)e woede, de angst, de verscheurdheid Gescharrel tussen hemel en aarde Slachtoffer tussen twee fronten Boek van de maand. Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen... Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer en honde- weer... iE PLAATS VAN DE VREEMDELING HEAVEN CAN WAIT Prolongaties en reprises Orkestleden eisen landelijke CAO MESSER IM KOPF In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. Anti-Holocaust actie in Oostenrijk IJDAG 2 MAART 1979 TROUW/KWARTET V 17 - RHS 11 >r W. Wielek-Berg üis ongemeen veel te doen geweest over „De plaats van de -Semdeling" van Rudolf van den Berg, een door CRM 1 lubsidieerde film. Een rechtsgeding, aangespannen door *ie medewerkers die verwijdering eisten van de passages varin zij voorkwamen, protesten van joodse instanties, stel van de persvoorstelling, aarzeling of de VPRO hem wel 1(jCht uitzenden (dat gebeurt toch, op 11 maart), kortom sUn ik hem had gezien was ik zeer partij kan kiezen, dat hij partij is. ^aasd over al dat tumult. Afgezien Twee uitspraken moet ik citeren, een van Harry Mulisch en een van Van den Berg zelf. j het feit. dat „De plaats van de n»mdeling" de beste Nederlandse jumentaire is van de laatste jaren, etwist van internationaal niveau nals de films van Johan van der _4ken en „Een schijn van twijfel" Rolf Orthel) wordt iedereen in t film in zijn waarde gelaten en alt de integriteit ervan af. „Iedereen die dit leest, kan binnen minder jaren dan hij vingers heeft in het vuur geworpen worden van het huis, waarin hij op dit ogenblik zit. Omdat hij lezen kan, bij voorbeeld, of omdat hij blond haar heeft, of om stampij begon omdat dit een\redenen die hem niet duidelijk ge- is van een jood die zijn jood-zijn merzoekt en de onmisbaarheid van l imige heilige koeien waagt te be- infelen. Natuurlijk moeten joden :uden beschermd tegen antisemitis- )nin woord en daad: dat was altijd al eis van rechtsgevoel en humani- maakt zullen worden." En: „Woede en angst. Woede omdat je de dingen in Israël nog steeds niet met gewone normen blijkt te mogen beoordelen en als Je dat wel doet, dan lijd je aan de befaamde joodse zelfhaat. Maar ook angst als je de mensen hoort Beeld uit „De plaats van de vreemdeling" nen die is nog dringender gewor- zeggen, dat zionisme een vorm van na het onbeschrijfelijke leed dat in de nachttijd van het Hitler- it-me is aangedaan. Maar dat bete- nl toch niet, dat ze moeten worden mjhermd tegen alle irritaties, waar- rtjook niet-joden in de loop van hun onherroepelijk worden bloot heid en dat er geen meningen mo- worden verkondigd waar zij het mee eens zijn? Het verbaast me, weinig mensen beseffen dat die icherming" een vorm van discri- atie is. die toekomt aan zuigelin- geestelijk gestoorden en onder itele gestelden, maar niet aan vol- rdige mensen. »en kasplantje e tweede plaats (of in de eerste) is r Israël. Bij grote groepen Joden *st de opvatting „right or wrong, country". Goed, dat is nog tot raan toe, maar hij gaat gepaard de (vaak als een dringend opge- le eis vertolkte) instelling, dat Is- alle joden in de hele wereld verte- voordigt en dat kritiek op Israëls tiek door iedere jood moet wor- beschouwd als een aanslag op izelf. Niet taak genoeg kan wor- herhaald, dat dit niet waar is En hier staat die alles omvattende ïherming weer voorop. Maar Is- is toch waarachtig geen kasplan- Herhaalde malen heeft het bewe- dat het hard kan slaan, en landen kaatsen moeten de bal ver- hten. ir nu over de film, die is ontstaan Rudolf van den Bergs onrust en irarring, niet zozeer over zijn Jood- als wel over het feit dat hij geen ik Vos regisseert West-Duitsland 1 HAAG (ANP) Erik Vos regis- voor het Düsseldorfer Schaus- ïaus in West-Duitsland „King r" van Shakespeare. Hij werkt voor samen met Niels Hamel, met hij aan verscheidene produkties zijn toneelgroep „De Appel" in eveningen werkte, lerhalf jaar geledenen gaf „De Ap in Düsseldorf een voorstelling „De Storm" van Shakespeare. De nière van „King Lear" zal er 26 zijn. De hoofdrol wordt gespeeld r Karl Heinz Böhm. ADVERTENTIE 3e week Amsterdam-Clnetol 2 Première Rotterdam-Filmhuis FRANS ZWARTJES' SPEELFILM PENTIMENTO Wat ia de uitwerking op de toeschouwerWanneer is hij tanspreekbaarReageert hij op naakt, sex, bloed en geweldOf voelt ook hi/ woede over vrijheidsberoving en slavernij? Of wordt hij alleen maar lang Niemand zal Pentimento kunnen zien zonderzeil hevig te reageren. (NRC/Handelsblad) Het is een verre van optimistische schildering, die Zwartjes biedt Zij nadert het Salo-isme van Pasoknl, al is zij er geen afdruk van. (Trouw) Ik vond Pentimento een met te ontkomen intensieve ervaring, waarin een aantal visuele dingen gebeuren die voorgoed m e hootd blijven zitten. (De Volkskrant) Frans Zwart/es provoceerde zijn publiek tot woedende en geschokte reakties met een lilm, die dwars door het onderbewustzijn ploegt met \fschrikwekkende nachtmerriebeelden iver geweld en aggressieve sexuahteit binnen een kil instituut vol medische hguren (Emdhovens Dagblad) Niemand zal hem kunnen negeren. Zwartjes is een grote cineast en een eigenzinnige kunstenaar. (NRC/Handelsblad) Misschien is Zwart/es menigeen e sterk, maar hel is net even te simpel om hem daarvan dan ook de schuld te geven (De Volkskrant) Nederlandse Première in Clnetol 1 en Filmhuis - t Hoogt, utrecht Bruno canz - Angela Winkler DAS MESSER IMKOPF Regie: Reinhard Hauff De film die In Duitsland alle records breekt. Deze en hondervijftig indere speelfilms worden zonder winstoogmerk n verhuur gebracht door FILM INTERNATIONAL ROTTERDAM (op 16 mm en 35 mm), nllchtlngen over verhuur en catalogus 010-362758/115811. racisme is: of je het met die uitspraak eens bent of niet, je voelt je bedreigd als Je zo hoort praten over joden. Misschien maakt mij dat wel tot jood: die woede en die angst, die een dezelfde wortel hebben." Moed en integriteit Mijn behoefte om die citaten te ge bruiken betekent allerminst, dat de film daarop steunt, daarvan afhanke lijk is: de hartverscheurende ver scheurdheid die zijn kenmerk is wordt ons in het hart geprent door de beelden en de afwisseling van de beel den, het ritme dus, want daar gaat het bij een film in wezen om. Zij zijn bijna allemaal geworteld in de barre grond van oorlog en bezetting, toen en nu (behalve de scène waarin heer lijk nuchter wordt gegooid en gesme ten met een kind dat besneden wordt). De jongen wiens gezicht wordt opgemeten om niet-aanwijsba- re raskenmerken vast te stellen: nu is het een experimenteel spelletje, tij dens de bezetting besliste het nep- resultaat over leven en dood. De om streden discussie tijdens het bruiloft smaal na de traditionele huwelijks voltrekking (uit elk woord voel Je, hoeveel vader en dochter van elkaar houden), waarin meningen tegenover elkaar worden geplaatst, maar ook gruwelijks uit de oorlog naar boven komt; de Israëlische soldaten, die in een museum worden geconfronteerd met de foto van een tot een skelet uitgeteerde vrouw, die de „Holo caust" al dan niet heeft overleefd en die intuïtief en automatisch de hand aan het geweer slaan (ach, hadden ze die geweren toen maar gehad, maar toen leefden ze niet); de Israëlische Jongens die in dienst gaan en een bijbel en een geweer krijgen (de tra nen springen je in de ogen. maar wat gaan ze met dat geweer doen?); de door een Israëlische bombardement in de Libanon dakloos geworden Pa lestijn, die de handen op dezelfde manier ten hemel heft als de vrouw op de foto. Hij is er niet zo erg aan toe als zij, maar toch. Plicht En dan weer een Israëlische profes sor, als kind door de concentratie kampen gesleurd, die op welhaast kokette wijze zijn volstrekt on-Begin- se beginselen verkondigt, het op neemt voor de Palestijnen en ver klaart dat hij in Israël blijft omdat hij zich daar thuis voelt, maar ook om dat hij daar het beste het zionisme kan bestrijden. Dat kan dus ook gelukkig. Iemand die Jood is en eerlijk, iemand die wil doordringen tot de kem van zijn wezen, iemand die een bepaald groot talent heeft meegekregen die is het aan zichzelf verplicht zo'n film te maken. Gelukkig heeft Rudolf van den Berg zich niet aan die plicht onttrokken Zelfs mensen die zich nooit met zijn problemen hebben be ziggehouden. zullen geraakt worden door de kracht van zijn intensiteit. Daarom heeft „De plaats van de vreemdeling" een veel grotere, veel algemenere waarde dan die van een persoonlijke plaatsbepaling. In der eerste hellt van de Jaren veertig hielden vele jonge levenden zich (wat wonder) bezig met de dood, de dood, de dood, het dood zijn en de doden en wat daarna komt. In de films van die tijd werd die tendens opgevangen en nogal eens omgebogen in komedie-stijl: ook geen wonder, want het kan een therapeutisch effect hebben om met het allerergste de spot te drijven. Voor mij was een van de aantrekke- lljkste films uit dat genre „A Matter of Life and Death" (1946) van het Engelse team Michael Powell en Emeric Pressburger, waarin een RAF-piloot, die een gevaarlijke her- sen-operatie ondergaat, droomt dat zijn moeizaam balanceren tussen le ven. en dood onderwerp is van een proces in de hemel. Doch al in 1943 maakte Ernst Lubitsch een soortge lijke film met de titel „Heaven can wait" en wie nu denkt, dat Warren Beatty's nieuwste film hierop is geba seerd heeft het mis. Nee, die stoelt op een toneelstuk met dezelfde titel van Harry Se gall en daarvan maakte Alexander Hall in 1941 een film die „Here comes Mr Interiors. De eerste ernstige film van Woody Allen en de eerste waarin hijzelf niet de hoofdrol speelt. Prachtig mooi. De gehele week in Alhambra I, Amster dam; Alhambra, Enschede; Me- tropole 3, Den Haag; Oscar, Rot terdam; Springhaver, Utrecht Herfstsonate. Klassieke film van Ingmar Bergman met Ingrid Bergman en Liv Ullmann in de hoofdrollen. De gehele week in Catharijne I, Utrecht; Studio Amsterdam; Palace 2, Maas tricht; Roxy, Haarlem; City 2, Zeist; Studio, Sneek; Metro 2, Rotterdam. De Klompenboom. Prachtige pastorale van Ermanno Olmi over Italiaans landleven in het eind van de vorige eeuw. De ge hele week in Camera 2, Gronin gen; Scène 1, Arnhem; Bijou, Den Haag. De Mens uit Marmer. Impone rende film van de Pool Andrzej Wajda over een arbeider die werd vereeuwigd en in vergetel heid verzonk. 2 en 3 maart Film huis. Wageningen. l'Affiche Rouge. Prachtige film van Frank Cassenti over een ver zetsgroep in de oorlog, waarbij heden en verleden ongemerkt in elkaar overgaan. Te gek om los te lopen. Schok kende documentaire van een Ita liaans collectief over nieuwe we gen om krankzinnigen te inte greren in de maatschappij. 5 maart V.J.V., Den Bosch. Deutschland im Herbst. Sponta ne reacties van Westduitse fil mers op de gebeurtenissen van vorig jaar herfst (moord op Schleyer, dood van drie RAF- leden in de Stammheim-gevan- genis). De gehele week in De Uitkijk, Amsterdam en Studio, Utrecht. Uni Giomata Particolare. Ont roerende film van Scola over twee kleine mensen die worden vermalen door de molens van Mussolini's dictatuur, met So phia Loren en Marcello Mastroi- anni in de hoofdrollen. De gehele week in Rivoli, Amsterdam; Uit kijk, Den Haag; Studio, Delft; Studio, Haarlem. A Wedding. De nieuwste film van Robert Altman, een amu sant en ironisch wandtapijt over Amerikaans leven. De gehele week in City 1, Amsterdam; Ode- on 1, Den Haag; Lumière 3, Rot terdam. 2001, A Space Odyssey. De beste science-fictionfilm ooit ge maakt. door grootmeester Stan ley Kubrick. De gehele week in Euro, Den Haag; Desmet, Am sterdam. Musici zijn het wachten zat AMSTERDAM - (ANP) De onzekere situatie wan het orkestenbestel in ons land is voor de kunstenaarsorga nisatie NW aanleiding geworden na mens de orkestmusici vóór 1 april een collectieve arbeidsovereenkomst te eisen De organisatie heeft zich als vakbond van de musici lang genoeg bereid getoond tot onderhandelen. Men is nu het lange wachten zat. De werkgevers moeten nu tonen dat zij eindelijk een landelijke CAO willen afsluiten, aldus de vakbond. Er wordt al Jaren gedacht over een nieuw orkestenbestel in ons land. Daarvoor zouden werknemers, werk gevers en het ministerie van CRM over een nieuwe CAO moeten over leggen. De minister van CRM beloof de nadere standpunten bekend te maken, maar heeft onlangs opnieuw uitstel aangekondigd tot half mei 1979. De werkgevers hebben de te verwachten nota Orkestenbestel steeds gebruikt om afspraken over de CAO van de musici op te schorten. Daarmee is een situatie geschapen die de musici niet langer verantwoord achten. De vakbond heeft het con tactorgaan van Nederlandse orkesten thans een ultimatum gesteld: voor 1 april een nieuwe CAO. Op die datum zal de CAO-loze periode precies vier Jaar hebben geduurd. Bruno Ganz en Angela Winkler in „Messer im Kopf" „Messer im Kopf" van Reinhard Hauff, een regisseur die zich in zijn vroegere films („Die Verrohung der Franz Blum", „Paule Paulander", „Der Hauptdarsteller" om er enkele te noemen) deed kennen als een competente vakman en niet veel meer, trok in de Bondsrepubliek stromen bezoekers, kreeg veel goede kritieken en werd door het publiek van het Rotterdamse Film International tot beste film gekozen. Jordan" heette, en Archie Mayo ge bruikte precies hetzelfde stuk in 1947 voor zijn film .Angel on my shoul der". Hè, hè, wat een stamboom. Hoe het ook zij: in de nieuwe „Heaven can Wait" gaat het om een footballer, Joe Pendleton, die opgewekt een donkere tunnel infietst en daar, als alle teke nen niet bedriegen, niet levend zal uitkomen. Vlak daarna zien we hem dan ook met een keurig heer als es corte over de wolken wandelen, doch wat wil het geval? De heer, een begin neling, was een beetje te haasüg: hij graaide Pendleton al weg voor de auto hem aanreed. Hoe nu? Ander lichaam Eerlijk is eerlijk: hij heeft nog wat Julie Christie in „Heaven can wait" leven te goed. hij mag een ander lichaam kiezen. Terwille van een ui termate aantrekkelijke Engelse ac tie-voerster (Julie Christie) wordt hij herboren als de miljonair die net door zijn vrouw en secretaris is vermoord. Hij doet in die gedaante nogal wat goed, maar blijvend is de reïncarnatie niet: tenslotte wordt hij weer een top voetballen De grote zwakheid van de film is. dat de hoofdpersoon (Warren Beatty himself) in alle incarnaties onmiskenbaar zich eigen lijf blijft houden en dat wordt dan wel goedge praat met het foefje, dat hij voor zichzelf steeds zichzelf is. maar het werkt danig irritant als we Beatty alsmaar blijven zien als Pendleton, terwijl zijn omgeving blijkbaar een geheel ander iemand ziet. Daarnaast gaat de film mank aan een groot gebrek aan elan: de dialoog trekt, er zijn weinig leuke uitstapjes, karak ters en situaties komen niet uit de verf. Jammer: van zo'n onderwerp valt ook nu nog best iets aardigs te maken. W. W. - B. Amsterdam Calypso en Kriterion; Den Haag Apollo 1; Rotterdam Calypso; Utrecht-Rembrandt 3; Eindhoven, Rembrandt 2, a.l. Tja het is Jammer als Je bij zoveel enthousiasme enigszins dwars moet gaan liggen, maar het is niet anders. „Messer im Kopf" (met een scenario van Peter Schneider, de schrijver van „Schon bist du eln Verfassungsfeind" en „Lenz") heeft ongetwijfeld zijn goede kanten, daar niet van. Het is een film die je „glanzend" zou kun nen noemen en dat woord heeft als het ware een positieve voor- en een negatieve achterbetekenis. „Glan zend" is mooi en netjes en opvallend, maar er zit ook iets kleinburgerlijks in, iets van opgepoetst-zijn, iets van pronken met Je boeltje. In iets wat glanst kun je je ook spiegelen, en Je hoeft je er niet aan te stoten. Politieke facade Dat is wat ik het meest op „Messer im Kopf" tegen heb: hij doet zich voor als een politieke film, waarin allerlei hete Duitse hangijzers wakker wor den aangepaktmaar in werkelijk heid blijft hij zeer opzettelijk zweven tussen alle fronten, zodat Je op niets en niemand goed zicht krijgt en ook niets of niemand een flinke klap te gen het bord voor zijn kop wordt verkocht. Behalve de hoofdpersoon, die krijgt een kogel in zijn kop, en zijn halfsleetse genezingsproces vormt het hoofdbestanddeel van de film Deze hoofdpersoon, Hoffmann, 14 een biogeneticus die van zijn vrouw af is (zij werkt in een alternatief opvang- ADVERTENTIE De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid" of „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen heid,landbouw; verder artikelen over windwijzers,: molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 I foto's,waarvan 160 in kleur. Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang dc voorraad strekt centrum voor de Jeugd en woont sa men met een linkse activist) maar haar altijd gaat opzoeken als hij het moeilijk heeft. Bij zo'n bezoek wordt hij door een van de politiemannen, die het tehuis met geweld ontruimen, in het hoofd geschoten. Hij is zijn geheugen kwijt, een deel van zijn spraakcentrum is vernietigd, de rech terzijde van zijn lichaam is verlamd. Bovendien wordt het ziekenhuis waar men probeert hem weer op te lappen, ook bij nacht en ontij bezocht door politiemannen, die het hoopje mens Hoffman willen bewegen tot de be kentenis. dat hij de man die het fatale schot loste daarvóór levensgevaarlijk verwondde met een mes. Talent Bruno Ganz is de kapotte Hoffmann, die met al zijn krachten (ook met galgenhumor i probeert weer een mens, 'misschien een ander mens te worden en hij speelt de rol van zijn leven. De buitengewoon moeilijke ontwikkeling van een lallende, aan alle mogelijke slangen hangende In valide idioot tot een „gewone" zon derling, die twijfelt aan de mogelijk heid ooit weer een normaal bestaan te kunnen lelden, brengt Ganz zo natuurlijk, dat Je zijn talent niet ge noeg kimt roemen. Maar de film leeft dan ook eigenlijk alleen van zijn talent: stel Je een ander in die rol voor (het hoeft nog niet eens een Nederlands acteur te wezen) en het fiasco zou niet te over zien zijn geweest, want alles wat in theorie als belangrijk wordt aange diend, wordt in werkelijkheid buiten schot gehouden: de activisten zijn geen terroristen, Ganz is onschuldig maar haalt zich door zijn koppigheid wel allerlei bijkomende ongemakken op het kranke lijf, de politieman die hem in het ziekenhuis ondervraagt is zo'n karikatuur, dat geen Duitse „Bulle" zich in zijn beroepseer ge kwetst behoeft te voelen. En aan het eind lijkt het wel. alsof Schneider en Hauff zelf niet meer geloven in hun „kunstfiguur", alleen krampachtige pogingen doen om er nu maar een punt aan te draaien: het spel met ongekeerde rollen, dat Hoffmann en de politie agent die hij zou hebben gestoken opvoeren, is iets waar je radeloos naar zit te kijken omdat het zo wezenloos is. En het einde is „open", natuurlijk. Zoals alles open is. W.W.-B^ Amsterdam-Clnetol 1 en Utrecht- 't Hoogt. 16 jr. LINZ (AP) Twee jongemannen hebten gisteren bij de toegangspoort van het voormalige concentratie kamp Mauthausen in Oostenrijk an ti-Holocaust pamfletten uitgedeeld en aan bezoekers verklaard dat „het hele verhaal van het concentratie kamp Mauthausen berust op zwendel". In Mauthausen, een van de 190 con centratiekampen uit het nazl-tljd- perk, werden naar schatting 120.000 mensen om het leven gebracht. Het is nu veranderd in een nationaal monu ment en de bezoekers kunnen nog steeds de gaskamers zien die als bad kamers waren vermomd. De twee mannen die ongeveer 25 Jaar oud zijn en vermoedelijk de Westduitse natio naliteit bezitten, wisten weg te ko men voordat de politie arriveerde Het „anti-Holocaust actie comité" dat ln München zou zijn gevestigd, stond als uitgever op het pamflet genoemd. De kop luidde: „Holocaust uit Hollywood" en In het geschrift werd de televisieserie bekritiseerd die van een tot vier maart op het Oosten rijkse net zai verschijnen. Tot dusver is er ln Oostenrijk nog geen reactie gekomen op de komende vertoning van Holocaust.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11