Gebied vrijhouden van terroristen' Koeweit verhoogt prijs olie met negen procent r: ,o erg is Libanon nu ook weer niet' 'ubliek niet over olitie te spreken Milieu-eisen nieuwe auto's verscherpt Majoor Haddad over taak VN-vredesmacht: ederlandse majoor: wat is gevaar? Gepromoveerd op carnaval Noteringen dalen op vrije markt Rotterdam derzoek ministeries wijst uit: Winter lokt sneeuwuilen ENSDAG 28 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RHS 9 or Ferry Mingelen eente ÏTULA De Nederlandse lltalren in Libanon zullen or de dagelijkse gang van ken in hun gebied veel te iken krijgen met de man gisteren onverwachts in Israëlische grensplaats itula opdook: majoor Saad iddad. Hij heeft met Israëli- ie steun, wapens en trai- ïgewJlg hl het zuiden van Llba- nenhjn stand weten te houden jenover Syriërs en Palestij- o. Hij is niet van plan zich Burg, or wle dan ook uit het ge- meid^d te laten verdrijven, nog uit i 1 in het minst door de VN- idesmacht ter plaatse. Wie positie van Haddad aan- 23Ï1hrdt, zijn mensen niet las- ng vai valt en uitsluitend tegen jlestijnse acties optreedt, 0 op Haddad's vriendschap ihaga lenen. Wie andere opvattin- Ti over zijn VN-taak heeft, it minder aangename tij- 1 tegemoet. ontmoeting met Haddad is door sraëlische autoriteiten tot de Iaat-, Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op de laatste carnavalsdag, op „vasten avond", is gisteren tot doctor in de letteren gepromoveerd aan de Universiteit van Amsterdam met een proefschrift over carna val. dr Herman PleiJ (36). In het proefschrift getiteld „Het gilde van de blauwe schuit, literatuur, volksfeest en burgermoraal in de late middeleeuwen", stelt hij dat het middeleeuwse carnaval ook diende om nieuwe regels te testen. In zijn proefschrift onderzoekt de promovendus onder meer de functie van een vrolijke vijftien- de-eeuwse vastenavondtekst, die op rijm allerlei lieden uit de laat-middeleeuwse samenleving uitnodigt om te komen brassen en vrijen in het gilde van de Blauwe Schuit. Pleij, weten- schappelijk medewerker middel- nederlands aan de Universiteit van Amsterdam, nam als uit gangspunt voor zijn studie een handschrift uit de vijftiende eeuw met de berijmde statuten van het zogeheten gilde van de Blauwe Schuit. Deze tekst gaat in op de vraag wie daar wel toe kunnen beho ren. In het algemeen is echter iedereen welkom die „dwaes- heit" boven „wijsheit" verkiest. De „oorkonde" werd uitgevaar digd tijdens een toernooi dat plaatsvond te Oostpolder „opten rechten vastelavont" van het Jaar 1413. Teksten als deze zijn volgens dr Pleij lange tijd beschouwd als directe getuigenissen van onbe zorgd en uitgelaten leven. Door de ogen van vele negentiende- en twintigste-eeuwse onderzoekers zien we vrolijke lieden de spot drijven met de maatschappij, die zij zouden verfoeien drin kend. dobbelend en jagend ach ter de vrouwen. Volgens Pleij is het toch niet de echte vrolijkheid die de tekst propageert, maar worden op iro nische wijze de gebreken gehe keld van hen die niet konden voldoen aan de eisen van de nieuwe burgermaatschappij-in- opkomst: hard werken en inves teren. De promovendus komt tot de conclusie dat de tekst wijs heid aanbeveelt boven dwaas heid in de termen van een han delsmoraal in opbouw. KOEWEIT, CARACAS (Reuter) Koeweit heeft besloten de prijzen van zijn olie met 9 procent, of 1,20 dollar per vat van 159 liter, te verhogen tot 14,03 dollar. Wanneer de verhoging zal ingaan is niet medegedeeld. SI p^eim cShoud^n nn het* De rcchtse christelijke militie, zoals ze in Libanon opereerde. Haar commandant, majoor Saad aag geneim genouaen. up net iinHHoH hooft Ho gramma stond slechts een tocht ir het noorden en een bezoek aan ula. Uitgerekend in het plaatse kantoor van de militaire politie Unlfil duikt Haddad ineens op. betrekkelijk kleine man in Israë- tie militaire uitrusting, omringd r zwaar bewapende lijfwachten. Idad is graag bereid zijn mening r Unifil en de Nederlandse deelna- te geven: „Ik moet benadrukken onze verhouding met de VN-vre- macht als zodanig niet erg succes- is. De Unifil komt hier om een aaide politiek uit te voeren en dat Doreaakt misverstanden. De ver- idingen zijn soms gespannen. Uni- s niet neutraal, ik vertrouw ze niet, rertrouw generaal Erskine (de be- Haddad, heeft de Nederlandse vredesmacht gewaarschuwd, dat ze zich niet met de politiek mag inlaten. velhebber) ook niet. Incidenten met ons blazen ze altijd erg op, maar problemen tussen de Unifil en de PLO proberen ze zoveel mogelijk te verbergen. Deze slechte relaties heb ben echter geen Invloed op de verhou dingen in het veld, tussen de VN- militairen en mijn troepen. Dat komt omdat die VN-militairen wel weten wie hun vrienden en wie hun vijanden zijn, wie goed voor hen is en wie niet" Fransen „Zij weten dat wij hen niet beschie ten of kidnappen, ze weten ook dat in botsingen met de PLO zeventien do den zijn gevallen. Ik ben blij dat Nederlandse militairen de Fransen nu gaan vervangen. De contacten met de Fransen waren ook niet zo goed. Zij probeerden hun invloed voor eigen belangen ln het Midden- Oosten uit te breiden. Ze gaven infor matie door aan de PLO en een Franse officier erkende tegenover mij voor de PLO te zijn omdat hij links was. Wij zijn tegen alles wat links en com munistisch is. Ze hebben zelfs gepro beerd me om te kopen zodat ik het land zou verlaten. VN-troepen wor den niet geacht dat te doen, ze moe ten him gebied vrij houden van Pales tijnse terroristen en niets anders." onze Haagse redactie N HAAG Het Nederlandse volk heeft geen hoge pet op de doeltreffendheid waarmee de politie de misdaad itrijdt. Men is nog minder te spreken over het feit dat er ts gebeurt wanneer men zich met aangifte of een klacht bij politie aanmeldt. Verder kan de manier waarop de agenten orde handhaven de goedkeuring van de burger ook maar in enkel geval wegdragen. Alleen in het verkeer doet de itie het aardig, vindt men. deeld voor hij toetreedt tot een korps. Het zou ook goed zijn als agenten op school wat meer toneelstukjes zou den opvoeren, om daar praktijkoefe ning in op te doen. Aspiranten zou den drie tot zes maanden stage moe ten lopen bij een korps, waarbij ze wel opsporingsbevoegdheid hebben. De opvang van jonge agenten is bij sommige korpsen nogal gebrekkig. De „gaten" in de opleiding leiden ertoe dat de bevolking de politie nog altijd ziet als „dievenvangers". De kreet: „Die pet past ons allemaal" heeft nauwelijks of geen uitwerking op de burgerij, want men is zelfs zelden bereid mee te werken met de politie. Negatief, vijandig en agressief optreden van het publiek leidt vaak tot agressief en hooghartig optreden van jonge agenten. Meer dan de helft van de agenten vindt een dergelijk optreden dan ook nogal eens nodig om respect af te dwingen. Daarente gen vinden zij dat het rondrijden met surveillance-auto's de contacten met de bevolking bemoeilijken. Is de uitslag van een onderzoek door de ministeries van binnen- Ise zaken en justitie is ingesteld, mdeizoekers doen in hun rapport t zestien aanbevelingen voor de iding van jonge agenten. De ei- die men aan de vooropleiding van aspirant stelt, moeten strikter den gehandhaafd. Bovendien t er een verhoging van de mini- nleeftijd komen voor mensen die it worden. Het zou goed zijn als er vrouwen toetraden tot het )s van de geüniformeerde politie, is de onderzoekers. aspiranten zouden langer stage !ten lopen voor ze hun opleiding tien. De leerstof die ze op het ibiik te verwerken krijgen zou uitgekamd moeten worden, ter- ze meer zouden moeten weten maatschappelijke achtergron- bij voorbeeld van minderheids- tpen. Net als een praktijkexamen mderwijzers, zou het gedrag van gent en zijn optreden op de een of ere manier moeten worden beoor- Moeten ze hun gebied ook niet vrij houden van christelijke milities? Haddad: „Nee, wij waren hier al voor dat de VN-troepen kwamen. WIJ heb ben recht hier te zijn, wij zijn hier geboren. Er zijn afspraken gemaakt over de scheidslijnen tussen ons. Er is een gebied langs de grens waar wij het voor het zeggen hebben. De vre desmacht heeft daar enkele posities met onze toestemming Ingenomen. Ten noorden van deze zone ligt het gebied waar zij het voor het zeggen hebben. Die grens komen wij niet over." Wat gebeurt er ais de PLO het Unifll- gebied binnenrukt, de komende da gen wanneer de Fransen zich terug trekken en de Nederlanders nog niet gearriveerd zijn? Haddad: „Daar maak ik me inder daad bezorgd over. Ze kunnen die nieuwe posities gebruiken om ons van dichterbij aan te vallen. We kun nen van de Nederlanders echter niet verwachten dat ze de Palestijnen er weer uitzetten. Maar wij kunnen er ook niets aan doen dat we dan het gebied toch moeten binnenvallen. Hoeveel manschappen heeft u daar voor? Haddad: „Dat zeg ik u niet, wij heb ben echter genoeg om ons gebied te verdedigen. Israël helpt ons te overle ven, onze vijand is hun vijand. Onze soldaten worden voornamelijk in Is raël getraind, Israël zou ook onze soldij kunnen gaan betalen als Bel- Op het VN-hoofdkwartier in Jeruza lem is men er van overtuigd dat PLO-Ieider Jasser Arafat ook tot me dewerking bereid is. Hij heeft echter geen controle over de leden van het Palestijnse afwijzingsfront, die zich van de vredesmacht weinig aan trekken. Volgens de VN wordt de situatie bemoeilijkt door het optreden van Israël. Na de Israëlische invasie in Zuid- Libanon in maart van het vorig jaar werd het gebied in drie fases aan de net gevormde VN-vredesmacht over gedragen. Op de ochtend waarop de laatste fase van de overdracht plaats zou vinden bleek dat Israël een strook aan de Libanese kant van de grens aan de rechtse christenen had overgedragen. Dezen weigerden de VN toegang tot het onmiddellijke grensgebied. Op MlSbrillR deze manier bestaan er twee buffers tegen de Palestijnen: de VN en de christenen. Eerder al lieten Qatar, Libië en de Verenigde Arabische Emiraten aan hun afnemers weten, dat zij meer voor de olie uit die landen zouden moeten betalen. Venezuela heeft nu ook officieel aangekondigd, dat onge veer de helft van de olie, die wordt uitgevoerd, ln prijs zal worden ver hoogd. Deze verhoging zal 15 procent bedragen, overeenkomende met 2 dollar per vat. Venezuela exporteert per dag onge veer 2 miljoen vaten ruwe olie. Hier van gaat 36 procent naar de VS, 34 procent naar raffinaderijen van Shell en Exxon op de Nederlandse Antil len, 11 procent naar Canada en de rest naar Europa en Latijns Amerika. Saoedi-Arabië zal zijn olieprijzen niet extra verhogen, zo is meegedeeld. De bijzondere vergadering van de OPEC op 26 maart in Genève wordt eerst afgewacht voor een besluit wordt genomen. De stijging van de olieprijzen is een gevolg van de gebeurtenissen in Iran. Dat land produceerde vóór de revolu tie ongeveer zes miljoen vaten per dag, waarvan er vijf miljoen per dag werden uitgevoerd. Sedert 26 decem ber exporteert Iran geen olie meer. Op 5 maart wordt de olie-uitvoer evenwel hervat. Het ziet er echter naar uit, dat de uitvoer belangrijk kleiner zal zijn dan voorheen. Voor eigen gebruik heeft Iran ongveer 700.000 vaten per dag nodig. roet daar blijvend mee ophoudt. Is raël is het enige land dat ons helpt tegen de Palestijnen. Andere landen hebben hun eigen belangen voor la ten gaan. Het gaat om de Arabische olie." Heeft u al enigerlei contact gehad met de Nederlandse autoriteiten? Haddad: „Ik heb veertien dagen gele den een telegram naar Nederland ge stuurd. Om de Nederlanders welkom te heten. Daarop heb lk tot nu toe geen antwoord gehad, maar dat vind lk niet zo belangrijk. Het gaat om de contacten met de troepen ter plaatse. Die zullen snel genoeg tot stand ko men als ze hier eenmaal zijn." Zou u gezien alle kritiek de vredes macht liever niet helemaal uit Liba non zien verdwijnen? Haddad: „Nee, de voordelen van Uni fil kunnen wij niet ontkennen. Toen Unifil er nog niet was moesten wij iedere dag tegen de Palestijnen vech ten. Dat is nu niet meer zo. Daarom verwelkom lk de Nederlandse solda ten, als ze hun gebied schoonhouden ben lk ze daarvoor dankbaar. Ik wens ze het beste." Volgens sjeik Ali Kalifah al Sabah. olieminister van Koeweit, hebben de grote oliemaatschappijen de huidige oliesituatie „misbruikt" om zeer aan zienlijke winsten te behalen". „Als gevolg daarvan hebben de verbrui kers in zowel de geïndustrialiseerde als in de ontwikkelingslanden niet van de redelijkheid van de olielanden geprofiteerd. De wereldeconomie," aldus de sjeik, „moet nu alle tragi sche gevolgen ondervinden van de hebzucht van de oliemaatschappij en". „De olieminister noemde het „ongelofelijk van de olielanden te verwachten, dat zij de gevolgen van de hoge olieprijzen dragen zonder in elk geval voor een deel van de win sten te profiteren." Inmiddels vertonen de prijzen van sommige olleprodukten op de vrije markt in Rotterdam de laatste dagen een dalende tendens. Zo ls de prijs van gasolle (huisbrand- en dieselolie) gezakt tot ongeveer 290 dollar per ton. Midden vorige week werd nog rond de 350 dollar per ton betaald. De prijs van superbenzIne ligt nog steeds rond het zeer hoge niveau van 350 dollar per ton. In oliekringen houdt men de komende dagen evenwel re kening met een geleidelijke en waar schijnlijk lichte daling. Deze ontwikkelingen hebben te ma ken met berichten uit Iran, dat de olieproduktie gedeeltelijk zai worden hervat. In Rotterdam wordt overi gens betwijfeld, of Iran weer op het' oude niveau zal gaan exporteren. Wel wordt verwacht, dat de export de komende maanden in leder geval op rond twee miljoen vaten per dag zai komen. Een andere reden voor het dalen van de prijzen op de Rotterdamse vrije Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nieuwe auto's die na 30 september van dit Jaar op de weg komen, zullen aan strengere milieu-eisen moeten voldoen. De eisen betreffen de toegestane hoe veelheden koolmonoxide, koolwater stoffen en stikstofoxiden ln de uit laatgassen. Ook zal de hoeveelheid koolmonoxide in de uitlaatgassen van een stationair draaiende motor moeten worden teruggebracht. De nieuwe beperkingen aan de uit laatgassen van auto's zullen binnen kort worden gepubliceerd in de Staatscourant. Met de maatregelen wordt de Nederlandse wetgeving aan gepast aan de regels van het verdrag van de Economische Commissie voor Europa over de constructie en uitrus ting van motorrijtuigen. Alle EG-lan- den hebben de verscherpte milieu- eisen overgenomen. Op 30 september wordt de maximale uitworp (gemeten tijdens een nage bootste stadsrit) van koolmonoxide met ruim een derde en van koolwater stoffen met een kwart teruggebracht ten opzichte van de eisen die vanaf 1973 golden. De uitworp van stikstof oxiden wordt met vijftien procent verminderd, in vergelijking met de eisen van 1977. Met de vermindering van de uitworp van koolmonoxide bij een stationair draaiende motor (van 4,5 naar 3,5 volumeprocent) hoopt men op den duur de luchtvervuiling te verminderen in drukke gebieden waar auto's vaak met draaiende mo tor moeten wachten. Overigens zul len de voor 30 september op de weg verschenen auto's niet aan de nieuwe eisen behoeven te voldoen. Zij mogen tot 1 oktober 1996 worden „opge reden". oliemarkt is het aanzienlijk mildere winterweer van de laatste dagen. In Nederland en Duitsland (een belang rijke klant op de Rotterdamse vrije oliemarkt) wordt erop gerekend, dat er geen zware koude meer zal komen die het verbruik van (vooral) gasoüe opnieuw sterk zal opschroeven. Verder wordt erop gewezen, dat een deel van de grote prijsstijgingen op de Rotterdamse markt niet alleen een gevolg zijn geweest van het win terweer en Iran, maar ook van de door deze omstandigheden veroor zaakte speculatie. Deze speculatie- effecten lijken nu aan het wegebben te zijn. In oliemarktkringen en bij de olie maatschappijen wordt niet verwacht, dat het ministerie van economische zaken over enkele dagen forse prijs verhogingen zai afkondigen voor ben zine en andere aardolieprodukten. Een woordvoerder van Shell zei niet te geloven dat de benzineprijs bin nenkort met vier cent per liter om hoog zal gaan, zoals eind vorige week door Konsumenten Kontakt is voor speld. Nieuw systeem Hij wees erop, dat het huidige sys teem van prijsberekening voor bij- produkten van ruwe olie zo'n prijs stijging niet toestaat. Geruchten als zou Nederland rekening moeten hou den met een stijging van de benzine prijs tot zelfs 1,25 gulden of 1,30 gul den per liter achtte hij uit de lucht gegrepen. Een zeker verhoging van de benzineprijs in maart en in april Ver wachtte hij wel. De Shell-woord voer der bevestigde overigens, dat de olie maatschappijen het oude systeem van prijsberekening van de ollepro dukten willen wijzigen. Op het ogenblik kan de prijs van olieprodukten tot maximaal 106 pro cent van de ruwe-olieprljs worden verhoogd. De oliemaatschappijen willen naar 110 procent. Ze hebben daartoe een verzoek Ingediend bij het ministerie van economische zaken. De datum voor een gesprek over dit vereoek ls nog niet bekend. Wanneer economische zaken akkoord zou gaan met een verhoging tot 110 pro cent kan dat lelden tot grotere prijs stijgingen van olieprodukten dan tot' nu toe via het oude systeem was toegestaan. LEEUWARDEN De afgelopen an derhalve week zijn in Friesland onge veer vijfentwintig sneeuwuilen gesig naleerd. Normaal gesproken komt deze geheel wit gekleurde stootvogel niet voor ln Nederland. Het barre winterweer heeft de vogels, die normaal in de Scandinavische landen thuishoren, kennelijk naar het zuiden gelokt. De sneeuwuilen doen zich ondermeer te goed aan ha zen en eenden. James Oorsey RUZALEM Een overdreven voorstelling van zaken. Zo reageert het hoofdkwartier van de enigde Naties in Jeruzalem op de angst in Nederland voor de veiligheid van „onze jongens" Euid-Libanon. ituatie is helemaal niet zo erg, VN-woordvoerder Rochas. De landse eenheid van de vredes- it vervangt de Fransen in het van Nakoera. Dit gebied ls bevolkt en de Nederlandse sol- zullen dagelijks contact heb- met de plaatselijke boeren. Zij houwen de VN-vredesmacht als hermers. „Gevaarlijke situaties 'bij de VN-macht met terroristen anraking komt. zijn hoogst zel- beweert Rochas En de Neder- se majoor De Bruin op het VN- dkwartier in de Israëlische dstad vraagt enigszins retorisch: t is gevaar? Natuurlijk bestaat er teker risico. Maar dat bestaat ook wanneer je ln Nederland de straat oversteekt." De VN-vredesmacht ls zesduizend man sterk. De VN-woordvoerders wij zen erop dat er net afgelopen jaar slechts 5 man bij acties zijn gesneu veld. Vijftien anderen kwamen om het leven bij auto-ongelukken of doordat zij op mijnen liepen. Inmid dels zijn vrijwel alle mijnen in het VN-gebied geruimd. Rustig De VN-vredesmacht heeft tot taak de vrede in Zuid-Libanon te herstellen en de Libanese regering te steunen bij haar pogingen weer greep op het gebied te krijgen. Woordvoerders van de VN waarschuwen dat de vredes macht niet ln staat is om te volbren gen wat de Libanese regering niet heeft kunnen bereiken. Het is ook niet de taak van de vredesmacht pre ventief op te treden. „Waken over de vrede is één ding, preventief optreden is een andere zaak. Hiermee zouden de respectieve regeringen waar schijnlijk niet akkoord gaan. omdat dit de risico's verhoogt. Waken over de vrede is echter de enige politieke activiteit van belang van de Verenig de Naties op dit moment," zegt Ro chas niet zonder trots. In hoeverre de Nederlandse VN-een- heid op problemen zal stuiten hangt mede af van de opstelling van „onze jongens". Zo hebben de militairen van de Fidji-eilanden betrekkelijk weinig last. Zij houden zich rustig omdat zij slechts zijn opgeleid voor het „bestrijden van rellen en het op zetten van straatblokkades in eigen land". De Franse paratroepen bouw den echter op hun ervaringen ln Alge rije en Zuidoost-Azië. „Als er wordt geschoten, schieten zij terug. Zonder te vragen wie het vuur op hen geo pend heeft." aldus Rochas. De Fransen hebben wel uitstekende betrekkingen met de plaatselijke be volking. Zij begrepen dat de steun van het volk beslissend is in een guer rilla. „Het belangrijkste is om aan te tonen dat Je begaan bent met het lot van de bevolking." zegt ook majoor De Bruin. De VN-vredesmacht heeft het voor de twee- tot driehonderdduizend bewo ners van Zuid-Libanon mogelijk ge maakt naar hun huizen en landerijen terug te' keren. „De VN weert niet alleen gewapende Palestijnen en Li banese christenen uit het gebied, maar geeft ook medische hulp en steun bij de opbouw van het onder wijs." aldus Rochas. Symbolisch Volgens de bevelhebber van de vre desmacht. de Ghanese generaal Er skine. zijn er nog maar 200 tot 300 PLO-sympathisanten ln het VN-ge- bled achtergebleven. „De Palestijnen zijn buitenlandse guerrillastrijders,'' voegt De Bruin hieraan toe. „Zij zijn geen Llbanezen en genieten de steun van de bevolking niet. Nakoera heeft een gemengde bevolking. De tegen stellingen tussen moslims en christe nen worden overdreven. Het zijn on geletterde boeren die alleen maar ln vrede willen leven." Rochas en De Bruin wijzen beiden de stelling van de hand dat de VN-vre desmacht alleen een symbolische be tekenis heeft vanwege haar beperkte doelstelling en omdat zij slechts met lichte wapens ls uitgerust. De vredes macht is voldoende uitgerust om over de vrede te waken, vinden zij. En majoor De Bruin meent dat ook de Nederlandse eenheid „voldoende voorbereid" ls. Het Nederlandse con tingent dat op 10 maart in Beiroet wordt verwacht, is een „hoog geme chaniseerde eenheid", uitgerust met zeer moderne anti-tankwapens Maar wanneer er een echte oorlog uitbreekt zullen de VN-soldaten in hun bunkers blijven. Majoor De Bruin wijst er bo vendien op dat de VN-vredesmacht in de Slnal-woestijn vlak voor het uit breken van de zesdaagse oorlog in 1967 het verzoek kreeg om het gebied te verlaten Mede omdat er zoveel partijen en privé-legertjes met tegengestelde be langen een vinger in de pap hebben, is de taak van de VN toch niet een voudig. Slechts de Libanese regering verleent haar volledige medewerking, maar die is sinds de bloedige bur geroorlog uiterst zwak. Een belofte om een Libanese brigade aan de VN- vredesmacht toe te voegen kon niet nagekomen worden. In plaats daar van beschikt elk van de zes VN-bataJ- jons nu over een Libanese officier en drie Libanese soldaten, die onder meer als tolk optreden De Bruin bevestigt dat Israëlische repressallle-actles tegen de Palestij nen ln Libanon de VN-vredesmacht herhaaldelijk ln verlegenheid bren gen. Maar ook bij zulke gelegenheden hoeft het niet per definitie tot een treffen met de vredesmacht te ko men. BIJ de laatste vergeldingsactie trokken de Israëliërs door christelijk gebied. „ZIJ kwamen niet eens langs een VN-post." aldus De Bruin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9