China laat ideologie varen Verbetering Sanjay Gandhi boet voor verbrande film Uit brieven van lezers Oorlog tegen Vietnam past niet in oude theorieën - - Abortuspil (2) Kruisinga terug .WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 BINNENLAND/ BUITENLAND TROUW/KWARTET P 10 door Johan ten Hove De Chinese invasie in het buurland Vietnam past in geen enkele gangbare Chinese theorie over de buitenlandse poli tiek. Afgaande op de Chinese benaming van de militaire acties Peking heeft het consequent over een „strafexpedi tie" en een ..lesje dat de Vietnamezen geleerd moet worden" past de huidige oorlog eerder in het eeuwenoude verhaal van het roemruchte keizerrijk Zhongguo, „het Rijk van het Mid den", dat een vazal die weigert zijn schatting te betalen, tot de orde roept. Formeel stoelt de buitenlandse poli tiek van de Volksrepubliek nog op de „drie-werelden-theorie" van de over leden partijvoorzitter Mao Zedong. In deze theorie bestaat de Eerste Wereld uit de twee grote mogendheden, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. de voornaamste vijanden van China. De Tweede Wereld wordt gevormd door de geïndustrialiseerde landen van West- en Oost-Europa. Japan. Australië en Nieuw-Zeeland. Tenslot te vormen de ontwikkelingslanden van Azië. Afrika en Latijns-Amerika de Derde Wereld, waartoe volgens de theorie nadrukkelijk ook de Chinese Volksrepubliek behoort. Volgens Mao Zedong moest China zich verenigen met de Derde Wereld om de Tweede Wereld op zijn har.d te krijgen, teneinde de imperialistische machten van de Eerste Wereld te omsingelen en te overwinnen. Daar naast speelde ook nog de revolutio nair communistische theorie van de uiteindelijke wereldrevolutie een rol. worden gemaakt door de voorhoede van het stedelijke proletariaat. Maar afgezien van de stad Sjanghai ont brak in China een stedelijk proletari aat ten enen male en was Mao voor het welslagen van zijn revolutie aan gewezen op de Chinese boeren massa's). Volgens Lin Biao diende de buiten landse politiek van de Volksrepu bliek zich te richten op de verovering van de ..steden van de wereld" (de kapitalistische landen waaronder toen ook al de Sowjet-Unie gerekend werd» Dit zou moeten gebeuren van uit het ..platteland van de wereld" (de ontwikkelingslanden van de Derde Wereld). Lin Biao verdween in sep tember 1971 van het toneel onder omstandigheden die nooit helemaal opgehelderd zijn, maar zijn theorie is officieel nooit herroepen. Net zo min is de drie-werelden-theorie van Mao Zedong, die in september 1976 over leed ooit formeel herroepen of bekri tiseerd. wikkelingsland van de Derde Wereld en bovendien tot voor enkele jaren een bondgenoot in de strijd tegen het imperialisme van de Verenigde Staten. Dan past de „strafexpeditie" inder daad meer in het oude verhaal van de keizers in Peking die in het verleden meermalen hun legers naar onwillige vazallen stuurden om ze een lesje te leren en ze duidelijk te maken dat er natuurlijk maar één beschaafd land in de wereld was en de rest bestond uit schatplichtige vazallen of bar baren. Natuurlijk zijn de huidige Chinese leiders wel zo realistisch dat ze reke ning houden met het bestaan van andere wereldmachten. Maar in de regio Zuidoost-Azië geldt voor hen nog steeds dat de Volksrepubliek daar de onbetwiste leider hoort te zijn. Militaire avonturen van Vietnam in Cambodja en Laos, waarbij de Chi nese verbondenheid met Cambodja door Hanoi ronduit werd genegeerd, zijn de leiders in Peking een doorn in het oog. Dat Vietnam daarbij ook nog eens een verbond sloot met de Sow jet-Unie (vanouds voor China de bar baar uit het noorden), heet in de Chinese terminologie ronduit „onge hoord" en in het huidige machtseven wicht uiterst gevaarlijk. Voor omsin geling is de Chinese Volksrepubliek al even beducht als de Sowjet-Unie. Vi Vietnamezen verlaten het grensgebied waar Chinese troepen in de aanval zijn gegaan. Ongestraft Revolutie Een tweede Chinese theorie over de buitenlandse politiek is die van Mao's vroegere wapenbroeder, de voormali ge minister van defensie Lin Biao (Lin Plaoi. Hij refereerde aan de wijze waarop in China zelf de revolutie tot een succes was geworden Het Rode Boerenleger van Mao Zedong won op het platteland de strijd tegen de nati onalistische legers van maarschalk Tsjiang Kai-sjek en veroverde vanaf het platteland de steden. (Dit is steeds een van de wrijvingen geweest tussen de Chinese en de Sowjet-Rus- sische communistische partij. Vol gens marxistisch-leninistische dog ma's In Moskou zijn boeren nooit te vertrouwen en dient de revolutie te Platvloers Tot zover de mooie theorieën. In de praktische buitenlandse politiek heb ben de leiders In Peking zich de afge lopen Jaren meer laten leiden door een puur pragmatische opstelling dan door hoogdravende Ideologieën. Platvloers opportunisme en puur eigenbelang zijn de pijlers van de buitenlandse politiek van menig land. maar van een zich revolutio nair-marxistisch noemend land ver wachtten velen toch wel iets anders. Peking heeft zijn buitenlandse vrien den en zogeheten maoïsten, die in China het socialistische walhalla za gen. danig in verwarring gebracht. Wat te zeggen van de steun aan de Chileense dictator Pinochet, aan de met Zuidafrikanen en Amerikanen samenwerkende Angolese bevrij dingsbeweging FNLA, de hartelijke ontvangst in Peking van mensen als Ferdinand Marcos van de Filippijnen en verscheidene Amerikaanse presi denten, om van de conservatieve Westduitse CSU-leider Frans Jozef Strauss nog maar te zwijgen. Met enige moeite zijn enkele van deze escapades, die de rechtgeaarde revo lutionair een doorn in het oog zijn. nog wel onder te brengen in boven staande theorieën. Los gezien van de regimes die er de macht hebben, zijn Chili en de Filippijnen ontwikke lingslanden die tot de Derde Wereld behoren en is West-Duitsland een land uit de Tweede Wereld, „dat voor China gewonnen dient te worden". Angola, waar Peking uiteindelijk op het verkeerde p^ard wedde (de Sow- jetrUnie zat al op het winnende), en de Verenigde Staten zijn moeilijker in te passen. Onder meer deze twee voorbeelden geven de veranderde buitenlandse politiek aan. Vijand Binnen die Eerste Wereld van de gro te mogendheden heeft de Sowjet- Unie zich in de Chinese visie ontpopt als de gevaarlijkste vijand, die een „sociaal-imperialistische hegemonie in de wereld nastreeft". De simpele geografische overweging dat de Sow jet-Unie een ruim zevenduizend kilo meter lange grens met China heeft, is aan die opstelling niet vreemd. In belangrijke mate is de buitenlandse politiek van China de afgelopen jaren bepaald door de haast panische angst voor de Sowjet-Unie. Elke mooie the orie moet daarvoor wijken. China doet momenteel al zijn best modern wapentuig uit zowel de Tweede als een deel van de Eerste Wereld te krijgen om een eventuele aanval van het andere deel van de Eerste Wereld af te slaan. De Eerste Wereld als gesloten blok bestaat voor de Chine zen al lang niet meer, net zo min overigens als een monolitisch com munistisch blok. Oorlog De huidige invasie in Vietnam, uitge groeid tot een regelrechte oorlog tus sen twee communistische naties, is van dat laatste wel het beste bewijs. En deze oorlog, waarbij tienduizen den het leven hebben verloren, past al helemaal niet in welke Chinese theorie dan ook. Vietnam is een ont- Ook ten opzichte van de omringende Aziatische landen zag Peking zich genoodzaakt in te grijpen en Viet- nams „ongebreidelde arrogantie" een halt toe te roepen. Met name de niet- communistische Associatie van Zuid- oost-Aziatische Naties (ASEAN), naar wier gunst zowel Hanoi als Pe king het afgelopen jaar gedongen heeft, vroeg zich vertwijfeld af of Vietnam zich maar ongestraft alles kon veroorloven. „Nee," zegt Peking, „vandaar dat wij een strafexpeditie sturen." Vietnam heeft zich in de ogen van de ASEAN inderdaad te kijk gezet als een imperialistische mogendheid die niet te vertrouwen is. Vanuit dat gezichtspunt zullen de ASEAN-leiders het Chinese ingrijpen wel kunnen waarderen. Maar aan andere kant geeft datzelfde ingrij aan, dat Óhina ook niet wars is militaire avonturen als het vindt zijn belangen op het spel staan, king doet zijn best de ASEAN-leid!* i en niet alleen hen, ervan te overt gen dat China niet uit is op gebie s uitbreiding en dat de Chinese inv2 IV iets anders is dan de Vietnamese ij! vasie in Cambodja. Peking laat i )e af te zeggen dat het slechts om afstraffing en een kortstondige rr taire operatie gaat. Maar naarm de oorlog escaleert en er van de fi ten geen duidelijke aanwijzini over een Chinese terugtrekking men. verliezen deze woorden overtuigingskracht. Mislukt Tot op heden komen er slechts richten binnen over t roepenvers-n kingen van beide partijen en konf 1 de schaarse correspondenten aan] fronten met angstaanjagende spellingen dat de echte strijd moet worden geleverd. Het wachj is op een grootscheeps treffen tuj de Chinese invasiemacht en het g( gelde Vietnamese leger. j .pv Als de Chinese leiders inderdaad snelle strafexpeditie voor ogen he gestaan, is dat mislukt. Dat is vi een deel te wijten aan Vietnam, zich niet houdt aan het „oude v haal" en „nederig zijn verontsch»'»^ gingen aanbiedt", waarna de C" zen zich kunnen terugtrekken, lijkt erop dat Vietnam dat van pl is. De door de Chinese leiders aan boden onderhandelingen worq_ ronduit van de hand gewezen. Vietnamese leiders hebben definii, gebroken met de oude tradities S weten zich daarin gesteund door h machtige bondgenoot, de Sowja Unie. Afgaande op berichten dat de Chii se troepen zich langs de grens aan n ingraven zijn, doemt het spookbe op van óf een langdurige uitputtin slag. óf een escalatie van de oorl En dan rijst de vraag of de Sowj Unie zich daadwerkelijk in de str [5 gaat mengen om zijn nieuwe vazal£; hulp te komen. NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) Sanjay Gandhi, de 32-jarige zoon van de vroegere Indiase premier Indira Gandhi, is gisteren samen met de vroegere minister van voorlichting Vidya Charan Shoekla, veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf. Zij waren de dag tevoren schuldig bevonden aan „crimi nele samenzwering, vertrouwensbreuk" en vier andere vergrij pen die te maken hadden met de vernietiging van een satiri sche film over de machtshonger van mevrouw Gandhi. Deze film „Kissa Koersja Ka" (jacht op de zetel) was gemaakt door het parlementslid Amrit Nahata ten tijde van de door premier Gandhi ingestel de noodtoestand. Mevrouw Gandhi en haar zoon Sanjay hebben de nood toestand alttjd verdedigd als een maatregel om India in het algemeen en de Indiase economie In het bijzon der van de ondergang te redden. In feite kondigde de premier de nood toestand af om een veroordeling we gens verkiezingsfraude te ontlopen. De noodtoestand werd op 26 Juni 1975 ingesteld en heeft 19 maanden ge duurd. Op grond ervan verdwenen tienduizenden leden van de oppositie achter de tralies, werden er grond rechten opgeschort, de pers aan ban den gelegd en werden de algemene verkiezingen, die in februari 1976 hadden moeten plaatsvinden, uitge steld. Tijdens de noodtoestand kreeg San jay aanzienlijke macht als belang rijkste adviseur van zijn moeder, hoe wel hij geen enkele formele functie had. Samen met minister van voor lichting Shoekla slaagde Sanjay erin de Indiase pers te reduceren tot een groep ja-knikkers die slechts de ver heerlijking van de familie Gandhi voor ogen had. De Indiase filmindu strie werd verplicht „constructieve" films te produceren en alle films moesten vooraf aan Sanjay ter goed keuring worden voorgelegd. Volgens de aanklager heeft Sanjay samen met de minister de voor me vrouw Gandhi en hemzelf weinig „constructieve" film meegenomen naar een van zijn autofabrieken en hem daar verbrand. Over die automo bielfabrieken van Sanjay is waar schijnlijk een apart verhaal te schrij ven. omdat er in India sterke aanwij zingen bestaan dat deze met staats geld zijn opgezet, waarvan een groot deel in de zakken van Sanjay is ver dwenen. Sanjay en Shoekla ontkennen overi gens het verbranden van de film en zien in de aanklacht een complot van de huidige Indiase regering van pre mier Morarji Desai. De verdedigers hebben aangekondigd in hoger be roep te zullen gaan. Behalve de gevangenisstraffen wer den er boetes opgelegd. De zoon van mevrouw Gan^hl kreeg een boete van 2500 gulden en Shoekla een van ruim 6000 gulden. De veroordeling van Sanjay en Shoekla is het eerste succesvolle pro ces tegen vooraanstaande figuren die een belangrijke rol In de noodtoe stand hebben gespeeld. Tegen me vrouw Gandhi zelf lopen nog aan klachten bij drie rechtbanken, vol gens welke zij tijdens de noodtoe stand misbruik heeft gemaakt van haar macht voor persoonlijk of poli tiek gewin. Aan de noodtoestand kwam kort voor de verkiezingen in maart 1977 een eind. Bij die algemene verkiezin gen werd de Congrespartij van Gan dhi verpletterend verslagen. Het wa ren vooral de gedwongen sterilisaties in het noorden van India die me vrouw Gandhi de das omdeden. De Tengevolge van een technische fout is een gedeelte van de rubriek „Pi ment" op pagina 5 in de krant van gisteren verkeerd in de krant gekome Omdat dat gedeelte daardoor zeer moeilijk leesbaar werd, plaatsen wij 1 hieronder opnieuw. (In het eerste gedeelte van de rubriek werden berichl gememoreerd dat er een abortuspil op de markt zou komen.) Sanjay Gandhi, de zoon van ex-pre mier Indira Gandhi van India die gisteren tot twee jaar gevangenis straf is veroordeeld. Onmiddellijk na het vonnis raakten betogers slaags met de politie. De rechter in Delhi kreeg een boek naar het hoofd geslingerd. De politie arresteerde en kele tientallen aanhangers van de Gandhi's. grote man achter deze sterilisatie campagnes was haar zoon Sanjay. Doze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het n»et plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Fusie CDA (8) Evenals de groep-Goudzwaard ben ik ook zeer teleurgesteld over de presen tatie van de bezuinigingsvoorstellen door het kabinet. Aan een dergelijke presentatie hoort mijns inziens een visie over inkomensontwikkeling met te ontbreken. Mochten de bezuinigin gen zo urgent zijn dat men aan de ontwikkeling van een inkomensbe leid nog niet toe gekomen is. dan dient dat expliciet in het vooruitzicht te worden gesteld Een dergelijk be leid is in elk geval voor de lange termijn noodzakelijk opdat een ieder overtuigd kan zijn dat zowel de in komsten als de lasten op een recht vaardige manier verdeeld worden. Het ontbreken van een dergelijk be leid en van de toezegging om daar met voortvarendheid aan te werken, maken voor mij een fusie van de drie confessionele partijen op dit moment ongewenst Haren J. C. Eikelboom Fusie CDA (9) Helaas is prof. Goudzwaard niet over tuigend in zijn pleidooi voor het uit stellen van de fusie van het CDA In 1977 is immers gekozen voor een CDA-Tweede Kamerfractie, op grond van een CDA-program „Niet bij brood alléén". Dat geldt nóg! Ik vind het compleet onzin om nu te zeggen: Laat eerst CHU en KVP maar fuse ren. dan kijken wij als ARP nog een tijd (voor altijd?!» de kat uit de boom Dit wantrouwen dient de goede ver houdingen met. We hebban geen twij felaars nodig, maar mensen met visie izoals Goudzwaard in de geest van ..Niet bij brood alleen'"), die met ent housiasme een stuk praktische poli tiek willen bedrijven en dat steeds weer toetsen aan het evangelie. Er moet wèl gepraat worden, namelijk over de weg die we met z'n allen zullen gaan. Echtergeen discus sieclub. maar een politieke partij! Daartoe is noodzakelijk, dat alle drie de fusie-partners hun politieke know how inbrengen. De weg naar de fusie is zorgvuldig uitgestippeld. Ik hoop dat leder die zorgvuldigheid nu ook in acht neemt Tenslotte, ik vind wel dat de laatste inbreng van Goudzwaard c s. zin heeft. Gevoelens mogen wor den geuit. Ik wil best naar Goud zwaard luisteren Hij is evengoed lid van het CDA als ik. Vlissingen L. vanderJagt Fusie CDA (10) In deze rubriek roept de heer B. de Groot uit Drachten de groep-Goud zwaard op om (als ze geen succes hebben) te komen tot de vorming van een christelijke progressieve partij. Deze oproep is volkomen overbodig, omdat deze partij reeds een Jaar gele den ls opgericht: de Evangelische Progressieve Volkspartij. Weesp B. Wever Fusie CDA (11) Ook In het verleden heb ik noo»t begrepen dat het nodig was dat naast elkaar een AR- en CH-partij fungeer den zelfs niet gezien de historische achtergronden die het naast elkaar bestaan van deze partijen zouden kunnen verklaren Ik weet ook wel. dat een poging om tot een goed be grip en een goed verstaan van het evangelie te komen, vooral als het gaat om de maatschappelijke en soci ale vormgeving, geen eenvoudige zaak is. Maar ik weet ook dat het verabsoluteren van het eigen stand punt en de verdediging daarvan van uit een omheind bastion, zonder de bereidheid de ander met open vizier tegemoet te treden, zweemt naar zelf verheffing en betweterij. In een be staan waarin wij slechts ten dele ken nen en slechts ten dele kunnen profe teren. past ons bescheidenheid en ootmoed. Ik spreek vanaf de basis. Maar ik meen te weten dat juist van uit de basis de aandrang zo sterk is om nu het CDA gestalte te geven in een gezamenlijke krachtsinspanning zoekend, discuslërend, bovenal biddend om God en de naaste te dienen. Ommen A. J. Scholten CDA-fusie (6) In de krant van maandag 26 februari is van Jan Albert Visscher te Kampen. Khomeini Het artikel van prof. dr H. Kohlbrug- ge over Khomeini (Trouw 17 febr.) viel wel erg negatief uit. Het lijkt me. hoe men ook over de islam denkt, onjuist om van een staat die geba seerd wordt op de Koran en de tradi tie van Mohammed te zeggen dat die geen fundamenten heeft. Khomeini heeft trouwens in zijn geschrift „Hu- kamat - e - islamiyga" uiteengezet wat volgens hem de fundamenten zijn van een islamitische staat Bij die fundamenten horen ook strikte bepalingen, teruggaand op Moham med, voor de bescherming van min derheden. Daarom lijkt er mij voor shands geen reden voor te zijn om met een beroep op het verleden te suggereren dat de mollah's wel weer intolerant zullen zijn tegen minderhe den. Geef Khomeini in ieder geval het voordeel van de twijfel! Wie zich op het verleden beroept wat intolerantie betreft, kan een lange lijst maken van christelijke intolerantie tegenover moslims en Joden en moslimse tole rantie tegenover christenen en Joden. Maar zulke vergelijkingen leiden ner gens toe Mij is bekend dat met name Vaticaan en Wereldraad samen met het „World Moslim Congress" werken aan verbetering van de positie voor christen-minderheden in de islamiti sche wereld en moslimse minderhe den in het Westen. Zulke pogingen verdienen onze steun en ons gebed. Leusden ds J. Slomp Morele herbewapening (2) De zorg over de gebeurtenissen in Iran is groot. Dit blijkt ook uit het artikel van prof. dr. Hanna Kohlbrug- ge „Khomeini bouwt een huis zonder fundamenten" (Trouw 17 februari): Op het einde van haar artikel vergist zij zich echter wanneer zij van zende lingen in Iran zegt: „Zij verloo chenden hun Heer en bedrogen de Sjah," toen namelijk deze zendelin gen op de vraag van de Sjah of een vernieuwing van Iran op basis van Morele Herbewapening mogelijk was. op een conferentie in 1949 „ja" gezegd hadden. Mevrouw Kohlbrugge meent, dat zij „wisten dat zij gezon den waren met een andere bood schap." Blijkbaar is zij onkundig van het werk van Frank Buchman, de grondlegger van Morele Herbewape ning. Deze heeft steeds Jezus Chris tus de centrale plaats gegeven in zijn werk en ervoor gevochten dat ook zijn medewerkers dat deden. Buch man had ook een grote visie op de bestemming van de wereld van de Islam, die In zijn woorden „een stut kan zijn voor de eenheid van alle beschaving" (De revolutionaire weg, Uitgave Nieuwsdienst Morele Herbe wapening Den Haag, 1978, blz. 63). Het is bekend dat hij een inspiratie geweest is voor vele leiders in de Arabische wereld. Mensen met een dergelijke visie kunnen de huidige leiders in de Islam helpen gestalte te geven aan een politiek die beant woordt aan de diepste Intenties van hun religie. Wellicht zou zo ook Kho meini bevrijd kunnen worden uit de impasse aangeduid in het artikel van professor Kohlbrugge. Zou dat niet het beste antwoord kunnen zijn dat gegeven kan worden op de zorg over de gebeurtenissen in Iran? Kampen B. Woltjer Schoolbesturen In het artikel „Op schoolbesturen" (Trouw 22 februari) kom ik de volgen de zin tegen: „De kritiek kont erop neer dat de wetgever zich niet moet bemoeien met de besturen in het bij zonder onderwijs." Nee, nee. Maar dat wetgevende en uitvoerende orga nen rechtstreeks het bestuur vormen van de openbare school, dat mag wel. En dat die wetgevende en uitvoeren de organen dan ook nog vaak in meerderheid voorstanders zijn van bijzonder onderwijs, dat mag even eens. Zelfs dat de voorzitter van het bestuur van een bijzondere school wethouder van onderwijs, dus be stuur van de openbare school, kan zijn. Stel U voor dat het andersom was. Heel bijzonder Nederland zou moord en brand schreeuwen en naar het Binnenhof tijgen met spandoe ken: „wij eisen vrijheid van onder wijs". Zelfs geen ouders van de eigen richting in het bestuur. Dat is dan zeker de bijzondere opvatting van vrijheid. Het zou bij de wet geregeld moeten worden, dat althans de wet houders van onderwijs met hun amb tenaren voorstanders van openbaar onderwijs moesten zijn. Zouden de steeds om vrijheid schreeuwende bij- zonderen daaraan hun medewerking willen verlenen? Zouden ze die objec tiviteit kunnen opbrengen of zouden ze bij hun eis van eenrichtingsverkeer blijven? Beverwijk A. Tel jeur Onderzoek Het laatste Nipo-verkiezingsonder- zoek heeft duidelijke veranderingen te zien gegeven. Het CDA verliest twee zetels, de WD verliest vijf ze tels. PvdA wint twee zetels en D'66 wint vijf zetels ten opzichte van mei 1977. Als ik Terlouw was, zou ik hele maal niet zo blij zijn met dit D'66, omdat tachtig procent van de oor spronkelijke WD-stemmers weggaat bij Rietkerk en terechtkomt bij D'66. Daar zit Terlouw mooi mee opge scheept. Weer een hoop transparante geesten erbij. Och ja, als je maar zetels hebt. niet waar Bemmel F. Nansen Bejaarden Mijn ervaring is dat in de tehuizen waar ik over kan oordelen veel priva cy is en was. Ik heb totaal geen be zwaren dat een maatschappelijk werkster ons een enkele maal op zoekt Eerder het tegendeel. Ik hoor over andere bejaardentehuizen steeds veel goeds. Haren m. G. H. Coolman-Joustra Dr. Lamberts, nu Eerste Kamer lid. zet enige vraagtekens achter deze beweringen. Hij zegt: „Som mige medici beweren dat die pil er al is, maar dat de industrie hem achterhoudt, omdat anders het goudmijntje van de anti-concep tiemiddelen in elkaar stort." Wat gaf hem destijds in dat de abortuspil op komst was? Lam berts: „Er werden toen al veel proeven gedaan, ln Afrika, op zwarte vrouwen Op zwarte vrouwen? „Ja, de farmaceutische industrie heeft massa's proeven gedaan op zwarte vrouwen." Om wat voor proeven ging dat? „Met prostaglandinen, een hor moonpreparaat." Onder het motto dat een dode zwarte vrouw minder erg is dan een dode blanke vrouw? „Nou, niet dat zulke proeven de dood tot gevolg hebben. Maar men gaat er kennelijk van uit, dat een zwarte vrouw minder moeite heeft met braken dan een blanke vrouw." Maar dan nog, misschien kunnen er wel blijvende afwijkingen ont staan. „Ja, het is een uiterst verwerpelij ke zaak." Zwarte vrouwen als proefko nijnen. „Zo is dat" Stel dat die abortuspil er straks is. Krijg je dan niet dezelfde discus sie als nu bij de technische abor tus? Het effect is immers het zelfde. „Ach, het is een hele huichelachti ge boel. Het spiraaltje is toch ook algemeen geaccepteerd? Dat is ook een vorm van abortus. De bevruchting komt tot stand, maar het spiraaltje voorkomt inplan ting in de baarmoeder. En dat wordt toch ook gebruikt door ka tholieke en gereformeerde vrouwen?" Nog even terug naar dr. Vossenaar van Organon. Of de Industrie de abortuspil om commerciële rede nen zou achterhouden? „Ik geloof het niet." zegt hij. „Wij hebben 'm niet en wij hebben geen aanwijzin gen dat anderen hem wel hebben." Volgens hem zal de abortuspil de anticonceptiemiddelen straks ook niet van de markt verdrijven. Worden bepaalde preparaten uit getest op mensen? „Nee. Alleen op dieren. Daarbij is gebleken dat bepaalde stoffen wel die uitwer king hebben (het afbreken van de zwangerschap). Maar wij hebben geen aanknopingspunten dat die stoffen ook geschikt zijn voor mensen." Geen experimenten op Afrikaanse vrouwen? „Ik acht het onwaarschijnlijk dat^ dit gebeurt. Men moet niet verge- ten dat bij de bonafide industrie een hoog ethisch normbesef be staat. Onze medici zouden er in elk geval niet over piekeren." Andere fabrikanten nemen het misschien minder nauw. „Nee. Geen enkele fatsoenlijke pharmaceutische industrie zou dat doen." Maar er zijn toch proeven op Afri kaanse vrouwen gedaan met pros-) taglan dines? „Ah, maar dat is al heel oud. U 1 spreekt nu over 1972. Dat is ouwe j, koek. Daar zijn toen ook negatie ve commentaren op gekomen. Nee, wij zijn uiterst terughoudend j met het brengen van dit soort stof fen naar Afrika." Kruisinga, de ex-CHU-voorman,1 die alweer bijna een jaar gelden abrupt zijn kortstondige minister schap moest prijsgeven, keert te rug in de politiek. Dat althans is de rotsvaste overtuiging van de Nederlandse deelnemers vorige1 week aan het EVP-congres in Brussel. Op dit congres van christen-demo craten uit de EEG-landen liet Kruisinga geen gelegenheid onbe nut links en rechts eens te infor meren wat of zij wel van een terug keer van zijn persoon in de poli tiek dachten. De reacties waren gemengd, maar lieten op één punt geen spoor van twijfel bestaan: hij doet het vast en zeker. Die stellig heid werd in belangrijke mate ge voed door wat Kruisinga nog meer te berde had te brengen. Hij bleek het als ambteloos burger welis waar naar de zin te hebben, reisde op verzoek van diverse regeringen zowat de halve aardbol af, maar vindt het toch niet je van het. En bovendien: wat zou hem. Kruisin ga, nog kunnen gebeuren: „Ik ben door een diep dal gegaan. Ik kan me niet voorstellen dat ik het nog) slechter kan treffen," zei hij tegenl één van de CDA-deelnemers. De gelegenheid om weer in de poli-j tiek te gaan doet zich al spoedigl voor. Begin juni zal het CHU-Ka-i merlid Teun Tolman worden ge-I kozen tot lid van het Europese parlement. Het CDA heeft zich uitgesproken tegen een dubbel mandaat. Met andere woorden, Tolman zal moeten bedanken voor het Kamerlidmaatschap en daarmee ligt de weg voor Kruisin-l ga open. Ondertussen houdt men in het CDA kamp het hart vast. Kruisin ga, zo redeneert men. zal zeker krachtig aan de weg willen gaan timmeren en wellicht ook op pas sende wijze „wraak" willen nemen voor zijn politieke ondergang. En hoe zou hij dat beter kunnen doen dan door zich in de CDA-fractie extreem links te gaan opstellen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12