Winstje voor Akzo Kapitaal probleem voor financiering inieuwe activiteit Brandbeveiliging .Winkelcentra nodig In 'heel blik' conserven zit bepaald géén liter lanken niet in staat bij te dragen Eerste aardbeien Middenstanders manen tot spoed Zelfbedieningsgrossiers, traag met nieuwe regels 'i A koopt merikaanse inkelketen Kledingproduktie minder achteruit Staat leemt nu tegen 8,75 procent Na drie verliesgevende jaren Blikfabrikant ontkent afslanken conservenblikken Niet alle zuigelingenvoeding voldoet aan wettelijke eisen Tabaksreclame nu wettelijk verbieden L. WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 FINANCIEN EN EO iNOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 Pan een onzer verslaggevers •"j AMSTERDAM De verschaffing van risicodragend kapitaal bl, s een knelpunt voor innovatie (vernieuwing) en het onderne- 3V! nen van nieuwe activiteiten in kleine ondernemingen. Er •se ijken echter bronnen aanwezig te zijn. waarbij banken een lemiddelende en soms overbruggende rol kunnen spelen. (hi ureic ;en 1 lerge! J leer °b Hl. lit zei dr. D. M. N. van Wensveen. f^oorzitter van de hoofddirectie van Jank Mees Hope. op een bijeen- omst van de Vereniging voor strate- ische beleidsvorming, gewijd aan de inanciering van nieuwe industriële ctiviteiten. Voorwaarde voor het succesrijk aan- rekken van kapitaal is echter, dat de remieuwingsactiviteiten in goed ge- ganiseerde ondernemingen met ireiding van activiteiten plaatsvin- fen. Een fonds voor financiering van irgelijke activiteiten zou. aldus de er Van Wensveen, mede bijstand ,Jp diverse terreinen van de bedrijfs- roering van de ondernemingen waar- ge n het deelneemt, moeten kunnen everen. Iet zoeken van industriële toepassin- en voor nieuwe technologieën c.q. V( iet beginnen met nieuwe industriële ctiviteiten moet in het algemeen, zo j nerkte hij op. tot het meer riskante indernemerschap worden gerekend. 'JJÏ laarom dient dit ondernemerschap loor een voldoende breed draagvlak P - voorwaarde voor het kunnen aan- rekken van risicodragend kapitaal - te worden geschraagd. m (iet romantiseren i nnovatie in kleine ondernemingen 'noet. aldus de heer Van Wensveen. liet te veel worden geromantiseerd, len brede en aanhoudende stroom an vernieuwingen kan alleen ver- b'Jracht worden van de grote en zeer rote ondernemingen. Deze kunnen iet zich veroorloven diepte investe- 'ingen in research te plegen. Zij kun nen zich foutieve investeringen in re- earch en afzet van nieuwe produk- wn permitteren. [ij dacht dat in ruimer verband de iverheid (rijk. lokale overheden, ijksdiensten) innovatie en nieuwe ctiviteiten belangrijk zouden kun nen steunen door het verlenen van gerichte opdrachten, c.q. het plaat sen van bestellingen. Een dergelijke vorm van overheidssteun, zo meende de heer Van Wensveen. is misschien effectiever dan het verstrekken van subsidies. Bovendien heeft dit soort steun in het verleden in vele landen in belangrijke mate tot de technologi sche vooruitgang bijgedragen. Sprekende over de Nederlandse ban ken wees hij erop. dat deze niet in staat zijn bij te dragen aan de ver schaffing van risicodragend kapitaal voor innovatieactiviteiten door het zelf verwerven van risicodragende deelnemingen. De Nederlandsche Bank verbiedt hen namelijk deelne mingen in het kapitaal van onderne mingen te verwerven boven een 5 procents belang. Niet verstanding Werkgevers: zet energiesubsidiesi Afgezien daarvan lijkt het voor de tijdelijk voort banken met verstandig naar blijven- JJ de deelnemingen in bedrijven te stre- DEN HAAG (ANP) De Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden (VNO en NCW) heeft bij de regering met klem aangedrongen op voortzet ting van de subsidies op energiebe sparende investeringen en voor warmte-isolatie van gebouwen (be drijfsgebouwen). Dezer dagen zijn de eerste kasaarbeien op de fruitveiling van Geldermalsen aangevoerd. De prijs was 13,20 per doosje. De aarbeien kwamen van tuinbouwer Roberti, die met het plukken „hulp" had van zijn dochtertje Cobi. ven, omdat hun solvabiliteitspositie (verhouding balanstotaal/eigen ver mogen) daalt en het normale bedrijf van kredietverlenen steeds meer risi co's gaat inhouden. Wat zij wél kun nen is tijdelijke belangen verwerven in veelbelovende ondernemingen met nieuwe activiteiten, indien het voor uitzicht bestaat dat definitieve kapi taalverschaffers op redelijk korte ter mijn kunnen worden gevonden. Ook institutionele beleggers (pensi oenfondsen. verzekeringsmaatschap pijen) zijn soms bereid zekere bedra gen voor nieuwe activiteiten ter be schikking te stellen. Daarnaast, zo zei de heer Van Wensveen, is er dan nog de mogelijkheid een fonds bijeen te- brengen voor de verschaffing van risi codragend kapitaal aan kleinere on dernemingen met innovatieactivitei ten. Verder zouden deze activiteiten kunnen worden bevorderd door fisca le stimulansen. De tijdelijke, voor 1978 geldende sub sidieregeling voor energiebesparende investeringen is op 15 november ver vallen zonder door een nieuwe rege ling te zijn vervangen. Daarnaast zijn sinds 7 februari bedrijfsgebouwen uitgesloten van de subsidieregeling voor warmte-isolatie, aldus de werk geversorganisaties. VNO en NCW vinden het wegvallen van beide subsidieregelingen, gezien in het licht van het i»nergiebeleid en tegen de achtergrond! van de werkge legenheidsproblemen!, zeer nadelig voor de economische i situatie op kor te termijn. Een en ander klemt te meer nu de indiening van het wets ontwerp over de WD ï-toeslagen voor energiebesparende eio milieu verbete rende investeringen irlet eerder dan in april is te verwachten. Op zijn vroegst zal dit wetsontwerp pas in juli in werking kunn en treden. Al die tijd zal het bedrijfs'leven van subsi dies op energiebesp «irende investe ringen en warmte-isoi'atie verstoken zijn, tenzij de regering alsnog besluit nieuwe tijdelijke voorzieningen te treffen, aldus NCW era VNO. |at^an een onzer verslaggevers ?e-^MSTERDAM Winkelcentra van het gesloten type al dan [■/liet met verdiepingen, behoren te worden uitgerust met een lutomatische sprinklerinstallatie, voorzien van een directe loormelding naar een permanent bezette alarmpost. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De zelfbedieningsgroothandel moe t met spoed de deur sluiten voor de consument, vinden de mi<:ldenstands- organisaties KNOV en NCOV. In principe zijn zij met de zelfbedieningsgroothandel eens geworden over >een aantal regels maar wat nog ontbreekt is het in praktijk Urengen van deze regels Se, larnaast zijn voorzieningen nodig het gebied van compartimente- pJg (onderlinge afscheiding), pla- oupnds, alsmede van rook- en brand- ntilatie. M,1 Js-|)it zijn de belangrijke conclusies uit in rapport, dat in opdracht van de ufereniging van Brandassuradeuren opgesteld door het Bureau Rebel in In het rapport zijn de re- iltaten verwerkt van een onderzoek ar een zestal branden in winkelcen- in de jaren 1976 tot 1978. ;1 van het onderzoek was, uit deze iden lering te trekken voor de ïkomst en aanbevelingen te formu- Sren voor een passende brandbeveili- ig van winkelcentra. Het rapport is :tueel geworden door de recente id in het winkelcentrum van As- (gesloten type) in de nacht van 12 13 februari JL isL rtgïet rapport maakt uit een oogpunt gS!an brandbeveiliging een onder scheid tussen winkelcentra van het in type, van het type gesloten par- ïrrebouw en van het gesloten type Met de invoering van deze regels zal de zelfbedieningsgroothandel voor 1 april moeten instemmen, aldus het Nederlands Christelijk Ondernemers met verdiepingen. Winkelcentra van Verbond (NCOV) in de maart-uitgave het laatste type vereisen relatief de van haar blad „Ondernemer". De vèrstgaande beveiliging, omdat bran den zich in deze typen het snelst kunnen uitbreiden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De kledingproduktie in Nederland is vorig jaar naar hoeveelheden gerekend met vier procent teruggelopen. Deze achter uitgang was aanzienlijk minder dan in 1977 toen een inkrimping van 14 procent werd geregistreerd. Het grootst was in 1978 de achteruit gang bij de vervaardiging van over hemden: die liep met 30 procent terug tot 2.5 miljoen stuks. Van overalls werden er 11 procent minder ge maakt. van panties 24 procent en van bustehouders 12 procent Op enkele terreinen nam de produk- tie toe. Zo werden er 18 procent meer spijkerbroeken vervaardigd en 16 procent meer damesmantels. Rokken en overgooiers werden er ook meer gemaakt. Vorig jaar is 52 (was 51) procent van de Nederlandse kleding geheel in ei gen land vervaardigd en 48 (was 49) procent met inschakeling van buiten landse ateliers. is.fan een onzer verslaggevers ie^MSTERDAM Naar eerst nu be- end is geworden heeft C A een eten van 175 kledingwinkels in de Staten overgenomen. Het ?fdkantoor van deze organisatie, laurices", is gevestigd in Duluth in deelstaat Wisconsin. Meer over laurices wil men bij C A niet ?kendmaken. A heeft al geruime tijd enkele ili*langen in de VS. namelijk de kle iig ingwinkelbedrijven Ohrbach en De i-odge. die er vooral zijn in New York, s Angeles en de omgeving van deze iden. Een poging, in 1977, om de :h inkelketen Miller-Wohl in handen te ;11Jgen, mislukte, n, ?n)e grote terughoudendheid van C over de aankoop van Maurices, is 'nmerkend voor het concern van de milie Brenninkmeyer. Gegevens 'er omzet en winst worden alleen ikendgemaakt over de Duitse tak in de onderneming, die trouwens de ootste is. Toen Nederland in 1971 n nieuwe wet op de jaarrekening eeg. ontweek C A de daaruit n|>ortvloeiende publicatieplicht door t bedrijf om te zetten van een NV in n commanditaire vennootschap, ver C A in Nederland is niet veel eer bekend dan dat er ruim vijftig ialen zijn met ongeveer 5.000 werk- ïmers. onder wie zeer vele part-ti- ers heer Wijkhuizen van het NCOV is niet zo optimistisch over de kans dat het Nederlands Instituut voor de zelfbe dieningsgroothandel inderdaad voor 1 april reageert. Wijkhuizen: „We vin den dat het te lang duurt." aldus de heer Wijkhuizen in de Ondernemer Het gesprek met de zelfbedienings grossiers duurt al anderhalf jaar. Wanneer zij niet met de invoering van de regels instemmen, gaan we bij de overheid om maatregelen vragen. De vestigingswet geeft de overheid de bevoegdheid om op te treden tegen grossiers die zich niet aan de voor schriften houden." Tot nu toe wordt misbruik van de naam „groothandel" gemaakt, schrijft de Ondernemer. De regels waarover middenstand en zelfbedieningsgroothandel het in principe eens zijn, houden onder meer in wie de koper mag vergezellen en wat de bezoeker mag kopen. De „helper" van de koper moet als zoda nig geregistreerd staan. Niet langer mag de koper iedere keer een andere kennis meenemen. Juist op dit punt waren er veel klachten onder de win keliers die zagen dat hun klanten met een pasjeshouder meegingen om par ticulier in te slaan tegen grossiersprij zen. Beide partijen vinden ook dat de grossiers zorgvuldiger moeten wor den bij het uitgeven van pasjes. Naast winkeliers zullen slechts verte genwoordigers van bedrijven met minstens 25 man personeel, voorts van verenigingen of stichtingen met een kantine toegang hebben, ook na- I mens zieken-, bejaard i«n- ot verzor gingshuizen mag iemauid de groot handel bezoeken. DEN HAAG (ANP) Op) 6 maart kan worden ingeschreven op e en 8,75 pro cent 15-Jarige staatsleni ng volgens het tendersysteem. De stel rting is op 2 april. Het bedrag van de 1 ening en de koers van uitgifte worden na sluiting van de inschrijving vastgj esteld. De lening zal worden afga lost in vijf tien jaarlijkse termijnen, b e beginnen op 1 april 1980. Vervroegd! gedeelte lijke of algehele aflossing is vanaf 1 april 1989 mogelijk tegen de koers van 103 procent. Inschrijve rs kunnen kiezen uit schuldbewijzen 'an 1.000 en voor het eerst ook schul dbewijzen van 50.000. De vorige staatslening droe* een ren te van 8,25 procent en had een loop tijd van tien jaar. Ook de se lening werd volgens het tendersys teem uit gegeven. Het bedrag wercfl vastge steld op 500 miljoen en ck uitgifte- koers op 100,5 procent. Bij het tendersysteem kunn en, zoals bekend, de inschrijvers zelf de koers aangeven waarop zij bereid zijn aan de lening deel te nemen. Aai de hand van de binnengekomen imtchrijvin- gen wordt de uiteindelijke k oers van uitgifte bepaald. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Na drie verliesgevende jaren heeft Akzo in 1978 weer een kleine winst geb 'oekt. Vorig jaar werd netto 24 miljoen verdiend tegenover een verlies van 166 miljoen In 197 7. De concernomzet nam toe van 10.43 tot 10,66 miljard. De verbetering van de resultaten in 1978 is vrijwel geheel te danken aan de Akzo-bedrijven buiten Nederland, zo schrijft het bestuur in een toelich ting op de cijfers. De resultaten van een belangrijk deel van de Neder landse activiteiten bleven zorgwek kend. Hierdoor werd in Nederland een aanzienlijk verlies geleden waar op geen belasting in mindering kon worden gebracht. De gang van zaken in het concern in zijn geheel werd gunstig beïnvloed door een positief vierde kwartaal. Met name de chemische vezels en de chemische produkten deden het be ter dan in de eerste drie kwartalen van 1978 en het laatste kwartaal van 1977 Toch was het resultaat ln de chemische vezels nog steeds slecht, aldus Akzo. De resultaten van de farmaceutische, consumenten- en overige produkten bleven over het algemeen bevredi gend. De winst in het vierde kwartaal is ook beïnvloed door enkele inciden tele posten. Zo betekende de daling van de Zwitserse frank in de afgelo pen maanden dat het koersverlies op leningen in Zwitserse franken aan het einde van het derde kwartaal 35 miljoen gereduceerd werd met ƒ11 miljoen. De zeer hoge koers van de frank had in eerste instantie het forse verlies veroorzaakt. Ondanks de kleine winst stelt Akzo voor ook over 1978 het dividend te passeren. Voor het laatst is een divi dend uitgekeerd over 1974: vil ir gul den per aandeel van 20. VI at de cijfers verder betreft, de netto rwinst van 24 miljoen na het voorga lande verlies van 166 miljoen kwai n tot stand na verrekening van buU enge- wone lasten. Deze post buitel a be schouwing gelaten was er een winst van 47 miljoen tegenover ee» t ver lies van 52 miljoen in 1977. Eind 1978 had Akzo 84.400 werkneme rs in dienst. Bij Enka (voornamelijk che mische vezels) nam het aantal werk nemers met 1.200 af. bij de ov> »rtge divisies was er een daling in het per soneelsbestand van 800 Door nl euw in de consolidatie betrokken ob her nemingen groeide het aantal m ede- werkers anderzijds met 800, zod« it er netto een teruggang was van l.:i 00. Vele consumenten hebben de indruk, dat een groot blik groente- of fruitconserven een inhoud van een hele liter heeft. Dat was vele jaren geleden misschien zo (een woordvoerder van Thomassen Drijver- Verblifa zegt, dat het formaat van conser venblikken de afgelopen vijfentwintig jaar niet is veranderd), maar dat is tegenwoor dig beslist niet meer het geval. De aanlei ding hierop de aandacht te vestigen, is een artikel over de inhoud van blikken appel moes in het blad Bèta onder de titel: „Klein bedrog op grote schaal". In dat artikel wordt be toogd, dat de Inhoud van blikken appelmoes in de afgelopen twintig jaar op een slinkse manier de hoogte van de blikken bleef gelijk, maar de doorsnee werd geleide lijk met enkèle millime ters per jaar verminderd is gedaald van 0,99* liter tot 0,85* liter. Steekproef Het is een ludiek verhaal dat, zoals de schrijver zelf ook al opmerkt, als een sprookje klinkt. Van daar dat hij aan het slot van het artikel zegt: „U gelooft dat ik sprookjes vertel? Ga dan naar de supermart en schaf in één koop aan: een liter blik appelmoes (uitdruk kelijk als zodanig aange prezen), een blikopener, een schuifmaat en een calculatortje. Roep de ei genaar of de chef van de zaak erbij. Hij zal u óf een nieuwe schuifmaat. óf een nieuwe calculator óf een extra blik appel moes moeten geven. Met dit verhaal in het achterhoofd snelde ik gisteren naar twee super- marts, om enkele blik ken appelmoes, wortel tjes. erwtjes en capucij- -ïers in te slaan. Een blik opener en een schuif maat hoefde ik niet aan te schaffen (die zaten al bij mijn gereedschap) en in plaats van een calcu latortje gebruikte ik een maatbeker. De beperkte steekproef gaf inderdaad aan. dat de inwendige hoogte van een conservenblik 111 millimeter is en de in wendige doorsnee 99 mil limeter, zodat de inhoud lang geen hele liter (meer) bedraagt, maar ongeveer 850 milliliter en daarmee iets meer dan 0.8 liter. Minimaal Het is overigens zo. dat op de wikkel om het blik niet van een inhoud van een liter wordt gespro ken. Maar er kunnen heel gemakkelijk mis verstanden ontstaan, vooral in gevallen dat ln advertenties van een „heel blik" wordt ge sproken. De wikkel bevat meestal slechts enige informatie over de inhoud. Maar die is althans voor de Ne derlandse consument zeer minimaal. De wikkel op het blik ap pelmoes van C. Oost- rom's Conservenfabrie- ken bevat voor de Neder landse consument alleen de mededeling, dat de in houd 850 gram bedraagt. De Duitse consument wordt ook nog meege deeld. dat het gewicht aan appelen 800 gram is. De Engelse consument wordt niet alleen voorge licht over het gewicht, maar ook over de inhoud (appels en suiker). Die weet dan bij voorbeeld, dat er geen kunstmatige zoetstof in de appelmoes zit. De wikkel op het blik worteltjes van Hero is niet beter. Er staat al leen een Nederlandse tekst op met de medede ling. „uitlekgewicht 530 gram". Op de wikkel om het blik worteltjes van het (Belgische) merk Le Soleil wordt, behalve het uitlekgewicht van even eens 530 gram, nog in het Engels meege deeld. dat aan de wortel tjes zout en suiker is toe gevoegd. Werkelijk uiterst mini maal is de tekst op de wikkel om het blik dop erwten (extra fijn) van Albert Heijn Over bij voorbeeld het (uitlek)ge- wicht, wordt in letterlijk alle talen gezwegen. De wikkel bevat alleen een gebruiksaanwijzing en de klasse-indeling van de vier soorten (extra fijn, zeer fijn, fijn en middel- fijn). Ten slotte nog de capu- cijners van C Oostrom's Conserven!abrieken Op de wikkel om het blik wordt in het Nederlands alleen de inhoud van 850 gram vermeld. De Duitse consument komt boven dien nog te weten, dat er slechts voor 550 gram aan voorgewelde capu- cljners ln het blik zit. De reclame-slogan „heel blik" moet dus. als het om groente- en fruitcon serven gaat. met een flin ke korrel zout worden ge nomen. De netto-inhoud van een groot blik is ten hoogste 850 milliliter (voor een half blik maxi maal 425 milliliter) Etiket Voorts kan worden vast gesteld. dat er aan de in formatieve etikettering nog veel ontbreekt. Het wachten is op het mo ment. dat de etikette-( ringsrichtlijnen van de' Europese Gemeenschap in de Nederlandse wetge ving zijn ingepast. Dan wordt het wettelijk ver plicht. op voorverpakte produkten mededeling te doen over de bena ming van het artikel, de ingrediënten, de netto- hoeveelheid. de maxima le houdbaarheid en meer van deze voor de con sument essentiële me dedelingen. Er zijn verschillende merken zuigelingenvoe ding, die niet aan de wet telijke eisen voldoen. De bedoeling is dat die mer ken hun samenstelling verbeteren of van de markt verdwijnen. Maar dat kan zeker nog een jaar of vijf duren. Dit schrijft het Konsumen- ten Kontakt in het blad Koopkracht van maart. Opgemerkt wordt, dat sinds 1976 wettelijke re gels bestaan voor de sa menstelling van flesvoe ding De beschikking „Volledige Zuigelingen voeding" regelt precies hoeveel er van bepaalde stoffen minimaal in moet. en hoeveel er in mag. Alle merken fles voeding die zich aan de wettelijke regels houden, moeten zichzelf „volledi ge zuigelingenvoeding" noemen. Ruwweg blijken er drie soorten flesvoeding ver kocht te worden: Volledige zuigelin genvoeding. Die voldoet aan alle regels van de wet en is geschikt voor alle gezonde baby's. Hiertoe behoren Almi- ron. Frisolac, Similac met Ijzer en pre-Aptamil. Zuigelingenvoeding. Die voldoet op een of meer punt(en) niet aan de wettelijke regels. Deze voeding is bestemd voor gezonde baby's, maar voedt niet opti maal. Het zijn de merken Aptami. SMA en Similac zonder ijzer. Deze merken vermelden niet. op welk punt ze ai- wijken van de wet. Vol gens Konsumenten Kon- takt zouden deze merken hun samenstelling aan de wet dienen aan te pas sen. of van de markt moeten verdwijnen. Zuigelingenvoeding voor baby's met bijzon dere voedingsvoorschrif ten. Alleen de arts zal dergelijke voeding advi seren. Op de verpakking zou daarom moeten wor den vermeld, dat de voe ding alleen op medische indicatie gebruikt mag worden. Bovendien zou vermeld moeten staan, welke de bijzondere ken merken van deze voe ding zijn. Tot de merken speciale voeding beho- De Consumentenbond bepleit een verbod op re clame voor roken. Het standpunt is dat sigaret ten „daar bestaat nu geen twijfel meer over" ongeacht het teer- en nicotinegehalte, schade lijk zijn voor de gezond heid. Voor schadelijke pro dukten maak je geen re clame. aldus de Consu mentenbond. die hieraan nog toevoegt dat recla me voor tabaksproduk- ten niet ethisch is. „Elke sigarettenreclame gaat per definitie te ver." De Consumentenbond zegt dat het niet voor de hand ligt. dat de sigaret- tenfabrikanten uit eigen beweging met adverte ren zullen stoppen. De overheid zal hen in weerwil van haar belan gen bij de verkoop van tabaksprodukten vla ac cijnzen daartoe moe ten dwingen." Ethiek In verschillende landen is zo'n verbod van ta baksreclame al een feit. Deze regering, voor wie de ethiek zulk een be langrijke zaak heet te zijn. kan niet aan zo'n verbod voorbij gaan. al dus de Consumenten bond. Eerder al liet het Konsu menten Kontakt weten, een beperking van recla me voor tabakswaren te willen. De staatssecreta ris van Volksgezondheid werd verzocht de recla me voor tabakswaren sterk te beperken Opgemerkt werd in dit verband, dat fabrikan ten met reclamecampag nes als voorbeelden werden de advertenties met Johan Cruyff en Wil lem Duys aangehaald veel schade toebrengen aan de volksgezondheid. Schadelijke vormen van tabaksreclame zouden volgens het Konsumen ten Kontakt helemaal moeten worden verbo den Wettelijke regels worden noodzakelijk ge acht. omdat de Reclame Code Commissie niet voldoende invloed heeft en gewraakte adverten ties pas na weken, „als het kwaad al is ge schiedt". kan beoor delen Mening over reclame C. Berkhouwer (Europees parlementariër): tioede reclame is als gist voor het brood. Slechte maakt zichzelf dood (Bijeengebracht door FHV/BBDO). ren Farllacid. Kralac. Frlsolac-antivorm en Si milac Islmil. Nabootsing Zuigelingenvoeding is een nabootsing, die de samenstelling van moe dermelk nooit volledig zal kunnen kopiëren, zegt het Konsumenten Kontakt. Speciale babymelk is een „bewerking" van koemelk: „gehumani seerde" melk genoemd. Deze melk ontstaat door koemelk te verdunnen, er plantaardige vetten aan toe te voegen en de hoeveelheid vitaminen en mineralen aan te pas sen, zodat de samenstel ling van moedermelk zo veel mogelijk wordt be naderd. Vastgesteld wordt ech ter. dat de fabrikanten van flesvoeding niet na laten te benadrukken, wat de voordelen van flesvoeding zijn en stuk voor stuk suggereren dat gehumaniseerde melk vrijwel dezelfde samen stelling heeft als moeder melk „Hun reclametac- tiek lijkt soms wel op psychologische oorlogs voering' Bovendien krijgt de moeder in de meeste zie kenhuizen en klinieken gratis flesvoeding mee. of ze zoogt of niet. Als de moeder zoogt, wordt die voeding meegegeven on der het motto „als er moeilijkheden ontstaan, kunt u meteen overstap pen op flesvoeding" Volgens het Konsumen ten Kontakt wordt daar mee de kwalijke sugges tie gewekt, dat het be treffende merk het beste is Erger wordt nog de suggestie die ervan ulU gaat geacht, namelijk: bereid je maar voor op een mislukking met borstvoeding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13