Leiding van Radio Noord aan de kant Alimentatieplicht blijft van kracht 579197!* (3D JAAR lEKTRISC Zomerplezier-Gids Vrouw ervaart werkloosheid anders evoluon ür "UT Akkoord over vervroegd uittreden bij Albert Heijn BIJBELSTUDIEMIDDAGEN Regeling voor 25.000 werknemers Personeel verbijsterd 'Rechtbank velt doodvonnis' Minister Ginjaar: 'Pijpleidingen in plaats van LPG-wagens' DE EERSTE CHRISTENEN 'Ontwikkelingshulp minstens 0,7 procent ÜDWtlï Minder door onlustgevoelens geplaagd dan de man 'Ook zonder baan tijd goed besteed' WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economi sche redactie UTRECHT Albert Heijn en de dienstenbonden zijn het in beginsel eens geworden over een regeling voor vervroegd uittreden voor circa 25.000 werknemers in de detailhan del-sector en de 1400 werkne mers op het hoofdkantoor. Ze kunnen vanaf hun 62ste jaar vrijwillig vervroegd uittreden. Bovendien zijn de dienstenbonden akkoord met een nieuwe CAO voor de 1400 man kantoorpersoneel bij Ahold (Albert Heijn). Uit dat akkoord blijkt dat de dienstenbonden hun eis voo. invoering van een 35-urige werkweek hebben laten vallen en dat ze ook de aanvullende looneis van 20 gulden bruto gedeeltelijk hebben ingeslikt Kantoormensen bij Ahold krijgen in plaats daarvan een salarisverhoging van 0.4 procent en twee dagen extra vakantie. Over de andere arbeids voorwaarden van de 25.000 man win kelpersoneel bij Ahold moet nog ver der worden gepraat. Het Ahold-win- kelpersoneel kent namelijk geen ei gen CAO voor grootwinkelbedrijven in de levensmiddelensector. Water bij de wijn Bestuurder B. van Zweeden van de Dienstenbonden FNV gaf gisteren desgevraagd toe, dat de bonden wat betreft de 35-urige werkweek en de extra looneis water bij de wijn heb ben gedaan. Dit in ruil voor een goede regeling voor vervroegde uittreding en twee dagen vakantie De regeling voor vervroegde uittre ding bij Ahold gaat 1 juli in en geldt voor werknemers die minstens tien jaar in dienst zijn. De kosten van de regeling neemt Ahold in eerste in stantie geheel voor zijn rekening. Het bedrijf stort 2,5 miljoen gulden (een half procent van 4S0 miljoen gulden, die Ahold per jaar aan loonkosten kwijt is) in een sociaal fonds. Mocht die 2.5 miljoen gulden per jaar niet toereikend zijn, dan zal aan de werk nemers alsnog een bijdrage worden gevraagd. Bovendien is er voor full timers van 60 en 61 jaar een regeling getroffen waarbij ze een dag minder per week kunnen werken Tevens heeft Ahold aangeboden om dit jaar 150 schoolverlaters in dienst te ne men. die voor een functie in de detail handel zullen worden opgeleid. Een woordvoerder van Ahold zei dat het bedrijf in beginsel niet afwijzend staat tegenover de 35-urige werk week. maar dat het onmogelijk is die zaak in één klap te verwezenlijken Dat laat de arbeidsmarkt niet toe Dat Ahold ondanks de afwijzing van de 20 gulden-eis toch een loonsverho ging van 0.4 procent toestaat (onge veer de helft van de FNV-eis) hangt samen met de gunstige positie die het bedrijf inneemt. Het personeel van Radio Noord heeft van het NOS be stuur de zwijgplicht opge legd gekregen, maar door een verklaring in een vuilnisbak te deponeren wisten ze hun mening toch aan de pers ken baar te maken. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Radio Noord, de regionale omroep voot Groningen en Drente, zit sinds gisteren zonder leiding. Willem de Jong is als hoofd van deze regionale omroep op non-actief gesteld, terwijl adjunct-hoofd en programmaleider mr Joris Stam zou zijn ontslagen. ADVERTENTIE -Jt* - - Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 67-jarige C. Jongenburger uit Weesp, die al 27 jaar alimentatie betaalt aan zijn ex-vrouw, zal hier voorlopig mee moeten doorgaan. Dit heeft de Haagse rechtbank gisteren beslist. De stichting Organisatie Gescheiden Mensen, die deze zaak als een proefpro ces houdt en er ook de kosten van betaalt, zal van dit vonnis in beroep gaan bij het gerechtshof in Den Haag. ADVERTENTIE Van een onzer verslaegevers DEN HAAG Tankwagens met LPO-gas zouden in veel gevallen van de weg af kunnen wanneer er meer pijpleidingen in ons land werden aan gelegd om dit bijzonder ontploffinfes- gevaarlijke gas te transporteren. Minister Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne wil laten on derzoeken in hoeverre het gebruik van pijpleidingen grote transporten van LPG-gas minder riskant maakt. Na afloop van een werkbezoek aan de provincie Zuid-Holland noemde de minister LPG-transport in ons land per pijpleiding „een aantrekkelijke benadering die bepaald het proberen waard is". Tankwagens zouden in de visie van Ginjaar in de toekomst alleen moe ten worden ingezet om de laatste kleine vertakkingen van het LPG- fcransport te verzorgen, bijvoorbeeld naar tankstations in een bepaalde regio. De minister verwacht dat in decem ber van dit jaar een studie gereed is naar alle risico's van LPG-gebruik in Nederland. Al in april komt er een risico-analyse op tafel die betrekking beeft op benzinestations die ook LPG-gas leveren. Een speciale amb telijke werkgroep zal na het bekend worden van die studieresultaten snel gaan bekijken of de thans geldende gevarenzone van 150 meter rond der gelijke tankstations niet uitgebreid moet worden, zo deelde Ginjaar giste ren verder mee. „Wij gaan door met onze vrijheid- strijd" zei voorzitter D. T. J. Verharen van de NOGM gisteren na afloop van de rechtzitting. De rechtbank kwam tot zijn beslissing omdat men van mening was, dat er sinds 1977 toen de heer Jongenburger een proces om van zijn alimentatieverplichting af te komen had verloren eigenlijk niets wezenlijks was veranderd. De heer Jongenburger spande toen dit proces aan omdat zijn ex-vrouw <5 jaar werd en de beschikking kreeg over een „ongehuwden" AOW uitkering bovenop haar alimentatie. HIJ betoogde dat zijn ex-vrouw er toen. in tegenstelling tot vrijwel elke andere Nederlander op zijn 65ste jaar. op vooruitging. De heer Jongen burger die ln 1936 trouwde, was ln het totaal Jaar getrouwd. Daarna volg de een schelding van tafel en bed, die zijn eerste vrouw nooit wilde omzet ten in een officiële scheiding. Daar door kon hij pas in 1975 na het in werking treden van de nieuwe echt- scheidingswet officieel scheiden. Toen ook pas kon hij hertrouwen met de vrouw met wie hij al 20 jaar sa menleefde. Volgens de heer Jongenburger en de stichting Organisatie Gescheiden Mensen staat hierin geheel achter hem zou geen enkel huwelijk na ontbinding een levenslange alimenta tie tot gevolg mogen hebben. Hij voerde bovendien bij de rechtbank aan, dat zijn eerste vrouw nooit enige poging heeft ondernomen om zeil aan inkomsten te komen door het zoeken van werk. Volgens zijn zeggen ls zijn huidige vrouw door alle ellende en spanningen van de afgelopen jaren helemaal kapot, als gevolg waarvan ze totaal ls afgekeurd. De rechtbank stelt in het vonnis, dat de heer Jongenburger, toen hij in 1977 een proces aanspande om van zijn alimentatie af te komen, al 25 jaar betaalde zonder dat hij ooit eer der stappen ondernomen had. Vol gens de rechtbank kan oiet ontkend worden dat de opvattingen over ali mentatie aan wijzigingen onderhevig zijn, maar dit betekent volgens hem nog niet dat er dan ook sprake ls van een gewijzigde rechtsopvatting. Verder vindt men dat niet uit het oog moet worden verloren, dat, zelfs als er sprake zou zijn van gewijzigde rechts opvatting. deze «iet zooder meer van toepassing kan worden gebracht op al lang bestaande alimentatiever- UTKECHT (ANP) De Alrenrene V ere ai ging Oudere Minderjarigen (AVOM), een belangenvereniging van gescheiden ouders, werkt aan een lijst van slechte advocaten, die in echtscheMingszakea volgens de vereniging meer kwaad dan goed doen. De AVOM wil deze lijsten pu bliceren omdat lij meeat dat het in een tijd, dat een op de vier huwelij ken eindigt in een echtscheiding, be langrijk is een goede advocaat te hebben. In brieven aan advocaten en aan ouders waarschuwt de vereniging voor advocaten, die in echtschei dingszaken alleen maar proberen er voor een partij zoveel mogelijk uit te halen. Een goede omgangsregeling, waarbij beide ouders de kans krijgen om ook na de scheiding hun kinderen nog regelmatig te zien, komt daarbij volgens de vereniging in het. gedrang. In een brief aan de Orde van Advo caten schrijft de AVOM dat de zwar- te-tijstactie een landelijk vervolg krijgt als de actie in Utrecht geen effect blijkt te hebben. plichtingen. „De verwachtingen die de mensen hadden zoals deze man en vrouw, die in 1936 in het huwelijk traden, waren heel anders dan van mensen die momenteel huwen. Toen bestonden er andere opvattingen over het rollenpatroon van de vrouw in het huwelijk en over de verplich ting van de man tot onderhoud van de vrouw. Het zou onbillijk zijn dit te veronachtzamen, aldus de rechtbank ln zijn vonnis. 'Doodronnis' De voorzitter van de SOGM had gis teren geen goed woord over voor dit vonnis, behalve dat het in ieder geval duidelijk was. „Het wordt voor het publiek nu wel duidelijk dat de Haag se rechtbank in feite een doodvonnis heeft uitgesproken. De beer Jongen- burger heeft te horen gekregen, zij het niet in deze woorden: „Gij zult betalen tot gij sterft", meende voor zitter Verharen. „Het lijkt op een andere zaak van een van onze leden: die van een 86-jarige man. die in 1976 een proces aanspan de omdat hij na 45 Jaar betalen einde lijk wel eens van zijn alimentatie plicht afwilde. Deze man is een paar maanden na het verliezen van dit proces gestorven. Hij heeft dus letter lijk tot aan zijn dood moeten beta len." aldus de SOGM-vooreitter. Volgens de heer Verharen is het overi gens opvallend dat vooral in het res sort van het Haagse gerechtshof „ou derwetse" vonnissen vallen. Bij ande re gerechtshoven komen volgens hem al heel vaak beslissingen voor waarin de alimentatie wel degelijk aan een limiet gebonden is. Hier komt vol gens de SOGM bij, dat juist in het ressort Den Haag een aantal advoca ten in, gebreke blijven bij het verdedi gen van de cliënten. als voorbeeld voor ons Oe broeders in Christus, die de grote BIJBELten- toonstelling organiseerden, houden als God het wil. een serie met als onderwerpen za. 3 mrt. - Het nieuwe Israël Gods za. 10 mrt. - Maar nu: Christus is opgestaan za. 17 mrt. - Doet dit tot mijn gedachtenis za. 24 mrt - Leden van elkaar za. 31 mrt. - Lichtende sterren in een duistere wereld Aanvang: 14.30 uur. Plaats: Zalencomplex CS, Den Haag. Europese Volkspartij: Goede vrienden „De advocaat blijft hier graag goede vrienden met de rechters en de presi dent van de rechtbank, omdat nieu we rechters vaak uit de kringen van de advocatuur worden benoemd. Men wil zijn eigen carrière niet in de weg staan en vecht daarom niet echt voor de cliënt." aldus de heer Verharen. De SOGM, is zoals bekend, voorstan der voor een limiet aan de alimenta tieverplichting (voor de vrouw) varië rend van twee tot vijf jaar. Zoge naamde alimentatieveteranen (men sen die al langer dan 12 jaar betalen) zouden van overheidswege (door een noodwet) onmiddellijk vrijgesteld dienen te worden van deze plicht, vindt de SOGM Jn mei van dit jaar zal er zoals het er nu uitziet een openbare hoorzitting komen van een bijzondere Kamer commissie over het vraagstuk van de alimentatie Waarna in augustus een groot alimentatiedebat in de Tweede Kamer volgt. Misschien dat er dan in 1980 een nieuw wetsontwerp over deze zaak komt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De industrielanden en zeker de landen van de EG moeten men en mee te helpen bij een sociale ontwikkeling van het land. Ook legt de EVP de nadruk op de minstens 0.7 procent van het bruto „democratisch geordende markteco- nationaal prod uk t aan ontwikke lingslanden besteden. Dat moet in een nauwgezet tijdschema gebeuren en ln de eerste plaats de armste vol ken ten goede komen. Dat ls een van de punten uit het programma van de Europese Volks partij, de Europese christendemocra ten. die hiermee de verkiezingen voor het Europese parlement in juni tege moet gaan. Het programma werd gis teren in Nederland gepresenteerd door de Nederlandse lijsttrekkers Beumer (AR), Vergeer (KVP) en Tol man (CHU). Verder gaf ook voorzitter van de Europese Unie van Christen democraten De Boer (AR) een toe lichting op het programma. De norm van 0.7 procent is de norm die Nederland op het ogenblik hand haaft. maar landen als Duitsland. Frankrijk en Italië halen dat nog niet. Multinationale ondernemingen ln ontwikkelingslanden moeten worden Ingeschakeld bij de nationale ontwik kelingsprogramma's ten einde de be hoeftige bevolking tegemoet te ko- nomle". De Europese Commissie moet het Europees parlement een plan presenteren over de sociaal-eco nomische ontwikkeling van Europa, waarin dit Ideaal tot uiting komt. „Zo leven we veel meer met de film mee, pap." ADVERTENTIE ADVERTENTIE EINDHOVEN (ANP) De 56-Jarige M Rameswar uit Eindhoven ls gister morgen vroeg ln een Eindhovens zie kenhuis overleden nadat hij enkele uren eerder in een politiecel onwel was geworden Omdat de doodsoor zaak niet vast staat, wordt vandaag sectie verricht. De man werd door de spoorwegpolitie onder invloed van alcohol aangetrof fen in een trein uit Amsterdam Alle zomerbestemmingen voor alle leeftijden. Zorgvuldig gecontroleerd en geselecteerd. 7 Staat allemaal in de zonnige zomergids van NS/Trans. Pak 'm mee. Op het NS-station, uw reisbureau, de ANWB of de Rabo-bank. Of bel: Reisbureau der N V. Nederlandse Spoorwegen Katreinetoren, Centraal Station, Utrecht Tel. 030-31.94.45 De laatste zal via een kort geding zijn ontslag ongedaan trachten te maken Hij kan over de kwestie zelf overigens niets zeggen omdat de NOS hem een zwijgplicht heeft opgelegd op grond van artikel 35 van de CAO De raad van beheer van de NOS heeft direc teur S van Broekema van de culture le raad in de provincie Groningen en secretaris van de programmaraad van Radio Noord, tijdelijk als be wmdvoerder aangesteld Het NOS-bestuur dubt in feite al eni ge jaren met een slecht functioneren de leiding. Dat dateert al van voor de aanstelling van ex-VARAmedewer ker Willem Jong als hoofd. Indertijd was Joris Stam nog hoofd van het zogenaamde algemene programma dat naast de provinciale rubrieken van de toenmalige RONO functio neerde Toen de RONO werd opge splitst in drie afzonderlijke regionale omroepen kwam er een strijd op gang onder de leiding tussen Stam en de provinciale rubriekschefs, De heer Stam werd toen adjunct-hoofd van Radio Noord. Over de aanstelling van Willem de Jong ontstond later onge noegen omdat men vond dat de NOS de regionale omroep een leider oplegde Tussen De Jong en Stam boterde het niet best en een bemiddelingspoging tussen Stam en een groep medewer kers enerzijds en de Jong anderzijds door Guy van Zutphen van het bu reau arbeidszaken, sociale begelei ding reorganisatie van de NOS bracht geen oplossing. Publicaties Het snelle ingrijpen van het NOS bestuur lijkt mede-ingegeven te zijn door publicaties in de Volkskrant en de Haagse Post. Het Volks krant-arti kei was voor de NOS zelfs aanleiding tot een onderzoek Dit onderzoek weerlegde de aantijgingen in dit och tendblad, waarin stond dat onder an dere Stam commerciële neven-activi teiten in de horeca-sfeer zou hebben Dit blijkt niet het geval te zijn Wel is de vrouw van Stam aandeelhoudster van een horeca-onderneming. Het on- derzoek pakte dus gunstig uit voor Stam en het wordt niet duidelijk in hoeverre het beleid van de NOS er toch is door beïnvloed Stam en nog drie Radio Noordmedewerkers heb ben een verklaring over het beschul digende artikel moeten afleggen Uit het persbericht van de NOS over het gisteren aangezegde ontslag valt op te maken dat deze verklaringen er mee te maken hebben. Gesteld wordt dat de ..rapportage van een aantal medewerkers met betrekking tot de perspublicaties" aanleiding vormden voor zowel het op non-actiefstellen van De Jong als het ontslag van Stam. Stam bereidt overigens ook nog ge rechtelijke stappen tegen de Volks krant voor In het gewraakte artikel worden zijn horeca-bindingen als commerciële nevenactiviteiten voor gesteld Gesuggereerd wordt dat Stam de feitelijke leiding zou hebben over een horeca-onderneming. Verder overweegt Stam ook stappen tegen de Haagse Post. welk blad anti-semi- tische uitspraken die hij zou hebben gebezigd, heeft gepubliceerd. Stam ontkent dit. Verder zou hij zich ln het vraaggesprek met de Haagse Post negatief hebben uitgelaten over de Regionale Omroep als zodanig Een medewerker van de Regionale Om roep spreekt van een ..hetze" in som mige kranten In een verklaring spreekt het perso neel van Radio Noord zijn ..afschuw en verbijstering" uit over het ontslag In de verklaring staat onder meer .Uiteraard is er binnen de complexe problematiek van Radio Noord kri tiek mogelijk op het functioneren van de programmaleider. Echter als kri tiek van dit niveau een verregaande maatregel als onderhavige rechtvaar digt dan zou vrijwel het gehele perso neel van Radio Noord moeten worden ontslagen' Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Vrouwen lijken minder door onlustgevoelens geplaagd te worden dan mannen, als zij werkloos worden. Door het verschil ln opvoeding ervaren vrouwen werkloosheid anders dan mannen. Dat is een van de resultaten van een onderzoek dat is uitgevoerd door drs. Sjoukje van de Linde van het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen. Het Evoluon boait keer op keer opnieuw Nu weer met de tijdelijke tantoonstelling "1G0 jaar elektrisch licht Philips maakte die tot een historisch avontuur. Opwindend Leerzaam. Wat veroorzaakte Edisons vondst allemaal, na eeuwen en eeuwen van flakkerende vlammetjes'' Via de ene na de andere verrassing wandelt u door de onstui mige ontwikkelingen sinds de eerste elektrische vonk' Direkt aan de Rondweg m Eindhoven Open maandag l/m vrijdag van 9 30 -17 30 u; zaterdag 10 00-17 00 u, zon-en feestdagen 12 00 - 17 00 u 1e kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten Bijna alle vrouwen vinden dat ze hun tijd nuttig besteden, ook al hebben ze geen baan daarentegen vindt een van de drie werkloze mannen dat hij zijn tijd niet nuttig besteedt. Volgens Sjoukje van de Lrode is dit verschil terug te voeren op het feit dat in het traditio nele opvoedingspatroon het meisje wordt geleerd dat je je tijd binnenshuis nuttig kunt besteden Jongens knjgen daarentegen te horen dat hun werkterrein buitenshuis is en dat ze daar de kost moeten verdienen. Uit dit verschil in opvoeding valt ook te verkla ren dat vrouwen minder vaak worden geplaagd door een ge voel minder waard te zijn als ze hun werk kwijt raken Verder vinden meer mannen dan vrouwen dat zij in nega tieve zin worden beïnvloed door hun werkloosheid De vrouwen die dit aanvankelijk wel als positief ervaren, vin den dat ze meer tijd krijgen om zichzelf te ontplooien Dat komt aldus de onderzoek ster doordat een baan voor een vrouw (die vaak ook nog de huishouding moet doem een dubbele belasting is. Overigens willen de meeste vrouwen toch liever niet werk loos zijn. Tachtig procent van de vrouwen die aan het onder zoek meewerkten voelt zich niet prettig als werkloze Geldproblemen Bij het onderzoek, dat mede mogelijk werd door de rege ling ..Experimentele vrouwen projecten van het ministerie van sociale zaken, waren 176 vrouwen betrokken In maart zal er nog een uitgebreid rap port over verschijnen Een ander verschil tussen mannen en vrouwen is dat vrouwen minder gauw geld problemen krijgen bij werk loosheid Geldproblemen doe men op voor nog niet de helft van de vrouwen (46 procent) op het moment dat ze werk loos worden Bij mannen ligt dit percentage op 58 Daaren legen telt voor vrouwen het gemis aan contacten tijdens de werkloosheid zwaarder dan voor mannen Slechts veer tien procent van de mannen klaagt hierover, terwijl dit percentage bij de vrouwen op 21 ligt Van de vrouwen ver veelt zich dertig procent va ker als ze werkloos zijn Een aanvankelijk gevoel van vrij heid ivakantiegevoel) bij drie kwart van de vrouwen ebt al gauw weg Verreweg de meeste vrouwen vinderi dat ze evenveel recht hebben op werk als mannen De onderzoekster heeft overi gens wat dit betreft een schei ding gemaakt tussen de jon gere en oudere vrouwen Ne gentig procent van vrouwen beneden de dertig jaar vindt het niet aanvaardbaar dat de mannen vóórgaan bij de ver deling van hun werk Bij vrou wen boven de dertig jaar wordt deze mening door zestig procent geuit Overigens is er nogal een opmerkelijk ver schil met een onderzoek dat het damesblad Margriet een jaar geleden verrichtte Toen vond net iets meer dan de helft <51 procent) dat voor rang voor mannen uit den boze is Nog enkele opmerkelijke cij fers Sjoukje van de Linde meent dat er wel 430.000 vrou wen ln Nederland een baan willen, maar zij schat dat ze ker 300 000 zich niet als werk zoekende hebben luten in schrijven Zeventigduizend deden dat wel en nog eens zeventienduizend lieten zich inschrijven voor een gedeelli- lijke baan. Verder zijn er der tigduizend meisjes jonger dan negentien jaar die thuis hel pen en twaalfduizend gehuw de vrouwen die hun inschrij ving hebben laten verlopen Volgens Sjoukje van de Linde blijft bij het onderzoek naar werkloosheid de vrouw vrij wel altijd onbesproken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3