'Aftopping levert meer op dan vijf gulden-regeling' Wapenstilstand in Namibië half maart 'Cijfers geven vals beeld werkloosheid Twee voorwaarden voor afscheiding van Twente Sylvia de Leur, NCBO-voorzitter Wieringa over prijscompensatie in gezondheidszorg: Gewapende overval op geldtransport in Amsterdam-West Voorstel Waldheim aan Veiligheidsraad 'Als er provincie IJsselland komt' *130: OiNauAü 27 etbHUARI 1979. TROUWKWARTET Van onze soclaal-ecsmomi- sche redactie UTRECHT ..Aftopping" van prijscompensatie voor sa larissen vanaf 45.000 gulden bruto zal in de gezondheids zorg meer opleveren dan de vijf gulden eigen bijdrage per dag ln het ziekenhuis, die het kabinet ln petto heeft. Dit komt doordat de salarissen van artsen, specialisten, apo thekers en dergelijke zijn ge koppeld aan de ontwikkeling van de salarissen van ambte naren. Dit verklaarde gisteren voorzitter Wieringa van de CCOOP. de CNV- organisatie van bonden van ambte naren. Gisteren besloot de bondsraad van de NCBO, de hoofdmoot van het CCOOP. minister Wiegel te vragen om aftopping bij 45.000 gulden salaris voor één keertje. Dit zou betekenen dat de 2,2 procent salarisverhoging, waarop de ambtenaren per 1 Januari recht hebben ingevolge het „trerxlbe- lctd", nooit méér zal bedragen dan 990 gulden bruto erbij. Oók de hogere salarissen zouden dan met niet meer dan 450 gulden per procent salaris stijging omhoog gaan. Instemming Wiegel Deze aftopping zou het Rijk blijvend 80 a 90 miljoen gulden per Jaar bespa ren op de salarispost. Daarnaast zou indirect effect optreden op de uitga ven in de welzijnssector, waaronder de gezondheidszorg, waar de salaris sen doorgaans dezelfde zijn als van 'De drie centrales die de aftopping wensen, stelleto daarbij als eis dat de opbrengst wordt gebruikt ten behoe ve van de werkgelegenheid. De NCBO wil het geld besteed zien aan vervroegde uittreding van oudere ambtenaren. Wieringa vindt geens zins dat de bonden van ambtenaren breken met het „trendbeleid" door nu aftopping te verlangen nog voordat duidelijk is of dat ln de CAO's in het bedrijfsleven ook zal plaatsvinden. De bonden van ambtenaren willen alleen naar een bepaalde verdeling van de ruimte die het ..trendbeleid' •verschaft, zo betoogde Wieringa. Die ruimte blijft uiteindelijk bepaald worden door de loonontwikkelingen die de CAO's te zien geven Onenigheid NCBO-voorzitter Wieringa de echte ambtenaren. De drie centra les van ambtenarenbonden aangeslo ten bij FNV en CNV. de ACOP. de CCOOP en de RKCOP. wensen nu alle drie voor één keertje die aftop ping vanaf 45 000 gulden. Deze drie centrales vertegenwoordigen 590 000 van de 720.000 bij een bond aangeslo ten ambtenaren. Alleen het Ambte- narencentrum en de CHA. met samen onèeveer 130.000 naar verhouding meer hogere ambtenaren, zijn tegen de aftopping. Op grond van deze ver houding verwacht Wieringa dat mi nister Wiegel (binnenlandse zaken) overmorgen, als het overleg met de bonden wordt voortgezet, zal instem men met de aftopping. De drie grote centrales van ambtena renbonden zijn het onderling niet eens over de mate van nivellering in de korting die ingevolge ..bestek '81 zal worden opgelegd aan de salaris sen van overheidspersoneel. Volgens Bestek '81 ging het om een korting van een half procent per half jaar. Minister Wiegel heeft, tegen de zin Hiermee schaart het provinciaal be stuur zich achter de opvattingen, die de territoriale werkgroep Overijssel enige tijd geleden heeft ontwikkeld. Oedeputeerde staten vinden een Overijssel zonder Twente ln de geest van minister Wiegel, dat dan met 328.000 inwoners de kleinste van de zeventien Nederlandse provincies zou worden, beslist niet aanvaard baar. Overigens zeggen gedeputeerden van Overijssel de vorming van een pro vincie Twente nu lang niet meer zo vanzelfsprekend te vinden, als toen er nog sprake was van zo'n vierentwin tig provincies (het idee van oud-mi nister De Oaay Fortman). Van de voorgestelde provincie Veluwe met Apeldoorn als hoofdstad willen zij niets weten. Daarin zou ook Deventer worden opgenomen. Die regio heeft echter te sterke samenhangen met Zwolle Aan die omstandigheid zou bij de grenswijziging recht gedaan moeten worden. Het wordt op het provinciehuis in Zwolle betreurd dat er geen nader onderzoek Is gedaan naar de maat schappelijke kosten van de herinde ling (volgens de bewindsman zal In voering eenmalig 1050 miljoen gulden vergen en wordt de blijvende kosten stijging geraamd op tweehonderd miljoen per jaar. Het voorstel van gedeputeerden met betrekking tot de provinciale herindeling wordt op 21 maart door de Staten van Overijssel behandeld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Drie gewapende mannen hebben gisteren een geld transportauto in Amsterdam-West overvallen. Zij zagen kans een em ployé van Van Gend en Loos. die geld kwam brengen voor een bijkantoor van de gemeentegiro, twee cassettes te ontnemen. Daarbij losten zij scho ten. maar niemand raakte gewond. Het drietal wist te ontkomen in een in Zaanstad gestolen auto. NEW YORK (AP. Reuter, UPI) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim, heeft 15 maart als datum vastgesteld waarop ln Namiblé een war>enstllstand van kracht moet worden Bovendien moeten dan ook de 7500 VN-militairen en 1000 VN-burgers aan het werk om algemene verkiezingen voor een onafhankelijk Namibië mogelijk te maken. In zijn rapport aan de Veiligheids raad doet Waldheim voorstellen aan Zuld-Afrika. de huidige bestuurder van Namibië en aan de SWAPO, de guerrillaorganikaüe in dit land over de geschilpunten tussen beide partij en. Waldheim doet een beroep op alle partijen „beheersing te betrachten en zich te weerhouden van acties die de regeling in gevaar kunnen brengen". Tijdens de verkiezingen zullen overi gens de Zuidafrikaanse troepen in Namibié blijven t venals de eenheden van de SWAPO in de buurlanden. Vluchtelingen mogen voor de verkie zingen terugkeren ..zonder wapens of andere militaire uitrusting' Zij krij gen volledige bewegingsvrijheid en zullen vertoeven ln kampen van de Verenigde Naties Waldheim heeft de SWAPO en Zuid-Afrika al schriftelijk verzocht akkoord te gaan met zijn voorstellen Het VN-rapport noemt geen datum voor de verkiezingen. Verwacht wordt dat deze een half Jaar na het instellen van de wapenstilstand ge houden zullen worden De Zuidafri kaanse regering ziet 30 september als laatst mogelijke datum. Eisen Waldheims rapport houdt geen reke ning met de eisen van de SWAPO en Zuid-Afrika die verder gaan dan het vorig jaar goedgekeurde pian van de Verenigde Naties. De eis van de SWA PO om vijf bases te mogen vestigen in Namibië wijst Waldheim af evenals de Zuidafrikaanae eis dat de troepen van de Verenigde Naties ook kampen van de SWAPO in de buurlanden moeten controleren Waldheim heeft de regeringen van de buurlanden Zambia. Botswana en Angola verzocht om VN-bureaus toe te laten. Deze zouden dan ln samen werking met de autoriteiten in die landen gaan meewerken aan de uitr voenng van de plannen van de VN van de twee centrales „Ambtenaren- centrum" en CHA. dit oude plan al vervangen door een korting van 0.3 procent per halfjaar voor de laagste, en 0.7 procent voor de hoogste sala rissen. Het ACOP (NW-bonden) wil verder gaan net het verschil: 0,09 procent korting voor de laagste sala rissen tot 0.98 voor de hoogste. VI aar de NCBO ls het hiermee niet eens. Die wil eventueel wel een geringere korting voor de laagste salarissen, naar niet voor de hoogste een kor ting van meer dan 0.7 procent per halfjaar. De n eeste van de bonden willen ook alleen nog maar praten over de sala rissen voor het eerste halfjaar van 1979. Wat er aan kortingen of nivelle ringen daarna n oet gebeuren, willen zü later bezien. Minister Wiegel wil afspraken naken voor het hele jaar, en liever nog voor drie Jaren tot en net 1981. Een ambtelijk jaarsalaris van 45.000 gulden bruto inclusief vakantietoe slag waarover het gaat bij de aftop ping komt overeen met het salaris van de rang con mies A n et enkele dienstjaren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de definities van het ministerie van Sociale Zaken vallen bepaalde groepen werklozen, die wei degelijk bij de arbeidsbureaus zijn ingeschreven, buiten de maandelijkse opgave van het grote aantal werklozen. De maandelijkse cijfers zijn om die reden niet reëel, ze onder schatten en vervalsen het probleem van de werkloosheid Tot deze constatering kwamen giste ren de deelnemers van een symposi um over een onderzoek naar Jeugd werkloosheid in Amsterdam. Groe pen die bij voorbeeld niet door de arbeidsbureaus worden meegeteld, zijn mensen die in afwachting van een keuring, test of scholingsprogram staan ingeschreven, en de zogenaam de „niet reëel bemiddelbaren". De indeling daarvan geschiedt volgens het congres niet volgens duidelijke en openbare criteria. In Amsterdam blijken als gevolg hier van de opgegeven werkloosheidscij fers veel te laag. Soms vormen ze slechts één derde van het totale aan tal. Vooral jeugdige werklozen wor den op deze manier „vergeten", öp 1 januari van het vorig jaar stonden alleen al bij de Amsterdamse sociale dienst meer werklozen met een Uitke ring geregistreerd dan het totale aan tal werklozen dat officieel door het gewestelijk arbeidsbureau was opge geven. In een brochure, die ter gelegenheid van het symposium was uitgegeven. Op Schiphol kwam gister- wercj QQk ai benadrukt dat de regel- morgen de Russische minis- matig terugkerende werkloosheids ter van handel Mandzoulo Cijfers slechts een oppervlakkige in- aan voor een bezoek aan ons h„e' geven de bestaande arbeidsmarkt- ■antl theorieën te weinig houvast voor een grondige analyse van oorzaak en ge volg van jeugdwerkloosheid. Op dit moment hebben bijna 100.000 jonge- ren geen werk. en dit zou meer dan over het algemeen wordt aangerw men het gevolg zijn van de geringe bereidheid van werkgevers om een beroep te doen op jonge werknemers, in het bijzonder de laag- en ongt schoolde jongeren. Zo er werk voa hen bestaat, is het voortdurend wis selen van baan in deze groep eerdet regel dan uitzondering en het ziet et niet naar uit dat die toestand zich ii de toekomst zal stabiliseren. Een dui delijk carrièrepatroon is daardoor vrijwel uitgesloten. Het congres schaarde zich vrijwel unaniem achter de globale beleidslij* nen die ter leniging van de jeugdwerkloosheid zijn aangegeven in het Plan voor de Jeugdarbeid van het NVV Jongerencontact. Maa; daarnaast is volgens de deelnemers nog zeer veel onderzoek nodig. Het onderwijsbeleid van minister Pais maakt zulks tot nu toe niet mogelijk, aldus een unaniem aanvaarde motie. Op de verschillende universiteiten zullen op zijn minst full-time onder zoekers moeten worden aangesteld. Ook is er volgens het congres een groot gebrek aan aandacht voor de positie van werkloze meisjes. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Het provinciaal bestuur van Overijssel vindt de afscheiding van Twente van deze provincie slechts aanvaard baar wanneer het tot een werkelijk landelijke provinciale herindeling komt. Een tweede voorwaarde ls. aldus gedepu teerde staten, dat voor het overige deel van de huidige provincie Overijssel een bevredigende oplossing gevonden^ wordt ln de zin van een provincie IJsselland. die zich ter weerszijden van de rivier de IJssel uitstrekt en waarin ook de Veluwe wordt opgenomen. De meester slaapt uit 5C Heeft crocus vakantie. De meester slaapt uit. Prima. De meester heeft best 'npaar dagen rust verdiend. Antoinette, Rosalie en Saartje kijken of er écht al crocussen boven de grond staan. Jan-DerkPeter en Vin cent hebben een taak mee naar huis gekregen. En de rest gaat met Ma naar C&A om voordelige kindermode te kopen. "Dat ja als kind 'n paar vrije dagen aan de crocussen te danken hebt, dét noem ik nog eens boffen. Maar ehslapen de juffen ook uit? Dat zal toch wel?" Origineel tinneroy jack met grote zakken en geruitte voering.Tricot boord en manchetten. 100% katoen. 122-146#^ Tinneroy bandplooibroek met steekzakken en rechte pijpen. 100% stevig katoen. 122U6 Romantisch bedrukte blouse in duizend bloem etjes motief. 100%katoen.uiterst voordelig 122-146 22» Hele leuke salopette in canvaskatoen. Om eens extra gezellig in voor de dag te komen. 100% katoen. 122 146 Warm gevoerd meisjesjack met ritszakken en modieuze, lage kraag. Uitstekende^#^ kwaliteit. 100% katoen. 122-146 Ietsje glimmend.echt katoenen mantel met capuchon. Lief model letje en geheel gevoerd. C&J.U tocA VtTtridciiXf£\

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8