Ogem laat bouwfusie afketsen ÏBegin toch naar VS Oegandese radio meldt herovering Pet Kïesuwkado Zingmee etVëronica! !n deze krant Onzekere arbeidssituatie voor 7000 werknemers blijft de nationale inzameling van het Leger Des Heils tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw 1 Enkele buien ^Premier slaat uitnodiging Camp David af Kamer en bonden erg teleurgesteld NLO-studenten uiten protest tegen plan Pais m )emasqué Christelijke milities: 'Steun voor VN-soldaten in Libanon Inbrekers stichten brand: twee doden Prinses Christina verwacht tweede OPEC verdeeld over olieprijs Trouw Voor verbetering vatbaar I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee rouw O 37STE JAARGANG NR 10783 - WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 HET WEER n Advertenties voor deze zaterdagse rubriek moeten uitcni^ donderdag (Ie post) in ons bezit zgn. Inlichtingen lel 020-913456 1st 763 In de ochtend enige tijd regen of natte sneeuw. Later op de dag enkele opklaringen. Minimumtemperaturen om het vriespunt, middagtemperaturen ongeveer vier graden. Tot krachtig en aan de kust tater tot hard toenemende zuidwesten wind. De vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: veranderlijk met enkele buien. Middagtemperaturen ongoveer vijf graden Zon op: 07.28 Maan op: 08.51 onder: 18.18 onder: 22.10 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Wereldraad over geloof, wetenschap en toekomst PAGINA 3: Aan alimentatie komt geen eind PAGINA 4: Blank Z-Afrika vanavond op tv PAGINA 5: 'Bergerheide is niet te redden' PAGINA 7: Vietnamezen op Chinees gebied PAGINA ECONOMIE: Consumentenrubriek PAGINA 11: Kwartiermakers naar Libanon Noch minsiter Al be da (sociale zaken), noch de bonden waren erg somber over dreigende ontslagen. Er zou el ders In de bouwnijverheid werk te vinden zijn voor de mensen, die hun arbeidsplaats kwijtraken. „Wel drei gen de werknemers van nietrwinstge- vende Nederhorstbedrijven terecht te komen in de jungle van de bouwwe reld. Zij moeten maar afwachten of er een gelijkwaardige baan te vinden door James Dorsey JERUZALEM De Israëlische premier Begin weigert gehoor te geven aan president Carters uitnodiging voor een nieuwe topontmoeting op Camp David, maar vertrekt morgen wel naar Washington voor besprekingen met de Amerikaanse president. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De onzekere werkgelegenheidssituatie voor ruim 7000 werkne mers van de Nederhorst-bouwbedrijven blijft bestaan nu bouwgigant Ogem die bedrijven niet wil overnemen. Topman Udink van Ogem en minister Van Aardenne (economische zaken) maakten gisteren bekend, dat het samengaan van de baan is. Er zal nu gezocht worden naar een nieuwe gegadigde voor de overname van alle Nederhorst-bedrijven. Lukt dat niet, dan zullen de winstgevende delen te koop worden aangeboden. Het afketsen van het samengaan riep in de Tweede Kamer en bij de vakbonden gisteren veel teleurstelling op. is", zei bestuurder Zoethout van de FNV-Bouwfederatie. Volgens fninls- ter Van Aardenne is „de regering er alles aan gelegen om de werkgelegen heid bij Nederhorst te handhaven". Van Aardenne zei gisteren dat er „na dagen van koortsachtig onderhande len punten op de i gezet zijn: getracht zal worden een andere gegadigde te vinden voor de Nederhorst-bouwbe drijven". In de Tweede Kamer ver klaarde de minister, dat hij een finan cieel „vangnet" heeft gespannen om de kwestie-Nederhorst ordelijk af te wikkelen. De komende en al verleen de steun voor het voortbestaan van de Nederhorst-bedrijven komt de overheid op circa 200 miljoen gulden te staan, verwachtte de bewindsman. De bouwbedrijven blijven, met finan ciële steun van de overheid, bij de Verenigde Bedrijven Nederhorst „on der dak". De directie komt onder nauw toezicht te staan van een speci ale commissie, waarin de betrokken ministers (financiën, economische za ken, sociale zaken) vertegenwoordigd zijn. Ook de bewindvoerders van Ver enigde Bedrijven Nederhorst (die tot oktober van dit Jaar uitstel van beta ling hebben gekregen) houden toe zicht op de directie, die nu op zoek gaat naar een nieuwe fusiepartner. Banken Met de nieuwe afspraken wordt een streep gehaald door de overeen komst, die de Staat en Ogem al in 1975 sloten over de overname van Nederhorst. De beslissing om zich terug te trek ken is door Ogem genomen op grond van „zeer recente inzichten", zei mi nister Van Aardenne. Ogem slaagde er niet in bij twee banken (ABN. AMRO) kredieten los te krijgen om de beoogde nieuwe onderneming Ogem-Nederhorst Bouw van de grond te krijgen. De banken zouden zijn afgeschrikt door de „aanmerke lijke verliezen" (enkele tientallen mil joenen guldens) van de Nederhorst- bedrijven in de afgelopen Jaren. „Ogem heeft steeds op het standpunt gestaan: we nemen geen risico's bij een eventuele samenvoeging van de bouwbedrijven", verdedigde Ogem- topman Udink gisteren de beslissing van zijn concern. Minister Van Aar denne vond niet dat de overheid moet bijspringen als een bedrijf geen „nor male bedrljfsfinanciering", dus lenin gen bij de banken, kan verkrijgen. Vervolg op pagina 11 de 001 President Carter deelde gisteren mee inmiddels tegengesproken door de dat hij met Begin zou overleggen over Egyptische premier Khalil. Premier een mogelijke hervatting van het top- Begin heeft gisteten overigens wel overleg. Eerder op de dag besloot het laten weten bereid te zijn met presi- Israëlische kabinet niet in te stem- dent Carter te gaan praten over de men met een top tussen premier Be- voortgang van het vredesproces en jin en de Egyptische premier Khalil over andere, bilaterale kwesties. Pre- >1 - omdat er bij het overleg van de af ge- sldent Carter nodigde begin deze lopen dagen geen vooruitgang zou week Begin echter nadrukkelijk uit *ijn geboekt. voor een topontmoeting over de In de officiële verklaring die de rege- v00"8ang van het vredesoverleg. Ing Begin gisteren uitgaf staat dat Igypte zijn standpunt tijdens de on- erhandeiingen heeft verhard. Dit is In Jeruzalem weet men nog niet het antwoord op de vraag hoe de oproep van Carter aan het adres van premier ADVERTENTIE tai Panties voor jou |n sokken voor pa? i Kwaliteit dat kun je zien In goedkoper bovendien. Veronica volgt mode lp de voet. Want Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zo'n tweehonderd stu denten van de zeven nieuwe leraren opleidingen (NLO's) hebben gisteren op het Binnenhof gedemonstreerd te gen de bezuinigingsmaatregelen van minister Pais. Aan de voorzitter van de vaste Ka mercommissie voor onderwijs. Van Ooijen, werd een petitie aangeboden. Daarin wordt erop aangedrongen dat de minister alsnog gaat praten met de studentenorganisatie Landelijk Overleg Lerar (LOLO). Volgens de studenten gaat de oprich ting van drie nieuwe lerarenopleidin gen ten koste van de zeven bestaan- ADVERTENTIE Van 1 maart af uitgebracht door vj Cinema International Corporation door Ferry Mingelen JERUZALEM/METULA „De Ne derlandse militairen in Zuid-Libanon kunnen op onze volledige steun reke nen. We zullen ze alle faciliteiten ge ven die ze nodig hebben, als ze zich maar goed gedragen. Ze n oeten zich niet met politiek inlaten, maar doen wat hun taak is: het gebied vrijhou den van Palestijnse terroristen." Dit zei majoor Saad Haddad gisteren in Metula, de n eest noordelijke Israë lische stad aan de grens met Libanon. Haddad is con n andant van de chris telijke milities die met steun van Is raël een zóne in het zuiden van Liba non aan de Israëlische grens onder controle houden. Haddad wordt door de vresesmacht van de Verenigde Na ties in het zuiden van Libanon, Unifil. niet als officiële partij in het conflict tussen Israël en de Palestijnen erkend. De indruk bestaat dat ook de Neder landse regering deze lijn volgt. „Ik heb veertien dagen geleden een tele- gran aan de chef-staf (van de land macht) in Nederland laten sturen om de Nederlandse troepen te verwelko men. Ik heb daar echter geen ant woord op gekregen," zegt Haddad. Het Unifil-hoofdkwartier heeft drie weken geleden een voorstel van Is raëlische zijde afgewezen on een ge sprek te arrangeren tussen Haddad en de eerste Nederlandse officieren die zich enkele weken geleden kwa- nen oriënteren in Zuid-Libanon. Het persgesprek gisteren net Had dad kwam via bemiddeling van de Israëlische mijitaire autoriteiten in Metula tot stand. Begin van Israël en premier Khalil van Egypte tot stand is gekomen. Volgens de Egyptische premier Kha lil zou het idee van een nieuwe top afkomstig zijn van de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Da Jan. Tijens zo'n top zou premier Begin de beslissingen kunnen nemen waartoe Dajan niet de bevoegdheid heeft. Pre mier Khalil zou over grotere vol machten beschikken dan minister Dajan. In Jeruzalem wordt overigens aangenomen dat Carter voor zijn uit nodiging voor een top wel overleg daarover heeft gevoerd met Dajan en Begin. Hoewel velen ln Israël het besluit van het kabinet om redenen van prestige goedkeuren, had Begin eerder deze week de indruk gewekt aan het feit dat Sadat althans in de beginfase van de top niet aanwezig zou zijn niet zo zwaar te tillen. In een gesprek met Nederlandse Journalisten, die het be zoek aan Israël van minister van de Klaauw volgden, zei Begin dat de top geen ontmoeting van persoonlijkhe den maar van staten was. Omdat het kabinetsbesluit van gisteren echter unaniem werd genomen wordt nu in Jeruzalem aangenomen dat de dui ven zich bij de haviken in de rege ring hebben aangesloten om Israels positie naar buiten toe te versterken. Meer druk In Jeruzalem rekent met de mogelijk heid dat het kabinetsbesluit tot een verhoging van de Amerikaanse druk op Israël zal leiden. Khalil leek op deze mogelijkheid gisteren te zinspe len toen hij stelde dat het nu aan Carter was om de volgende stap te nemen. In Jeruzalem toonde men zich eerder NAIROBI (Reuter, UPI, AP) Het leger van de Oegandese Amenza^ rïeiwf aannak''^an°het Presldent Idl Amin heeft belangrijke delen van het zuiden van vredesproces. Israels oud-ambassa- Oeganda heroverd op opstandelingen, die worden gesteund deur in de Verenigde Staten, Simcha door Tanzaniaanse troepen. Dinitz, herhaalde deze week de Israë lische indruk dat de standpunten van Cairo en Washington zeer dicht bij elkaar liggen. De nieuwe Amerikaanse aanpak wordt gezien als een direct gevolg van de omwenteling in Iran. De Ameri kaanse strategie lijkt echter ook in de Arabische strategie niet enthousiast te zijn ontvangen. Niet uitgesloten is dat de Jordaanse koning Hoessein en de Saoudische kroonprins Fahd hun respetlevelijke bezoeken aan Was hington hebben uitgesteld om zo kracht te zetten bij hun kritiek op de huidige Amerikaanse Midden-Oosten beleid. de. Daar bovenop komt volgens hen dan nog eens een bezuiniging van bijna acht miljoen gulden. Minister Pais wil deze besparing bereiken door minder eerste jaarsstudenten toe te laten en grotere groepen te creëren. Een en ander gaat volgens de studen ten ten koste van de werkgelegenheid Opleidingen en het onderwijs. Tot nu toe houden de studenten nog zes van de zeven leraren opleidingen bezet uit protest tegen de bezuini ging. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij een brand in het Zwaanshals ln Rotterdam zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee kinderen om het leven gekomen Bij de politie hebben zich gisteren twee mannen gemeld die verklaarden dat zij tijdens een inbraak in de onder de woning gelegen kelder van het J.A.C. de brand hebben veroorzaakt. De slachtoffertjes zijn de dertienjari ge Jerrol Huyshest en zijn elfjarige zusje Maritsa Hun moeder en nog drie broertjes en zusjes konden op tijd het huls verlaten Een van de Inbrekers, de twintig jarige J B. heeft bekend dat hij met een kaars papieren in brand heeft gestoken, die door de evenoude J H H werden uitgetrapt. Toen de man nen niets van hun gading vónden verlieten zij het kantoor en reden weg in een auto Onderweg vertelde B. aan H dat hij vlak voor hun vertrek toch nog enkele papieren in brand had gestoken Op aandrang van H. zijn de mannen teruggereden. Toen sloegen de vlammen al uit het huis DEN HAAG (ANP) Prinses Christi na verwacht ln Juli haar tweede kind - Het particulier secretariaat van de koningin heeft dat gisteren meege deeld In Juni 1977 werd Bernardo, het eer ste kind van de prinses en haar man Jorge Guillermo, geboren. Afgelopen juli werd bekend dat prinses Christi na een miskraam had gehad. Dit valt op te maken uit berichten van de Oegandese radio, die gisteren werden opgevangen in de Keniase hoofdstad Nairobi. Volgens de radio hebben aanhangers van Amin de be langrijke stad Masaka in het zuiden weer in handen. De berichten zijn echter moeilijk te controleren. Eerder was ln Nairobi vernomen dat Masaka in handen was gevallen van Tanzani aanse troepen en dat het daar aanwe zige leger zich bij de Tanzanianen had aangesloten. Volgens de radio viel Maksaka gisteren na zeer zware gevechten, waarbij tanks, artillerie- geschut en de infanterie deelnamen. ADVERTENTIE blij dat ik dat ding einde- jk kan afzetten Behalve het interview van Ferry Mingelen met Haddad staat op pagina 9 ook een arti kel van onze verslaggever Ja mes Dorsey, die over de komst van de Nederlandse VN-solda ten sprak met een VN-woord- voerder en een Nederlandse majoor. LEGER DES HEILS (Stichter: William Booth) heeft veel met breekbare mensen te maken. In honderd plaatselijke afdelingen en vijfenzeventig maatschappelijke centra. Kijkt u vanavond eens naar ons filmpje op Nederland II, 20.25 uur (SOCUTERA) en help ons bij ons helpen! Tot 10 maart a.s.: President Amin verklaarde voor de Oegandese radio dat zijn leger slechts vecht tegen Tanzanianen en huurlingen. Volgens onafhankelijke waarnemers hebben zich echter ook Oegandese ballingen, guerrillastrij ders en overgelopen Oegandese sol daten aan de Tanzaniaanse zijde gevoegd. Uit de Oegandese hoofdstad Kampa la wordt gemeld, dat een grote stroom vluchtelingen vanuit het zui-' den naar de hoofdstad t^ekt. Honder den vluchtelingen kamperen in het voetbalstadion, waar tanks strategi sche posities hadden ingenomen. Veel inwoners van Kampala gingen gisteren niet naar hun werk. De gevechten van de afgelopen dagen waren de hevigste ln een vier maan den durend grensconflict tussen Tan zania en Oeganda, waarbij de twee landen elkaar de schuld gaven van grensoverschrij dingen NICOSIA (AP) De organisatie van olie producerende en exporterende landen (OPEC) is gisteren op grote moeilijkheden gestuit bij het vastr stellen van de olieprijzen. Irak en 8aoedl-Arablë verzetten zich tegen iedere prijsverhoging, terwijl Koe- welt en Libië een verhoging beplei ten. Iran heeft al laten weten zijn olie in het vervolg tegen het hoogste bod te zullen verkopen. Koeweit verhoog de deze week de olieprijs met negen procent. Libië verhoogt binnenkort met vijf procent. Qatar en de Verenig de Arabische Emiraten meldden een prijsstijging met zeven procent. Meer nieuws over de olieprijs op pagina p Er zit iets niet helemaal snor met oom agent. Het verkeer houdt hij best aardig in de peiling, maar verder hebben wij geen erg hoge pet van hem op. leert een enquête. De opleiding zou op zestien ma nieren beter kunnen. Moed houden dus maar. (Wie niet?) 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder mei ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting cn arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee»: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. Lees een krant met overtuiging: TrOUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1