatief programma en voo 18- tot 25-jarigen is er een discussie programma, waarbij de thema's zijn landbouw, recreatie en energie me betrekking tot de Wadden. De manifestatie wordt geopend me een inleiding door het Tweede-Ka merlid Jan Terlouw (D'66) en de pre mière van de film „De Wadden zaller ons een zorg zijn", van Albert Gols. Een luchtopname van de camping propvol met stacaravans aan de Nieuwkoopse Plassen. De sneeuw op het land is bijna verdwenen, maar de plas zit nog onder het Ijs. De foto onthult hoe n, vol de camping ls: er kan weinig meer bij. Voor recreatie ls er weinig ruimte op de camping zelf. W eer nOOflODVang De prijzen van de staanplaatsen zijn onlangs verhoogd. UTRECHT (ANP) De stad Utrech beschikt sinds gisteren weer over eei noodopvang voor jongeren van 16 to 25 jaar. Na anderhalf jaar heeft di „Stichting Het Slaaphuis" wee* eei pand tot haar beschikking, waar zi plaats kan bieden aan 18 jongeren. De stichting moest destijds haar acti viteiten beëindigen in verband me personeelsproblemen. Nu zijn dez< moeilijkheden opgelost en kan zi jongeren weer voor hooguit twee we ken onderdak bieden. j De jongeren komen via hulprerle ningsinstanties. zoals JAC en Relea se, bij de stichting terecht. Tijden* het verblijf van de jongeren in He^ Slaaphuis zijn de hulpverleners ver-i plicht een ander onderdak voor hen- te zoeken. H zou er aan de beteugeling van de zee niets zijn gedaan. Eerbeek G.J.Bosch Ds. Hegger (3) Foei, ds. Hegger, ben ik geneigd te zeggen. Was dat nu nodig! Bieden de gereformeerde kerken plaatselijk niet volop gelegenheid in vrijheid het Evangelie te blijven verkondigen? Waarom zich gespiegeld aan wat gro te mannen uit vroegere generaties hebben gedaan? Groen van Prinste- rer. prof. dr. J. H. Gunning jr, vader en zoon, om er maar een paar te noemen waren mannen van grote vroomheid, met een open oog voor de gebreken van de toenmalige Ned. Herv. Kerk. Vele andere rechtzinnige predikanten hebben toen vanuit ver antwoordelijkheid voor de eigen ge meenten de Ned. Herv. Kerk niet ver laten. Velen hebben toen wel erkend: „Onze moeder de Herv. Kerk is ziek, maar een zieke moeder ga je niet verlaten." Ik kan nu voor deze instel ling ten opzichte van de kerk veel waardering hebben. Laat ds. Hegger, wat mij betreft, maar zeggen van de Gereformeerde Kerken: „ze zijn ziek", maar desondanks verlaten: Nee!!!. Naaldwijk U. Wagenaar Woordenboek (1) Naar aanleiding van uw artikel over overleg wijzigingen van omschrijvin gen achter het woord „jood" in het woordenboek Koenen-Endepols. ben ik zeer verbaasd en verontwaardigd, dat gewraakte omschrijvingen heden ten dage nog kunnen voorkomen in een Nederlands woordenboek. Aan gezien het hier de 27ste druk betreft en ik zelf in bezit ben van de 24ste druk van 1956. kom ik tot de ontstel lende ontdekking, dat dit geen erfe nis van de oorlogsjaren kan zijn, maar dat de gewraakte uitdrukkin gen na 1956 zijn toegevoegd, aange zien de 24ste druk dergelijke kwet sende en beledigende omschrijvingen niet bevat. Amsterdam A. Cornelissen Woordenboek (2) Een woordenboek is een registratie van alle ln gebruik (geweest) zijnde -woorden, afgezien van de vraag of deze woorden denigrerend, vies of slecht zijn. Het is natuurlijk diep te betreuren, dat er nog steeds denigre rende woorden en uitdrukkingen in omloop zijn ten opzichte van de Jo den. Dat is evenwel niet of nauwelijks afhankelijk van die registratie, maar van degenen die menen zulke uit drukkingen te moeten gebruiken. Als de samenstellers van een woorden boek alle denigrerende omschrijvin gen achterwege willen laten, mag ik misschien ook eens de aandacht ves tigen op het woord „hoer" en de daar van afgeleide woorden en uitdrukkin gen. Het woordenboek kan U nog een veel uitgebreider arsenaal verschaf fen van scheldwoorden, minachtende opmerkingen en vieze termen. Al deze gevallen te voorzien van „dit is verwerpelijk taalgebruik" is een slag in de lucht, want degenen die het verwerpelijk vinden, gebruiken ze niet en degenen die het niet verwer pelijk vinden gebruiken ze toch. De kern van het probleem ligt niet in het woordenboek, wel bij de gebruiker! Een mens wordt verondersteld zelf standig te kunnen zijn. Ook mondig! Daarom moet hij baas in eigen mond zijn, al blijft hij wel verantwoordelijk voor wat hij zegt tegen anderen en over anderen. Die verantwoordelijk heid zullen we allereerst onze kinde ren moeten bijbrengen uit het besef dat de ander geen object mag zijn voor scheldwoorden en denigrerende opmerkingen. Laten we toch eens op houden op niet wezenlijke punten te schoolmeesteren (dit is niet denigre rend, want die mensen bestaan niet meer; tegenwoordig zijn er slecht onderwijzers en leraren!), want vei maningen helpen zo bitter weinii voor-spreken en voorleven wai schijnlijk meer! Apeldoorn J. M. Langeveld kunnen van maandag tol en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 16 00-20 00 uur Pa en Moe Schinkel hartelijk gefeliciteerd met jullie 1-jarig huwe lijk. In grote dankbaarheid zal d.v. zaterdag 3 maart Mevr. T. Verbeeke- Munster haar 100ste verjaardag vieren. De officiële ontvangst zal plaatsvinden op maandag 5 maart a.s. van 10.00 tot 11.00 uur Namens: kinderen kleinkinderen achterklein kinderen. Rotterdam. Ommoord Sinclair Lewisplaats 22 Heden overleed onze geliefde oudste zus ter, schoonzuster en tante Krijna Brewe weduwe van Willem Janssen op de leeftijd van 88 jaar. Alphen a/d Rijn: J. van Eijk- Brewe Doorwerth: R. Aalbers- Brewe R. Aalbers Bleiswijk: L. Biemond- Brewe De teraardebestelling zal plaatsvinden za terdag 3 maart a.s. te Ooster bee k - Noord om 11.00 uur. Corr.-adres: H. de Graaff, Oenenburgweg 28, 8072 GL Nunspeet ..De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets." Na een moedig gedragen ziekbed van 2 maan den. is plotseling, maar niet onverwacht, over leden onze lieve vader en zorgzame grootvader Douwe Viersen oud 77 jaar. Weduwnaar van Anna Reitsma. Rotterdam: H. J. Viersen Tucson (USA): S. Penners-Viersen J. H. H Penners Ann. John. Donald Chichester (Engeland): J Walker-Viersen A. K Walker Andrew, Sarah Hazerswoude: J B. van Gunsteren-Viersen F F. van Gunsteren Fleur. Sofie, Miechiel 28 februari 1979 IJsselkade 28 8261 AC Kampen. De begrafenis vindt plaats maandag 5 maart op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Bovenbroeksweg te Kampen. 14 45 uur Voor af zaI een rouwdienst worden gehouden in het kerkelijk centrum „Open Hof' aan de Lely- straat 49 te Kampen, aanvang 14.00 uur. Na afloop van de begrafenis gelegenheid tot con doleren in het kerkelijk centrum „Open Hof'. Welzalig het volk dat de jubelroep kent, zij wandelen. Here, in het licht van Uw aanschijn; in Uw naam juichen zij de ganse dag, en door Uw gerechtigheid worden zij verhoogd." Psalm 89 16 en 17 Na een rijk en dankbaar leven is opgenomen in de ruimten van onze God, na een onverwacht kort afscheid, mijn zeer geliefde man en onze trouwe vader en lieve opa Johannes Luyten op de leeftijd van 73 jaar. Amsterdam D. P. Luyten-Vermey Amsterdam: Adrie en Roel van Zurk-Luyten Taco. Hans en Anton Muiden: Nel en Kees Klamer-Luyten Joep en Janneke Amsterdam: Dirk en Adri Luyten-Couprie Annelieke. Jan, Bart en Ester Amsterdam: Albert en Ank Luyten- van Staveren Baukje Zeist: Bert en Gerda Luyten-Holtjer Ingeborg en Christiaan Castricum: Anton en Henny Luyten-Klam er Miriam en Roosmarijn Amsterdam, 1 maart 1979 Schipmolen 54. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op maandag 5 maart 1979 om 10.45 uur in de Regenboogkerk aan de Kometensin gel 58 te Amsterdam-Tuindorp Oostzaan, waarna om 12.00 uur de begrafenis zal plaats vinden op de Noorderbegraafplaats aan de Buikslotermeerdijk te Amsterdam-Noord. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangstkamer van de begraafplaats. De Heere is mijn Herder Psalm 33 Met droefheid geven wij kennis, dat de Heere nog onverwacht uit ons midden heeft wegge nomen onze zeer geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Elizabeth Schipper weduwe van Maarten van Buren in de ouderdom van 87 jaar. S. van Buren P. van Buren-Monster K. van Buren J. F. van Buren-Coppenrath L. van Nielen-van Buren J. van Nielen M. van Buren S. J. van Affaire-van Buren N. Molendijk-Van Buren J. Molendijk J. van Buren M. van Buren-Veldhoen klein- en achterkleinkinderen H. Höltke 28 februari 1979 Bovenstraat 121, 3077 BD Rotterdam. Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren zaterdag van 19.30 tot 21.00 uur in het woonhuis. De begrafenis zal plaatshebben maandag 5 maart a.s. op de begraafplaats van IJsselmon- de aan de Benedenrijweg om pl.m. 14.45 uur. Vertrek vanaf het woonhuis om 14.30 uur. Op Zijn tijd heeft de Here plotseling tot zich genomen onze lieve zoon, broer, zwager en oom Okke Bos geliefde echtgenoot van T. Piersma, op de leeftijd van 55 jaar. Jezus zei: Ik ben de opstanding en het leven; wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven. Joh. 11:25 Middelstum, 28 februari 1979 Middelstum: K. Bos- Westerhoff E. Smit-Bos P. J. Smit Ermelo: K. van Diermen-Bos Middelstum: H. Bos H. Bos R. Bos-Aukema Gerard, Sikko, Katrien Ginie Hiermede benchten wij dat heden, 1 maart 1979, op de leeftijd van 73 jaar onverwacht in Jezus is ontslapen onze geliefde broer en zwager Jan Luyten echtgenoot van D. P. Vermeij. De broers, zusters en echtgenoten van de families Luyten en Vermeij. Corr.: Schipmolen 54 Amsterdam 1019. Verlost uit de moeiten van dit tijdelijke leven en ingegaan in de Eeuwige rust van de Heer. onze oudste broer en zwager Wubbe Veldhuis geliefde echtgenoot van Lutgertje Scholtens Slootdorp: M. Scholtens T. Scholtens-Huizinga Groningen: H. Jongsma H. Jongsma-Scholtens Schagen J. Veldhuis R. Veldhuis-Scholtens Stadskanaal, 27 febr. 1979 Heden is van ons heengegaan na een moedig gedragen lijden onze lieve dochter, zuster, schoonzuster en tante Maart je Sintemaartensdijk echtgenote van M. Sederel oud 54 jaar. De Heer was haar kracht Rotterdam: W. Sintemaartensdijk N. Sintemaartensdijk-Verkerk A. Wielhouwer-Sintemaartensdijk J. Wielhouwer A. Sintemaartensdijk P. Sintemaartensdijk Berkel en Rodenrijs J. Schop-Sintemaartensdijk P. G. Schop Rotterdam P. Sintemaartensdijk W. Sintemaartensdijk-Bijkerk S. Hoogerwerf-Sintemaartensdijk W. Hoogerwerf Doetinchem I. de Leeuw-Sintemaartensdijk J. de Leeuw Ridderkerk D. den Boer-Sintemaartensdijk P den Boer Neven en nichten 6841 GW Arnhem, 28 februari 1979 Klispad 6 Na een moedig en geduldig gedragen lijden ging van ons heen mijn innig geliefde vrouw, onze zeer zorgzame moeder, schoonmoeder, oma, schoondochter, zuster, schoonzuster en tante, Arendje Korving-Keus, op de leeftijd van 61 jaar. Allen die haar gekend hebben, weten wat wij in haar verliezen. Uit aller naam, C. Korving Scheveningen. 28 februari 1979. Sleepnetstraat 380. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren vrijdag van 20-21 uur en zaterdag van 15-16 uur in de rouwka mer „Atropos", Van Boetzelaerlaan 292-294. De begrafenis zal plaatshebben maandag 5 maart om 14 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf de rouwkamer „Atropos" om 13.30 uur. Heden nam God tot Zich onze lieve zuster en tante Pietje de Jong op de leeftijd van 85 jaar. Wolvega, 1 maart 1979 Nieuw-Lindenoord, Steenwijkerweg 49 Correspondentie-adres: J. F. de Jong. 't Merkelan 43 in Beetsterzwaag. Ureterp: N. Feenstra-de Jong Beetsterzwaag: J. F. de Jong R. C. de Jong-Spaanderman neven en nichten Geen bloemen - geen toespraken. De rouwdienst zal worden gehouden op maan dag 5 maart om 11.00 uur in de aula van het verpleeghuis Nieuw-Lindenoord te Wolvega. De teraardebestelling zal daarna plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Wolvega. Ge legenheid tot condoleren in voornoemde aula na afloop van de begrafenis. I Heimstatte Larochette, het centrum van waaruit de Fam. Pletz jarenlang dienstbaar was voor het protestants toeristenpasto raat, bestaat ook dit jaar de gelegenheid een vakantie-periode door te brengen. Daartoe zijn beschikbaar één en persoonskamers, met koud en warmstro- mend water met volpension in de periode 1 juli-15 september. Inlichten: Mevr. J. Nijs tel. 040-415096 tussen 9-12 uur. Jezus zei de: Ik ben de opstanding en het leven; j die in Mij gelooft zal leven, I al ware hij ook gestorven en een iegelijk, die leeft en, in Mij gelooft, zal niet sterven in der eeuwigheid; i gelooft gij dat? (Joh. 11:25,26) Plotseling heeft de Here van mij weggenomen mijn innig geliefde man Wouter Vermeulen Hij mocht de leeftijd van 64 jaar bereiken. Grootegast, 1 maart 1979 K. Vermeulen-Kool De begrafenis zal plaatsvinden D. V. op dins dag 6 maart vanuit de Goede Herderkerk te Grootegast. Ieder, die de overledene de laatste eer wil bewijzen, wordt verzocht om 13.30 uur in de kerk aanwezig te zijn. Er is gelegenheid te condoleren op zaterdag 3 maart van 19.30-20.30 uur in „Het Hooge Heem", De Gast 4 te Groote gast en na de begrafenis in de kerk. Groot is de verbijstering en verslagenheid in onze gemeente bij het horen van het plotseling overlijden van het zoontje van onze predikant Kees Eeltink Hij was nog maar 9 maanden oud. Wij bidden, dat de Here zijn ouders, zusje en broertje kracht en troost schenkt. ..HERE, maak mij uwe wegen door uw Woord en Geest bekend." Psalm 25 2 Uithoorn, 28 februari 1979 Namens de kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk te Uithoorn: S. E. Huismans, praeses S. van Straten, scriba I Ds. Iz. Meijer. -d£ Door de overstelpende belangstelling en het oprechte medeleven, die wij hebben ondervonden tijdens de ziekte, en na het overlijden van mijn lieve man en onze lieve vader en grootvader Klaas Oudman is het ons onmogelijk U allen daarvoor persoonlijk te j bedanken. Daarom zeggen wij U langs deze weg hartelijk dank. K. Oudman-Smit kinderen en kleinkinderen. D d< le di Delfzijl februari 1979.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 16