arter ziet fronding lamp David Groeiend verzet tegen geheime executies Iran Wales wil helemaal gjeen zelfstandigheid wentelt eigen iroblemen op Spanje af Oproep tot overleg grensstrijd Jemen Politie Portugal bezet 'Nederlandse' coöperatie Rhodesië valt ZAPU-kampen in Angola aan Akkoord tussen Zuid-Afrika en Mozambique Aanhouding zonder bevel justitie in China verboden ^aking computers ^;akt bestuurstop li 'oot-Brittannië NSDAG 27 FEBRUARI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET JS RUZALEM (Reuter, AP, UPI) President Carter is er van f i ituigd dat na nog een ronde praten de onderhandelingen pro jr een vredesverdrag tussen Israël en Egypte kunnen rden afgerond. Als dit niet het geval was, zou Carter geen „jj uwe ontmoeting hebben belegd. 10 t c|zei gisteravond een woordvoerder ,n het Witte Huis. Over de resulta- van de besprekingen van de vori- ujjsieek wilde de woordvoerder niet /a rijden. Waarnemers in Washing- de menen dat er enige vooruitgang is op oekt en dat zowel Israël als Egyp- iev ich soepel hebben opgesteld. De ip :iële uitnodiging voor een nieuwe conferentie tussen Begin en Kha- Töie waarschijnlijk vrijdag zal be nen. zullen volgens de woordvoer- de deur uitgaan, nadat de sringen van Israël en Egypte door onderhandelaars op de hoogte gesteld van de vorderingen. Dat t za gisteravond en vandaag ge- n I ren. de teaèsraël is in oppositiekringen onrust h< [taan over het feit dat voor een gei tend gesprek wèl premier Begin Üjl enodigd, maar niet de Egyptische e b ;ident Sadat. In zijn plaats gaat begier Khalil, die ook de vorige al aan het hoofd van de delega- vatfstond. De Israëliërs vinden dat _ier Begin met een gelijkwaardi- bi partner moet kunnen praten. Er :ht jen gisteren al stemmen op om I in niet naar Camp David te laten het rekken. Vandaag beslist het Is- vi isch kabinet over voortzetting *Je het overleg, nadat onderhande- stu en minister van buitenlandse za- afl Mosje Dajan verslag heeft uitge- ro cht. 'elf in zelf reageerde gisteren laco- 'lei op het bericht dat Sadat niet is vatenodigd naar Camp David te ver- ina ken. „Het gaat om ernstige zaken vo<£en twee naties, en niet tussen ionen", aldus Begin. Tegenover lerlandse journalisten zei hij niet urgestcld te zijn en hij herinnerde jan dat in Egypte „Sadat de mees- er (besluiten zelf neemt", terwijl in land de regering en het parle- It op democratische wijze beslui- ^Tzouden nemen. Hiermee zou Be gin de mogelijkheid open willen hou den dat het kabinet vandaag beslist dat hij maar beter niet naar Washing ton kan gaan. De kans op een derge lijke beslissing werd echter zeer ge ring geacht. Egypte heeft inmiddels positief gere ageerd op de uitnodiging van presi dent Carter, die officieel nog niet ver zonden is. De formele bevestiging zal pas komen als premier Khalil verslag aan president Sadat heeft uitge bracht. De premier maakte na zijn vertrek uit de Verenigde Staten een tussenlanding in Londen en wordt vandaag in Egypte verwacht. Hoofdbrekens Diplomaten hebben zich sinds zon dag het hoofd gebroken over de vraag waarom Sadat niet persoonlijk aan het gesprek zal deelnemen. Drie sug gesties voeren de boventoon: Dayan had de afgelopen week in Camp David slechts beperkte be voegdheid en zou daarom vervangen moeten worden door iemand die ter plekke beslissingen kan nemen. De positie van Egypte is de afgelo pen week in de onderhandeling nau welijks veranderd. Begin zou nu moe ten zorgen voor meer soepelheid van Israëlische zijde. De persoonlijke deelname van Sa dat in Camp David zou gereserveerd zijn als eer. laatste toevlucht, voor het geval dat het overleg vastloopt. In Egypte is bekendgemaakt dat Khalil volledige bevoegdheid tot on derhandelen heeft. Daarom zou de aanwezigheid van Sadat in Camp Da vid niet noodzakelijk zijn. SANA, ADEN (Reuter, UPI, AP) Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten hebben een oproep aan de beide Jemens gedaan de strijd aan de grens te staken. De gevechten aan de grens tussen Noord- en Zuid-Jemen duren onverminderd voort, ondanks de bereidheid van beide landen om bemidde ling van de Arabische Liga te aanvaarden. Noord- en Zuid-Jemen beschuldigen elkaar van het starten van de vijan delijkheden. Zuid-Jemen verklaarde dat Noord-Jemen en zijn bondgenoot Saoedi-Arabië al geruime tijd troe pen bij de grens in paraatheid brach ten. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken in Noord-Jemen drongen Zuldjemense troepen het grensgebied in het zuiden binnen, waarbij ze gebruik maakten van mo derne wapens zoals mortieren, raket ten. oorlogsvliegtuigen en tanks. Op verschillende plaatsen vielen daarbij slachtoffers onder de burgerbevol king. Volgens een Iraaks persbureau maakte de staatsradio in Zuid-Jemen bekend dat na zware gevechten in het noorden de grensstad Harlb is inge nomen. De radio maakte melding van het overlopen van Noordjemense troepen tijdens de gevechten rond Harib. President Carter ontving de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan en de Egyptische premier Mustafa Khalil, voordat beiden naar huis vlogen na de vredesbesprekin- Westerse deskundigen schrijven de gen in Camp David. Khalil mag van Carter terugkomen, Dajan is gevraagd zijn chef te sturen voor de voortzetting van het vredesoverleg. SALISBURY (Reuter, AP. UPI) Rhodesië heeft voor het eerst kam- landse zaken Van der Bijl verklaarde dat de landen die de guerrillastrijders pen van het patriottisch front in An- helpen de gevolgen daarvan maar gola gebombardeerd. De Angolese moeten aanvaarden. Het is niet be- ambassade en woordvoerders van de ZAPU. Nkomo's vleugel van het pa triottisch front in Loesaka wisten echter niets af van de bombarde menten. Volgens een militaire woordvoerder in Salisbury keerden alle vliegtuigen na de aanval om acht uur gistermor gen veilig terug. De aanval was ge kend hoe de verouderde Rhodesische vliegtuigen van Britse makelij de mo derne Russische Migs. die in Angola in gebruik zijn, hebben kunnen ont wijken. Engeland heeft gisteren de luchtaan vallen van het bewind van Ian Smith op kampen van guerrillastrijders ver oordeeld. In Engeland maakt men gen uit Cuba gaat vragen. Londen en Washington waren ervan overtuigd dat Angola de Cubaanse troepen zou verminderen, als de situatie langs de grenzen stabiel zou worden. Door de Rhodesische luchtaanvallen is de kans op een internationale oorlog groter geworden, aldus de Britse ver klaring. i JOHANNESBURG (AFP) De spoorwegen van Zuid-Afrika en Mo zambique hebben gisteren een ak koord over samenwerking getekend. De overeenkomst wijst er op dat de twee landen, die ideologisch enorm van elkaar verschillen, elkaar op praktische wijze naderen. Het ak koord lijkt op de overeenkomst die voor 1975 bestond tussen de Portuge se kolonie Mozambique en Zuid-Afri ka. vijandelijkheden toe aan de crisis In Iran. Door een veranderend machts evenwicht in het gebied zouden de spanningen tussen het pro-Westerse Noord-Jemen en het socialistische Zuid-Jemen zijn opgelopen De secre taris-generaal van de Arabische Liga heeft beide partijen opgeroepen het vuren te staken en de geschillen door onderhandeling op te lossen. Arabi sche bronnen waren echter niet opti mistisch over het slagen van eventue- le onderhandelingen. PEKING (DPA) In de Volksrepu bliek China worden aanhoudingen zonder gerechtelijk bevel verboden en mogen woningen niet meer zonder huiszoekingsbevel van de justitie on derzocht worden. In het Volksdag blad van Peking verscheen zondag een decreet van het Chinese volk scongres. dat dit besloten had. Een commissie gaat nu in China onder zoeken hoe de rechtspleging in dit land hervormd kan worden De voor zitter van de commissie is de in eer herstelde ex-burgemeester van Pe king, Peng Zhen (Peng Tsjen). Volgens het Volksdagblad mogen boeren die bomen planten In de om geving van hun woning zich voortaan als eigenaar daarvan beschouwen. Verder krijgt China een nationale boomplantdag. de „dag van de boom", die de bevolking er toe moet brengen-meer bomen te planten. richt op een kamp van de ZIPRA, het zich. evenals in de Verenigde Staten, leger van Joshua Nkomo aan de oost grens van Angola, op ongeveer 1000 kilometer afstand van Rhodesië. De Rhodesische minister van buiten- grote zorgen over de bombardemen ten in Angola, omdat dit met zich mee kan brengen dat Angola om meer steun van troepen en vliegtui- ter lis IDEN (Reuter, AP) Ongeveer al ambtenaren op sleutelposities in ot-Brittannië zijn gisteren een ;ijn ing begonnen, die de computer- vejkales van de regering treft. De eit< b grootste bonden van overhelds- be oneel eisen voor hun leden sala- ald erhoging tot 30 procent. de iis de bedoeling dat met de sta- vitale delen van het bestuur lam üi*fgd worden. Het Britse publiek zal de staking weinig merken. Vooral linisteries en andere organen van uur zullen door de staking wor- getroffen. te beginnen werd de computer in ap Engelse Southend uitgeschakeld, vil tol- en BTW-tarieven berekent, ner het rekenbrein van het minlste- 3reitran landbouw, dat onder andere n i ruikt wordt voor de betaling van jenlibouw, dat onder andere gebruikt voor de betaling van subsidies vati boeren, is uitgeschakeld. Binnen- is d zullen ook de computers van de L b sime dienst en de ministeries van lat enlandse zaken, defensie en han- jst niet meer werken, ku ertussen is de staking van vuil- an lannen. concierges, chauffeurs en »en enauto's en teclinisch personeel ziekenhuizen haar zesde week heÉgaan. De bond van werkers in d heidsdienst heeft haar leden af- tden in te gaan op een aanbod r een loonsverhoging van rond elf cent. Dit is nogal verrassend, om- de bond zelf heeft meegewerkt de totstandkoming van dit com- ïnis. dooi' Bert van Panhuis TEHERAN (Reuter, UPI, AFP, DPA) Een revolutioanir vuurpeleton heeft in Iran opnieuw een voormalig lid van de geheime politie SAVAK geëxecuteerd. Drie Britse en een Amerikaanse oliewerker zijn gisteren de woestijn ingevlucht, nadat de Revolutionaire radio in Teheran had aangekondigd dat vier Amerikanen waren gearresteerd toen zij wilden vluchten". De executie van de SAVAK-agent was de tiende sinds de islamitische revolutie in Iran. Het Revolutionaire Hof heeft eerder al acht generaals ter dood veroordeeld. Een man is ter dood veroordeeld wegens het aanste ken van de brand in een grote blo- scoop in Teheran in augustus, waar bij honderden doden vielen. In Iran is gisteren veel verzet gerezen tegen de geheimzinnige processen en execu ties. Kranten en guerrillagroeperin gen eisten dat de processen in de toekomst openbaar zijn. De guerrilla- groeperingen voegden daar aan toe dat de berechting van de leden van het omvergeworpen regime voor een volkstribunaal moet plaatsvinden. De Internationale Commissie van Juristen (ICJ) heeft er gisteren bij de regering in Iran op aan gedrongen geen doodvonnissen meer te voltrek ken, zolang verzoeken om clementie nog niet zijn afgehandeld. De ICJ, die in Zwitserland zetelt, dringt er bij premier Bazargan op aan alle ver dachten in het openbaar te berechten met volledige kans op verdediging „ongeacht hun misdaden". Zoals eer der gemeld was Bazargan niet op de hoogte van de executies. Berechting sjah De revolutionaire regering van Iran heeft in een stadion in Teheran voor bereidingen getroffen voor de open bare berechting van de gevluchte sjah. De jury zal bestaan uit geestelij ken, rechters, professoren, studenten, arbeiders, zakenmensen en schrij vers, aldus een Iraanse krant, die het komende proces „uniek" noemde. In het stadion, dat plaats biedt aan 12.000 toeschouwers, is een podium gebouwd, waarop het proces zich zal voltrekken. Alleen de gedaagde ont breekt nog. De sjah verblijft in de Marokkaanse stad Rabat, waar hij gewapende bescherming geniet. Ma rokko is niet van plan de sjah uit te leveren. In Marokko werden gisteren berichten tegengesproken, dat ook de vroegere premier Bakhtiar in dat land zou verblijven. Volgens berich ten uit Iran zou Bakhtiar. die boven aan de lijst van gezochte personen in Iran staat, naar het buitenland zijn gevlucht. Onder de weinige buitenlanders, die zich nog in Iran bevinden, is on rust ontstaan naar aanleiding van een radiobericht, waarin melding werd gemaakt van de arrestatie van vier Amerikanen. Eerder waren al vier Britten gearresteerd, op verden king van "misbruik van nationale gel den". Twee van hen zijn gisteren vrij gelaten en op het vliegtuig naar Lon den gezet. Na de berichten van de arrestaties van buitenlanders zijn drie Britten en een Amerikaan, die werkzaam waren in de olie-industrie, verdwenen. Zij zouden de woestijn in het zuidwesten van Iran in zijn gé- vlucht. Lijfstraffen Ayatollah Khomeini zal donderdag zijn hoofdkwartier in Teheran voor het eerst sinds zijn terugkomst in Iran tijdelijk verlaten voor een be zoek aan de heilige stad Qom, waar hij door honderdduizenden aanhan gers triomfantelijk zal worden inge haald. De stad is de bron van de islamitische revolutie. De traditionele lijfstraffen volgens de islamitische wetten zijn inmiddels hersteld, aldus meldingen van Iraan se kranten. In de stad Zanjan liep zondag een grote menigte te hoop om de geseling van een dief bij te wonen. De man kreeg 25 zweepslagen wegens inbraak in het huis van een weduwe. In de oostelijke stad Kerman kregen twee Jongens dertig zweepslagen we gens het gebruiken van alcohol. De «Je lleider van de Labourpartlj In Wales, Emrys Jones, heeft het afgelopen weekeinde zijn achterban bijna gesmeekt om donderdag, de dag van het referendum, vóór zelfbestuur te stemmen. Het is waarschijnlijk tevergeefs want alles wijst erop dat de Welshmen nauwelijks behoefte hebben aan een eigen „parlement", naast hun zesendertig man sterke vertegenwoor diging, in het Britse Lagerhuis. Het referendum in Wales kan. dit in tegenstelling tot dat in Schotland op dezelfde dag, de gemoederen niet in beweging brengen. De uitslag lijkt bij voorbaat vast te staan: nee. De Tegering en het parlement hebben zekier de afgelopen twee Jaar de roep om een eigen vertegenwoordiging voor Wales niet serieus genomen. Pre mier Jim Callaghan was enkele we ken geleden persoonlijk naar dit wes- teWjke deel van Groot-Brittannië ge- koon en om de campagne voor een arasemblee in Cardiff te openen. Dat was wel het minste wat hij kon doen. Niet alleen ligt zijn eigen kiesdistrict in het zuiden van de hoofdstad van V^ales, het land van de groene val leien is ook een van de meest solide bolwerken van de Labourpartij. Maar meer kon er niet af. Waar Cal- Uighan eerder in Schotland had uitge roepen dat hij erop vertrouwde dat de Schotten voor zelfbestuur zouden sJtemmen. daar sprak hij in Cardiff Slechts de hoop uit dat dit zou gebeu- n»n. En het moet voor de Labourpar- bij in Wales ook wel moeilijk te verte ren zijn dat bijna de helft van haar parlementsleden tegen de „devolutie- plannen" is en alles in het werk heeft i:esteld om te voorkomen dat er ooit en referendum in Wales zou worden p.ehouden over deze zaak. Dat is een heel verschil met de perio de '66-'67, toen twee opmerkelijke bestraffing werd gadegeslagen door verkiezingsresultaten voor de Welshe vijfduizend mensen. Nationalistische Partij Plaid Cvmru de regering van Harold Wilson de stulpen op het lijf Joegen. Naar aan leiding van dit succes ging Londen serieus op het vraagstuk van de de centralisatie van bestuur studeren. Maar de zaak heeft zich wat Wales betreft niet doorgezet. Plaid Cymru heeft slechts drie van de zesendertig parlementszetels voor Wales en lijkt eerder aanhang te verliezen dan erbij te krijgen. Wat de partij nog enig gewicht heeft gegeven, is het feit dat ze mee kan beslissen over het lot van de minderheidsregering. En daar zal na dit referendum nauwelijks meer eer aan te behalen zijn, want voor beide groepen nationalisten, die van Wales en van Schotland, is de voltooi ing van de devolutieprocedure de eni ge reden om niet mee te werken aan Callaghan's val. Veel meer dan In het hoge noorden is het Welshe nationalisme een kwestie van cultuur. De achtergrond van Plaid Cymru is er een van de roman tiek van de echte Eisteddfod, de zangfeesten waar de Bard weemoedi ge liederen ten gehore brengt over het roerigste verleden van de valleien. En van de eigen taal, die met uitsterven wordt bedreigd. Daar hebben de Engelse bestuurders hard aan meegewerkt. Nog geen hon derd Jaar geleden kregen de kinderen van hun onderwijzers met de lat over hun vingers als ze woorden uit „dat dialect" gebruikten. De nationalisten willen de taal handhaven volgens hun tegenstanders zelfs weer Invoe ren als hoofdtaal en schuwen daar bij grove middelen niet. De afgelopen jaren is er nogal eens een radiozender opgeblazen om kracht bij te zetten aan de els dat er een vierde. Welsh- talige zender komt. Dieper zit het Welshe nationalisme niet. Het overgrote deel van de bevol king is van mening dat een grotere onafhankelijkheid van Westminster alleen maar nadelige gevolgen zal hebben voor de economie in het wes ten. In dat opzicht zitten de twee belangrijkste partijen, Labour en de Conservatieven, op één lijn. Anti-de- volutionisten in belde kampen heb ben er dan ook voor gezorgd dat de Wales Act zo is uitgekleed dat de kiezers er donderdag geen enkel ver trouwen in hebben. Cardiff zou zijn eigen zegje mogen doen over zaken als gezondheidszorg, huisvesting en onderwijs. Maar zelf wetten maken is er niet bij. de minister voor Welshe zaken blijft de baas en Londen houdt de portemonnaie. Als het zo moet, hoeft het voor de meerderheid van de mensen in Wales niet. r Jan Keulen ia DRID Spanje moet de laatste stukjes kolonie in het noorden van Marokko ontruimen, it Marokko. En het land kreeg vorige week bijval van de Unie van Afrikaanse Parlementa- v! s. Deze organisatie van parlementsleden uit twintig Afrikaanse landen drong er bij haar hingen op aan „de rechten van Marokko op Ceuta, Melilla en de Chafarijnse eilanden" te iet ersteunen. roep om deze laatste splinters nje in Marokko op te doeken kt de laatste weken in alle politie- cringen m Marokko. Het afgelo- weekeinde mengden ook de Ma- ?rs taanse communisten zich in het oni f met de uitspraak dat „de natio- Jn bevrijding niet is voltooid, zo- loo [deze drie gebieden niet vrij zijn". [rol Jkko onderstreept zijn aanspra- •wfl op sPectaculaire wijze Twee »n 'nse vissersschepen zijn dit leinde in de haven van Melilla f", de Marokkaanse marine geën- en gedwongen koers te zetten het Marokkaanse Al Hoceimas j*: Marokkaanse sloepen bevonden VJ bij die piraterij onmiskenbaar in fateren van Melilla. De Spaanse rtng toonde zich „verrast" en pro- ferde bij de regering van Rabat. h#5 lncident staat niet °P zichzelf in )mber werd de Spaanse vissers- Cruz del Mar overvallen voor de van West-Sahara. Aanvankelijk a® 1 aangenomen dat Polisario de opvarenden in koelen bloede gedood. (Polisario strijdt met olT van Algerije tegen Marokko, dat een deel van de vroegere Spaanse Sahara heeft gekregen) Maar nu twij felt niemand er meer aan dat de actie het werk is geweest van de Marok kaanse geheime dienst. En nog maar enkele weken geleden nam Marokko achttien Spaanse vissersschepen in beslag. De meer dan tweehonderd vissers werden enkele dagen vastge houden. Na dit incident spraken Spanje en Marokko af in april te gaan onder handelen over visrechten voor de Spanjaarden in de wateren voor de kust van Marokko. De Spaanse mi nister van transport verzekerde zijn landgenoten dat zij in afwachting daarvan konden vissen waar ze wil den; Marokko zou voorlopig niets on dernemen De toezegging van de mi nister bleek nergens op te berusten. De Marokkaanse acties tegen Spanje en de Spaanse gebieden in Marokko lijken een noodsprong van koning Hassan te zijn. Door de successen van Polisario in de strijd tegen Marokko, de niet langer pro-Marokkaanse hou ding van Frankrijk, de toenemende bereidheid van Mauretanië om zaken te doen met Polisario en. niet in de laatste plaats, de steeds heftiger kri tiek in eigen land komt het regime van koning Hassan meer en meer in een Isolement. De Marokkaanse vorst heeft onlangs nog zo'n noodsprong gemaakt. Na afloop van een bezoek van Hassan aan Parijs werd in Rabat meegedeeld dat de koning en de nieuwe Algerijn se president Chadly elkaar binnen kort zouden ontmoeten. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat het „al het mogelijke" zou doen om een directe dialoog tus sen Algerije en Marokko op gang te brengen. Maar Algerije ontkende prompt dat er zo'n top op komst is. Het zou ook zeer merkwaardig zijn. Algerije heeft steeds gezegd dat niet de Algerijnen, maar de bewoners van de vroegere Spaanse Sahara verant woordelijk zijn voor de strijd tegen Marokko en Mauretanië Algerije, met andere woorden, had niets te onderhandelen. door Jan Halkes LISSABON De aanhoudende teruggave van landerijen aan vroegere grootgrondbezitters in Portugal heeft geleid tot een protest van het Nederlands Portugal-comité bij de Portugese regering. Dit comité heeft bijna een halve ton ingezameld voor de landbouwcoöperatie Muralha d'A?o in de buurt van het Zuidportugese Beja. Van Muralha d'Aco is vorige week 500 hectare land teruggegeven aan een van de vroegere eigenaren, dr. Madeira Drago. Touwtrekken De Marokkaanse en Franse verkla- broodnodige economische en sociale' ringen lijken dan ook meer bedoeld om de nieuwe machthebbers in Al giers op de proef te stellen Allerlei politieke stromingen zijn in Algerije nog aan het touwtrekken over de samenstelling van de nieuwe regering en de leiding van de eenheidspartij FLN Parijs en Rabat mikken kenne lijk op de stroming die tot een verge lijk met Marokko wil komen. Hassan II heeft een oplossing voor het Sahara-conflict nodig om zijn re-1 gime te redden. „Dat de Sahara Ma rokkaans is en hoort te zijn. mag op zichzelf nog geen rechtvaardiging zijn voor het almaar uitstellen van de verbeteringen", oordeelt de meerege- rende nationalistische Istlqlal-partij. Zelfs de enorme leningen onlangs ruim een half miljard gulden van Aboe Dhabi en er staat nog een za kenreis van koning Hassan naar Sa oedi-Arabië op het programma zijn niet meer dan lapmiddelen voor een crisis die steeds ernstiger wordt Mis schien slaagt Hassan erin. net als tijdens de „groene mars" voor de Ma rokkaanse rechten op de Spaanse Sa hara, de eenheid onder de politieke partijen te herstellen door met veel ophef Ceuta, Melilla en de Chafarijn se eilanden op te eisen. Tegelijkertijd haalde de politie ten behoeve van een andere grootgrond- bezitster. de Brazilaanse Nicole Preaut, een groot aantal landbouw machines weg waaronder vier tracto ren. De politie verschafte zich met geweld toegang tot de schuren zonder zich eerst bij het bestuur van de coöperatie to vervoegen. ZIJ houdt de bedrijfsgebouwen bezet en eist 28 koeien op. die vóór de bezetting aan de Braziliaanse toebehoorden. Die zijn echter al enige tijd dood. Ook zijn zes geiten in beslag genomen die door de coöperatie zeil waren aange kocht. Een van de medewerkers van de grootgrondbezitters schreef op een muur van de coöperatie: „De commu nistenjacht wordt geopend". Over de teruggave van het land en de machi nes Is geen overleg met de landarbei ders geweest, in strijd met wat door de wet wordt voorgeschreven. Volgens Hermine Lataster van het Nederlands Portugal-comité zal de teruggave werkloosheid veroorzaken onder de meer dan 150 leden van de landbouwcoöperatie, zeker aangezien Juist de beste gronden zijn teruggege ven. Al het bevloeide gebied is de coöperatieve landarbeiders afge nomen. Nieuwe wet De coöperatie Muralha d'Ago werd eind 1975 gevormd. De landarbeiders namen het land over op grond van de toen reeds geldende wet op de land hervorming van de revolutionaire re- gerlng-Con?alves Later werd op initi atief van de socialistische partij een nieuwe wet op de landhervorming aangenomen. Deze wet vergrootte het deel dat de te onteigenen groot grondbezitters in eigen beheer kon den houden, aanzienlijk. Later pro testeerden de socialisten tegen de manier waarop de conservatieve re geringen de wet begonnen uit te voeren. In totaal zijn nu ai een dertigtal coöperaties door de teruggave over de kop gegaan De communistische partij, die de landarbeiders steunt, noemt de teruggaven Illegaal, onder meer omdat er geen vooroverleg met de coöperaties wordt gepleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7