Benthuizen vecht voor z'n dorpsbestaan Haarlemmertrekvaartweg autovrij? Van der Luit Milieuonderzoek niet snel van invloed op duinwaterbedrijven h Noordelijke wijk in Zoetermeer verontrust gemeente KORT release uitstel lijn 27 vastenactie i' Plan provinciaal bestuur voor verkeersveiligheid Hagenaar bekent verduistering ruim twee ton Begrafenissen -Crematies Transporten Afscheidsconcert Herman de Wolff Bezoekuren kinderafdeling uitgebreid Autosteigers voor binnenschippers WOENSOAG 28 FEBRUARI 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Marcel ten Hooven BENTHUIZEN Benthui zen wil een dorp blijven. Een eenvoudige, maar een hoop moeilijkheden veroorzaken de wens, want de grote buur gemeente Zoetermeer koes tert nog steeds plannen haar vijfde woonwijk in het noor den te bouwen, tegen Bent huizen aan. Een plan dat des te meer kansen heeft gekre gen nu het ernaar uitziet dat Zoetermeer de komende tien jaar meer dan de geplande negen- tot tienduizend wo ningen moet bouwen. Het gaat dan niet meer om een vijfde wijk in of het noorden van Zoetermeer zoals Zoe termeer zelf wil of in het zuiden van Zoetermeer zo als Benthuizen en de provin cie graag zouden zien. Het gaat dan om een nieuwe wijk in het noorden èn een nieu we wijk in het zuiden van de toch al uit de kluiten gewas sen stad. De berichten, dat Zoetermeer door de omstandigheden gedwongen misschien ook de zesde wijk moet gaan bouwen (zie Trouw van 16 fe bruari), hebben in Benthuizen voor de nodige opschudding gezorgd. Nieuwe cijfers van de Rijks Plano logische Dienst over de gemiddelde woningbezetting (hoeveel mensen er gemiddeld ln één huls wonen) over tien Jaar. zijn de oorzaak van die opschudding Die woningbezet- ting zal lager zijn dan tot voor kort verwacht werd Dat betekent dat meer hulzen dan de ongeveer 17 000 in het Haagse stadsgewest geplan de womngen nodig zijn om hetzelf de aantal mensen te huisvesten Huizen die volgens een uitspraak van de Tweede Kamer eerst in Zoe termeer gebouwd moeten worden met een overloop naar Leidschen- dam-Oost (de oude locatie Wils veen van zo'n viJfUen jaar geleden komt .daarmee weer op tafel) In het over leg Zoetermeer-rijk-provincie wordt al over een zesde wijk in Zoetermeer gesproken, zo bevesUgt volkshuis- vestingswethouder Nagtegaal van Zoetermeer Spookbeeld ..Benthuizen moet weer een ge meente worden zoals er honderden zijn ln ons land. Met z'n eigen pro bleempjes en conflictjes" zei Antho ny Verbree ruim een Jaar geleden toen hij geïnstalleerd werd als bur gemeester van Benthuizen. De 3000 inwoners tellende gemeente was toen nog maar net een beetje bijge komen van poUUeke twisten met een bijna „stedelijk" karakter, die de voorpagina's van de landelijke pers haalden en waarin een burge meester die z'n eigen ambtenaren laat arresteren een hoofdrol speel de De sfeer in het dorp is nu goed. de eigenwijze burgemeester is afge reisd naar het zuiden des lands en Benthuizen heeft er een strijdvaar dig hoofd van de gemeente voor in de plaats gekregen Toch is het Benthuizen met gegund ..een dorp als éen van die honder den andere in Nederland" te wor den Het spookbeeld van een 110 000 Inwoners tellende buurman Zoetermeer met brede autowegen naar de fabrieken en kantoren van Den Haag doemt op. De noordelijke wijk van Zoetermeer is op de kaar ten in structuurplannen van die ge meente door een nauwelijks twee honderd meter breed mager groen- strookje van Benthuizen geschei den Voor Benthuizen dreigt de gru welijke toekomst van zevende Zoe- termeerse wijk; niet bestuurlijk (ook Zoetermeer wil dat Benthuizen onafhankelijk blijft), maar wel pla nologisch. De angst die in Benthuizen voor die situatie bestaat heeft geresulteerd in een al Jaren durende papieren strijd, die na het bekend worden van het nieuwe gespreksonderwerp in het overleg Zoetermeer-rijk-pro- vincie (eventueel twee nieuwe wij ken ln Zoetermeer dus), vorige week is uitgemond in een brief op hoge poten aan minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting. Daarin vragen b. en w. van Benthui zen om een door het rijk betaalde deskundige om de kleine gemeente in de discussie met Zoetermeer bij te staan Daarvoor moet Benthui zen eerst in dat overleg vertegen woordigd worden, iets waar Zoeter meer nog niet zo'n zin in heeft Desastreuze invloeden Wat zijn nu die bezwaren, die de rijksdeskundige nog eens extradui- delijk zal moeten maken? „De noordelijke wijk van Zoeter meer komt dichter bij het centrum van Benthuizen te liggen dan bij het toekomstige stadscentrum van Zoetermeer." zo verduidelijkt bur gemeester Verbree. „De inwoners van die wijk zullen hun inkopen in Benthuizen gaan doen, de midden- stad zal bovenmatige impulsen krij gen en veel groter worden dan voor Benthuizen alleen nodig is. Met alle gevolgen van dien." Ook de invloed op het verenigingsleven en de scho len ln Benthuizen moet niet onder schat worden. Die zullen veel Zoe- termeerse leden en leerlingen krij gen en daarom uitgebreid moeten worden. Voor zo'n uitbreiding heeft Benthuizen geen geld en zal dat ook nooit van het rijk krijgen." Aantasting groen gebied Ook het verdwijnen van de groene natuurlijke bufferzone tussen de twee gemeentes is een reden, waar om Benthuizen geen zin heeft het slachtoffer te worden van een ver- stedelij kingspolitiek waarbij dor pen uitgroeien tot steden. De zorg van Benthui2en is dus toe gespitst op twee zaken; het handha ven van het eigen karakter van het dorp en het voorkomen dat het lan delijke midden-Holland wordt aan getast. Een aantasting die toch al dreigt met de verstedelijking van maast Zoetermeer) Alphen. Bos koop en Waddinxveen Bedrijfsterrein Zoetermeer heeft voorkeur voor het bouwen in het noorden van de ge meente (ook als alleen een vijfde wijk gebouwd moet worden), omdat het zuiden van de gemeente meer geschikt wordt geacht voor be drijfsvestiging Bovendien vindt het Zoetermeerse gemeentebestuur de barrièrewerking van de rijksweg Den Haag-Utrecht en de sprinter- lijn in het zuiden te groot om daar huizen achter te bouwen. Zoeter meer valt dan uit elkaar, zeggen B en W. Een nieuwe wijk in het noor den van Zoetermeer sluit beter aan bij de bestaande stedelijke bebou wing en bij het recreatiegebied Noord-Aa. aldus luiden Zoeter- meers argumenten. Benthuizen bestrijdt die. Bedrijven zijn er alleen nodig om werk te verschaffen aan volgende genera ties Zoetermeerders. waarvoor een uitbreiding van het industrieterrein Zoeterhage voldoende is. De huidi ge inwoners van Zoetermeer werken toch merendeels in Den Haag. meer bedrijven zijn daar nu niet voor nodig Tweede Benthuizens argument; een wijk in het zuiden van Zoetermeer Is via de rijksweg en de spoorlijn beter verbonden met de werkgebie den in Den Haag. De afstand Den Haag-Zoetermeer is kilometers lan ger. als de torens uit het noorden van Zoetermeer moet komen. Hij moet dan ook nog door Zoetermeers stadscentrum. de verkeers technische problemen die daardoor ontstaan zijn erg groot, zegt Be nthuizen. Daar komt dan nog bij Foto boven; Burgemeester Verbree van Benthuizen. Foto links: De polder ten noorden van Benthuizen. Door de polder loopt als een natuurlijke buffer tussen Zoetermeer en Benthuizen de dijk die het Hoogheemraad schap Rijnland scheidt van het Hoogheemraadschap Schieland. dat de huizen in het zuiden goedko per te bouwen zijn. Ze kosten Zoe termeer daar ruim 4500 gulden per stuk; voor een huis in het noorden moet Zoetermeer al gauw 7000 gul den neertellen. Streekplan De provinciale staten van Zuid-Hol land steunen Benthuizen. In het Streekplan Zuid-Holland West mag Zoetermeer maar één nieuwe wijk bouwen, in het zuiden en niet in het noorden. Toch heeft gedeputeerde Buysert onlangs op een studiedag over ruimtelijke ordening op aan drang van burgemeester Verbree duidelijk gemaakt dat de provincie wel eens overstag kan gaan. De pro vinciale staten kunnen wel eens voor het voldongen feit komen te staan, dat er niet genoeg huizen voor de woningzoekenden in de re gio Den Haag worden gebouwd, ver wacht Buysert. Planologischer wijze concludeert burgemeester Verbree daaruit: „Dat betekent dus dat Zoetermeer meer woningen dan gepland in de komende tien jaar moet bouwen. Het streekplan moet dan in die zin gewijzigd worden dat een zesde wijk in het noorden van Zoetermeer mogelijk wordt." Verbree maakt echter ook duidelijk dat Benthuizen tot de hoogste in stantie toe de Raad van State tegen bouwplannen voor een noor delijke wijk in beroep zal gaan. Veel statenleden steunen het dorp daar bij. Hoe hard die steun is, zal de komende tijd blijken, wanneer mr M. Vrolijk, commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland een bezoek brengt aan Benthuizen (12 maart). DELFT Na drie maanden dicht] zijn geweest is de alternatieve hi verleningsdienst Release in Delft rige maand geruisloos heropend, drie maanden zijn gebruikt om nieuwe structuur voor de dienst stellen. Donderdag 1 maart houdt! lease Delft een open dag in hei pi aan de Paardemarkt 31. Er gelegenheid om te zien hoe de h» verlening werkt en wat de doel ling van de organisatie is. Relei een instelling die met vrijwillij werkt en zich onafhankelijk ops tegen de overheid en andere gevej de instellingen CDA-Fusie RIJSWIJK - Het federatief Cl verband Rijswijk is van menipg de voorgenomen fusie van de pari binnen het CDA op 1 juni 1960 moet gaan. Het bestuur in Rijs' zégt kennis genonen te hebben de kritische opmerkingen t a v de voorgenomen fusie en welisi respect voor ieders mening te ben. maar er niettemin op aan dringen er naar te streven dat d< fusie „ter wille van de geloofwa: heid van het CDA per genoemde turn wordt gerealiseerd do ret Z01 I Vol Vie bin De |Xii noi hei Zo: lil DEN HAAG Ten gevolge van aL_ slechte weersomstandigheden is c Haagsche Tramweg Maatschapp f" voor de tweede keer genoodzaakt d r start van buslijn 27 uit te stellen n tot 25 maart. Het was oorspronke li de bedoeling de exploitatie eind jam U ari aan te vangen. De vorst zat echt! zo diep in de grond dat het niet mogi lijk was de haltepalen en abri's f) plaatsen en geblokte tegels langs d stoepranden bij de haltes aan te brei gen. Daarom werd besloten de in El gangsdatum te verschuiven naar m maart. Maar ook in februari vroor he nog zo hard dat grondwerk nauwe lijks mogelijk bleek. Vandaar nu he tweede uitstel. Buslijn 27 heeft start en eindpunt Kijkduin en rijt ge via Lozerlaan, Meppelweg. Barei steinlaan naar het verste punt bij he j Bethlehemziekenhuis-Melistokelaan Vrederustlaan. ge DEN HAAG Voor de Rooms- hoüeke kerk m Den Haag zal de Va ten-actie 1979. die binnenkort vj start gaat. in het teken staan van problemen rond de verstedelijking j* de derde wereld. Het gaat daarbij o een vijf-tal projecten waarvoor de Haagse parochies zich gaan inzette ar De projecten zijn: sociale begeleidn| van kinderen en hun ouders op school in een krottenwijk in het I diase Bombay; aanpassing en herst van een vakschool voor weeskinderi in Guntur (India); bouw van een s aal centrum in een uitbreidingswij in de Keniase havenstad Mombasi gemeenschapsvorming van vissers e krottenwijkbewoners in een wijk b L Manilla (Filippijnen) en twee ron f genapparaten voor de tbc-bestrijdin in Ho Chi Minh-stad (Saigon). Vie nam. Naast het zoveel mogelijk gel bijeen brengen voor genoemde pr< Jecten wil de Vastenactie de mense ook zoveel mogelijk bewust make van de ellendige situatie waarin vet medemensen zich in ontwikkeling! landen bevinden. Er Is een grote kans dat de Haarlemmertrekvaartweg ln Oegstgeest voor alle auto verkeer wordt afgesloten. Momenteel wordt deze beslis sing overwogen om de weg voor (broml fietsers veiliger te maken. De eeuwenoude verbindingsweg tus sen Lelden en de bollenstreek is al Jaren met name bij het gemeentebe stuur van Oegstgeest een grote bron van zorgen. De in de laatste decennia sterk toenemende verkeersstroom die van de weg gebruik maakt toonde steeds duidelijker de onveiligheid er van aan. En daarbij komt nog dat het antieke tolhek halverwege de weg een doelmatige reconstructie cq verbre ding ervan bemoeilijkt. Inmiddels heeft Oegstgeest wel al ge tekende plannen klaar liggen om een nieuwe weg ten noorden van de be staande te realiseren. De moeilijk heid hierbij echter ts. dat daarvoor enkele gronden door de gemeente moeten worden aangekocht. Onteige ningsprocedures kunnen mogelijk het verkrijgen van die terreinen ja renlang ophouden. Daarbij komt nog dat de weg ln de geschiedenis ln Leids bezit is gekomen. Om slagvaardiger de problemen rond de verbinding te lijf te gaan doet het provinciaal be stuur momenteel een poging eerst de weg van Leiden over te nemen. De verkeersonveiligheid van de weg spitst zich vooral toe op de duizenden schoolkinderen die er dagelijks al (brom)fietsend gebruik van maken. De Trekvaartweg - Leidse Vaart - bij Warmond'Oegstgeest. Rechts het voormalige tolhuisje. de Oegstgeester weg naar Rijksweg 4 Amsterdam Den Haag gaat door Warmond zal gaan. Autovrij Vooral de schoolgemeenschappen in het Leidse houtkwartier trekken veel leerlingen uit de bollenstreek waar door de weg tijdens de ochtend en avondsplts overbevolkt raakt door de scholleren. Een half Jaar geleden heb ben deze scholen die zich daartoe speciaal ln een actie-groep hadden verenigd, bereikt dat tijdens deze schoolspitsuren de weg voor auto's verboden terrein werd Maar ondanks Intensieve politiecontrole is de weg ook tijdens deze uren niet absoluut autovrij te krijgen Daarom hebben de Leidse Houtseholen in januari per brief er bij provinciale staten van Zuid-Holland op aangedrongen de weg permanent voor auto's af te slui ten. Een logisch gevolg voor die a. sluiting zou zijn dat er 30 000 auto's die momentele! per week van de weg gebruik maken een andere route moeten kiezen Vooral wordt ge vreesd dat het verkeer vanuit Leiden dat vu de Willem de Zwijgerlaan en Sluiptroutes Ook bestaat de mogelijkheid dat de automobilisten via sluiproutes de Oegstgeester woonwijken zuilen doorsnijden om zo via de RhiJngees- terstraatweg de autosnelweg te berei ken De sinds enkele Jaren in gebruik zijnde Invalsweg van Leiden, de Pres- manlaan, oefent gezien de drukte op de Haarlemmerstraat nog geen grote aantrekkingskracht op de weggebrui kers uit Om een poging te doen de verwachte verkeersdrukte door het hart van Warmond bij afsluiting van de Haarlemmertrekvaartweg te voor komen wil deze gemeente graag meepraten met de provincie en Oegstgeest over een eventuele per- •"••nente afsluiting De Warmcndse raadsleden toonden zich vorige week nogal verontrust over een uitlating over deze zaak door gedeputeerde Diepenhorst Deze had in antwoord op vragen hierover van het statenlid Marietje van der Molen gezegd voorstander van autoafslui ting van de Haarlemmertrekvaart weg te zijn Hij zou met dit uitgangs punt zelf de besprekingen met Oegst geest ingaan, zo zegde hij toe. De begin deze week door de provinci ale waterstaat en Oegstgeest gevoer de onderhandelingen betroffen slechts de technische kant van het eerdere reconstructieplan, waarbij Diepenhorst ook niet aanwezig was. Overigens is van de zijde van Oegst geest sterk benadrukt dat een even tuele autovrije Haarlemmertrek vaartweg een tijdelijke oplossing moet zijn. De reconstructie en verleg ging van de weg blijft het uiteindelij ke doel om een werkelijke oplossing van de problemen te verkrijgen Ondertussen dreigt de wielrijdersver enlging ENWB die de „brandbrieven" van de Leidse Houtseholen mede on dertekende cp de achtergrond met acties als er niet snel een veilige ver keerssituatie op deze probleemweg wordt geschapen. Conrector van een van de Leidse Houtseholen en PvdA- fractleleider in Oegstgeest Kholbeck liet dit tijdens de behandeling van de brief in de Oegstgeester verkeerscom missie doorschemeren. DEN HAAG (ANP) De posta le recherche heeft de 40-jarige administrateur L.D. uit Den Haag aangehouden die heeft bekend in de afgelopen drie jaar bij zijn werkgever, de Rijks Au tomobiel Centrale (RAC), 217.000 gulden te hebben ver duisterd De man werd tijdens zijn werk in Brabant in de kraag gegrepen en is aan de Haagse politie over gedragen. Van het geld is slechts 1.600 gulden terugge vonden. De rest is opgegaan aan vertier en levensonderhoud, zo verklaarde B tegenover de politie. De zaak kwam ongeveer twee weken geleden aan het licht bij een interne controle. Een week daarna is de postale recherche ingeschakeld. Verdachte wist zich het geld toe te eigenen door vervalste factu ren uit te schrijven en die op de postrekening van een familielid te boeken. Dit familielid zou niet hebben geweten dat het geld. dat hij weer aan D. gaf. van verduistering afkomstig was. De postale recherche heeft hem niet ais tweede verdachte aangemerkt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het feit dat er een milieuonderzoek gaande i naar de nadelige gevolgen van de activiteiten van duinwater leidingen, behoeft niet te betekenen dat bestaande plannei voor uitbreiding van drinkwater-bezinkingsgebied in de Zuid hollandse duinen op de lange baan moeten worden geschoven. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid lot opbaring in on/e aula's Koffiekamer beschikbaar Ruime parkeergelegenheid \K illem de Zwiigerlaan 179 Postbus432. 2300 AK l.ciden. Telefoon 071-I42U44* Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft gisteren ge zegd dat „er harde argumenten moe ten komen" om bestaande plannen voor uitbreiding (maar vooral ver plaatsing) van Zuidhollandse duin watergebieden niet uit te voeren Mi nister Ginjaar, die gisteren een werk bezoek bracht aan de provincie Zuid- Holland verwacht dat pas over een jaar of drie de milieueffecten van waterinfiltratie volledig op een rijtje zijn gezet. Bij het onderzoek dat daarnaar in nationaal verband naar wordt verricht, gaat het niet alleen om de grootte van duingebieden die de duinwaterleidingen tot hun be schikking hebben. Het draait volgens Ginjaar veel meer om de vraag in hoeverre duingebieden op de lange termijn worden aangetast door de waterbekkens waarin rivierwater wordt gezeefd om als drinkwater te worden gebruikt In de duinen bij Den Haag wordt bijvoorbeeld water uit de Maas (per pijpleiding aange- LEIDSCHENDAM - Herman de Wolff, meer dan vijftig jaar koordiri gent, neemt met een concert van de Chr Gemendde Zang- en Oratorium- vereniging „Zanglust", dat hij 41 jaar leidde, afscheid van het actieve mu ziekleven. Het concert wordt op 1 maart aanstaande in de Andreaskerk te Leidschendam gegeven met mede werking van Ank Reinders (sopraan). Map Baks (Alt), Michiel ten Houte de Lange (tenor). Hans Zomer (bas) en het Dordts Kamerorkest. Op het pro gramma Bach's cantates nr 10 en 68 en de Nelson Messe van Haydn Tot opvolger van Herman de Wolff bij Zanglust" is Stephan Kavelaar be noemd De heer W H Kwakernaak 21 jaar lang voorzitter, wordt met ingang van 1 maart opgevolgd door de heer H van Leusden Zanglust" biedt de scheidende diri gent De Wolff een receptie aan op zaterdag 10 maart van vier tot half zes 's middags in het Dienstgebouw van de N.H Kerk. Regthuysstraat te Leidschendam voerd) gefiltreerd. Hoe meer moeilij van te voren te verwijderen chem sche stoffen er in dit Maaswater zi ten. hoe sterker het milieu in de du nen zal worden aangetast. Minist Ginjaar is niet onder de indruk va de angst van verschillende waterle dingbedrijven, dat de resultaten vai het milieuonderzoek er toe zullen Ie den dat de drinkwatervoorziening de knel komt, omdat infiltratiegebi! den eventueel niet meer zouden mol gen worden uitgebreid. ..Die stellin moet je omdraaien." meent de mini ter ..Over een paar jaar kunnen precies bekijken waar we het best drinkwaterbedrijven kunnen breiden Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Het gemeente; kenhuis van Dordrecht gaat de zoektijden voor de kinderafdeling wijze van proef fors uitbreiden plaats van tussen 14.30 uur en 19, uur mogen met ingang van 1 m.Mi ouders hun kinderen van 07 00 uui t 19 00 uur bezoeken De bedoeling overigens niet. dat een patient doorlopend bezoek heeft van bij vod D beeld ouders, andere familieleden vrjendjes. bi 1 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het gemeente Jdi havenbedrijf in Rotterdam wU '«Jéi afmeersteigers één aan de kop v d*> Wilhelrninakade en éen bil 1 Charloissehoofd ombouwen tot* genaamde autosteigers ten behoef van de binnenschippers Dit project gaat zo'n 130 000. kfl ten De binnenschippers kunnen deze steiger hun auto van het sell de wal oprijden ofwel weer aan boo rijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6